KAMERLEDEN BEZOEKEN ZEELAND Binnenlands nieuws VAN NELLE'S éM Het gestolen vliegtuig Verzet tegen politiek van Franse regering !Narcose zonder geestelijk nadeel en „kater" Huid UIT DE PROVINCIE l! Het Nederlandse Roode Kruis en de Nederlandse gevangenen in Rusland 3 alit AgcnJt Verklaring van Si Allal el Fassie De overstroming in Voor-lndië VAN NE aai Hoodlottig ongeval op Belgisch strand aoor Ongeveer dertig Kamerleden brachten Donderdag een bezoek aan Zeeland om zich daar op de hoogte te stellen van de visserij- problemen. Zij waren Donderdagmorgen in Statenzaal te Middelburg de gasten van de Vereniging tot be vordering der Zeeuwse visserij- belangen (Zevibel). De voorzitter van de Zevibel, <&e heer A. L. S. Lockefeer, bur gemeester van Hulst, sprak daar ■arver: „Dringende vraagstukken van nu en straks in de Zeeuwse visserij". Hij merkte o.m. op, dat m het geheel, van de Nederlandse visserij de Zeeuwse een beschei den, maar niet onbelangrijke gsïaats inneemt, doch zeker een eigen, aparte plaats. Er dreigen «venwel gevaren voor de Zeeuw se visserij. De garnalen vloot is ■werouderd, veel schepen moeten door nieuwe worden vervangen, doch er is een tekort aan be drijfskapitaal als gevolg van de ««mogelijkheid tot het kweken van reserve. Het saneren van de vloot kan slechts met hulp van de regering worden geëffen tneerd. Wij gevoelen er weinig voor, aldus spreker, om even- tMeel met tweedehands schepen 4e gaan saneren. Bovendien be- aoeft ook de uitrusting van de «hepen verbetering, zodat om schakeling op zeevisserij moge- Scjk wordt. De haringaanvoer aan de Zeeuwse haven Breskens riedt volgens hem perspectief, -teuts de visserij daartoe econo- srisch in staat wordt gesteld. De heer L. P. van Oorschot uit ïTissingen, voorzitter van de üevibel-commissie voor het drie- «ilanden plan sprak over „pro- iBemen rond het drie-eilanden- iSïan". Hij wees op de problemen, de voor de visserij ontstaan, als ket Veeregat en de Zandkreek ■worden afgesloten en Veere als riÊssershaven zal ophouden te be- ï£aan. Het gaat hier om 20 tot 22 «hepen. De gemiddelde op brengst van de visserij op garna len was over de jaren 19521954 •writer 464.000 plus 3500,- van zogenaamd puf. Ter oplos- ring van de problemen deed spre ker enige suggesties. Hij noemde werplaatsing van de vloot naar TMissingen en Breskens, sanering ■Hi vernieuwing der schepen, waardoor de mogelijkheid ont- •risat, dat de Zeeuwse vissers jpcan deelnemen aan de haring sangst, verplaatsing van de vis sersvloot naar Colijnsplaat op Sbord-Beveland en tenslotte wees hij er op, dat in visserskrin- jpn ook de gedachte is ontstaan san een nieuwe haven aan de noordwestkust van Noord-Beve- Knd. Tenslotte sprak burgemeester C. Willemsen van Yerseke over „Het Deltaplan en de visserij". S5j deelde mede, dat de Zeeuwse -sissers er geen bezwaren tegen •«aden hebben, indien het ont werp Deltaplan nimmer het Staatsblad zou bereiken. De Zeeuwse visser verzet zich tegen de radicale afsluiting van de Oos- terschelde, die zijn bestaan ver nietigt. De twee hoofdmotieven voor het Deltaplan zijn de ver- zilting en de veiligheid. Dat er veiligheid moet komen, is duide lijk, aldus spreker, maar men verschilt van mening over de vraag, of de radicale afsluiting van de zeegaten daarvooi nood zakelijk is. Indien de Deltacom missie van oordeel is, dat de af sluiting de enige weg is ter af doende bescherming van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse be volking, dan zou onze regering volgens spreker schromelijk te kort schieten tegenover de bevol king van Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beveland en een deel van Walcheren, die aan de Wester- schelde grenzen en waar men met dijkverhoging genoegen neemt. Wat de verzilting betreft en het tegengaan daarvan vroeg spreker zich af of de gehele Oos- terschelde en de Grevelingen, alsmede het Volkerak nu juist aangewezen moeten worden om te dienen als zoetwaterbassin. In Zeeland speelt de verzilting na melijk niet zo'n grote rol. Men gaat volgens hem in landbouw- kringen te ver door alle water in Nederland zoet te willen ma ken en dat ten koste van een an dere tak van bestaan: de visserij. Als de Oosterschelde wordt afge sloten zal volgens spreker de garnalenvisserij nog meer in krimpen, dan zal de bloeiende oester- en mosselcultuur en -handel te gronde gaan en zullen niet alleen aan enkele duizenden mensen, die bij deze cultures en handel zijn betrokken, het dage lijks brood worden ontnomen, maar zullen ook welvarende ge meenten als Yerseke, Bruinisse en Tholen een donkere toekomst tegemoet gaan. Moet Zeeland af stand doen van het zeebanket, waarvoor België kapitalen zou over hebben, als men kans zag daar de teelt over te nemen, zo vroeg spreker. Het is volgens hem niet economisch verant woord bloeiende industrieën te vernietigen. De oestercultuur is enig in ons land en wat produc tie betreft de tweede in Europa. De heer Willemsen dacht aan een geperforeerde dam tussen Noord Beveland en Schouwen, een dam met grote openingen, die eb en vloed voldoende doorlaten, doch die bij hoge waterstanden kan worden gesloten. Tenslotte ver klaarde hij op het standpunt te staan, dat de Grevelingen niet mag worden afgesloten, terwille van de waardevolle mosselperce len, die daar zijn gelegen. VRIJDAG 9 SEPT. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Rear Window". ZATERDAG 10 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Rear Window". Concertgebouw. 8 uur: „De koningin der veedieven". Zaal O. de Vries, 7 uur: Ledenvergadering „Hulp in Nood". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De mijnen van koning Salomo". VERDACHT VAN UITLOKKING VAN BRANDSTICHTING. In 1950 is de nu 84-jarige H. de H. uit Drachtstercompagnie door de Leeuwarder rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens opzettelijke brandstichting in zijn eigen wo ning, hoewel verdachte hardnek kig ontkende. Daarna kwam hij nog met de justitie voor een ander feit in aanraking en nu zit hij weer pre ventief. Een zekere W. K. heeft nu in het huis van bewaring meege deeld, dat de oude baas hem zou hebben aangezet tot brandstich ting in de boerderij van mej. A. Zijlstra te Doezum. Deze boerde rij ging toen geheel in vlammen dp. Enkele weken later brak er brand uit in de woning van de heer H. Chievink, maar daar kon de bewoner tijdig ingrijpen. De H. is inmiddels voor de of ficier van justitie geleid en na verhoor, waarbij hij ook nu weer ontkende, in het huis van bewa ring opgesloten. BLIKSEM VEROORZAAKTE BOERDERIJBRAND. Woensdagavond omstreeks tien uur brak boven het rijk van Nij megen en ook boven de stad Nij- chemisch bekend staan als ste- roïden ontdekt. Aanvankelijk konden deze stoffen, waartoe de hormonen behoren, alleen in levende cellen worden ontwik keld. Na verloop van jaren bleek, dat de voor het leven onmisbare functie van de bij nier schors be rustte op de vorming van ste- roïde stoffen. Na de tweede wereldoorlog ge lukte het verschillende steroïde- stoffen synthetisch te maken. De geneeskunde bereikt hiermede in menig opzicht belangrijke resul taten, zoals bij de behandeling van rheumatische aandoeningen, asthma en allergische ziekten, huidziekten enz. Ernstige infec ties, weefselbeschadigingen, ver brandingen e.d. kunnen worden doorstaan met behulp van deze steroïdestoffen, waar vroeger geen enkele mogelijkheid op overleving zou zijn geweest. Aan de mogelijkheden van deze stof fen is in geneeskundig opzicht nog lang geen einde gekomen. Krabben en peuteren Dr. Guadangi meldde, dat on- maakt de kwaal ateede iangs een nieuwe steroidestol ontwikkeld werd, die bijdraagt llidlag p0°ën'doo? zuwlrt, ont- tot een zijns inziens meest gun- smet en geneest de huid. stige vorm van narcose. Hij heeft 4 vm f| Tfe met deze stof, viadril gedoopt, in i IP. BP. If.het ziekenhuis te San Francisco balsem -> zeep 125 proeven genomen bij opera ties, die blijkens zijn uitvoerige Een onderwerp uit de vele, die iz deelnemers aan het wereld- «sugres van anaestheten (narco- .siteurs) te Scheveningen bijzon ier boeide, werd aangesneden •ioor de 37-jarige dr. Neri Gua- dar, ai van de Californische uni versiteit te San Francisco. Deze Kit een Italiaans-Britse familie -üammende Florentijn, die zijn .medische opleiding in Montreal, (Canada, genoot en tijdens de oor- Jsg als officier van gezondheid aak in Nederland vertoefde, deed «mededeling van linische proeven met een nieuw narcotium zijn genomen. Dit narcotium is „familie" van synthetisch hormoon, een zoge naamde steroïde stof, welke vol- jflens dr. Guadangi een belangrij nse bijdrage kan leveren voor het iereiken van de meest gunstige -vorm van narcose. Zoals men weet zijn ongeveer irr-tig jaar geleden de in de na- ütnsr voorkomende stoffen, welke megen een kort, maar fel onweer los, vergezeld van hevige regens. De bliksem sloeg in de kapitale boerderij van de landbouwer G. Jansen op „Alverna" onder de gemeente Wijchen, langs de weg Nijmegen-Grave. De Wijchense brandweer was met een nieuwe tankwagen direct ter plaatse. Ook de Nijmeegse brandweer werd gealarmeerd. Het water moest gehaald worden uit een wetering, ongeveer 300 meter van de boerderij verwijderd. Men slaagde er in de brand te beper ken tot een grote schuur, waarin ongeveer 20.000 kg hooi en stro was opgeslagen. Deze schuur ging geheel verloren. Het woonhuis, dat 6 a 7 meter van de schuur af lag, kon behouden blijven. De schade loopt in de duizenden. De boerderij was verzekerd. HEVIG ONWEER BOVEN DE VELUWE. Boven de Veluwe, in de omge ving van Apeldoorn, heeft gister avond een kort maar hevig on weer gewoed, waarbij de bliksem op vier plaatsen is ingeslagen. In Loenen trof het hemelvuur de boerderij van de heer K. Modder kolk aan de Daalenk, die tot de grond toe afbrandde. De Loenen- se brandweer maakte bij 't blus- singswerk gebruik van de tank wagen uit Apeldoorn, omdat er in de omgeving van de boerderij geen water was. De bewoner was verzekerd. Bij de landbouwers A. Elsen- broek aan de Droef akkers en J. Kaijenbrink aan de Eerbeekweg \loeg de bliksem in zonder grote schade aan te richten. In Klaren- -beek werd een veeschuur van de landbouwer J. Verwaijen getrof fen. De schuur brandde totaal uit. jeeps blijkbaar niet hadden gere kend. De vier wagens reden met een harde klap op elkaar en za ten onwrikbaar vast. Nog geen tien minuten later naderde een tweede colonne voer tuigen, waarvan de voorste wa gen slipte. De auto schoot vlak langs de muur van hotel „De Smitenberg". De daarachter ko mende drie auto's schoven met veel lawaai op en in elkaar en 'n tankauto, die er vlak achter reed, sloeg over de kop. Militaire en gementepolitie had den veel moeite de enorme ver- keersophoping te ontwarren. TIENTALLEN KAPPERS SOLLICITEERDEN IN TERSCHUUR. Tientallen kappers zijn in Ter- schuur, het dorp onder de ge meente Barneveld, op bezoek ge weest, nadat in vele dagbladen 'n bericht over 'het kapperloze dorp was verschenen. Uit het gehele land kwamen gegadigden. Intus sen is 't probleem nog niet opge lost. De heer H. v. d. Craats, de inwoner van Terschuur die in de Barneveldse raad zitting heeft, staat alle adspirant-kappers te woord en verwijst hen naar het gemeentebestuur. Men is hard doende een oplos sing te vinden door een 'bedrijfs ruimte met woning te zoeken of te bouwen. De vierhonderd gezinnen voor wie deze kappersinvasie het ge sprek van de dag vormt, mompe len: „Als wij nu geen Figaro krij gen, komt er nooit meer iets van". Een aantal leden van de Fran se nationale vergadering, die 135 conservatieve afgevaardigden! vertegenwoordigen, hebben op een bijeenkomst in Parijs ernsti ge critiek geleverd op het beleid van de regering-Faure ten aan zien van Marokko. Roger Duchet, minister van Wederopbouw, en secretaris van de coördinatiecommissie van drie der voornaamste conservatieve groepen in de nationale vergade ring, drong op deze vergadering aan op het oefenen van geduld, doch de afgevaardigden besloten Vrijdag opnieuw te vergaderen om een motie te bespreken welke min of meer tegen de „nieuwe koers" van de regering ten aan zien van Marokko gericht zal zijn. De Gaullistische fractie is op Woensdag ook bijeen geweest. Zij nam een motie aan waarin cri- ESHIDDEl TEGEN ANDOENINGEN 1ST O F Si Allal el Fassie, de leider van de Marokkaanse istiqlal, heeft Donderdag verklaard, te zullen instemmen met de vor ming van een regentschapsraad voor Marokko, mits deze door de afgezette sultan, Mohammed Ben Joessef, wordt geïnstalleerd. Deze verklaring stemt overeen met die welke Woensdag door Istiqlal-leiders in Rome is gepu bliceerd. El Fassie heeft enige dagen geleden gezegd, geen compromis met Frankrijk te zul len aanvaarden over de kwestie van de terugkeer van de ex-sul tan op de troon. Volgens El Fassie moet de in stallatie van een regentschaps raad vrij en plechtig geschieden en wel in Frankrijk en niet in Madagaskar. tiek op het Marokkaanse pro gram van de regering werd ge oefend. In Marokkaanse nationalisti sche kringen in Farijs heerst ook ontevredenheid ten aanzien van het beleid van Faure. De leiders van de partij voor democratische onafhankelijkheid voor Marokko zijn Woensdagavond door Faure ontvangen ,doch zij wilden na de bespreking geen commentaar leveren. Franse waarnemers had den echter de indruk gekregen, dat de zaken niet zo goed gaan. Voor de bespreking met Faure verklaarde één der delegatie leden tegenover Reuter: „De on derhandelingen zijn op de voor naamste punten vastgelopen". De mening der waarnemers over de juiste stand van zaken bij de Frans-Marokkaanse onderhande lingen is verdeeld. Optimisten zien in de diverse besprekingen het uitoefenen var. druk zoals dat gewoonlijk gebeurt voor on derhandelingen een hoogtepunt bereiken. Pessimisten achten ech ter tekenen aanwezig die wijzen op een groeiend verzet tegen de regeringspolitiek inzake Marokko en zij voorspellen, dat de rege ring-Faure begin October ten val zal worden gebracht als on derdeel van een campagne om de huidige poging om te komen tot zelfbestuur voor Marokko, te torpederen. Later op de avond gaven de leiders der partij voor democra tische onafhankelijkheid van Marokko een communiqué uit waarin werd verklaard, dat zij in hun gesprek met Faure uitdruk king hadden gegeven aan hun verbazing, dat „bepaalde punten waarop met de Franse onderhan delaars overeenstemming was bereikt, bij de verdere besprekin gen steeds weer ter sprake wor gen gebracht". Het vertrek van de delegatie der partij naar Madagascar voor besprekingen met ex-sultan Ben Joessef is uitgesteld, aldus de bekendmaking. Faure heeft Woensdag ook een delegatie van afgevaardigden van gematigde partijen in de Franse nationale vergadering ontvan gen. Blijkens een woordvoerder heeft deze delegatie verklaard, dat in Algerije het Franse gezag absoluut gehandhaafd moet blij ven en dat ex-sultan Ben Joes sef niet op de Marokkaanse troon dient terug te keren. KIND DRONK LANDBOUW- VERGIF. De vijfjarige Gerrit de Man uit s-Gravendeel, die, omdat zijn ouders met vacantie waren, bij familie logeerde, heeft Woens dagmiddag uit een fles gedron ken, die een landbouwvergif be vatte. Het kind werd onmiddellijk nadat imen ontdekte wat het ge daan had, naar het ziekenhuis in Dordrecht gebracht, maar bij aankomst aldaar, was het reeds overleden. Honderden mensen uit Thatta, een stad in het zuiden van de provincie Sind, niet ver van Ka- ratsji, hebben hun toevlucht ge zocht op een heuvel. Zij zijn ge heel van de buitenwereld afge sneden en werden bevoorraad met behulp van vliegtuigen. De overstroming in Sind, veroor zaakt door het breken der dijken van de Indus, wordt nog ver ergerd door zware regenval. Ge motoriseerde boten van de ma rine helpen bij het reddingswerk. Ten N. van Hyderabad is men er in geslaagd een dijkbreuk van ongeveer 100 meter te dich ten. In Lahore, de hoofdstad van Pendjaab, zijn vele huizen ten gevolge van de zware regenval beschadigd. De regen houdt aan en men verwacht, dat nog meer schade wordt aangericht. Uitlatingen van uit Russische gevangenschap teruggekeerde Nederlanders wijzen erop, dat zij niet begrepen hebben, dat het Nederlandsche Roode Kruis ge tracht heeft hen bij voortduring gedurende de afgelopen jaren bij te staan, zo deelt het Nederland sche Roode Kruis mee. Tot voor enige maanden was het echter in het geheel niet mo gelijk pakketten uit Nederland naar Rusland te zenden. Het Duitse Rode Kruis was hiertoe wel in de gelegenheid en daarom stelde het Nederlandsche Roode Kruis zich in verbinding met deze zusterorganisatie. Dit heeft tot gevolg gehad, dat met Kerst mis 1949 reeds circa 220 pakket ten naar in Russische kampen verblijvende Nederlanders ge stuurd konden worden. Kerstmis 1950 werden 310 pak ketten via de bemiddeling van het Duitse Rode Kruis door het Nederlandsche Roode Kruis ver stuurd. Enige tijd later bleek een geregelde zending van pak ketten mogelijk. Maandelijks werden toen pakketten door het Nederlandsche Roode Kruis altijd via bemiddeling van het Duitse Rode Kruis naar de adressen verzonden van Neder landers, die hier bekend waren. Langzaam aan werd dit aan tal kleiner, omdat er steeds meer Nederlanders terugkeerden uit Rusland. Van tijd tot tijd kwa men er ook wel eens pakketten onbestelbaar retour, omdat het meestal wel even duurde, voor een adresverandering in Rus land in Nederland bekend werd. Ongeveer 4 maanden geleden kwam de toestemming af voor Nederland om pakketten te stu ren. Onmiddellijk heeft het Ne derlandsche Roode Kruis toen zelf de verzending der pakket ten ter hand genomen. Het schijnt evenwel, dat de eerste der verzonden pakketten pas vrij kort voor het vertrek in het be zit der Nederlanders zijn ge komen. TWEE GECOMPLICEERDE AANRIJDINGEN TE APELDOORN. Op de Arnhemse weg ter hoog te van „de Smitenberg" te Apel doorn zijn gistermorgen binnen tien minuten twee verkeersonge vallen gebeurd met een zeer ge compliceerd karakter. Tengevol ge hiervan werd het verkeer op deze drukke rijweg geruime tijd volledig gestremd. Negen auto's, alle militaire wagens, vormden een welhaast onontwarbaar klu wen, doch er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Allereerst naderden uit de rich ting Arnhem vier jeeps. Op een teken van een verkeersagent, die ter plaatse het verkeer regelt stopte de voorste wagen, waarop de chauffeurs van de volgende Ül::. Enige tijd geleden werd een ,«p het strand te Nieuwpoort spelend meisje gedood door een juet 'en voorwerp dat uit een militair vliegtuig viel. In een «ïficieel communiqué werd mee gedeeld dat dit ongeval te wijten «as aan onvoorzichtigheid van «en officier-vlieger en dat tegen deze sancties waren genomen. Bijzonderheden werden echter aet meegedeeld. Het blad „l-e Soïr" weet thans te berichten dat het ongeluk zich heeft voorge daan doordat één van de officie- ren van de luchtbasis Koksijde «er tweetal invitaties gericht aan officieren van de artillerie- school te Lombartzijde tot het bijwonen van een regimentsbal ap het strand heeft willen af werpen. De piloot van het mili taire vliegtuig maakte een fout in zijn berekening van de afstand met het gevolg dat het 9-jarige meisje werd getroffen door het gewicht van bijna twee kg waar mee de invitaties verzwaard wa ren. gegevens goed verliepen Tot dusverre werden barbi- tuurzuur-verbindingen als slaap middel gebruikt, waardoor bij verschillende patiënten zich de situatie voordeed, dat zij in hun slaap mededelingen gingen doen over ware of vermeende gebeur tenissen, zoals dit ook bij toe passing van het op barbituraten berustende „waarheidsserum" in processen geschiedt. De steroïde viadril heeft een bijzondere invloed op de stofwis seling in de hersens, terwijl rem mende invloed op zenuwcentra van bloedsomloop en ademhaling ontbreekt. Deze centra, aldus dr. Guadan gi, worden bij narcose met bar- bituurzuur derivaten vrij sterk beïnvloed, hetgeen soms moei lijkheden met zich brengt met kinderen onder narcose. Bij kunstverlossingen enz. De „ka ter" na de narcose met viadril ontbreekt. De patiënten worden fris en vrij van misselijkheid wakker, vooral als met viadril als basis lachgas wordt toegepast. Hij verwacht van deze steroïd- narcose ook in psychisch opzicht belangrijk voordeel. PERCY KING. 58) Nadruk verboden. „Waar leid je dat uit af?" „Uit zijn houding nadat hij ge hoord had, dat ik getrouwd zou zijn. Er is maar één verklaring voor: hij heeft met mijn geld, dat onder zijn berusting is, geknoeid. Oom Philip weet, dat ik geen testament heb gemaakt wie denkt daar op een leeftijd als de mijne aan? Daar heeft hij, naar ik nu vermoed, zijn berekenin gen op gebouwd. Door mijn plot seling verschijnen met een echt genoot, liggen al zijn plannen in duigen. Het maakt hem zenuw achtig, en tante Stella niet min der, zo gauw nieuwe plannen te moeten bedenken." „Hm! Een echtgenoot, die je de rol van de grote onwetende la&t spelen. Hoogstens een soort van bliksemafleider. Vind je je ge heimzinnigheid beslist noodzake lijk?" „Er is geen geheimzinnigheid." Vera liep naar de tussendeur. In de ingang bleef ze staan. „Ik laat het licht in mijn kamer branden. Voor de rest van de nacht zullen we het beste maar hopen." De rest van de nacht verliep rustig. Aan het ontbijt werd het voorval in geuren en kleuren be sproken. Fenture liet hen begaan; hij vond het nuttiger de onmid dellijke omgeving eens te ver kennen. De natuur was van een woeste, overweldigende pracht. Opzij van het huis, een eind voorbij het garagepad, gaapte een afgrond, die hij op zeker dui zend voet schatte. De gevaarlijke plek was met een hekwerk afge zet. Er lag een peinzende uit drukking in Fenture's ogen, toen hij over de bergen staarde en, lager, op de hoge donkere pijn bomen. Vandaar ging zijn blik weer naar de afgrond aan zijn voeten. Hier kon inderdaad een misdaad worden gepleegd, en het zou de schijn van een betreurens waardig ongeluk, hebben als het handig werd aangelegd. Handig waren de Heywoods. Doch on middellijk verwierp hij de ge dachte aan misdrijf hij zag spoken op klaarlichte dag! Toen hij na de. lunch van een inspectietocht binnenshuis terug keerde, trof hij Vera op de ver anda aan. „Geen last van de zenuwen?" „Niet in het minst", antwoord de het meisje. Zij wees naar het hekwerk voor de gevaarlijke plek. Ik heb eens naar beneden gekeken. Een hele smak". „Ik zou me zo'n gedachte maar niet in het hoofd halen vlak vóór het naar bed gaan!" scherste hij. „Niet direct bevorderlijk voor een geruste slaap!" „Ook zonder die gedachte zal er van slapen deze nacht nog minder komen dan de vorige, vrees ik". „Met het oog op de door Stella ontboden helper in de nood? Is hij al verschenen?" „Nog niet. Ze wachten hem met smart. Om de haverklap staat tante Stella of oom Philip op de uitkijk." „Je vermoedt wie het is, niet?" „Het zijn geen vermoedens. Ik heb zekerheid". Algernon icgde een hand op haar hoofd, lfij lachte zachtjes „Je denkt, geloof ik, dal gele genheids-echtgenoot de domste van zijn klas is gewees' Het kon je wel eens meeval n, jonge dame. Ik weet, wat iK weet, en wanneer ik 't voor me zelf houd, is 't alleen jouw schuld om dat jij óók zo gesloten bent als een oester." Hij stapte weg; er wazen nog enkele dingen, welke hij onder zocht wilde hebben voor de an deren gelegenheid kregen, hem wat te nauwlettend op de vingers te zien. In de late namiddag arriveerde een grote dichte wagen, die niet voor het huis voorreed, maar di rect bij het hek de bocht naar de garage nam. Zodoende werd Fen ture niet gewaar, wie de ver wachte was. Philip en zijn zuster waren op de auto toegesneld. Pas na een half uur kwam het drietal uit de garage; in het mid den liep Gerard Heywood. Het verbaasde Fenture niet nu niet meer tenminste. Die nacht, wakker liggend na de stoornis, was hij het er met zich zelf over eens geworden, dat de helper in de nood inderdaad nie mand anders dan Gerard Hey wood kon wezen. Philip en Stella waren er natuurlijk van op de hoogte, dat hun broer uit Ame rika was overgekomen met het cog op de „conferentie" op 8 No vember in Engeland, en dat hij zich reeds te Burchester bevond. Met hém had Stella dus de vorige^ avond getelefoneerd. In het be-* gin had hij Stella's uitlating: ,,'t Meisje haar gang laten gaan, betekent voor ons allemaal het eind" onjuist geïnterpreteerd door aan te nemen, dat dit „al lemaal" op haar en de huisgeno ten sloeg. (Wordt vervolgd.) ONDERZOEKPLANNEN VOOR DE ZEEUWSE OESTERCULTUUR. Een project, dat van grote be tekenis zal kunnen zijn voor de oestercultuur in Zeeland, werd aangekondigd door dr P. Korrin- ga van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek tijdens het be zoek van twintig leden van de Eerste en Tweede Kamer aan Zeeland. Tijdens een gedachtenwisseling in de Statenzaal van de Zeeuw se hoofdstad vertelde dr Korrin- ga, dat er naar mogelijkheden wordt omgezien om een gedeel te van de Grevelingen als ver vangingsplaats van de oestercul tuurgronden van Yerseke en Bruinisse te bestemmen. Men is er echter niet van over tuigd, dat deze gronden in ver band met de bodemtoestand, de waterbeweging en dergelijke ge schikt zullen zijn om de oester cultuur daarheen te verplaatsen. Op het ogenblik wordt een grondige studie gemaakt van de mogelijkheden een proefterrein voor de oestercultuur aan te leg gen in de Zandkreek tussen de eilanden Noord- en Zuid-Beve land, welke na de uitvoering van het z.g. Drie Eilandenplan door sluizen verbonden zal blijven met de zee. Voor het kweken van oesters is een z.g. „pendelbeweging" van het water nodig. Deze beweging zou kunnen worden bereikt als niet alleen bij Kats een sluis zou worden gebouwd, zoals in het voornemen ligt, doch als eveneens, b.v. door middel van syphons, water uit de Noordzee bij Veere zou kunnen worden in gelaten. Daardoor zou een ideale waterbeweging geregeld kunnen worden, die noodzakelijk is voor het kweken van oesterbroed. De onderzoekers zouden dan ongeveer tien jaar nodig hebben om een antwoord te kunnen ge ven op de vraag, of men door speciale voorzieningen in de ge deeltelijk af te sluiten Grevelin gen de Zeeuwse oestercultuur, wellicht op iets kleinere schaal dan thans, door verplaatsing kan behouden. Dit zo zeide dr Korringa, zal een onderzoek zijn, dat een ant woord ter waarde van 50 mil- lioen voor het Nederlandse volk zou kunnen opleveren. Er wordt over gedacht en gepraat, bij zo gering mogelijke kosten de proefnemingen in de Zandkreek mogelijk te maken, doch uit de aard der zaak staan nog geen definitieve plannen vast. ARRESTANT UIT ZIEKENHUIS ONTVLUCHT. Woensdagavond omstreeks 11 uur heeft de 26-jarige Karei van Meerten, een los arbeider uit Am sterdam, die in Lienden is gebo ren, kans gezien uit het Wilhel- minagasthuis te ontvluchten. Van Meerten was wegens ver duistering veroordeeld en opge sloten in het huis van bewaring te Amsterdam. Vier dagen gele den bleek hij een stuk van een le pel te hebben ingeslikt, teneinde te bevorderen, dat hij in een zie kenhuis zou worden opgenomen. Dat geschiedde inderdaad. Maar nog vóór de artsen er toe waren overgegaan het stuk lepel te ver wijderen, heeft Van Meerten de benen genomen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2