RECHTSZAKEN Hei gestolen vliegtuig Naar een onafhankelijke Soedan Wat brengt de Radio Het vakverenigingscongres in Southport Het nieuwe kabinet en de opheffing der Unie Lynch-zaak in Mississippi TWEEDE BLAD Donderdag 8 September 1955 10e laargang No. 3554 Er zijn nog heel wai moeilijkheden ie overwinnen Griekenland en Turkije Gevangene ontvluchtte met behulp van geweer van zeep Italiaans dorpje door grondverschuiving getroffen INDONESIË Departementen volgen leidraad woordenlijst Nederlandse taal President Paasikivi van Finland naar Moskou Wiedbachtal-brug eist nieuwe slachtoffers Vrijlating van Japanse krijgsgevangenen Oost-Duitsers naar Moskou Twee bendeleiders gearresteerd De inkomens Engeland in Herencostuum van nieuwe kunstvezel Amerikaans snelheidsrecord Stakingen in Japan De seconde wordt korter VRIJE De tijd is niet ver meer, dat het Soedanese parlement aan Engeland en Egypte zal verzoe ken de laatste stappen te doen, waardoor de Soedanesen over hun eigen toekomst kunnen be slissen. Volgens de Soedanese overeenkomst van twee jaar ge leden, krijgen de Soedanezen de keuze uit twee dingen, hetzij vol ledige onafhankelijkheid of, zo als het in het verdrag staat, aan sluiting van de Soedan in één of andere vorm bij Egypte. Bij de verkiezingen van 1953, de eerste verkiezingen na de Soedanese overeenkomst, kwam de Nationaal Unionistische Partij met de meeste aanhangers uit de bus. Dit was een nieuw ge vormde coalitie van een half do zijn politieke groeperingen, die allen tegen Egypte aanleunden. Doch gedurende de verkiezings strijd baseerde deze partij zich niet op bepaalde relaties met Egypte, haar programma en leu ze was slechts „weg met de Britten". Het eerste jaar van het bewind van deze partij was dan ook onder het motto „Soedani- satie" aan de verwijdering van de Britse beambten uit de rege ring en vervanging door Soeda nezen gewijd. GEEN EIGEN KRACHTEN. Volgens de overeenkomst was dit voor bepaalde ambten, zoals de politieke administratie, de politie en de Soedanese verdedi gingstroepen, mogelijk en voorts mocht een daartoe benoemd» commissie ook Britse ambtena ren ontslaan bij andere rege ringsdiensten, wanneer dit in het belang van een vrije en neu trale sfeer nodig was. De com missie heeft een ruim gebruik van deze mogelijkheid gemaakt, zodat, nadat nog een 200 Britten zelf ontslag hadden aangeboden, omdat zij onder deze omstandig heden liever niet meer in de Soedan bleven, er eind Juli nog slechts 200 Britse ambtenaren voor de Soedanese regering werkten. Vele van deze Britten waren echter ervaren technici, vee artsen en irrigatie-experts en de moeilijkheid deed zich voor, dat er geen Soedanese krachten waren ami hen te vervangen. De minister van Publieke Wer ken maakte verleden jaar een reis door Europa om neutrale experts uit het buitenland te werven, m.a.w. geen Britse en geen Egyptische, doch tot nu toe zijn slechts weinig buitenlanders bij de Soedanese regering in dienst getreden. De manier, waarop de Soeda- nisatie hier dus doorgedrukt werd, kan niet anders dan de Soedanese regering voor proble men stellen. Aan de andere kant waren de provinciale administra tie, de politie en de verdedi gingstroepen reeds enige tijd in Soedanese handen en deze functioneren alle bevredigend. ANTI EGVPTISCH. Nu dat de Britten dus op de terugweg zijn, heeft het nationa lisme zich tegen de Egyptenaren gekeerd. Egypte heeft een levens belang bij de Soedan, of beter gezegd bij de wateren van de Nijl, zonder welke het niet leven kan en die zich door de hele lengte van de Soedan winden, voordat zij de Egyptische grens bereiken. Vandaar de hoop van In de nacht van Maandag op Dinsdag is in de omgeving van het Turkse consulaatsgebouw te Saloniki een bom tot ontploffing gebracht. Ruiten werden verbrij zeld, doch er vielen geen slacht offers. De Griekse politie heeft een onderzoek ingesteld. Een Griekse regeringswoord voerder heeft later medegedeeld, dat de aanslag niet door Grieken is gepleegd. Te Izmir (Smyrna-, in (Turks) klein-Azië, hebben Turken op een internationale tentoonstelling een Griekse vlag omlaag gehaald en verbrand. Verscheiden organisaties, w.o. het genootschap „Cyprus is Turks", hebben geprotesteerd tegen de bomaanslag te Saloniki. Een officiële Turkse woord voerder heeft er te Istanboel bij het publiek op aangedrongen zijn kalmte te bewaren. Duizenden mensen met Turkse vlaggen en portretten van de voormalige president Kamal Ata- turk hebben Dinsdagavond in Isstanboel honderden winkels en huizen van Grieken verwoest. De betogers riepen de naam van Ataturk en „Cyprus is Turks". De politie heeft krachtige vei ligheidsmaatregelen genomen in de nabijheid van het Griekse consulaat en militairen zijn op geroepen om de politie te helpen. de Egyptenaren, dat de Soeda nezen aansluiting bij Egypte zul len kiezen en zij werken hard om hen hiertoe te overreden. Wat echter vooral de Soedane se gevoelens tegenover de Egyp tenaren 'ongunstig heeft beïn vloed, is de afzetting vorig jaar November van president Naguib geweest. Generaal Naguib was en is nog steeds zeer populair in de Soedan. Hoewel hij zelf Egyp tenaar is, heeft hij veel familie in de Soedan. Voorts zijn er geschillen gere zen tussen de Soedan en Egypte over het gebruik van het Nijlwa- ter. Volgens de thans geldende regeling mag de Soedan slechts één twaalfde van de hoeveelheid Nijlwater, die de Egyptenaren gebruiken, nemen. De Soedan gebruikt dit kwantum tot de laatste druppel en heeft dringend behoefte aan r»eer om meer land te kunnen ontginnen. Het is voor de Soedanezen ook wel moeilijk zich erbij neer te leggen, dat, terwijl het water langs hun drempel lbopt, het land van dorst zou moeten omkomen. ONAFHANKELIJKHEID. Waf de kwestie van de toe komstige status van de Soedan betreft, wordt er de laatste tijd een toenemende druk op de re gering uitgeoefend niet alleen van de kant van de oppositie, doch ook in de gelederen van de eigen partij om zich krachtig uit te spreken voor een souverei- ne onafhankelijke Soedan. De premier heeft een verkla ring afgelegd, waarin hij zei, dat de Soedan een onafhankelijke republiek moest worden, net zo als Egypte, waarbij ministers van beide landen elkaar b.v. jaarlijks zouden ontmoeten om kwesties van gemeenschappelijk belang te bespreken. De opposi tie juichte deze rede toe, doch wenst na deze woorden ook da den te zien, daar zij bang is, dat de regering zich niet van haar verplichtingen jegens haar vroe gere Egyptische beschermers zal kunnen losmaken. Onafhankelijkheid is dus het probleem, dat in de Soedan alle andere overschaduwt. De rege ring is intussen echter bezig de eenheid in het land zelf te ver sterken en de idee van saamho righeid als Soedanese natie aan te kweken. In de onontwikkelde zuidelijke provincies stuit men hierbij op moeilijkheden. Daar hebben regeringsambtenaren uit het noorden de Britse beambten in de leidende functies opge volgd. De Noordsoedanezen zijn Arabisch en Mohammedanen, de zuidelijken zijn volop Afrikaans en heidenen of christenen en zij hebben van oudsher de noorde lijken gewantrouwd en gevreesd. De noordelijken hebben met veel zorg de beste ambtenaren voor het zuiden uitgekozen. Het zal echter nog lang duren, voordat het diepgewortelde wan trouwen is weggenomen, zoals de jongste opstanden bewezen hebben. Wat de politieke opinie in het zuiden betreft, deze is vóór onafhankelijkheid. Hoe dichter de regering in Khartoem zich dus naar de kant van de on afhankelijkheid beweegt, hoe meer zij voor het zuiden aan vaardbaar zal worden. De 44-jarige Wilbert Coffin, die wegens moord ter dood ver oordeeld is en op 23 dezer zal worden terechtgetseld, is er gis teren in geslaagd om met behulp van een geweer van zeep uit de gevangenis van Quebec te ont snappen. Hij bond zeven bewa kers, en sloot het hoofd van de wacht in een kelderruimte op. Een advocaat, naar wie hij zich direct begaf, wist hem evenwel te bewegen naar de gevangenis terug te keren. Het dorpje Villa-San-Sebastia- no, nabij Taglia-Cozzo in de Abruzzen, is Maandag gedeelte lijk weggevaagd, doordat na een hevig onweer grote hoeveel heden water, waardoor veel aar de en stenen werden meege sleurd, haar weg door het dorp zochten. Vijf bewoners kwamen om het leven en een twintigtal werd gewond. 120 huizen wer den vernield of zwaar bescha digd. In 1922 was de plaats door een dergelijke ramp getroffen. Vakverenigingsgedelegeerden, die acht millioen Britse arbei ders vertegenwoordigen, hebben te Southport gunstig -beschikt over het verzoek van de uit 35 leden bestaande algemene raad van het vakverbond „T. U. C." (Trade Union Congres), om een verandering der statuten, ten einde deze raad in staat te stel len bij arbeidsconflicten aan de onderhandelingen deel te nemen nog vóór er een impasse zou zijn ingetreden. Tot nu toe heeft de algemene raad van het vakver bond slechts het recht, om in te grijpen, als de onderhandelingen zijn vastgelopen. Een en ander heeft ten doel loonderving te voorkomen van arbeiders, die niet rechtstreeks bij een staking betrokken zijn. Bij de laatste grote stakingsgolf ontstond werkloosheid en deed zich loonderving voor bij werk nemers, die niets met de stakin gen te maken hadden. Op het congres vertegenwoor digen 980 gedelegeerden 183 vak verenigingen. De machtiging werd na een fel debat verleend met 4.842.000 stemmen vóór en 3.039.000 tegen. ®e Indonesische regering heeft de vraag of nieuwe onderhande lingen met Nederland over de opheffing van de Nederlands-In donesische Unie gehouden zullen worden nog niet overwogen, al dus de Indonesische minister van Voorlichting. Hij antwoordde dit op de vraag of de regering gezien het feit, dat een groot deel der politieke partijen zich niet kan verenigen met wat de delegatie-Sunario heeft bereikt (tijdens de conferentie over de opheffing der Unie vorig jaar) overweegt, nieuwe onderhan- deligen met Nederland te begin nen. De minister zeide, dat noch deze kwestie noch die der Ja panse herstelbetalingen tot dus ver in het kabinet besproken waren. Het kabinet heeft thans twee dringende aangelegenhe den: de bestrijding van de cor ruptie en de algemene verkiezin gen. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat de ministerraad heeft beslist, dat de aanwijzingen welke gegeven zijn in de lei draad, behorende bij de woor denlijst Nederlandse taal 1954, met betrekking tot: de spelling van de spraak klanken, de verdeling van de woorden in lettergrepen, het gebruik van het koppel teken, het deelteken en het weg latingsteken, en het gebruik van de hoofd letters, gevolgd zullen worden in de van de departementen van alge meen bestuur uitgaande, in het Nederlands gestelde stukken. President Juho Paasikivi van Finland zal ziek 15 September per vliegtuig naar Moskou bege ven, op uitnodiging van presi dent Worosjilof van de Sowjet- Unie". Paasikivi zal worden verge zeld door de premier, Urho Kek konen, de minister van Defensie, Skog, en de voormalige minister van Buitenlandse Eaken Svento (1944—1948). Radio-Moskou deelde mee, dat maarschalk Worosjilof in zijn uitnodiging van 16 Augustus sprak van de „belangrijke bij drage" van president PaasiviKi tot de ontwikkeling derxvriena- schappelijke betrekkingen tussen beide landen. De Sowjet-Unie wil van ge dachten wisselen over verdere maatregelen om de vriendschap en samenwerking tussen beide landen te versterken, aldus de uitnodiging. Inzake de bestrijding van de corruptie verklaarde de eerste vice-premier, Ismadi, nog, dat, naar hij verwacht, deze maand een wetsontwerp inzake de be strijding van de corruptie gereed zal komen. Maandag heeft de commissie ad hoc, die zich met dit ontwerp bezig houdt, weder om vergaderd. VRGUW EN KINDEREN IN DE STEEK GELATEN. De 5l-jarige betonwerker P. M. Sch. uit Geleen heeft zich Dins dag voor de Maastrichtse recht bank te verantwoorden gehad, omdat hij in de laatste twee jaar zijn vrouw en drie minderjarige kinderen onverzorgd had achter gelaten. Er werd tegen hem vier maanden, waarvan drie fnaanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De vrouw, die als getuige in deze zaak werd gehoord, hing ter zitting een verhaal op van de verwaarlozing van het gezin door verdachte. Deze was dikwijls dronken, sloeg thuis de boel kort en klein, zette vrouw en kinde ren soms een hele nacht op straat en liet het gezin financieel in de grootste moeilijkheden. In 1953 had de man zijn huisgezin verlaten. Met grote moeite had men hem er toe weten te bren gen, dat hij aanvankelijk nog wel eens wat geld gaf, in totaal on- 28 Augustus j.l. verdween de thans door een federale grote ju- 14-jarige negerjongen Emmett Till uit Chicago, die te Green wood, in de Amerikaanse staat Mississippi, gelogeerd was. Drie dagen later werd zijn deerlijk toe getakelde lijk, dat onder meer een schotwond boven het rechter oor vertoonde, uit de rivier de Tallahatchie opgehaald. De jongen had, op de dag van zijn ontvoering, een winkel te Greenwood bezocht en zijn ge drag tegenover de winkelierster dat familiaar zou zijn geweest (Emmett Till zou hebben geflo ten en hij zou „goodbye" tegen haar hebben gezegd) had haar echtgenoot aanstoot gegeven. De 24-jarige winkelier en zijn 36-jari- ge halfbroer hadden de jongen later opgezocht en meegenomen, doch zij verklaarden tegenover de politie hem ongedeerd weer te hebben vrijgelaten. Deze verkla ring werd echter afgelegd vóór het vinden van het stoffelijk overschot van Till. Beiden zijn ry wegens ontvoering en moord in staat van beschuldiging ge steld. De gevangenis, waarin de twee blanken zijn opgesloten, wordt thans door militairen bewaakt, omdat men gedreigd heeft hen op hun beurt te lynchen. De gevaarlijke Wiedbachtal- brug op de autoweg tussen Keu len en Frankfort, die op 23 Octo ber 1953 de Nederlandse vracht auto-chauffeur Dirk de Baat noodlottig werd, heeft Maandag nieuwe slachtoffers geëist. Een Duitse autobus ramde on geveer 300 meter voor de brug bij het passeren twee personen auto's en een vrachtauto. Tien inzittenden van de autobus liepen verwondingen op. aoor PERCY KING. 57) Vera Bannerman trad haastig binnen, een uitdrukking van be zorgdheid in de wijdgeopende ogen, die week zodra ze Fenture zag. „Algernon!" fluisterde ze. „Ben je ongedeerd?" „Zonder 't minste schramme tje!" Hij lag weer op de knieën bij de dienstbode, voelde haar de pols. Onmiddellijk kwam er be weging in het meisje; met de vrije hand bracht zij Fenture een slag pardoes in het gezicht toe. Zij begon te gillen en werkte zich vechtend in zittende hou ding. Zó trof Philip Heywood hen aan. „Wat is hier gaande?" vroeg hij bruusk. Vera gaf 't antwoord. „Iemand sloop aan de buitenkant langs mijn kamer. Ik waarschuwde John en hij ging kijken. Hij vond het dienstmeisje op de grond liggen enZij stokte, keek Algernon aan. Hij raadde wat in haar om- Nadruk verboden. ging; zij wist niet wat er was gebeurd. „In de veranda hoorde ik haar gillen", legde hij Heywood uit. „Ik rende de kamer binnen en in het donker struikelde ik over haar." Het dienstmeisje betastte haar keel. „Het was zijn hand!" Ze zette het op een grienen. „Hij wilde me wurgen!" Philip Heywood keek allesbe halve op zijn gemak. Onzeker in formeerde hij: „Wie pakte je bij de keel, Molly?" Zij weifelde, wees toen op Fen ture. „Hij!" Het was meer vraag dan beschuldiging. „Lieg niet!" viel Algernon woest uit. „Ik was niet in de ka mer toen het gebeurde! Dat weet jij heel goed!" „Iemand," verbeterde Molly. Zij kwam overeind en verklaarde onsamenhangend: „Ik wou een asperine gaan halenen ik voelde tocht. De verandadeuren in de huiskamer stonden open. geveer 200,maar nadien had hij nergens meer iets van aange trokken. Verdachte trachtte zich te terechtzitting te verdedigen met de mededeling, dat twee zijner kinderen geregeld bij zijn moe der kwamen en daar te eten kre gen. Hij wilde wel voor de kin deren zorgen ......Maar je doet het niet, en dat was je plichtwees de president verdachte terecht. Uit de verklaringen van de vrouw én van eep zoon- uit haar eerste huwelijk -.bleek daf de in komsten van de kinderen uit haar eerste huwelijk nog niet voldoende waren voor een rede lijk bestaan, kleren b.v. konden niet worden gekocht. Met verwijzing naar arresten van de Hoge Raad, dat de kwes tie van onvoldoene verzorging niet opgevat behoeft te worden als een toestand van volslagen nood of feitelijk broodsgebrek, vroeg het O.M. de reeds vermel de straf. Voor deze verdachte, die veel drinkt en zijn verzor gingsplichten als huisvader met voeten heeft getreden, achtte mr. Nuis bovendien toezicht van de reclassering, verplichting tot na leven van de plicht tot gezinson- derhoud en verbod van cafébe zoek wenselijk. Het aantal tegenstemmers was onverwacht groot en het wordt beschouwd als een waarschuwing aan de algemene T.U.C.-raad, om de volmacht behoedzaam te han teren. Onder de tegenstemmers be vonden zich de vertegenwoordi gers der vakbonden van mecani- ciëns, electriciëns en spoorweg arbeiders. Het T.U.C.-congres keurde la ter met 5.320.000 tegen 2.804.000 stemmen een resolutie goed, waarin onofficiële stakingen worden veroordeeld. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dins dag bekend gemaakt, dat 1365 Japanners, die nog in de Sowjet- Unie worden vastgehouden, door bemiddeling van J. Malik, de Russische ambassadeur in Lon den, zijn vrijgelaten. Op de lijst komen o.a. de namen voor van ex-generaal Otozo Jamada, de voormalige opperbevelhebber van het Japanse leger in Mands- joerije, generaal Joen Oesjirogoe, de gewezen bevelvoerder over de Japanse strijdkrachten in Zuid- China, acht luitenant-generaals, elf generaal-majoors en drie ko lonels. Een delegatie waarnemers van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zal zich naar Moskou begeven om de onder handelingen van bondskanselier Adenauer met de Sow jet-rege ring te volgen, aldus wordt uit goede bron in Oest-Berlijn ver nomen. Voorts zijn speciale correspon denten van de voornaamste Oost- Duitse en Oost-Berlijnse kranten en de radio-stations naar Moskou gezonden. Te Knokke-Le Zoute in België zijn op aanwijzingen van Inter pol twee leiders van een bende smokkelaars in verdovende mid delen gearresteerd, namelijk de 45-jarige Alexander Miller, van Britse nationaliteit en de 40- jarige Egyptenaar Carlo More no. Volgens bepaalde geruchten zou de bende zich ook met han del in blanke slavinnen hebben ingelaten. De twee arrestanten, die aan het hoofd van een be langrijke internationale bende zouden staan, leidden te Knokke een luxueus leven. Men ver wacht dat nog meer arrestaties zullen volgen. Volgens een regeringsrapport zijn de persoonlijke inkomens in Engeland voor 'betaling van be lastingen in de afgelopen negen jaar met 65 procent gestegen, terwijl de totale productie van goederen en diensten in Enge land met 27 procent toenam. De totale productie van goederen en diensten bedroeg in het afgelo pen jaar 12.214 millioen pond. Er waren in het afgelopen jaar in Engeland slechts 190 perso nen, die een inkomen hadden van imeer dan 6.000 pond per jaar. In 1938, toen de kosten van levensonderhoud aanzienlijk min der bedroegen, waren er 6.600 personen met een inkomen van 6.000 pond of meer per jaar. Terwijl ik ze dicht deed pakte iemand in het donker...." Ze zweeg en bracht bij wijze van uitlegging een hand naar de keex. Heywood fronste de wenkbrau wen. „Ik was het laatst gister avond. Ik weet zeker, dat de deu ren op de haak zaten. Ik heb het zelf gedaan." Fenture keek om zich heen. Stella, Grace, Jeffrey Winnett en Martyn hadden zich bij hen ge voegd. Het leek hem op het eer ste oog volkomen normaal: ver wonderde, verschrikte mensen, die poolshoogte kwamen nemen. Toch wilde hij er de hand voor in het vuur leggen, dat één der huisgenoten alles van het zaak je wist. „Enfin!" zei hij onverschillig. „Wie het deed, is hem allang ge piept." Philip Heywood knikte. Het heeft geen zin nu nog nasporin gen te doen. Het verstandigste is, dat ieder zijn bed weer opzoekt. Ik zal nagaan of alle deuren en ramen behoorlijk gesloten zijn." Algernon keerde naar zijn ka mer terug. Vera was in de hare bezig en hij klopte. Direct deed zij open. „Hoorde jij iets binnenshuis?" „Niets." „Het bestaat niet, dat de kerel over de veranda ontsnapte. Ik had hem moeten zien. 't Was één van de huisgenoten, zo zeker als twee maal twee vier is." Een vooraanstaande chemische fabriek in West-Duitsland toont op de handelsbeurs te Frank fort een herencostuum van een nieuwe kunstvezel, draion ge naamd. Men zegt dat dit pak niet te verslijten is, door elke huisvrouw gewassen kan worden, niet behoeft te worden gestreken en toch in de vouw blijft, veder licht is en toch warm genoeg voor de winter. Tegen het voorjaar kunnen de eerste draloncostuums in West- Duitsland in de winkels verwacht worden. De prijs bedraagt 70 a 80 mark. Volgens de „North American Aviation Company" heeft kolo nel Horace Hanes met een „F 100 C Super Sabre", een straaljager, met het bereiken van een snelheid van 1323.10 Km per uur het wereldsnelheidsre cord verbeterd. Hij vloog op een hoogte van 12.000 meter. Het officieel bevestigde record staat op 775 mijl (1212.60 km) per uur. Het werd bijna twee jaar geleden op geringe hoogte gevestigd door luitenant-kolonel Pete Everest in een F 100. De vakverenigingen van arbei ders werkzaam bij twee van de vijf grote staalmaatschappijen in Japan zijn Dinsdag voor 24 uur in staking gegaan ter verkrijging van loonsverhoging. Een andere bond heeft een verbod ingesteld op het verrichten van overwerk. Bij de staking zijn in het ge heel 20.000 arbeiders betrokken. Verwacht wordt, dat vandaag ook andere vakbonden van staxl- arbeiders een staking zullen af kondigen. Eén der gevolgen van de con clusies waartoe het congres van de internationale astronomische unie te Dublin is gekomen, zal zijn, dat de seconde een kortere tijdseenheid wordt, aldus heeft één der afgevaardigden, Smith, lid van het koninklijk observato rium van Greenwich, Dinsdag verklaard. Hij voegde er aan toe, dat de seconde totnogtoe werd berekend, als onderdeel van de zonnedag. Voortaan zal zij worden berekend als onderdeel van het jaar, het geen tot resultaat heeft, dat zij 0,0000018 procent korter wordt. De afgevaardigde had tevoren gezegd, dat de seconde geen uni forme duur had en dat de ver schillen thans voor de astrono men en natuurkundigen belang rijk waren geworden. De nieuwe vaststelling van de seconde is door het congres goed gekeurd en het besluit zal wor den gemeld aan het algemene comité voor maten en gewichten, de internationale instantie voor de vaststelling der legale een heden. VRIJDAG 9 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.. 7.33 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Piano; 10.40 Orgel; 11.10 Voordracht; 11.30 Gram.; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.35 „Wat dacht je anders? Ik weet zelfs méér te vertellen wie het deed, vergiste zich. Het was op mij gemunt, niet op Molly." „Wie 't deed", herhaalde Al gernon. „Heb je vermoedens?" „Wanneer ik iemand moest noemen, zou het Jeffrey Winnett zijn." Vera schokschouderde. „Wat schieten we met gissingen op? De enige, die het kan zeggen, verkiest haar mond te houden. Ik vertrouw Molly niet verder dan ik haar zie. Belachelijk, jou er van te beschuldigen! Je had maar te blaffen en zó kroop ze in haar schulp!" „Dat is wel het allerlaatste waar ik me wat van aantrek. Je zei, dat de aanslag op jou was bedoeld. Overdrijf je niet, Vera? Is het idéé fixe van je, dat iemand in dit hujs kwade bedoe lingen heeft?" „De aanslag, waarvan Molly de dupe werd, heeft de laatste twij fel bij me weggenomen. Tante Stella is nooit te vertrouwen ge weest; ik acht haar tot elke ge meenheid in staat, als ze maar voordeel oplevert. Zij hangt aan geld: in dat opzicht is ze pre cies haar broer Gerard. Oom Phi lip heb ik altijd meer als een zwakkeling beschouwd, niet di rect Slecht. Nu blijkt ook hij overstag te zijn gegaan." (Wordt vervolgd.) Sport; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 13.20 Amus. muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Finse en Scandinavische volksliederen; 14.25 Voordracht; 14.45 Orgel en clavecimbel; 15.15 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muz. causerie; 17.40 Gram.; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Causerie; 19.00 Lichte muziek; 19.30 Causerie; 19.45 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Voordracht; 20.38 Causerie; 20.40 Idem; 21.00 Deense volksliedjes; 21.30 Gram.; 21.45 Buitenl. week overzicht; 22.00 Orkest; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuwsj 8.15 Gr.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Gram.; 11.OU Voor de zieken.; 11.40 Mannen koor; 12.00'Angelus; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw med.; 12.33 Voor de plattelands vrouwen; 12.40 Franse liedjes; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuz.; 14.00 Orkest; 14.40 Piano; 15.05 Gram.; 15.30 Viool en piano; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Koersen; 17.45 Lichte muziek; 18.05 Dansmuz.; 18.30 Amus. muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.; 19.30 Avond gebed; 19.45 Verzoekprogr. voor de militairen; 20.40 Acf.; 20.55 De gewone man; 21.00 Kamerorkest 21.45 Wedstrijd; 22.15 Causerie; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Strijkkwartet; 20.30 Opera; 22.00 Nieuws; 2a,15 Gram.; 22.55 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5