Spanning tussen Griekenland en Turkije De ontwapeningsbesprekingen te New York De T. U. C. WEERSVERWACHTING De onderhandelingen over de kwestie Cyprus mislukt De situatie in Marokko industrie en de automatisering in de Havenstaking in New York H00GWATEI ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3554. De verjaardag van Koning Boudewijn Het bezoek van Koning Paul aan Zuid-Slavië PRINS BERNHARD OPENDE MAASCENTRALE TE BUGGENUM. Sabotagedaden in Israël De overstromingen in Voor-lndie Mr Michael zou in vrijfeetd gesteld zijn Globemaster neergestort Weer een grensincident Trankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 et: m_!nyua gm advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» fi,—£ iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aj&wi Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» 2 can. Voor het Maandag-nummer: Zaterdag» lö «sa. Turkse troepen en politie zijn Woensdag; in groten getale te Istanbul en Izmir op de been na de ongeregeldheden van Dins dagavond waarbij duizenden per sonen hebben meegedaan aan anti-Griekse betogingen. In Athene en Saloniki is de Griekse politie gealarmeerd en zijn sterke wachten geplaatst voor de Turkse ambassade en consulaten, uit vrees voor tegen betogingen. De Griekse regering heeft de zaakgelastigde in Ankara op dracht gegeven, zo krachtig mo gelijk te protesteren bij de Turk se regering naar aanleiding van1 de anti-Griekse relletjes waarbij de betogers de leus schreeuw den: „Cyprus is Turks". De gezinnen van alle Griekse officieren, die te Izmir zijn ge-| detacheerd bij het Zuideuropese commando van de Navo, worden naar Griekenland teruggebracht in verband met in Athene ont vangen berichten, dat 15 Griek se hoge officieren bij de Navo zijn aangevallen. Bij de ongeregeldheden van Dinsdagavond zijn Griekse win kels en huizen aangevallen en beschadigd. Volgens de laatste in Athene ontvangen berichten is de Griekse kerk in Izmir ge plunderd. Gebroken ikonen waren op straat gevonden. De betogers droegen Turkse vlaggen en af beeldingen van wijlen Kemal Ataturk, de stichter van het mo derne Turkije. De ongeregeldhe den volgden op een dynamiet- aanslag eerder op de dag op het Turkse cosulaat te Saloniki, bij de geboorteplaats van Kemal Ataturk. Griekenland heeft ont kend, dat de daad door Grieken •Is gepleegd. Een speciale koerier is met een rapport over de toestand naar koning Paul van Grieken land gezonden, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Zuid- Slavië. In Londen worden thans be sprekingen gevoerd over Cyprus door Griekenland, Turkije en Engeland. 630 Britse mariniers uit Malta zijn onderweg naar Cyprus met het oog op de toenemende anti- Britse geweldpleging aldaar. Zij worden Vrijdag op Cyprus ver wacht. A.F.P. meldt, dat onbekenden Woensdagochtend vroeg te Kyre- nia (Cyprus) twee keer gescho ten hebben op een schildwacht voor het verblijf van de opper bevelhebber van de Britse lucht macht in het Midden-Oosten, sir Claude Pelly. De schildwacht werd niet geraakt. Het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woens dag bericht gekregen, dat de kantoren te Istanbul van de Griekse luchtvaartmaatschappij T.A.E. Dinsdagavond door beto gers in brand zijn gestoken. Een woordvoerder van de Griekse regering heeft op grond van ontvangen berichten mede gedeeld, dat Turkse betogers te Smyrna, na het Griekse pavil joen van de internationale jaar beurs te Smyrna in brand te heb ben gestoken, een aanval hebben gedaan op het Griekse consulaat- generaal. Zij forceerden de voor deur en staken het gebouw in brand. De consul-generaal, Marios Zaphirioe, wist met zijn gezin het gebouw door een ande re uitgang te verlaten en vlucht te naar het verblijf van generaal Pipiliangopoelos, vertegenwoor diger van Griekenland bij het hoofdkwartier van de Navo. Het Atheense persbureau meldt, dat volgens niet-beves- tigde berichten uit Smyrna, ook de Grieks-orthodoxe kerk in die plaats in brand is gestoken. De Turkse premier, Adnan Menderes, heeft volgens de in Athene ontvangen berichten, bij aankomst te Istanbul uit Anka ra, onmiddellijk de staat van be leg afgekondigd en alle samen scholingen op straat verboden. Verdere berichten gewagen van schendingen van drie Griekse kerken in Istanbul en van de theologische school te Chali. Een kerk in de deftige wijk Therapia zou men in de lucht hebben la ten vliegen. Alle Griekse winkels in Pera, de voornaamste zaken wijk, zouden zijn geplunderd. De Griekse vice-premier Canel- lopoelos heeft de Griekse ambas sadeur in Washington gelast, de aandacht van de Amerikaanse regering te vestigen op de ernst van de toestand, die door de houding van Engeland en Turkije t.a.v. Cyprus was ontstaan. Hij heeft verder de Turkse zaakge lastigde in Athene ontboden cn een scherp protest ingediend naar aanleiding van de anti- Griekse betogingen in Istanbul en Izmir. „Istanbul en het land zijn Dins dagavond, zo zou men kunnen zeggen, in de greep geweest van provocatieve communistische elementen, zo heet het in een communiqué, dat de Turkse re gering Woensdag heeft gepubli ceerd. „De betogingen hebben zich gericht tegen het erfdeel van de natie. De burgers, die schade hebben geleden zullen schadeloos gesteld worden. De aanstichters zullen gearresteerd en gestraft worden. Er is reeds een groot aantal arrestaties ver richt. Alle burgers, wie het be lang van het land ter harte gaat moeten samenwerken tot het herstel van de orde. Dit is een' nationale plicht". In het communiqué is verder te lezen, dat tijdens de 'betogin gen, die tot Woensdagochtend hebben geduurd, winkels, meren deels van „onze Griekse landge noten", zijn geplunderd. Tenslotte blijkt uit het commu niqué, dat de uitzonderingstoe stand, die Dinsdag werd afgekon digd, reeds is opgeheven. Na een nacht van ongeregeld heden en betogingen boden de wijken in het centrum van Istan bul Woensdag een troosteloze aanblik. De meeste winkels, waarvan de luiken en étalage ruiten zijn vernield, waren leeg gehaald. Allerlei artikelen lagen over de straten verspreid. De boulevard Istiklal, de def tigste hoofdstraat van de stad, was bezaaid met wollen stoffen, kledingstukken, stukgesneden meubilair en gebroken glas. Overal trachtten de gedupeerden enkele hunner goederen te achterhalen. Arbeiders zijn met het oprui- mingswerk begonnen, terwijl gewapende militairen patrouille ren. De Turkse president en de eer- ste-minister, die per trein op weg waren naar Ankara, hebben hun reis onderbroken en zijn naar Istanbul teruggekeerd toen zij van het gebeurde in Istanbul op de hoogte waren gesteld. Staat van beleg in Istanbul en Izmir. Volgens in Athene ontvangen berichten is Woensdag de staat van beleg afgekondigd in Istan bul en Izmir, waar zich Dinsdag avond ongeregeldheden hebben voorgedaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Plaatselijk ochtendmist. Plaatselijk ochtendmist. Zonni ge perioden met dezelfde tempe raturen als gisteren of iets ho gere. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Griekenland wil vergadering Navo-raad. Griekenland heeft zijn verte genwoordiger bij de Navo op dracht gegeven, een verzoek in te dienen voor een bijzondere vergadering van de Navo-raad over de anti-Griekse relletjes te Izmir en Istanbul. Raad van de Navo bijeen geroepen. De raad van de Navo is voor Donderdag, voor een besloten vergadering bijeengeroepen, ten einde de Griekse en Turkse af gevaardigden in staat te stellen hun collega's in de Navo op de hoogte te brengen van de toe stand, zoals die uit het conflict over Cyprus is ontstaan. Britse versterkingen naar Cyprus. Het 1652 ton metende bevoorra dingsschip „Woodbridge Haven" van de Britse marine en een eskader kustmijnenvegers zullen Donderdag, uit Chatham naar Cyprus vertrekken ter verster king van de Britse strijdkrach ten aldaar, die reeds optreden tegen gewapende smokkel, aldus een communiqué van het minis terie van Marine. Het lichte vliegkampschip „Ocean" laadt thans in Plymouvh Voorraden voor Cyprus. Reeds zijn 630 man commando troepen van de mariniers uit Malta op weg naar Cyprus. België vierde gisteren de 25ste verjaardag van koning Boude wijn, die thans vier jaar heeft ge regeerd. In de Belgische hoofd stad hingen talrijke vlaggen uit. De koning vierde zijn geboorte dag in het kasteel Ciergnon in de Ardennen, waar alle leden van de Belgische koninklijke familie bijeen waren. Koning Paul van Griekenland heeft Woensdag tijdens een lunch welke hem bij zijn officiële be zoek aan Zuid-Slavië door pre sident Tito werd aangeboden, verklaard dat zijn land in het belang van de wereldvrede de samenwerking met Zuid-Slavië en Turkije binnen het Balkan- pact zal versterken. Tito liet zich i in dezelfde zin uit. De Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Po- I povic, verklaarde zich in een I verklaring voor 't Griekse pers bureau er voorstander van, dat in de toekomst de drie landen in hun samenwerking het accent van de militaire naar de econo mische en culturele banden ver leggen. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken heeft te Londen tegenover journalisten verklaard, dat de Grieks-Turks-Britse con ferentie over Cyprus geleid heeft tot „de officiële overeenstemming dat men geen overeenstemming heeft bereikt". Op de ochtendvergadering pro testeerde de Griekse minister van Buitenlandse Zaken bij zijn Turkse collega tegen de anti- Griekse demonstraties in Turkije. De Turkse minister, Zorlu, zei- de van mening te zijn, dat het onmogelijk is het Britse plan tot invoering van zelfbestuur onder Britse souvereiniteit uit te voe ren, zonder de zekerheid dat de Grieken het denkbeeld van zelf beschikking en hun campagne daarvoor opgeven. Van Britse zijde wordt toegege ven, dat de onderhandelingen zijn mislukt. De Britse minister van Buiten landse Zaken McMillan heeft ter conferentie verklaard, dat het hem speet, dat geen overeenstem ming tussen de drie staten over de toekomstige status van Cy prus kon worden bereikt. „Laten wij, rekening houdende met de zeer grote strategische belangen, die samenhangen met het vraag- stuk-Cyprus, althans overeen ko men te verklaren dat wij het niet eens konden worden", zeide hij. Van Britse zijde wordt voorts medegedeeld, dat de Griekse dele gatie vond, dat de Engelse voor stellen, om de Cyproten zelfbe stuur te verlenen, niet ver ge noeg gingen. De Turken waren van mening, dat geen zelfbestuur diende te worden verleend, vóór dat overeenstemming was be reikt over de internationale sta tus van het eiland. MacMillan, die voorzitter was, heeft aan het einde van de zitting van Woensdagochtend voorge steld om, daar hij nog geen de finitieve en volledige antwoorden van de Griekse en Turkse rege ringen had ontvangen, het vraag- stuk-Cyprus verder langs diplo matieke weg te behandelen en de conferentie als opgeschort te be schouwen. Van conferentie zijde wordt nog vernomen, dat minister MacMil lan niets heeft gezegd, dat zou kunnen worden uitgelegd als een hinderpaal voor toekomstige be sprekingen over het toekennen van het recht tot zelfbeschikking aan de Cyprioten. Hij zinspeelde op de mogelijkheid van herope ning der besprekingen, nadat op Cyprus zelfbestuu» zou zijn inge voerd. De Britse minister van Kolo niën Hopkinson heeft 28 Juli 1954 verklaard, dat de Cyprioten nimmer konden verwachten, dat hun het recht tot zelfbeschikking zou worden verleend. Dit stand punt heeft MacMillan in geen enkel stadium der Londense be sprekingen ingenomen. De permanente Griekse afge vaardigde bij de Verenigde Na ties. Christian Palamas, heeft te New York verklaard, dat het de schuld van Turkije is, dat te Lon den geen overeenstemming kon worden bereikt. Om half één Woensdagmiddag zetten de muzikanten van de fanfare „Philomena" uit Haelen hun instrumenten aan de mond en bliezen triomfantelijk het Wil helmus. Ondertussen reed door de grote inrijpoort van de Maas centrale te Buggen uim een groot aantal auto's naar binnen, voor op die van Z.K.H. Prins Bern- hard met omhulde standaard. De Prins zat er namelijk niet in, hoewel hij om twaalf uur zou arriveren en de centrale officieel in gebruik stéllen. Wat was er gebeurd? Z.K.H. zou op het vliegveld Beek landen en vandaar per auto naar Roer mond rijden. Nu had „De Bilt" de Prins in de steek gelaten: in- plaats van goed weer te Beek vond hij het vliegveld potdicht zitten en er kon niet worden ge land. Prins Bernhard is daarop teruggevlogen naar het vlieg veld in de Peel, nabij Venray, en is daar geland. De Prins was in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaf, en het vliegtuig werd gevlogen door luitenant-kolonel-vlieger Sonder- man. Op het vliegveld was na tuurlijk niemand ter verwelko ming van de Prins aanwezig. Toevallig zag een kennis van de Prins uit de ruiterwereld, de heer Ommen van Gulik, het vliegtuig van de Prins dalen. Hij stelde direct zijn autootje ler beschikking van de Prins. Deze nam zelf plaats achter het stuur. Via Deurne reed de Prins naar Roermond, waar de Prins rond één uur, dus met een vertraging van drie kwartier, aankwam. De muziek zette nogmaals in en dit maal klopte de zaak, en kon het program volgens protocol wor den afgewikkeld. Met een druk op een zilveren knop heeft om één uur Z.K.H. Prins Bernhard de nieuwe Maas- centrale van de P.L.E.M. te Bug- genum geopend. Na een verblijf van ongeveer twee uur vertrok de Prins rond drie uur weer per auto naar het Noorden. PRINS BERNHARD SPREEKT OVER B.B. In het programma Hilversum II van Zaterdag 17 September zal Prins Bernhard over Bescher ming Bevolking onder de titel: „De B.B. leeft", sprpken. Uit Jordanië komende perso nen hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag twee wa terbouwkundige werken aan de westelijke oever van de Jordaan opgeblazen, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger Woensdagochtend medege deeld. De Britse afgevaardigde, An thony Nutting, heeft Dinsdag bij de voortzetting van de ontwape ningsbesprekingen op het hoofd kwartier van de V.N. te New York verklaard, dat Engeland er tegen gekant is, dat de kwestie van het gebruik van atoomwa pens ter verdediging tegen ag ressie wordt onderworpen aan het vetorecht in de veiligheids raad. Nutting hacl tevens tot de Sow- j et-afgevaardigde, Sobolef, ge zegd, dat een doeltreffend stel sel van internationale controle een noodzakelijk onderdeel uit maakt van iedere beperking der strijdkrachten of een verbod van atoomwapens. Aan de ontwapeningsbespre kingen wordt deelgenomen door afgevaardigden van Canada, En geland, Frankrijk, de Sowjet- Unie en de V. S. De vier laatst genoemden en nationalistisch- China hebben het recht van veto in de veiligheidsraad. De Amerikaanse afgevaerdigde, Harold Stassen, zei tot verslag gevers, dat inspectie de „funda mentele kwestie is, die moet worden uitgewerkt". Het voor naamste punt van de dag was, dat de Sowjet-Unie en de V. S. het er over eens waren, dat de geleerden der beide landen niet in staat zijn een honderd procent veilige inspectiemethode te vin den voor het uitschakelen van atoomwapens. Nutting zei nog, dat Engeland en Frankrijk een voorstel voor het peil van de strijdkrachten der vijf grote mogendheden had den ingediend, dat identiek was aan het plan, dat de Sowjet-Unie op 10 Mei naar voren heeft ge bracht. Het Engels-Franse voor stel werd gedaan op voorwaarde dat er een doeltreffende interna tionale controle wordt gescha pen. (De vijf afgevaardigden vor men een subcommissie van de ontwapeningscommissie der Ver Naties). Amerika heeft te kennen ge geven dat het enige voorstel dat het volledig steunt dat van pre sident Eisenhower is. Deze stel de te Genève onlangs uitwisse ling van militaire blauwdrukken voor en een stelsel van weder zijdse inspectie. Stassen zei Dinsdag, dat Ame rika voorbehoud maakt ten aan zien van al zijn eerder met be trekking tot ontwapening inge nomen standpunten, hangende het resultaat van een studie der inspectiemethoden. Dit besluit was genomen in het licht van de belangrijke wijzigingen in de moderne wapens en de middelen om die te gebruiken. Leger en luchtmacht van India nemen deel aan het reddings werk van 300.000 slachtoffers van de overstromingen in de Indi sche staat Orissa. Men zoekt met gemotoriseerde vaartuigen naar mensen, die zich in bomen, op daken en andere hoge punten in veiligheid hebben gebracht. Vliegtuigen werpen medica menten en voedsel af. Mr A. L. S. Michael, de DÊ»- kartaanse advocaat, die begi; 1954 werd gearresteerd, is "róê- gens gewoonlijk betrouwbare bron vorige week vrijgelaat^ Het Nederlandse hoge commis sariaat en het hoofdparfet wensten geen bevestiging at geven. Mr Michael, die verdacht wara. van medeplichtigheid aan on dry mijnende activiteit, is nog staate verplicht zich te melden. ONTWERP WETTELIJKE VACANTIE-REGELING NAASt S.E.R. Naar wij vernemen heefe «üe ministerraad zich ermee venesjgt, dat het ontwerp voor een wette lijke regeling van de vaeanuÉss met behoud van loon, voorgesas® door de minister van Justitie -f» de staatssecretaris van Sgöös1 Zaken, aan de Sociaal Ecanemi sche Raad wordt toegezonden «ar daarover advies uit te. brengen. In Frankrijk worden de tegen standers van de voorgenomen Franse nieuwe koers in Marokko actiever. In de komende dagen zullen tegen de regering gekante conervatieve afgevaardigden zich op vergaderingen tegen deze Ma rokkaanse politiek uitspreken. Op een markt te Tamlet, nabij Marrakesj, zijn vijftien Joodse kooplieden door marktbezoekers gewond. De toestand van drie hunner is ernstig, aldus een po- litiemededeling. In het gebied van Boulhaut, nabij Casablanca, hebben brand weerlieden Dinsdag de gehele dag door brandstichting veroorzaakte branden bestreden. Twintig ha eucalyptus-aanplant werden hier door vernield. In Rabat is een einde gekomen aan het innemen van de wapens der Berber-stammen, die in de gebieden van Oeed Zem, Boejad Het Britse verbond van vak verenigingen heeft zien Woens dag in een resolutie uitgesproken voor een volledig onderzoek van de uitwerking die automatisering op de Britse industrie zou kun nen hebben. De 980 afgevaardig den naar het in Southport ge houden congres van de Britse vakcentrale hebben de algemene raad van de T.U.C. verzocht, ook de vraagstukken, die aan de automatisering vastzitten te be spreken. Een amendement op de goed gekeurde resolutie, waarin uit breiding van de nationalisatie wordt verlangd om de verdere ontwikkeling van de automatise ring in de industrie te beheer sen, is verworpen met 4.465.000 tegen 3.359.000 stemmen. Met algemene stemmen is een resolutie aangenomen, waarin verlaging van de kosten van het levensonderhoud wordt geëist en de regering wordt voorgesteld, onmiddellijk de methoden te wij zigen voor het vaststellen van de tijdelijke indexcijfers van de kleinhandelsprijzen. Met 4.303.000 tegen 3.664.000 stemmen is een resolutie verwor pen, die de eis inhield van een drastische beperking van het overwerk en een krachtige cam pagne ter verkrijging van een werkweek van 40 uur. Congres tegen onbeperkte looneisen. Het congres heeft geweigerd een resolutie, die van linkse zij de was ingediend, goed te keuren waarin uiting werd gegeven aan krachtige oppositie tegen iedere vorm van matiging van loon eisen. Hierdoor heft men meer hoop gekregen, dat de Britse „loonoorlog" zal afnemen. De algemene raad van de T.U.C. schaarde zich achter een amen dement op de resolutie, dat met 5.346.000 tegen 2.699.000 stemmen werd aangenomen en waarin iedere willekeurige beperking van collectieve onderhandelingen van de hand wordt gewezen en het recht de afzonderlijke vak verenigingen om het loonpeil naar haar eigen behoeften te verbeteren, staande wordt ge houden. De raad drong er bij de vakverenigingen op aan het ef fect van onbeperkte looneisen op de nationale economie in het oog te houden. Aan de stemming over de re solutie die door Frank Haxell, communistisch secretaris van de 215.000 leden tellende vakbond van electriciëns, werd ingediend, ging 'n stormachtig debat voora Het linkse argument was, dat de winsten nog steeds ver voor liggen op de lonen en dat de Britse economische crisis niet kan worden opgelost door de lo nen laag te houden, maar door het vergroten van de koopkracht van het Britse volk. De algemene raad en de recht se vakbonden wensten een loon- beleid in overeenstemming met de mogelijkheden van de natio nale economie. Er is in brede kring in Enge land de mening geuit, dat het land door onbeperkte loonsver hogingen door West-Duitsland en Japan van de wereldmarkt zou worden verdrongen. Premier Eden, wiens conservatieve rege ring worstelt met een crisis van de betalingsgalans, heeft onlangs verklaard, dat alleen hogere pro ductie hogere lonen rechtvaar digt. Alle leden van de 35 leden tel lende algemene raad werden her kozen, op één na, over wiens herkiezing niet werd gestemd, omdat hij binnenkort moet af treden. De communistische candidaten werden verslagen. Onder hen bevond zich Arthur Horner, se cretaris van de nationale vak bond van mijnwerkers. In het Newyorkse havengebied hebben Woensdag 11.000 arbei ders het werk neergelegd naar aanleiding van een geschil tus sen de vakbond „International Longshoremen's Association" (I.L.A.) en de commissie van ar bitrage, welke twee jaar geleden De Amerikaanse luchtmacht heeft Dinsdag meegedeeld, dat op de luchtbasis Kirtland nabij Albuquerque in Nieuw-Mexico een viermotorige C-124 Globe master met 69 personen aan boord is neergestort. Van de 69 mensen die zich aan boord bevonden, is er één om het leven gekomen en één zwaar ge wond. Volgens een woordvoerder van Syrische voorposten op de ooste lijke oever van het meer van Galilea schoten gewisseld met een Israëlische patrouilleboot op het meer. De Syriërs zouden het vuur hebben geopend, dat door werd ingesteld om arbeidsge schillen in het havengebied te regelen. Volgens de I.L.A. zijn haar leden door de commissie achtergesteld bij de leden van andere vakbonden. De commissie wijst deze beschuldiging even wel van de hand. Leiders van de I.L.A. hebben verklaard, dat de actie, die zij overigens niet met de naam „sta king" willen betitelen, zich mo gelijk tegen Maandg a.s. over de gehele Oostkust zal uitbreiden. In Philadelphia zouden Woens dagmiddag reeds 6000 havenar beiders het werk neerleggen om een sympathie-betoging met hun Newyorkse collega's bij te wo nen. Vandaag zullen 4000 arbei ders te Boston hetzelfde doen. De scheepvaartvereniging van New York de vereniging van werkgevers noemde de sta- j king 'n flagrante contractbreuk. Zij kondigde aan, dat zij een eis tot schadevergoeding zal indie nen. Volgens ramingen veroorza ken stakingen in de New Yorkse haven schade van een millioen dollar per dag. Leiders verklaarden Woensdag avond nog, dat zij berichten heb- en Kenifra tegen het Franse 'at*- stuur in verzet waren gekoxsea en Fransen hadden vermoeid doch, die zich, na strafmaatrege len, hadden overgegeven. Enkele te Casablanca wonesjbe Amerikaanse gezinnen zijn ver huisd naar de Amerikaasse luchtbasis te Noeaceur. Men wr wacht, dat er meer zullen volgs». De Franse autoriteiten hebfear haar goedkeuring gehecht jsm het vorderen, in geheel JMaosfc- ko, van leegstaande woninssw ten behoeve van Europensnm. die, als veiligheidsmaatregel, aafc hun eigen huizen naar elders overgebracht ISTIGLAL BEPAALT HAAF STANDPUNT. Zes leiders van de Marokkaai- se nationalistische partij ,Jsöq- lal" hebben Woensdag, na twse delgen van geheim overleg fe Rome een verklaring uitgege\?iT. waarin zij zeggen dat een defini tieve regeling van het Marok kaanse vraagstuk gebaseerd maet zijn op een nieuw verdrag tosHEs Frankrijk en een representatasse Marokkaanse regeripg. De leiders verklaren, dar zgt met een voorlopige regeling, im- houdende de instelling van ets kroonraad, accoord gaan mits de huidige sultan Ben Arafa defini tief vertrekt, de verbannen siA- tan Mohammed Ben Joessef mét de regeling instemt en bij zija terugkeer in Frankrijk de ge noemde kroonraad plechtig in stalleert en mits alle personee. die aan de afzetting van Bes Joessef hebben meegewerkt 'Map- het politieke toneel verdwijnen. Tenslotte wordt in de verkla ring gezegd, dat het bestuur van de „Istiqlal" principieel elk plaai verwerpt, dat slechts gedeeltelij ke hervormingen binnen het ra3as van de huidige protectoraafc- verhouding beoogt Voor het tot standkomen van een Marokkaan se regering moet Frankrijk is een officiële verklaring de een heid en souvereiniteit van Jfe- rokko bevestigen en van zijn _-«fi getuigen om Marokko tot esc onafhankelijke staat te makesi, in het raam van een vrijdgt aangegane band tussen Frankest en Marokko. Op basis van dit minimess program zijn twee leden van bet dagelijks bestuur der „IstiqlzY naar Madagascar afgevaardigd om de verbannen sultan te raat- plegen. In het communiqué wordt cn- tiek geleverd op de Fransen ne gens hun optreden na de mtgje- breide ongeregeldheden van 2S Augustus en omdat zij bij Isffi overleg met de Marokkaanse lei ders van traagheid, onverdraag zaamheid en besluiteloosheid blijk zouden geven. de Israëlische boot werd beant- ben ontvangen volgens welke ha woord. Het vaartuig keerde be houden op zijn basis terug. De Israëlische woordvoerder verklaarde voorts, dat het Woensdag in het gebied van Gaza rustig was. venarbeiders in Quebec, Mon treal, Halifax en St Johns (New Foundland) vandaag zullen ver gaderen en dat deze arbeiders zich waarschijnlijk bij de staking zullen aansluiten. VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9 SEPTEMBER 6.20 6.43 6.55 7JB 7.35 75Ji 7.45 S.ffi ZON MAAN op onder op on<kse Sept/ 9 6.05 19.13 22.53 14ST 10 6.06 19.11 y 15.!® 11 6.08 19.09 0.03 16.3Ï 12 6.10 19.06 1.20 17.04 13 6.11 19.04 2.41 173 14 6.13 19.02 4.02 1753

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1