RADIO U kunt zelf bewijzen dat BEURSOVERZICHT Eric de Noorman - De prooi van de rode rots Kantongerecht te Terneuzen DUIVENSPORT ip/W, Waf brengt de Middel tegen het krimpen van wol ontdekt Staking ts Montevideo Rumoer om de melkprijs in West Duitslen i Hist Er ziin gistermorgen ter zitting te 50 10 dagen tegen hem en van het kantongerecht fikse boe- kende de civiete vordering van fpn en straffen opgelegd aan 33 toe aan De ir. weggebruikers, die geen heer In „Er zal een emd komen aan het het verkeer zijn en daardoor in rijden door de stad met zulke aanraking kamen met politie en justitie. Daar was allereerst de melk venter P- A. te Hulst. Op 6 Mei j.L had hij, na eerst café's te heb ben bezocht, onder invloed van sterke drank even na midder nacht met zijn personenauto te Hulst tegen een paal gereden. De botsing was niet zacht, want de paal brak af. Zonder zich om zijn auto te bekommeren was ver dachte te voet naar zijn in de buurt gelegen ouderlijke woning gescharreld. Verdachte ontkende het feit te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe in café's te hebben ver toefd. Dienstdoende ambtenaren zagen de wagen van A. ter plaat se staan, waarvan zelfs het con tactsleuteltje niet was verwij derd. Het was duidelijk wat er was gebeurd. A., die inmiddels reeds te bed lag, werd een ver hoor afgenomen. Hij wist echter van niets, maar de ambtenaren zagen d«t verdaehte's linker pols, oog en neus verwond waren, en ook het horlogearmbandje be schadigd was. Daar het stuur van de auto bloedvlekken vertoon de, werd dit in beslag genomen. „Hoe verklaart u dat allemaal?" vroeg de kantonrechter. „Ik ben thuis over een mat ge vallen", zei A. „Hoe komen dan die bloedvlek ken op het stuur?" informeerde mr Van Meerwijk. „Die zijn zeker van een vorige maal, of zo," antwoordde ver dachte zonder blikken of blozen. De ambtenaar van het O.M., mr T. H. Lebret, kon niet aannemen dat verdachte inderdaad over een mat was gevallen. Het was duide lijk dat de verwondingen een ge volg waren van bedoelde botsing. Zijn eis luidde 80 of 40 dagen. De kantonrechter noemde het een schande, zo losbandig op de weg te rijden en achtte een stren ge straf noodzakelijk. De uit spraak was 100 of 25 dagen. „Je staat in Terneuzen bekend als een woest rijder", zei de kan tonrechter tegen de slager J. van E., die reeds meermalen met zijn bromfiets een botsing had ver oorzaakt. Op 4 Juni j.l. kwam Van E. de oprit Scheldekade Burg. Geillstr.Walstraat afge reden, toen üit de richting van 't Concertgebouw 'n personenauto, bestuurd door de heer K. de P., technisch ing. te St Amandsberg in België, de Walstraat wilde in rijden. Doordat het wegdek nat was, slipte Van E. bij 't remmen en -botste tegen de auto op. „Jullie rijden er maar op los, alsof de openbare weg privé ter rein is, zonder richting aan te ge ven en met snelheden die bar baars zijn", aldus de kantonrech ter, die daarbij de gemotoriseer de parlevinkers op het oog had. De ambtenaar van het O.M. eis- dwaze snelheden", aldus de kan tonrechter wiens uitspraak luid de ƒ50 of 10 dagen. Voorts zal, indien Van E. zich binnen het jaar nogmaals schuldig maakt aan 'n verkeersovertreding, hem het berijden van een bromfiets worden ontzegd voor de tijd van 6 maanden. De papierhandelaar C. van W. te Terneuzen had op 4 Juni j.l. met zijn auto, komende uit de Ar senaalstraat in de Nieuwstraat 'n aanrijding met een auto, die hem tegemoet kwam. Doordat een auto in de Nieuwstraat gepar keerd stond, was de doorgang voor v. W. niet vrij. Niettemin trachtte hij er toch voorhij te ko men en bij 't remmen kwam zijn wagen te slippen. De uitspraak was conform de eis 20 of 4 da gen. R. M., winkelier te Terneuzen, wilde bij 't openen van zijn nieu we zaak een attractie bieden. Ilij zette namelijk een kaas in de éta lage, waarvan het gewicht moest worden geraden. Dit is evenwel in strijd met de loterijwet. Voor dit feit eiste de ambtenaar 15 of 3 dagen. Ver dachte vroeg zich af, hoe het komt dat deze reclame, die door de leverancier werd ontworpen, voor hem zo fataal werd. „Ja", zeide de kantonrechter, „als je voor elke overtreding die men begaat tijdens een rit naar Amsterdam zou worden bekeurd zou men op een dag niet ver ko men". De uitspraak in deze was ƒ15 of 3 dagen. De fabrieksarbeider A. M. te Sluiskil stak een 'lang verhaal af, waarin hij probeerde aan te tonen hoe het was gekomen, dat voor de door hem gekochte radio geen luistervergunning aanwezig v/as Dat alles baatte hem niet veel, want zowel de eis als de uit spraak luidde 25 of 5 dagen Daar de landbouwer C. van A. te Hulst in 1953 en 1955 op het zelfde perceel grond aardappe len had verbouwd, waardoor hij de aardappelmoeheid in de hand had gewerkt, hoorde hij 35 of 7 dgn tegen zich eisen. „Het is veel voor een kleine boer," antwoordde Van A. op de vraag van de kantonrechter of hij nog iets had te zeggen. „Ik heb 3 gezinnen te onderhouden en heb geen andere bouwgrond." De uitspraak was 25 of 5 dgn. Mevr. M. P. uit Sas van Gent reed met een bromfiets op de Westkade aldaar op een voor dat verkeer verboden weg. Deze onoplettendheid kostte haar, conform de eis, 20 of 4 dgn. DONDERDAG 8 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8J5 Gram.; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 1050 Voor de kleuters; 11.00 Or kest; 11.45 Vraaggesprek; 12.00 Orgel en zang; 12.25 In 't spion netje; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.35 Gram.; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 13.55 Koer sen; 14.00 Hoorspel; 14.25 Gram., 14.45 Viool en piano; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Herinneringen aan oud-Amsterdam; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nieuws; 18.15 Am us. muz., 18.30 Lichte muz.; 19.00 Gespro ken brief uit Londen; 19.05 Act.; 19.15 Theaterork.; 19.45 Discus sie; 20.00 Nieuws; 20.05 Kamer orkest; 20.50 Hoorspel; 22.25 Or gel; 22.40 Sportproblemen22.50 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte muz. De landbouwer A. de F. uit Vo gelwaarde had op de Oudelandse weg te Driewegen op zijn brom fiets rijdende op het rijwielpad zijn vrouw op haar fiets voort geduwd. Hieruit kunnen de grootste on gelukken voortkomen en is dus verboden. Conform de eis werd De F. veroordeeld tot 20 of 4 dgn. Mej. P. A. den H„ bibl.-assisten- te te Axel, maakte te Vogelwaar de met haar bromfiets geen ge bruik van het rijwielpad. Ook zij had dit te vereffenen met 20 of 4 dgn. De landbouwer H. v. d. W. te Hontenisse vervoerde op de weg KruispolderLamswaarde ach ter zijn tractor een met veldge wassen geladen wagen. Het feit, dat de tractor niet voorzien was van de vereiste spiegel, had hem een bekeuring bezorgd. Verdachte voerde aan, dat be doelde spiegel niet in de handel was, hetgeen een ambtenaar van de verkeersbrigade bevestigde. In overleg met de verkeersbri gade zal de landbouwer thans de voorgeschreven spiegel laten vervaardigen. Niettemin was v. d. W. in overtreding geweest en hoorde hij 25 of 5 dgn tegen zich eisen. De uitspraak luidde 10 of 2 dgn. bezoekers en mej. T. uit Hulst. Surveillerende ambtenaren za gen, dat zij gezamenlijk aan een tafeltje in verdachtes zaak zaten. Toen de ambtenaren in het café verschenen, had mej. T. kans ge zien langs een achterdeur te ver dwijnen. Uitspraak conform de eis 10 of 2 dgn. De tuinier De B. uit Hulst was op 19 Mei j.l. even na midder nacht in hetzelfde Café aange troffen. Het betrof hier een be spreking, aldus verdachte Van H. Hij had De B. gevraagd even aan te komen in verband met het in zaaien van gras, welke werk zaamheden De B. de volgende dag zou verrichten. Aangezien de tuinier eerst laat uit België teruggekeerd was, was het hem niet mogelijk geweest eerder te komen. Eis en uitspraak luidden 15 of 3 dgn. Het gevaar van de weg. Dronken achter het stuur. Zaterdag 11 Juni j.l. had op de weg langs het kanaal Terneuzen Gent, tussen Terneuzen en Sluiskil, in de avonduren een aanrijding plaats, die voor mevr. D.B. uit Axel bijzonder goed is afgelopen. De wagenmaker V. K. uit Gent was met familieleden en kennis sen in Terneuzen aan het fuiven geweest. Hoewel hij zodanig on der de invloed was geweest, dat hij niet in staat was een auto te besturen, was K. achter het stuur gekropen en met mede-inzitten den weggereden. Ook het andere deel van het gezelschap was in feestelijke stemming in een vol gende auto weggereden. Op de kanaalweg haalde de heer J. D. uit Schoondijke met zijn auto de bewuste auto's in, doch hij durfde door de slinge rende beweging van de wagen, bestuurd door verdachte, niet voorbij te rijden, bevreesd als hij was in het kanaal te worden ge duwd, aldus getuige. De heer De P„ eveneens land bouwer te Schoondijke, die in de auto van getuige zat, verklaarde, dat het levensgevaarlijk zou zijn geweest, indien getracht was de van de ene naar de andere zijde van de kanaalweg slingerende auto te paseeren. Op zeker moment, toen de auto bestuurd door verdachte geheel op het linkergedeelte van de ka naalweg reed, kwam uit tegen overgestelde richting een auto aanrijden, bestuurd door mevr. D.B. uit Axel, waarin zich ook haar twee kinderen bevonden. Mevr. D„ het gevaar ziende, bracht haar auto tot stilstand, hetgeen piet verhinderde dat er een aanrijding ontstond. Zonder zich om een of ander te bekommeren vervolgde verdach te zijn voor het verkeer gevaar volle tocht, tot hij te Sas van Gent juist bij het kantoor der Nederlandse douanen kon wor den achterhaald en in arrest ge steld. Ondanks dit alles beweerde K. dat er helemaal geen aanrijding had plaats gehad, wanthij had er niets van gemerkt Getuige De P. zeide, dat hij on danks het geronk van zijn motor de klap van de aanrijding had gehoord. De ambtenaar van het O. M. vond het hoogst ernstig, dat een toerist er niet voor terugdeinsde om in dronken toestand een auto te besturen. Zijn eis was dan ook hiermede in overeenstemming. Deze luidde 500 of 100 dgn en 14 dgn hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter veroordeelde K. tot 500 of 100 dgn en 14 dgn hechtenis met een proeftijd van 1 jaar en het besturen van een motorvoertuig ontzegd voor de tijd van 6 maanden. Neem twee stukken wit wasgoed, mevrouw, beide even vuil. Het mogen handdoeken, lakens of slopen zijn. Was het ene stuk in nieuwe Radion, het andere in welk wasmiddel U maar wenst. Het ene stuk wordt beslist witter dan het andere - véél witter. U zult zien, dat het witste stuk uit het Radionsop komt. In teil, ketel of wasmachineRadion wast uitge sproken witter! HET KOMT DOOR RADION'S „ZONNE- WERKING"! Al die jaren dat Radion er al is, waste Radion witter. En nu meer dan ooit! Want Radion is nog verbeterd! Radion ontwikkelt ozon, precies zoals de zon dit doet in drogend wasgoed. Intens- zuiverend ozon, dat elk vlekje radicaal uit trekt. Even veilig als de zon maakt Radion Uw was hagelwit, 's Zomers, 's winters, al tijd geeft Radion met „zonnewerking" U een smetteloze was, want er zit zon in dat sop! UW GOED RUIKT HEERLIJK FRIS. Fris geurt het sop, fris geurt Uw wasgoed. Zo fris of het heerlijk in zon en buitenlucht geweest is. Nog vóór U het ophangt. RADION IS ZACHT VOOR UW HANDEN! Gebruik geen wasmiddelen, die Uw huid ont vetten. Het stevige, schuimende zeepsop van Radion is zo zaffht, dat Uw handen nooit schraal worden. Zo zacht voor Uw handen betekent: mild en veilig voor de teerste weefsels en... voor het kostbare materiaal van wringer en wasmachine HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Gram 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianospel; 12.00 Angelus; 12.03 Lunehconc.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.12.33 Voor de boeren; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Gr.; 14.20 Lichte muz.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.35 Strijk kwartet; 16.00 Bijbeloverden king; 16.30 Sopraan en piano; 17.00 Klankbeeld; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Gram.; 18.00 Kamermuz.; 18.30 Friese uitz.; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal gesprek; 19.35 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.50 Causerie; 2L10 Koorzang; 21.35 Orkest; 22.10 Periodieken-parade; 22.20 Orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Eng les; 14.15 Koorconc.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 dram.; 19.50 Vrije politieke tri bune; 20.00 Opera; 21.15 Verz. progr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Pia norecital; 2.55 Nieuws. De hotelhouder P. J. v. H. te Hulst had na sluitingstijd drank verstrekt aan twee onbekende Geleerden hebben een middel ontdekt om een einde te maken aan het krimpen van wol. Dr. E. C. Carter, technisch directeur van het internationale wol secreta riaat, heeft mededelingen gedaan over een nieuwe techniek, die tot entwikkeling werd gebracht in de laboratoria van de raad der organisatie voor wetenschappe lijke en industrieel onderzoe kingswerk. Tijdens een openbare demonstratie aan de universiteit te Melbourne deelde dr. Carter WOENSDAG 7 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Heimweh Nach Dir". SAS VAN GENT: Kantoor N.V. Nieuwe Ned. Mij. tot vervaardiging van spiegelglas, 11 uur: Jaarl. algem. vergade ring van aandeelhouders. DONDERDAG 8 SEPT. KLOOSTERZANDE: Hotel De Linde, 2 uur: Openbare ver koping van een huis. mede, dat het krimpen van wol, dat veroorzaakt wordt door het dragen en het wassen, voorkomen kan worden door het aanbrengen van een kleine hoeveelheid syn thetische hars, waardoor min of meer de vezels plaatselijk aan el kaar gelast worden. Uit genomen proeven is gebleken, dat op deze wijze behandelde sokken prac- tisch niet krompen, en dat de zelfde soort sokken die niet be werkt werden en op dezelfde wijze gewassen werden, niet meer gedragen konden worden door krimpen of vervilten. Bijna 100.000 arbeiders van on geveer 50 verschillende vakver enigingen zouden gisteren aan een staking van 24 uur deel nemen ter ondersteuning van een actie van 300 metaalarbei ders, die reeds twee maanden in staking zijn. tie op 106 (108). De locale bank aandelen waren over het alge meen prijshoudend. Claims Mid- denstandsbank werden onveran derd geadviseerd op 18. De scheepvaartsector had van winst- nemingen te lijden doch ook hier hieven de verliezen beperkt tot 1 a 2 punten, bij kalme handel. Guldensbeleggingen tenslotte stil en een fractie luier. Prolongatie 2% pCt. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: slot 655 slot 390 slot 525 slot 530 Licht verdeelde stemming, Philips en A.K.U. vast. Volgens de officiële gegevens is er Maandag op de Amster damse effectenbeurs een omzet bereikt van 7.7 min. Dit is niet alleen een na-oorlogs record, doch ook voor de oorlog werd dit cijfer slechts zelden bereikt. Hoewel men Dinsdag over ge brek aan belangstelling niet te klagen had ging het toch heel wat kalmer toe aan het Dam rak. Alleen in de A.K.U. en Philips hoek ontwikkelde zich af en toe levendige handel, waarbij de koers behoorlijk fluctueerde. Philips opende op 519% en steeg vervolgens tot 523%, welke note ring ook tegen slot werd be haald. A.K.U. lag aanvankelijk zeer rustig rond circa 382 maar na tweeën werd ook hier de handel veel levendiger en steeg de prijs tot 389 (slot 387%), tegen Maan dag 379%. Uriilever en Kon. Olie ruim prijshoudend. De cultuurmarkt lag enigszins gedrukt, al bleven de nadelige verschillen hier beperkt. Alleen H.V.A. zag zich circa 5 punten ontgaan en Verenigde Deli moest circa 3 punten prijsgeven. De verhoging van de melk- Dinsdag kregen aandelen Natio- prijs van 40 tot 45 pfennig, waar- nale Handelsbank een beurt. Bij toe het Westduitse ministerie opening werd 6 punten meer be- van Voedselvoorziening heeft taald op 191 en vervolgens trok besloten, heeft een scherp con- de prijs aan tot 195. Later volgde flict in West-Duitsland veroor- enige verkoopdruk waardoor de zaakt. De organisaties van ver- prijs weer terugviel op 191. Aan- bruikers waarschuwen voor het delen Cultuurbank licht in reac- precedent, dat door een verho- 651%656 A.K.U.: 387—390 Philips: 521—525 Unilever: 528—530% Senembah 164 Amsterdam Rubber: 170 Hoogovens: 400401 Holland Amerika Lijn: 251% (651%) (387%) (523%) (530) (162%) (170) (400%) (251%) ging van de melkprijs zou wor den geschapen. De vakbonden willen de arbeiders in het Ruhr- gebied oproepen tot een „melk- staking". Zelfs in de boezem der West duitse regering bestaat geen eensgezindheid. De minister van Econotnische Zaken, prof. L. Erhard, heeft verklaard, dat de voorgenomen verhoging van de melkprijs niet past in het kader van zijn streven naar een alge mene verlaging van het prijsni veau. De voorstanders van de verhoging van de melkprijs, en in de eerste plaats de minister van Voedselvoorziening, Lubke, vestigen daarentegen er de aan dacht op, dat de melkprijs in West-Duitsland op het ogenblik slechts 74 procent hoger is dan voor de oorlog, terwijl de kosten van levensonderhoud sedert 1938 met gemiddeld 85 procent zijn gestegen. Onder de gegeven omstandig heden zal het voor de regering en het parlement moeilijk zijn een weg te vinden, die enerzijds de boeren een compensatie geeft maar anderzijds de verbruikers voor de stijging van hun kosten niet te veel belast. 37. Op het Norenschip is grote verwarring ontstaan. Het blijkt, dat Svein gelijk heeft, want door een gat in de bodem van de Dra- kar stroomt het water naar binnen. „Hozen roept Eric onmiddellijk, terwijl hij ongerust toeziet, hoe de vijandelijke schepen snel naderbij komen. Inmiddels is 't schip weer van de klip ge gleden en maakt slag zij, zodat ze tot een gevecht niet meer in staat zijn. Het enige wat er op zit is, te proberen land te halen en onverstoorbaar wendt Eric de steven naar de kust. Om hier op de naakte rotsen te sprin gen en dan te zitten wachten tot de vijand ons er af plukt, heeft geen zin, denkt hij grimmig. Dus wil hij trachten de smalle kust strook wat verderop te bereiken. De mannen hozen als razenden, enkelen met watervaten, anderen met niets anders dan hun helm. „Toch maar goed, dat ik mijn helm heb", schreeuwt Svein, drif tig water scheppende, „anders waren we beslist verdronken!" Steeds schever hangt de geha vende boot, zodat er af en toe al water over boord spoelt. Boven dien verliest het schip gestadig aan snelheid. Dan snorren ook reeds de eerste speren van hun achtervolgers op hen af en enkelen van Eric's man nen glijden zonder een kik over boord. Met een verbeten uitdrukking op het gezicht heft Axe zijn boog en zijn zekere schoten stellen ver scheidene roeiers van het voorste schip buiten gevecht. Meer en meer water maakt de drakar, tot op een gegeven ogen blik de Noorman bespeurt, dat het schip niet meer naar het roer luis tert. Even later ligt het zwaar naar stuurboord overhellend, dwars op de stroom, en met triom fantelijke kreten naderen de ach tervolgers, om zich op hun weer loze prooi te storten. E.M.M. - Terneuzen. Prijsvlucht uit Pt. St. Maxenoe op 3 Sept. 1955. Snelheid winnende duif 1141,07 meter; laatste prijswinnende duif 1007,78 meter. 1, 5 en 14 K. Oppeneer; 2 en 12 W. de Vos; 3, 4 en 10 J. Wisse; 6 P. Hamelink; 7 en 13 A. Leen- houts; 8 P. Gerreman; 9 J. Jan sen. PRIJSVLUCHT UIT ARRAS. D ui vensociëteit - Rapenburg. Snelheid eerste duif 1349 m; laatste prijswinnende duif 1149 meter. 1. R. de Guytenaer; 2. A. Stal- laert; 3, 5, 9 en 10. S. Bogaert; 4. P. van Damme; 6. J. de Maagt; 7. F. Serrarens; 8. J. Fruijtier. Strijd in Vrede - Groede. Snelheid le duif 1401 m; snel heid laatste prijsw. duif 1263 m. 1„ 4. en 8. Ras-v. d. Wege; 2. H. Elfrink; 3. A. Hendriks; 5. en 10. J. van Haneghem; 6. P. de Visser; 7. en 9. J. Vermeulen. Nog Sneller - Breskens. Snelheid le duif 1426 m; snel heid laatste prijsw. duif 1295 m. 1. E. Rijckaert; 2. J. Carels; 3. A. Bondewel; 4„ 6., 7., 8. en 9. P. Buijze; 5. J. van Gijs; 10. J. Buij- ze.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3