DE SAARKWESTIE De Brits-Grieks-Turkse conferentie over de kwestie-Cyprus Grote overstromingen in gedeelten van India en Pakistan Behandeling zaak-Schmidt voortgezet Communistisch China laat 12 Amerikaanse burgers vrij De toestand in Marokko Nehroe en de Portugese gebieden in Voor-Indië WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDS! WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3553. De toestand in Soedan Russen weigeren visa aan buitanlandse journalisten Russische divisies Noord-Korea m Algerijnen uit Parijs naar Algerije vervoerd Prins Bernhard bezocht Britse luchtvaartbeurs Onbekende duikboten bij de Philippijnen gezien Het Griekse koningspaar in Zuid-Slavië Arrestaties in verband met brand in Weens „Grand Hotel'' Israël en de Arabische Staten Sabena bestelt 15 vlieg tuigen in de V.S. Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: P ii'minn ynt advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 8 regel* 5,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, at: AAtm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 1 ®nt. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 nar. Dr. Adenauers oproep aan de bevolking van het Saargebied, het door hem ondertekende Saarstatuut te aanvaarden, zal aanleiding geven tot een nieuwe parlementaire behandeling van het Saarvraagstuk in Bonn. De christelijke partij van dr Ade nauer hoopt evenwel de behan deling tot een zitting van de buitenlandse commissie te kun nen beperken. De buitenlandse commissie zal vandaag bijeenkomen, teneir.de de op verzoek der socialistische oppositie, zich over Adenauers program voor de besprekingen in Moskou te beraden. Nadat zowel de Saarlandse C.D.U. als de liberale afgevaardigde Prins Loewenstein een Saar-debat in de bondsdag hebben verlangd, De Soedanese regering heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat zij maatregelen heeft genomen tot ontwapening van elkander be strijdende stammen, die onlangs hebben deelgenomen aan wan ordelijkheden in het gebied van Mongalla in het zuiden. De eerste minister, Ismail el Azhary, deelde mede, dat Wau, de hoofdstad van de zuidelijke provincie Bahr el Ghazal, door regeringsstrijdkrachten is bezet. Sedert de muiterij van Zuid-Soe- danese eenheden, was deze pro vincie geheel verstoken van ambtenaren en soldaten van de regering te Khartoem. De Sowjet-ambassade te Oost- Berlijn heeft Dinsdag de aanvra gen van elf buitenlandse journa listen, die bondskanselier Ade nauer naar Moskou willen ver gezellen, afgewezen, met het argument dat alle vooraanstaan de buitenlandse bladen en pers- bureaux reeds een vaste verte genwoordiging in de Russische hoofdstad hebben. De 82 Westduitse journalisten, die 'een visum hadden aange vraagd, hebben allen een derge lijk document gekregen. De Zuidkoreaanse regering heeft Maandag een verklaring gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat zich in Noord-Korea een Mongoolse en drie Russis- sche divisies bevinden. In de verklaring worden de communisten er verder van be schuldigd het noordelijke deel van Korea te hebben versterkt met grote aantallen grond- en luchtwapens. De Zuidkoreaanse reéering zei deze gegevens te hebben verkregen door onder vraging van deserteurs uit Noord-Korea. Tachtig Algerijnen, die Maan dag in Parijs zijn gearresteerd, omdat zij de Algerijnse opstan delingen zouden hebben ge steund met propaganda en het verzamelen van gelden in de Franse hoofdstad, zijn Dinsdag per vliegtuig uit Parijs naar Al gerije overgebracht, waar zij ter beschikking van de rechter van instructie gesteld zullen worden. wordt in Bonn aangenomen, dat ook het Saar-dispuut opnieuw zal ontbranden. De christelijke partij argumen teert daarbij, dat een openbaar debat der Duitse partijen op het ogenblik niet toelaatbaar zou zijn, dat het als inmenging in de Saar-strijd zou kunnen worden uitgelegd. Daar stelt de oppositie tegenover, dat dr Adenauer naar haar oordeel, met een duidelijke inmenging zou zijn voorgegaan, toen hij zijn oproep tot de Saar- landers richtte. Dat bij een nieuw Saar-debat in de bondsdag de gemoederen weer danig verhit zullen worden kan men afleiden uit de gepeper de reacties, die de socialisten en twee der regeringspartijen heb ben opgediend, naar aanleiding van Adenauers verklaring. De Duitse Saarbond heeft pamfletten verbreid, waarin de Duitsers worden opgeroepen zich tegen diegenen te keren, die de Duitsgezinde Saarlanders in de rug aanvallen. Het wordt zonder meer duidelijk geacht, dat daarmee dr Adenauer per soonlijk is bedoeld. Volgens de Duitse berichten uit het Saargebied heeft Ade nauers verklaring daar de neen- zeggers niet ontmoedigd. Som mige der berichten spreken de verwachting uit, dat de Saar landse minister-president Hoff mann tenslotte zou gaan stre ven naar uitstel van de volks stemming. Hij heeft in zijn laat ste redevoeringen herhaaldelijk erover geklaagd, dat een terreur van de staat en een gewetens- druk van kerkelijke zijde de vrij heid der volksstemming zouden beperken. Voorts spreken deze berichten over de kans, dat Hoff man, tenslotte zelf ,,neen" zou gaart adviseren, teneinde de volksstemming tot een farce te maken. Z. K. H. de Prins der Neder landen bracht gisteren een be zoek aan de Britse luchtvaart- beurs, die gisteren op het vlieg veld Farnborough de poorten heeft geopend voor technici uit Engeland en daarbuiten. Prins Bernhard, die gisteroch tend per vliegtuig uit Nederland is vertrokken en nog dezelfde dag terugvloog, was vergezeld door o.a. de heer Gerben Sonder- man. In het kleine gezelschap, dat de Prins vergezelde op zijn tocht over het veld langs de daar ge- exposeerde vliegtuigen, bevond zich ook de Nederlandse mili taire luchtvaartattaché in Lon den, kolonel J. W. Thijssen. De Prins kon vrijwel onopgemerkt zijn rondgang over de tentoon stelling maken. Bij de honderden technici, die gisteren de tentoonstelling be zochten, bevonden zich zeer vele Nederlanders van de Nederland se vliegtuigindustrieën, van zee- en luchtmacht en van de K. L. M. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Grieken land en Turkije zijn in Londen bijeen voor, naar men verwacht, de beslissende vergadering over de kwestie-Cyprus. Verwacht wordt, dat minister MacMillan aan zijn Griekse en Turkse col lega's een voorstel zal doen dat voorziet in een grondwet met zelfbestuur voor Cyprus. De conferentie was Vrijdag ver daagd om MacMillan de gelegen heid te geven overleg over de kwestie te plegen met zijn rege ring, nadat de besprekingen wa ren vastgelopen op een Griekse eis voor zelfbeschikkingsrecht voor Cyprus en een Turkse af wijzing ervan. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Zorlu, ver klaarde Maandagavond reeds, dat volgens hem de conferentie geslaagd mag heten, aangezien „de resultaten bereikt zijn die verwacht konden worden". Er is opheldering verkregen over de standpunten van de drie betrok ken regeringen. Hij zei, dat Grie- kehland moet kiezen „tussen handhaving van zijn onrechtma tige eisen ten aanzien van Cy prus en vriendschap met Tur kije". Hij wees er voorts op, dat Cyprus ver van Griekenland ver wijderd ligt, en dat Griekenland er beter aan doet zijn „militaire potentieel geheel te wijden aan de verdediging van zijn gebied, in plaats van zijn krachten te versnipperen uit politieke over wegingen". Brits voorstel. De Britse regering heeft zich Dinsdag bij monde van minister MacMillan tegenover Grieken- Grote delen van India en Paki stan staan onder water. Millioe- nen mensen zijn dakloos. De over stromingen worden de ergste in de geschiedenis van Azië ge noemd. Een functionaris van het inter nationale Rode Kruis, dr Fran cois Daubenton, is te Genève te ruggekeerd van een bezoek aan de getroffen gebieden in Voor- Indië. Hij wil snel maatregelen treffen om de 45 millioen getrof- INDONESIE De behandeling van de zaak- Schmidt is Dinsdag te Djakarta voortgezet. Getuige Manoch verklaart o.m. dat hij slechts éénmaal een di recte opdracht van Schmidt had gekregen, namelijk om te infil treren in het parket. Verdachte noemt de verkla ring van getuige van het begin tot het einde onbetrouwbaar en noemt getuige zelf een goed ge dresseerde papagaai. De officier van justitie heeft in 'de voorgaan de zittingen zelf de tegenstrijdig heid van getuiges verklaringen kunnen constateren. Inzake een verklaring van getuige, dat Schmidt hem 1500 rupiah voor een geheime brief zou hebben gegeven zegt verdachte, dat dit in het geheel geen geheime brief betrof, doch een brief, die niet eens gesloten was. Ten aanzien van een andere verklaring van Manoch, dat ge tuige 100 kilo goud zou hebben overhandigd aan de plaatsver vanger van Pereira (van de Ne derlandse militaire missie,) merkt verdachte op, dat men een waarde van omstreeks 60 millioen niet zo maar overhan digt. Verdachte zegt verder, dat hij Manoch slechts ontmoet had in openbare gelegenheden, zoals Twaalf van de 41 in commu nistisch China vastgehouden Amerikaanse burgers zullen bin nenkort in vrijheid worden ge steld, aldus heeft de Chinese ambassadéur Wang Ping Nan Dinsdag op de 13e vergadering van de Chinees-Amerikaanse be sprekingen te Genève medege deeld. Wang voegde hieraan toe, dat 9 van de 12 betrokkenen, onder wie 6 vrouwen, onmiddellijk Chi na kunnen verlaten, aangezien zij reeds de noodzakelijke stap pen voor het verkrijgen van een uitreisvisum hebben gedaan en omdat op hun verzoek gunstig is beschikt. Twee andere Amerikanen kun nen het land verlaten wanneer zij uitreisvisa aanvragen. De laatste kan tenslotte vertrekken, zodra de zaken van de maat schappij welke hij vertegenwoor digt, zijn geregeld, zo wordt in een gemeenschappelijk commu niqué gezegd. De Amerikaanse ambassadeur Johnson verklaarde na afloop van de vergadering met nadruk, dat' hij het eerste punt van de agenda de repatriëringskwes tie nog niet als afgedaan be schouwt. Zaterdag zal het over leg terzake worden voortgezet. De Chinezen zouden daaren tegen gaarne zien, dat men het eerste agendapunt tijdelijk laat rusten om over te gaan tot punt twee, betreffende een mogelijke slechting van de huidige handels barrières rondom Peking-China en een mogelijk staken van het vuren in de Straat van Formosa. Naar verluidt vormen de 12 Amerikanen, die naar hun land zullen mogen terugkeren, vrij wel de gehele groep Amerika nen, aan wie tot dusver welis waar uitreisvisa zijn geweigerd, doch die zich wel op vrije voeten bevinden. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder te Genève worden er na deze vrijlating zeker nog 28 Amerikanen in Chi na vastgehouden, van wie er 25 in een gevangenis zitten en de overige 3 huisarrest hebben. Naar van welingelichte zijde verluidt hebben de Chinese com munisten laten weten, dat zij deze personen in het bijzon der de 25 in de gevangenis als misdadigers beschouwen, die slechts kunnen worden vrijgela ten na revisie van hun proces. hotels. Hij ontkent, dat hij, zo als Manoch zei, veelvuldig alleen in een auto gereden had. Velen zijner vrienden kunnen dit be vestigen. Schmidt vraagt verder de rechter alle processen-verbaal betreffende de arrestanten, die intussen weer zijn vrijgelaten, bij de stukken te voegen in het be lang van zijn verdediging. Op een vraag aan Manoch over een verklaring, als zou de officier van justitie zelf in de Nigo (Nederlands-Indische gue- rilla-organisatie) zijn geweest, zegt Manoch, dat hij dit mogelijk gezegd heeft, maar hij herinnert zich dit niet meer. Hij erkent verscheidene onjuiste verklarin gen opzettelijk te hebben afge legd, teneinde de verhoren in de war te sturen. Hij zegt dit te hebben gedaan onder aandrang van de mede-arrestanten Prins en Van Hulst (Prins is in Neder land en Van Hulst is overleden). Van Hulst had hem aangeraden o.a. namen te noemen van men sen, die buiten Indonesië ver toefden. Tot deze verdraaide verklarin gen (van Manoch) behoorde de verklaring, dat hij Jungschlager niet persoonlijk kende, hoewel hij in feite direct onder hem werkte. Hij vertelt, dat hij in September 1954, toen hij op vrije voeten was gesteld, ofschoon hij nog onder politietoezicht stond, door een auto met een C.D.-num- mer van het Nederlandse hoge commissariaat naar een huis in Djakarta was gebracht, waar mr Bouman instapte. Deze poog de hem over te halen zijn verkla ringen in te trekken en gaf hem 500 rupiahs als voorschot op de 2000 of 5000 die hij later zou ontvangen. Manoch zegt verder, dat hij ook door middel van deze auto, die bestuurd werd door een Indo-Europeaan van het hoge commissariaat, Cohen, ontmoet had. Manoch zegt vele malen in één der gebouwen van het Neder landse hoge commissariaat te zijn geweest, waar hij vaak aan biedingen genoeg kreeg. Hij hield het parket hiervan op de hoogte, aldus Manoch. De verdedigster, mevr. Bou man, betwist dit. Zij licht toe, dat de betrokkene van het hoge commissariaat zich altijd Cohen Stuart noemde. De volgende zitting is bepaald cp 12 September. Maandag zijn drie onbekende duikboten voor de kust van Ta- ganangan (op het eiland Itbajat) in het noorden van de Philip pijnen, waargenomen, aldus is Dinsdag in een communiqué van het Philippijnse leger bekendge maakt. fenen van het hoogstnodige te voorzien. Dr Daubenton heeft een be roep op de Rode-kruisvereniging in de verschillende landen ge daan voor India en Pakistan min stens 20 millioen dollar bijeen te brengen. Maandagavond zijn ze ven Amerikaanse militaire vlieg tuigen uit Genève vertrokken met 28 ton goederen voor Nieuw Delhi en Kamtsji. In Voor-Indië strekt het over stroomde gebied zich uit van de noordwestelijke grensprovincie in Pakistan tot Assam in Oost- Indië en in het zuiden tot de pro vincie Crissa, aan de Golf van Bengalen. De Brahmappetra, de Ganges en de Indus, gezwollen door de zware regens van Juli en een ge weldige hoeveelheid smeltwater uit de Hymalaja, zijn buiten de oevers getreden. Dr Daubenton zei dat ongeveer 15 millioen mensen, d.w.z. elf procent van de bevolking van de Indische staten Assam, Bihar, Oettar Pradesj en West-Benga len, getroffen zijn en dat meer dan 20.000 dorpen zijn verwoest. In Oost-Bengalen, Sind, de Pendsjaab en het noordwestelij ke grensgebied van Pakistan zijn een 30 millioen mensen getrof fen. Uit Bombay wordt officieel ge meld dat vier grote rivieren in de provincie Crissa het gevaarlij ke peil hebben overschreden. Een 100.000 mensen zijn daar van de buitenwereld afgesloten. Uit Haiderabad wordt bericht, dat de Westpakistaanse stad Matiari (15.000 inwoners) met verwoesting door het water van de Indus bedreigd wordt. In het kustgebied van de In diase staat Orissa zijn ongeveer 100.000 mensen van de buiten wereld afgesneden als gevolg van de ernstigste overstromingen van deze eeuw, aldus is in officiële berichten verklaard. De rivieren de Mahanadi en de Rhamini zijn op verscheidene plaatsen buiten de oevers getreden. Tussen Poe- Dinsdagnamiddag is koning Paul met koningin Frederika van Griekenland per speciale trein in Belgrado aangekomen. Het koninklijke paar werd door president Tito en echtgenote als mede door vele hoge Zuidslavi- sche functionarissen begroet. De Oostenrijkse staatspolitie heeft op verzoek van de Rus sische autoriteiten te Wenen 3 personen aangehouden in ver band met de brand die verleden week Donderdag uitbrak in het Weense „Grand Hotel", dat door de Russen' wordt gebruikt. Volgens het Weense blad „Weltpresse" is de brand ver oorzaakt door brandstichting. De namen van de drie gearresteer den, die ervan worden beschul digd tot de brandstichters te be horen, zijn niet bekendgemaakt. Men verwacht dat de Weense politie spoedig een communiqué over deze affaire zal uitgeven. Later maakte het ministerie van binnenlandse zaken in een communiqué de namen van de gearresteerden bekend. Het zijn de West-Duitsers Guenther Schneider, Manfred Kloeden en Walter Knauer. ri en Balasore staat een gebied van ongeveer 22.000 km2 onder water. De overstromingen zijn veroorzaakt door zware regen val. Ook uit Mexico en Italië wordt watersnood gemeld. In een dorp 80 km ten N.O. van Rome zijn vier doden en zeven vermisten als gevolg van een overstroming door zware regenval. In Mexico-stad vielen twee slachtoffers en worden vijf men sen vermist. 40.000 huizen wer den overstroomd. land en Turkije bereid verklaard aan Cyprus een grondwet te ge ven waardoor de half millioen inwoners van deze Britse kolonie een grote mate van zelfbestuur onder Britse souvereiniteit zou krijgen. MacMillan deed dit aanbod, toen de drie-mogendhe- denconferentie te Londen na vo rige week Vrijdag te zijn opge schort, was hervat. De Britse mi nister deelde mee, dat afschrif ten van het plan aan de Griekse en de Turkse minister zou wor den overhandigd. Zoals bekend wil Engeland zijn souvereiniteit over het eiland handhaven, terwijl Griekenland Cyprus, waarvan tachtig procent der bevolking van Griekse af komst is, bij zijn gebied wil zien gevoegd. De Turkse minister heeft evenwel laten weten, dat Griekenland moet kiezen tussen het handhaven van deze eis of het bewaren van de vriendschap met Turkije. Groot-Brittannië heeft reeds twee maal aan Cyprus een ruime mate van zelfbestuur aangebo den, doch beide keren in 1948 en in 1954 hebben de Griekse bewoners van het eiland dit af gewezen en aansluiting bij Grie kenland geëist. Grootscheepse razzia. Ruim duizend militairen zijn Dinsdagochtend in een voorstad van Nicosia (Cyprus), Strovolos, begonnen met een grootscheepse huiszoekingsactie. Er wordt ge zocht naar wapens, munitie en verdachte personen. In het gebied is een uitgaans verbod afgekondigd. Een politiewoordvoerder deel de later mede, dat de razzia nog geen resultaten heeft opgeleverd. Er werd niets buitgemaakt en niemand gearresteerd. De Fransen blijven versterkin gen in Marokko aanvoeren, dit i.v.m. het naderen van 12 Sep tember, de datum, welke zij zich hebben gesteld om tot een „.nieu we regeling" van de Marok kaanse aangelegenheden te ko men. Franse militairen en Marok kaanse militiemannen verwijder den Dinsdag in de inheemse wij ken van Casablanca aanplakbil jetten, waarin werd opgewekt tot een algemene staking op twaalf dezer, „indien de Franse regering haar beloften niet na komt". Generaal André Franchi, de militaire bevelhebber van Casa blanca, heeft in het inheemse stadsgedeelte de meest strikte voorzorgsmaatregelen doen ne men. Sinds Zondag j.l. zijn hier vier Franse militairen aangeval len. Alle wachtposten moeten minstens vijf man sterk zijn. De militairen moeten in de Arabi sche wijken te allen tijde wapens en de stalen helm dragen. Na de Maandagavond j.l. door een woordvoerder van het Fran se bestuur afgelegde verklaring, dat de veertien Juli j.l. op het terras van een Europees café gepleegde bomaanslag, welke zeven Fransen het leven kostte en er 37 verwondde, het werk was van leden der Marokkaanse nationalistische partij „Istiqlal" acht men het te Casablanca mo gelijk, dat arrestaties onder de Istiqlal-leden zullen plaats vin den. Vijf Marokkaanse miliciens zijn in het afgelopen weekeinde, met medeneming van machine geweren en geweren, gedeser teerd. Er is een krachtige achter volging van de deserteurs in de vlakte van Tadla, ten O. van Casablanca, ingezet, waarbij ook van honden gebruik wordt ge maakt. De Fransen vrezen, dat de deserteurs zich mogelijk bij een bende opstandelingen zullen aan sluiten, waardoor de reeds niet onaanzienlijke hoeveelheid wa pens, die de rebellen na de wan ordelijkheden van 20 Augustus j.l. wisten te bemachtigen, nog groter zou worden. De leider van de Marokkaanse Istiklal-partij, Allal el Fassi, heeft Dinsdag tegenover journa listen ontkend contact te hebben gehad met enige van de Marok kaanse delegaties, die naar Ma dagaskar zijn gereisd voor be sprekingen met sultan Sidi Mo hammed Ben Joessef. Ook ver- klaarde hij geen contact over deze kwestie te hebben gehad met andere Marokkaanse leiders. Allal el Fassi zei niet van plan te zijn besprekingen te voeren met leden van de Marokkaanse delegaties als deze van Madagas kar terugkeren. Het enige be langrijke, zo zei hij, is de terug keer van Een Joessef naar Ra bat als de wettige sultan en zon der enige voorwaarden. „Ik ben een tegenstander van een troon- raad." Maar, zo zei hij, ik ben er zeker van dat Ben Joessef zelf ieder compromis van de hand zal wijzen. Conferentie Istiglal-leiders te Rome. Zes leden van het bestuur van de Marokkaanse nationalistische partij Istiqlal hebben Dinsdag in Rome geheime besprekingen ge voerd over de Marokkaanse cri sis. Verwacht wordt, dat de lei der van de partij, Allal Fasi, zich uit Cairo naar Rome zal begeven om aan de besprekingen deel te nemen. Bou Abid, een advocaat uit Parijs en één der leiders van de Istiqlal, heeft verklaard, dat hij na de huidige conferentie naar Parijs zal gaan en daarna een bezoek zal brengen aan dé ver bannen sultan Mohammed Ben Oessef in Madagaskar. De Israëlische minister vsa Defensie, David Ben Goeriffltt. heeft Maandag op een parade 1* Jeruzalem verklaard, dat htj hoopt dat er een vrede tot starit zal komen. In de afgelopen da gen heeft het Israëlische Ifipei opnieuw zijn gevechtssuperrMfjj- teit bewezen, zo zei hij, en Ja? twijfelde er niet aan, dat als Is raël ooit weer voor de zwaars:® proef zou komen te staan, lef leger nog krachtiger en beter xsL optreden dan zeven jaar geleder, doch wij bidden en hopen, dal «r een vrede tot stand zal kornrz. zo voegde Ben Goerion hieraan toe. De Egyptische premier, koltoa* Gaml Abdel Nasser, verklaard Maandagavond voor radio-C airs. dat Egypte de steun van de Ara bische landen in zijn strijd naS Israël zeer op prijs stelt. „De Is raëlische aaqvallen hebben ras de wereld bewezen, dat de Aee- bieren een volk zijn", aldus Nas ser, die voorts plechtig verzeker de „altijd een trouw soldaat -san de zaak en de eenheid der Arabi sche wereld te zullen zijn". De gemengde Israëlisch-Eggs tische bestandscommissie zowel Egypte als Israël gels:- te voor het incident op 22 Augusta in het gebied van Gaza, daté? inleiding is geweest van eet reeks bloedige gevechten. werd Dinsdagochtend door -es» woordvoerder van het TctjjK- sche departement van Buite» landse Zaken te Jeruzalem 3» degedeeld. De desbetreffende bijeenkomst van de bestandseo®- missie, gehouden in niemarsdt- land bij Gaza, was herhaaldeïgi uitgesteld, omdat de waant mers van de Ver. Naties afweeg waren in verband met nieuwe in cidenten. Volgens de Israëlische wocbé- voerder laakte de commiBst- Egypte voor aanvallen op Israëlische patrouille, die verkenning langs de grens voerde, en de beschieting een Israëlische nederzetÜK£, Israël werd veroordeeld, matat het dadelijk daarop een EgyjfS- sche stelling had aangevallen se bezet en vervolgens arakt Egyptische posten met artüteife had gebombardeerd. De vooras», ter van de commissie, aldus de woordvoerder, vond het moeffigt om- te -bepalen welke partij oef eerst had geschoten. Bij het incident op 22 Augus tus werden vier Egyptenaren ge dood en negen gewond, terwjjjf twee Israëlische militairen ven wondingen opliepen. Officieel wordt medegeaeeJii, dat de Sabena in de Ver. States een opdracht heeft gprpia-avg voor 3 Douglas DC-vliegtuigex en 12 twee motorige Convair-4® toestellen. Volgens de vertegat woordiger van de Sabena te New York heeft deze opdracht eesz waarde van ruim 17 millioen dollar. Premier Nehroe van India heeft bij het parlementsdebat over de buitenlandse politiek over de kwestie-Goa gezegd: „Zelfs al zouden de bewoners van Goa zulks wensen, wij zui den aanwezigheid in India van welke buitenlandse mogendheid ook niet dulden". De kwestie-Goa dient volgens Nehroe in twee stadia geregeld te worden: 1. De Portugezen moeten Goa verlaten. 2. Na hun vertrek moeten de Goanezen uitmaken, of zij zich bij de Unie van India willen aansluiten. Nehroe zeide niet te wensen, dat het gezag van India aan de Goanezen tegen hun wil opge drongen wordt. Het 'debat had plaats in de raad van staten. Van de zijde der oppositie werd de politiek ten aanzien van Goa gehekeld. Premier Nehroe zeide nog er niet aan te twijfelen, dat Goa In disch gebied zal worden. Goa zou Indisch worden, omdat de bevolking zulks wenst en niet omdat 'India het er tóe drijft. India zou zich aan vreedzame middelen houden. Economisch en ook internationale krachten zijn volgens Nehroe aan het werk, om een oplossing te be spoedigen. Bhupesh Gupta, leider van de communistische fractie, zeide voorstander te zijn van een ulti matum aan Portugal. Daarna diende India het recht te nemen tot vrijheid van actie, met inbe grip van de vrijheid tot het voe ren van een „politiële actie". De „Goedjerat Pradja Socialis tische Partij" zal de verklaring van de regeringspartij van India tegen vreedzame betogingen vm Indiërs op Portugees gebied He geren. De voorgenomen massale betogingen in Goa op 2 October a.s., de verjaardag van Gandhi, zullen gewoon doorgaan, aldus verklaarde Maandag de secreta ris-generaal van de socialistische partij. In Belgaum bij Goa is Maas- dag een groep betogers aangeko men, die Dinsdag een vreedzame demonstratie hebben gehouden in Goa. medegedeeld door het K. N. IAL. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Vrij zonnig. Licht tot half bewolkt en over wegend droog weer. Dezelfde middagtemperaturen ais gistere» of iets hogere. Zwakke tot mafc ge wind uit uiteenlopende rich tingen. DONDERDAG 8 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.29 6.04 6.44 6.54 5.4S 6.23 7.04 7.14 ZON MAAN Sept. op onder op onder 8 6.03 19.16 21.54 1353 9 6.05 19.13 22.53 1457 10 6.06 19.11 1550 11 6.08 19.09 (103 1S.32

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1