(lift «Ie Srcvincic DIPLOMAT DIPLOMAT Sportnieuws Eric de Noorman - De prooi van de rode rots N.V. fa P. J. VAN DE SANDE De looneisen in Engeland VOETBAL HANDBOOGSPORT BOKSEN MARKTBERICHTEN Beursoverzicht de ideale schoolvulpen Behandeling van de zaak Schmidt voortgezet TERNEUZEN. GOES. SLUIS. Pleidooi voor rehabilitatie Jodl en anderen van COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Het Duitse tinnen leger Zeer grote wereldoogst van tarwe te verwachten Alleenverkoop voor ferneuzen en omgeving NOORDSTRAAT - TERNEUZEN Selem ook uit Egyptische revolutionaire raad getreden? Horst-Wessellied weer gezongen In 1960 wederom een manifestatie in Rotterdam ACTEE VOOR BEHOUD VAN OESTER- EN MOSSEL CULTUUR. Na een uiteenzetting door bur gemeester Willemse van Yerseke. voorzitter van de z.g. commissie van dertien, die actie voert voor behoud van de oester- en mossel cultuur in de Zeeuwse stromen en zich kant tegen zodanige af sluiting van de zeegaten, dat deze cultures zouden verloren gaan, heeft de mosselkwekersvereni- ging „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse, besloten, de actie van genoemd comité krachtig fi nancieel te gaan steunen. De commissie werd uitgebreid met twee leden uit Bruinisse n.l. de heren H. K. Michaelis, burge meester en A. C. Verspoor, mos selkweker. DE MOSSELVISSERIJ. De mosselzaadbanken in de Zeeuwse stromen zullen op 13 September voor de publieke vis serij worden opengesteld. Van zaadval van mosselen wordt tot dusver in Zeeland weinig ver nomen Op de Waddenzee schij nen de resultaten gunstiger te zijn geweest, daar men daar reeds op verschillende plaatsen kleine hoeveelheden zaad heeft ontdekt. Plotseling sterfgeval. Gistervoormiddag omstreeks 12 uur werd door een voorbijgan ger op de weg van de Catspolder naar de Kraagbrug het stoffelijk overschot aangetroffen van de 74-jarige gepensionneerde heer C. J. H. Het geneeskundig onderzoek wees uit dat de ongelukkige ten gevolge van een hartaanval was overleden. Aanrijding. Omstreeks kwart over vijf had gisternamiddag op de Axelse- straat bij de oversteekplaats na bij de Dokweg een botsing plaats van een bromfiets, bereden door mevr. J. A. D., wonende in de Azaleastraat, alhier en de 15-jari- ge wielrijdster A. van D., uit Boschkapelle, die op het rijwiel pad niet voldoende rechts hield. Mevr. D. bekwam bij haar val enige lichte verwondingen aan het gelaat. De schade aan bromfiets en rij wiel was gering. Vergoeding doorgedraaide kruisbessen. Voor kruisbessen, die in het af gelopen seizoen op de veilingen zijn doorgedraaid, zal een vergoe- dingsprijs worden betaald van 16 cfefi. per kg. Dit ïs besloten door het centraal bureau van de tuin bouwveilingen. De vergoedings- prijs bedraagt 80 van de op- houdprijs. Bij de aanvang van hét seizoen werd een ophoud- prijs van 20 ct per kg vastge steld voor kruisbessen en de be paling werd gemaakt dat vergoe ding voor eventuele doordraai eerst bekend gemaakt zou wor den als een inzicht was verkre gen in de omvang van de door draai De doordraai van kruis bessen is van heel geringe be tekenis geweest. Er worden veel peren aangevoerd. In de afgelopen week is het zeer druk geweest met de aan voer van peren, speciaal van het ras Clapps Favorite. Dit is één der meest geteelde zomerrassen en de opbrengst is dit jaar goed. Zo waren er overal grote aanvoe ren. De drie Zuid-Bevelandse veilingen hadden gezamenlijke dagaanvoeren van 150 tot 200 ton. Dit grote aanbod kon echter vlot worden afgezet want er was veel vraag, voornamelijk afkom stig van de binnenlandse conser- venfabrieken. Zelfs de kleine Hootegem. huishoud 2 maat noteerde nog 25 tot 30 cent per kg. Voor de fa- briekskwaliteit lag de prijs ook boven 20 cent per kg. Deze prij zen zijn zeer bevredigend. Voor de standaard B/C, de ex portkwaliteit lag de prijs in het begin van de week rond 34 ct per kg en op het laatst van de week werd rond 38 ct per kg betaald. Dit ras werd behalve voor de fabrieken ook veel gekocht voor export, in het bijzonder naar En geland. •Rnobelrit. Op 17 September organiseert de plaatselijke V.V.V. te Sluis een knobelrit voor automobilis ten en motoren. Het ligt in de bedoeling aan deze rit te verbin den de oprichting van een auto club, die in de toekomst de orga nisatie van deze tak van sport voor zijn rekening nemen kan. Er wordt om twee uur in de namiddag gestart. Na afloop verenigen de deelnemers zich aan een mosselmaaltijd gevolgd door een cabaret-dansavond. De prijzen zullen worden uitgereikt door burgemeester P. F. van De voorzitter van het Engelse verbond van vakverenigingen (T. U. C.), Charles Geddes, heeft Maandag bij de opening van het jaarlijkse congres van het T.U.C. erop aangedrongen, dat de En gelse vakverenigingen de natio nale economische positie uitstip pelen om te voorkomen, dat En geland industriële zelfmoord pleegt. Hij zeide, dat reeds in deze conferentie de economische politiek van het land kan wor den geformuleerd. Geddes stelde voor, dat de economische des kundigen van het T.U.C. een overzicht samenstellen van de ontwikkeling in de jaren sedert de oorlog. Dit overzicht zou dan door de algemene raad van het T.U.C. en vervolgens door een speciale conferentie van vakver enigingsleiders moeten worden bestudeerd. De voorzitter van het T. U. C. deed zijn voorstellen na te heb- ben gesproken over de bewerin gen, volgens welke de Engelse goederen te duur worden voor de exportmarkten als gevolg van de voortdurende looneisen. Door zijn goederen te duur te maken voor de exportmarkten zou Engeland industriële zelf moord plegen, aldus verklaarde Geddes, hieraan toevoegend, dat de vakbonden althans zelf moe ten nagaan hoe de feiten zijn, indien zij niet bereid zijn te luis teren naar de raad van de poli tici of de economisten. Het ziet ernaar uit, dat wij inderdaad niet bereid zijn deze raad op te vol gen, zo zeide Geddes en hij ver klaarde, dat wanneer de vakbon den eenmaal een duidelijk in zicht hebben in hun eigen ver antwoordelijkheden en deze heb ben aanvaard, zij des te beter de verantwoordelijkheden van de regering en de werkgevers op zich kunnen nemen. Veiling van 5 September. GROENTEN. Per 100 stnks: Sla ƒ5ƒ19,60. Per stuk in centen: Bloemkool B 1440, C 12; Witte komkom mer B 20—21, C 11—13. Per bos in centen: Peen 30 32; Kroten 10—11. Per kg in eenten: Andijvie 22 —24; Snijbonen 4048; Princ. bo nen 3562; Wagenaars 2935; Pronkbonen 1417; Kroten 6 8; Rode kool 12—14; Sav. kool 1318; Witte kool 4; Prei 52; Tomaten A 2631, C 2425, CC 20; Uien 10—12. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I ƒ9,50 ƒ10,60; Eigenheimers I ƒ11,70 11,90. FRUIT. Per 100 kg in guldens: Appe len: James Grieve A 4547, H grof 32.70—47, H I 31—32.70, H II 22—25, K 24.40—37, F 21—26; Manks Godlin A 29.4031.90, B 27.4029, C 24.5026.50, H grof 23—26, H I 18.40—24, H II 13— 16, K 16—18, F 11—15; Zigeune rin H I 33—41, K 36; Overige soorten appelen 318; Peren: Clapps Favorite H I 2933, H II 26, K 3235, F 2528; Overige soorten peren 625; Pruimen: Belle de Louvain II 4853, F 30 40; Reine Claude d'Altan II 57 59, F 4047Victoria I 5660, II 4252, grof 5464, F 4061; Bramen per doosje 2930. Hausse duurt voort, Senembah in reactie. De Amsterdamse effecten beurs heeft na Vrijdag even de pas gemarkeerd te hebben de haussestemming Maandag middag onverminderd voortge zet. De vraag kwam hoofdzake lijk uit het binnenland, daar de Amerikaanse beurzen wegens labourday gesloten bleven. Ver schillende financiële weekberich ten zijn zeer positief geweest in zake een emissie van Philips, die op korte termijn te verwachten zou zijn. Aandelen Philips open den 14 punten hoger op 517 en sloten op 515. Ook Unilever trad weer op de voorgrond. Het mar garineconcern zette de stijging verder voort van 514% tot 528. Kon. Olie steeg 8 punten tot 551% en A.K.U. kwam van 375% op 379, alles bij vrij drukke han del. Bij de Indonesische fondsen liggen aandelen Cultuurhank de laatste dagen opmerkelijk vast. Zoals bekend heeft deze bank grote suikerbelangen en de sui kerindustrie doet het op het ogenblik goed in Indonesië. Aan delen Cultuurbank passeerden Maandagmiddag met een vaart de eenmaal pariprijs en sloot op circa 108, tien punten hoger dan Vrijdag. Ook de leidende cultu res lagen Maandagmiddag weer vast en noteerden twee a drie punten hoger. Een uitzondering vormde Senembah die Vrijdag reeds in reactie was en Maandag middag daalde van 175 tot 166. De scheepvaartafdeling had een zeer kalm verloop en 'hier bleven de koersfluctuaties beperkt. Hol landAmerikalijn was echter opnieuw favoriet en boekte een koerswinst van 4 punten op 256, de overige soorten goed prijshou dend. Guldensbeleggingen stil en goed op peil. Claims Nederlandse Midden- standsbank kwamen Maandag voor het eerst in de notering. Zij werden geadviseerd op ca. ƒ18 hetgeen ruim 1 gulden hoger is dan de theoretische waarde. Zolang de vroegere Duitse ge neraal Alfred Jodl niet gerehabi liteerd zal zijn, zal het voor Duit se soldaten moeilijk zijn met in nerlijke voldoening het bevel over de nieuwe Duitse troepen op zich te nemen, zo heeft de mi litaire medewerker der „Frank furter Allgemeine Zeitung" gis teren geschreven. Jodl behoort tot de in Neuren berg wegens oorlogsmisdaden tot de strop veroordeelde naaste medewerkers van Adolf Hitler. De militaire medewerker meent, dat het voor deze „innerlijke vol doening ook nodig is, dat de bei de in Neurenberg tot gevangenis straffen veroordeelde Duitse groot-admiraals Doenitz en Rae- der zullen worden vrijgesproken. Deze beide leiders van Hitiers oorlogs-apparaat zitten nog altijd in de Berlijnse gevangenis Span- dau onder toezicht der vier De- zettende mogendheden gevangen. De vorige week door de bonds regering gegeven verzekering, dat de twaalf Duitse divisies bin nen drie jaar zullen worden op gesteld, verdient volgens het blad weinig geloof „op diegenen, voor wie deze verklaring bedoeld is, namelijk de Russische militairen, maken de getallen zeker geen in druk daar vaklieden zich niets laten wijs maken" aldus het blad. Naast de twaalf Navo-divisies zal de Bondsrepubliek ook weer zijn tinnen divisies terugkrijgen. Het Amerikaanse State Depart ment heeft namelijk de terug gave van 50.000 tinnen soldaatjes bevolen, die in de eerste naoor logse jaren uit Duitsland zijn ont voerd. De tinnen krijgsgevange nen zijn destijds het slachtoffer geworden van de politiek der de- militarisatie, die vreesde, dat de aanblik der kleurig geschilderde tinnen dapperen de militairisti- sche neigingen der Duitsers weer op zou roepen. De 50.000 tinnen krijgsgevangenen zijn van het Duitse museum te München. Hoeveel er in werkelijkheid zul len terugkomen is nog niet zeker, want afgezien van 423 soldaten, die in de nationale kunstgalerij van Washington staan opgesteld, is de verblijfplaats van de tinnen schutters onbekend. Tot over maat van Duitse teleurstelling willen de Amerikanen ook deze 423 voorlopig nog maar behou den, totdat de vermisten zijn op gespoord. Terwijl er nog aanzienlijke overschotten van grote oogsten van vorige jaren zijn, ziet het er volgens het Amerikaanse depar tement van Landbouw naar uit, dat de wereldproductie van tar we dit jaar weinig beneden het eerder bereikte recordpeil zal blijven. Op het Noordelijke halfrond, waar normaal ruim 90 °/o van de wereldproductie wordt verbouwd zal de oogst vermoedelijk groter zijn dan die van verleden jaar. De Verenigde Staten produceren wegens de grote voorraden, die dit land heeft, ongeveer 7 "Io minder dan in 1954. Daarentegen verwacht Canada een oogst, die 67 »/o groter zal zijn dan de klei ne oogst van het vorige jaar. De Europese tarweoogst zal die van 1954 waarschijnlijk ongeveer eve naren. Voorlopige gegevens uit de Sowjet-Unie doen verwachten, dat de oogst dit jaar die van het vorige jaar zal overtreffen. Ook de tarwe-oogst in Azië zal waar schijnlijk groter zijn. Salah Salem, die is afgetreden als minister van Voorlichting en minister voor Soedanese aange legenheden, is ook afgetreden als lid van de Egyptische revolu- tionnaire raad, aldus is Maandag in kringen die in nauwe verbin ding met Salem staan, vernomen. UITSLAGEN 4 SEPTEMBER. ONDERAFDELING ZEELAND. EERSTE KLASSE A. IJzendijkeWalcheren 55. EERSTE KLASSE B. RapenburgVogelwaarde 2-4; KwadendammeRobur 02. RES. EERSTE KLASSE. Biervliet 2Oostburg 2 34; Luctor 2—Kruiningen 2 32; Iciinge 2—Steen 2 4—2; Vlissin- gen 3Zeeland Sport 3 33. TWEEDE KLASSE A. 7- -0; OVERSTROMINGEN IN MEXICO. Mexico wordt thans geteisterd door overstromingen, waardoor, volgens nog onbevestigde berich ten, 40.000 gezinnen dakloos wer den. In een voorstad van de hoofdstad Mexico zijn 2 kinde ren door de overstromingen om het leven gekomen. Een aantal personen moest van de daken der huizen worden gered. Drie nabij de oliehaven Tampi- co, in de Golf van Mexico uit mondende rivieren, n.l. de Pan- juco, de Tecolutla en de Cazo- nes, zijn na ongekend hevige slagregens sterk gezwollen en vormen een gevaar voor haar stroomgebied. Maandag is de behandeling van de zaak-Schmidt voortgezet met het horen van getuige Manoch. Hij vertelde, dat hij in 1950 en 1951 had deelgenomen aan uit werpen van bevoorrading uit vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht, de B.P.M., de Britse en de Amerikaanse ambassade; zij werden verricht boven West- Java, in de omgeving van Tasik- malaja en verder boven Noord- Sumatra. In totaal geschiedde dit twaalf keer. Verder deelde hij mede, dat, terwijl hij in de gevan genis zat, Cohen van het hoge commissariaat hem aanried naar het buitenland te vluchten en in Singapore bekend te maken, dat de zaken Jungschlager en Schmidt zeer zwak stonden wat de getuigenissen betreft. Dit moest een fluistercampagne zijn, zo zei hij. Verder zou advocaat Bouman gepoogd hebben, Manoch te be wegen zijn verklaringen in te trekken. Voorts zei Manoch, dat de lei ding van de N.I.G.O. (Nederlands Indische Guerilla Organisatie) hem, getuige, opdroeg een tijd bom onder het bureau van pre mier Ali Sastroamidjojo te plaat sen; hij wist echter niet, waar minister van Justitie. Hij had 2 medeplichtigen, die afkomstig waren van de Molukken, zo zei hij. Het Horst-Wessellied der na- zies is uit volle borst aangeheven tijdens een bijeenkomst van de voormalige Duitse valscherm troepen in Würzburg. De val schermjagers, die in de bondsre publiek al meer voor politieke sensaties van deze soort hebben gezorgd, hebben ook met luide sympathiebetuigingen gereageerd toen ganeraal Ramcke een lof rede op Mussolini hield. Ramcke heeft zich enkele jaren geleden reeds als onverbeterlijke nazi doen kennen toen hij de eis stel de, dat de geallieerden voor hun „oorlogsmisdaden" ter verant woording zouden worden geroe pen. Een van de gevierde spre kers op de bijeenkomst der val schermtroepen was ook de als oorlogsmisdadiger veroordeelde doch enige jaren geleden uit En- gèvangenschap ontslagen Aardenburg 2RCS 3 GroedeZeeland Sport 4 20; ZuidzandeVlissingen 4 22. TWEEDE KLASSE B. Corn Boys 3Sluiskil 2 55; KortgeneVolharding '32 32; GraauwRIA 2 65. DERDE KLASSE B. Clinge 3Steen 3 43; Rapen burg 2Vogelwaarde 2 17. CENTRALE TRAINING. De K.N.V.B. heeft de volgende 10 spelers uitgenodigd voor de eerste centrale training, welke hedenavond onder leiding van Max Merkel in het Olympisch stadion te Amsterdam wordt ge houden: De Munck (Fortuna '54), Wier- sma (PSV), Kuys (NAC), Claes- sens (VW), Van der Hart (For tuna '54), Canjels (NAC), Schaap ('t Gooi), Timmermans (ADO), Clavan (Sch/Holland Sport en De Bruyckere (Willem II). SLUISKIL. Nieuwe wip. Zaterdag j.l. was het voor de leden van de handboogmij „De Herleving" alhier een blijde dag, omdat op die dag de nieuwe wip is geplaatst. Om precies te zijn: om 3.45 uur n.m. was ze in haar draaipunt bevestigd, kon ze wor den opgetrokken en neergelaten en dus voor het gebruik gereed. Naar we vernemen zal op Za terdag 17 September a.s. voor de leden de wip feestelijk in gebruik worden genomen. gelse sen, jnj wis., ewnei „K,, Kesselring, die luide bijval oogst het kantoor van de premier was. I te toen hij de wens uitsprak, dat Verder zeide hij, mede schuldig de nieuwe Duitse troepen bezield te zijn aan het werpen van een zouden zijn met „de geest van de bom in de werkkamer van de vroegere valschermtroepen". BERGSTROEM LEIDT PARTIJ MULLER—TO WNE. De Nederlandse boksscheids- rechter Earend Bergstroem zal Vrijdagavond a.s. in het Sport paleis te Berlijn de partij in het middengewicht tussen de Duit ser Peter Muller en de Ameri kaan Towne leiden. De partij gaat over tien ronden van drie minuten. VEEMARKT ROTTERDAM. 5 September. Op de veemarkt waren aange voerd: 1986 dieren, zijnde: 1265 vette koeien en gebruiksvee en 721 varkens. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 2,142,74; var kens (lev. gewicht) 1,741,78. alles per kg. De aanvoer van vette koeien was ruimer, de handel goed en de prijzen vaster, enkele prima's boven notering; de aanvoer van varkens was korter, handel vlug en hogere prijzen; zware van 1,70—1,72. GRAANBEURS ROTTERDAM. 5 September. Binnenlandse granen. Officieu ze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Rode tarwe op vochtconditie 25,70. Voedergranen, zeer kalm. Zo- mergerst naar kwal. 2123; Haver naar kwal. 21ƒ22,50; Rogge doorsneekwal. oa. 18. Peulvruchten, kalm. Groene erwten ca. 42; Schokkers ca- ƒ51. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 5 September. Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers 910; Bintjes ƒ9,50ƒ10; Koopmans Biauv.e 10. Bintjes, van de kleigrond, voor export 35 mm opw. 11,50. Zand-aardappelen: Voran ƒ7,50; Bintjes ƒ7,50. Voer-aardappelen 2,50, prij zen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip o£ auto. AFDELING VAN VICTORIA FABRIEKEN IN DIRKSLANÏiL Te Dirksland op Goeree-Over- flakkee zal door de Victoria- fabrieken te Dordrecht een tilde- ling van haar bedrijf worden ge vestigd voor het verpakken van chocolade-artikelen Het gemeentebestuur van Dirksland en het bestuur der Flakkeese gemeenschap brach ten dezer dagen een bezoek aan de fabrieken ter nadere kennis making. 77-JARIGE STAPTE UIT HET RAAM OM NOG IETS TE GAAN DRINKEN. Een 77-jarige bewoner van het perceel Westerstraat 209 te Am sterdam vond gisteravond, dat hij nog niet genoeg van het geest rijk nat had geproefd. Hij maak te aanstalten om de deur uit te gaan om nog even iets te drin ken, maar zijn vrouw, die een an dere mening was toegedaan, wil de hem dit beletten. De 77-jarige liet zich echter niet voor 't deur gat vangen, en stapte zonder meer éénhoog het raam uit. Hij belandde op straat en bleef met een op twee plaatsen gebroken been liggen. 36. Eric begrijpt, dat ze in een val zijn ge lopen, waaruit bijna geen ontsnappen meer mogelijk is. Terwijl de vijand, ze ker van z'n prooi, met talrijke zwaar gewa pende krijgers aan de reling, gereed staat om de Drakar te en teren, doet Eric het enige wat nog kans geeft op redding. Hij rukt aan de helmstok, waardoor het schip een zwaai naar links maakt. „Riemen in, hijs het zeil," luidt zijn bevel, en Svein betuigt knorrend zijn in genomenheid met het staaltje van zeemanschap van de Noorman en haast zich om de helpende hand te bieden. De wind grijpt fel in het zeil en terwijl de Noren de schoten strak trekken, schiet de Drakar dein zend en schuimspattend rakelings langs de rotsen om er in tegen- ^4 overgestelde richting van door te gaan, want de strijd is te ongelijk. Het onmogelijke is gelukt; de twee roeischepen, die ze zo even nog voor de boeg hadden, krijgen het nakijken De bemanning van de Drakar be hoeft nu, niet meer te roeien en staat weldra met de wapens in de vuist klaar om het, zo nodig, op te nemen tegen de overige sche pen, die zij nog vóór Zich hebben. De trage roeischepen zijn, wat wendbaarheid betreft, niet tegen Erics zeiler opgewassen, zodat de kansen niet eens zo slecht meer staan. De vijand wendt de steven, klaar blijkelijk met de bedoeling om de Drakr dicht langs de rotsen de pas af te snijden, doch Eric koerst koelbloedig op hem toe, van plan om, scherp zeilend, de riemen van het voorste schip stuk te varen. Te laat beseft hij waar zijn tegen standers het op hebben aangelegd. Een zware schok trilt door de Dra kar. Zij kreunt en- kraakt in al haar voegen en dB bemanning wordt als kegels door elkaar ge worpen, terwijl het geschreeuw van "r! mannen zich vermengt met hét angstige blaffen van Wolf. Dan ligt de Drakar volkomen aan de grond. „Een klip;" schreeuwt Svein woe dend, „we zitten op een klip égnlg Nu de nationale tentoonstelling E 55 met groot succes is beëin digd heeft het comité Rotterdam 1955, dat het plan hiervoor vijf jaar geleden heeft gemaakt, zijn werk volbracht. Het heeft met instemming van het gemeentebestuur besloten een nieuwe taak op zich te nemen, en onder de naam comité Rotter dam 1960 zijn werkzaamheden voort te zetten, waarbij ook in overweging zal worden genomen de mogelijkheid om in 1960 an dermaal een speciaal evenement te organiseren, dat, zonder dat het een tentoonstelling behoeft te zijn, als een voortzetting kan worden beschouwd van de tradi tie, die door de manifestatie 1950 en 1955 is geschapen. Immers rekening mag worden gehouden met de mogelijkheid, dat in de a.s. vijf jaar het herstel en de uitbreiding van de stad zo ver gevorderd zullen zijn, dat er in 1960 aanleiding zal zijn te her denken hetgeen in 15 jaar herstel en vernieuwing in stad en haven is tot stand gebracht, aldus deel de het comité mede.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3