Binnenlands Nieuws Hei gestolen vliegtuig Het gevaar bij gele roestaantasting bij wintertarwe Aan de vooravond van de conferentie te Moskou Het tweede vijfjarenplan van India NOORD-AFRIKA Vermindering militaire strijdkrachten in België?< De economische toestand van Engeland Geheime onderhandeling metex-Sultan Ben Yoesef? De Belgische Congo Dood vonnissen in Chi ina Overstroming in Pakistan De stakingen in Chili en Indonesië Nieuw-Guinea Koning van Griekenland in Zuid-Slavië TWEE KINDEREN TE DELFT OMGEKOMEN. In het afgelopen weekeinde ajjn te Delft twee kleine kinderen verongelukt. De twee-jarige Cor- jaelis A. Lamboo was op een on bewaakt ogenblik uit de ouder lijke woning aan de rijksweg ioaar Rotterdam de verkeersbaan opgelopen en werd door een auto •verreden. Hij werd zwaar gewond naar het gasthuis gebracht en is daar aan zijn verwondingen overleden. Sa een tocht nabij de thee- aehenkerij „Het rieten dak" aan 4e Twee Molentjesvaart te Delft werd het lijkje gevonden van de tereejarige Huibrecht J. v. Baar- Jfe uit Delft. Vermoed wordt, dat kind bij het spelen te water as. geraakt. RADIO UIT AUTO GESTOLEN. Twee jongemannen van om streeks 20 jaar, M. en R. uit Maastricht, hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag een ra dio gestolen uit een op het Vrijt hof geparkeerd staande auto. Toen zij door een agent werden •apgemerkt, sloegen zij op de wiracht via de Ezelmarkt en de Lsoiergracht. In dezelfde nacht werd één hunner bij zijn woning gearresteerd. De tweede werd Zondag, op 't politiebureau aan gehouden. Zij werden opgesloten <en zijn voor de officier van jus- 3öüe geleid. TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGEVAL. Zaterdagavond is ir. A. K. Zweede, rijkstuinbouwconsulent i3i algemene dienst en directeur <ran het instituut voor bewaring me. verwerking van tuinbouwpro- cÈacten te Wageningen, in Doorn «kar een auto-ongeluk getroffen. ÜZiin echtgenote werd vrijwel op ateg gedood en de heer Zweede overleed in de loop van Zondag middag aan zijn verwondingen. Het ongeval gebeurde te onge veer half twaalf. De auto van de heer Zweede, die uit de richting Driebergen kwam, raakte door aoöekende oorzaak uit de flauwe Soeht in de rijksweg, ter hoogte van "t kinderhuis „Dennenoord". De auto reed tegen een boom op «r. werd zwaar beschadigd. De heer Zweede werd op 20 October 1902 te Goes geboren. Na het behalen van zijn ingenieurs diploma aan de landbouwhoge- Khool te Wageningen in 1927 was hij gedurende enige jaren ais assistent aan het laboratorium voor tuinbouw-plantenteelt aan «Seze instelling verbonden. Op 1 .September 1936 volgde zijn be noeming tot adjunct-rijkstuin- Souwconsulent. Op 1 Januari '38 werd hij rijkstuinbouwconsulent jeu algemene dienst, met als spe- nale taak de voorlichting inzake «Se verwerking van tuinbouw producten. ARRESTANT ONTSNAPT. Maandagmiddag omstreeks half dén is een arrestant ontsnapt uit Öet gebouw van de arrondisse- anesitsrechtbank te Maastricht. 3fet betreft de 25-jarige monteur 22, J. K., afkomstig uit Rotter- <Èaan. een dief en inbreker, die 3ich tien dagen had schuilgehou den in een 'hooiberg te Heughem Sij Maastricht. Hij werd zoals 'kekend is dezer dagen gearres teerd en Maandag overgebracht ioaar de rechtbank voor het ver- fcoer door de rechtercommissa- ais. Toen de begeleidende recher cheur even bij de rechtercommis saris werd geroepen maakte de arrestant, alleen gelaten bij de dienstdoende parketwacht, van «ie gelegenheid gebruik door plotseling administratie-benodig- i&Mfen. stoel en schrijfmachine tegen de grond te gooien. In de «ntstane verwarring gelukte het tem de uitgang te bereiken en aatar buiten te rennen, om ver bolgens via de zogenaamde Hek- senhoek te verdwijnen. De ontsnapte werd reeds ge jacht door de politie van Rotter- «ferm, Sittard en Heerlen, en had <a®fc al drie maal ingebroken in Maastricht. Laatstelijk woonde iHj in Heerlen. VELDSLAGJE TUSSEN CANADESE MILITAIREN EN AMSTERDAMSE POLITIE. Len vijftiental Canadese mili- tafren, die Zondagavond in de Va: moesstraat te Amsterdam een dronken landgenoot trachtten te «afzetten, hebben, na kennis ge- auaakt te hebben met de gummi stokken van twee agenten, het weid moeten ruimen. Twee .agenten wilden een Ca- wade'sè militair, die te diep in het /Ja?, je had gekeken naar het politiebureau in de Warmoesstr. ai«ngen om hem daar zijn /oes 'Se laten uitslapen. Ongeveer 15 verlofgangers van het Canadese üeger in West-Duitsland wilden hun collega uit de handen van de agenten bevrijden en namen een dreigende houding aan. Toen zij de agenten beet pakten, zagen die zich genoodzaakt de aanval lers met de gummiwapenstok uit Elkaar te slaan. Toen dat al vrij lïjoedig gelukt was, vervolgden lij hun tocht met de dronken Ca; a.dees, die niet in staat was geweest om in het tumult weg Se komen. INBREKER TIEN DAGEN IN HOOIBERG. Een surveillerende agent van politie te Maastricht ontdekte op «en nachtelijke patrouilletocht een man in 'n hooiberg bij Heug- aem. Bij nader onderzoek op het politiebureau bleek men hier te doen te hebben met een in- hrefoer, die reeds door de politie Rotterdam, Heerlen en Sit tard gezocht werd wegens dief stallen van geld en ook te Maas tricht al drie maal inbraken had gepleegd. Hij verbleef reeds tien dagen in deze hooiberg. Het ge- stolene bewaarde hij in een twee tal koffers eveneens in de hooi berg opgeborgen. Een en ander werd in beslag genomen. Het be treft de 25-jarige monteur H. J. K., afkomstig uit Rotterdam. Hij is aan de officier van justitie voorgeleid. ENGELS VXIEGTUIG NEERGESTORT BIJ EINDHOVEN. Bij Eindhoven is gistermiddag omstreeks 12 uur een Engels mi litair vliegtuig neergestort. Het is neergekomen even buiten de stad bij de villa „De Wielewaal" van ir F. Philips. Het veronge lukte toestel maakte deel uit van een formatie van drie en is plot seling, door tot nu toe onbeken de oorzaak, naar beneden geko men. De brandweer van Eindhoven heeft de brand in het wrak ge blust. Nader blijkt, dat het neerge storte toestel, een Meteor, be mand werd door één man, waar van men de stoffelijke resten in het wrak heeft gevonden. Bij zijn val scheerde het toe stel over de boomtoppen, waar door er stukken afbraken. Ver dere ongelukken zijn daardoor niet gebeurd. BEKNELD TUSSEN BUS EN BRUGLEUNING. Op de valbrug te Honselersdijk is Zaterdagavond een bejaard echtpaar uit Hoek van Holland bekneld geraakt tussen een juist passerende autobus en de brug leuning. De 75-jarige heer Van Zonderen werd vrijwel op slag gedood. Zijn 75-jarige echtgeno te werd ernstig gewond en is overgebracht naar het ziekenhuis te Delft. AMERIKAANSE SOLDAAT BIJ ZANDVOORT VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 19-jarige in Heilbronn in Duitsland gesta tioneerde Amerikaanse soldaat Robert von Vark bij het Noor- derstrand te Zandvoort in een mui geraakt en verdronken. Hij was met een kameraad geruime tijd aan het stoeien geweest op een zandbank en zij hadden niet bemerkt, dat het water snel op liep. Beiden konden niet zwem men en toen zij tot het middel in het water stonden liepen zij in de lengterichting over de bank om te trachten een doorwaadbare plaats te vinden. Daarbij geraak ten zij in 'n mui en sloegen toen pas alarm. Onmiddellijk snelden van alle kanten hulpvaardige lieden toe en een Duitse toerist slaagde erin de kameraad van Von Vark behouden naar het strand te brengen. Toen Von Vark na enige minuten eveneens op de kant was gebracht was hij be wusteloos. Na vergeefse pogin gen om hem ter plaatse tot be wustzijn te brengen, werd hij naar het St. Elisabethgasthuis te Haarlem overgebracht, waar men nogmaals een poging heeft ge daan om de levensgeesten op te wekken, maar eveneens tever geefs. «Agendas DINSDAG 6 SEPT. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Heimweh Nach Dir." Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. WOENSDAG 7 SEPT. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Heimweh Nach Dir". SAS VAN GENT: Kantoor N.V. Nieuwe Ned. Mij. tot vervaardiging van spiegelglas, 11 uur: Jaarl. algem. vergade ring van aandeelhouders. Nieuwe records van het aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland worden gemeld op het ogenblik, waarop Zondagavond de diplo matieke trein van Bonn naar Moskou vertrok, waar dr Ade nauer Vrijdag zijn onderhandelin gen met de Sowjet-leiders zal beginnen. Zij worden opgevat als een bewijs, dat de bevolking van Oost-Duitsland haar ver trouwen in een spoedige hereni ging van Duitsland heeft verlo ren. Vorige week zijn meer dan 4600 personen uit Oost-Duits land naar het Westen geëmi- De partijraad van de Belgische Katholieke volkspartij heeft zich tijdens een het afgelopen week einde gehouden bijeenkomst o.a. bezig gehouden met het vraag stuk der militaire verplichtingen van België. In een na afloop uit gegeven communiqué wordt ver klaard, dat een verzoek aan de regering zal worden gericht om na te gaan in hoeverre de mili taire lasten van België, als ge volg van de ingetreden ontspan ning op internationaal gebied, kunnen worden verlicht. Volgens het Katholieke blad „La Libre Belgique" zou de partijraad der C.V.P. in het bijzonder van oor deel zijn dat de duur van de mili taire dienstplicht aanzienlijk kan worden verminderd. Andere bladen maken er melding van dat men van Katholieke zijde de ze dienstplicht verminderd wenst te zien van 18 tot 12 maanden. Zoals bekend verlaagde de huidi ge socialistische-liberale regering toen zij aan het bewind kwam de duur van de militaire dienst van 21 tot 18 maanden, waarmee zij een verkiezingsbelofte nakwam. Het Engelse kabinet is Maan dag bijeengekomen ter bespre king van de uitwerking der on langs genomen maatregelen ter bestrijding van de inflatie. Naar men meent te weten heeft de minister van Financiën, R. A. Butler, enige vooruitgang kun nen melden als resultaat der on langs door hem genomen maat regelen, die ten doel hadden de bestedingen en daardoor de in voer te verminderen. Volgens regeringsfunctionaris sen moet er nog enige tijd ver lopen, alvorens men de volledige uitwerking der maatregelen kan bespeuren, zodat men thans nog niet kan vaststellen, of er nieuwe maatregelen nodig zijn. De regering vreest, dat zij in haar strijd tegen de inflatie ern stig zal worden gehinderd, in dien de eisen tot loonsverhoging, die millioenen Engelse arbeiders willen indienen, zullen worden aanvaard. Volgens regerings kringen zullen de verlangde loonsverhogingen leiden tot een stijging van de prijzen der Engelse exportproducten, die hierdoor waarschijnlijk voor vele markten te duur zullen worden. Een dergelijke ontwikkeling zou een ernstige slag voor de Engel se economie betekenen en de ministers wachten dan ook met spanning af, wat de uitslag zal zijn van het debat over de lonen, dat'deze week in de jaarvergade ring van het Engelse verbond van vakverenigingen (T. U.'GO zal worden gehouden. grèerd en daarmee heeft de stroom der vluchtelingen weer het peil van einde 1953 over- schredeft.' ¥n de maand Augustus vltieWttfgh 17.000 mensen uit Oost-Duitsland. Dr Adenauer zelf zal met zijn naaste medewerkers pas Don derdag met twee vliegtuigen der Duitse Lufthansa naar Moskou vertrekken. Aan de vooravond van het vertrek zal de buiten landse commissie van de bonds dag nog bijeen komen om de toestand te bespreken. De socialisten, die uiterst ver bolgen zijn over het feit, dat zij naar hun mening onvoldoende invloed hebben kunnen uitoefe nen op de voorbereiding van het Duitse program voor de confe rentie, hebben zulk een bijeen komst verlangd. Zij' willen bij deze gelegenheid nog eens op nieuw hun bezorgdheid over het door hen te verwachten verloop der conferentie tot uiting bren gen en opnieuw aandringen op een verlaten van het standpunt der bondsregering, dat aan het opgeven der Navo-plannen niet gedacht kan worden. Ook de Westduitse vluchtelin- genpartij, die nog altijd tot dr Adenauers coalitie behoort, is aan de vooravond van de reis naar Moskou nog met nieuwe verlangens gekomen. Volgens deze partij zal dr Adenauer in Moskou moeten verlangen, dat het Duitse rijk ten minste in zijn volkenrechtelijk volkomen on aanvechtbare grenzen van 1937 hersteld zal worden. Maar de vluchtelingen willen ook nog een stapje verder gaan. De bondsregering dient volgens de ze partij ook thans reeds het zelfbeschikkingsrecht van de Sudetenduitsers over de staat kundige positie van hun geboor teland op te eisen. Het Parijse dagblad „France- Soir" meldde Maandag uit Mada gaskar de aankomst aldaar van de vroegere Franse ambassa deur in Moskou, generaal Geor ges Catroux, met een geheime missie naar de vroegere sultan van Marokko Mohammed Ben Yoessef. De houding van Ben Yoessef, die in Augustus 1953 door de Fransen werd verbannen, wordt beschouwd als de sleutel tot de toepassing van de Franse „New Deal" in Noord-Afrika. Volgens de correspondent van „France-Soir" in Antsirable, de woonplaats van de ex-sultan in Madagaskar, werd generaal Catroux bij aankomst vergezeld door Henri Yrissou, eerste par ticulier secretaris van de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Antoine Pinay. Generaal Catroux verklaarde tegenover de correspondent dat hij de ex-sultan hoogstwaar schijnlijk Maandag zou ontmoe ten. De 78-jarige generaal Catroux, die vroeger gouverneur-generaal in Indo-China is geweest, zal naar wordt verwacht trachten met de ex-sultan tot overeen stemming te komen over diens voorwaarden voor een terugkeer naar Frankrijk. Intussen zijn Zondag twee Marokkaanse nationalistische leiders uit Parijs naar Antsirable vertrokken voor „een particu lier bezoek". Nu de tarwetelers dit jaar zijn opgeschrikt door de soms vrij ernstige aantasting van de tar we door gele roest en deze aan tasting er mede toe heeft geleid, dat de tarwe-opbrengst dit jaar minder hoog is vergeleken bij het vorige jaar, is de vraag van de rassenkeuze thans actueel. Met het doel de ervaring van de praktijk met deze gele roest aantasting, die vooral in ons be langrijkste winterras is opgetre den, te peilen, zijn op initiatief van de stichting Cocobro (coör dinatie van cultuur en onderzoek van broodgraan) uit Wageningen in de afgelopen week te Bergen op Zoom, Alkmaar en Heeren veen bijeenkomsten gehouden, waarin met vertegenwoordigers Sedert de reis van koning Boudewijn naar de Congo is in de Congo en ook in België de wens naar voren gebracht een onder-koning te benoemen voor de Congo. Het te Elisabethstad verschijnende blad „Congo-Soir" richt in dit verband het verzoek aan koning Boudewijn om zijn broer prins Albert tot vice- koning van de kolonie te benoe men. Het Brusselse blad „Le Soir" tekent hierbij aan dat men in sommige kringen koning Leopold zou willen verzoeken het onderkoningschap van de Congo te aanvaarden. Hetzelfde blad verneemt in dit verband echter van gezaghebbende zijde dat er geen sprake van is een viee- koning te benoemen voor de kolonie. Dit zou, zo wordt opge merkt, een diepgaande studie op constitutioneel plan noodzakelijk maken, die aanleiding zou geven tot allerlei controversen. van het Landbouwschap, de graankwekers, de coöperatieve en particuliere handel in zaaizaden, de Nederlandse algemene keu ringsdienst, het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed, de plan- tenziektenkundige dienst, het in stituut voor rassenonderzoek, de rijkslandbouwvoorlichtings. dienst en enkele andere deskun digen besprekingen gevoerd over de rassenkeuze van wintertarwe. Voor deze besprekingen bleek grote belangstelling te bestaan. Aangezien nog geen directe be strijding van gele roest mogelijk is gebleken, was men algemeen van oordeel, dat het nodig is het risico van een hevige gele roest aantasting zo veel mogelijk te beperken. Men is bij deze besprekingen tot de volgende conclusies geko men: 1. Er is geen reden om de teelt van wintertarwe in te krim pen en in de plaats daarvan meer zomertarwe te verbouwen. 2. Voor zover daartoe de gele genheid bestaat blijft de Octo- berzaai van wintertarwe de voor keur verdienen. 3. Teneinde zowel het risico van aantasting door gele roest als dat van andere risico's, zoals bijv. van uitwintering, tot een minimum te beperken, wordt aangeraden om méér dan één wintertarwe-ras te zaaien, indien dit althans geen te grote practi- sche bezwaren ondervindt. Er is tevens de aandacht op ge vestigd, dat het stoppelen een gunstige factor is om het gevaar van een sterke gele-roest-aantas- ting te verminderen, omdat pet niet uitgesloten is, dat deze ziek te via opslag op het veld van het oude op het nieuwe gewas wordt overgebracht. Overigens bleek dat de diverse facetten van deze graanziekte nog zeer onvoldoen de bekend zijn en er is dan ook aangedrongen op een zo breed en doeltreffend mogelijk onder zoek inzake dit belangrijke en urgente probleem. Het was uiteraard niet de be doeling en ook niet mogelijk voor alle delen van ons lanql een algemeen advies inzake de ras senkeuze van wintertarwe te geven. Acht leiders van een religieuze secte, Tsjoeng Tao, zijn door een rechtbank te Taijoean, de hoofd stad van de provincie Sjansi in Noord-China, ter dood veroor deeld, aldus is Maandag te Hong kong vernomen. Zij zouden on dermijnende activiteit tegen de regering ontplooid hebben. De vonnissen zijp twee maanden ge leden geveld. Ten gevolge van zware regens in West-Pakistan staan grote katoengebieden onder water. De weg van Karatsji naar Lahore, de enige die de hoofdstad met de noordelijke provincies verbindt, is onbruikbaar. Een twaalftal dorpen staan blank. Door enige breuken in de dij ken stroomt het water van de Indus over het land. Uit Hydera bad (ten noord-oosten van Karatsji) zijn 500 veroordeelden onder politiegeleide naar het stadje Matiari, met een inwoner tal van 15.000, gezonden in een poging om deze plaats voor ver nieling te sparen. Matiari ligt ongeveer 25 kilometer ten N. van Hyderabad. Zuiveringsacties in Atlas gebergte. Ongeveer 7000 man Franse troepen voeren op het ogenblik zuiveringsacties uit in het Atlas gebergte tegen de overblijvenden van de Smalastammen, die heb ben geweigerd zich vrijwillig over te geven. Verscheidene honderden leden van deze stammen, die deel neb ben genomen aan de moord op 88 Europeanen te Wed-Zem op 20 Augustus, bevinden zich thans nog op vrije voeten. Een woordvoerder voor het Franse leger verklaarde dat de Volgens de minister voor „plan ning" van India zal dit land zich mogelijk voor het tweede vijf jarenplan beperkingen in de uit voering ervan moeten opleggen, ondanks het feit, dat het huidige tempo der economische ontwik keling niet voldoende is om een belangrijke verhoging van de levensstandaard te verzekeren. In een schriftelijke uiteenzetting voor de leden van het congres comité, die tijdens de weekwisse- ling bijeen zullen komen, merkt de minister op, dat uit een nader onderzoek van de gestelde doelen het waarschijnlijk lijkt, dat de voorgenomen programma's een toeneming van minder dan 5 per jaar zullen opleveren en werkgelegenheid zullen schep pen, welke aanzienlijk minder omvangrijk is dan de naar schat ting 11 tot 12 millioen arbeids plaatsen, die zouden ontstaan. Naarmate de uitvoering van het programma vordert zal de om vang van dit tekortschieten dui delijk worden. De minister deelt verder mede, dat bij een beschouwing van de gelden, die voor het plan beschik baar zijn, en rekening houdende met enige extra belastingheffing, kleine besparingen, leningen, enige buitenlandse steun en defi cit-financiering van omstreeks 10 milliard rup, blijkt, dat het land desondanks ongeveer 8 mil liard rup te kort zou komen voor de als doel gestelde investering van 43 milliard rup in staats- industrieën. Als gevolg van Zaterdag be reikte overeenkomsten zijn de meeste stakers in Chili Maandag weer aan he werk gegaan. Bij de douane en de belastingen is de toestand weer normaal. Alleen bij de gezondheidsdienst en in de ziekenhuizen had Maandagoch tend nog niet het gehele perso neel het werk hervat. In het algemeen gelooft men, dat het einde van de staking een overwinning voor de regering betekent. De stakers zijn onvoor waardelijk aan het werk gegaan. Er zullen pas onderhandelingen over de eisen der stakers ge opend worden als de normale toestand hersteld is. De algemene staking waartoe in Chili is opgeroepen, zal naar men verwacht, ongeveer 1.750.000 arbeiders het werk vandaag doen neerleggen. Hiermede komen de stakingsacties van de laatste 2 maanden, die de activiteit van 't land hebben vertraagd, tot een hoogtepunt. De stakingsoproep is uitgegaan van het centrale arbeidersver- bond en is gericht aan de arbei ders in de koper- en nitraatfabrie- ken, de kolenmijnen, de vakver eniging van zeelieden en haven arbeiders, arbeiders in het bouw bedrijf alsmede in de schoen- en textielindustrie, voorts aan de employé's van de banken, en de particuliere vervoersbedrijven en die van de staat. Volgens de regering hebben „extremisten" het plan om het land in wanorde te storten. Zij heeft de arbeiders opgeroepen on voorwaardelijk aan het werk te gaan. acties tot dusverre zeer rustig zijn verlopen. „Er is tot dusverre nog geen schot gelost", zo zei hij. Intussen zijn Maandagmorgen in één van de biutenwijken van Casablanca twee Senegalese in fanteristen met pistoolschoten gewond. In Rabat werd de Ma rokkaanse eigenaar van een ta bakswinkel door rebellen dood geschoten. De politie van Casablanca heeft de plegers van de aanslag op een café in de stad, op 14 Juli, waar door talrijke personen werden gedood, kunnen arresteren. In Casablanca zijn 25 Marok kanen gearresteerd, die er van verdacht worden deel uit te ma ken van een terroristische cel. Vier jonge mannen onder hen hebben bekend in Juli de bom aanslag op een terras gepleegd te hebben, waarbij zeven doden en 37 personen, allen Europeanen, werden gewond. Naar te Farijs verluidt hebben de Franse diplomatieke verte genwoordigers in verschillende Arabische landen kortelings ge protesteerd tegen de nati-Franse uitlatingen, die de laatste tijd met betrekking tot de verhou ding tussen Frankrijk en Noord- Afrika zijn gedaan. De diplomatieke vertegenwoor diger in Libanon heeft aldaar met de regering overleg gepleegd over de huidige Frans-Libanese be trekkingen. De Franse regering heeft be sloten steun aan Tunesië te ver lenen teneinde het land in staat te stellen over de economische en sociale moeilijkheden te geraken, waarin het door de slechte oogst is gekomen. Voorzien is in een crediet van drie milliard en vier honderd millioen francs en een schenking van twee milliard «n tweehonderd millioen. -.y'-Vw 55) uwor PERCY KING. Nadruk verboden. Grace Heywood, fris en blond, zoals Stella er vóór twintig jaar kon hebben uitgezien, had blijk gegeven, dat Vera en hij haar tamelijk onverschillig lieten; de jonge dame leek hem nogal aan de zelfzuchtige kant. Jeffrey Winnett, haar verloofde, en Mar- tyn Heywood hadden hem be groet als een indringer, die zij liefst naar 't andere eind van de wereld keken. Daarbij gevoegd 't moment, dat Philip en Stella even uit hun rol van toegenegen bloedverwant vielen, meende Fenture als zeker te mogen aan nemen, dat Vera's voorgewend huwelijk geen der Heywoods wel gevallig was. Behalve misschien Mrs. Madge Heywood. Algernon moest weer denken aan de raad selachtige blik uit die omsluierde ogen. Stella troonde Vera en Alger non mee, om hun de logeerkamer te wijzen. „We willen twee kamers, aan grenzend," zei 't meisje. „We zijn dat gewend." „Vreemd aanwendsel." Stella trok de wenkbrauwen op, maar gaf aan de wens gehoor. Toch kon zij niet nalaten, ontstemd te zeggen: „In mijn tijd werd daar anders over gedacht." „Best mogelijk," antwoordde Vera neutraal, de gladde gouden ring aan haar vinger op en neer schuivend. „De bagage is niet meegekomen. U wilt ons zolang wel aan 't een en ander helpen." De ring was in de trein niet aan Vera's vWiger geweest, Fen- ture wist 't positief. Stella zag hem en scheen overtuigd. Ze verwijderde zich, terwijl ze zei: „We zijn razend nieuwsgierig, waar en hoe jullie elkaar leerden kennen. Rek 't tête-ü-tête dus niet te lang, hoor!" Vera deed haar mantel uit, slin gerde hem op 't bed en wierp haar muts er naast. Ze sloot even de ogen, haar gezicht stond vermoeid. ,,'k Weet 't- zo net niet, Vera, maar 'k geloof, dat je vrees over dreven is." Zij legde een vinger tegen de lippen, stapte kalm naar de deur, keek de gang af. Er was nie mand. Ze sloot en kwam terug. ,,k Verwachtte, dat je 't zou zeggen." „Je bent bij familie. Wat voor gevaar kun je lopen?" 't Meisje ordende de haren voor de spiegel, ,,'t Moet nog be ginnen. Blijf op je hoede. Dat is 't voornaamste." „Waarom zei je niet, dat je naar de Heywoods ging? Dan hadden we de John Hunter- comedie kunnen nalaten. Ik ken hem. Of hij mij heeft herkend, is een tweede." „Ik wist 't niet. Tenminste niet, wat Philip Heywood betreft, 't Maakt weinig verschil. Zullen we gaan? We schieten er niet mee op, of we ons hier verstop pen." „Ga vast vooruit 'k Wil even rondneuzen." Eerst bekeek hij de kamer van 't meisje en de zijne; ze stonden door een tussendeur met elkaar in verbinding. Algernon had er spoedig zijn onderzoek beëindigd. De lengte van de bochtige gang trof hem. 't Leek, of alle vertrek ken er aan waren gelegen, be halve die van de voorzijde. 't Werd er steeds frisser en weldra ontdekte hij de oorzaak. De gang correspondeerde op een brede, open veranda, welke om bijna 't gehele huis liep. Toen Fenture over de ballustrade keek, voelde hij een lichte huivering; dit gedeelte van de veranda hing als 't ware over een diepe berg kloof. Onwillekeurig trad hij terug en sloeg de richting van de woonkamer in. Getrouw aan zijn gewoonte, wanneer hij zich op onbekend ter rein bevond, overwoog hij elke stap, daarbij zorgend, geen geluid te maken. Zo kwam 't, dat Fen ture plotseling hoorde spreken. Hij was een onverlicht venster gepasseerd; daarachter werd ge praat. Zich t ;en de muu 'ruk kend, luisterae hij scherp her kende Stella Heywood's om, „Ja, getrouwd," zei heftig. „Hij is bij haar. Kom direct. Vera heeft 't zichzelf te wijten als ze hard wordt aangepakt. Dan had ze maar rede moeten verstaan, 't Meisje haar gang laten gaan, betekent voor ons allemaal 't eind. In orde." Algernon hoorde de ontvanger ophangen. Hij bleef tegen de muur staan tot Stelia de kamer had verlaten. Er was een harde glans in zijn ogen. 't Ging er op gelijkén, dat Vera toch gelijk kreeg. De aard van de boodschap, maar véél meer de toon, waar op ze werd overgebracht, waren hem een aansporing, van nu af dubbel waakzaam te zijn. Hij had er heel wat voor over gehad, als Stella duidelijker was ge weest. De veranda eindigde, en van daar was 't nog een paar meter tot aan de frontdeur. Algernon duwde er tegen; ze bleek niet af gesloten te zijn. 't Viel mee. Nie mand behoefde van zijn inspectie tocht te weten. Die vlieger ging evenwel niet op; in de hall liep hij Heywood tegen 't lijf. „Zo, heb ik je daar, Hunter?" Philips stem was één en al ver wijt. „Wie gaat nu in 't donker wandelen, terwijl binnen een charmant vrouwtje hem wacht?" Hij schraapte zijn keel. ,,'k Zoek mijn zuster Stella. Heb jij haar gezien?" „Neen", antwoordde Fenture naar waarheid. Hij stapte met Heywood de huiskamer in. Mrs. Madge Heywood was naar bed, vernam hij: ze ging altijd vroeg. Martyn las een sportblad, Grace en Jeffrey speelden trictrac. Phi lip animeerde tot een whisky- soda, omdat je er lekker op sliep. Algernon bedankte; hij wilde niet lekker slapen, maar klaar wak ker blijven. Hij nam Vera bij een arm en voerde haar naar een hoek, waar hij 't meisje'lop een schilderij wees. (Wordt vervolgd.) Inzake de persberichten uit Washington, dat „Nederland en Australië bezig zouden zijn, elke resolutie te torpederen, die bij de algemene vergadering zou wor den ingediend met het doel Ne derland te veroordelen voor zijn overheersing in West-Irian", heeft men in welingelichte krin gen van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat men reeds zulk een poging van Nederlandse zij de had verwacht. Desondanks, zo zeide men, is Indonesië hierover niet bezorgd, integendeel, Indo nesië heeft deze keer veel meer hoop dan in de afgelopen jaren, in het bijzonder door de resolu tie ter A.A.-conferentie en door de houding van enkele Westerse landen uitgezonderd die van koloniale landen die sym pathie hebben voor Indonesië. Op de vraag, wat de houding van Indonesië zal zijn met het oog op de Nederlandse pogingen, zoveel mogelijk steun te verkrij gen van de Latijnsamerikaanse landen, verwees men in gënoem- de kringen naar het bezoek van de ambassadeurs van enkele La tijnsamerikaanse landen aan In- donesio. Deze landen, Bolivia, Equador en El Salvador hebben Indonesië steun toegezegd inzake de aanspraak op West-Irian. Verder werd nog verklaard, dat Indonesië de kwestie West-Irian beschouwt als zuiver een kwestie tussen Indonesië en Nederland alleen, indien er iets besproken moet worden, zal Indonesië hier bij slechts tegenover Nederland staan en geen enkel land, zoals Australië, zal hierbij betrokken worden. Koning Paul van Griekenland is Maandag met koningin Frede- rika voor een bezoek van acht dagen in Zuid-Slavië aangeko men. Dit is het eerste koninklij ke bezoek aan het land sinds de oorlog. Het koninklijke paar zal van de grens in een speciale trein naar Belgrado reizen, waar het vandaag wordt vepvacht. President Tito bracht in 1954 een bezoek aan Griekenland.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2