Uit de Provincie PITTIG VAN NELLE Het gestolen vliegtuig De Kanaal-tunnel komt steeds dichterbij HALF ZWARE In 1957goede radio- en televisie ontvangst in heei Nederland TERNEUZEN- AXEL. Huurprijs herbouwpanden BIERVLIET. GOES. SLUISKIL. SLUIS. Agenda De Marokkaanse kwestie ZWITSERSE GEZANT NAAR SCHOUWEN-DUIVEL AND. De gezant van Zwitserland, de heer dr D. Secretan, vergezeld van de minister van Sociale Za ken en waarschijnlijk de minister van Maatschappelijk Werk, als mede met dr Bannier, hoofdin specteur van de Volksgezondheid, zullen op 22 September een be zoek brengen aan Schouwen-Dui- veland. Men zal daar een aantal wijk- gebouwen van het Groene Kruis, «fie met Zwitserse financiële hulp aön gesticht, bezoeken. Tien jaar „Oranjekwartter". Vrijdag en Zaterdag zijn twee onvergetelijke feestdagen gewor den voor de leden van de buurt vereniging „Oranjekwartier". Za- temamiddag begon voor de kin- dëren van 1216 jaar de pret reeds om half twee met een wed strijd in het krabbenvangen. Een groot aantal had zich hier voor opgegeven, gezien de waar devolle prijzen die voor deze wed strijd waren beschikbaar gesteld, lia Thijssen (Juliana van Stol bergstraat) won met de eerste prijs een fraai fototoestel. Robby Jacoby had als tweede prijs een vulpen. Voor de kinderen van 4 t/m 11 jaar gaf „De Schakel" uit Breda ren zeer geslaagde voorstelling m het Jeugdgebouw. De ruim 300 kinderen hebben genoten van mappenkast, goocheltoeren, buik spreken en kinderfilms. Boven dien werden zij getracteerd op Jmonade en versnaperingen. De volksspelen voor ouderen ran 16 tot 80 jaar op het Marijke- ueld gaven aanleiding tot uitbun dig plezier van de deelnemers en afef kijkers. O.a. het hardrijden op «fe fiets (het ging met een snel heid van minstens 3 km per uur) was wel zeer vermakelijk. Bij de heren was de uitslag als volgt: 1. B. van Opdorp; 2. L. In- kelaar; 3. De Bruijn. Bh de dames: 1. Mevr. Jacoby; 2.Mevr. Dé Bruijn; 3. Mevr. Muil- «ïjfc. De wielerwedstrijd werd by de heren gewonnen door I. Caste- «ijn vóór N. van den Berge. Bij ■ëe dames: 1. Mevr. De Bruijn; 2. Mevr. Berwald. Onder leiding van de heer Bil- derbeek is Vrijdagavond tot 2 uur •gecostumeerd gedanst bij draai- orgelmuziek. Veel leden kwamen fezeer fraaie costuums, zodat het «oor de jury niet eenvoudig was 'sat mooiste costuum aan te wij len. Tenslotte moesten bij de da ises allen zwichten voor mevr. aBelen, die als fee de eerste prijs wegtoverde. De heer G. van Dam- ne ging bij de heren met de eer- sBe prijs strijken. Tenslotte was het Zaterdag- «ïondfeest in de danstent aanlei ding voor zeer velen om nog eens een kijkje te komen nemen. De Voorzitter, de heer Muilwijk, «ass zeer tevreden over dit zo bij- zsïider geslaagde feest, hetgeen •ftarj in zijn dankwoord tot uiting taicht. Gelaagde ontspanningsdag. Zaterdag stond Axel in het te- «fet der muziek en spel. Zo was Het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting deelt ■m. dat ten aanzien van de jfaiurverhoging' voor herbouw- gonden het volgende geldt: Oe tot deze categorie behoren- «fe woningen en bedrijfspanden worden in twee groepen onder- asfaeiden. Tot de eerste groep behoren de jianden, waarvoor vóór het in stsrking treden van de wet op de materiële oorlogsschaden (24 Fe bruari 1950) boven de rijksbijdra ges een financiële tegemoetko ming in de bouwkosten is tooge- ïecid. De huren van deze wonin gen worden met 5 pet. verhoogd «es die van bedrijfspanden kun- :®aa bij overeenkomst worden verhoogd tot een huurprijs, wei- fee de huurprijs, geldend op 31 üngustus 1955 ten hoogste 5 pet. Se boven gaat. Als in de huurprijs op 31 Aug. 3955 een verhoging is begrepen wegens minder sobere bouw, we gens het aanbrengen van bijzon- Tere voorzieningen of wegens in- Mischting, als duplexwoning, mag Aet percentage van de huurver hoging niet over die verhoging worden berekend. Aldus is bepaald door de mi- mster van Wederopbouw en Volkshuisvesting bij besluit van S Augustus 1955. Tot de tweede groep behoren ée panden, waarvoor na het in werkingtreden van de wet op de materiele oorlogsschaden boven de rijksbijdrage een financiële tegunoetkonming in de bouw kosten is toegekend. De huren van deze panden kunnen na af trek van eventuele verhogingen negens bijzondere voorzieningen sp schriftelijke aanvraag van een -Hgcnaar, indien zij lager zijn lEan die van een vergelijkbaar vóóroorlogs onroerend goed, door de minister op grond van het be sluit bijzondere huurprijzen 1954 worden verhoogd. Aan een der gelijke eventuele verhoging zal, mits vóór 1 October 1955 aange vraagd, in de regel terugwerken de kracht tot 1 September 1955 worden verleend. Een aanvrage tot nadere huur- ijaststelling moet rechtstreeks aan het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting ge richt worden. Voor panden in Rotterdam gelegen, dient de aan vrage echter bij het A.F.O. te worden ingezonden. er te half zeven een gecostumeer- de voetbalwedstrijd tussen Axel- se en Belgische trekkers, welke wedstrijd muzikaal werd opge luisterd door de Axelse Boeren- kapel „De Aerpelkappers". Ge zien de populariteit van dit gezel schap was er veel belangstelling, hetgeen het doel de opbrengst was n.l. voor de aanschaf van een piano voor de jeugdherberg geheel tot zijn recht deed komen. De netto-opbrengst bedroeg circa ƒ60. De Axelse trekkers toonden zich in het spel de meerdere en kwamen met een kleine 21 overwinning uit de bus. Na afloop hiervan kwamen al len in gezellig samenzijn bijeen in de jeugdherberg, waar de kapel nog enkele populaire liedjes ten gehore bracht en enige volks dansjes werden uitgevoerd. Na afloop hiervan trok het orkestje onder het spelen van pittige mar sen op naar de markt met het no dige publiek achter zich. De kapel ging hier uiteen, maar het publiek bleef, want om 8 uur gaf het bekende accordeon- en mondaccordeonorkest „Mond- accordeola" een zomeravondcon cert. Dat dit zeer bij het publiek in de smaak viel, bleek bij het ho ren van de bekende deuntjes, die velen tot meezingen bracht. Voor velen klonk de af scheids melodie te vroeg, maar alles heeft zijn tijd en om kwart over 9 stond er weer iets anders op het pro gramma, n.l. 'n kampvuur. Hier bij waren de trekkers weer aan wezig. Ook hier werden weer en kele volksdansjes uitgevoerd. De zachte avond en de heldere mane schijn werkten mede om ook dit sluitingsnummer goed te doen slagen. Avondsterrit M.A.C.A. Zaterdag werd door de motor en automobielclub alhier een avondsterrit door Oost Zeeuws- Vlaanderen gehouden, over een afstand van 70 km, met een snel heid van 36 km. Te 7 uur vond de start plaats vanaf het clublokaal in de Noordstraat, terwijl het eindpunt te Graauw tussen 9 en 9% uur werd bereikt. De uitslag was Auto's: 1. D. Meeusen, Terneu- zen, 3 strafpunten; 2. D. Dees, Terneuzen, 5 s.p.; 3. P. Cappon, Axel, 7 s.p.; 4. P. Remael, Ant werpen, 8 s.p. Motors: 1. W. de Jager, Axel, 50 s.p.; 2. A. Dieleman, Kijkuit, 55 s.p.; 3. J. van Rijn, Axel, 55 strafpunten. Schieting op de liggende wip. Aan de Zondagnamiddag op de Kapitale Dam gehouden schie ting op hèt terrein van café De Dobbelaere namen 67 schutters deel. x De hoogvogel werd geschoten door de heer R. Thomaes te Hoofdplaat, de le zijvogel door de heer Cam. Wijffels te Bier vliet, de 2e zijvogel door de heer Van Weijnsbergen te Philippine. De le prijsvogel door de heer P. Temmerman te Hoofdplaat en de 2e prijsvogel door de heer Aug. Jansen te Biervliet. De uitgeloofde beker veroverde de heer C. Mussche te IJzendijke, terwijl de ploeg uit Philippine 'n extra prijs kreeg. in de kopgroep, gevolgd door een tweede groepje renners, die alles op alles zetten om de weglopers te achterhalen, hetgeen maar ten dele gelukte. Jammer was het, dat de ren ners steeds weer werden gehin derd door het publiek, dat zeer onvoorzichtig steeds de weg over stak om de patates frites- en ijs kraampjes te bezoeken. De rijks politie werkte onder hoogspan ning om de weg vrij te houden, doch door het opdringend publiek kwam het aan de finish tot een valpartij. E. Verstraete uit Eede won de zeer spannende eindsprint van J. de Poorter uit Hoek, doch reed net over de streep op een man in, die, om de spannende eindrace maar goed te kunnen gadeslaan, zelfs midden op de weg was gaan staan. Verstraete kwam te vallen en bezeerde ernstig zijn schouder. Slechts met de grootste inspanning kon hij zijn ererondje rijden. 2. J. de Poorter te Hoek (op en kele meters)3. C. Suijkerbuijck Nispen; 4. J. de Haan, Klaaswaal; 5. P. Rentmeester, Ierseke; 6. F. van'der Zande, Halsteren; 7. H. Vemooij, Sluiskil; 8. C. van der Horst, Standdarbuiten; 9. M. Luijks, Heerlen; 10. F. van Doe selaar, Sluiskil, op één ronde. Aanrijding. Op de provinciale weg alhier, nabij de z.g. Langeweg, gebeur de Zaterdagmorgen een aanrij ding, welke te wijten is, voor zo ver kwam vast te staan, aan het geen voorrang verlenen door een tractorbestuurder. De heer J. de O., aannemer al hier, reed met zijn auto op de prov. weg, in de richting Philippi ne, terwijl de 16jarige T. van V„ eveneens uit Biervliet, de prov. weg opreed met een tractor, waaraan een cultivator was ge koppeld. Toen hij de weg insloeg in de richting Biervliet, kwam 't vrij brede landbouwwerktuig in aanraking met de auto, welke hierdoor nogal werd beschadigd. Mijtziekte. Een aantal jaren reeds wordt al het mogelijke gedaan om de uit België in Nederland overge brachte bijenziekte, de z.g. „mijt ziekte", te bestrijden. Genoemde ziekte wordt veroorzaakt door zeer kleine spinachtige diertjes, die de ademhalingsorganen van de bijen binnendringen en aldaar op de levenssappen van de bijen parasiteren. De mijten zetten zich op ongelooflijk snelle wijze voort. Een bijenkorf of kast die besmet is, is tot ondéfgang gedoemd. Is het wonder, dat over de bij- enhouderij, voornamelijk in Oost en West Zeeuws-Vlaanderen een schaduw hangt; immers de im kers kunnen zelf niet constateren wanneer de mijtziekte hun stand heeft aangetast. Het Rijksbijen- teelteonsulentschap oefent jaar- De Britse minister van Buiten landse Zaken heeft een verkla ring afgelegd waarin hij zei dat er geen strategische bezwaren meer bestaan voor de houw van een Kanaal-tunnel. De minister verklaarde dit naar aanleiding van een vraag van een Lager huislid. Deze verklaring opent een nieuw leven voor een tunnel onder het Kanaal omdat tot op heden de strategische bezwaren van Engeland steeds weer een tunnel onder hte Kanaal hebben verhinderd. Dit is de eerste maal dat wij Wri" Engelse regeringszij de horen dat men geen bezwaar meer heeft tegen een eventuele tunnel. Dat een dergelijke tunnel inderdaad van grote strategische betekenis is, of eigenlijk was, blijkt wel uit een gezegde van de beroemde maarschalk Foch. De ze was van oordeel dat „had de tunnel in 1914 bestaan dan zou de oorlog met Duitsland mis schien in het geheel niet zijn uitgebroken, in ieder geval zou de overwinning wel 2 jaar eerder zijn behaald". Afgezien echter van de militaire waarde is het overduidelijk dat vooral het weg verkeer het grootste belang lang waarvan dan 45 km onder de zee loopt. De diepten waarin de tunnel komt te liggen loopt van 60 tot 110 m. Om een zo groot mogelijke sterkte te ver krijgen heeft men deze tunnel gedacht als een eivorm. Twee verdiepingen geven ruimte aan het auto- en motorverkeer. De on derste verdieping krijgt electri- sche spoorlijnen waarvoor men het passagiersvervoer reeds heeft berekend op 2 millioen man per jaar. Ondanks dat deze tun nel een werk van en voor de vrede is heeft men bij het ont werp toch aan de vernietiging gedacht door in de Varne-bank een schacht te projecteren waar door men de gehele tunnel onder water kan zetten in geval van oorlog. Op deze manier wordt de tunnel dan onbruikbaar gemaakt zonder hem te vernietigen. Wat de totale kosten betreft, deze be dragen volgens de Britse rege ring ca. 800 millioen gulden, hoe wel er ook schattingen zijn die spreken van 2 milliard. Aange zien de Kanaal-tunnel mij slechts 115.000 gulden in kas heeft zijn er dus nog heel wat moeilijkheden te verwachten eer lijks controle op de bijenvolken uit. Veelal duurt het vrij lang vooraleer de uitslag van het labo ratoriumonderzoek bekend is. Thans doen enkele assistenten van de Rüksbijenteeltconsulent voor het Zuiden hun jaarlijkse ronde in Zeeuws-Vlaanderen. Is het wonder, dat de imkers niet gerust zijn, vóórdat de uitslag van het onderzoek bekend is? Het grootste gevaar schijnt thans geweken te zijn; niettemin blijve men op zijn qui-vive. Nieuwe jachthaven. In tegenwoordigheid van vele genodigden heeft de burgemees ter van Goes, mr W. C. ten Kate, Zaterdagmiddag de jachthaven „De Werf" geopend. Daarmee is de watersportvereniging van die naam in het bezit gekomen van een prachtige ruime jachthaven in het noorden van de stad. De opening geschiedde door het doorknippen van een lint, dat over de haveningang was ge spannen. De burgemeester, zijn echtgenote en enkele wethouders bevonden zich toen op de redding boot „Maria Carolina Blanken- heim", die uit Veere was geko men om deze opening luister bij te zetten. Op de gepavoiseerde schepen van de leden en de tal rijke gasten wapperden vrolijk de vlaggetjes, toen de reddingboot de nieuwe haven binnenvoer. De burgemeester wees in een toespraak op het belang van een goede jachthaven voor Goes, als touristisch centrum. Hij dankte het bestuur van de vereniging „De Werf" voor het initiatief. Namens de Ver. voor Vreemde lingenverkeer ,,De Bevelanden" sprak mr J. F. G. Schlingemann een gelukwens en namens de ver. voor watertoerisme „De Schelde" te Vlissingen de heer J. Kooning. Er waren nog verscheidene ande re sprekers. .••sr-; Koers op de Kapitale Dam. Onder grote belangstelling werd Zondag ter gelegenheid van de kermis op de Kapitale Dam te Biervliet een koers voor nieuwe lingen verreden. De afstand bedroeg 70 km. Doordat in het parcours enkele scherpe bochten voorkwamen, werd niet zo'n hoog tempo be reikt. C Suijkerbuijck uit Nispen maakte zich na enkele ronden los van het langgerekte peloton, doch trok enkele renners mee. Ook E. Verstraete uit Eede zag kans zich bij de ontsnappenden te voegen. Van Doeselaar en De Poorter voltooide het gezelschap noobkee On l-worpen bun n el ENGELAND. Folkesrone chrkoker FRANKRIJK ENGELAND KAN AA DOORSNEDE VAN DE TUNNELV Parkeer ■ïïaaKl Aufo's Spoorlijnen Machinekamer Op het gebied van de bouw van radio- en televisiezenders wordt op het ogenblik door de P.T.T. voor rekening van Nozema, de Nederlandse omroep zonder maatschappij een belangrijke ac tiviteit ontwikkeld. Het is een van '57 nog een 100 kw-zender in gebruik te stellen. Deze vier zeer moderne zenders worden in één grote zenderzaal in het gebouw geconcentreerd. Zij zullen voor zien zijn van knopsystemen ten einde op verschillende golfleng- heeft bij de uitvoering van een men uiteindelijk een begin zal tunnel die Engeland met Europa maken met de tunnel. Of eigen- zal verbinden. lijk bestaat dit begin reeds heel De tunnelzelf wordt 49 km lang want in 1880 was er reeds een maatschappij die aan de tun- l I i a -pilk.lk.ICI nel was gaan graven en zodoen- K.ANAAL- I UININLL de bestaan de eerste kilometers tunnel reeds. De ingangen van deze reeds gegraven tunneldelen in Engeland en Frankrijk zijn echter verzegeld en staan onder regelmatige controle. Dat de plannen voor een der gelijke tunnel reeds oud zijn blijkt wel uit het feit dat men in 1872 een maatschappij had op gericht onder'Napoleon. Door de jaren heen hebben er dus plan nen bestaan voor de Kanaal-tun nel en aan maatschappijen was er geen gebrek. Ook nu bezitten wij een Kanaal-tunnel mij. onder voorzitterschap van Baron d'Er- langer en van alle verenigingen voor een tunnel maakt die van 1955 nu wel de beste kans om aan zijn doel te geraken en Engeland met Europa te ver binden. Voorlopig zijn de moei lijkheden voor de tunnel nog niet opgelost maar met de ver klaring van de Britse regering is men een flinke stap verder ge komen en komt de Kanaal-tunnel nu steeds dichterbij. Bevorderd. Met ingang van 15 Aug. j.l. werd bevorderd tot besteller le klas de heer A. Verpoorte. Schoolbus. Met ingang van het nieuwe schooljadF fijdt vanaf het villa park een autobus, die de kinde ren uit die wijk of verder langs het kanaal wonen, naar school brengt en haalt. Voor de kinde ren. die anders deze lange af stand per fiets moesten afleggen, is dit een goede verbetering. Lezing en demonstratie. Nog vele gemeenten in West Z. Vlaanderen zitten nog met straat verlichtingsproblemen. De PZEM heeft gemeend voor de gemeente raden van de West Zws-Vlaamse gemeenten een lezing met de monstratie te houden inzake openbare verlichting. Deze lezing en demonstratie zal gehouden worden op Woensdag a.s. in het Parochiehuis te Sluis. Aanbesteding. De alhier gehouden aanbeste ding van het herbouwen van de Godshuizen in de Hoogstraat had de volgende uitslag Fa Korteweg te Breda 178.900; Gebrs De Bont te Nieuwkuik ƒ175.800; R. Verstraete te Oost burg ƒ171.900; Alfr. Boogaard te Sluis 164.000. De gunning is aangehouden. complex van werken, over het ten te kunnen werken, gehele land verdeeld, waarvan Naast de feitelijke zenders is de bouw enkele jaren in beslag een park van 58 antennemasten zal nemen. Iin aanbouw, dat grotendeels uit Intussen wordt gestreefd naar zogenaamde ruitantennes be- een geleidelijke uitvoering, zodat staat en voorts uit drie aanzien- geregeld nieuwe radio- of televi- lijk omvangrijker „gordijn-anten- siezenders in de lucht kunnen nes". komen. Uiteindelijk hoopt men,1 Met behulp van dit uitgebreide dat begin 1957 geheel Nederland antennesysteem en vier sterke onze televisie zal kunnen zien, zenders zal de wereldomroep het Noorden, Oosten en Zuiden j overal op de aarde kunnen wor- een modern FM-net bezitten zal den gehoord. en Radio Nederland Wereldom-I roep over een zenderpark van HET TELEVISIE-NET. minstens vier krachtige zenders J Appelscha. zal beschikken w^rmee onze Appeischa, dat door omstan- stem °^er wereld bete. digheden als laatste, namelijk in orL^ ferzolk hebben auto-'de loop van 1957 „in de lucht" Op ons veraoek neonen komen, zal een televisie-an- nteiten van P.TT en Norema, wQrden gebouwd op an onder wie ïr P. A. iLnnle, nooia vin 900 meter hoogte De directeur algemene zaken en beglissi of hier een betonnen radio van P.T.T. en W. Vogt, ad tQren ko6mt of gebouw met ministrateur van de Nozema, ons ingeiicht over de stand van zaken ^k™e^TchF Deze^oköm- van deze werkzaamneden, dij tv zpnHpr m l werken on welke gelegenheid wij ook het in sti^e TV-eender zal en p aanbouw zijnde complex voor de kanaal b. beeld ïsz.zo mnz, „e wereldomroep in Lopik en IJssel- stein konden bezichtigen. MAANDAG 5 SEPT. TERNEUZENLuxor-Theater, „Vera Cruz." AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De wraak van Toriano." DINSDAG 6 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Heimweh Nach Dir." Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. De werken, tot stichting waar van de regering machtiging heeft verleend, zijn de volgende: a. De bouw van een zender park voor de wereldomroep; b. Naast de bestaande grote televisiezender in IJsseistem worden nieuwe zenders gebouwd te Appelscha (Fr.), Markelo (Ov.), Herten bij Roermond (L.) en Goes (Z.). Hiermee zal een net van TV-zenders zijn gesticht, waarvan wordt verwacht, dat het geheel Nederland van een goede TV-ontvangst zal verzekeren. Volledigheidshalve zij hierbij vermeld, dat om de televisiezen ders met de studio en onderling te kunnen verbinden en om de aansluiting te verzekeren op het Eurovisie-net er straalzenders (relaisposten) zullen worden ge bouwd te Hilversum, Roosendaal, Loon op Zand bij Tilburg, Licht mis (Ov.), Apeldoorn en Mierio. c. De stiohting van een net van FM-zenders, waardoor de ncl™' Oostelijke heltt van iNeueriand aoor PERCY KING. 54) (Nadruk verboden). De brede frontdeur ging open, een lichtstroom vloeide hun tege moet. Algernon verbaasde zich er over, dat hij een uitroep van verrassing wist te weerhouden, toen hij de man in de entrée zag. Op de eerste oogopslag herkende hij hem: van meer dan normale lengte, gezet, breed in de schou ders, de grote kale schedel met de krans van rossig haar, dat als franje afhing.... Philip Hey- wood! Hij wilde Vera ondervra gen, maar de gelegenheid werd hem onthouden; zij stapte, door Martyn geholpen, reeds uit. Even later volgde Fenture haar voor beeld; hij bleef bij het portier staan, onzeker van de houding, die hij zou aannemen. Een gevoel van ontstemming klom in hem op en Vera was er de oorzaak van. Waartoe haar geheimzinnig heid? Had zij geweten, dat hij Philip Heywood kende en daar om hem elke inlichting gewei gerd, uit vrees, dat hij anders niet op haar voorstel zou zijn in gegaan? Zo ja, welk nut ver wachtte zij dan van de naams verandering, die zij hem had op gedrongen? „Welkom, Vera! Welkom!" be groette Heywood het meisje, haar beide handen vattend. „Bekoor lijker dan ooit! Vind je ook niet, Stella?" Dit tegen de dame, die naast hem in de entrée was ver schenen. Zij was blond, groot, op het robuste af, midden veertig. Vera trok de handen terug. „Laat ik u even mijn man voor stellen!" Philip Heywood leek te ver starren; de dame, die als Stella was aangesproken eveneens. Al gernon had haar geïnteresseerd opgenomen en daardoor ontging hem de metamorphose niet: als bij toverslag zag hij een andere vrouw, jaren ouder eensklaps, met harde lijnen om de mond en een vijandig licht in de ogen. Zij voelde Fenture's strakke blik, herstelde zich onmiddellijk en glimlachte. Met die glimlach ver anderde zij opnieuw nu weer de vrouw, zoals zij zich had voor gedaan bij de verwelkoming van Vera. Algernon kwam paar voren. „Neen maar! Ben je werkelijk getrouwd met die charmante jongeman daar?" Stella deed haar best blij-verrast te schijnen, doch de geforceerdheid was te duide lijk, om Fenture om de tuin te leiden. „Stel ons eens voor!" „John Hunter", zei Vera gere serveerd. „John oom Philip, tante Stella." Wanneer zijn jullie getrouwd?" informeerde Stella verwijtend. „Vind je het mooi je naaste fa milie er niets van te laten we ten?" „We vonden het aardiger, jul lie te verrassen. Het is immers een verrassing, niet?" Indien oom Philip en tante Stella 't cynische in Vera's vraag was ontgaan, moesten zij be droefd weinig gevoel voor cynis me hebben, 'dacht Algernon. In ieder geval deden ze, alsof ze er niets van hadden gemerkt. Phi lip Heywood drukte Fenture de hand en heette hem van harte welkom in de familie. De rossige haarfranje wuifde het welkom mee. Algernon vroeg zich af, of Heywood het bedrog dóór had. Zo ja, dan was hij geen onver dienstelijk comediant. Philip ging hem voor naar een ruime, prettig ingerichte kamer. In een crapaud bij de haard, de voeten op eén tabouret, zat een dame met grijs haar en opval lend bleek gelaat, bijna waskleu- rig. Zij werd voorgesteld als mrs. Madge Heywood. De dame gaf Algernon een slappe hand, die even in de zijne lag, en liet zich er niet over uit, of zij hem al dan niet een aanwinst voor de fami lie achtte. Ze bepaalde haar be groeting tot een neutraal knikje. Toch voelde hij intuïtief, dat die neutraliteit schijn was. Uit de gesluierde ogen had hij een blik opgevangen, die zijn innerlijk leek te willen peilen en méér dan nieuwsgierigheid uitdrukte. Hij zag er bezorgdheid in, al zou hij niet durven zeggen, wie ze gold: luid 187.75 mhz. Het effectieve vermogen van de zeilder, die het gehele Noorden des lands zal be strijken, zal 50 kw bedragen. Markelo. Hier is een aanvang gemaakt met de bouw van een toren van omstreeks 160 meter hoogte. De onderste helft bestaat uit een betonnen cylinder van ruim 100 meter met een diameter aan de voet van 15 meter. De verdere opbouw is een stalen vakwerk- mast. Dit werk wordt verwacht vol tooid te zijn in de tweede helft van '56. Deze zender, waarvan het effectieve vermogen 30 kw bedraagt en die voor het Oosten des lands dient, zal dan begin '57 in de lucht koimen. Gebouw en toren zullen tevens dienen ten gerieve van het FM-net alsmede van de thans bestaande AM-steun- zender 188 m-golf te Hengelo. De TV-zender Markelo zal wer ken gaan op kanaal 7, beetd 189.25 mhz, geluid 194.75 mhz. In het dorpje Herten bij Roer van góede FM-ontvangst wordt mond komt een zelfde toren als verzekerd naast de mogelijkheid in Markelo en ook hier is met de van de tot dusver bestaande AM- bouw reeds een aanvang ge- ontvangst. I maakt. Tegen de herfst van 1956 Daartoe zullen FM-zenders wor- wordt de oplevering der bouw den gebouwd te Markelo, Irnsum kundige werken verwacht, waar- (Fr Hoogezand, Mierio en na ook deze speciale TV-zender, Hulsberg (L.De'toren van de die Limburg zal bedienen, begin FM-zender te Mierio vervult te- 1957 in bedrijf kan komen. Het hem of Vera of beiden. Mrs. Madge Heywood stelde hem voor een probleem. Maar een pro bleem, dat de moeite van oplos sing alleszins loond.e. „Mijn vrouw is slecht ter been en de laatste tijd niet al te best in orde," legde Philip uit. Hij zette de introductie voort. „Mijn zoon Martyn. Met hem hebt u waarschijnlijk reeds kennis ge maakt; hij was aan het station. Mijn dochter Grace. Haar ver loofde, Jeffrey Winnett." Philip wendde zich tot Vera. „De afspraak was, dat je de 10de hier zou zijn, kindlief. We wer- I sticht den door je telegram letterlijk overrompeld. Niet, dat je ons minder welkom bent, hemeltje neen!" Hij trok zich peinzend aan een oorlel. „Zie je, ik heb tegen de 10de enige vrienden te logeren gevraagd voor de ge zelligheid. Enfin, dat redt zich wel." Fenture dacht het zijne over vrienden, die wat gezelligheid moesten aanbrengen. Toch kreeg hij van de situatie geen hoogte. Vera had gewaarschuwd voor ge vaar en zij waren in een fami liekring welkom geheten. Op haar verzeke ing nam hp aan, dat er iets niet in de haa'. was, hetgeen hem trouwens me ver wonderde, waai*' een I7" wood meespeelde, doch voorshands ge loofde hij, dat het meis.; in haar angst sterk had overdi en. Ze ker: enthousiast waren ze niet ontvangen', het lag hoofdzakelijk aan Vera's mededeling, dat ze was getrouwd. vens de functie van schakel in de effectieve vermogen van deze keten van straalzenders voor de zender zal 50 kw bedragen, hij TY. I zal werken op kanaal 5, beeld Op het ogenblik werken te 175.25 mhz, geluid 180.75 mhz. Hoogezand, Hengelo en Hulsberg Qoes# reeds provis^ische FM-zenders,toren yan het type, van Hilversum I relayeren.'echter met e«n hoogte van 130 De gebouwen en antennetorens ™|ter'k|al ration waarvan van de FM-zenders te Markelo en j ^dit ^°£ar7wordt Goes zullen voor dubbel gebruik werkt> in bedrijf zijn. Deze zen- worden uitgevoerd. Dat wil z g-dje Zeeland bedienen gaat 10 kw (Wordt vervolgd), v,u'UC11 - ""rr= Ider die Zeeland bedienen gaat gen, dat zij ook gebruikt zullen worden ten behoeve van de tele-1 krygt> gaan werken op de- visie. In Goes ^ordt ®chter zelfde freqUentie als Markelo, lopig alleen de TV-component ge kanaa] lx,eldt 189.25 mhz, tth-T PARK VOOR DE geluid 194-75 mhz. wkrkt T>OMROEP I Als conclusie kan worden ge- wereldomkuep. gtekk dat ,n de loop yan 1957 ge. Op een 60 ha groot terrein in keel Nederland verzekerd kan IJsselstein, dicht bij het complex1 zyn van een uitstekende ont- voor de binnenlandse omroep en de TV-zender, wordt voor de we reld omroep een zenderpark ge bouwd, waarvan de kosten tussen de zes en zeven millioen mogen worden geraamd. Een modern geoutilleerd gebouw, ontworpen door de architecten Merkelbach en Elling, is thans zo goed als gereed. Met de montage van de eerste 100 kw zender, is begon nen. De ingebruikstelling van deze zender kan medio 1956 worden verwacht. De levering van een tweede 100 kw-zender wordt te gen het voorjaar van 1956 tege- moetgezien, waarna terstond met de montage kan worden begon nen, zodat ook deze zender medio '56 in bedrijf kan, evenals trou wens een 50 kw-zender, als deze drie sterke zenders „in de lucht" zijn, hoopt men in de eerste helft vangst zowel op het gebied van radio als televisie. Bij Kenifra zijn zeventien Ber bers gearresteerd, die er van verdacht worden te hebben deel genomen aan de moord op de drie journalisten André Leveuf, Ro ger Ladeveze (France Soir) en Roland Jourdan (American Broadcasting Corporation). Één der gearresteerden beken de persoonlijk aan de moord te hebben deelgenomen- De ande ren zijn beschuldigd van mede plichtigheid. Men verwacht nog meer arrestaties. Aanleiding tot de arrestatie was het vinden van schoenen en foto toestellen van de journalisten bij de Berbers.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2