Uit de Provincie Binnenlands nieuws Hef gestolen vliegtuig Voor de Zondag ZONDAGDIENST ARTSEN Proef-Helicopterverbinding met Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN. HENGSTDIJK. KORTGENE. Het verrichten van werkzaamheden tijdens gevangenschap CLINGE. SLUIS. ZUIDZANDE. Dinsdag 4 October eerste vlucht Noord-Vietnam viert tienjarig bestaan Proteststaking in Jordanië Zweden wordt weer „naC' De feestelijkheden in het „Oranjekwartier" Oud- Voorzitter Heideman ere lid. In aanwezigheid van burge meester mr P. Teilegen en de wethouder van openbare werken, de heer M. de Vos, genodigden en vele honderden belangstellenden zijn Donderdagavond door de voorzitter der buurtvereniging „Oranjekwartier", de heer P. Muilwijk, de feestelijkheden ge opend ter' herdenking van haar 30-jarig bestaan. Het plantsoen aan de Willem de Zwijgerlaan, afgezet met zes- en-dertig vlaggen, het Wilhel- nsinaplantsoen, badend in het Kcht der vele schijnwerpers en de diverse verlichte en bevlagde straten gaven dit stadsgedeelte een feestelijk aanzien. Om half acht arriveerde de „Harmonie Terneuzen" om een kort concert te geven. Vanaf de kiosk, opgesteld aan de Willem de Zwijgerlaan, wees de heer Muilwijk, dat het „Oranjekwartier" gemeend heeft 'hg de herdenking van haar 10- jarig bestaan feest te mogen wieren, temeer daar zij door haar werken vele vrienden heeft ver worven waaronder spr. ook het gemeentebestuur meent te mo gen rekenen. Allen te vernoemen acht spr. een ondoenlijke taak doch de voorzitter wenste een uitzonde ring te maken voor de stichting „Terneuzen Lichtstad", die be langeloos haar verlichting ter beschikking stelde van welk aan bod echter geen gebruik kon worden gemaakt, daar de firma Be Bruijn eveneens aanbood voor een verlichting te zorgen, welke minder stroom verbruikt. Verder dankte spr. de heer Heideman, die als oud-voorzitter, dit herdenkingsfeest niet wilde verzuimen. Onder bijval bood spr. de heer Hèideman, het ere-lidmaatschap van het „Oranjekwartier" aan. Tenslotte verzocht de voorzit ter de burgemeester het herden kingsfeest te willen openen. De burgemeester wees er op, dat het gemeentebestuur vol be langstelling het werken van het „Oranjekwartier" gade slaat en waardeert dan ook dat de bur gerij streeft naar uitbreiding van de stad en door een prijzens waardige harmonie het wonen ïsisrin tot een genot maakte, zo- afe ook het geval is met de be woners van de „Bloemenbuurt", die Woensdag haar 10-jarig be staan feestelijk herdacht. De burgemeester besloot met dé' hoop uit te spreken, dat de vereniging nog tal van jaren zal Mijven voortbestaan en dat de voorzitter zal treden in de paden van zijn voorganger, die een der dynamische figuren is geweest die een gemeente nodig heeft om tot grotere bloei te komen. Nadat de erewijn was aange boden werd door het bestuur en genodigden, begeleid door de „Harmonie Terneuzen" na afloop van het concert een wandeling door de meeste straten van het „Oranjekwartier" gemaakt. De talrijke kinderen die met bran dende lampions deze muzikale wandeling meemaakten, vorm den een fantastische optocht, die Mog buitengewone belangstelling trok. Aan de grens van het „Oranje- kwartier" werd afscheid geno men van de Harmonie en vele ge nodigden, waarna in de danstent bet orgel van de heer le Coq uit Sas van Gent, waarmee hij in Haarlem de eerste prijs van Ne- dterland behaalde, ingewijd. Gedurende dit samenzijn vond de heer Heideman'gelegenheid bet bestuur dank te betuigen voor het hem aamgeboden ere-lid- maatschap. Kinderspelen in het „Oranje kwartier". Gisternamiddag stond het drie daagse feest ter herdenking van het tweede lustrum van de buurt vereniging „Oranjekwartier" in het teken van de kinderspelen. Hieraan werden door vele tien tallen kinderen deelgenomen. Er waren mooie prijzen te winnen en allen werden ruimschoots ge- tracteerd op limonade, ijs en ver snaperingen. Van de zijde der leden en inwoners buiten de buurt was er een zeer grote be langstelling. Van half vijf tot half zes had den er spelen plaats op hef Marij- keveld voor kinderen van 4 t/m S jaar. Deze spelen stonden onder leiding van mevr. Hol. De uitslag was als volgt: Blokjes rapen voor kinderen van 6 jaar: 1. Tommy van Hape ren; 2. Arie Kruseman; 3. Elsje van Pienbroek; 4. Maarten Si mons. Blokjes op schoen draaien voor kinderen van 5 jaar1. Dorothea Goossens; 2. Han Willeboordse; 3. Frits van Os. Stoelendans voor kinderen van 4 en 5 jaar: 1. Dorothea Goos sens. Van 18.30 tot 19.30 uur werd onder leiding van de heer W. Blok het ganzenbordspel ge speeld. De uitslag was als volgt: le prijs: groep 6 (Janny Schalk, Henk Brok, Piet de Graaf, Piet Vergauwe, Lia Schutte, Jack Dooms, Connie Dooms, Frits Staal, Johanna ten Hoor en M. Muller); 2e prijs: groep 4 (Rein- hard ten Hoor, Janny van Oppen, Rob Brom, Jannie Schutte, Euge ne Lauret, Sanneke Hoi, Fientje Blok, Ronny Vroegop, Tiny Oppe- neer en Wim Muilwijk)3e prijs: groep 7: Hans Brom, Ad Wille boordse, Elly Meijler, Hendrik ten Hoor, Nellie de Fouw, Alfi IJsebaert, H. Muller, Nelly van Aken, Eddy van den Bergen, Ine ke Berwald)4e prijs: groep 10 (Ella de Vriend, Frans Vermeer, Marijke v. d. Velde, Cor de Jon ge, Thea Neve, Hans de Man, Ine ke Schutte, Ad Kolijn en Ingrid van Akkeren); 5e prijs: groep 2 (R. de Coq, Ineke Brok, Hans van Os, Ina Blok, Franklin van Poel je, Henny Meijer, Marten ten Hoor, Gerda de Graaf, Peter Tij- sen en Ans Vermeer). Van 19.30 tot 20 uur werden onder leiding van de heer F. Le- roux in de Irenestraat fietswed- strijden (om het langzaamst) ge houden voor kinderen 12 t/m 16 jaar. De uitslag van deze wedstrij den, die door zeer velen werden gadegeslagen, was: 1. Han de Vos, 2. Nelly de Bruijn; 3. Robbie Duurinck. deze gemeente op surveillance, toen zij een luxe auto in snelle vaart in de richting van de grens zagen rijden. Zij slaagden er in de auto tot stilstand te brengen. Bij onderzoek bleek deze 1000 kg boter te bevatten. Een der inzittenden, de boter- handelaar L. uit Clinge, werd ge arresteerd, doch de chauffeur, die zich hield of hij gewond was, zette het bij het naderen van de ambtenaren op een lopen en wist te ontkomen. De auto en de boter werden in beslag genomen. Granaten gevonden. Dat er nog steeds gevaarlijk oorlogstuig te vinden is, bleek dezer dagen toen bij het delven van een sloot aan de Konings- dijkse Kerkpad niet minder dan 18 brisantgranaten werden op gegraven. De gevonden munitie zal door het bureau hulpverle ningsdienst te Barneveld worden opgeruimd. In afwachting hier van zijn door de Rijkspolitie de nodige veiligheidssmaatregelen getroffen. Kon. onderscheiding. Bij koninklijk besluit is ver leend de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons, aan J. de Looft, ge meentewerkman te Kortgene. Werk in de gevangenis moet niet beschouwd worden als extra straf voor gevangenen, maar als een middel tot bevordering van hun herplaatsing en om het hun gemakkelijker te maken na vrij lating op eerlijke wijze in hun onderhoud te voorzien. Deze opvatting is Vrijdag op het congres van 1de Verenigde Naties over het voorkomen van misdaden en de behandeling van misdadigers tot uitdrukking ge bracht in negen aanbevelingen voor werk in de gevangenis. Als andere doelen van het ver richten van werkzaamheden in de gevangenis werden genomen: Vakopleiding, vorming van bete re werkgewoonten, en het voor komen van ongeregeldheden. Door beloning moeten de ge vangenen in staat worden gesteld hun gezin te helpen, hun slacht offers tenminste gedeeltelijk schadeloos te stellen en een be drag te sparen, dat bij vrijlating zal worden uitgereikt. Verder dienen de gevangenen onder dezelfde bepalingen te val len wat betreft veiligheid, ge zondheid en ongevallen als vrije arbeiders. Ook moeten zij, aldus de aanbevelingen, zoveel mogelijk deel hebben aan sociale verzeke ringen. Wat noemt gij M)j Here, Hëre, en doet niet hetgeen Ik zeg? Luk. 6 46. Over het volk van Israël werd door de Here eenmaal de klacht geuit: „Dit volk genaakt Mij met és lippen, maar hun hart is verre ura Mij." Maar hoe is het met ons, die de ehristennaam dragen, die in Hem geloven, die alle dingen nieuw maakt in het leven derge- ccTLdie Hem kennen? Wij mogen wel at ernstig zelfonderzoek ons Jeven herzien. Want de Here houdt ons die tegenstelling voor tussen belijden en doen. Daar mede wijst Hij beslist elke belij denis, die niet wordt omgezet in een vernieuwing van hart en van wandel, naar Zijn wil, af. Ons christelijke leven is zo rijk aan gangbare termen. Wij gaan zo lichtvaardig om met de goed koop verkregen schat van gods dienstige en ernstig klinkende woorden. Maar diezelfde woor den zullen ons tot een oordeel worden, indien ons leven blijken draagt, dat zij niet welden uit de levende hartebron. De Heilige Geest is het, die in alle waarheid leidt. Hoe zinlediger onze belij denis is, hoe meer wij ons aan de heiligende invloed des Geestes onttrekken. Laat het woord van onze dag tekst ons heden tot ernstig zelf onderzoek dringen voor het aan gezicht Gods. Wandelen wij in de gehoorzaamheid aan Zijn wil, in de liefde naar Zijn gebod? Be stuurt Hij al ons doen en -laten? Zo alleen komen wij verder op de weg, die ten Leven leidt. Kruisig, Heer, mijn oude zin, Neem geheel mijn boezem in. En vernieuw mij telken dage, Dat ik Jezus' beelt'nis drage. fUit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") Arbeidersavond- en kader- scholen. Deze winter zullen, evenals vo rige jaren, zowel te Terneuzen als te Sluiskil arbeidersavond scholen worden gehouden. Het doel van de arbeidersavondscho len is iedereen in de gelegenheid te stellen tegen geringe vergoe ding het tijdens de jeugd genoten onderwijs op te frissen en aan te vullen. Les wordt gegeven in de vakken Nederlandse taal, reke nen en sociale kennis. De kaderscholen, welke in het bijzonder zijn gesteld voor hen, die zich verder willen ontwikke len, eisen een vooropleiding wel ke 'ten minste gelijk moet staan met de aan de arbeidersavond school te verwerken leerstof. Óp de kaderscholen wordt les gegeven in de vakken Nederland se taal, boekhouden en handels- rekenen, statistiek, economie, staathuishoudkunde en geschie denis. Het feit, dat vele oud-leerlingen van de verworven kennis thans reeds een dankbaar gebruik ma ken, bewijst de doelmatigheid en het nut van deze scholen ten vol- Druk programma voor „Apollo". De muzikale prestaties van de muziekvereniging „Apollo" uit Sluis trekken de aandacht buiten de gemeente, getuige het grote aantal nitnodigingen dat de ver eniging ontvangt om te komen concerteren. De muziekvereniging „Willen is kunnen" te Heist viert 11 Sept. zijn 25-jarig bestaan en dan gaan de Sluisse muzikanten aldaar musiceren. Dit is ook het geval op het festival in Westcapelle (B.) op 18 Sept. en in Moerbeke op 2 October. Verder geeft „Apol lo" nog een concert ter gelegen heid van de jaarlijkse kermis in Heille, van de knobbelrit, uitge schreven door de plaatselijke V.V.V. en een verrassingsconcert op 15 Sept. Aanbesteding. Namens mevr. E. M. S. van de Vijverde Kaestecker te West capelle (B.) is aanbesteed het bouwen van een woonhuis in de Hoogstraat te Sluis. Ingeschreven werd als volgt: H van Poecke 29.450; J. J. van Hee ƒ25.180; C. Cortvriendt en Zn ƒ25.100; Th. van Hoorickx 24.600. Alle aannemers zijn te Sluis gevestigd. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. Concert op de Markt. Ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van H.K.H. Prinses j Wilhelmina gaf de Koninklijke 1 muziekvereniging „Veronica" al hier een zeer geslaagd concert in de muziektent. Jammer dat de be langstelling van het publiek niet groot was. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen worden waargenomen door dokter P. J- Nïjsten, Tel. 2324. Apotheek open: Hamann, Noord straat 69. In Hanoi is Vrijdag feestelijk het feit herdacht, dat tien jaar geleden de democratische repu bliek (Noord) Vietnam werd ge sticht en de onafhankelijkheid van het land werd geproclameerd. Er werd een defile van twee- en-een-half uur voor president Ho Tsji MInh en andere commu nistische hoogwaardigheidsbe kleders gehouden, waaraan 120.000 Vietnamezen deelnamen. Gedurende een maand hadden de bewoners van Hanoi en om geving dagelijks, na hun werk tijd, aan de voorbereidingen moe ten meewerken. Zo moesten zij leren in de pas te lopen en voorts spandoeken en vlaggen maken. Ho Tsji Minh hield een toe spraak, waarin hij een overzicht gaf van de prestaties van het volksbewind en vervolgens cri- tiek leverde op de Amerikanen en Zuidvietnamezen, die zich zou den verzetten tegen het voorbe reiden van algemene verkiezin gen in de beide delen van het land, zoals die in de bestands- overeenkomst van Juli van het vorige jaar worden voorgeschre ven. De dag, welke als nationale feestdag werd beschouwd, werd verder gevierd door manifesta ties op het gebied van sport en eultrmr. De viering werd beslo ten met een groot vuurwerk. Botersmokkel. Gister waren ambtenaren van de Velddienstpost te Axel onder In Amman is een algemene staking van een dag afgekondigd als protest tegen de Franse mili taire operaties in Noord-Afrika. Duizenden mensen hebben te Amman gedemonstreerd tegen het Franse optreden. Demonstranten riepen voor het zwaarbewaakte gebouw van de Franse ambassade te Amman anti-Franse leuzen. De demonstratie eandigde na twee uur. Er deden zich geen incidenten voor. end enuo ZATERDAG 3 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vera Cruz". Concertgebouw, 8 uur: „De zwarte ridder". Terrein W. Bolwerk, 4 uur: Voetbalwedstrijd Tem. Boys- Arnemuiden. PYRAMIDE: Café Pyramide, Dansen; 4 uur: Grote Paling- schieting op de liggende wip. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Sabrina". Clublokaal M.A.C.A., 21 u.: Ayondrit. ZONDAG 4 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vera Cruz"; 2 uur: „De zwarte ridder"; 4.30 uur: „Vera Cruz". Concertgebouw, 8 uur: „De zwarte ridder". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.:: „Sabrina"; 8 uur: „De wraak van Toriano". PYRAMIDE: Dansen; 2.30 u.: Wielerbaankoers voor nieu welingen. In de gistermiddag door de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen in hotel „Rotterdam" gehouden perscon ferentie deelde de voorzitter, ir C. A. L. Horstmann, mede, dat, ondanks het teleurstellend ant woord van het Provinciaal be stuur op het door de Kamer ge daan verzoek om medewerking te verlenen aan haar subsidie aanvraag ten behoeve van een proef-helicopterverbinding Brus selZeeuws-VlaanderenRotter dam, de Kamer er in geslaagd is, dank zij de subsidie-verlening door verschillende gemeenten en enige Zeeuws-Vlaamse verenigin gen en instellingen, de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena bereid te vinden met ingang van Dinsdag 4 October a.s. een weke lijkse proef-helicopterverbinding BrusselZeeuws»Vlaanderen Rotterdam v.v. te openen, zulks voorlopig gedurende 7 maanden. Over de landingsplaats in Zeeuws-Vlaanderen is nog geen beslissing gevallen. De Rijks luchtvaartdienst heeft haar on derzoek nog niet beëindigd. Vier gemeenten, te weten Terneuzen, Axel, Sas van Gent en Westdor- pe, hebben de Kamer te kennen gegeven, dat zij hiervoor in aart- merking wensen te komen. Het toestel heeft een accomo- datie voor 6 personen. De prijs voor een retourbiljet zal onge veer 36 gulden bedragen. De heli copter zal te 9 uur te Brussel starten en om 9.37 uur op het terrein in Zeeuws-Vlaanderen dalen. Het vertrek is vastgesteld op 9.40 uur. Vijftig minuten later landt men dan op de heliport te Rotterdam. De terugtocht wordt aanvaard te 15.00 uur; aankomst Zeeuws-Vlaanderen te 15.50 uur en te Brussel om 16.30 uur. Door deze laatste dienstregeling is een aansluiting te Meisbroek Belgisch grootste vüeghaven op internationale lijnen verze kerd. De reis Zeeuws-Vlaanderen Rotterdam wordt zonder tus senlandingen uitgevoerd. De heer Horstmann deelde ver der mede, dat de Kamer op 10 Januari j,l. een schrijven tot het college van Ged. Staten richtte met het verzoek een aanvullende bijdrage te willen verlenen aan deze eventueel te stichten vlieg- dienst, tot een totaal bedrag van 15.000 als garantie beschikbaar was. Bijdragen werden toegezegd door de volgende gemeenten: Axel 625 (8 cent per inwoner) Biervliet 165 (8 cent per inwo ner); Clinge ƒ100; Hontenisse ƒ100; Hulst ƒ500; IJzendijke 450; Koewacht ƒ200; Overslag 10; Sas van Gent 640 (16 cent per inwoner); Terneuzen 3500; Westdorpe 365 16 cent per in woner) Zuidzande 65 (8 cent per inwoner) en Oostburg 200. Verder werd toegezegd door de R.K. Vlassersvereniging te Sint Jansteen 100; de N..C-B. 50; de Kring Werkgevers in de Kanaal zone ƒ2500 en de Kamer van Koophandel 5000, zijnde in to taal 14.570 aan subsidies. Op het door de Kamer tot het Prow, bestuur van Zeeland ge richt verzoek, werd een schrijven ontvangen, waarin o.m. werd medegedeeld, dat het verlenen van een subsidie ten behoeve van een uit te voeren helicopterdienst niet haar college regardeert, doch de Provinciale Staten. Dit neemt evenwel niet weg, dat zij ook overigens nimmer bereid zal zijn hierover aan de Provinciale Staten een gunstig prae-advies uit te brengen, aangezien naar de mening van haar college een der gelijke subsidie niet te verdedi gen isl Indien elke week 3 perso nen uit Zeeuws-Vlaanderen van deze dienst gebruik maken de Provincie en de gemeenten teza men 100 per persoon zouden moeten bijbetalen. Bovendien kan, aldus dit schrijven, in dit verband toch waarlijk niet ge sproken worden van een verlos sing uit een isolement, althans niet van een zodanige dat het op de weg van de Provincie zou lig gen zich hiervoor te interesseren. Door de Kamer werd hierop haar verzoek om een bijdrage nog nader toegelicht, daar zij van me ning was, dat bij een plaats gevon den bespreking onvoldoende te hebben belicht de verbetering van het industrieel klimaat, het welk door een eventuele helicop terdienst wordt verkregen. Gewe zen werd op de enorme bedragen, welke overal in den lande door de overheid worden beschikbaar gesteld voor de aanleg van Indu strieterreinen, dan mag het be trekkelijk geringe subsidiebedrag dat gevraagd wordt, alleszins ver antwoord geacht worden, alleen al door de verbetering van het in dustrieel klimaat. Het Provinciaal Bestuur gaf hierop te kennen, dat zij na oriën tatie in de streek van oordeel is dat voor wijzigingen van het eer der ingenomen standpunt geen aanleiding bestaat. Ondanks dit teleurstellend re sultaat is de Kamer er toch in ge slaagd haar plannen te realise ren. De voorzitter hoopte, dat er 'n vlot en veelvuldig gebruik van de dienst zal worden gemaakt, waardoor zal worden bewezen, dat deze verbinding in een be hoefte voorziet. In de toekomst zal voor het af leggen van grote afstanden het hefschroefvliegtuig het aangewe zen vervoermiddel zijn en ir Horstmann hoopt dan ook, dat deze proefdienst zal uitgroeien tot een economisch verantwoor de luchtverbinding. Komende maand zal in Zweden de rantsoenering van sterke drank, die veertig jaar lang ge golden heeft, worden afgeschaft. Als voorbereiding op die stap is met ingang van deze maand ech ter een adverteerverbod inge gaan, dat een half jaar lang van kracht zal blijven en dat naar de bedoeling van de regering de Zweden van al te grote begerig heid naar het straks weer vrij te verkrijgen genotmiddel moet af houden. Het verbod geldt niet alleen het adverteren in de bla den maar ook het aanprijzen van drank doormiddel van lichtrecla mes en aanplakbiljetten. Alle neonreclames voor sterke dranken zijn afgedekt en de aan plakbiljetten zijn overplakt met aanprijzingen van niet-alcohol- houdende dranken. Er is geen wettelijke sanctie op naleving van het reclameverbod ingesteld maar het staats-drankmonopolie heeft de importeurs doen weten, dat regering ervan hun uitslui ting van de Zweedse markt ten gevolge zal hebben. Na Maart aanstaande zal al leen met soort en prijs van sterke dranken geadverteerd mogen worden. Het plaatsen van afbeel dingen van fles of glas zal wor den tegengegaan. Vooraanstaande psychologen, zoals dr Bo Gerle, hoofd van het instituut voor geesteszieken te Lund, hebben het adverteerver bod onpsychologisch en dom ge noemd. Het parlement heeft een bedrag van twee millioen kronen gevo teerd voor een campagne tegen drankmisbruik, welke door een zeventigtal organisaties wordt opgezet. Déze campagne wordt gebaseerd op sociale argumenten en zal een positief karakter dra gen met aansporingen tot het be trachten van matigheid en ver antwoordelijkheid. Een der te gebruiken aanplakbiljetten toont b.v. een aardige meisjeskop met de woorden: „Ik dans alleen met nuchtere jongens". Een der krachtigste steungevers voor de campagne is de minister van Fi nanciën, wiens departement grote inkomsten uit de drankbelasting krijgt. door PERCY KING. 53) (Nadruk verboden). „Best mogelijk. Ik verkeer op het ogenblik allesbehalve in een feeststemming. In Burchester heb ik iemand gezien, dien ik vrees, en niet zonder reden. Het gevaar waarop ik doelde, bestaat hierin, dat hij naar Mountbrook komt vóór de geldelijke transactie ach ter de rug is." „Maar de oom dan? Hij zal toch wel mans genoeg zijn om te verhinderen, dat die ander u een spaak in het wiel steekt?" „Dat is de vraag. Hij heeft geen sterk karakter en ik ben achter af gaan twijfelen, of ook hij wel te vertrouwen is." Vera schok schouderde. „Het geeft niets om er over te praten. Afwachten is het parool. We zullen gauw ge noeg merken, waar we aan toe zijn als u tenminste op mijn verzoek ingaat." „Eén ding wou ik graag weten, miss Bannerman staan de hon derd duizend pond, die op het eiland in de Canadese meren zo'n geheimzinnige rol speelden, er mee in verband?" „Dat doen ze, zeer zeker." Weer dacht Algernon enige tijd na. „Ik ga er op in," besliste hij toen, „al kan ik niet zeggen, dat u overvloeit van mededeelzaam heid. Tot tijd en wijle bent u Vera Fenture geboren Banner man." Algernon lachte zachtjes. „Klinkt niet onsympathiek!" „Tot tijd en wijle bent u John Hunter en ik Vera Hunter—Ban nerman." „Ik protesteer! De ruil is te zeer in mijn nadeel! Vindt u Fenture niet veel muzikaler? Als ik per sé moet worden omge doopt, weet u dan werkelijks niets beters dan juist John Hunter?" „Wat doet per slot van reke ning de naam er toe? Het is nood zakelijk. Leg u er dus bij neer." „In vredesnaam. Voor 'n avon tuurtje heb ik wel iets over. Een voorgevoel zegt me, dat dit het belangwekkendste van m'n aards bestaan wordt!" „Mij lijkt de mogelijkheid gro ter, dat u er 'n heel andere kijk op krijgt," antwoordde het meisje. De trein stopte, zij kwam over eind. „Mountbrook we zijn er." HOOFDSTUK XIV. Van een dorp was niets te be kennen. Aan de uitgang van het kleine, primitieve station wacht te een auto. De chauffeur een lange, ietwat slome jonge kerel stapte op het meisje at en keek zal opnemen als hij hoort, dat ik getrouwd ben. Hij is verliefd op me geweest en heeft me een paar maal gevraagd zijn vrouw te worden." „Die slungel? Dan had hij de nodige verbeelding van zichzelf!" „Och, de kwaadste is Martyn 200 HA HEIDE BIJ WEZEP VERBRAND. Bij de heidebrand onder Wezep zijn Donderdag 20 ha heide met vliegdennen verloren gegaan. Het verschroeide gebied is geheel militair terrein. De brand was tegen 9 uur in de avond nag niet geheel be dwongen en nu nog smeult het hier en daar. De bosbrandweren houden voorlopig nog de wacht. WIELRIJDER DODELIJK GEWOND BIJ AANRIJDING MET TRAM. Donderdagavond omstreeks half tien is de 17-jarige wielrijder P. Wilkens op de hoek van het Rokin en de Dam aangereden door een tram van lijn 24. Hij is overgebracht naar het Binnen gasthuis te Amsterdam en aldaar in de loop van de rtacht overle den. VERGIFTIGING NA AARDAPPELROOIEN. Twintig personen, groot en klein, die bij de landbouwer B. uit Guttecoven hadden meege holpen bij het aardappelrooien en in de middagpauze op het veld hadden gegeten, zijn Woensdag allen min of meer ernstig ziek geworden. De patiënten hadden koorts en klaagden over maag stoornissen. Zes kinderen zijn voor nader onderzoek in het zie kenhuis te Sittard opgenomen. TWEE DUITSERS WILDEN NAAR ENGELAND VAREN. Twee jonge Duitsers uit Bre merhaven, resp. 18 en 21 jaar oud, wilden met een kleine kano naar Engeland oversteken. Bij Terschelling raakten zij de koers kwijt en kwamen op het Wad, waar zij werden aangetroffen door de douanerecherche. Zij hadden niet de vereiste papieren, geen geld, geen zeekaarten en geen voedsel aan boord en hun vaartuigje bleek in geen opzicht zeewaardig te zijn. Daarom wer den zij naar de politie in Harlin gen gebracht, vanwaar zij met hun kano over land weer naar hun thuishaven werden getrans porteerd. teleurgesteld, haar in gezelschap niet. Maar jou haat hij vast en van een heer aan te treffen. „We ontvingen je telegram een paar uur geleden, Vera," zei hij. „Er stond niet in, dat je iemand bij je had." „Neen, Martyn," antwoordde ze rustig. „Maar het is in orde." De rit werd zwijgend aange- g-evangen. Zoveel was Fenture van zijn aardrijkskunde wel bij gebleven om te weten, dat zij in de bergstreken van Cumberland waren aangeland. De wegen wa ren vrij slecht; bij tijden daalden zij sterk, om even later weer steil omhoog te gaan. Een huis be hoorde tot de zeldzaamheden. Slechts één keer kwamen zij een auto tegen, die de hunne rake lings moest passeren. „Dit is een feit," zei Algernon, het zwijgen verbrekend, „dat je moeilijk een geschikter streek zoudt kunnen bedenken om din gen te doen, die het daglicht niet verdragen." „Laten we over iets anders praten," verzocht Vera. Maar zelf méakte zij geen begin. „Wie is de chauffeur?" vroeg hij na een nieuwe pauze. „Martyn, de zoon." „Betrouwbaar?" „Voor mij wel tenminste vroeger. Ik weet niet, hoe hij het greep het vuur in de werkplaats snel om zich heen en er bleef slechts een ruïne over. Enkele bromfietsen, tientallen rijwielen en een grote hoeveelheid mate riaal gingen verloren; de mate riële schade wordt door verzeke ring gedekt. Met inspanning van alle krach ten gelukte het de plaatselijke brandweer het vuur te beperken tot de werkplaats. BOTSING TUSSEN PERSONENAUTO EN VRACHTAUTO. Donderdagmiddag heeft zich op de weg tussen Middelhamis en Nieuwe Tonge, een ernstig ongeluk voorgedaan. Een perso nenauto en een vrachtauto kwa men met elkaar in botsing. De bestuurder van de perso nenauto, de heer C. Gabriel uit Roosendaal, werd zeer zwaar ge wond naar een ziekenhuis ver voerd. De mede-inzittende, de heer Min, meubelfabrikant te Roosendaad, was vrijwel op slag dood. De personenauto werd geheel vernield. De vrachtauto liep geringe schade op. Het ongeval gebeurde op een kruispunt, de personen auto reed op een voorrangsweg. zeker. „Ik zal zo vrij wezen, me er niemendal van aan te trekken. Wanneer ze allemaal van zijn ka liber zijn, maak ik me over de afloop niet benauwd." Fenture zat enige tijd in nadenken ver zonken. „Ik weet waarachtig niet, wat ik zal antwoorden als ze naar onze bagage informeren". „Ze is niet meegekomen, of zo iets. Wat doet het er toe? Daar kan wel een mouw aan gepast worden als dat het ergste was!" De auto maakte een scherpe bocht en de omtrekken van een huis werden zichtbaar. Vera leg de een hand op Algernon's arm. „Houd je ogen open. Doe niet, alsof je je over iets verwondert. En wees op je hoede, onafge broken". „Allright", zei Fenture, haar hand drukkend. Het feit, dat hij zich een dwaas noemde veran derde er niets aan hij was on der de indruk van Vera's waar schuwing. Niet zozeer door de woorden, dan wel door de toon waarop ze werd geuit. Voor het eerst had hij de stem van het meisje horen beven. (Wordt vervolgd). COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND DOOR EXPLODE RENDE BENZINEDAMPEN. Bij het solderen van een lek in de tank van zijn bromfiets heeft de heer H. J. van der Voort te Lunteren, lid van de raad der gemeente Ede, door exploderende benzinedampen zodanige brand wonden opgelopen in het gezicht en over zijn lichaam, dat hij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Ede overgebracht moest worden. Gistermiddag kwam de heer Van der Voort met zijn bromfiets in de werkplaats van de rijwiel en motorhersteller H. K., deze gaf echter te kennen er niets voor te voelen de reparatie aan de tank zonder meer te verrich ten. Daarop zei de klant, dat hij zelf het karweitje dan wel even zou opknappen en nadat de benzi ne zoveel mogelijk uit de tank verwijderd was, toog hij inder daad met een soldeerbout aan het werk. In de tank achterge' bleven dampen kwamen toen met een grote steekvlam tot ont branding en in minder dan geen tijd stond de kleding van de heer Van der V. in lichterlaaie. Terwijl men het slachtoffer naar buiten droeg en de vlam men doofde met matten e.d., Veiling van 2 September. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 4,10—J 17,10. Per stuk: Bloemkool A 54 ct, B 2040 ct; Groene komkommers B 16 ct, C 813 ct; Witte komkom mers B 13—18 ct, C 12—16 ct. Per bos: Selderij 10—12 ct; Peen 14—32 ct. Per kg: Andijvie 1022 ct; Snij bonen 2950 ct; Princessebonen 4166 ct; Wagenaars 11—31 ct; Pronkbonen 1617 ct; Kroten 5 10 ct; Rode kool 8—10 ct; Savoye kool 6—12 ct; Witte kool 4—7 ct; Breekpeen 1214 ct; Prei 5153 ct; Tomaten A 2229 ct, B 29 ct, C 2023 ct, CC 20 ct; Uien 811 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes bonken 12,40 13,40, I 8—11,10, II 2,80— ƒ3,70; Eigenheimers 10—11,70. FRUIT. Appelen (per 100 kg): James Griève A 44,20—50, B 42,90— ƒ44,50, C ƒ38,40—ƒ40, H grof ƒ26,30—ƒ45, H I ƒ33,20—ƒ46, H 11 ƒ25,60—ƒ29, K ƒ31—ƒ45, F 22—30; Mank's Godlin A 32,50 34,10, B 27,10—28,70, C 24 25,60, H grof 23,40—25, H I 21,40—23,60, H II 14—16, K 1718, F 1315; Perzikrode zomerappel K 3940, F 28 ƒ29; Zigeunerin I 30—37, H II ƒ22—ƒ31, K ƒ22—ƒ33, F ƒ18— 21overige soorten 3—119. Peren (per 100 kg)Clapp's Fa vourite A 42,4044,10, B 35,40 37, C 33,60—35,20, H grof ƒ34,40—ƒ44, H I 31,70—34,60, H IX 21,40—31,80, K ƒ26,40— ƒ30 F ƒ18,40ƒ27; Précose de Trévoux H I 28,40—32, H II ƒ18—ƒ25, F ƒ13—ƒ17 j overige soorten 638. Pruimen (per kg)Belle de Lou- 'vain H I 5763 ct, H IF 5053 ct, H grof 57—61 ct, F 19—$5 ct; Boe- rewitte H II 50—52 ct; Victoria H I 68—70 ct, H II 5055jet, F 19— 50 ct. Per kg: Druiven 1,6&—1,92. Per doosje: Bramen 25—30 ct.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2