Ook Nederland doet mee De loonbeweging West-Duitsland Wat brengt de Radio BOUILLON - De prooi van de rode rots Eric de Noorman in GEMEENTE TERNEUZEN COEBERGH'S - bessenjenever TWEEDE BLAD Vrijdag 2 September 1955 De deur naar hei atoomtijdperk wordt geopend l'V\ Havenarbeider te Rotterdam verdronken ,90a Russische schadevergoeding aan Noorwegen Adolf Hitlers coloseum te Neurenberg Op 3 October verkiezingen in Brazilië Minister Sjigemitsoe heeft zijn doel bereikt ZUIVER Overeenstemming op Hamburgse werven zm Model van de Nederl.-Noorse aloprnreac u... o.VAaA mrrtc/ tlnnr rfp Ir tor in treilen Bijhet models laai de Ir. I 0. Dahl een der bouwen van de reactor De landen der wereld houden een race om de macht over het atoom. De wereld van de atomen is namelijk veel groter dan alleen maar de vervaardiging van bom men. Atomen kan men ook ge bruiken voor de dagelijkse din gen des levens als koken, verlich ting etc. Door middel van atoom krachtcentrales kan men energie opwekken dat gebruikt kan wor den voor ons dagelijkse leven en daarmede staan wij aan het be gin van een nieuw tijdperk dat op den duur geen land onberoerd zal laten. Deze deur naar het atoom tijdperk is reeds behoorlijk ge opend in een race om het atoom. De kaart toont de stand van de atoomwedstrijd". Op dit mo ment heeft Rusland de kop geno men, omdat het reeds vorig jaar een atoomkrachtcentrale in wer king heeft gesteld van 5000 kw. Deze Russische voorsprong is echter van korte duur, omdat reeds bij de eerste bocht Enge land onbetwist aan de kop zal gaan met als tweede de Ver. Sta ten. Engeland heeft namelijk ver- reweg het grootste atoomproject van alle landen opgesteld. Reeds dit jaar zal Engeland 50.000 kw energie door middel van atoom splitsing gaan leveren en daar mede de leiding nemen die het voorlopig niet meer zal afstaan, omdat het tegen 1965 maar even tjes 12 atoomkrachtcentrales in gebruik zal hebben met een capa citeit van totaal 1.52 millioen kw. Met dit programma hoopt men een einde te maken aan de dreigende nood in de energievoor ziening van Engeland. Hier zal dus voor de eerste maal in de ge schiedenis het atoom de hulp worden van de mens in zijn be hoefte aan practische energie. Naast Engeland komt Amerika met grote plannen uit de bus, waardoor men reeds in 1957 door middel van atoomsplitsing over een energie van 60.000 kw hoopt te beschikken. Tegen 1960 zal de Ver. Staten dan kunnen beschik ken over atoomkrachtcentrales met een capaciteit van totaal 750.000 kw (of meer). De groot ste atoomkrachtcentrale van Amerika is ontworpen door de Consolidated Edison Cy en zal gaan „splitsen" in het jaar 1959, waardoor men een hoeveelheid energie zal verkrijgen van 250.000 kw. Deze hoeveelheid is voldoende om ongeveer een half millioen woningen van electrici- teit te voorzien. De opgewekte energie zal een deel van New York van licht gaan voorzien, zo dat wij in 1959 de lichtjes van Broadway door middel van atoomelectriciteit kunnen zien flonkeren. De betekenis van atoomkrachtcentrales komt dui delijk naar voren als wij een ver gelijking gaan maken met de „normale" krachtcentrales. Een atoomkrachtcentrale heeft dage lijks ca 700 gram uranium en ca 11 tankwagens olie nodig om een kwart millioen kw per dag te produceren, terwijl een „nor male" centrale die met olie ge stookt wordt per dag ca 48 tank wagens olie nodig zou hebben voor een dergelijke hoeveelheid kw. Wat Rusland betreft heeft dit land dus op dit moment een voorsprong die echter snel door andere landen zal worden inge haald. Ongetwijfeld echter zitten de Russen niet stil en beschikken zij over bekwame geleerden. Op de atoomconferentie in Zwitser land maakten zij bekend, dat zij in 1960 atoomkrachtcentrales zullen bezitten met een capaciteit van totaal meer dan 100.000 kw. Ergens tussen dit jaar en 1960 in zullen zij dan ook reeds met de aanbouw van centrales de 50.000 kw bereiken. Frankrijk, Austra lië, Canada en Zweden hebben ook hun racepaarden in de wed strijd om het atoom en zullen atoomkrachtcentrales gaan bou- wen. Om een rol te spelen bij het atoomonderzoek is het noodzake lijk om de beschikking te hebben over atoomreactoren waardoor men atomen kan splitsen. Op dit moment is de situatie zó, dat 10 landen de beschikking hebben, of binnenkort krijgen, over atoom reactoren. In een deel van de we reld heeft het atoom dus reeds vaste zetel verkregen, terwijl er overal plannen bestaan voor het oprichten van atoomreactoren, waardoor verschillende andere landen dus ook het atoom een ze tel gaan aanbieden. In de rijen van de naties die werken aan de komst van 't atoomtijdperk heeft ook Nederland een plaats. Reeds meer dan 4 jaar hebben wij in Kjeller (Noorwegen) een atoom reactor die wij broederlijk delen met de Noren. Onderstaande foto geeft een beeld hoe „onze" atoom reactor samengesteld is. Wij gaan echter nog verder op de atoomweg en in de toekomst zul len- wij de beschikking hebben over 4 reactoren. Van de nieuwe reactoren komt er één in Arn hem te staan. Wat de levering van energie door middel van atoomkracht betreft bestaat de kans, dat wij tegen 1970 ergens in Nederland electriciteit voor prac- tisch gebruik door middel van atoomenergie gaan opwekken. Verkrijgbaar bij Uw slijter (do vakman i EEN VREUGD- - CVOOR DE DAMES! I 6.10 per L. v r o*v. '-"FT. Tijdens het verrichten van werkzaamheden op de lichter Elco, in de IJsselhaven, is de 24- ;arige havenarbeider J. J. Bre- gonje, uit de Tweede Schansstr. te Rotterdam, Dinsdagmiddag overboord gevallen en verdron ken. Na een uur dreggen haalde personeel van de rivierpolitie zijn stoffelijk overschot op. DE RACE OM HET ATOOM Npd. en Noorvw jezilte ijk een 1965 20Ö00kw tOOJXJOkw Zweden ENGELAND 1954?:^ 1,5 -2 millioen kw 50.000kw I958§?ï- [i rt ■-Wnjtehênv '957 1956 lODOOkv, 5000kw Frankrijk jAfrika j 60.000kw. 75O.OOOkw lOOOOOkw. Eï-*33Landen welke overafoomreactoren EÜÊilde beschikking hebben(of inaanbouw) O Onfworpen atoomreactoren Afoomkrachfcenfrales (mef bouw jaar en capaci tel f in kw.) De Russische regering heeft besloten een schadevergoeding van 400.000 kronen te betalen aan de families van de tien leden van een Noorse vrouwenorganisatie, die op 6 Augustus j.l. bij een vliegongeluk nabij Woronesj in de Sow jet-Unie om het leven kwamen. Dit is Woensdag aan het Noor se ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld door de Rus sische zaakgelastigde in Noorwe gen, Moljakof. De stad Neurenberg heeft plan nen om Adolf Hitlers coloseum in deze stad voor. verval te be hoeden en er een sportstadion van te maken. Hitier beval de bouw van zijn „Congreshal" een paar jaar voor het begin van de oorlog. Het moesf een gebouw van ongekende afmetingen wor den, dat door een glazen koepel van een paar honderd meter dia meter zou worden overspannen. De oorlog onderbrak het werk aan dit grootste door Hitier on dernomen bouwwerk. Sedertdien lag het halfvoltooide gebouw als een modern coloseum aan de rand van de „stad van de partijdag". De meterdikke muren rijzen tot vijftig meter hoogte op. De stad Neurenberg heeft een millioen moeten besteden om sommige delen voor instorten te behoeden. Nu wil men de stenen kolos voor twaalf millioen mark ver bouwen tot een stadion. Het grondvlak tussen de tribunes is juist groot genoeg voor een voet balveld. De tribunes zelf zouden aan 90.000 personen plaats kun nen bieden. Hitier zelf heeft aan het gebouw reeds 82 millioen ten koste gelegd en in Neurenberg meent men, dat men zulk een in vestering niet ongebruikt mag laten liggen. GOEDE DAG VOOR KON. WILHELMINAFONDS. De 31ste Augustus is voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding een goede dag geweest. Onze jarige prinses ontving namelijk uit alle delen van het land stapels post en de meeste kaarten waren voorzien van extra postzegels t.b.v. bo vengenoemd fonds. De stroom gelukwensen was zo groot, dat men het op het hulppostkantoor bij het Loo niet meer af kon, zo dat een extra kracht moest wor den ingeschakeld. De Maandag beëindigde wilde stakingen te Hamburg en Kassei hebben de allerwege in Duitsland ingezette loonbeweging een nieu we stimulans gegeven. Uit tal van branches en be drijven regent het berichten over nieuwe looneisen en zelfs de ambtenaren en rechters hebben zich bij de beweging aangesloten. Zij eisen verhoging der salaris sen met liefst twintig procent. De eerste onderhandelingen daar over met het ministerie van Fi nanciën zijn evenwel zonder re sultaat afgebroken. In Beieren eisen de beambten van de landelijke regering een drastische loonsverhoging. Ook de leiding van de Westduitse vak bonden heeft zijn actie versterkt. De vakbond der metaalbewerkers verkondigt thans, dat de lopende termijnen der looncontracten niet meer kunnen worden afgewacht en dat terstond over de gehele linie over een verhoging der lo nen met twaalf procent dient te worden onderhandeld. De stakingen te Kassei en Ham burg moeten volgens deze vak bond worden gezien als waar schuwende tekenen. De ontevre denheid over de bestaande lonen is, aldus de vakbond, zo groot geworden, dat het aanbeveling verdient tot onderhandelingen over te gaan, nog vóór de gel dende contracten zijn afgelopen. Tot dusver had de vakbond het standpunt ingenomen, dat men zich aan deze termijnen diende te houden. Tot deze verandering van tak- tiek heeft de vakbondleiding be sloten, nadat het voorbeeld der werfarbeiders van Hamburg en van de locomotievenfabrieken te Kassei aanstekelijk bleek te wer ken op andere bedrijven. Onder meer zijn de bijna tienduizend arbeiders van de automobielfa brieken van Borgward te Bre men en de werfarbeiders te Kiel prompt met hun eisen gekomen. Te Bonn zal het in de komende weken tot onderhandelingen tus sen regering, werkgevers en vak bonden komen over de vraag, hoe de loonbeweging binnen zodani ge perken zal kunnen worden gehouden, dat prijsstijgingen zullen uitblijven. De minister van Economische Zafem, prof. Erhard, zal op 8 September de vakbondsleiders ontmoeten. Na zijn Moskouse reis wil ook dr. Adenauer zich persoonlijk in de strijd mengen. Naar het schijnt wil men van re geringszijde trachten de loonbe weging in te dammen door te sturen in de richting van een verlaging der prijzen. Zulk een oplossing zou volgens de rege ring sociaal meer verantwoord zijn, daar zij ook de acht millioen pensioentrekkers en ondersteun den in gelijke mate zou laten profiteren. Het is evenwel zeer de vraag of de vakbondleiders vertrouwen genoeg koesteren in de mogelijkheid van zulk een po litiek, daar de regering nu een-' maal weinig mogelijkheden heeft om de prijzen rechtstreeks te be- invloeden. Vanuit het ministerie van Economische Zaken is in dit verband de gedachte geventileerd door een vereenvoudiging van de grensformaliteiten iedereen in de gelegenheid te stellen rechtstreeks goederen uit het buitenland te betrekken, wan neer buitenlandse firma's daar door in staat gesteld zouden worden rembourspakketten naar Duitsland te sturen, zou naar op vatting van het ministerie een druk op het Duitse prijspeil wor den uitgeoefend. De president van het Brazi liaanse opperste kiesgerecht heeft in het blad „Ultima Hora" ver klaard, dat 3 October vrije, eer lijke en rechtvaardige presidents verkiezingen in het land gehou den zullen worden. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Mamoroe Sji gemitsoe, heeft Woensdag mede gedeeld in zijn besprekingen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zijn doel te hebben be reikt. De minister zei na een bespre king van twee uur met minister Dulles „zeer tevreden" te zijn over de bereikte resultaten, Sjigemitsoe verklaarde van mening te zijn dat de besprekin- gen belangrijk zouden bijdragen tot een versteviging van de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Japan en voegde eraan toe dat de banden tussen beide landen „nog steviger" 'zullen worden dan voorheen. In een gezamenlijk communi qué werd later bekendgemaakt, dat de ministers van Buitenland se Zaken van de beide landen gedurende hun besprekingen zijn overeengekomen dat pogingen zullen worden gedaan om Japan zo spoedig mogelijk zelf de grootste verantwoordelijkheid voor zijn eigen verdediging in handen te geven. Verder zijn de ministers overeengekomen dat in de toekomst zal worden onder handeld over een terugtrekken van de Amerikaanse landstrijd krachten uit Japan in overeen stemming met de toeneming van Japan's eigen defensiemacht. Bij deze besprekingen zal re kening worden gehouden „met de bestaande toestand in Azië", al dus het communiqué. ZATERDAG 3 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.25 Va- cantiekalender; 8.30 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.Ö0 Gym.; 9.10 Voor de kinderen; 9.25 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11.30 Viool en pia no; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Sportpraatje; 14.15 Filmprogr,; 14.40 Accordeon; 15.10 Boekbespr.; 15.25 Pianoreci tal; 15.45 Causerie; 16.00 Orkest; 17.00 Weekjournaal; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 18.40 Hammond-trio; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Causerie; 19.55 Deze week; 20 00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.25 Cabaret; 21.10 Orkest; 21.50 Soc. LETTE comm.; 22.05 Weense muz.; 22.30 Klankbeeld; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvr.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouw med.; 42.33 Lunchconc.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nws; 13.20 Dans muziek; 13.40 Amus. muz.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Volksmuz.14.30 Lichte muz.; 14.40 Gevar. muziek; 15.15 Kroniek van letteren en kun sten; 15.15 Gram.; 16.00 Grego riaanse zang; 16.30 Musette-orkest, 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Journ.-weekoverz.; 18.25 Gr.; 18.45 Regeringsuitz.19.00 Nieuws; 19.10 Lichtbaken; 19.30 Klank beeld en Avondgebed; 19.45 Gram.; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Lichte muziek; 21.25 Voor de jeugd; 21.45 Wedstr.; 22.00 Gram.; 22.45 Wereldkamp. wielrennen; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram.; 23.45 Wereldkamp. wielrennen; 23.50 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.50 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Filmmuz., 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-alma nak; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 15.45 Accordeonspel; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeonspel; 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgelconcert; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Volkslie deren; 19.45 Orkest; 20.45 Gram.; 21.00 Lichte muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Orkest; 22.40 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. De vakvereniging van West duitse metaalarbeiders is Dins dagavond met de werkgevers in Hamburg tot overeenstemming gekomen over een nieuwe loon schaal voor arbeiders van de scheepswerven. Bijzonderheden over de overeenkomst zullen niet bekendgemaakt worden voor de arbeiders, van wie er verleden week 11.600 gestaakt hebben en de werkgevers zich er over heb ben uitgesproken. Later is meegedeeld dat de Hamburgse werkgevers in de seheeps- en machinebouw hun personeel acht procent loonsver hoging willen geven. De partijen moeten vóór 12 September beslis sen, of.dit compromis aanvaard baar is. De vakvereniging heeft 12 procent geëist. 33. Ze varen tussen de eilanden door, zoekend en steeds de horizont afspeurend, begeleid door vele luid krijsen de zeevogels. Het is vrijwel een onmogelijke taak het roeischip terug te vin den, want de Ieren zijn bekend met de gevaren van de vele onder water liggende klippen en kunnen met hun boot op tal van plaatsen achter de rotsen en klippen een schuilplaats ge zocht hebben. De Noorman staat aan het roer en vol bezorgdheid vraagt hij zich af, wat de Ieren met hun gevangenen van plan zul len zijn. Zouden zij het vreselijke lot van het ongelukkige meisje moeten delen, of zouden ze hen als slaven verhandelen, zoals ze met Svein, Axe en hemzelf hebben gedaan? Dit laatste zou dan nog te verkiezen zijn, denkt hij bitter. Er is dan tenminste nog een kans om te ontsnappen, terwijl in het andere geval een afgrijselijke dood hen wacht. Vervuld van allerlei sombere ge dachten en bedenkend hoe gering de kans is het roeischip nog te achterhalen, glijdt zijn blik voort durend scherp zoekend over het ruwe tafereel van rotsen en water, dat zich vóór hem uitstrekt. Eindelijk leeft weer een sprankje hoop in hem op. Daar, schuin voor hem uit wordt hij een groep zee vogels gewaar, die steeds in de rondte blijven cirkelen. Daar moet een schip zijn Inderdaad zien wij even later, nog heel vér af, maar toch duidelijk herkenbaar, het roeischip tussen de eilanden door het water klieven. „Er achteraan," schreeuwt Eric opgewonden. „Ze mogen ons niet meer ontsnappen VERGUNNING INGEVOLGE DE HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen; gezien een verzoek van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teits Maatschappij te Middelburg d.d, 10 Mei 1955, om vergunning tot het oprichten van een werk plaats voor klein montage- en herstellingswerk, alsmede her stelplaats voor auto's, waarin 8 electro-motoren met een geza menlijk vermogen van 13% P.K. gebezigd zullen worden en tevens een benzine-pompinstallatie met tank van 3 m3 bij het perceel, plaatselijk bekend Axelsestraat 58, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie M nummer 896; overwegende, dat op'de open bare zitting voor het inbrengen van bezwaren d.d. 24 Juni 1955 door A. H. Timmerman, I. C. Wieland, W. A. Wieland, D. S. Frelier en M. 't Gilde, respectie velijk eigenaar en bewoner van het pand Wilhelminaplantsoen 16, huurder van het pand Wilhel minaplantsoen 14, eigenaar van het pand Wilhelminaplantsoen 14, huurder van het pand Wilhel minaplantsoen 12, huurder van het pand Wilhelminaplantsoen 2; I. C. Wieland en M. 't Gilde mede namens de eigenaren van resp. de panden Wilhelminaplantsoes 12 en Wilhelminaplantsoen 2 be zwaren zijn ingebracht tegen het oprichten ter plaatse van de ge noemde inrichtingen van de na volgende aard: Belanghebbenden wonen in een rustige omgeving, waar deze inrichting niet thuis hoort. b. Door het inwerking treden der inrichting ontstaat hinder van ernstige aard, zoals rustver storing in de naaste omgeving. c. Het brandgevaar zal voor hun woningen toenemen. De pre mie voor de verzekering zal ver hoogd moeten worden. d. De woningen in de omge ving zullen door.de oprichting van een werkplaats in waarde dalen. e. De gassen van draaiende motoren zijn schadelijk voor de volksgezondheid. f. De lasruimte is vlakbij hun woningen. Wanneer gebruik ge maakt wordt van zuurstofflessen of acetyleenflessen is het gevaar voor ontploffingen niet denkbeel dig; de constructie van de las ruimte is zodanig, dat het gevaar bij ontploffingen voor de omwo nenden niet opgeheven is; overwegende verder ten aan zien van deze bezwaren, dat de rust in de omgeving naar de mening van hun college niet in belangrijke mate verstoord zal worden, omdat het een inrichting betreft voor eigen herstel en re paratie, terwijl de motoren zul len worden bevestigd op of in de vloer, waardoor hinderlijke get- luiden en trillingen practisch voorkomen worden; dat het brandgevaar voor de omliggende percelen niet zal toenemen, om dat de inrichting geheel vrij staat van de omliggende percelen;' dat de electro-motoren zelf geen gas sen veroorzaken, terwijl gevaar voor de volksgezondheid van proefdraaiende in reparatie zijn de motoren niet te duchten is; dat zuurstof of acetyleen alleen gebruikt zal worden voor die ge vallen waar electrisch lassen niet mogelijk is, terwijl het per ceel, waar de lasruimte ontwor pen is, op behoorlijke afstand van de belendingen staat, zodat bij niet altijd te voorkomen be drijfsongevallen e.d. het gevaar voor de omgeving practisch ni hil is; dat bovengenoemde bezwaren naar de mening van hun college geen grond opleveren om de ver gunning te weigeren; gelet op de Hinderwet; besluiten a. aan de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maat schappij, voornoemd, vergunning te verlenen overeenkomstig de aangehechte bescheiden, tot het oprichten van bovenvermelde in richting, zulks onder voorwaarde dat in de inrichting tenminste 3 brandblusapparaten (type kool- zuurblussers of droogpoederblus- sers) van een inhoud van ten minste 7 kg elk, aanwezig moet zijn en blijven; b. te bepalen, dat de inrich ting voltooid en inwerking moet zijn binnen 6 maanden nadat dit besluit onherroepelijk is gewor den. Terneuzen, 2 September 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5