Uit de Provincie Binnenlands nieuws Het gestolen vliegtuig Axel Gemeenteraad vanZuidzande Gemeenteraad van TERNEUZEN. AXEL. OVERSLAG. RETRANCHEMENT. STOPPELDIJK. en Ja BQSCHKAPELLE. GRATIS LOGEREN AAN DE LOOSDRECHTSE PLASSEN. Sowjet-Unie bat Japanse vissers vrij AMSTERDAM VERLEENT BIJDRAGEN IN KOSTEN OPBOUW SCHOUWEN. De gemeente Amsterdam heeft thans de laatste bijdragen ver leend in de kosten van de weder opbouw van Schouwen Duiveland, als onderdeel van de adoptie van dit eiland door de hoofdstad, waartoe de gemeenteraad onmid dellijk na de ramp besloot en waarvoor hij een half millioen gulden beschikbaar stelde. Een bedrag van 25.000 schonk de gemeente aan Zierikzee voor de tuin van het nieuwe Roode Kruisziekenhuis. Eenzelfde be drag is bestemd voor Nieuwer- kerk als bijdrage in de kosten van 'n verenigingsgebouw. Drie maal 5.000 schonk de gemeente resp. als bijdrage in de kosten van de restaturatie der Ned. Hervormde kerk in Renesse, voor de kerk in Noordwelle alsmede voor de kerk in Serooskerke. Met deze schenkingen is de adop tie zo goed als geëindigd. Aanrijding. Gistermorgen had op het kruis punt Axelsestraat—Geranium straat een aanrijding plaats tus sen een bromfiets, bereden door de heer Ch. V. uit Zaamslag, en een Volkswagen, bestuurd door de heer J. M. M. R. te Terneuzen. Ter hoogte van bedoeld kruis punt wilde de heer R. met zijn auto, rijdende in de Axelsestraat, de Geraniumstraat inrijden, zon der acht te slaan op het door gaand verkeer. Het gevolg was, •dat de heer V., die op zijn brom mer achter de auto reed, in bot sing kwam met de Volkswagen. De materiële schade aan beide voertuigen was gering, Oefening in groot verband. Zaterdagmiddag a.s. om drie uur zal op het gemeenteterrein, gelegen aan de Kanaalkade al hier een gezamenlijke oefening worden gehouden door de Natio nale Reserve, de reserve-politie en de Rode Kruis-colonne, alhier. Deze oefening, welke de werke lijkheid zoveel mogelijk benadert, <«ndt plaats tussen de vlasfa briek en het nieuw gegraven ka naal. Verondersteld wordt, dat op de rijksweg AxelKijkuit een troepentransport plaats heeft. Ten zuidwesten van de vlasfa briek bevindt zich een vijandelij ke gevechtsstelling (mitrailleur nest), welke dit transport onder vuur neemt. Een peloton van de Nationale Reserve zal trachten met geweervuur en handgrana ten deze vijandelijke stelling on schadelijk te maken. Het peloton heeft zijn uitgangs stelling ten zuidoosten van de vlasfabriek. Allereerst wordt een patrouille op verkenning uitge zonden. Hierbij raakt een pa- trouillelid gewond. Daarna rukt het gehele peloton op, onder dek king van een rookgordijn. Ook uit dit peloton zullen er enkele gewonden vallen. De taak van de Rode-Kruiscolonne, in samenwer king met helpsters en E.H.B.O.- leden, is tijdens het gevecht de gewonden zonodig eerste hulp te verlenen en per draagbaar vanaf het gevechtsterrein te vervoeren. De gewonden zullen per draag baar via een kabelbaan over het „Kanaal" worden gebracht. Ver der worden de gewonden per am- bolancewagen vervoerd naar het Groene-Kruis-gebouw, hetwelk tot noodziekenhuis is ingericht. van de loterij, waarbij als eerste prijswinnaar uit de bus kwam de heer P. van Dijk te Hengst dijk. Aanleg nieuwe weg. Eindelijk is men met de aanleg van de nieuwe weg begonnen. Met een. groot aantal arbeiders heeft de aannemer het werk aan gevat, zodat na een paar dagen een kilometer weg werd opgebro ken en zover geruimd, dat reeds begonnen kon worden met het leggen van de nieuwe stenen. Als deze arbeid zo wordt voortgezet, zal het niet lang meer duren, dat nieuwe weg opgeleverd kan worden. Vicaris bevestigd. Ds J. B. van Bork bevestigde in de kerkdienst van 28 Augustus de heer H. D. Hendriks als vica ris van de Ned. Herv. Gemeentel ter zal zijn. te Retranchement. Ds Van Bork vertrok inmid dels naar Eindhoven. Hij zal ge durende een jaar als legerpredi- kant fungeren. 60 personen bestond, een koffie- tafel aangeboden. Daarna volgde een rondrit door Walcheren, waarbij o.m. Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle en Zoutelande werden aangedaan. In Vlissingen werd enige tijd op de boulevard vertoefd, waarna via Breskens en Philippine de terugreis werd aan vaard. In Philippine werd nog een verversing aangeboden en sprak de voorzitter van het co mité, de heer A. van Hove, het gezelschap toe. Rond negen uur arriveerde men zeer voldaan weer in ons dorp. Jammer, dat de plaatselijke fanfare verstek moest laten gaan, waardoor de intocht niet het gezellige karak ter kreeg, dat er van verwacht werd. Ook het feit, dat nog ver scheidene bejaarden van deel name aan de reis afzagen, viel te betreuren. Het uitstapje toch was bedoeld voor alle bejaarden zonder onderscheid van rang of stand, zodat met uitzondering van de zieken niemand afzijdig had moeten blijven. Intussen is het reisje buitengewoon goed geslaagd en het enthousiasme van de deelnemers staat er borg voor, dat bij een volgende gele genheid de animo zeker nog gro Reis ouden van dagen. Voor de eerste maal maakten ook de ouden van dagen uit onze parochie gezamenlijk een uit stapje. Het is meteen een goed begin geworden, want het orga niserend comité had kosten noch moeite gespaard om er een ge zellig reisje van te maken. Via PerkpolderKruiningen en Goes ging de tocht naar Middelburg, waar een bezoek werd gebracht aan Miniatuur Walcheren. Onder leiding van een gids werd hier een genoeglijk uurtje doorge bracht. Vervolgens werd het ge zelschap, dat met inbegrip van comité en verzorgsters uit ruim Benoemd. Onze dorpsgenoot, de heer J- Hamelink, is met ingang van het a.s. schooljaar benoemd tot leraar lichamelijke oefening aan de R.K. Mulo-school te Oldenzaal. WOENSDAG 31 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Desirée". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De vrouw met het ijzeren masker". DONDERDAG 1 SEPT. SLUISKIL: Blikstraat, 13 u.: Aardappelrooidemonstratie bij de heer Adr. Ramondt. JA De raad der gemeente Zuidzan- werkman en de schoonmaakster de kwam Maandag j.l. in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter H. P. Everwijn. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.a. een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, waarbij werd medegedeeld, dat het be sluit van de secretaris-generaal van het departement van Binnen landse Zaken, houdende aanwij zing van de gemeenten Oostburg en Zuidzande als gemeenten, waar de bediening van ontvan ger door dezelfde persoon wordt bekleed, bij Koninklijk Besluit van 11 Juli 1955 is ingetrokken. Ter bespreking van de sollici taties naar de betrekking van ge meente-ontvanger, ging de raad in geheime zitting over. Na heropening der openbare vergadering werd tot schriftelij ke stemming overgegaan. De heer J. de Doelder kreeg 4 stemmen en de heer S. W. Schel- linger 3 stemmen, zodat de heer De Doelder werd benoemd. Op zijn verzoek werd aan de heer A. A. Verbuijt eervol ont slag verleend als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De heer H. P. Everwijn werd met ingang van 1 Maart 1955 be noemd tot bezoldigd ambtenaar Enige officieren van de Nationa-burgerlijke" stand, onder le Reserve en leden van Steun 6..„i Wettig Gezag, alsmede bestuurs leden van het Rode-Kruis zullen de oefening bijwonen. Het pu bliek zal vanaf de zuidzijde van het „Kanaal", op het eind van 't Concoursterrein de gehele oefe ning van nabij kunnen volgen. Op het terrein waar de oefe ning wordt gehouden, zal geen publiek worden toegelaten. Opbrengst fancy-fair. In een bijeenkomst van de medewerkers aan de fancy-fair, die vorige week t.b.v. de paters F. Janssen en Th. Kint werd ge organiseerd, werd de onbrengst *an de fancy-fair en van de mis sieloterij bekend gemaakt. Met seel genoegen kon het comité aan pater Janssen een bedrag overhandigen van 3200,Van enkele plaatsen was de opbrengst van de loterij nog niet binnen zodat het netto eindresultaat on geveer 3500,— zal bedragen. Tevens vond de trekking plaats gelijktijdig eervol ontslag als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Verder werden tot onbezoldigde ambtenaren van de burgerlijke stand benoemd de heren J. de Doelder en H. Goedegebuur. Zonder hoofdelijke stemming werden vervolgens nieuwe sala risregelingen vastgesteld voor de ambtenaren ter secretarie, de ge meentegeneesheer, de gemeente der gemeente-gebouwen Voorts stelde de voorzitter aan de orde een voorstel van B. en W. tot toetreding als lid van de A.N.W.B., waartoe zonder hoof delijke stemming werd besloten. Ook werd toegetreden tot de ge meenschappelijke regeling inzake behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenheden. Afwijzend werd beschikt op subsidieverzoeken van de Bond tegen het schenden door het Vloeken van Gods Heiligen Naam, de Centrale van Katho lieke Militaire Tehuizen, en van het Humanistisch Thuisfront. Aan de Provinciale Bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" werd een subsidie verleend van 3 cent per Rooms-Katholieke inwoner en aan de Dienst voor de Geeste lijke Volksgezondheid in de Pro vincie Zeeland een subsidie van 3 cent per niet-Rooms-Katholieke inwoner. Na uitvoerige beschouwingen verleende de raad tenslotte met 6 tegen 1 stem (die van de heer Iz. Cappon) een crediet van 16.000 aan B. en W. tot aankoop van een 2-wielige brandspuit als mede van een trekker manschap- penwagen en een alarmsirene. Dit crediet zal worden gedekt voor 10.000 uit bestaande reser ves. De resterende 6.000 zal in 15-jaarlijkse termijnen uit de ge wone dienst worden afgeschre ven. De heer Iz. Cappon vond dit (jupeerd bedrag te hoog en stelde voor alleen een nieuwe motorspuit te kopen, welk voorstel niet weid ondersteund. Zonder hoofdelijke stemming werd na toelichting door de voor zitter de begroting voor 1955 ge wijzigd. De rondvraag leverde niets bij zonders op. HONDERDDUIZEND ER UIT. In de staatsloterij is Dinsdag ochtend de hoofdprijs van 100.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op lot nr. 20997. De series van dit lot zijn ver kocht in Rotterdam, Groningen, Bloemendaal en Beverwijk. Te Rotterdam is het lot, waar op de honderdduizend viel, ver kocht in twee halve loten en wel aan een Haagse kapper en aan een speelclubje van 23 Rotter damse kellners. Te Bloemendaal werd een heel lot verkocht waar op de honderdduizend viel, waar schijnlijk aan een inwoner van Amsterdam. Het gelukbrengende lot te Beverwijk werd vekocht in een kwart, een aantal twin- tigjes en tientjes. Ook te Groningen moet de honderdduizend worden gedeeld. Er werden daar een half lot en een aantal tientjes en twintigjes verkocht. DODELIJKE MOTORBOTSING. In het diaconessenhuis te Naar- den is gisternacht overleden de 32-jarige J. H. V. uit Amsterdam, die bij een motorbotsing op de rijksweg Maandag tegen de avond zeer ernstig werd gewond. V. reed met zijn vrouw achter op en wilde linksaf de Wagner- laan inslaan. Op dat moment werd hij aangereden door een links achter hem rijdend motor rijwiel, bestuurd door de 26-jari ge J. van D., eveneens uit Am sterdam, die zijn verloofde als duopassagier had. Waarschijnlijk had Van D. op dat moment een snelheid van circa 70 km. Een tussen beiden rijdende auto kan 't zicht even hebben belemmerd. V. is bezweken aan zeer ernsti ge hoofdwonden en een beenfrac tuur. Van D. liep een schedelba- sisfractuur op; zijn toestand is zorgwekkennd. De verloofde van Van D. kreeg een shock, mevr. V. liep slechts lichte verwondin gen op. FELLE BRAND IN OPSLAG PLAATS VOOR AUTOBANDEN Een felle brand, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, heeft gisteravond een opslag plaats voor autobanden achter het slopersbedrijf van de heer S. de Groot aan de Korte Dwars weg in Duivendrecht nabij de rijksweg AmsterdamUtrecht in de as gelegd. Enkele duizenden naar Ypenburg getransporteerd. Sedert het eerste vliegtrans- port in de nacht van 4 Juni van dit jaar, zijn in de afgelopen drie maanden geregeld des nachts Republic straalvliegtuigen van het type F 84 F Thunderstreak en R. F. 84 F. Thunderflash ge transporteerd. Deze voor de Nederlandse en Belgische lucht machten bestemde Vliegtuigen worden in de werkplaatsen van de industriemaatschappij Avio Diepen N.V. op Ypenburg gede- conserveerd, geïnspecteerd en vlieggereed gemaakt. Uit de aard der zaak moesten in de beginperiode langs het uit gestippelde traject verschillende moeilijkheden worden overwon nen doch al heel spoedig werd het transport dank zij de in samen werking met militaire en burger lijke overheidsinstanties getrof fen voorzieningen een routine kwestie, die geen enkel probleem, meer opleverde. Na oplossing van de per schip aangevoerde vlieg tuigen worden thans in 2 Yz a 3 uur in een nacht vijf tot zes vliegtuigen naar Ypenburg gere den. BORD KWAM TERECHT. Bij een der taptoe-uitvoeringen te Delft was het bord, dat zich op de wagen bevond, waarmee het exercitiedetachement onder leiding van de le luit. K. Schild- meyer dagelijks naar de markt komt, spoorloos verdwenen. Doch Maandagavond, toen de militai ren na de exercitie de markt af marcheerden, zagen zij zich tot hun verbazing plotseling gesteld tegenover „het" bord. Daaraan waren bevestigd 54 lollies (voor ieder één) en een doos met vijftig sigaretten. Bo vendien was er een brief aan het boord bevestigd, bevattende een vriendelijke uitnodiging van de Dëlftse studenten bond want die had de militairen de poets ge bakken om in een zaak in de omgeving van de markt gezellig vrede te sluiten. ZESTIEN DRAAIORGELS KOMEN UIT OP UTRECHTS DRAAIORGELCONCOURS. Zestien van de beste draaior gels die Nederland bezit, zullen hedenavond in Utrecht uitkomen op het nationaal draaiorgeicon- cours, dat door de stichting dat onlangs een tournée maakte met Utrechtse orgelvrienden, aan de „Arabier" uit Groningen, die kortgeleden een zegetocht door Engeland heeft gemaakt, aan het groot orchestorgel uit Gorinchem dat een vaste standplaats zal krijgen op het stationsplein, als mede aan een groot Gavioli-ker- misorgel uit Nijmegen. MOEILIJK SPIJBELEN IN DORDT. Artikel 30 van de Leerplicht wet geeft de gemeenteraden de bevoegdheid, bij verordening te bepalen, dat politie-agenten ge machtigd zijn een kind, dat zij gedurende de schooltijd op straat aantreffen, te brengen naar het hoofd van de school, tot welker leerlingen dit kind behoort. De gemeente Dordrecht heeft zo'n verordening al sinds 1903. Of het nu aan de komkommertijd ligt of dat het schoolverzuim in Dor drecht de laatste tijd sterk ge stegen is.plotseling is men in de Merwestad tot de conclusie gekomen, dat die verordennig niet voldoet. Er zijn namelijk en kele beperkende bepalingen in opgenomen: Alleen kinderen, wier namen op een door de com missie tot wering van schoolver zuim opgemaakte lijst voorko men, kunnen worden opgepikt. Als zij zich echter in gezelschap van ouders, verzorgers enz. be vinden, moeten zij ongemoeid worden gelaten. Burgemeester en wethouders stellen nu de raad voor die be perkende bepalingen uit de ver ordening te schrappen. Gaat de raad met dit 'voorstel accoord, dan helpt er voor de Dordtse kinderen geen moedertjelief aan: Als zij tijdens de schooluren op straat worden aangetroffen wor den zij met (en misschien wel öp) de sterke arm naar school ge bracht, niets zal dat tegen kun nen houden dan een briefje van het schoolhoofd, waaruit blijkt, dat het kind gerechtigd is bui ten de schoolmuren te vertoeven. Door geld in te zamelen bij zijn gasten en geholpen door giften van bewoners van zomerhuisjes is het de exploitant Van een kampeerboerderij aan de Loos- drechtse plassen, de heer Poor- tinga, gelukt 'n sympathiek idee uit te voeren. Aan 25 Amsterdamse kinderen van ouders, die dit zelf niet kun nen betalen, is een week gratis verblijf op de kampeerboerderij aangeboden. De N.B.M. zorgt voor gratis vervoer en zo zullen Maandag 5 September de 25 bleekneusjes met hun begeleiders per autobus bij de kampeerboerderij „Simmer Wille" aankomen, voor het door brengen van een vacantieweek. De logeetjes worden bezigge houden met boottochten, zeilen, zwemmen, een demonstratie wa terskiën, enz. GEDEELTELIJKE ONVERBIN- DENDVERKLARING MELK- S ANERIN GSREGELIN GEN UITGESTELD, In de staatscourant van giste ren is opgenomen een beschik king van de minister van Econo mische Zaken waarbij is bepaald, dat de inwerkingtreding van de beschikking van de minister van 2 Maart 1955 waarbij melksane- ringsregelingen gedeeltelijk zijn onverbindend verklaard, uitge steld wordt van 3 September 1955 tot 3 December 1955. Dit uitstel houdt verband met de omstandigheid, dat het na overleg met de betrokken melk handel wenselijk is gebleken na dere voorstellen tot wijziging en aanvulling van laatstbedoelde be schikking- in overweging te ne men. Herziening heeft tot gevolg, dat voor 't in werking treden der onverbindendverklaring door de betrokkenen nog nadere gege vens moeten worden verzameld en overgelegd, waarmede enige tijd gemoeid zal zijn. tij gloednieuwe bestemd voor de export, gingen verloren en een kleine vrachtauto brandde geheel uit. Een buurman ontdekte tegen zeven uur het vuur tussen de banden in de tamelijk afgelegen opslagplaats en waarschuwde de echtgenote van de sloper. Met behulp van buren begon men de plaats te ontruimen, doch het vuur sloeg in de brandbare mas sa snel om zich heen. De vrijwil lige brandweercorpsen van Ouderkerk en Duivendrecht ga ven snel water doch het duurde ruim twee uur alvorens de vlam men geheel waren gedoofd. De enorme rookontwikkeling, die steil omhoog trok tegen de don kere avondlucht en de vorm van een cycloon aannam, trok hon derden toeschouwers zowel uit Amsterdam als uit Ouderkerk en omgeving. De burgemeester van de gemeente Ouder-Amstel, mr. F. J. J. M. Boelens, was ter plaatse aanwezig. De brandweer uit Amsterdam, die met een wagen was uitge rukt, behoefde niet te assisteren. De schade bedraagt volgens de eigenaar op zijn minst vijfduizend gulden. Hij deelde mee, in het ge heel niet verzekerd te zijn, zodat deze brand hem zwaar heeft ge- autobanden, waaronder een par-1 „Stadsontspanning" in samen werking met de kring van draai- orgelvrienden op de speelweide van het Utrechts Wilhelminapark wordt gehouden. De deelnemende orgels zijn: „De ijzeren Hein" (Den Haag), „De Barometer" (Amsterdam), „Het Carillon" (Utrecht), „Het Witje" (Haarlem), „De blauwe Trom" (Utrecht), „De Brand weer" (Den Haag), „De blauwe Pilaar" (Hilversum), „De Pot" (Rotterdam) „Za Za" (Haarlem), „De Bioscoopfluit" (Groningen), „De Negentiger" (Amsterdam), „De Gouwe" (Leeuwarden), „Sa- turnus" (Groningen) en „De Krans" (Amsterdam). Om' half zeven verzamelen alle deelnemende orgels zich voor de loting. Direct daarna trekken de orgels al draaiende in optocht naar het Wilhelminapark. De beoordeling van de orgels zal geschieden door een jury van liefst 100 leden en terwijl de uit slag van de jury wordt berekend, zullen zes Utrechtse notabelen elkaar bekampen aan het grote wiel. Utrecht verwacht hedenavond duizenden toeschouwers en de politie heeft uitgebreide maatre gelen genomen om de drukte die deze belangstelling met zich brengt, het hoofd te kunnen bie den. B. en W. van Utrecht hebben goed gevonden, dat op de con coursdag zelf en op 1 September zullen HONDERDSTE STRAAL VLIEGTUIG OVER DE WEG VAN ROTTERDAM NAAR YPENBURG. alle orgels vrij zullen mogen .draaien in de stad. Bovendien is In de afgelopen nacht werdaan een viertal niet-deelnemende door Avio Diepen het honderdste'orgels ook vergunning verleend straalvliegtuig van de Merweha- j in Utrecht op te treden en wel ven in Rotterdam over de weg aan hét orgel „De drie Pruiken" aoor PERCY KING. 50) (Nadruk verboden). RADIOPRIJSVRAAG VOOR KONINGIN WILHELMINA- FONDS. Ter gelegenheid van de 75e ver jaardag van Prinses Wilhelmina zal heden in het nationale pro gramma over beide zenders om 20.35 uur een radioprijsvraag uit gezonden worden ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. De Sowjet-Unie heeft in de afgelopen vier dagen 20 Japanse vissersschepen met 180 beman ningsleden vrijgelaten, aldus de Japanse kustwacht. Men voegde hieraan toe, dat nog 11 Japanse vissersschepen met 63 vissers op Sowjet-gebied worden vastge houden, beschuldigd van schen ding van de Russische territo xiale wateren. Hij hoorde een motor aanslaan en vloekte zachtjes. Als Spark- brook een wagen had, was hij er gloeiend bij. Fenture kon racen als de beste en zijn uithoudings vermogen liet niets te wensen tegen een auto zou hij echter geen schijn van kans hebben. Waarachtig, ze kwam achter hem aan! Een zucht van verlichting ontsnapte Algernon de wagen gleed voorbij en er zat 'n vrouw aan het stuur. Even later moest hij reeds bekennen, dat zijn op timisme wel eens voorbarig kon zijn geweest de auto minderde vaart. Fenture óók. Doch daarna raakte hij van de wal in de sloot. Achter zich hoorde hij vervaar lijk schreeuwen en, snel omkij kend, zag hij de detective, die hem op een rijwiel napeddelde of het een wegwedstrijd gold. Op hetzelfde moment realiseer de Fenture zich, dat dan de auto mobiliste het waarschijnlijk niet op hem had gemunt, en hij spurt te opnieuw. Het was nu: er op of er onder! Giste hij mis, in vre desnaam! Hij bevond zich tussen twee vuren. Van het ene wist hij, dat hij er zich lelijk aan kon branden. Van het andere moest hij het afwachten. Fenture staak te verdere kansberekeningen, greep de kruk van het porfier, rukte het open en sprong in 'de wagen. Hals over kop kwam hij op de bodem terecht, want zó had hij een voet op de treeplank gezet, of de bestuurster gaf vol gas. Algernon hees zich overeind. Het verwonderde hem, dat hij niet onmiddellijk wéér onderste boven tuimelde ditmaal van verrassing. Want een koele, hoog hartige stem, die hij uit duizende herkende, zei: „Dat had ik óók gedacht!" Vera Crafts! HOOFDSTUK XIII. Zij zag er bekoorlijk uit in het nauwsluitend wollen sportpakje, met de mantelkraag omhoog en de coquette muts van bijpassen de kleur stevig op de haren. Een prettig gevoel doortintelde Alger non, dat de Prinses met de grijze ogen weer in zijn nabijheid was, al kon hij er zich niet op beroe men, dat zij tot nu veel vriende lijkheid aan hem had verspild. Misschien, dacht hij, inwendig gnuivend, verandert zij van tak- tiek, als zij bemerkt, dat de hon derd duizend pond wéér eens van bewaarder zijn veranderd! Voor lopig behoefde zij er niets van te weten. „Stop even!" verzocht hij. „Ik kom naast u zitten!" „Blijf waar u bent! Wanneer u iets hebt te zeggen, dat mij zou kunnen interesseren, zet dan uw stem uit." „Ik heb massa's te vertellen. Maar eerst wil ik u bedanken voor de rol van reddende engel. Net op tijd!" „Ik verloor u gisteren en van daag niet uit het oog. U verze kerde immers, 8 November van de partij te zijn? Zó groot is Bur- chester niet, dat twee mensen, die het er op hebben gezet, el kaar te vinden, daarin niet zou den slagen." „Het klinkt veelbelovend!" Fen ture lachte zachtjes. „Ik heb u op de partij gemist. Vergis ik me niet, dan heeft het grote feest dus twee dagen later plaats elders. Zó luidde het voorbehoud tenminste." Hij wachtte even. Toen het meisje het zwijgen be waarde, zei hij„Als ik u goed heb begrepen, maakte u jacht op me." „Zo zoudt u het kunnen noe men," antwoordde zij koel. „Ik weet, waar het u om te doen is. Algernon schudde het hoofd. „U schrijft mij uw bedoelingen toe." „Geen kwestie van. Ik beschouw u als 'n stroper, terwijl ik...." „In het bezit van een authen tieke jachtakte ben," vulde hij aan. „Wel ja, waarom niet?" Het meisje draaide even het hoofd in zijn richting. „U hebt wéér een fortuinlijke stroop tocht achter de rug, niet?" „Gissen doet missen, miss Vera Crafts!" Hij gooide het gesprek over een andere boeg. „Waar brengt u me heen?" „Eerst Bradford." „Eerst. Er volgt alzo meer." „Mountbrook." „Aha. Daarmee is het „elders" verklaard. Ik moet bekennen, nooit van Mountbrook te hebben gehoord. Waar ligt die wereld stad?" „Stel geen overbodige vragen! Wacht af!" luidde haar onlogi sche repliek. In Bradford stopte zij aan het telegraafkantoor. Toen zij er haar bezigheid had verricht, reed zij de auto in een garage en huurde een taxi, welke hen naar een restaurant buiten het centrum bracht. Zij stond er op, haar eigen diner te betalen, weigerde na af loop even standvastig een kop koffie van Algernon te aanvaar den. Met een taxi reden zij naar het station. Tijdens de rit vertelde hij haar de afloop van het avontuur met de C.N.Y.L, 35—206. „U had ons wel eens in een lastig parket kunnen brengen door er met Barr's sportvliegtuig tussenuit te knijpen. Wie bestuurde het, u of de Mop? Vera trok de wenkbrauwen omhoog. „De Mop....?" „Ik gaf mijn medereizigers ter onderscheiding een bijnaam. Die van Mop leek me voor Wisburn geknipt. U doopte ik de Prinses met de grijze ogen." (Wordt vervolgd). In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was afwezig de heer D. J. Oggel. Na opening door de voorzitter, burgemeester Van Oeveren, wer den de notulen der vorige verga dering ongewijzigd vastgesteld. In een zeer vlot tempo werd vervolgens de uitgebreide agen da afgewerkt. Alle ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangeno men, terwijl bij punt 2 van de door B. en W. gedane mededelin gen, welke in ons nummer van j.l. Zaterdag zijn opgenomen, be treffende het afstaan als par keerruimte van een strook grond tussen het Centrum en het café Zonnehoek aan de eigenaar van het pand tegen een jaarlijkse ver goeding van 10, de heer Kesbe ke voorstelde om uit de huur overeenkomst de beperkende be paling over het gebruik hiervan des Zondags te schrappen. De heer C. van Bendegem zei de, dat hij het principieel eens was met de heer Kesbeke, doch achtte het om verkeerstechnische redenen beter dat deze strook grond uitsluitend werd gebruikt als parkeerterrein. De voorzitter was van oordeel, dat zulks inderdaad juist de al lerbeste oplossing was. Z.h.s. werd aldus besloten en zal deze bepaling in de huurover eenkomst aldus worden geredi geerd. Achtereenvolgens werden z.h.s. aangenomen de volgende agenda punten: 3 Het voorstel om adhaesie te be tuigen aan het verzoek van het gemeentebestuur van Hulst be treffende het verkrijgen van een vaste oeververbinding, door mid del van een tunnel, met overig Nederland. 4. Voorstel tot verkoop van bouwgrond. Gunstig werd beschikt op de aanvrage van bouwgrond door de heren A. Dieleman, aan de Wil- helminastraat, J. P. Sanderse, in plan Zuid, en E. A. Wagenaar, aan de Buitenweg, zulks overeen komstig de door B. en W. gestel de voorwaarden. 5. Voorstel tot aankoop van eni ge percelen in de Oudewijk ten behoeve van de sanering van dat gedeelte der gemeente. De raad machtigde B. en W. tot aankoop van de percelen Oude wijk nrs 2, 3, 4, 6, 8, 14, 40, 42, 48 65 en 73, Weststraat 67 met de terreinen, een gedeelte van het perceel grond aan de Buthdijk van A. de Feijter, alsvoren van A J. van Hoeve, tot een bedrag van 25.000. 6. Voorstel tot aankoop van een strook grond in de Stationstraat. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd goedkeuring verleend tot aankoop van bedoel de grond van F. A. Laureijs te St Jansteen voor een bedrag van 1, voor het aanbrengen van een trottoir ter plaatse. 7. Besloten werd tot doorhaling van de hypothecaire inschrijving ten behoeve van J. A. van Doorn en de erven Wed. E. v. d. Vijver- Puts. 8. Het voorstel tot a. wijziging van het Algemeen Ambtenaren reglement en van de Arbeids overeenkomstverordening, b. wij ziging van de kindertoelageveror dening, c. wijziging van de uitke ringsverordening, d. vaststelling regeling inzake gelijktijdig genot van burgerlijke beloning en belo ning als noodwachter B.B., werd z.h.s. aangenomen. 9. Besloten werd tot het instellen van een koopavond op Vrijdag- •avond tot 9 uur voor de sigaren handelaars. 10. Een premie van ƒ550 zal aan R. de Smet te Spui worden toegekend voor de herbouw met rijkspremie van zijn onbewoon baar verklaarde woning. 11. Goedkeuring werd verleend aan de verzoeken van het bestuur der Chr. Nat. school' om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen voor de U.L.O.-school, n.l. 343,80 voor aankoop leermiddelen we gens uitbreiding aantal leerlin gen en 86 voor aanvulling leer middelen voor het vak handels kennis. 12. Overeenkomstig voorstel van B. en W. werden verleend de ver goedingen voor de bijz. scholen over 1954, zijnde voor de Chr. Nat. school 12.696,62, de Geref. lagere school te Spui ƒ2.195,11, de R.K. school Walstraat 8.107,24 en de Chr. Nat. school voor U.L.O. 5.458,10. 13. Vastgesteld werden de bedra gen tot verrekening der kosten van het vakonderwijs over 1954, zijnde voor de Chr. Nat. school 1256,13, de R.K. school 968,49 ende Chr. U.L.O.-school 2796,98. 14. Voorstel tot de bouw en ex ploitatie van autoboxen ten be hoeve van de Rijksdiensten. De totale kosten hiervan bedra gen 32.000 en de jaarlijkse las ten 2140. De Rijksgebouwendienst is be reid deze boxen te huren voor 2140 per jaar, n.l. 1000 voor de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst en 1140 ten behoeve van de Centrale Velddienstpost der Invoerrechten en Accijnzen. De heer Gerrits vroeg, of het geen financiële offers van de ge meente zou vragen indien deze rijksdiensten uit Axel zouden verdwijnen. De voorzitter antwoordde, dat het aantal auto's van particulie- "ren zich voortdurend uitbreidt en het gebrek aan boxen steeds gro ter wordt, zodat hiervoor altijd gegadigden zullen zijn. Z.h.s. werd het voorstel van B. en W. aangenomen. 15. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldle- ning groot 270.000, ter voorfi nanciering van de bouw en in richting van 'n bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs met gymnastieklokaal. 16. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot het aangaan van een vaste lening groot ƒ50.000 ten behoeve van de Chr. scholen voor L.O. en U.L.O. voor het aan brengen van een centrale verwar ming. 17. Aanbieding gemeentebegro ting 1956. Voor het onderzoek hiervan werden bij loting de volgende commissies samengesteld: Afd. I de heren Wondergem, De Feijter en P. van Bendegem; Afd. II mevr. Folkertsma Staal en de heren C. van Bende gem, Hamelink, Maas, Kesbeke en C. de Putter. 18. Behandeld werden diverse re clames tegen aanslagen in enige plaatselijke belastingen. 19. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden vastgesteld de staten van oninbare en nog te verhalen posten van vorige dienstjaren. 20. Bij de omvraag informeerde de heer Maas naar de oorzaak, dat in de De Ruyterstraat reeds geruime tijd een woning leeg staat, terwijl er toch zulk een groot gebrek aan woningen is. Wethouder P. van Bendegem antwoordde als voorzitter der commissie van toezicht woning bedrijf, dat in bedoelde woning de vloeren hersteld moeten wor den, daar deze van vocht te lij den hebben. In verband met de vacanties kon hieraan nog niet worden begonnen, doch de wo ning zal op korte termijn weer bewoonbaar worden gemaakt. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Na afloop werd in een der bo venzalen van het stadhuis een maquette van het nieuw te bou wen zwembad bezichtigd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2