Dulles Generaal BoyerdelaTour volgt Grandvai op De Brits-Grieks-Turkse besprekingen De verdediging van Japan De Egyptisch-lsraëiische incidenten Persconferentie minister De loon- en prijspolitiek in West-Duitsland De voedselpositie van Sowjet-Rusland Heden herdenkt II. K. IL Prinses Wilhelmina haar 75e verjaardag WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Afschaffing van de vereveningsheffing en wijziging van de loonbelasting en van de inkomstenbelasting Weerarrestaties in Indonesië «Vrij Nederlandse» nozems in kort geding WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No. 3547. Tsjecho-Slowakije treedt toe tot het Oostenrijkse staatsverdrag de Zaterdag sluiting van E 55 Deopstand in Zuid-Soedan Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: mu/mum gmt advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. Generaal Pierre Boyer de la Tour du Moulin, de 59-jarige resi dent-generaal van Tunesië, is benoemd tot opvolger van Gilbert Grandvai als resident-generaal van Marokko. Een officiële be kendmaking van deze benoeming is nog niet uitgegeven, aldus werd Dinsdagavond uit Parijs vernomen. Generaal Boyer de la Tour zal heden van Parijs naar Rabat vliegen. Dinsdag is hij uit Tunis te Parijs aangekomen. Grandvai, oud-hoge-commissa- ris van Frankrijk in het Saarland, is ontslagen als gevolg van een meningsverschil met een conser vatieve minister. De conservatie ven wilden alleen dan de voorge stelde nieuwe politiek in Marok ko steunen, indien Grandvai zou vallen. Marokkaanse leiders hebben Dinsdag te Parijs met adviseurs van de Franse premier, Faure, van gedachten gewisseld over de plannen voor de nieuwe politiek. Dinsdagavond werd verwacht, dat binnen 48 uur een afvaardi ging van Marokkaanse leiders zich naar Madagascar zal bege ven voor een bezoek aan de afge zette sultan, Ben Joessef. 0 ROYER DE LA TOUR NAAR MAROKKO? Uit gewoonlijk betrouwbare bron is in Parijs vernomen, dat generaal Boyer de la Tour, de Franse bevelhebber in Tunesië, de benoeming tot resident-gene raal van Marokko heeft aan vaard. Men verwacht, dat de generaal, die in Marokko Gilbert Grandvai zou opvolgen, vandaag in Rabat zijn nieuwe functie zal aanvaar den. Zijn eerste taak zou zijn te helpen bij de delicate onderhande lingen over het vervangen van sultan Mohammed Ben Arafa door een regentschapsraad. De ze raad zou de eerste representa tieve Marokkaanse regering, met deelneming van de nationalisten, moeten vormen. A. A. GROEP ZAL KWESTIE NOORD-AFRIKA VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD BREN GEN. De uit zeventien landen be staande Aziatisch-Afrikaanse groep in de Verenigde Naties heeft Dinsdag besloten, de Veilig heidsraad te verzoeken, zich met de toestand in Frans Noord-Afri- ka bezig te houden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Grie kenland en Turkije hebben Dins dag hun conferentie over het Oostelijk deel van de Middelland se Zee en Cyprus voortgezet. Al leen de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, MacMillan, voerde het woord. Na de bijeenkomst werd een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd ,dat MacMillan het standpunt van de Britse regering ten aanzien van diverse proble men die op de conferentie bespro ken worden, uiteen zette. Hij no digde de Griekse en Turkse minis ters van Buitenlandse Zaken uit zijn voorbeeld op de komende zit- De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft Dinsdag voorgesteld, dat Japan en de Ver enigde Staten hun betrekkingen op het terrein van de defensie herzien, opdat er binnenkort een einde komt aan Japans afhanke lijkheid van een ander land wat de landsverdediging betreft. Sjigemitsoe zeide dit tot de Amerikaanse nationale persclub te Washington. Japan en de Ver enigde Staten dienen hun plan nen samen te bundelen, aldus de minister. Japan wenst een verdedigings stelsel, „gebaseerd op wederke righeid, dat doeltreffend zal blij ken te zijn en tezelfdertijd span ningen, zoals die welke moeten ontstaan uit de aanwezigheid van buitenlandse militairen op ons grondgebied, wegneemt", zo zei- de de Japanse minister. Verder zeide Sjigemitsoe, dat Japan er verstandig aan doet normale betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen. Noch de Japanners, noch de Amerikanen kunnen aan de wer kelijkheid ontkomen, dat er twee Chinese regeringen zijn, die elk over een eigen gebied gezag uit oefenen en vijandig gezind jegens elkaar zijn. De minister zeide, dat in Japan wordt aangedron gen op uitbreiding van de handel met continentaal China. Hij voeg de hier echter aan toe: „Het lijkt mij, dat Zuid-Oost-Azië meer mo gelijkheden voor een aantrekke lijk handelsgebied biedt dan Chi na. Deze mogelijkheden zijn ech ter afhankelijk van de ontwikke ling van de natuurlijke hulp bronnen van dat gebied". „Wij hopen in staat te zijn de welvaart van de vele millioenen door technische hulp te verstrek ken aan en uitbreiding van de handel met de landen in dat ge bied". Sjigemitsoe zeide toe te geven dat de kwestie van de herstelbe talingen aan Indonesië en de Phi- lippijnen nog altijd een ernstige hinderpaal is voor de samenwer king tussen Japan en Zuid-Oost- Azië. Japan wil allerminst de last van de herstelbetalingen op de Verenigde Staten schuiven, maar het wil de Japanse politiek coör dineren met de Amerikaanse. Ja pan wil zijn economische hulp plan voor Zuid-Oost-Azië. tingen te volgen. Een studie van deze verklaringen der drie par tijen zou dan een basis voor con structieve besprekingen vormen, zo meende hij. Heden, komen de ministers op nieuw bijeen. Dan zal de Griekse minister van Buitenlandse Zaken spreken. MacMillan heeft tot zijn Griek se en Turkse collega's gezegd, dat handhaving van de Britse souve- reiniteit over Cyprus van vitaal belang is voor het nakomen van Groot-Brittannië's eigen verdedi- gings-verplichtingen en die van zijn veertien bij de Navo aange sloten bondgenoten, aldus werd in conferentiekringen vernomen. De Tsjechoslowaakse nationale vergadering heeft Dinsdag een stemmig Tsjecho-Slowakije's toe treding tot het staatsverdrag waarbij Oostenrijk zijn onafhan kelijkheid herkrijgt, goedgekeurd. Ieder lid van de V.N., dat met Duitsland in oorlog was, kan tot bet verdrag toetreden. De premier, Siroky, die zeide, dat Tsjecho-Slowakije zijn han delsbetrekkingen met Oostenrijk aanzienlijk wil uitbreiden, ver klaarde in de vergadering, dat het „ongetwijfeld mogelijk" zal zijn de nog hangende problemen tus sen beide landen op te lossen „in een geest van wederzijds vertrou wen". Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot afschaffing van de verevenings heffing en wijziging van de loon belasting en van de inkomsten belasting. In de memorie van toelichting van de minister en de staatsse cretaris van Financiën wordt er aan herinnerd, dat tengevolge van de inwerkingtreding van de algemene ouderdomsverzekering het overheidsbudget zal worden ontlast van de kosten van de noodwet ouderdomsvoorziening, welke voor 1955 op 297 min zijn geraamd. Anderzijds is te ver wachten, dat de onderhandelingen tussen de organisaties van werk nemers en werkgevers in zake een compensatie voor de door de werknemers te betalen premie voor de ouderdomsverzekering tot een stijging van de loonkos ten zullen leiden. Gezien het vorenstaande heeft het steeds in de bedoeling van de regering gelegen daartegenover een belastingverlichting te be vorderen '%>p het stuk van de vereveningsheffing, welke van de werkgevers naar de maatstaf van de door hen betaalde lonen wordt geheven. Nu de opbrengst van de vereveningsheffing, die voor 1955 op 300 min kan wor den geschat, ongeveer evenveel bedraagt als de kosten van de noodwet ouderdomsvoorziening, wordt thans voorgesteld gelijktij dig met de invoering van de al gemene ouderdomsverzekering geheel af te schaffen, waardoor mede in het belang van de concurrentiepositie van ons land het kostprijsverhogende effect van deze algemene sociale ver zekering in belangrijke mate wordt beperkt. De invoering van de algemene heid worden opgenomen ook de ouderdomsverzekering maakt premie voor de ouderdomsverze- het voorts wenselijk enkele tech- kering - welke als lijfrentepre- nische wijzigingen van onderge- mie onder de aftrekbare persoon- schikt belang aan te brengen in lijke verplichtingen kan worden de bepalingen van de loonbelas- gebracht in het loonbelasting- ting en de inkomstenbelasting, j tarief te verwerken. Het ligt in In de bestaande machtiging, om de bedoeling, tabellen samen te de premie- inhouding ingevolge stellen waaruit bij een bepaald de ziektewet en de werkloosheids- loon zowel het bedrag van de wet te verdisconteren in bijzonde- verschuldigde loonbelasting, als re loonbelastingtabellen (de z.g. het aan premie ouderdomsverze- coördinatietabellen) zal volgens kering verschuldigde bedrag kan het voorstel tevens de bevoegd- worden afgelezen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op zijn we kelijkse persconferentie ver klaard, dat er aanwijzingen zijn dat Rusland militaire uitrusting stukken heeft aangeboden aan de Arabische landen. De minister verklaarde, in ant woord op vragen, dat deze aan wijzingen tot op zekere hoogte betrouwbaar zijn, doch dat het ministerie van Buitenlandse Za ken geen officiële inlichtingen Onder de indruk van het da gelijks toenemende aantal op zeggingen van loonovereenkom- sten heeft de Duitse bondsrege ring besloten een nieuwe loon- piijs-golf in West-Duitsland te bestrijden. Op 8 September a.s. zal de Westduitse minister voor Econo mische Zaken, prof. E'-haid, een bijeenkomst hebben met de lei dende figuren uit de vakbewe ging en deze kwestie bespreken. Naar te Bonn verluidt, wil de minister de vakverenigingen er van overtuigen, dat prijsverla gingen op dit moment econo misch juister zijn dan loonsver hogingen. De eis „prijsverlaging inplaats van loonsverhoging" is reeds daarom gerechtvaardigd, dat bij een algemene verhoging van het loonniveau met millioe nen rentetrekkenden en onder steunden geen rekening gehou den wordt. Wanneer bovendien de arbei dende bevolking van een toene ming der productiviteit van het Westduitse bedrijfsleven profi teert door prijsverlagingen in plaats van door loonsverhogin gen, kan haar van de extra koop- kraaht niets door belastingen ontnomen worden. Te Bonn meent men, dat de Westduitse regering zonder dirigistische maatregelen een druk op de prij zen tot stand kan brengen. In de eerste plaats wordt daar bij gedacht aan z.g.n. „invoeren door iedereen", die het voor de verbruikers mogelijk makên goedkope verbruiksgoederen in het buitenland te kopen. Han delsondernemingen zouden dan op grote schaal verzending per post kunnen organiseren. Om te kun nen concurreren zouden dan in West-Duitsland waarschijnlijk de prijzen verlaagd moeten worden. Een ander middel om de con currentie op de Westduitse mark ten te vergroten en prijsverlagin gen te veroorzaken ziet men te Bonn in een snelle afdoening van de wet inzake concurrentie-be- perking (kartelwet) door de bondsdag. De sociaaldemocratische oppo sitie is het klaarblijkelijk niet eens met het parool „prijsverla ging in plaats van loonsverho ging". Door de sociaaldemocrati sche persdienst werd nog kort geleden verklaard, dat men de werknemer niet zijn recht op een aandeel in de grotere opbrengst kan „afkopen". Een Israëlische legerwoord- voerder heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat gewapende Egypte- naren te Beit Oved, ten Z. van Tel Aviv, vier Israëlische land arbeiders hebben doodgeschoten. Vijf Israëlische dorpelingen werden Maandagavond gewond, toen zij in een hinderlaag liepen die was gelegd door Egyptena- ren, die tussen Koebeiba en Jif- neh ver op Israëlisch gebied wa ren doorgedrongen, aldus de woordvoerder. Een andere Egyptische bende, beschoot Maandagavond nabij Kfar Bilou een Israëlische mili- over dit onderwerp heeft ontvan gen. Gevraagd naar de houding van de Amerikaanse regering, indien zou blijken dat deze aanwijzingen juist zijn, zeide Dulles niet te ge loven dat de Amerikaanse rege ring met zulk een ontwikkeling erg ingenomen zou zijn in ver band met mogelijk politieke ver wikkelingen. Hij voegde eraan toe, dat de Arabische regeringen vrij en on afhankelijk zijn, in deze zaak precies kunnen handelen zoals zij dat zelf willen en totaal geen verantwoording behoeven af te leggen aan de Verenigde Staten. Minister Dulles zei geen bewij zen te hebben dat de Arabieren thans over Russische wapenen beschikken. In verband met de jongste in cidenten bij Gaza, verklaarde Dulles dat de Verenigde Staten direct contact hebben opgenomen met de Egyptische en Israëlische regeringen en dringend hebben verzocht geen geweld meer te gebruiken in dit gebied. Met betrekking tot het aan staande bezoek aan Moskou van de Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer, verklaarde de minister dat de komende bespre kingen van Adenauer in Moskou mogelijk nuttige resultaten zul len afwerpen met betrekking tot de hereniging van Duitsland en de repatriëring van Duitse krijgs gevangenen, die zich nog in Rus land bevinden. Minister Dulles verklaarde, dat het moeilijk is thans reeds, te zeggen of de „geest van Genève" bezig is zich verder te ontwikke len, aangezien zich nog geen ge legenheden hebben voorgedaan, waarbij dit kon worden gecon stateerd. Deze mogelijkheid bestaat nu echter op de bijeenkomst te New York van de subcommissie voor ontwapening van de Verenigde Naties. De volgende gelegenheid zal zich voordoen als de minis ters van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" te Genève bijeen komen, zo voegde hij eraan toe. William Lambert, leider van de Amerikaanse landbouwdele- gatie, die zojuist een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft gebracht, heeft in een vraaggesprek voor de radio verklaard, dat de voed selreserve van de Sowjet-Unie onvoldoende voor haar zijn om een oorlog te voeren. Dit, aldus Lambert, zou één der redenen kunnen zijn .voor de verzoenende politiek. Inmiddels gaat de Sow jet-Unie voort met een intensie ve campagne voor de vergroting van de landbouwproductie. ECONOMISCHE, MAAR OOK POLITIEKE REDENEN. Het kan dus zijn, dat er inter nationale economische redenen zijn voor deze inschakeling van meer dan een half millioen man van de strijdkrachten in het pro ductie-proces. Als dat zo is, dan zullen er nog wel meer volgen. Economische noodzaak zou ook de bereidheid van de Russen verklaren om het Westerse voor stel tot beperking van de strijd krachten van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en China tot 1.500.000 man elk te aanvaarden. Doch er is ook een politieke achtergrond. In de aankondiging wordt gezegd, dat deze stap ge nomen is „om een verlichting van de internationale spanning te bevorderen en het vertrouwen tussen de landen te herstellen". Het Sowjetblad, de „Izvestia", stelt voor dat de Westelijke mo gendheden een overeenkomstige concessie zullen doen. Hierbij wordt vergeten, dat de taire auto, waardoor één der in zittenden gewond werd. Egyptische en Israëlische woordvoerders hebben Dinsdag opnieuw melding gemaakt van schendingen van hun gebied aan de demarcatielijn bij Gaza. Het aantal doden van de incidenten sedert de vorige week is nu ge stegen tot 19 Israëliërs en acht Egyptenaren. Tot verleden week was het in het grensgebied van Gaza betrek kelijk rustig. Doch sedert Egypte verleden week Woensdag de Egyptisch-lsraëiische besprekin gen over de toestand in het grens gebied afbrak, hebben zich dage lijks incidenten voorgedaan. Egyptische functionarissen deelden Dinsdag mede, dat Isra ëlische patrouilles Dinsdagoch tend bij Rafah, 32 km ten Zuiden van de demarcatielijn, Egyptische stellingen hebben aangevallen, waardoor een Egyptische soldaat werd gedood. Een Israëlische woordvoerder verklaarde in Tel Aviv, dat Egyp tenaren te Beit Oved, ten Zuiden van Tel Aviv, vier landarbeiders hebben doodgeschoten. Voorts zei hij, dat een Egyptische bende Maandagavond tussen Koebeiba en Jifneh een hinderlaag hadden gelegd, waarin vijf Israëliërs werden gewond en dat een andere Egyptische bende Maandagavond bij Kfar Bilou heeft geschoten op een Israëlische militaire auto, waardoor een inzittende werd ge wond. Op verzoek van Israël is een bijeenkomst van de gemengde Egyptisch-lsraëiische bestands commissie, die Dinsdag zou wor den gehouden, uitgesteld. Maan dag werd de vergadering van deze commissie afgebroken, om dat V.N.-functionarissen zich naar de plaats van nieuwe inci denten in het gebied van Gaza moesten begeven. Volgens een Israëlische woordvoerder is Overeenkomstig haar uit drukkelijke wens herdenkt heden H. K. H. Prinses Wil- helmina in alle rust en te ruggetrokkenheid haar 75e- ver,jaardag op haar paleis Het Loo. Wij bieden haar, die een hal ve eeuw ons land en volk, in vaak zulke benarde om standigheden bestuurde, on ze hartelijke gelukwensen aan en hopen, dat zij nog tal van jaren van haar wel verdiende rust zal mogen genieten, temidden van ons Koninklijk Gezin en verze kerd van de liefde van het Nederlandse volk. In Soerabaja zijn gearresteerd de hoofden van het plaatselijk bureau van import, van het kan toor van de handelsinspectie en van het kantoor van de industri ële inspectie Oost-Java. Een hunner werd gearresteerd, terwijl hij deel uitmaakte van het gevolg van vice-president Hatta, die een rondreis maakt door Oost-Java. Huiszoekingen werden verricht en boeken in beslag ge nomen. Er worden meer arres taties verwacht. Verenigde Staten en Engeland hun strijdkrachten reeds belang rijk hebben ingekrompen sinds het einde van de Koreaanse oor- leg. Zelfs wanneer het nieuwe decreet in werking treedt, zal Rusland zijn gewapende macht nog minder besnoeid hebben dan de Westelijke mogendheden ge durende de afgelopen 2 jaar. Dit is een thema, dat waar schijnlijk in de komende weken verder uitgesponnen zal worden; men zal er dan denkelijk het voorstel aan verbinden, dat het Westen nu als tegenprestatie af moet zien van het op de been brengen van een Westduits leger van 500.000 man. Dit zal zeer ze ker één van Molotow's voor naamste doelstellingen zijn op de in October a.s. te houden confe- (Maandag in het grensgebied van medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Weinig verandering. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. DONDERDAG 1 SEPTEMBER. Breskens 1.07 1.20 Terneuzen 1.42 1.55 Hansweert 2.22 2.35 Walsoorden 2.32 2.45 rentie te Genève. Voor Moskou is nog steeds niets zo aantrekke lijk als het vooruitzicht, dat straks een ongewapend West- Duitsland met een zwaar gewa pend Oost-Duitsland over her eniging komt confereren. Dus wat ook de interne rede nen zijn voor de komende in krimping, men zal deze stap moe ten bekijken als onderdeel van de psychologische voorbereiding voor de komende conferentie te Genève. Gaza van 's ochtends tot 's avonds over en weer geschoten. (Later deelde een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv nog mede, dat een Egyptische post in het Noordelijkste uiteinde van de kuststrook van Gaza Dinsdag ochtend een kwartier 'lang met mortieren en machinegeweren heeft geschoten op het Israëlische grensdorp Erez. Het vuur werd door Israëlische troepen beant woord. Er vielen aan Israëlische zijde geen slachtoffers. De „E 55" zal op Zaterdagavond 3 September om 7 uur met een korte plechtigheid worden geslo ten. Op het Elf Provinciënplein zullen dan de nationale en pro vinciale vlaggen worden gestre ken, ten teken dat de manifesta tie van Nederlands energie be ëindigd is. De algemene voorzit ter, ir J. W. Eernste, zal een kor te toespraak houden, muziek korpsen zullen de plechtigheid luister bijzetten. „Maar Nederland bouwt ver der": dat wil men de grondtoon laten zijn van de sluitingsplech tigheid. De nationale en provin ciale vlaggen zullen dan ook ge streken worden door aspirant vakarbeiders, horlogemakers, loodgieters, timmerlieden, metse laars, schilders, scheepsbouwers enz. Zij zullen die taak vervullen in hun werkkleding, teneinde dui delijk te maken, dat al is de „E 55" beëindigd, het'werk van Nederlands opbouw gewoon doorgaat. Het pretstadje „Unifesti" wordt eveneens die Zaterdagavond ge sloten, n.l. om middernacht. Een afgezant van de Zuidsoe- danse opstandelingen heeft in Juba de voorwaarden voor de overgave aanvaard. De regeringstroepen zullen de opstandelingen, die als krijgsge vangenen behandeld zullen wor den, ontwapenen. Mr. J. Meihuizen, president van land" gesteld, dat het artikel en ZON MAAN op onder op onder 31 5.50 19.34 18.24 3.40 Sept 1 5.52 19.32 18.44 4.53 2 5.53 19.30 19.02 6.07 3 5.55 19.27 19.20 7.23 de rechtbank te Amsterdam, zal moeten beslissen of een artikel in het weekblad „Vrij Neder land" van 20 Augustus j.l. bele digend is voor twee jonge Am sterdammers, die zich op de Nieuwendijk lieten fotograferen door een persfotograaf en die thans tegen dit weekblad een kort geding hebben ingesteld. Zij vonden hun foto's terug bij een artikel, dat getiteld was: „De nozems van de Nieuwendijk". Dit artikel was geïllustreerd met drie foto's zonder enig onderschrift. Op de twee andere foto's stonden groepjes jongemannen. De ge wraakte foto toonde de twee eisers, t.w. de 19-jarige Henk Hulst en de 22-jarige Gerrit Kiers, poserend voor een winkel op de Nieuwendijk. In het artikel, van de hand van Jan Vrijman, werden o.a. talloze uitlatingen van op de Nieuwen dijk rondzwervende jongeman nen geciteerd. Namens deze beide jongens had mr. A. J. M. Berkhoff in de dagvaarding tegen „Vrij Neder- de foto uiterst grievend voor hen beiden was, een beledigende aan tasting van hun eer en goede naam. De raadsman eiste onmid- rellijke staking van de uitgifte van dit nummer van „Vrij Ne- derlnad", het opnemen van een excuus zowel in het weekblad zelf als in twee dgabladen, waar in advertenties over de komende reportage hadden gestaan, alles op straffe van een dwangsom voor totaal 20.000, In de te publiceren rehabilita ties zou de hoofdredactie van „Vrij Nederland" dan de „verze kering van voortdurende hoog achting aan het adres van eisers" moeten opnemen. Namens de gedaagde partij noemde mr. J. Jolles het staken van de verkoop van het onder havige nummer (van 20 Augus tus) „een slag in de lucht", om dat het nummer allang verkocht is. Mr. Jolles probeerde Dinsdag ochtend in zijn pleidooi de bete kenis van het woord „nozem" na te gaan. Afgaande op de foto in het weekblad meende hij daaruit te mogen opmaken, dat een „no zem" iemand is met peau de suède schoenen met hoge zolen voor het „swingen", met opge vulde schouders in de jasjes, met zwarte dassen en met veel ringen aan de pinken. Hij sprak over „super-nozems" en „swing-no zems" en geloofde, dat het woord verbasterd Hebreeuws was en ontleend is aan Salomo. Wel was mr. Jolles het er mee eens, dat de publicatie niet pret tig was voor de beide jongens, maar de persfotograaf Ed. van der Elsken, die de foto heeft ge nomen, heeft de jongens gezegd, dat het voor een weekblad was. „Ze wisten dus heel goed, dat de foto gepubliceerd zou worden ea konden bezwaarlijk verwachten, dat dat zou geschieden bij een reportage over b.v. het kerkelijk leven van Nederland". Inderdaad hadden de jongens voor de fotograaf geposeerd, niet éénmaal, doch vele keren. Dat gaf mr. Berkhoff toe, maat hij bleef er bij, dat „nozem" veel op „penoze" leek (de overkoepelen de term in het Amsterdamse bargoens, ofwel het Amsterdam se „bob-jargon" voor de kleine misdadigers). Hij voerde aan, dat de beide jongens eenvoudige, rondborstige knapen waren, op wie geen aanmerking gemaakt kan worden. De president bepaalde de uit spraak op Zaterdagochtend a.s. om 10 uur.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1