Uit de Provincie Hei gestolen vliegtuig Eri Binnenlands nieuws ric TERNEUZEN. HOOFDPLAAT MIDDELBURG. RETRANCHEMENT. SCHOONDIJKE. SLUIS. IJZENDIJKE. «IgenJa STRANDHOOFDEN BIJ OOSTKAPELLE. Op het strand van Oostkapelle, dat slechts door een zwakke en lage duinrichel van het achter land is gescheiden en waar de zee nog steeds aan de winnende hand is en bij elke storm de dui nen weer met succes belaagt, is een aannemer, in opdracht van de polder „Walcheren", thans druk bezig met het uitvoeren van werkzaamheden tot versteviging van dit gevaarlijke gedeelte van Walcherens Noordwestkust. In eerste instantie zullen hier vijf standhoofden worden gebouwd op afstanden van 200 meter van el kaar en tot een lengte van 250 meter elk. Dit is het eerste ge deelte van het verdedigingsplan In dit kustvak, waar uiteindelijk 16 strandhoofden moeten komen. Gemiddeld kosten de hoofden 2% ton per stuk. Van elk laag tij wordt geprofiteerd en ook des avonds of des nachts wordt bij het licht van schijnwerpers door gewerkt. Alles wordt op alles ge zet om het werk aan de 5 strand hoofden nog voor het stormsei zoen gereed te hebben. Of dit zal gelukken zal volledig afhangen van het weer. Zodra er een ste vige Noordenwind staat moet al worden gestopt, omdat men dan niet in het water kan werken. Elk strandhoofd zal bestaan uit een kop, bestaande uit een zink- stuk verzwaard met grote hoe heelheden stortsteen, die met as falt worden gepenetreerd, een daarop aansluitende dam van ba salt tussen zware houten palen en eveneens met asfalt gepene treerd, waarna het sluitstuk, dat tot de duinvoet doorloopt, zal worden gevormd door een stenen dam op rijshout. De constructie daarvan is voorlopig. Men wil af wachten hoe het strand zal rea geren op de gewijzigde situatie, waarna beslist kan worden hoe dit gedeelte definitief moet ko men te liggen. Het aanbrengen van de koken de asfalt is een van de moeilijk ste onderdelen van het werk, om dat veelal onder water gewerkt moet worden. In de duinen vlak hij het strand is een complete as- faltinstallatie gebouwd, die 20 tot 25 tón asfalt per uur kan produ ceren. In totaal is rond 4500 ton nodig. Voorts moeten worden verwerkt 5500 m- zinkstuk, 8500 ton stortsteen, 4000 ton blok- steen, 8000 m2 rijsbeslag en 2600 ton basalt. De vorige week is ook een begin gemaakt met het laten springen van de ruim 10.000 m3 vast beton aan bunkers en an dere verdedigingswerken in de duinen en op het strand van Oost kapelle. Driekwart van de vrij komende materialen zal worden gebruikt voor de aanleg van puinwegen naar het strand voor de aanvoer van materialen ten dienste der oeververdediging en de rest is bestemd voor de ver steviging van de duinvoet elders. In totaal blijkt er daarna op en in de Walcherse duinen en dij ken nog ruim 100.000 m3 aan vast beton in bunkers etc. te zitten. Daarvan zal een groot deel moe- ■ten Worden opgeruimd, omdat dit overblijfsel Wfn de Atlantikwal voor de kust gevaren oplevert. Een onderscheiding. Onze stadgenoot de heer Jac. de Vast, die bij het laatstgehou den eindexamen aan de M.T.S. te Dordrecht slaagde voor de afd. chemische techniek en cerami- sche industrie mocht j.l. Zaterdag van het bestuur der Vereniging Klei-industrie in Nederland te Rijswijk het verblijdend bericht ontvangen, dat hem, als zijnde de candidaat die op het dit jaar ge houden eindexamen het hoogst aantal punten behaalde, een stu diebeurs voor een jaar verblijf in het buitenland werd aangeboden. Tien jaar „Oranjekwartier. Amus. muziek; 20.40 Hoorspel, 21.10 Amus. muz.; 21.50 Act.; 22.00 Gram.; 22.15 Voordracht; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.05 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 10.00 Causerie; 10.30 Protestantse kerk dienst; 12.00 Samenzang; 12.15 Harprecital; 12.20 Apologie; 12.40 Gram.; 12.55 Toespraak; 13.00 Nieuws; 13.10 Lunchconcert; 13.40 Boekbespreking; 13.55 Strijkork.; 14.00 Blaastrio; 15.10 Instr. octet; 15.30 Gram.; 16.10 Kath. thuis front overal; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; 17.00 Geref. kerkdienst; 18.30 Gram.; 18.55 Nieuws uit de kerken; 19.00 Boekbespr.; 19.15 Gram.; 19.45 Nieuws; 20.00 Lich te muziek; 20.25 Gram.; 20.40 Ac tualiteiten; 20.55 De gewone man; 21.00 Gram.; 21.10 Hoorspel; 22.40 Causerie en avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Voorde soldaten; 14.00 Gram.; 17.30 Rep.; 17.45 Nieuws; 18.05 Orgelconcert; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Kamermuziek. Kort na de bevrijding was er geen straat die niet een buurt vereniging had. Een normaal ver schijnsel, daar de mensen na al de narigheden, die zij tijdens de bezetting hadden ondervonden, wilden feesten en dit dan liefst gezamenlijk per straat, wijk of buurt. In de loop der maanden die volgden, verminderden de feesten van lieverlede en zo zag men de meeste buurtverenigingen weer evensnel verdwijnen als zij ge komen waren. Naast de buurtvereniging aan de andere kant van de Axelse- straat (de Bloemenbuurt), heeft het Oranjekwartier zich niet alleen tien jaren lang gehand haafd maar laat op gezette tijden iets van zich horen. De reden waarom het Oranje kwartier is blijven bestaan ligt hierin, dat het accent zeer spoe dig werd verlegd van feestvieren voor de groten, naar ontspanning voör de kinderen. Het toenmalige bestuur meen de dat er meer voor de kinderen moest worden gedaan en mede door zijn grote activiteit en met een eminente voorzitter als de heer Heideman, is het Oranje kwartier zover gekomen dat het volgende week feest gaat vieren. Er zijn nu ongeveer'180 gezin nen lid. Op vastgestelde tijden worden de kinderen bedacht. In de zomer worden mooie en leer zame reizen gemaakt, in het win terseizoen worden middagen ge organiseerd, waarop zij naar film, poppenkast, of goochelaar kunnen gaan kijken. Vanzelf vormt het Sint Nicolaasfeest het hoogtepunt. Maar dit wil niet zeggen dat ook de groten niet aan hun trek komen. Meestal worden in het winterseizoen een tweetal gezel lige avonden georganiserd, waar van tenminste één met een door de toneelclub „Oranjekwartier", in het Concertgebouw verzorgde avond. Wanneer deze een uitvoe ring geeft kan zij niet alleen rekenen op de belangstelling van de leden (die deze avond gratis krijgen aangeboden), maar ook van vele inwoners van onze stad die geen lid zijn van de buurt vereniging. Het is dus niet te verwonderen, dat het bestuur van de herden king van dit tweede lustrum iets bijzonders wil maken en daarom zal het dan ook drie dagen feest zijn. Deze feestelijkheden beginnen Donderdag 1 September a.s. om vfhalf acht 's avonds. Dan zal de voorzitter, de heer P. Muilwijk, vanaf de kiosk aan 19 de Willem de Zwijgerlaan een toespraak houden. Vervolgens zal 2het woord gevoerd worden door C)rie burgemeester. Daarna geeft Je „Harmonie Terneuzen" een Concert om te besluiten met een '■w uzikale wandeling door alle ^■3(,!craten van het „Oranjekwartier" Q?,/ergezeld door de kinderen met 9-°'ampions. Y,r( Vrijdag 2 September zijn er ?}an 16.30 uur tot 17.30 uur kin- Gr derspelen op het Marijkeveld, voor kinderen van 4 t/m 6 jaar. Van 18.30 uur tot 19.30 uur Gan zenbordspel voor de kinderen van 7 t/m 11 jaar. In de Irenestraat zullen van 19.30 uur tot 20.00 uur speciale wedstrijdenop de fiets worden gehouden voor kinderen van 12 t/m 16 jaar. In een grote tent zullen de vol wassenen om 8 uur mee kunnen doen aan een gecostumeerde dansavond bij draaiorgelmuziek onder leiding van de heer Bilder- beek. Zaterdag 3 September begint om 14.30 uur een voorstelling voor kinderen van 4 t/m 11 jaar in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Van 13.30 uur tot 15.30 uur kunnen kinderen van 12 t/m 16 jaar meedoen aan een wedstrijd in krabbenvangen aan de Schelde, van 15.30 tot 17.30 uur volksspelen voor ouderen n.l. van 16 tot 80 jaar. Om 8 uur 's avonds wordt er weer in de tent bij orgelmuziek gedanst. Het bestuur heeft alles gedaan om een prettige en gepaste feest viering te organiseren. Buiten deze feesten voor jong (met veel tractaties) en oud zullen de stra ten zoveel mogelijk versierd en dank zij de belangeloze medewer king van de Stichting „Terneu zen Lichtstad" verlicht worden. Wanneer de buurtbewoners zelf gedurende deze drie dagen allemaal de vlag uitsteken (vóór zonsondergang weer binnenha len!) en het weer wil een beetje meewerken, dan kan het niet ander of dit feest moet slagen. Raadsvergadering. De raad van de gemeente Hoofdplaat kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. F. C. Temmerman. Na het begroetings- en ope ningswoord kwamen de notulen der vergadering van 30 Juni aan de orde. De heer Th. Wieleman (K.V.P.) maakte ovep de notulen in het algejpeen een opmerking. Zoals bekend werd besloten de notu len in afschrift aan de raadsleden te zenden, dit geschiedt inder daad. De heer Wieleman vond even wel dat dit toezenden veel te lang na de vergaderingen geschiedt, zodat men zich in het algemeen niet meer kan herinneren wie gesproken heeft en wat gespro ken is. Voorzitter deed mededeling dat de riolerings- en bestratingswer- ken in September gereed zullen komen. De pompinstallatie voor de riolering zal in plaats van het geraamde bedrag van rond 10.000 meer gaan kosten, name lijk 12.060. Een en ander is reeds aan G.S. ter goedkeuring opgezonden. Afgewezen werd het verzoek van de Johanna Stichting te Arn hem een gemeentelijke bijdrage te ontvangen voor de bouw van een paviljoen voor lichamelijk gebrekkige kinderen van alle ge zindten. Geen bijdrage werd verleend in de vervoerskosten der school kinderen voor het bezoeken van het jeugdtoneel van de Zeeuwse Volksuniversiteit te Oostburg. Het verzoek van het Humanis tisch Thuisfront om een gemeen telijke subsidie ten behoeve van de door deze instelling geëxploi teerde militaire tehuizen werd afgewezen. Z.h.s. stelde de raad een nieuwe jaarweddeverordening vast voor het secretariepersoneel ingaande 1 Juli 1955. Voorts werd een nieuwe be zoldigingsregeling voor de ge meente-werklieden vastgesteld. De begroting 1955 onderging haar 3de wijziging. G.S. maakte bezwaar, dat voor toekomstige QOCT PERCY KING. (Nadruk verboden) 28. Uit de verte kun nen de drie mannen gadeslaan hoe de ge-, stalte zwemmend de| Drakar tracht te be reiken, terwijl inmid-| dels op de rotsige] oever van het eiland verscheidene figuren verschijnen met pijl en boog bewapend. „Ze schieten, de laf aards," zegt Axe adem loos. „Neen, ze schie ten niet... durven ze niet, of..." Het is inderdaad een raadselachtig geval, want de mannen op de rots hadden de zwemmer gemakkelijk treffen. Om de een of andere reden heb ben zij echter dit voornemen nu opgegeven. De Drakar draait bij om de vluch teling aan boord te nemen, waar na het schip de steven wendt en kunnen De zesde November installeer- 20 de Fenture zich in „De Gouden 2j Leeuw." Hij ging nooit overijld I te werk in de keus van een hotel, "als hem avontuur wachtte. Dit v beantwoordde in vele opzichten Tian zijn wensen. 'tLag buiten Burchesters centrum. Aan de Cachterzijde strekte zich een gras veld uit, wat zijn nut had, indien hii genoodzaakt zou worden het Hotel niet langs de royale weg, Tloch via een venster te verlaten. Verder was „De Gouden Leeuw" aan een viersprong gelegen, het- wgeen gelijk stond met vier ge degenheden ter ontkoming. Dat in Burchester wel degelijk werk aan de winkel was, werd ïHjiem al gauw duidelijk. Óp een wandeling kwam hij_ een kennis tegen: Edgar Wisburn. Die kon ok nog maar pas uit Amerika £in Engeland zijn gearriveerd. Fenture grijnsde de Mop was us de verliezer van de corres- pondentiekaart in de C. N. Y. L. i35206 geweestDe Mop, werk- Ituig van Gerard Heywood, had .evens gemene zaak gemaakt met era Crafts, de hooghartige Prin ses. Wel, waar hij was, zou zij terujallicht in de buurt wezen het wisburn kwam uit „Continen- Zo»taj" op 'toog Burchesters voor is> %naamste hotel, en begaf zich naar oev'-een van de buitenwijken. de F Fenture volgde op een afstand. er 0 Voorlopig wilde hij zich bepalen ]iJk tot zien, zonder gezien te worden, 't Doel van de Mop was Southern venue, waar hij verdween in 'n vrijstaand huisje, dat de naam „Swallow's Nest" droeg. Bij in formatie vernam Fenture, dat 't aan een Mrs Lamont uit Londen behoorde, geruime tijd leeg had gestaan en pas weer gemeubi leerd was verhuurd. Hij hoorde de portier van „Con tinental" uit en kwam aan de weet, dat een Mr Gerard Hey wood uit Chicago verwacht werd, maar nog niet was verschenen. Fenture wandelde naar het sta tion, raadpleegde de dienstrege ling en zorgde bij aankomst van iedere trein uit Londen present te zijn. Eerst met die van 11.14 's avonds arriveerde Heywood. Hij werd door Wisburn verwelkomd; sa men gingen zij naar „Continen tal". Ofschoon Fenture hun een be hoorlijke voorsprong liet, werd hij uit verschillende dingen ge waar, dat 't onderhoud niet be paald van vriendschappelijke aard was en hij besloot te wach ten tot de Mop weer opdook. Speciaal Heywood had blijk van ontstemming gegeven en Fentu re meende te weten, waarom. De Mop moest voor de bankier „be slag leggen" op 't vriendelijke sommetje van honderd duizend pond, en had nu meegedeeld, in de opdracht niet te zijn geslaagd. 'tKon waar wezen. Groter was de waarschijnlijkheid, dat de Mop er alles voor voelde de duiten zélf te houden en daarom de ban kier wat op de mouw had ge- wegverbetering Hoofdplaat Breskens dit jaar niet was ge reserveerd, het college van G.S. achtte een reservering van 5000 op zijn plaats. Voorts zijn de kosten voor het sportterrein geraamd over een periode van 40 jaar te moeten worden afgeschreven. Deze perio de is naar het oordeel van G.S. te lang. Thans dient afschrijving plaats te hebben over 30 jaar, waardoor de jaarlijkse afschrij ving met ruim 257 dient te worden verhoogd. Verdronken. Vrijdagavond ging de 25-jarige Wouter Rijckaert, wonende al hier, uit de ouderlijke woning om te gaan vissen in een viswater onder IJzendijke. Toen hij Zaterdagmorgen nog niet was teruggekeerd, was men nog niet ongerust, daar het dik wijls voorkwam, dat hij na gevist te hebben, bij zijn te IJzendijke wonende zuster bleef overnach ten. Naarmate het later werd begon men thuis ongerust te worden en ging men des middags op on derzoek uit. Weldra zag men het rijwiel van de ongelukkige, die lijdende was aan epilepsie, aan de waterkant van de z.g. Grote Put liggen. Bij het dreggen wist men het lijk van de ongelukkige, die ver moedelijk tijdens het vissen on wel is geworden, op het droge te brengen. Ondernemingsraad van Vitrite-fabriek. Vrijdagmiddag is als eerste in Zeeland de ondernemings raad van de Vitrite-fabriek geïn stalleerd, nadat hier sedert 1948 een personeelraad had bestaan. De heer B. A. Hesselink, direc teur, stelde vast, dat deze nieuwe raad een orgaan is van de onder neming voor de onderneming en sprak de hoop uit, dat er nooit gestemd zal behoeven te worden. Hij hoopte ook, dat de raad zich niet zou verlagen tot een commissie voor klachten. Namens het college van com missarissen sprak jhr mr A. F. C. de Casembroot, die ook als Commissaris der Koningin na mens het Prov. Bestuur geluk wensen aanbood. Verder voerde o.m. het woord de voorzitter van de oude perso neelraad, de heer P. Meliefste, die als drie voorwaarden voor het slagen van het werk noemde: 'n goede voorbereiding der vergade ringen; deskundigheid en zich goed inwerken van de leden, als mede het besef, dat de algemene arbeidsvoorwaarden worden ge regeld tussen directie en vakor ganisatie, terwijl de onderne mingsraad op de naleving daar van heeft toe te zien. Namens het Middelburgse ge meentebestuur werd gesproken door wethouder A. J. Berenpas. Welkom Vreemdeling! Nadat er op de erbarmelijk slechte toegangsweg Knokke Retranchement reeds vele kleine re ongevallen plaats hadden, kwam Vrijdagmorgen een Duits onderdaan zodanig met zijn mo tor te vallen, dat hij door passe renden onder zijn voertuig van daan moest worden gehaald. Hij had zich niet alleen ernstig be zeerd, doch ook zijn kleding werd in belangrijke mate beschadigd. Naar van de zijde van de Ned. douane werd vernomen, werd door deze instantie meermalen aan het Waterschap „Het Vrije van Sluis" om verbetering ver zocht, die deels wel werd toege zegd, doch nimmer werd uitge voerd. Men vraagt zich hier in gemoe- de af, hoelang deze toestand op de internationale douaneweg nog zal moeten voortduren en bij hoeveel slachtoffers de reeds ja ren nodige verbetering zal wor den verwezenlijkt. speld. In dat geval kreeg Hey wood loon naar werken; wie liet een schavuit als Wisburn dagen lang met zo'n kapitaal rondkuie- ren? Er bestond een derde mogelijk heid: dat 't geld nog steeds in 't bezit van Vera Crafts was. Veel verschil maakte 't voor Fenture per slot van rekening niet uit. Noch Gerard Heywood, noch de Mop, noch de Prinses zouden mooi weer van de honderd dui zend pond spelen Algernons besluit stond vast. Hij zélf wilde zich over 't bedrag ontfermen en daarna zien, wat er mee moest gebeuren. Wisburn kwam naar buiten. Fenture hoorde de bankier zeg gen: „Negen uur, geen minuut later Hij vernam eveneens 't toestem mend antwoord van de ander. De Mop riep een taxi aan en commandeerde: „Southern Ave nue Toen zocht ook Algernon zijn mandje op. 't Werd vroeg reveil le Klokslag negen uur de volgende ochtend stapte Wisburn 't „Con tinental" in, om er na een paar minuten met Heywood weer uit te komen. Zij charterden een taxi. Fenture wachtte een poosje eer hij 'tzeifde deed. Er was geen noodzaak hun op de hielen te zitten; hij kende 'tdoel. Bij de Southern Avenue liet hij stoppen, wandelde naar „Swallow's Nest" en stelde zich aan de overzij ver dekt op. Wat hij zag, versterkte hem in zijn overtuiging, dat de Mop 'tspel ten eigen bate speel de. Heywood geleek een politie man, die huiszoeking verricht. Hij deed 't grondig, maar met weinig respect voor andermans bezit. 't Duurde volle twee uur eer ze weer buiten kwamen. De bankier was door 't dolle heen; Wisburns Opening van een luchtge- koelde aardappel-bewaar plaats. Aan de Nijverheidsstraat te Schoondijke is in korte tijd een aardig gebouw verrezen, dat ogenschijnlijk doet denken aan een grote garage. In deze grote garage, als we deze term even verder mogen ge bruiken, echter kunnen op de meest moderne wijze de aardap pels gedurende de gehele periode vanaf de oogst, tot in het late voorjaar bewaard worden. Het systeem der electrische installatie is eigenlijk zeer simpel. Met buitenlucht, die in de cel len geblazen wordt houdt men de aardappelen op de juiste tem peratuur, waardoor ze ook in het late Voorjaar nog, als consump tie-aardappel uitstekend verhan deld kunnen worden. Een der laatste sprekers van de openingsplechtigheid de heer R. de Badts uit Schoondijke wees er in zijn toespraak op, dat de boer in Westelijk-Zeeuws-Vlaan- deren niet zo gemakkelijk aan het onder dak brengen der aardappel wil. Men meent, dat het op het land inkuilen belangrijk goed koper is, dan het bewaarloon. De praktijk der koeling van aardappelen echter leert wel an ders. Het kuilen kost heel wat ar beidskrachten, terwijl men in ,de winter rekening moet houden met zeer belangrijke en plotse linge temperatuursverandering. Het rot in de kuil betekent een belangrijk aantal kilo's aardap pelen minder, terwijl ze meerde re malen gekeerd moeten wor- ten worden, en men bij langdu rige vorst niet bij de aardappelen kan. De opening. In hotel „De Zwaan" ontving ir W. J. Bruijnooge een aantal genodigden, die de opening van het door hem gebouwde aardap pelkoelhuis zouden bijwonen. De heer Bruijnooge bracht in zijn welkomstwoord hartelijk dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking welke hij bij de plannen voor de verwezen lijking van de bouw mocht ont vangen. De sleutel van het gebouw overhandigde de heer Bruijnooge aan de loco-burgemester, de heer Poh. de Feijter, die de plechtig heid zou verrichten. Ir Bruijnooge verstrekte nog enige bijzonderheden over het koelhuis. Hartelijk dank bracht spreker aan de Rijkslandlbouwvoorlich- tingsdienst, die hem als leek met raad en daad bij deze bouw ter zijde heeft gestaan, alsmede aan de aannemer de heer Vic. Ver- straete uit Oostburg voor de vlotte aflevering van het gebouw, waarvoor 16 Maart jd. eerst de spade in de grond ging. Het gezelschap wandelde ver volgens naar de Nijverheidsstr., waar wethouder De Feijter de sleutel in het slot stak, en daar mede de opening verrichtte. In het gebouw, dat er zeer ver zorgd uitziet, werd een uiteen zetting gegeven van de installa tie. Nadat het gehele gebouw, dat naar de eisen des tijds is inge richt, was bezichtigd, werd in hotel „De Zwaan" het officiële gedeelte voortgezet. Wethouder Joh. de Feijter complimenteerde de heer Bruijn ooge namens het gemeentebe stuur met dit koelhuis, en sprak de wens uit, dat het de gehele gemeente ten dienst zou komen. Werken in een gemeente be- teknt leven, winst en voor velen brood. Spreker hoopte dat de ondernemer vreugde zou beleven aan het experiment, doch wees er op, dat juist de aardappel een kwetsbaar artikel is, dat aan vele prijsschommelingen onder hevig is. gezicht stond als dat van een no bele ziel, wien snood onrecht is aangedaan en dat nog wel van een zijde, waarvan zoiets aller minst werd verwacht. Fenture gunde 't tweetal volop tijd voor de aftocht. Toen maak te hij korte mette en verschafte zich met zijn loper toegang. Bij het aanschouwen van de ravage floot hij door de tanden. Geen voorwerp, dat de schat van hon derd duizend pond zou kunnen bevat hebben, had Heywoods on derzoek onbeschadigd doorstaan. Zittingen en rugleuningen van stoelen waren aan flarden gesne den; met het beddegoed was even vandalistisch huisgehouden. Maar in de chaos geen grijs leren valies! Hij begreep, dat het tijd ver knoeien zou zijn, na te pluizen wat reeds door Heywoods han den was gegaan. Wanneer Wis burn het geld inderdaad bezat, had hij er een secure plek voor, zó secuur, dat de bankier er niet in geslaagd was ze te vinden. Een hernieuwd onderzoek zou zich derhalve moeten bepalen tot vloe ren, muren en plafonds. De pla fonds vervielen; ze waren gestu- cadoord. Het behang vertoonde nergens een afwijking; Fenture schakelde ook de muren voors hands uit en begon aan de vloe ren. Heywood had ongewild hulp verleend door de kleden op te ne men en in een hoek bijeen te smijten. Op banden en voeten in specteerde 1- enture me een loupe de naden centimeter voo - centi meter. Pas in de sla pkamer vond hij een aanwijzing, doch zó flauw, dat ze hem mei het blote oog zou zijn ontgaan. Nu echter was het zaakje voor elkaar. Hij maakte de planken los, een ope ning verscheen en daar lag het grijs leren valies! (Wordt vervolgd.) Ir M. Sanders, waarn. Rijks- landbouwconsulent, bracht dank voor de aan de Voorlichtings dienst gebracht lof en besprak vervolgens uitvoerig de grote voordelen van het onder dak brengen der aardappelen, en hoopte, dat nu men over een zo modern ingericht koelhuis be schikt, de voorlichtingsdienst ook mag rekenen op cijfers wat betreft ingebrachte aardappelen, gemakkelijk te controleren door de weegbrug, de weer er uit ge haalde aardappelen, en de tar ra, die in de koelcel achterblijft. Met deze waardevolle cijfers hoopte de voorlichtingsdienst te kunnen bewijzen, dat de onder dak gebrachte en gekoelde aard appelen minder verlies lijden, dan de ingekuilde aardappelen, waaraan toch altijd nog heel wat arbeidstijd verloren gaat. Dat er voorts een zeer moder ne transporteur in het bedrijf aanwezig is, noemde de heer Sanders een groot voordeel, daar de aardappelen met weinig moei te op hun bestemde plaats komen. De heer M. J. Verbrugge sprak er namens de georganiseerde landbouw zijn grote voldoening over uit, dat hier een dergelijk koelhuis tot stand kwam. Iedere stap vooruit op landbouwgebied wordt door de boer toegejuicht en met grote belangstelling gade geslagen. De heer M. Murre uit Goes gaf enkele interessante gegevens over de aardappel-koeling. In West-Zeeuws-Vlaanderen zijn 24 koelhuizen voor aardappelen; de grootste heeft een capaciteit van 2000 ton, de kleinste 50 ton. Te samen kunnen deze koel huizen 8000 ton bevatten. Gemid deld heeft deze streek 31.000 ton aardappelen per jaar, waarvan men kan aannemen, dat de helft ongeveer in de eigen streek over wintert. Ongeveer 49 der aardappelen kan dus in de koelhuizen onder gebracht worden. Jammer ge noeg zijn alle boeren nog niet zo ver, dat zij het onderbrengen der aardappelen prefereren boven de kuilen. Tot slot sprak de heer R. de Badts namens het Coöp. Koelhuis in IJzendijke, waar het kan ge beuren, dat de boeren-aandeel- houders van het gebouw, die dus recht hebben op plaats in het koelhuis, na 4 jaar nog geen kg aardappels in het gebouw hebben gebracht. De genodigden bleven geruime tijd bijeen, nadat ir Bruijnooge de sprekers hartelijk dank had gebracht, voor hun waarderende woorden. Dode vis. Door de langdurige droogte is een verandering ontstaan in de samenstelling van het water in de vaart van Sluis naar Brugge. Het zuurstofgehalte is zover be neden het normale gedaald, dat vele vissen de verstikkingsdood sterven en bij honderden boven komen drijven, zodat de visstand in deze vaart belangrijk zal dalen. Overplaatsingen. De opperwachtmeester der kon. marechaussee te IJzendijke p! Bosch is in gelijke functie over geplaatst naar Sluis. In zijn plaats komt naar IJzendijke de opperwachtmeester C. Heijblom van de brigade Hulst. Dit met in gang van 1 September. Dat zal een feest worden! Bij de Zaterdag gehouden trek king van de Belgische Koloniale Loterij is de grote prijs van 2 V2 millioen francs gevallen op een heel lot, dat in het bezit was van 5 heren uit deze gemeente, die een kaartclubje hebben. VIER GEWONDEN BIJ GECOMPLICEERDE AANRIJDING TE UDDEL. Op het kruispunt Meervelder- wegGarderenseweg te Uddel is Vrijdagavond een gecompliceer de aanrijding geschied, waarbij 4 personen werden gewond. De chauffeur van een personen auto, de bankier J. C. van D. uit Rotterdam, verleende geen voor rang aan een motor, bestuurd door de heer W. M. van der H. uit Apeldoorn. De motorrijder kwam bij de botsing, die hierdoor ontstond, met de schrik vrij, doch een 12-jarige duo-passagiere, Ma L., liep een hersenschudding op. De auto schoot na de aanrijding circa veertig meter door en reed daarbij de wielrijder H. J. P. uit Nieuw-Milligen aan. Óok deze liep een hersenschudding op, ter wijl zijn zes-jarig dochtertje, dat bij hem achterop zat, aan het been werd gewond. De personenauto kwam tegen een boom tot stilstand, waarbij de heer Van D. zwaar werd ge wond. MAANDAG 29 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Désirée". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie. Van heden t/m 10 Sept.: Collecte Koningin Wilhelmi- nafonds. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Paniek in het circus". DINSDAG 30 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Désirée". Café „Du Commerce", 2 u.: Publieke verkoping van een woonhuis met erf. Café „Du Commerce", 3 u.: Publieke verkoping van een woonhuis met erf. Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie. VOOR TIENDUIZENDEN UIT MAGAZIJN ONTVREEMD. In de laatste vier jaar zijn uit het magazijn van een groot be drijf in huishoudelijke artikelen aan het Damrak te Amsterdam goederen ontvreemd, waarvan de waarde volgens de directie 60.000 moet zijn. De centrale recherche heeft naar aanleiding hiervan drie le den van het personeel, de 38-jari- ge chauffeur G. H., de 18-jarige magazijnbediende J. H. en de 28- jarige emballeur A. K. gearres teerd. Kort na zijn arrestatie heeft de chauffeur een bekente nis afgelegd. Met de twee anderen heeft hij o.m. gasfornuizen, keukenuitrus tingen, stofzuigers, strijkijzers en oliestookhaarden uit het maga zijn ontvreemd door, wanneer het magazijn een order kreeg goede ren gereed te zetten, die naar klanten moesten, bij de partij tal van andere artikelen te voegen. Die werden dan naar de helers vervoerd en aan hen voor de hal ve prijs van de hand gedaan. Een deel van de buit is bij deze helers, de 62-jarige winkelierster G. H. en de 54-jarige koopman F. D. aangetroffen. Zij zijn eveneens gearresteerd, maar op vrije voe ten gesteld, nadat zij een beken tenis hadden afgelegd. Uit het magazijn ontbraken bij controle goederen voor een tota- de waarde van 120.000, maar volgens de directie wordt de helft van dit bedrag geacht „breek- geld" te zijn voor goederen, die bij transport beschadigd zijn. Enige maanden geleden zijn reeds in dit bedrijf verduisterin gen ontdekt. Toen werd een lid van het personeel aangehouden, dat na een voorwaardelijke be straffing weer in dienst werd ge nomen. Met de andere verduiste ringen heeft hij echter niets te maken. ENGELS SCHIP IN DE WATERWEG AAN DE GROND. gelopen. De sleepboot „Blankenburg" heeft het schip vlot getrokken en naar Pernis gesleept. AANVARING TUSSEN BAK EN TANKSCHIP. Op de Waal is Zaterdagmorgen om half elf de bak B. B. 34 van de firma Van Hattum Blanke voort in aanraking gekomen met het uit zijn roer gelopen tank schip „Wallonia" van de firma Van Ommeren te Rotterdam. De B. B. 34, die met teelaarde op weg was naar Schelphoek, zonk. Het tankschip, dat met ben zine was geladen, kreeg een deuk in de voorsteven. Het scheep vaartverkeer ondervindt niet veel hinder. POLITIE SCHIET OP INBREKER. In de nacht van Zaterdag- op Zondag om half een werd inge broken in de Gereformeerde kerk aan het Starreplein te Maas tricht. De inbreker verschafte zich toegang tot de kelder, doch kon niet in de kerk komen, aangezien de kelderdeur op slot was. Met een bijl heeft hij nog getracht de deur te forceren. Vervolgens poogde hij de kerk binnen te dringen door het vernielen van een glas in lood raam. Buurtbe woners werden wakker door het rinkelen van het glas. Zij waar schuwden de politie, die snel met een radiowagen ter plaatse ver scheen. De inbreker, die op de vlucht sloeg, werd driemaal halt toegeroepen, waaraan hij geen gevolg gaf. De politie loste twee waarschuwingsschoten, zonder resultaat, waarna de inbreker door een derde schot in zijn zit vlak werd getroffen. Hoewel de man slechts een onbeduidende vleeswond opliep, werd hij toch naar het ziekenhuis St Annadal overgebracht. De inbreker bleek de 52-jarige K. P. uit Maastricht te zijn. Hij heeft reeds op verschillende plaatsen in ons land in kerken ingebroken. Nadat de man door het schot van de politie was getroffen, is hij nog doorgelopen tot aan de Wilhelminabrug. Daar werd hij in de struiken -bewusteloos aan getroffen. Na medisch onderzoek bleek de verwonding toch van ernstiger aard te zijn, dan aanvankelijk werd gedacht. Via de linkerbil is de kogel doorgedrongen in blaas en maag. De toestand van K. is nog ernstig. BRITSE COMMUNIST OP SCHIPHOL TERUGGESTUURD. De hoofdredacteur van het blad van de Britse communistische partij, de „Daily Worker", heeft Zaterdag te Londen verklaard, dat hij Zaterdagochtend geen toe stemming heeft gekregen Neder land binnen te komen. De hoofdredacteur, J. R. Camp bell, zeide, dat hij aanwezig wil de zijn bij het „zomerfeest van De Waarheid" te Amsterdam. Autoriteiten op Schiphol heb ben hem vastgehouden en in het eerstvolgende vliegtuig naar Groot-Brittannië gezet, aldus Campbell. Het 9500 ton metende Engelse stoomschip „Deucalion" is Zater dagmiddag ter hoogte van Poor tershaven in de Nieuwe Water weg uit het roer gelopen en ten gevolge daarvan aan de grond

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2