Noodweer boven Nederland DE TOESTAND IN ALGERIJE Muiterij op Zweeds schip Franse versterkingen naar Marokkaanse steden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Drie Marokkaanse stammen zich geven over NIEUWE ONLUSTEN VERWACHT MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No. 3545. $alons „robent" Arrestaties in Argentinië De geheime atoomconferentie te Genève Grote brand te Parijs onder 19.38 19.36 19.34 op 17.37 18.03 18.24 De verliezen in Marokko De Arabische landen en het Franse optreden in Noord-Afrika Egypte protesteert bij N. A. V. O.-landen Lester Pearson eind September naar Moska Nieuwe incidenten bij Gaza Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: mLiimum p«i advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding. Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. Zaterdagmiddag hebben zich boven een groot deel van ons land een aantal onweershaarden ontlast. Het gebied, waar dit ge beurde, lag hoofdzakelijk ten Noorden van de grote rivieren, n.l. in het N.O.-deel van Gelder land, het Oostelijk deel van Over ijssel, Z.-O. Drenthe, het grens gebied van Drenthe en Friesland, verder een vierhoek in het ge bied tussen Hilversum, Utrecht, Den Haag en Rotterdam, het Zuidelijke deel van Noord-Bra bant en in de kop van Noord- Holland. Ten Zuiden van Hilver sum in de gemeenten Westbroek en Tienhoven viel hierbij hagel. WOLKBREUK BOVEN ALK MAAR. Tijdens het hevig onweer, dat zich Zaterdagmiddag ontlastte boven Noord-Holland, heeft Alk maar het zwaar te verduren ge had door een wolkbreuk. In min der dan geen tijd stonden vele straten, vooral in de lagere ge deelten van de binnenstad, blank. In sommige straten steeg het water tot een halve, of zelfs tot een meter. Tal van winkels, woon kamers en kelders liepen vol, vooral in de Molenbuurt, de Laat en de Ramen. De Alkmaarse brandweer, versterkt met die uit Castricum, moest de gemeente reiniging assisteren om de kel ders, o.a. die onder het warenhuis van Vroom en Dreesman, leeg te pompen. De Zaterdagmiddag- markt op de Laat kreeg een on tijdig einde. Tal van marktkra men kwamen in het water te drij ven en de koopwaar, groenten en bloemen dreven weg op de stroom. Tal van kippen en konij nen in de tuintjes verdronken. In vele winkels en woningen werd ernstige schade aan huisraad en inventaris toegebracht. Ook het kermisterrein moest het ontgelden. Een nougatkraam kreeg enige duizenden guldens schade. In totaal heeft de wolkbreuk voor vele tienduizenden guldens schade aangericht. Auto's raak ten onder water en tal van mo toren en scooters die in het water kwamen te staan, raakten on klaar. Met de regenbui kwamen ook hagelstenen als duiveneieren naar beneden, zodat het water dat de straten vulde, ijskoud was. Enkele personen, die in het ijs koude water kwamen te staan, vielen flauw. De kelders van het centraal ziekenhuis liepen vol. Ook daar moest de brandweer hulp verlenen. De voetgangerstunnel onder het station stond onder water, zodat de reizigers van het perron niet op het stationsplein konden ko men. Ook het voetgangerstunnel tje onder de Berger-overweg, waar velen ingegaan waren om te schuilen, stond in een ogenblik een meter onder water. Na de bui, die ongeveer een uur duurde, zakte het water spoe dig weg, hier en daar een laag modder uit de riolen op de stra ten achterlatend. Met het leeg pompen van de kelders zijn de brandweren en de reiniging nog uren bezig geweest. Ook in de omgeving van de stad stonden hier en daar de straten blank. Langs de Duinweg tussen Bergen en Schoorl spoelde de stortbui massa's zand op de weg, dat met karrevrachten moest worden weggereden. BOERDERIJEN DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN. In twee boerderijen bij St. Maar tensvlotbrug en Schagerbrug in de gemeente Zijpe (N.-H.) is de bliksem ingeslagen. De eerste hofstede, die werd bewoond door J. Koster, en tijdelijk in gebruik was als kampeerboerderij, brand de geheel af. Van de tweede boer derij, bewoond door R. Bakker, brandde alleen het achterhuis af. Beide boerderijen waren geheel gevuld met hooi. De eigendommen van twee echt paren, die in de kampeerboerde rij van Koster logeerden, zijn ver loren gegaan. Eenheden van de brandweer van Zijpe, Schagen en Callantspog hebben assistentie verleend bij pogingen om branden te blussen. In het gehucht Arwerd onder het Groninger dorp Krewerd, is om ongeveer 6 uur de bliksem ingeslagen in de kapitale boerde rij van de wed. Heeres en haar twee zoons. Een grote schuur brandde geheel uit, waardoor een tamelijk omvangrijke hooi-, vlas- en gerstoogst verloren ging. Ook werden enige landbouwwerktui gen een prooi der vlammen. De brandweer van Bierum heeft het woonhuis kunnen behouden. De verzekering dekt de schade. Omstreeks 5 uur sloeg de blik sem aan het afwateringskanaal te Slochteren in een boerderij, eigendom van de heer Geertse- ma, en bewoond door de familie Ritsema. De brandweren uit Slochteren en Siddeburen rukten onmiddel lijk uit en bestreden de felle vuur zee energiek, maar konden niet verhinderen dat de boerderij met schuur en inhoud een prooi der vlammen werd. De boerderij en het materiaal in de schuur, alsmede een gedeel te van de oogst gingen verloren. De boerderij was verzekerd. De schade is nog niet bekend. Tussen zes en half zeven is een boerderij te Oosterburen onder Middelstum, bewoond door de fa milie Rooda, door de bliksem ge troffen. De bewoners van de boer derij, die onmiddellijk vlam vat te, waren afwezig. De brandweer van Middelstum werd gealar meerd door de arbeider Reitsma, die niet ver van de boerderij woont. Met assistentie van de brandweer uit Kanters en Stedum kon men het woonhuis behou den. Een vlasoogst van 8 ha en een voorraad kruiden gingen ver loren. De schade wordt geraamd op 200.000. HAGEL VEROORZAAKT SCHADE AAN LANDBOUW GEWASSEN. Het zware onweer, dat in de Graftermeer woedde, ging ge paard met hevige windstoten. Er vielen hagelstenen ter grootte van knikkers, diq des avonds om 6 uur nog niet waren gesmolten. Grote schade is aangericht aan de te velde staande gewassen en gehele akkers met slabonen en augurken werden totaal vernield. Ook het fruit liep aanzienlijke schade op. Vele bomen zijn door de wind. die het karakter van een wervelstorm had, ontwor teld. ORIGINEEL VERJAARDAG GESCHENK VOOR H. K. H. PRINSES WILHELMINA. Prinses Wilhelmina heeft, zoals is gemeld, de wens te kennen ge geven haar 75ste verjaardag op 31 Augustus in alle rust en te ruggetrokkenheid te vieren op het paleis Het Loo. Niettemin hebben enkele Apel- doornse ingezetenen een origineel plan bedacht om uitdrukking te geven aan hun gevoelens van verbondenheid tussen Apeldoorn en Het Loo. De bedoeling van de initiatiefnemers is, dat de Apel- doornse gezinnen een gelukwens per brief- of prentbriefkaart naar Het Loo zenden. Op deze kaarten kan een extra bedrag aan post zegels, tot een maximum van een gulden worden geplakt. Het totale bedrag, dat op deze wijze aan H. K. H. wordt overgemaakt, zal bestemd zijn voor het Konin gin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. ie kapper met het aparte caeW markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lamgome"-dr. payot" -„yardley". onze zaak is wegens vacantie ge sloten van 29 augustus tot en met 5 september. Een onbekend aantal jongere leden van de aanzienlijkste Ar gentijnse families is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag en Za terdagochtend gearresteerd. Aangenomen werd, dat er vuur wapenen en een grote hoeveel heid springstof door de politie in beslag werden genomen. Generaal Felix Maria Robles, sedert Donderdag het hoofd van het nieuwe departement van bin nenlandse veiligheid, werd in de vroege ochtenduren van Zater dag opgeroepen .om aanwezig te zijn op het hoofdkwartier van de politie. De minister van Binnenlandse Zaken, Oscar Albrieu, zeide vori ge week, dat het ontoelaatbaar is, dat 200 families de rust van 19 millioen Argentijnen versto ren. Dertig vooraanstaande geleer den uit zes van de belangrijkste „atoom-mogendheden" ter we reld hebben Zaterdag een reeks geheime besprekingen in Genève besloten, waarop zij het werkter rein en de omvang van een toe komstig internationaal lichaam voor het toezicht op het vreed zame gebruik van atoomenergie hebben besproken. Het communiqué, dat na afloop der conferentie is gepubliceerd, luidt: „Vertegenwoordigers van Canada, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, de Sowjet-Unie, 't Ver enigd Koninkrijk en de Verenig de Staten, hebben van 22 tot 27 Augustus te Genève achter ge sloten deuren vergaderd om de vraagstukken te bespreken, die samenhangen met het bescher men tegen of het vrijwaren voor de onttrekking van grondstoffen aan het vreedzame gebruik van atoomenergie. De conferentie heeft zich bezig gehouden met zekere technische kanten van deze vraagstukken. De technische deskundigen heb ben een overzicht gegeven van een aantal voorlopige voorstellen die door verscheidene landen zijn gedaan, hetgeen tot een nuttige uitwisseling van technische ziens wijzen heeft geleid. De vraagstukken zullen door de betrokken regeringen verder bestudeerd worden." De conferentie is belegd door de zes genoemde regeringen en niet gehouden onder auspiciën van de Verenigde Naties. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Weinig verandering. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. DINSDAG 30 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.42 0.17 0.57 1.07 ZON MAAN 29 30 31 op 5.47 5.48 5.50 Het Franse opperbevel in Ma rokko is Zondag begonnen met het overbrengen van versterkin gen naar de dichtbevolkte steden in het Marokkaanse laagland, waar men vreest dat het opnieuw tot anti-Franse betogingen zal komen wanneer de regeringswij zigingen voor het protectoraat zullen worden bekendgemaakt. Langs de wegen naar Casa blanca, Rabat en andere grote steden trokken colonnes tanks en pantserwagens om stellingen na bij de dichtbevolkte inheemse wij ken in te nemen. Sommige van deze versterkingen zijn eenheden, die eerder uit de steden naar het heuvelachtige achterland waren gevoerd, toen vorig weekeinde onverwachts de Berber-stammen in opstand kwamen. Volgens personen die de stem ming in de inheemse wijken ken nen, zal het voor een belangrijk deel van de volgorde, waarin de voorgestelde wijzigingen worden aangekondigd, afhangen of er weer ongeregeldheden zullen uit breken. Over het algemeen is men van oordeel, dat alleen door eerst de vervanging van sultan Mohammed Ben Arafa door een regentschapsraad bekend te ma ken en dan pas mededeling te doen van het aftreden van resi dent-generaal Grandval 'n nieuw onheil kan worden voorkomen. Naar in welingelichte Franse kringen wordt vernomen, zetten I agitators, onder wie enige com munisten, de Arabieren in de ste den er toe aan, het voorbeeld van hun Berber-„broèders" te volgen en in opstand te komen, indien uit Parijs de bevestiging komt van het bericht over het ontslag aanvragen van Grandval. Het „geval-Grandval" vormt een van de vraagstukken die nog moeten worden opgelost, wil een bevredigende regeling tussen Franse en Marokkaanse leiders tot stand worden gebracht. Zoals bekend is men het er vo rige week te Aix les Bains in be ginsel over eens geworden, dat de huidige, bejaarde sultan Moham med Ben Arafa zal worden ver vangen door een regentschaps raad, die dan, naar verluidt tegen 12 September een representatie ve regering moet samenstellen. Met deze regering zal Frankrijk vervolgens onderhandelen over een nieuw verdrag, dat Marokko een grote mate van autonomie moet geven. In grote trekken komt dit over een met het plan, dat Grandval 10 dagen geleden bij zijn rege ring indiende, waarbij hij met na druk waarschuwde dat verder onder uitstel bij het nemen van beslis- 1.22 sende maatregelen tot ernstige 2.30 ongeregeldheden zou leiden. Zijn 3.40 voorstellen werden evenwel afge- n.m. 12.06 12.41 1.21 1.31 wezen en de opstandige bewe ging waarvoor hij had gewaar schuwd, kostte het leven aan on geveer 2.000 Marokkanen en Europeanen. Thans zal het plan- Grandval, merkwaardigerwijze, waarschijnlijk wèl worden aan vaard, op voorwaarde echter dat Grandval verdwijnt teneinde zijn tegenstanders een deel der Franse kolonisten in Marokko die zijn denkbeelden te liberaal vinden en Franse conservatieve politici, die verantwoordelijk zijn voor de aanleiding van de huidi ge impasse, de verbanning van sultan Ben Joessef twee jaar ge leden tevreden te stellen. Bij het overleg te Aix werd een compromis bereikt volgens het welk Ben Joessef midden-Octo- ber naar Frankrijk zal worden overgebracht. Men neemt aan, dat de 84-jarige Ben Arafa bereid is gevonden van de troon afstand te doen en zich terug te trekken in het luxueuze paleis, dat hij on langs te Tanger heeft gekocht. DE FRANSE TROEPEN IN NOORD-AFRIKA. Van gezaghebbende zijde wordt te Parijs meegedeeld, dat Frank rijk destijds troepen van zijn Na- vo-eenheden ter gezamenlijke sterkte van één divisie naar Alge rije heeft gezonden voor de strijd tegen de opstandelingen. Men gelooft dat deze divisie in middels is vervangen, maar 'sindsdien zijn eenheden van an dere divisies naar Noord-Afrika gegaan. In geallieerde militaire kringen te Parijs zegt men, dat dit tot gevolg heeft gehad dat vijf Franse Navo-divisies op het ogen blik niet op volle sterkte zijn. Van andere zijde wordt ver klaard dat het oproepen van 50 tot 60.000 reservisten Frankrijk zal helpen om aan zijn Navo-ver- plichtingen te blijven voldoen. Volgens bekendgemaakte cijfers zijn bij de ongeregeldheden van het vorige weekeinde in de Marokkaanse plaatsen Wed Zem, Ait Amar en Khouribga 88 Euro pese burgers en 700 Marokka nen om het leven gekomen. Er zijn volgens deze opgave vier soldaten gesneuveld. Premier Nasser van Egypte heeft de Amerikaanse ambassa deur Byroade medegedeeld, dat de Arabische landen het gebruik van troepen en materieel, die on der de Navo vallen, door Frank rijk tegen de Arabische nationa listen in Marokko beschouwen als een „vijandige daad". De Egyptische woordvoerder die dit bekend maakte, zeide dat kolonel Nasser ook uiting had gegeven aan de „bezorgdheid" van zijn land over de jongste ont wikkelingen in Marokko en het gebruik maken van geweld tegen een „weerloze bevolking". Door nog onopgehelderde oor zaak is Vrijdagmiddag brand ontstaan in een pakhuis in een oude wijk van het centrum van Parijs. Het vuur sloeg over naar naburige pakhuizen en een vijf 1 tal woonhuizen, waarvan de be woners in aller ijl moesten wor den geëvacueerd. Het personeel van zes brandweerkazernes slaag de er na twee uur in het vuur in te sluiten. De schade beloopt verscheidene honderdduizenden guldens. Op het Zweedse schip „Doro- tea" (1.870 ton) is, in het zuide lijk deel van de Atlantische Oceaan, muiterij uitgebroken. In Zweden zijn radio-berichten van het schip ontvangen, waarin werd gezegd: „Muiterij aan boord, kapitein in hut opgesloten, hebben hulp nodig". Deze berich ten waren via een schip dat in de nabijheid van de „Dorotea" is,, en door radio-Kaapstad naar Zweden doorgeseind. De positie van de „Dorotea" werd gegeven als halfweg Paran- gua (Brazilië) en Kaapstad. De berichten werden om 28 minuten na Vrijdagmiddernacht ontvan- gen. De eigenaar van de „Dorotea Erik Hoegberg, heeft in Stock holm verklaard, dat er nog geen verdere berichten van het schip ontvangen zijn. De „Dorotea" was op weg naar Kaapstad. Volgens latere radio-berichten heeft de „Dorotea" de reis naar Kaapstad voortgezet, waar het op 6 September verwacht aan te komen, twee dagen later dan het aanvankelijk vaarplan. Volgens Hoegberg is de vertraging te wij ten aan slecht weer. De Egyptische eerste-minister, luitenant-kolonel Gamel Abdel Nasser, heeft Zaterdag bij 12 lan den van de Navo, waaronder Ne derland, geprotesteerd tegen het gebruik van Franse Navo-strijd- krachten in Noord-Afrika, wat hij a ujjandige daad" van de Na- vo-landen noemde. Nasser zeide tot de diplomatie ke vertegenwoordigers van Bel gië, Canada, Denemarken. Frank rijk, Griekenland, Groot-Brittan- nië, Italië, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Turkije en W. Duitsland, dat Egypte en de an dere Arabische landen de jong ste ontwikkelingen in Marokko met „bezorgdheid" gadeslaan. „De aanwending van geweld tegen een weerloze bevolking" wordt niet alleen beschouwd als een „vijandige daad" van Frank rijk, maar van alle Navo-landen. Dezelfde mededeling werd Don derdag gedaan aan de Ameri kaanse ambassadeur Byroade te Cairo. De „Dorotea" heeft een beman ning van 24 personen, van wie 14 Zweden. De rest van de be manning bestaat uit Duitsers, De nen, Polen en Italianen. De eigenaar van het schip is van plan het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken te ver zoeken pogingen in het werk te stellen om via de Zuid-Afrikaan se regering contact met het schip te krijgen. De Britse admiraliteit heeft la ter een boodschap ontvangen van het Britse schip „Fusilier" met de mededeling, dat alles thans in orde is aan boord van de „Do rotea." Drie van de Marokkaanse stammen die hebben deelgeno men aan het bloedbad van Wed- Zem, hebben zich op traditionele wijze overgegeven, waarbij 15 ossen werden geslacht. De overgave van de drie stam men de Beni Cheriane, de Be- ni Smala en de Hamoera werd aan de rand van Wed-Zem in ont vangst genomen door generaal André Franchi, bevelhebber van de Franse strijdkrachten in het gebied van Casablanca. Franse militairen waren opge steld in een hoek van negentig graden. In de hoek stapelden de stamleden hun wapenen, zoals messen, jachtgeweren en oude musketten, op, nadat eerst de stamhoofden, vergezeld van hun vrouwen en kinderen, zich met witte vlaggen naar generaal Franchi hadden begeven. Toen de stamleden hun wapens hadden ingeleverd, stelden zij zich ook in een hoek op, waar door een vierkant ontstond. GEVECHT TUSSEN CONSTAN- TINE EN BATNA. Franse militairen hebben Za terdagochtend in een gevecht tus sen Constantine en Batna zeven tien opstandelingen gedood, al dus hebben Franse autoriteiten Zaterdagavond te Constantine be kendgemaakt. Drie Fransen wer den gewond. NOODTOESTAND TE PHILIPPEVILLE. Zaterdag is in de Algerijnse havenstad Philippeville de nood toestand afgekondigd, nadat be kend was geworden, dat groepen opstandelingen zich samentrek ken in het gebergte in de onmid dellijke nabijheid van de stad. Politiemannen en militairen pa trouilleerden door de straten, ter wij met een vliegtuig verken ningsvluchten werden onderno men. Aanhangers van de opstan delingen waren door de Arabische wijken van de stad getrokken en hadden winkeliers aangeraden hun winkels te sluiten, omdat de Europeanen van plan zouden zijn hen allen te doden. Even buiten de stad werd een bewaker van een boerderij door 4 vogelvrijverklaarden gedood. FRANSE BATALJONS UIT DUITSLAND NAAR ALGERIJE De Franse regering heeft gene raal Alfred Gruenther, de Navo- bevelhebber in Europa, meege deeld, dat zij van plan is zes ba taljons, die tot de Navo strijd krachten in Duitsland behoren, naar Noord-Afrika te zenden, al dus is Zaterdag in Parijs uit wel ingelichte bron vernomen. Men geloofde, dat de bataljons, die be stemd zouden zijn voor dienst in Algerije, zullen worden afgeno men van de Franse vierde divisie infanterie. In regeringskringen verluidt, dat de sterkte der Franse troe pen in Duitsland op peil zal wor den gebracht door de 50.000 tot 60.000 reservisten die opgeroepen zuiien worden. Als de zes bataljons naar Noord- Afrika overgebracht zullen zijn, zal Frankrijk in Noord-Afrika over het equivalent van drie Na vo-divisies beschikken. In gealli eerde militaire kringen verklaar de men, dat de Fransen in staat zijn geweest een deel van de troe pen, die reeds uit Navo-verband zijn teruggetrokken, aan te vul len met dienstplichtigen, doch niet alle Franse eenheden, die onder Navo-verband staan, zijn weer op volle sterkte gebracht. Het Noord-Atlantisch verdrag geeft aan Frankrijk het recht over zijn Navo-troepen te beschik ken als de Navo-bevelhebber en de permanente militaire Navo- commissie op de hoogte zijn ge bracht. 'J. van ove, C. Generaal Franchi, die zich met 3.23.2; de stamhoofden binnen het vier kant bevond, hield een toespraak heren: tot de stamleden, waarin hij in p. de krachtige termen hun optrederyonder- verweet. Indien de wreedheden Bruin- van het afgelopen weekend zicl.3. zullen herhalen, zullen de Fra sen de stammen zonder mededïwE1* gen vervolgen en geen kwartiei verlenen, aldus generaal Franchjring is Generaal Franchi zei dat alkal over schuldigen streng zullen worde' startte gestraft. Hij berispte ook de Ber bij Do- bervrouwen, die, zoals hij zei, deaai, en mannen hadden opgehitst. „Als erm 9.4? nog eens opstand komt, zal ik i vernietigen", aldus de generaal. Daarna werden vijftien ossen i het vierkant geleid en de „aman" plechtigheid („aman" is „vergif fenis") begon. Eerst werden h hakpezen van de dieren doorgt sneden. Vervolgens werden de ossen door een steek met het oft fermes gedood. I Tijdens de plechtigheden vlogeri militaire vliegtuigen boven de/ plaats van de overgave. Een groep Europese overleven den van Wed-Zem sloeg het schouwspel zwijgend gade. Ongeveer 8.000 stamleden, difl i 30.000 stamgenoten vertegen woordigen, gaven zich over. Deb laatsten bevinden zich echter no in de heuvels. De vernietigingsoperatie in he" midden Atlas gebergte in Marot ko is teruggebracht tot een sy tematisch zoeken naar degenen die schuldig zijn aan de slachting in Wed-Zem en andere kleine stf den in het afgelopen weekend. De Franse oud-premier Mendès- France zal op 16 September voor een particulier bezoek naar Zuid- Slavië vertrekken, aldus is in ge woonlijk betrouwbare kringen te Parijs vernomen. De oud-premier, die een week in Zuid-Slavië blijft, zal een bezoek brengen aan pre sident Tito. De Canadese minister van Bu tenlandse Zaken, Lester Pears heeft medegedeeld, dat hij September per vliegtuig uit Ott! wa zal vertrekken voor zijn zoek aan de Sowjet-Unie. Hij zal de eerste Westelij minister van Buitenlandse Zak£ zijn, die de Sowjet-Unie na tweede wereldoorlog zal 'bez ken. Hij zal er tot 12 Octobjrjnkings- blijven en onder meer naar Mo- kou, Leningrad, Stalingrad en rs een ver- len van het Zuiden der Sowjg&ar adem Unie gaan. k-i-ik kan In het gebied van Gaza is het Zondag weer tot incidenten tus sen Israëliërs en Egyptenaren gekomen. Aan Egyptische zijde werden bij een gevecht vier sol daten gedood en zes gewond, ter wijl aan Israëlische kant twee militairen om het leven kvvamer. en drie werden gewond, toen 2 militaire vrachtauto's op 'n mijn reden. Bovendien liepen twee Is raëliërs verwondingen op tenge volge van een duel met kanonnen en mortieren tussen Israëlische en Egyptische troepen. Sinds Israël Woensdag j.l. het overleg met Egypte om te komen tot een ontspanning in het gebied van Gaza afbrak, hebben zich da gelijks botsingen voorgedaan. Het Israëlische kabinet gaf na 'n vergadering een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat de Egyptische „agressie" sinds de in 1949 gesloten bestandsovereen komst tot ongekende omvang is uitgegroeid. Een woordvoerder van het Israëlische- ministerie van Buitenlandse Zaken, die hei communiqué voorlas, zeide dai zij de regering niet zal toestaat dat haar de toestand in het be trokken gebied uit de hand loopt. Zij zou alle benodigde maatrege len treffen ter bescherming van haar burgers. De woordvoerder deelde voorts mede, dat de Egyp tenaren sinds Woensdag elf aan vallen hebben gedaan, waarbij zij niet alleen Israëlische patrouilles hadden aangevallen, doch ook diep op Israëlisch grondgebied waren doorgedrongen om mijnen te leggen, voertuigen aan te val len en bronnen te vernielen. De Israëlische ministers be spraken Zondag voorts de voor stellen van Dulles betreffende 'n internationale garantie van Is- raëls grenzen. In een communi qué werd Jater jeze^.^ da& dc^t[U. kampioenschap voor profs op de weg gewonnen na een uitputten de race waarin de grote favorie ten de een na de ander de strijd staakten. De titelhouder Louison Bobet gaf er twee ronden vóór het einde de brui aan. Hij werd onverbiddelijk geschaduwd door Coppi die in de laatste ronde voor goed zou afstappen en had geen schijn van kans meer omdat het peloton waartoe hij be hoorde, toen al een kwartier ach terstand had op de kopgroep. Want terwijl Coppi en Bobet volhardden in hun steriele tac tiek hadden anderen wei degelijk voor hun kansen gereuen. i'cr- Zwitser Bovay e:i ös Nederlander Daan dé Groot waren al 'n liet begin Vdh do strijd uitgelegen, err alhoewel ze gezelschap kregen van Fornara, ook een van de fa vorieten, reageerden de grote cracks niet. De Groot, Bovay en tenslotte Fornara werden in de 7e ronde achterhaald door een groepje met Rolland aan het hoofd. Ook Roks was hierbij, maar hij zakte later af, evenals De Groot. Toen er nog 90 km gereden moesten worden bestond de kop groep uit 13 man: Fornara, Bo vay, Neneini, De Rycke, Rolland, Poblet, Coletto, Anquetil, Trobat, Geminiani, Clerici, Schmitz en Janssens. Successievelijk vielen er nog een paar af, bij wie Poblet en Bovay. Maar intussen hadden Ockers, Monti en Molineris de achtervol ging ingezet, van wie Ockers zich bij het ingaan van de voorlaatste ronde bij de leiders kon voegen. Men gaf Neneini en De Rycke de beste kansen in de eindsprint, maar Ockers liet het daar niet op aankomen. Hij demarreerde en kele kilometers voor de finish en werd niet meer achterhaald. De Luxemburger Schmitz bezette met ruim 'n minuut achterstand de tweede plaats. De Nederlandse deelnemers be reikten geen van allen de finish. De uitslag van het wereldkam pioenschap op de weg voor profs luidt 1. Ockers (België) 293 km in 8 uur 43 min. 29.2 sec., gemiddel de snelheid 33.595 km/uur; 2. Schmitz (Lux.) 8.44.39.3; 3. Ger main de Rycke (B.) 8.44.45; 4. Neneini (It.) z.t.; 5. Janssens (B.) 8.45.09; 6. Anquetil (Fr.) z.t.; 7. Fornara (It.) 8.45.24; 8. Geminiani (Fr.) 8.46.14; 9. Rol land (Fr.) 8.51.03; 10. Monti (It.) 8.56.21.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1