DE TOESTAND IN MAROKKO De luchtverdedigingsactie „Loco" Ge neraal Leblanc neemt WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De zuiveringsoperaties Artsenstaking in Oostenrijk Mind er animo voor het toekomstige Duitse leger ontslag VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No. 3543. De tweede vrouw van Mohammed Ali Hatta acht gedwongen lening van R. P. 1 V2 milliard wenselijk De Arabischs Liga over de toestand Argentijnse minister van buitenlandse zaken neemt ontslag Een kus voor de president De bijeenkomst te Aix-Les-Bains H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina terug Nederlands-Belgisch overleg inzake spelling Jeugd Rode pakketten Kruis zendt Amerika naar REDE VAN DULLES ALGERIJE Militaire politie verijdelde smokkelarij Arrestaties in Finland Libanese politieleiders gearresteerd Ultimaium aan Soedanese muiters Roemenië wenst d'plomatieke betrekkingen met West-Duitsland De internationale commissie voor Soedan Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: mu-iinmm pw advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdrM Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. Terwijl ongeveer 10.000 man zwaar bewapende Franse troepen hun actie in het Centraal Atlas gebergte tegen anti-Franse no maden voortzetten ,is in de nacht van Woensdag op Donderdag op nieuw sabotage gepleegd aan te lefoonlijnen in verschillende de len van Marokko. In de meeste steden was het Donderdag rustig, terwijl in de omliggende heuvels Franse troe pen, gesteund door tanks en vliegtuigen, op zoek Zijn naar vluchtelingen uit de steden, die deel hebben genomen aan de on geregeldheden gedurende het af gelopen weekeinde. De sabotage aan telefoon- en telegraaflijnen in verschillende gebieden stelt de Franse autori teiten voor grote problemen. Lij nen die overdag zijn gerepareerd worden dikwijls 's nachts weer Te Karatsji heeft zich een de legatie van Pakistaanse vrouwen bij de premier, Chaudri Moham med Ali, vervoegd met een pro test tegen de benoeming van de vorige premier, Mohammed Ali, tot ambassadeur te Washington, zulks wegens diens recente hu welijk met een tweede vrouw. Mohammed Ali wil zijn tweede vrouw, Aliya, meenemen naar Washington en zijn eerste in Pa kistan achterlaten. De vrouwendelegatie zeide van oordeel te zijn, dat Mohammed Ali door zijn huwelijk met twee vrouwen een slechte getuige voor de Islam is en dat hij de Islam door de gehele wereld belache lijk maakt. Zijn tegenwoordig heid in Amerika zal er voortdu rend aan herinneren, dat wij de naam hebben een polygaam land te zijn. Mohammed Ali huwde zijn eer ste vrouw vijftien jaar geleden. Zijn tweede vrouw is een Cana- deese van Libanese afkomst. Hij huwde haar in het voorjaar in Beiroet. Zij is 32. Vóór haar hu welijk was zij een secretaresse van Mohammed Ali. A.N.P. tekent hierbij aan, dat een man volgens de Islam ten hoogste vier vrouwen mag heb ben, mits hij aan alle vier een gelijke behandeling kan geven. Over de interpretatie van de voorwaarde lopen de meningen in Pakistan sterk uiteen. Vice-president Hatta heeft op een inspectiereis langs een aan tal economische objecten in Oost- Java in eijn redevoeringen twee keer gesproken over de naar zijn mening bestaande wenselijkheid een gedwongen lening uit te schrijven van ongeveer rp. 1V2 milliard. Deze lening zou ge paard moeten gaan met een bete re goederendistributie, een effec tieve prysbeheersing en een ver betering van de communicatie middelen. Hatta betoogde, dat de slechte verbindingen de „bottleneck" van de Indonesische economie zijn. Door het tegelijkertijd nemen van genoemde maatregelen zou enerzijds de geldcirculatie wor den afgeroomd en zou anderzijds een daling van de prijzen worden bereikt. Voorts zeide Hatta, dat het daarbij aanbeveling zou verdie nen een buitenlandse lening aan te gaan voor de aankoop van kapitaalsgoederen, waarmede de productie zou kunnen worden bevorderd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Plaatselijk regen. Half tot zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in het midden en zuiden van het land enige regen met een kans 'op onweer. Iets la gere temperaturen. ZATERDAG 27 AUGUSTUS. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.43 9.18 9.58 10.08 n.m. 9.15 9.50 10.30 10.40 ZON MAAN op onder op onder 27 5.44 19.43 16.27 28 5.45 19.41 17.06 0.20 29 5.47 19.38 17.37 1.22 30 5.48 19.36 18.03 2.30 31 5.50 19.34 18.24 3.40 doorgesneden door rondzwerven de groepen opstandelingen In het gebied van Kenifra is het al verschillende malen tot 'n treffen gekomen tussen Franse valschermtroepen en leden van de Zaianstammen, die zijn uitge rust met moderne automatische wapens. Ook nabij Wed Zem is reeds verscheidene malen slag geleverd. Bij enkele gevechten in de heuvels zijn tot dusverre tien Marokkanen gedood en werden 200 personen gearresteerd. In de steden wordt nog steeds gezocht naar slachtoffers van de ongeregeldheden van Zaterdag. In Wed Zem zijn in de afgelopen 24 uur 325 Marokkanen begra ven. In de Arabische wijk van deze stad worden nog steeds ar restaties verricht door zwaar be wapende troepen. In de heuvels rondom Wed Zem is een strijdmacht van 3000 legionnaires, gesteund door tanks en vliegtuigen, op zoek naar Ma rokkaanse opstandelingen, die zich daar verborgen houden. Irak geeft ZVi millioen voor strijd in Marokko. De Iraakse regering heeft Don derdag een toewijzing van meer dan 2V2 millioen gulden goedge keurd voor hulp aan de Arabie ren, die in Marokko tegen de Franse overheersing strijden. De toewijzing is officieel be stemd „om de Marokkanen te helpen hun vrijheid te verkrij gen in hun strijd tegen het im perialisme". In officiële kringen werd ver klaard dat het geld onmiddellijk naar Marokko zal worden gezon den via „het genootschap van de rode halve maan", een Iraak se organisatie. Irak heeft de leden van de Arabische Liga voorgesteld, dat de politieke commissie van de organisatie te Beiroet bijeen komt om de toestand in Noord - Afrika te bestuderen aldus wordt vernomen in kringen die in nauw contact staan met het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bag dad. Deze conferentie zou ten doel hebben, een gemeenschappelijke politiek tegenover Frankrijk op te stellen en te beraadslagen over de hulp aan de inheemse bevol king van de gebieden in Noord- Afrika. Zoals gemeld heeft de Iraakse rode halve maan reeds, uit naam van de regering, een bedrag van 2,5 millioen gulden aangeboden. Het dagblad „Clarin", dat in Buenos Aires verschijnt, heeft Donderdag gemeld dat de Argen tijnse minister van Buitenlandse Zaken, Geronimo Remorino, zijn ontslag heeft ingediend en dat deze ontslagaanvrage door presi dent Juan Peron is aanvaard. Volgens het blad zullen bin nenkort ook andere ministers van het kabinet aftreden, onder wie de minister van Openbare Gezondheid, Antonio Bevacqua. „Clarin" voegde eraan toe dat minister Remorino „om gezond heidsredenen" ontslag heeft ge nomen. Over de Franse zuiveringsope raties in het Midden-Atlasge bergte lekken maar weinig bij zonderheden uit. Wel is bekend, dat mobiele strijdkrachten, in totaal 3.000 man, uitgerust met tanks en pantserwagens, trach ten de Berbers te omsingelen die men verantwoordelijk acht voor het bloedbad van het afge lopen weekeinde in het gebied van Wed Zem. In Wed Zem zou den zich nieuwe botsingen heb ben voorgedaan, doch bijzonder heden ontbreken. Een correspon dent van Reuter seinde Donder dag, dat in de voorgaande 24 uur 325 Marokkaanse slachtoffers in Wed Zem begraven waren. Er is melding gemaakt van voorbereidingen voor nieuwe mi litaire acties in het gebied van Kenifra en Aguelmous aan de voet van het Atlasgebergte. Langs de bochtige bergwegen staan rijen vrachtauto's met troepen gereed voor een overval op twee vermoedelijke sterkten van opstandige Berbers. Veel bergdorpen zouden geheel verla ten zijn door de bevolking, die zich naar kampen van de oproe rige Berberstammen zou hebben begeven. Een Reutercorrespondent sein de na een reis langs het ge- vechtsgebied, dat verscheidene dorpen zijn vernield, omdat er onderdak was verleend aan op standelingen die legionnaires hadden gedood of gewond. Toen president Eisenhower zich Woensdag langs een met touwen afgezet pad naar Independence Hall in Philadelphia begaf om een toespraak te houden, sprong plotseling een ongeveer 35-jarige vrouw over het touw en drukte de president een kus op de wang. De president schrikte op, keek haar aan en beiden begonnen te lachen. Toen verdween de vrouw weer in de menigte. Een Franse kapitein heeft in Wed Zem verklaard, dat sedert Zaterdag 300 Marokkanen in de stad door het vreemdelingenle gioen zijn gedood. Ook waren de legionnaires met pantserwagens de heuvels ingetrokken om 250 stamleden te doden die hadden deelgenomen aan de slachting van Wed 'Zem. Toen zij bij de achtervolging heftig beschoten werden vanuit een huis, schoten zij met een 75 mm kanon de muren van het huis kapot, waar na een zware tank enige malen over de ruïne reed om haar met de grond gelijk te maken, aldus de kapitein. De Marokkanen in de kelder van het huis, die met geweren bewapend waren, „dek ten wij toe met puin", zo zei hij. In conferentiekringen te Aix- les-Bains gelooft men, n.a.v. een verklaring van de „Istiqlal", dat nu zeer snel overeenstemming tussen de verschillende partijen in Frankrijk en de Marokkaanse leiders bereikt zal kunnen wor den. Deze opvatting is gebaseerd op de verklaring van een lid van de delegatie der nationalistische „Istiqlal", de advocaat Boeabid, dat de „Istiqlal" „bereid is tot concessies ten aanzien van de juiste wijze waarop de kwestie van de troon geregeld wordt". Boeabid voegde hieraan toe, dat „elke overeenkomst met de Franse regering gebaseerd moet zijn op erkenning van de verban nen sultan als enige wettelijke bezetter van de troon". Op de vraag van journalisten of dat betekent, dat de verbannen sul tan naar Rabat moet terugkeren voor verdere onderhandelingen kunnen worden gevoerd, ant woordde Boeabid, dat dit een punt is, ten aanzien waarvan de „Istiqlal" bereid is zich soepel ie tonen. Tussen Frankrijk en deMarok- kaanse nationalisten is gisteren te Aix les Bains in feite overeen stemming bereikt over de toe komstige betrekkingen en het verlenen van onafhankelijkheid aan Marokko binnen het verband van een nauwe unie. De Franse premier Edgar Fau- re deelde Donderdagavond aan verslaggevers mede,dat nog niet alles in kannen en kruiken is, maar dat er voortgang wordt ge maakt en zich een duidelijke weg naar overeenstemming aftekent. Een regeringswoordvoerder zei dat de besprekingen met de Ma rokkaanse leiders zijn afgelopen en dat de Franse kabinetscom missie vandaag alleen nog van gedachten zal wisselen met verte genwoordigers van de in Marok ko woonachtige Fransen en van de Joodse gemeenschap. Niettemin blijven de afgevaar digden van de Istiqlal nog enkele dagen in Aix. H.M. de Koningin en H.K.H. Frinses Wilhelmina zijn Donder dagmiddag teruggekeerd van de vacantiereis in Noorwegen. De Koningin is voornemens nog eni ge tijd op paleis Het Loo te ver blijven, en zal waarschijnlijk be gin September naar Soestdijk te rugkeren. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede: „Op het ministerie van Open baar Onderwijs te Brussel von- Donderdag besprekingen plaats van de chef van het kabinet van de minister van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen mr. A. v. d. Ent en de secretaris van de kabinetschef van de minister van Openbaar Onderwijs te Brussel, de heer Moerkerke met prof. Blancquaert voor het treffen der laatste voorbereidingen inzake de publicatie van de voorschrif ten en aanbevelingen die beide regeringen zullen richten tot de ambtenaren en de scholen in ver band met de toepassing van de leidraad en woordenlijst der Ne derlandse taal. Ook deze besprekingen voerden tot volledige overeenstemming". Ongeveer 43.000 artsen en 2500 tandartsen in geheel Oostenrijk zijn Donderdag in staking ge gaan als protest tegen een nieuw wetsontwerp inzake gezondheids- verzekering. De artsen zijn het er niet mee eens dat zij niet over het wets ontwerp zijn geraadpleegd en zijn van plan twee dagen in sta king te blijven. Ongeveer 3000 artsen over het gehele land zijn voor noodgeval len beschikbaar. Later op de dag nam een aantal artsen in Wenen, gekleed in witte jassen en uitge rust met hun stethoscopen, deel aan een mars door de stad. Een millioen vlugschriften zullen in Wenen worden verspreid ter ver duidelijking van het standpunt van de artsen. Verscheidene groepen jonge Weense artsen, die twee dagen in staking zijn uit protest tegen een ontwerp-ziekenfondswet, trokken Donderdag, de eerste dag van de staking, langs de zieken huizen in de stad om hun colle ga's over te halen zich bij hun actie aan te sluiten. Het lawaai dat het komen en gaan van deze artsen, die allen met auto's reden, maakte, heeft reeds geleid tot klachten van pa tiënten en de politie heeft dan ook bekendgemaakt, dat een der gelijk „onverantwoordelijk op treden" niet toegestaan kan wor den, aangezien „het leven der zieken in gevaar wordt gebracht. Donderdagmiddag reden de stakers in groepen door de hoofd straten van Wenen, waardoor zij talloze verkeAsopstoppingen veroorzaakten. Als blijk van medeleven met de slachtoffers van de overstro mingen in de Verenigde Staten zal het Nederlandse Jeugd Rode Kruis honderd familiepakketten zenden. Deze pakketten houden in een Brabants bont kleedje, een paar Nederlandse sigaren, wat speelgoed en enkele bloembollen. Van gisteravond acht uur af kan over Nederland een grote ac tiviteit in de lucht worden ver wacht. Dit als consequentie van de Belgisch-Nederlandse lucht verdedigingsoefening „Loco" (Low countries), die duurt van 23 tot 28 Augustus en nu dus 2 Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat minister Dulles Vrij dag om 22.30 uur (Ned. tijd) te New York een „belangrijke" rede over de buitenlandse politiek zal houden tot de raad voor bui tenlandse betrekkingen. De rede zal worden uitgezon den. De Franse veiligheidstroepen hebben bij zuiveringsacties in Algerije in de afgelopen 24 uur tenminste 50 opstandelingen ge dood. Hoewel de grote opstand van het afgelopen weekeinde, waarbij naar raming duizend op standelingen zijn gesneuveld, door de Franse troepen is on derdrukt, blijven zich op ver spreide plaatsen in Noord-Oost- Algerije verzetsdaden voordoen. In Constantine zijn Woensdag zes rebellen doodgeschoten na een bomontploffing in de hoofd straat van de stad. Bij een bot sing tussen een militaire patrouille en een groep opstan delingen nabij Jekappes sneuvel den twaalf rebellen. Voorts werd in het gebied van Lannoy een bende van 25 opstandelingen in de pan gehakt. Gewapende groepen Fransen, die een soort vrijwillige burger wacht hebben gevormd, speuren naar opstandelingen. Zo werd op het vliegveld van Philippeville een opstandeling „terechtge steld". Het duurde drie uur voor de man dood was. Volgens latere berichten zijn in de afgelopen 24 uur in het gebied van Constantine (Algerije) 65 Arabieren gedood en meer dan 100 gearresteerd. dagen aan jle gang is. Dat deze activiteit boven Nederlands terri toir tot dusver niet al te groot is geweest, vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij deze oefening de eer ste twee dagen België de verdedi ger is geweest, terwijl van gister avond af de rollen omgekeerd worden en Nederland zal worden aangevallen door de ongeveer 500 vliegtuigen waarover de agressor beschikt. De Belgische luchtverdediging en de Nederlandse, die elk be staan uit zes squadrons (als Ne derland er aan het eind van dit jaar de nachtjagers bij krijgt, zal onze luchtverdediging uit negen squadrons bestaan), worden als zij als aanvaller optreden name lijk gesteund door toestellen van de 83e (Brits-Belgische) groep van de 12e U.S.A. in West Duits land en van de 49e U.S.A.-division die van Engeland uit opereert. Het totale aantal toestellen dat aan de oefening deelneemt, komt daardoor op ongeveer 650. Bij de oefening zijn ingescha keld onderdelen van de lucht macht, de luchtdoelartillerie en van de luchtwachtdienst van bei de landen en zij staat onder lei ding van de Nederlandse generaal majoorvlieger J. H. van Giessen, commandant van de 69e groep. Deze groep, waarvan het hoofd kwartier in Antwerpen zetelt, kan men beschouwen als 't over koepelend orgaan van de Neder landse en Belgische luchtverdedi ging, de noodzakelijke figuur, ge zien het uit luchtverdedigings oogpunt kleine territoir van de De Indonesische militaire poli tie heeft Woensdag een poging tot smokkel verijdeld. Voor on geveer rp. 10 millioen aan niet nader gespecificeerde goederen werd van boord gehaald van het schip „Tjiluwah" van de Rodal Interocean Lines, dat op punt stond uit Djakarta naar Singa pore en Hongkong te vertrekken. Vijftien opvarenden hoofd zakelijk Chinezen werden aan gehouden. Het schip vertrok met zes uur. vertraging. Sedert de West-Duitse bonds raad het mes heeft gezet in de voor de toekomstige Duitse sol daten voorziene salarissen, is de animo der vroegere officieren om weer in dienst te gaan kennelijk afgenomen. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie verklaarde, dat al bijna tweehon derd sollicitanten zich hebben teruggetrokken. Alles bijeen heeft het ministerie thans 152.000 candidaat-vrijwilligers ingeschre ven, een aantal dat lang niet vcl- doende geacht wordt om de be staande plannen voor de opstel ling van het kader uit te voeren. Dit kader zal rond 150.000 man moeten omvatten. Men rekent er echter op, dat een zeer groot deel der candidaten niet geschikt zal worden bevonden. Het ministerie klaagt er bij voortduring over, dat juist de meest geschikte oud officieren de minste lust gevoe len om terug te komen. Dezer dagen is een vertrouwelijk rap port van een der hoge beambten van het ministerie bekend gewor den, waarin deze tanende lust wordt toegeschreven aan de cam pagne, die door de Bondsdag en Bondsraad is gevoerd voor een scherpe civiele controle op het ieger. De beambte heeft daarbij ook critiek geleverd op een commissie uit de Bondsdag, die onlangs een bezoek aan de Verenigde Staten heeft gebracht en zich daarbij voornamelijk voor de parlemen taire controle op het leger heeft geïnteresseerd. Dit alles heeft er volgens het aan minister Blank voorgelegde rapport toe geleid, dat goede jonge oud-officieren in toenemende mate hun interesse voor een nieuwe militaire func tie verliezen. Onlangs is het mi nisterie er van beschuldigd, dat het om een voldoend aantal vrij willigers bijeen te krijgen een sterke pressie zou hebben uitge oefend op gepensionneerde offi cieren en daarbij zelfs met in houden van pensioen zou hebben gedreigd. Van de zijde van het ministerie wordt echter ontkend, dat zulk een methode zou zijn toegepast. Twee Finnen een man en een vrouw zijn op beschuldi ging van spionnage voor een „ongenoemde buitenlandse mo gendheid" gearresteerd, zo is Woensdag door de politie mede gedeeld. De Libanese regering heeft het hoofd van de algemene politie, Emir Farid Sjehab, en verschei dene andere politiemannen ge schorst en voor de tuchtraad ge daagd, aldus is uit Beyroet ge meld. Dit besluit werd Woensdag ge nomen met het oog op medede lingen van Syrische ambtenaren, volgens welke oud-president ge neraal Adib Sjisjakly verscheide ne dagen in Libanon heeft ver toefd. Maandag maakte de oud-presi dent zich op het vliegveld van Chalde bekend, waarop hij ver zocht werd Libanees grondgebied te verlhten met het eerste vlieg tuig naar Europa. Generaal Leblanc, de comman dant van de veiligheidsdienst in Marokko, heeft zijn ontslag in gediend, aldus is Donderdag te Rabat vernomen. Voor de ontslagaanvrage is geen officiële reden opgegeven, doch in kringen in nauw contact met het bestuur is verklaard dat de generaal ontslag heeft geno men als protest tegen de ver meende weigering van resident- generaal Grandval om de gene raal alle strijdkrachten toe te staan, die deze meent nodig te hebben ter onderdrukking van de terreur. In Parijs ging Donderdag het gerucht dat resident-generaal Grandval zelf eveneens zijn ont slag heeft ingediend in verband met onenigheid over de Marok kaanse politiek van de regering. Premier Edgar Faure verklaar de Woensdagavond te Aix-Les- Bains, waar Frans-Marokkaanse besprekingen worden gevoerd, dat er geen sprake is dat Grand val zal aftreden of zal worden teruggeroepen. De 58-jarige generaal Georges Emily Leblanc werd verleden maand benoemd tot commandant van de veiligheidsdiensten in Marokko. Hij was commandant van het gebied van Moknes (Ma rokko) van 1948 tot 1951. Daarna diende hij als hoge commissaris in Centraal-Vietnam. De Amerikaanse marine heeft schout-bij-nacht Stuart Ingesool, voormalig onderchef voor de marine-operaties, benoemd tot opvolger van vice-admiraal Pri de, die bevelhebber was van de Amerikaanse zevende vloot in het Verre Oosten. De zevende vloot opereert onder meer in de Straat van Formosa. De gouverneur generaal van Soedan, sir Knox Helm, heeft de muitende militairen in Zuid-Soe- dan order gegeven om zich over te geven. Hij gaf hun 24 uur om te antwoorden. De gouverneur-generaal, die Donderdag uit Londen te Khar toem terugkeerde zegde in een boodschap aan de muiters een „volledig en eerlijk onderzoek" naar hun grieven toe. Hij zeide, dat zij als militaire gevangenen zullen worden behandeld. Sir Knox bevond zich in Enge land toen de muiterij uitbrak, die gedeeltelijk 'n gevolg is van vijandschap tussen de weinig ont wikkelde negerbevolking van het zuiden en de Mohammedaanse bewoners van 't noorden, die de heersende klasse van het land vormen. De gouverneur-generaal, die onmiddellijk de noodtoestand afkondigde, voerde Woensdag te Cairo besprekingen met Egypti sche leiders. Hij bood de muiters aan, een persoonlijke afgezant naar het verzetscentrum Torit te zenden om over de overgave te onder handelen. Benelux-landen. De commandant van deze groep wisselt om de 2 jaren en is beurtelings een Ne derlander en een Belg. De staf van dit commando is volkomen geïntegreerd en bestaat dus uit Nederlandse en Belgische officie den. Daar, zoals gezegd, binnen kort het eerste nachtjagerssqua- dron wordt opgericht, treedt Ne derland op de nachten van 24 op 25, 25 op 26 en 26 op 27 Augus tus, op als verdediger. Dit geeft namelijk het herhalingspersoneel gelegenheid reeds ervaring op te doen en om deze ervaring effec tief te maken zijn twee Engelse nacht jagerssquadrons gestation- neerd op Soesterberg en Eindho ven. De doelen die zullen worden aangevallen zijn allen met zorg gekozen en worden nagenoeg al lemaal verdedigd door de lucht doelartillerie. Aangevallen wor den zowel op grote, middelbare en lage hoogte vliegvelden, radar stations, havens, industriecentra, spoorwegknooppunten en de scheepvaart op de Schelde. De luchtdoelartillerie. De taak van de luchtdoelartille rie is o.m. de verdediging van 'n aantal objecten die voor een oor logvoerend Nederland (in groter verband gezien) van vitaal he- lang zijn, vervolgens de Nieuwe Waterweg, het spoorwegknoop punt Utrecht en de Westerschel- de, de toegangsweg tot de zeeha ven Antwerpen. Met de 903e luchtverdedigingskring zal een proef worden gehouden met be trekking tot de doeltreffendheid van de voorbereidingen die ge troffen zijn om de Westerschelde te verdedigen, in nauwe samen werking met de Belgische lucht verdediging. In deze oefening wordt zodoende voor de eerste maal een nauwe samenwerking tussen Belgische en Nederlandse luchtverdedigingsorganen ter be scherming van de Schelde, in de praktijk beproefd. In oorlogstijd valt de gehele verdediging van dit gebied onder Belgische tacti sche controle, hetgeen nu ook be oefend werd tot gisteren 20 uur. De laatste twee dagen zal dit ge bied onder Nederlandse operatio nele controle staan. Hierdoor wordt dus onder meer een zeer belangrijk aspect van deze oefe ning: de verdediging van de Schelde en de nauwe samenwer king tussen de Belgische en de Nederlandse luchtdoelartillerie. Deze samenwerking wordt ook reeds gesymboliseerd door het feit, dat de officiersopleiding van de beroepsofficieren voor de Lua van beide landen gedurende een gedeelte van de tijd aan de gecombineerde wapenschool van deze twee landen te Lombardsij- de bij Ostende geschiedt. Tot dusverre, zo deelde gene- raal-majoor Van Giessen mede, kon men 90 van de voorgeno men vluchten op lager hoogte en 86 van die op grote hoogte uit voeren. De 100 werd niet be reikt, omdat enkele vliegvelden in de morgen door de mist „dicht" zaten Nu de oefening luchtverdedi ging „Loco" op volle toeren draait, maakt de luchtmachtvoor lichtingsdienst nog eens het vol gende bekend: „Voor een doel treffende oefening van de lucht doelartillerie en het corps lucht wachtdienst zal het noodzakelijk zijn, dat op verschillende dagen gedurende de oefening op gerin ge hoogte zal worden gevlogen, zowel 's morgens vroeg als des avonds laat". De Roemeense premier, Geor- ghiu-Dej, heeft Dinsdag in Boe karest voorgesteld, dat Roemenië en West-Duitsland diplomatieke betrekkingen zullen aanknopen, aldus meldt de Noordwest-Duitse radio. De premier noemde een Euro pees collectief veiligheidsstelsel, zoals voorgesteld door de Sowjet- Unie, de beste weg naar de Duit se hereniging, aldus de radio. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Dinsdag formeel bekendgemaakt dat Engeland de samenstelling heeft goedgekeurd van de internationale commissie, die toezicht zal uitoefenen op de omschakeling tot zelfbeschikking in Soedan. 'De commissie, waarin zitting zullen hebben vertegenwoordi gers van India, Pakistan, Zweden, Zwitserland, Noorwegen, Zuid- slavië en Tsjechoslowakije, is door het Soedanese parlement samengesteld.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1