Frankrijk roept reservisten op Egypte verbreekt besprekingen met Israël Regeringspartijen zetten Franse regering onder druk WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De toestand in Noord-Afrika Indonesische uit reces parlement stelt foespraak van Eisenhower Plaatsing van Nederlandse arbeidskrachten in Noorwegen DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No. 3542. Neo-Destoer over de toestand Amerikaanse senator rodigt Sowjet-leiders uit Arrestatie in Algerije Amerikaans contract met Canadese firma voor nieuw vliegtuig-ontwerp Spanje en Noord-Afrika Naties en de Noord-Afrika De Ver. crisis in Generaal Burns voert besprekingen met premier Nassar Ontdekking communistische cel in Irak gemeld Ernstige ketelontploffing in Argentinië Het wachten moe Geen ingrijpende wijzigingen in de Indonesische buitenlandse politiek Arrestatie in Argentinië Onrust onder Tunesische werklozen De loonsverhogingen in Engeland Gewonden bij politie actie in Toulon Tiein rijdt in op betogers Bezoek van Griekse Koningspaar aan Zuid-Slavië Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: m—Amum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrat Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur- Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. De Franse eerste-minisfer Fau- re heeft Dinsdagavond te Aix- les-Bains bekendgemaakt, dat een aantal jonge Franse reservis ten in Frankrijk en Noord-Afrika onder de wapenen zullen worden geroepen ter versterking van de eenheden die in Noord-Afrika de orde herstellen. Faure zeide deze beslissing te hebben genomen in overleg met de minister van Defensie, gene raal Koenig. Premier Edgar Faure heeft Woensdag bevestigd, dat zo spoedig mogelijk 50 tot 60.000 reservisten opgeroepen zullen worden ter versterking van de Franse strijdkrachten in Noord- Afrika. Hij verklaarde dit tijdens een kort bezoek aan Parijs, waarheen hij uit Aix-les-Bains was overge komen voor een bespreking met president Coty. Hij deelde mede, dat (hij aan de president verslag had uitgebracht over de bespre kingen in Aix-les-Bains met Marokkaanse vertegenwoordi gers. Later op de dag keerde Faure naar Aix terug voor een conferentie met leiders van de nationalistische „Istiqlal". Een hoge functionaris van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, die zojuist uit Algerije is teruggekeerd, ver klaarde Woensdag in Parijs, dat de regering overweegt onmiddel lijk zes bataljons Franse troepen naar Algerije te zenden ter ver sterking van de veiligheidstroe pen. Dit is één van een reeks maatregelen die de minister van Binnenlandse Zaken, Bourges- Manoury, aan premier Faure heeft voorgesteld. Deze maatregelen zullen door de regering goedgekeurd moeten worden, aldus de functionaris, doch men verwacht dat de troe pen zonder verwijl zullen ver trekken. Voorts voorzien de maatrege len in uitbreiding van de nood toestand, die op het ogenblik geldt v'oor het departement Constantine en een deel van Algiers, tot geheel Algerije, ver strekking van modernere wa pens mogelijk pantserwagens en zware machinegeweren aan de politie en diplomatieke stap pen bij Egypte en bepaalde com munistische landen in verband met propaganda via radio en pers, waarin de Noordafrikaan- se opstandelingen wotrden aan gemoedigd. Premier Faure sprak voorts krachtig beschuldigingen tegen, dat hij contact onderhoudt met mannen die een rol hebben ge speeld bij de massamoorden van het afgelopen weekeinde in Marokko. Het zoeken naar een vreedza me regeling is in het geheel geen teken van zwakte, zo zei hij. Wat Algerije betreft kan er geen sprake van onderhandelin gen met zogenaamde nationalis tische leiders zijn, aangezien dat land een deel van Frankrijk is. De onlusten daar worden be schouwd als een opstand tegen de staat en moeten worden neer geslagen, aldus de premier. Waarnemers brengen echter in herinnering, dat de ruim 100.000 man Franse troepen en politie in Algerije er in de afge lopen zes maanden niet in ge slaagd zijn de opstandelingen in het Auresgebergte te bedwingen en dat de krachtig, goedgeorga niseerde actie der Algerijnse op standelingen van Zaterdag niet verhinderd kon worden. De voorzitters van de vijf ge matigde fracties van de Franse nationale vergadering hebben premier Faure verzocht bijeen roeping van de nationale verga dering ter bespreking van de Noordafrikaanse kwestie te over wegen. Deze fracties, die van de repu blikeinse socialisten, onafhanke lijke republikeinen, de dissidente gaullisten, onafhankelijke boe ren en de boerenpartij, hebben De nationalistische partij Neo Destoer in Tunesië, deel uitma kend van de reg-dring die met Frankrijk over zelfbestuur onder handelde, heeft er Dinsdag bij de Franse regering op aangedron gen concessies in Algerije en Ma rokko te doen en de vroegere sultan van Marokko, Mohammed Ben Joessoef, in zijn functie te herstellen. Frankrijk diende met spoed onderhandelingen te beginnen met de ware vertegenwoordigers van het Algerijnse volk. de kwestie gezamenlijk bespro ken. Zij achten bijeenroeping van de nationale vergadering gewenst, omdat zij menen dat de gebeurtenissen in Noord- Afrika en de conferentie te Aix- les-Bains te denken geven dat er wellicht besluiten genomen kunnen worden waarbij de toe komst van Frankrijk in het ge ding komt. Het ministerie van Nationale Verdediging maakte bekend, dat uit de drie betreffende lichtingen in totaal 390.000 mannen beschik baar zijn voor mobilisatie. Allen Ellender, Amerikaans democratisch senator uit Loui siana, die een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, heeft Dins dagavond vijf Sowjet-leiders uit genodigd de Ver. Staten en in het bijzonder de staat, die hij verte genwoordigt, te bezoeken. De uit genodigde leiders zijn Kagano- witsj, Mikojan, Perwoechin, Ma lenkof en Soeslof. Ellender zei dit tegenover jour nalisten, die aanwezig waren op een receptie, die door de Roe meense ambassadeur te Moskou werd gegeven ter gelegenheid van de elfde jaardag van de be vrijding van Roemenië. Meer dan duizend personen woonden de re ceptie bij. Hij sprak zich voorts uit voor veelvuldiger contacten tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, waaronder bezoeken van Ameri kaanse congresleden en de ves tiging van nieuwe Amerikaanse consulaten in de Sowjet-Unie. Khenchoel Ali Ben Joessef, die leider wordt genoemd van Alge rijnse nationalistische organisa ties in Frankrijk, is Dinsdag te Algiers aangehouden op beschul diging van samenzwering tegen de veiligheid van de staat. BE VERLIEZEN IN ALGERIJE. Uit bevoegde bron wordt ver nomen, dat bij de ongeregeld heden van Zaterdag j.l. in Alge rije ongeveer duizend opstande lingen zijn gedood. Voorts zijn 25 militairen gedood en 105 gewond. In Guelma werden de volgende dag 50 opstandelingen gedood, 12 gewond en 81 gevangen genomen. Leiders van midden- en recht se fracties in de Franse nationale vergadering hebben de speciale commissie van vijf ministers, die te Aix-les-Bains besprekingen voert met Marokkaane leiders, telegrafisch gedreigd met intrek king van hun steun aan de rege ring, indien zij zou wagen de vroegere sultan Ben Joessef op de een of andere manier terug te brengen. In het telegram wordt de rege ring er van beschuldigd „contact te blijven onderhouden met dege nen die direct of indirect ver antwoordelijk zijn voor de bloed baden" op Zaterdag in Marokko. Het telegram werd verzonden aan de vooravond van de belang rijkste besprekingen te Aix-les- Bains, namelijk die tussen de Franse commissie van ministers, medegedeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Aanhoudend vacantieweer. Overwegend droog en zonnig weer met dezelfde of lagere mid- dagtemperaturen. Overwegend matige noordoostelijke wind. VRIJDAG 26 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 7.28 7.53 Terneuzen 8.03 8.28 Hansweert 8.43 9.08 Walsoorden 8.53 9.18 26 ZON op onder MAAN op onder 5.42 19.45 15.41 23.25 27 v5.44 19.43 16.27 28 5.45 19.41 17.06 0.20 waarvan o.a. premier Faure deel uitmaakt, en vertegenwoordigers van de Marokkaanse nationalis tische partij „Istiqlal". Een woordvoerder te Aix-les- Bains heeft Dinsdagavond mee gedeeld, dat de ondertekenaars van het telegram niet de een stemmige mening van de fractie vertegenwoordigen. Het is onder tekend door vertegenwoordigers van vijf van de acht partijen van de huidige coalitie. Een woordvoerder van de „Is tiqlal" zei Dinsdagavond te Aix- les-Bains: „Voor ons en de grote meerderheid van het Marokkaan se volk is de verbannen Ben Joessef nog altijd de sultan en de enige wettige." In gewoonlijk welingelichte kringen is Dinsdag gezegd, dat de Franse premier en andere leden van het kabinet tot een onofficiële regeling met Ben Joessef zijn gekomen. De belang rijkste punten zouden zijn: 1. Sultan Ben Arafa moet aftreden; 2. Ben Joessef zal naar Frankrijk worden gebracht; 3. er zal een regentschapsraad van partijloze, vooraanstaande Marokkanen in het leven worden geroepen, die door Ben Joessef moet worden goedgekeurd, en 4. de regent schapsraad zal vervolgens een regering vormen. Deze procedure werd voor de „Istiqlal" aan vaardbaar genoemd. Over het telegram van de par lementsleden zeide Faure: „Ik heb zeer veel eerbied voor de rechten van het parlement en ik wil op zeer openhartige voet met zijn leden blijven staan. In ern stige situaties echter moet de re gering ten volle de rechten uit oefenen, die in overeenstemming zijn met haar verantwoordelijk heden". Verder zeide hij getroffen te zijn door de goodwill van de Ma rokkanen om tot een compromis te komen. De Amerikaanse luchtmacht heeft Dinsdag bevestigd, dat zij een contract heeft gesloten met een Canadese firma de AVRO Canada Ltd. -voor onderzoek en ontwikkeling van een nieuw idee op het gebied van het ont werpen van vliegtuigen. Een woordvoerder zei, dat het pro ject zeer geheim is. Hij gaf geen verdere bijzonderheden. Eerder was door het blad „Glo be and Mail" in Toronto (Canada) gemeld, dat de Amerikaanse luchtmacht het werk aan een Ca nadese „vliegende schotel" had overgenomen van de Canadese regering, die het project eerst had gesteund, maar haar mede werking later had beëindigd. „De vliegende schotel" zou een vliegtuig zijn, dat verticaal kan opstijgen. Volgens het genoemde blad is het ontwerp van de „vlie gende schotel", die voor militair gebruik bestemd zou zijn, geba seerd op „revolutionnaire vlieg en voortbewegingsprincipes". NOG MEER ATOOMDUIK BOTEN IN DE VER. STATEN. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat het plan bestaat nog vier atoomduikboten te bouwen. Amerika heeft er al twee. Naar P.I.A. van betrouwbare zijde verneemt is de Nederlander P. H J. Kerfeeboom, die op 18 December 1953 in de zaak- Schmidt werd gearresteerd, Dins dag in vrijheid gesteld. Hem zou nog wel een mel dingsplicht zijn opgelegd. Egypte heeft de besprekingen met Israël, die ten doel hadden de spanning in het grensgebied van Gaza te verminderen, afgebroken zo is v,an officiële zijde te Cairo medegedeeld. Eerder op de dag had generaal- majoor Burns, het Canadese hoofd van de wapenstilstands commissie, een onderhoud gehad met premier Nasser over de me thoden ter vermindering van de spanning. Burns zeide na afloop de hoop te koesteren, dat pogin gen zouden worden gedaan, om de besprekingen te hervatten. Volgens een officiële Egypti sche woordvoerder heeft Israël slechts getracht door de bespre kingen politieke voordelen te be halen, die een einde zouden ma ken aan de bestandsovereen komst. (De wens van Israël om de be staande toestand te stabiliseren en de betrekkingen tussen beide landen te normaliseren, terwijl Egypte vasthoudt aan de opvat ting dat de staat van oorlog tech nisch nog bestaat, is een der Hoofdoorzaken van de tegenstrij dige standpunten die Israël en Egypte innemen.) De besprekingen begonnen op 28 Juni en werden de vorige week voor onbepaalde tijd opgeschort, nadat bij een incident in het ge bied van Gaza drie Egyptenaren om het leven waren gekomen. Zij begonnen in Juni op advies van de Veiligheidsraad der Ver. Na ties, die in Maart de toestand in het grensgebied van Gaza had be sproken naar aanleiding van een De nationalistische Istiqlal heeft een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat,, het achterwege blijven van de Fran se erkenning der Marokkaanse nationalistische adspiraties en het voeren van een regiem van onderdrukking" bijgedragen heb ben tot de explosie van het af gelopen weekeinde. De mening der Istiqlal, volgens welke de vorming van een representatieve regering afhankelijk is van de regeling van het troonvraagstuk, wordt nogmaals bevestigd. Ver tegenwoordigers van de „tradi tionalistische stroming" pas ja's, caids en andere feodale lei ders waren naar Aix-les-Bains uitgenodigd, doch geen vertegen woordigers van de arbeidersklas se. Dit feit zou niet bijdragen tot de oplossing van de reeds jaren lang heersende crisis. „Wij hopen echter, dat de rede de hartstochten zal overwinnen en dat de pogingen van de Fran se regering en het vertrouwen, dat door resident-generaal Gil bert Grandval is gewekt, er toe zullen bijdragen, dat Marokko uit de helse cirkel van onderdruk king en geweld zal geraken." De Franse regering onderhoudt nauw contact met de Spaanse regering omtrent de besprekin gen te Aix-les-Bains, zo verluidt in kringen, die goede verbindin gen met de Franse regering hebben. De Spaanse ambassadeur, graaf De Casa Rojas, werd on middellijk op de hoogte gesteld van kabinetsbesluit tot instel ling van een ministeriële com missie van vijf, die de besprekin gen zou leiden. Spanje, welks deel van Marok ko aan het Franse grenst, zou op de hoogte worden gesteld van het resultaat der besprekingen en van mogelijke veranderingen in de status van Marokko. DE MOORDEN TE WED ZEM. Bij dè ongeregeldheden te Wed Zem, die afgelopen Zaterdag plaats hadden, zijn in totaal 70 Europeanen om het leven ge komen. Onder hen bevonden zich 21 kinderen en zuigelingen. Twee-en-twintig Europese man nen, vrouwen en kinderen wer den eerst verminkt en vervol gens verbrand. Naar verluidt dringen de Ara bische landen in de Ver. Naties aan op een bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking van de toestand in Marokko. De Aziatische-Afrikaanse groep heeft besloten de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Ham- marskjoeld, te verzoeken zijn in vloed aan te wenden ter vermin dering van de spanning in Ma rokko. De groep besloot tevens nog geen bijeenkomst van de veilig heidsraad te verzoeken. In som mige Aziatische kringen twijfelt men aan de wenselijkheid van zulk een stap. De groep heeft een commissie van zeven vertegenwoordigers van India, Iran, Birma, Irak, Li beria, Egypte en Libanon be noemd om met Hammarskjoeld in verbinding te treden. Generaal-majoor Burns, de Canadese hoofdwaarnemer van de Verenigde Naties in Pale stina, heeft Woensdag te Cairo besprekingen gevoerd met de premier van Egypte, luitenant kolonel Gamal Abdel Nasser, over de mogelijkheden de span ning langs de Egyptisch-Israëli- sche grens te doen afnemen. Na een bijeenkomst van 90 mi nuten, verklaarde generaal Burns aan journalisten, dat het jongste incident nabij Gasa „ongetwijfeld is veroorzaakt door de onderbre king van de Israëlisch-Egyptische besprekingen over de toestand langs de grens". Hij gaf uiting aan de hoop dat pogingen zullen worden gedaan om de afgebroken besprekingen weer te hervatten. botsing waarbij 42 Egyptische en acht Israëlische soldaten waren gesneuveld. De Egyptische woordvoerder zei Woensdag, dat Israël een aan tal aanvallen had georganiseerd op Egyptische posten in het grensgebied, teneinde druk uit te oefenen. De kern van de meningsver schillen tijdens de Israëlisch- Égyptische besprekingen was de rol, die de Ver. Naties zouden moeten spelen bij de uitvoering van een eventuële overeenkomst. Egypte meent, dat alle contacten tussen de twee partijen moeten lopen via de Ver. Naties, doch Is raël is voorstander van direct contact tussen plaatselijke bevel hebbers. De Iraakse politie heeft in het pelgrimsoord Chitte de Kadhï- main, bij Bagdad, een communis tische cel ontdekt. Er zijn acht arrestaties verricht en talrijke documenten in beslag genomen, die volgens de Iraakse politie het bewijs leveren van het bestaan van een betrekking tussen de illegale communistische partij in Irak en de Perzische Toedeh- partij. Te Famailla in de Argentijnse provincie Tucun zijn door het uit elkaar springen van een ketel in een suikerraffinaderij vier perso nen om het leven gekomen en zeven gewond. Met ingang van 1 October 1955 is prof. mr P. Lieftinck benoemd tot „Executive Director" van het Internationaal Monetair Fonds en van de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling te Washington. Prof. Lieftinck volgt mr D. Crena de Jongh op, die met in gang van genoemde datum ont slag uit deze functie heeft ge vraagd. In een der voorsteden van Bue nos Aires heeft zich een ernstig treinongeluk voorgedaan, waar bij 21 doden en 53 gewonden zijn. Het Indonesische parlement heeft Woensdag besloten het recès uit te stellen tot 2 October. Aanvankelijk was het recès be paald op 25 Augustus. Het zou duren tot 26 September. De regering heeft het parle ment meegedeeld, dat zij twee weken nodig heeft voor het op stellen van de regeringsverkla ring aan het parlement. De re gering heeft de hoop uitgespro ken, dat het parlement na het af leggen van deze verklaring zijn werkzaamheden zal voortzetten en normaal zijn algemene be schouwingen zal houden en een beslissing zal nemen. Een voor stel van de commissie van over leg om het recès uit te stellen tot 2 October werd aanvaard met 135 tegen 1 stem. Inmiddels heeft de nieuwe mi nister van Voorlichting, Mak- moer, aan journalisten meege deeld, dat de regering nog geen principiële maatregelen heeft ge nomen, omdat zij van het parle ment nog geen vertrouwens votum heeft gekregen. De Indo nesische grondwet schrijft dit niet voor, doch het is in het In donesische parlementaire ge bruik wel traditie geworden. De 23-jarige Clarence Williams uit Newmarket (Ontario) heeft 'bekend, dat 'hij een auto had ge stolen en daarmee elke dag naar zijn werk was gegaan langs het benzinestation waar hij in de wagen was gestapt. „Ik werd het wachten op de bus moe", legde hij de rechter uit, die hem tot één jaar gevangenisstraf veroor deelde. President Eisenhower heeft op de jaarvergadering van de vere niging van de Amerikaanse bali een toespraak gehouden, waarin hij onder meer heeft verklaard, dat de topconferentie van Genè- ve de gelegenheid heeft geopend om vooruit te komen in de rich ting van een vrede, die gebaseerd is op rechtvaardigheid en vrede. Amerika, zo zei hij onder meer, bevindt zich op een kruistocht voor de vrede." In zijn ijver voor de vrede kan het echter niet het onrecht, dat de Sowjet-Unie aan mensen en naties heeft aange daan, aanvaarden. Zulks zou het onrecht slechts doen voortduren en zekerlijk een toekomstig con flict in zich, ihergen. Zo kan de verdeling van Duits land niet gesteund worden door Eind September zullen er be sprekingen worden gehouden tus sen Nederland en Noorwegen over het vraagstuk van de plaat sing van Nederlandse arbeids krachten in Noorwegen. Dit werd door een zegsman van het Noor se ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld aan „Arbei- derbladet". De achtergrond van de voorgenomen besprekingen is een verklaring, die de vroegere minister van Handel, Erik Bro- foss, op 1 Februari 1954 in de na tionale vergadering deed. Hij herinnerde eraan, dat de O.E.E.S. aan de ledenstaten had gevraagd het bevolkingsvraagstuk in Ita lië en Nederland te helpen oplos sen. Brofoss zei toen, dat Noor wegen in overweging zou moe ten nemen, elk jaar een aantal Nederlandse arbeidskrachten op te nemen. Deze verklaring werd onder de aandacht gebracht van de Neder landse autoriteiten, die de zaak later met Noorse vertegenwoor digers hebben opgenomen. Het is niet bekend aan hoeveel Nederlanders een werkvergun ning in Noorwegen zal worden gegeven, doch het zal een betrek kelijk beperkt aantal zijn. Het zal in hoofdzaak gaan om ge schoolde arbeiders en landarbei ders, zo deelde de vertegenwoor diger van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Van Nederlandse zijde verne men wij dat dit initiatief van Noorwegen op het ogenblik nog in beraad wordt gehouden. Er is nog geen beslissing genomen, wanneer er over dit vraagstuk besprekingen zullen worden ge houden tussen Nederlandse en Noorse vertegenwoordigers. argumenten, welke gegrond zijn op grenzen van taal en ras en de overheersing van landen kan niet meer gerechtvaardigd wor den door overwegingen van de fensieve aard. Een apparaat, dat binnen de grenzen van souvereine naties aan de politieke en ideologische ondermijning werkt, kan nooit als een culturele beweging voor gesteld worden. Een en ander komt misschien voort uit een mengsel van wan trouwen en vrees. Dit zou wel een verklaring doch geen ver ontschuldiging vormen. De Ame rikaanse delegatie te Genève heeft het duidelijk gemaakt, dat er geen ware vrede kan zijn, als wij een status quo aanvaarden, die onrechtvaardigheid voor vele landen, onderdrukking van men selijke wezens op grote schaal en het verlammen van constructie ve inspanning door vrees in vele gebieden inhoudt. Het is niet te verwachten, dat de kabinetswisseling ingrijpende wijzigingen zal brengen in de In donesische buitenlandse politïek. De mogelijkheid, dat op enkele punten misschien het accent enigszins anders zal komen te liggen is natuurlijk niet uitge sloten. Doch daar het kabinet van Ali Sastroamidjojo niet is gevallen op enig punt in het bui tenlandse beleid, zal de tot dus-- verre gevolgde lijn wel gevolgd blijven. Dit heeft de secretaris-gene raal van het ministerie van bui tenlandse zaken, Ruslan Abdul- gani, in Surabaja verklaard, waar hij enige dagen heeft ver toefd voor persoonlijke zaken. Van de organisatorische op bouw van het ministerie van bui tenlandse zaken en de consolida tie daarvan zal niet worden afge weken. Tussen de nieuwe minis ter en de secretaris-generaal is een diepgaand gesprek over de werkzaamheden gevoerd. De advocaat Roberto Ortiz, zoon van oud-president Ortiz, is Dinsdag gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van gebrek aan eer bied voor het staatshoofd. Werkloze nomaden in Tunesië hebben Woensdag veiligheids troepen, die uittrokken om land arbeiders te beschermen die door de werklozen werden gehin derd, met stenen bekogeld. De troepen maakten van traangas gebruik om de werklozen te ver drijven. Drie nomaden werden gewond. Voorts heeft de Tunesische politie groepen werklozen die bakkerijen in de Arabische wijk trachtten te plunderen, verjaagd Er werden vijf arrestaties ver richt. Volgens mededeling van het Britse ministerie van Arbeid heb ben dit jaar meer dan 10 millioen Engelsen loonsverhogingen ont vangen, dit betekent bijna de helft van de aan het arbeidspro ces deelnemende bevolking. In het mededelingenblad van het ministerie wordt gemeld, dat sedert Januari loonsverhogingen voor 10.676.000 personen tot een gezamenlijk bedrag van onge veer 54.2 millioen pond sterling per week van kracht waren ge worden. In dezelfde periode van vorig jaar was er een netto stijging van pond sterling 2.455.000 in de weeklonen van 7.841.000 personen. Deze jongste gegevens bewij zen de gegrondheid van de vrees der huidige conservatieve rege ring, dat het grote aantal loons verhogingen haar anti-inflatie politiek, welke onlangs werd ver stevigd door de credietbeperkin- gen zou kunnen ondermijnen. De regering wacht thans met be zorgdheid het resultaat af van de huidige looneisen van 3 mil lioen arbeiders der Britse scheepsbouw en machine-indu strieën en een te verwachten eis inzake loonsverhoging van bijna 400.000 spoorwegarbeiders. Woensdag zijn drie arbeiders gewond geraakt bij een actie van de politie waarbij 300 stakende arbeiders van een scheepswerf te La Seyne, bij Toulon, die de werf hadden bezet, werden verdreven. De arbeiders zijn aangesloten bij het onder communistische lei ding staande algemene vakver bond. De staking begon, nadat de bond geweigerd had een over eenkomst tot het toekennen van 12 loonsverhoging, die door de Rooms-Katholieke en socialisti sche bonden is getekend, te aan vaarden. De Calcutta-express is Dins dagavond 200 kilometer ten N. van Calcutta ingereden op een menigte werkloze vluchtelingen, die zich hadden neergezet op de spoorlijn uit protest tegen een vermeende achterstand bij de uit betaling van ondersteuning. Zes betogers kwamen om het leven, acht werden gewond. Op uitnodiging van president Titi van Zuid-Slavië, zullen ko ning Paul en koningin Frederika van Griekenland zich op 5 Sept. naar Zuid-Slavië begeven voor een officieel bezoek van acht dagen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1