De in Soedan Zuiveringsacties in Marokko De overstromingen in de Verenigde Staten Gevechten bij Gsza muiterij VK./'" WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN H?." tSÏSSSSfLw DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No. 3540. Franse opperbevelhebber verongelukt S/,n{ °«MBJ»-E XJ {£PR, Ernstige botsing nabij Brussel Franse opperbevelhebber in Marokko verongelukt Vermist Duits vrachtschip in Kiel aangekomen Brandende haven van driemaster Dover m Na de gebeurtenissen in Noord-Afrika Weer onbekende duikboten bij Zweden gezien Nieuwe aanval van de Pathet Lao Arrestaties in Tanger Sowjet-Unie laat Fransen vrij Spoedzitting van de bestandscommissie? Soedanese muiters geven z ich over Fransen vernietigen nederzettingen Moeilijkheden in Tunesië Betogi ogen in Seoel Arrestatie van Franse officieren in Zuid-Vietnam Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: m_ihnum p«T advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adnc Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. Het Franse leger is Maandag een offensief begonnen tegen Zaianstamleden in het Atlasge bergte, die in het afgelopen week einde woningen en eigendommen van Europeanen hebben geplun derd. Het totaal aantal doden dat se dert Zaterdag in Marokko is ge vallen wordt geraamd op 1000. Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat de zuiveringsopera tie van het leger tussen de kust en de Midden-Atlasbergketen „zeer krachtig" zal worden uit gevoerd. In Algerije stonden Maandag Franse kolonisten in de rij bij mi litaire posten waar wapens wer den uitgedeeld, waarmee zij zich zullen kunnen verdedigen tegen mogelijke nieuwe aanvallen op hun leven en goederen. Men gelooft, dat vele inwoners van Marokkaanse steden die heb ben deelgenomen aan de onlus ten van het afgelopen weekeinde, naar de bergen zijn gevlucht om aan arrestatie te ontkomen. Vliegtuigen der Franse lucht macht voerden met machinege weren en raketten Maandag on afgebroken aanvallen uit op kampen van Berbers en groepen bereden stamleden, die met oude geweren en messen gewapend zijn. Pantserwagens van het vreem delingenlegioen drongen schie tend door in afgelegen dorpen waar opstandelingen zich ver schanst hadden, na in het afgelo pen weekeinde de steden Kenifra, Wed Zem en Khoeribga aange vallen te hebben. In deze steden zijn tenminste 60 Europeanen door Marokkanen gedood. Maandag is bekend geworden, dat de Europese -wijk van Khoe ribga, die Zondag door duizenden Marokkanen omsingeld werd, slechts dank zij de snelle tussen komst van marine-commando's en legionnaires voor een lot als Wed Zem trof, bespaard is ge bleven. Kort voor de komst van „,de opstandelingen werd alarm geslagen door een aantal Marok kanen die door de Europese wijk renden onder het uitroepen van „berg je, ze komen om jullie te doden". De benden opstandelingen, die zojuist een Frans echtpaar en de vrouw van een Franse marine officier in handen hadden gekre gen en vermoord, werden in de Europese wijk opgewacht door de commando's die salvo na salvo op de opstandelingen losten, waardoor volgens ooggetuigen tientallen Marokkanen werden gedood. Later vormden de Ma rokkanen nieuwe groepen, die de Europese wijk van een andere kant af aanvielen. Verscheidene openbare gebouwen werden in brand gestoken. Vliegtuigen, die per radio wa ren gewaarschuwd, vielen daar op met machinegeweervuur en raketten de uitgestrekte wijken rondom de Europese wijk van Khoeribga aan, terwijl legionnai res met zware machinegeweren van alle kanten op deze wijken schoten. Toen de betogers vlucht ten, drongen de legionnaires de krottenwijken binnen, waar veel arrestaties werden verricht. Vol gens sommige berichten werden de lijken van 200 Marokkanen gevonden. De schade die in Khoe ribga werd aangericht wordt ge raamd op een milliard franken. 's Avonds trokken benden be reden stamleden in de buurt van Khoeribga en Wed Zem rond. Zij staken spoorwegstations in brand en vernielden spoorwegovergan gen. Voorts staken zij een bos in brand. Bij Kenifra, waar 400 ruiters van de Zaianstam Zondag tracht ten een Frans vliegveld aan te vallen, vielen vliegtuigen Maan dag onophoudelijk sterkten van de stamleden op heuveltoppen aan. Volgens berichten hebben veel stamleden zich, na langdurige onderhandelingen tussen leger officieren en caids, overgegeven. Een aantal Marokkaanse kinde ren leverde Maandag bij een Franse versperring een dertigtal geweren im waarvan sommige Vrijdag j.l. tijdens gevechten met Franse parachutisten door de opstandelingen waren buitge maakt. Bij Kenifra zijn patrouilles met pantserwagens, onder leiding van Marokkanen, op zoek naar leden van de Ishkenstam, die Za terdag drie Franse journalisten hebben overvallen en gedood. Elders in Marokko is het rus tig. Alle strategische punten worden bewaakt door troepen. Bij Wed Zem kwam het Maan dag tot nieuwe ongeregeldheden. In de Arabische wijk werd een legionnaire gewond. Een nog on beschadigde fosfaatmijn werd in brand gestoken. Bijna alle mijn installaties tussen Khoeribga en Wed Zem zijn geheel vernield. Uit gezaghebbende bron is ver nomen, dat de Algerijnse opstan delingen Zondag bij hun aanval op Guelma honderd doden heb ben verloren. Voorts wordt ge meld, dat in het gebied van Sidi Nadji bij een treffen tussen mi litairen en opstandelingen zes opstandelingen zijn gesneuveld en één krijgsgevangen werd ge maakt. Ook is Maandag in Algiers ver nomen, dat de Franse geheime dienst van te voren berichten over de aanvallen van Zaterdag had ontvangen, waardoor troepen gereed konden worden gehouden op punten die de leiding der op standelingen in het aanvalsplan had opgenomen. KAART VAN MAROKKO de Berbers, die zich verschanst hebben in de heuvels bij het ver woeste stadje Wed Zem. Deze Berbers, vele van hen te paard, waren Zaterdag het stadje bin nengestormd om met de plaat selijke Arabische bevolking een bloedbad aan te richten onder de Europese bevolking. Opstandelingen in Kenifra geven zich over. Opstandelingen in de Arabische wijk van de stad Kenifra in het Atlas-gebergte van Marokko heb ben zich Zondag overgegeven na een beleg van drie dagen door drie duizend man Franse troe pen. De bevelhebber dezer troe pen verklaart, dat de opstande lingen zestig man hebben verlo ren aan doden of gewonden. SPANJE GIBRALTAR A TL ANT/SCHE OCEAAN Middellands* 19* AFR!KA S SPAANS MAROKKO "V FEZ RABAT CASABLANCA ELILLA MEKNES Oi.'VV'W'TAIA ^•tfTKHENI///, 't 1 AlOUN-/ MOGADOR TINTAZART ll - 1 Vo l' NJ I. I \V COLOMO I BECHAR 250*m I 5533? VPÉ Verscheidene steden in Marok ko verkeren op het ogenblik nog steeds in een staat van beleg na een weekeinde van ongeregeld heden, die agn meer dan 400 per sonen het leven hebben gekost. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar wordt voor Marokko en Algerije on officieel op meer dan 1000 ge schat. De ernstige incidenten deden zich voor in Kenifra, Khoe ribga en Wed Zem, drie steden in het Berber-gebied ten Westen van het Centraal Atlas-gebergte. In Casablanca hadden zich Maandagmorgen voor de gebou wen van de dagbladen menigten verzameld om de lijsten te lezen, die de namen geven van degenen die de massamoord te Wed Zem hebben overleefd. Naar verluidt zijn in deze stad door een hyste rische menigte ongeveer 50 Euro peanen vermoord. De straten van de eens zo rus tige stad Wed Zem waren Maan dag overdekt met wrakkep van uitgebrande auto's. Europeanen, bewapend met geweren en revol vers, helpen het vreemdelingenle gioen bij,het patrouilleren in de stad. Sommige burgers hebben hiervoor hun auto's ter beschik king gesteld. Rondom de mijnstad Khoerib ga, waar drie Europeanen zijn ge dood en voor duizenden millioe- nen francs schade is aangericht, woeden nog steeds branden. Hier, evenals in vele andere steden, hebben de Franse autoriteiten geen pogingen gedaan om het aantal Marokkaanse slachtoffers vast te stellen, aangezien vele door kameraden zijn meegeno men. In Kenifra, waar Berbers Vrij dag en Zaterdag gevechten heb ben geleverd met Franse val schermtroepen, hebben zich Zon dag een aantal Berbers aan de Franse autoriteiten overgegeven. In Casablanca, waar oorspron kelijk tien Marokkaanse slachtof fers werden gemeld, zijn Zondag 35 Marokkanen op het grote Is- lamietische kerkhof begraven. Twee Europeanen en 12 Marok kanen verloren het leven bij on geregeldheden in Safi. A.F.P. meldt dat bij de ongere geldheden in Rabat Zondag vijf Marokkanen om het leven zijn gekomen. Dertig Marokkanen werden gewond. FRANSE ACTIE TEGEN BER BERS BIJ WED ZEM. Franse troepen, gesteund door jachtvliegtuigen en tanks, zijn Maandag in actie gekomen tegen Maandagochtend zijn bij een ernstige botsing tussen een tram en een vrachtauto te Eiseringen nabij Brussel vijf personen om gekomen en ongeveer een vijftig gewond. Toen de tram, bestaande uit -n motorwagen en drie aan hangwagens, op weg naar Brus sel een helling afreed, bleef de vrachtauto, een wagen van vijf ton, met een geblokkeerde mo tor op het spoor staan. De mo torwagen ramde met volle kracht de vrachtwagen die eerst tegen een seinpaal werd geslingerd en vervolgens tegen de eerste aan hangwagen, die zwaar bescha digd werd. Na een tweede paal langs de weg te hebben geraakt, deed de auto de tweede aanhang wagen kantelen. De benzinetank vatte vlam en even later stond de derde aanhangwagen in brand. De zes inzittenden van de auto konden zich in veiligheid stellen door tijdig uit hun voertuig te springen. In de tram, die op de lijn Ni- noveBrussel reed, zaten talrij ke arbeiders, die zich naar hun werk begaven. Het aantal slachtoffers van de gebieden treden politie en mili- overstromingen in de zes noord- tairen streng op tegen rovers. Men hoopt, dat door de over gave in de Arabische wijk twee duizend Arabieren te paard, die zich op de hoogten nabij de stad hadden verzameld, naar hun ten ten zullen terugkeren. Vanuit Frankrijk worden op het ogenblik per vliegtuig troepenversterkingen overge bracht naar Marokko en Alge rije. In het district Constantine, Algerije, kwamen Zaterdag bij gevechten ongeveer 600 personen om het leven, onder wie 484 op standelingen. De opstand werd door veiligheidstroepen onder drukt. De opperbevelhebber van de Franse troepen in Marokko, ge neraal Francis Raymond Duval, is Maandag 'bij een vliegtuigon geluk om het leven gekomen, al dus is in Rabat bekend gemaakt. De kleine Piper Club waarin de generaal vloog, stortte ongeveer 20 km van Kasba-Tadla, bij Wed Zem, neer. Drie lijken zijn in het wrak aangetroffen. Over de oor zaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De opperbevelhebber maakte een inspectievlucht. Hij is 60 jaar geworden. Generaal Duval is sinds 1949 opperbevelhebber in Marokko geweest. Voordien was hij opper bevelhebber in Tunesië. Nader wordt gemeld, dat er slechts twee personen in het ver ongelukte vliegtuig zaten: gene raal Duval en zijn adjudant Chabrol. oostelijke staten van de Ver. Staten was gister gestegen tot 186. In officiële kringen schat men dat totaal meer dan 200 per. sonen het leven hebben verlo ren en enkelen vrezen zelfs dat het aantal dichter bij de 300 zal liggen. De totale schade wordt geschat op vele millioenen dollars. Vol gens de laatste gegevens zijn in Pennsylvanië 93 slachtoffers ge vallen, in Connecticut 66, in Massachusetts 13, in Rhode Island 1 in New Jersey 6, in New York 4 en in Virginia 3. Tot dusver is het aantal doden op 208 vastgesteld. Het aantal vermisten is groot. Grote hoe veelheden entstof, o.m. tegen typhus, zijn naar Connecticut, Massachusetts en Pennsylvanië gezonden. Legervliegtuigen strooiden die uit over grote gebieden van Pennsylvanië en New Jersey. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat vol gens nog onvolledige gegevens 34.169 gezinnen hun woning hebben moeten verlaten. Het aantal totaal verwoeste huizen bedraagt 439, het aantal bescha digde bijna 14.000. In de door de ramp geteisterde Gedurende één actie in een stad in Connecticut werden twintig personen betrapt bij het beroven van huizen en winkels en onmid dellijk gearresteerd. In vele ste den is van zonsondergang tot zonsopgang een avondklok inge steld. In de geteisterde gebieden dreigt een ernstige werkloosheid. Alleen al in de staat Connecticut zijn ongeveer 30.000 personen in ieder geval tijdelijk, zonder werk als gevolg van zware schade door de overstromingen toegebracht aan fabrieken en ondernemingen. In verschillende fabrieken zal het vijf of zes weken duren alvorens het werk weer kan worden her vat. Het 243-ton metende Duitse vrachtschip „Gretehen", waar naar Zweedse schepen en een. vliegboot sinds Zondagmorgen, hebben gezocht omdat werd ge vreesd dat het schip in het Kat tegat op een mijn was gelopen en gezonken, is Maandagmorgen vroeg in het Kanaal van Kiel ge arriveerd. Het vaartuig, dat Bremen als thuishaven heeft, was Zaterdag uit Varberg in Zweden vertrok ken. De Franse minister voor Ma- staf naar Algiers stuurt om met rokkaanse en Tunesische Zaken, gouverneur-generaal Jacques Pierre July, heeft Zondagavond Soustelle en de plaatselijke auto- te Aix les Bains verklaard, „dat riteiten overleg te plegen over de leiders van de ongeregeldhe den in N.-Afrika zich jammerlijk vergissen", indien zij Frankrijk willen dwingen tot een oplossing. „Indien zij een oplossing van de problemen wilden vertragen, zou den zij- niet beter hebben ge kund". De Marokkaanse delegatie in Aix les Bains, die onder leiding staat van grootvizier El Mokri, gaf een verklaring uit, waarin de dood van „zovele onschuldi- gen" werd betreurd. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Maurice Bour- g)esMaunoury, zei in Parijs, dat hij een lid van zijn persoonlijke Onbekende buitenlandse duik boten zijn Zaterdag, voor de zes de keer in de afgelopen zes we ken, aan de Zweedse Oostzee kust waargenomen, aldus wordt gezegd in berichten, die door de marineautoriteiten in Stockholm zijn ontvangen. Zij bevonden zich in internationale wateren. Doch in andere berichten van de vori ge weken is melding gemaakt van onbekende duikboten binnen de Zweedse territoriale wateren. De Russische ambassade in Zweden heeft naar aanleiding van deze berichten verklaard, dat het geen Russische duikboten geweest kunnen zijn. „de stappen, die met het oog op de gebeurtenissen van 20 Aug. moeten worden genomen". Het ministerie van Binnenland se Zaken is verantwoordelijk voor de orde in Algerije, dat deel uit maakt van het moederland, in tegenstelling tot Marokko, dat een protectoraat is. Zondagavond zijn ongeveer 700 man Franse troepen met mate riaal naar Marokko overgebracht. De 303 ton metende Deense driemaster „Hans Egede", die Zondag op de Noordzee in brand raakte, is Maandagmorgen de haven van Dover binnengesleept. Het vaartuig stond nog steeds in brand en bij aankomst in de haven begaven zich onmiddellijk brandweerploegen aan boord. Het schip werd naar Dover ge. sleept door het Duitse schip „Latona". De brand heeft grote schade veroorzaakt. Niemand van de 'bemanning heeft verwondingen opgelopen. WERFARBEIDERS TE NANTES HERVATTEN WERKZAAM HEDEN. Nadat Zondagochtend in prin cipe overeenstemming werd be reikt in het conflict tussen de werfarbeiders uit Nantes en hun werkgevers, hebben de arbeiders Maandagmorgen besloten van daag weer aan het werk te gaan. Van de 6875 arbeiders, die hun stem uitbrachten, spraken 5378 zich voor een hervatting van het werk uit. Strijdkrachten van" de Laotiaan- se communistischgezinde organi satie Pathet Lao hebben Zater dag een aanval ondernomen op de stelling Houei Thao, 20 km van Sam Neua, aldus heeft het A.F.P. Maandag uit Vientiane gemeld. De naar schatting 300 aanval lers, die de beschikking hadden over zware wapens, werden vol gens een Laotiaanse legercom muniqué teruggeslagen. In het betrokken gebied opere ren ongeveer vijf bataljons van de Pathet Lao, uitgerust met mortieren en vuurwapenen. De politie te Tanger heeft Maandag een aantal arrestaties verricht naar aanleiding van demonstraties op Zondag ten gunste van de terugkeer van de verbannen sultan Sidi Moham med Ben Joessef. De meeste gearresteerden wa ren afkomstig uit het Rifgebied, de Spaanse zone van Marokko. De demonstranten verzamel den zich Zondagmiddag tegelij kertijd in verschillende delen van de stad en trachtten vervolgens samen te komen op de grote soc- co (marktplein). Toen de politie trachtte dit te beletten, begon nen zij met stenen te gooien. Het Russische ministerie vat Buitenlandse Zaken heeft Maan dag de Franse ambassade te Moskou medegedeeld, dat het presidium van de opperste Sow- jet van de Sowjet-Unie beslotei. heeft, 23 Franse burgers, die wegens oorlogsmisdaden waren veroordeeld, voor het einde van hun straftijd vrij te laten. De Fransen zullen binnenkort aan terugstootloze I de Franse autoriteiten in Berlijn 'overgeleverd worden. In het gebied van Gaza, op de werd gedood en vier Egyptische demarcatielijn tussen Israel en soldaten werden gewond, en Egypte, is het Maandag tot De gevechten duurden een uur gevechten gekomen tussen Egyp tische en Israëlische troepen. Volgens Egyptische kringen hebben Israëlische strijdkrachten met pantserwagens en mortieren aanvallen gedaan op Egyptische posities. Het vuur werd door de Egyptische troepen beantwoord. Waarnemers van de Verenigde Naties zijn onmiddellijk naar het toneel van de strijd vertrokken om te trachten een eind te ma ken aan de vijandelijkheden. Uit officiële bron te Cairo wordt vernomen, dat bij de ge vechten in het gebied van Gaza Maandag een Egyptische officier - Het Zuidkoreaanse ministerie van P.T.T. heeft meegedeeld, dat op 1 September een luchtpost dienst met Nederland zal worden ingesteld. Van 23 tot 30 October wordt te Stuttgart een „Nederlandse1 week" gehouden. In Odessa zijn twee één-jarige olifanten aangekomen, die vol gens een begeleidende boodschap van premier Nehroe een „gift van de kinderen van India voor de kinderen der Sowjet-Uunie" zijn, aldus meldt radio-Moskou. 47.000 Personen een re cordaantal hebben dit jaar de 25 uitvoeringen van het Wagner- festival te Bayreuth, dat Zondag avond met een uitvoering van Tannhauser eindigde, bijgewoond. Franse troepen hebben Maan dag negen Algerijnse nederzettin gen vernietigd waar bannelingen, die afgelopen Zaterdag aan de terreur in het district Constatine deelnamen, onderdak hadden ge kregen. Volgens Franse autoriteiten werden vrouwen en kinderen uit de nederzettingen geëvacueerd alvorens de „rebellennesten" vol ledig werden vernietigd. Tenminste 100 man Franse troepen en burgers en 460 op standelingen zijn Zaterdag om het leven gekomen bij de gelijk tijdige aanvallen op Oostalgerijn- se plaatsen. Volgens de Franse autoriteiten hebben de mannen van de vernietigde nederzettingen meegedaan aan massa-aanvallen op sommige plaatsen en zich schuldig gemaakt aan moorden en wreedheden. De nederzettin gen zijn gelegen in de districten Dbmoue, Zenati en Jemappes. Uit legerkringen is vernomen, dat een bende van 30 opstande lingen Zondagnacht Penthièvre heeft aangevallen. Zij plunderden de school aldaar en gingen weg toen de bewoners op hen schoten, vóórdat troepen arriveerden. Twee opstandelingen werden ge dood. Tezelfdertijd werd een aanval gedaan op de plaats Guelma. In een gevecht van een uur met vei ligheidstroepen werden 50 op standelingen gedood. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend -tot Dinsdagavond. Zomer blijft. Droog zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. WOENSDAG 24 AUGUSTUS. Groot-Brittannië en Egypte zullen de orde in Soedan, waar in het zuiden militairen aan het muiten zijn geslagen, helpen her stellen, indien de Soedanese re gering om dergelijke hulp ver zoekt, aldus heeft een woord voerder van de Britse regering Maandag te Londen medegedeeld. De woordvoerder zeide dit op een persconferentie in antwoord op vragen over de Egyptische voorstellen tot het zenden van Britse en Egyptische militairen naar het zuiden van Soedan en tot het organiseren van een Soe danese ronde-tafelconferentie. De bevelvoerende officier van de muiters in Torit bereid zijn te onderhandelen over het beëindi gen van de opstand. De woordvoerder zei dat de ra dio-verbinding met Torit is her steld. Nader wordt vernomen, dat zich ook ongeregeldheden hebben voorgedaan in Jambio en Maridi, in West Equatorië, dichtbij de grens met Belgisch Congo. I Nabij Cap Bon in Tunesië is Maandag gevochten tussen vei- en Tunesische Tel Aviv bekendgemaakt, dar en twintig minuten. Volgens een communiqué van het Egyptische ministerie van Oorlog ontstonden de gevechten bij een Israëlische aanval op een Egyptische voor post. Van Egyptische zijde werd het vuur onmiddellijk beant woord. In Tel Aviv maakte een woord voerder van het Israëlische leger bekend dat een Israëlische pa trouille een Egyptische voorpost in het gebied van Gaza heeft be zet, na vanuit deze voorpost zwaar te zijn beschoten. De woordvoerder vervólgde met te zeggen dat de Israëlische patrouille zich terugtrok toen waarnemers van de Verenigde Naties ter plaatse waren gearri veerd. De Israëlische militairen zetten vervolgens hun patrouille in het Miflassim gebied voort, doch werden even later voor de twee de maal aangevallen, zei hij. Israël heeft Maandagmiddag verzocht om een spoedzitting van de Israëlisch-Egyptische ge mengde bestandscommissie ter bespreking van het incident in het gebied van Gaza, aldus heeft een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buiten landse Zaken medegedeeld. De woordvoerder noemde het incident „sabotage" van de be sprekingen van de V. N.-be- standscommissie. „De aanval van Maandagochtend maakt op be- treurendswaardige wijze een ein de aan de vermindering van de spanning", aldus de woordvoer der. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft Maandag v.m. n.m. Breskens 5.49 6.04 Terneuzen 6.24 6.39 Hanswee rt 7é04 7.19 Walsoorden 7.14 7.29 de Soedanese troepen in de pro- tr^hTfp'n ite Tei AV1V beke vincie Equatoria, brigade-gene- Egyptenaren vier uur lang raai Smael Salem Die, heeft zich SlS Tp MptiPn e Israëlische kolonie Nahal Oz. Maandag met een andere hoge .boerderijen te beletten. Uit ge- nabij de kuststrook van Gaza, offider en ^n aantaMoyale po woonllJk 'betrouwbare kringen |met mortiervuur hebben b£ litiemannen en mihta ren nfar 13 ve™«n dat bi] het gevecht stookt. Er ontploften 120 grarn- Kiteoen in Oeeanda beeeven geen slachtoffers zijn gevallen, Kitgoon ïnueganda begeven. ^och dat verscheidene politie- naar Entebbe, vanwaar hij per mannen en militairen vervJondin- vhegtuig naar Khartoem zal vlie- |gen opliepen. Dit was het twee. gen, aldus ambtenaren in Oegan- de inckjent jn Tunesië sinds het U -.„o uitbreken van de jongste golf oepv™,,138a muiters .van ongeregeldheden in Noord- heeft zich in Yei, een van de ste- Afrika Zaterdagavond viel een die zich in handen van de mui- ters bevond, overgegeven, aldus P° J e d af„cslagen is Maandag officieel bekend ge- aanval wera ai0esiagen. maakt. 23 24 25 26 27 28 op 5.37 5.39 5.40 5.42 5.44 5.45 ZON onder 19.52 19.50 19.47 19.45 19.43 19.41 MAAN op 12.38 13.44 14.46 15.41 16.27 17.06 onder 21.31 22.01 22.39 23.25 0^20 Yei ligt ten zuidwesten van Joeba, van waaruit sterke rege ringstroepen oprukken naar Ro ti, in zuidoost Equatorië. Zij ver wachten Torit zonder veel moeite op de muiters te heroveren. Torit is 't hoofdkwartier van de Equa- ten in de kolonie, waardoor schade werd aangericht aan ge bouwen. De beschieting duurde voort, toen verder naar het Z. een gevecht aan de gang was tussen een Israëlische patrouille en Egyptische grenswachten. Ongeveer 5000 studenten en overheidspersoneel hebben Maan dagmiddag een betoging gehou den voor de Amerikaanse am bassade te Seoel, tegen de aan wezigheid van de neutrale com- Zuidvietnamese politie missie van toezicht op hét be- Zondagavond de Franse stand in Korea. De politie ver- De heeft torië-korps, waartoe de muiters luitenants Jean Manauthon en spreidde de demonstranten. An- behoren, en heeft, naar verluidt, j Marcel Simon gearresteerd. Vol-jdere betogers liepen in stoeten een garnizoen van slechts 360 |gens het Zuidvietnamese pers man bewapènd met geweren. 'bureau „Vietnam Presse" wer- Intussen verklaarde Maandag- den zij gearresteerd op het ogen- morgen een woordvoerder van blik, dat zij een plastic bom voor de Britse ambassade te Cairo, dat een bar neerlegden. door de straten met spandoeken. President Syngman Rhee heeft onlangs demonstraties voor ge bouwen van buitenlandse verte genwoordigingen verboden.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1