De internationale atoomconferentie te Genève. Uaft de Si*©m>i«cie Hel gestolen vliegtuig DelfzijlTerneuzen Indonesië. De slotvergadering der conferentie. TERNEUZEN. BIERVLIET. BRESKENS. SLUISKIL. ZAAMSLAG. ZIERIKZEE STRIJD IN LAOS. Amerikaanse luitenant vrijgesproken. Schip ten zuiden van Swatow beschoten. Aein de vooravond van de slui ting der internationale conferen tie over atoomenergie heeft de ïeider van de Britse delegatie, sir John Cockcroft, Vrijdagavond voorspeld dat de productie van electriciteit uit atoomenergie tegen het einde van de 20ste eeuw het gehruik van twee a drie milliard steenkool per jaar zal uitsparen. Binnen vijf jaar zullen er vol gens hem reeds tenminste tien kernenergiecentrales, waarvan soonmige met een productiever mogen van 200 megawatt, in ver schillende delen van de wereld Professor Charles E. Renn van de John Hopkins university, zei- de, dat er nog geen practisch program bestaat voor het ver wijderen van radio-actieve „afval stoffen" als de atoomindustrie voor het opwekken (op grote schaal) van electriciteit werke lijkheid wordt. Hij deed enkele voorstellen waarbij hij onder meer zijn gedachten liet gaan over diepe geulen in de Oceaan-^ beddingen en onderwatermodder-* lagen. Men had echter bij het oplossen van deze problemen de dringende hulp van oceanologen van node doch er was nog weinig in bedrijf zijn. In de volgende bekend over de diepe zeebeddin- iien jaar zal de ontwikkeling op gen en er waren weinig specia- «üt gebied zo snel gaan, zei hij, dat de kernenergiecentrales van 1970 even verschillend zullen zijn van die van 1957, als een moder ne auto van een Ford uit het jaar 1900. Hij voorspelde ook, dat tus sen 1965 en 1975 de kostprijs van kernenergie zal dalen tot bene den die van steenkool en petro leum. Op de conferentie is gebleken, dat de voorraden uranium in de wereld overvloedig zijn en dat op zijn minst een millioen ton ervan kan worden gedolven in zeven ianden, zeide hij. Tegen het einde van de jaren '60 zal de prijs van uranium volgens sommige voor spellingen dan ook gedaald zijn Sot ongeveer tien dollar per pond. Sir John Cockcroft merkte op, dat compacte reactors voor de aandrijving van gasturbines een grote rol zullen kunnen spelen de ontwikkeling van tropische gebieden, aangezien gasturbines geen grote hoeveelheden water voor koeling nodig hebben. Voor xeaetors met een kernproductie- ■capaciteit van ongeveer 10 mega watt zullen volgens hem belang rijke taken zijn weggelegd in ver verwijderde en in onderont wikkelde gebieden, terwijl er ook in industriële gebieden, die ver «an kolenmijnen en hydro-elec- trische installaties liggen, grote behoefte aan kernreactors voor «Hcrgievoorziening zal bestaan. Als voorbeelden noemde hij Zuid-Afrika, Rhodesië, Australië «n Canada. Hij wees ook op een aantal industrieën, die vaak geïsoleerd liggen en voor welke de kern reactor. een nuttige eigen bron van energie zal kunnen worden, zoals de fabrieken van cement, papier of pulp en aluminium. Maar de Engelse geleerde ge loofde niet aan een snelle ont wikkeling van de kernenergie ■toot voortbeweging, bijvoorbeeld ■san schepen. Een dergelijke ont wikkeling ligt volgens hem niet mftet verschiet, voordat de kos ten van de hitte-energie, gepro duceerd uit plutonium of uit uxanium-233, beneden de kosten wan stookolie a zeven pond ster ling per pond zouden komen te liggen En zelfs dan zou er reke- aihg moeten Worden gehouden met allerlei technische overwe gingen en zal het probleem van toet eventuele „lekken" van radio activiteit in een zo beperkte urimte als die van het schip É®eh eerst bevredigend moeten worden opgelost. Andere toepassingen van de atoomenergie, waarvan sir John iDockcroft grote verwachtingen *aa<f, lagen op medisch, pharma- «eutisch, chemisch en metallur gisch gebied. Als bijzonder veel belovende wetenschappelijke toe- gassingen, die reeds voor de allernaaste toekomst van groot 3Krt kunnen zijn, noemde hij de sterilisatie van geneesmiddelen en de bestrijding van insecten plagen. V3I Op de atoomconferentie te Genève is van Amerikaanse zijde medegedeeld, dat atoomenergie leeds met goed gevolg is toege past bij het overbrengen van ge ronde lichaamsdelen van een lichaam op het andere. Zo had men reeds door middel van atoomenergie delen van een ge ronde aorta (hartslagader) ge steriliseerd en later hiermede listen, die de atoomgeleerden zouden kunnen leiden. De atoom geleerden diende de oceanologen bij te staan, om hem te helpen zo spoedig mogelijk meer gege. vens te verkrijgen. Dr McClean and dr R. Fair, van het Britse atoomcentrum van Harwell, verklaarden, dat vis, gevangen in wateren, waarin men onder controle deze „afval stoffen wegvoerde, zonder ge vaar gegeten kan worden. Zij brachten tezamen met dr Henry Seligman en H. J. Dunster ver slag uit over de afvoer van een beperkte hoeveelheid radio-actie ve afvalstoffen via een buislei. ding naar de Ierse Zee, afkom stig van de nieuwe Britse atoom- fabriek te Calder Hall en het onderzoekcentrum te Windscale. De internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie, die sinds acht Augustus te Genève werd gehou den, is Zaterdagmiddag beëin digd. Op de slotvergadering, wel ke onder leiding stond van de Indische voorzitter dr Bhaba, voerden drie sprekers het woord, prof. Lawrisjtsjef namens de Sowjet-Unie, dr Lilbby "namens de Ver. Staten en de heer Auger namens de U.N.E.S.C.O., de orga nisatie der V. N. voor onderwijs, wetenschap en cultuur. De Russische en de Ameri kaanse afgevaardigden spraken beiden over de internationale samenwerking bij het verbruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Prof. Lawrisjtsjef verklaarde dat zijn land van oor deel is, dat het verlenen van hulp op dit gebied er op gericht moet zijn dat elk land volkomen zelf standig zijn onderzoekingen kan doen. Spreker vermeldde, dat alle landen, waaraan de Sowjet-Unie bijstand heeft aangeboden, deze hulp hebben aanvaard. Van Maart tot Juni van dit jaar had den afgevaardigden uit Peking- China, Polen, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Roemenië, Bul garije en Hongarije zich in de Sowjet-Unie laten voorlichten omtrent allerlei vraagstukken betreffende het kernpysisch on derzoek en het gebruik van radio-actieve isotopen. Genoemde landen zullen op grond van overeenkomsten met de Sowjet-Unie reactors met een capaciteit van 2.000 kw voor de productie van isotopen en cyclo trons voor de productie van pro tons en alphadeeltjes ontvangen. Bovendien wordt, aldus de Sow- j et-geleerde, aan een experimen tele reactor van 6.500 kw voor communistisch China gewerkt, waarvan de capaciteit zo nodig tot 10.000 kw kan worden ver hoogd. De door Rusland te leveren reactors zullen een grote hoe veelheid isotopen, b.v. van ko balt en radio-actief sodium kun nen produceren, doch voordat het zover is, krijgen de landen in kwestie isotopen van de Sowjet- Unie die tevens natuurlijk ura nium, thorium, uranium-235 en .233 en zwaar water zal verschaf fen. Tenslotte verklaarde de Russi sche vertegenwoordiger, dat zijn land het verlenen van hulp op het gebied van kernenergie niet van uit een commercieel oogpunt beziet. De betrokken landen be hoeven slechts de prijs te betalen van de installaties, die zij op grond van de overeenkomsten ontvangen, zonder dat hieibij de kosten van het in de Sowjet- Unie gedane wetenschappelijke onderzoek in rekening worden gebracht. Vervolgens gaf de Amerikaan se geleerde dr Libby een over zicht van een Amerikaans plan om buitenlandse geleerden en technici op te leiden voor het werken met kernenergie voor vreedzame doeleinden en te ko men tot een uitwisseling van ge gevens, materialen en installa ties. Volgens pit program, dat reeds in uitvoering is, ontvangen 47 landen radio-isotopen van het uitgebreide bibliotheken op atoomtechnisch gebied bijeenge bracht, voor landen die deze wensen. In ruil hiervoor vragen de V.S. slechts dat de betrokken landen de door hen gevonden ge gevens bekendmaken. Tot slot verklaarde dr. Libby, dat de V. S. niet wensen, dat enig land afhankelijk is van Ameri kaanse technici voor de uitvoe ring van een atoomprogram. Daarom stellen zij geleerden en technici in staat in Amerika de benodigde kennis op te doen. defecte delen van andere perso-laboratorium van Oak Ridge, «en vervangen. Hiermede waren Aan dit instituut kunnen buiten- jnensenlevens gered. landse studenten dezelfde oplei- Voorts is van Amerikaanse ding voor het gebruik van ïso- xijde verklaard, dat Amerikaanse topen volgen als Amerikanen, feleerden ervan overtuigd zijn, Aan de eerste cursus, die in Mei ZAK GSOLISTEN CON COURS IN ZEELAND. Het bestuur van de Zeeuw se Zangersbod „Zang Veredelt" heeft, bij wijze van proef, voor de 26 ^.aijgpsloten verenigingen de gelegenheid opengesteld tot in schrijving voor een zangsolisten- concours in de aanstaande win termaanden. De plaats, waar het concours wordt gehouden, zal nog nader worden vastgesteld. Drukte aan de Schelde. De bijna tropische hitte, die in het afgelopen week-end heerste, heeft ook te Terneuzen en om geving talrijke mensen naar de Schelde gelokt. Met alles wat maar enigszins rijden kon werd al vroeg in de ochtend de tocht naar Schelde- oever en Braakman ondernomen. Zover men langs beide kanten van Terneuzen kon kijken, zowel in de richting van de Griete als in de richting „koepel" en Braak man, zag men een welhaast onaf gebroken rij van mensen die aan en in het Scheldewater enige verkoeling zochten. Uit vrijwel alle gemeenten van Oost Zeeuws-Vlaanderen waren waren hele gezinnen aanwezig, evenals honderden Belgen. Het is welhaast onbegrijpelijk dat er (gelukkig) géén ongeluk ken zijn gebeurd, want de mooie Schelde is voor onvoorzichtige baders en baadsters zeer gevaar lijk. Mocht er nog iemand zijn, die er aan twijfelt of Terneuzen een goed-geoutilleerd Schelde-zwem- bad nodig heeft, deze zal nu wel overtuigd zijn dat een flink en modern recreatie-oord aan de Schelde-oever des zomers een on gekend bezoek zou trekken. Het streven moet zijn „Terneu zen, badplaats"! Bedrijfsongeval. Toen Vrijdagmiddag de land bouwer J. Waverijn in de Braak manpolder stro aan het mennen was, begon de lading van de wa gen te schuiven, met het gevolg dat W. van de wagen viel en een schouderblad kneusde. Dokter C. Kalkman verleende geneeskundige hulp. ifat atoomenergie gebruikt kan worden bij het conserveren van voedsel. Men zou micro-organis men, die bederf veroorzaken, tonnen vernietigen en op deze *fjze het voedsel kunnen ver duurzamen zonder koelruimten «f inblikken. De twee geleerden, die zich met deze kwesties bezig houden, H. J. Gomberg en S. E. Gould, deden voorts de aanbeveling dat «nderzoek-faciliteiten in die delen van de wereld verleend dienen te worden, waar ziekteverspreiding door voedsel op grote schaal ge schiedt. Het plan bestaat, om dit aspect aan een nader onderzoek te onderwerpen. Agenda MAANDAG 22 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Mensen zoals jij en ik". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Wij Zondaren". DINSDAG 23 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Mensen zoals jij en ik". begon, namen 30 buitenlanders uit 21 landen deel. Ook bestaan er leergangen voor buitenlanders •betreffende het gebruik van kernenergie op biologisch, me disch en landbouwkundig ge- bied. Met meer dan 35 landen heb ben de V. S. overeenkomsten ge sloten inzake het uitwisselen van gegevens over de toepassing van atoom-energie op biologisch, me disch en agrarisch gebied. Op grond van deze accoorden helpen de V. S. bij de constructie van reactors voor experimentele doeleinden, waarvan zij de helft van de kosten dragen en waar voor zij de benodigde brandstof leveren. Met Australië, India en Frankrijk zijn overeenkomsten voor de levering van zwaar wa ter getekend, aldus dr. Libby. Bovendien heeft de Amerikaan se commissie voor kernenergie Een ernstige waarschuwing. De meisjes A. V. en L. G„ wo nende alhier, kregen Zondagmid dag de schrik van hun leven. In een van de Braakman-kreken wa ren zij aan het baden, toen ze plotseling in een diepe kuil weg zakten. Beiden konden niet zwem men en waren zonder ouderlijk toezicht, maar gelukkig werd dit ongeval bemerkt door de heer E. M., eveneens uit Biervliet, die bei de meisjes uit hun gevaarlijke po sitie kon bevrijden. Steeds weer blijkt men de geva ren van het zwemmen in de Braakman te onderschatten. De raad moet worden gegeven om toch vooral niet op eenzame plaatsen te gaan baden. Ongelukkige val. De 82-jarige heer C. de Kraker kwam Zondag in de tuin naast zijn woning aan de Weststraat zodanig te vallen, dat een heup been werd gebroken. Per ambu lancewagen werd hij naar het St Antoniusziekenhuis te Oostburg vervoerd, waar operatief ingrij pen noodzakelijk zal zijn. Brand op driemastschoener. Nadat de gezagvoerder van het lichtschip „Noord-Hinder" mel ding had gemaakt, dat op bijna twee mijl ten Westen van het lichtschip een driemastschoener in brand stond, is de reddingsboot „President Wierdsma" uit Bres- kens ter assistentie uitgevaren evenals de sleepboot „Scaldis" uit Vlissingen, terwijl van het vliegveld Valkenburg een Catali na-vliegboot opsteeg om eventu eel hulp te verlenen. Een later bericht meldt, dat 't Duitse stoomschip „Latona" de bemanning van de in brand staande Deense schoener „Hans Egede" aan boord heeft genomen en bezig is met het blussen van de brand. De „Latona" sleept de „Hans Egede" thans naar Dover. Volksspelen. Als een late suprise van de ker misdagen werden Zaterdag j.l. door de wieier- en supportersclub alhier volksspelen georganiseerd. Dank zij de onmisbare steun van de Sluiskilse neringdoenden zijn de spelen bijzonder goed ge slaagd. Reeds om 2 uur was het in de Middenstraat een gezellige druk te, die voornamelijk veroorzaakt werd door de vele kinderen, die aan deze spelen deelnamen. Met hardlopen, kegel-bollen, zak-lopen enz., wisten zij zich ge ruime tijd te vermaken en wer den zij door het organiserend co mité in overvloed getracteerd op snoep en verrassingen. In de namiddag vond een volkskoers plaats voor jongelui tot 25 jaar. Zoals gewoonlijk werd er in de 30 ronden, die zij met hin dernissen moesten afleggen, hard gereden en gelopen. Eten regen van waardevolle premies maakte de koers aantrekkelijk en spannend. Van Doeselaar bleek de sterkste renner en won dan ook deze opwinnende cours. Na een korte pauze volgde een volkscours voor senioren boven de 25 jaar. De enkele zeer oude veteranen die aan de start ver schenen, wisten hun positie tot het uiterste te verdedigen en za gen zelfs kans vele waardevolle premies te winnen. De eindsprint werd gewonnen door J. van de Velde. V erkeer songe val. Op het ogenblik, dat Zaterdag middag de heer H. uit Rotterdam met zijn auto, rijdende in de rich ting van Terneuzen, de bekende viersprong, met de voorrangsweg TerneuzenPerkpolder, op het Marktplein passeerde, wilde de heer Romeijnsen uit Terneuzen, op zijn bromfiets in de Polder straat rijdend, eveneens dit ge vaarlijk kruispunt nemen om de richting Terneuzen in te slaan. Om een aanrijding met de bromfiets te voorkomen was de heer H. genoodzaakt ver naar links uit te wijken. Het gevolg hiervan was echter dat de auto tegen de zijgevel van de woning van de heer Markusse terecht kwam en zo zwaar beschadigd werd dat zij naar de garage van de firma Knijff moest worden ge sleept. De heer H. bekwam enige schaafwonden, welke door dokter Dorrestein werden behandeld. Zowel de rijkspolitie als de ver keerspolitie hebben ter plaatse 'n onderzoek ingesteld. Wij lezen in het dagblad „Scheepvaart" van 13 Augustus, dat onder leiding van ir P. Stel ling, directeur-ingenieur van de Provinciale Waterstaat van de provincie Groningen (voorheen bij de Rijkswaterstaat te Terneu zen) en ir F. Mulder, directeur hoofdingenieur van de Rijkwater staat aldaar, onder leiding van genoemde ir Stelling te Delfzijl een rondleiding voor de pers werd gehouden. Door ir Stelling werd tijdens dit bezoek opgemerkt, dat de komst van de sodafabriek te Delfzijl de uitvoering van een groot aantal werken wel had ver sneld, maar niet had doen ont staan. In 1958 zal dan aan openbare werken in totaal ongeveer dertig millioen gulden zijn uitgegeven. Deze werken omvatten o.a. het aanvoeren van ca 550.000 m3 zand uit de Eems om terrein voor de sodafabriek bouwrijp te ma ken. Verder wordt een zeearm van het Eemskanaal aangelegd en ten behoeve hiervan een grote zeesluis lang 125 m breed 16 m gebouwd, bestemd voor zeesche pen en voor grote binnenschepen, en een kleinere sluis lang 125 m breed 7 m voor binnenschepen be neden de 600 tons. Ook wordt een binnenhaven lang 350 m ge bouwd, ten behoeve van genoem de sodafabriek. Na 1956 komt nog in aanleg 'n buitenhaven voor de sodafabriek, met een lengte van ongeveer 260 m. welke ligplaats zal bieden voor geladen schepen van 10.000 tons. Voorts komt een aftakking van spoorlijnen op het traject Gronin genDelfzijl ten behoeve van aan te leggen industrieterreinen, welke door de Rijkswaterstaat in 1956 worden verzorgd. Bij de zee sluizen komen twee grote ophaal bruggen met een overspanning van 19 m over de grote sluis en 2 basculebruggen over de kleine sluis. Over de grote ophaalbrug gen wordt 'n industriespoorbaan aangelegd. Tevens zijn in uitvoe ring de rijkswegen van Gronin gen en Winschoten naar Delfzijl. Dit worden autosnelwegen en zullen in de loop van 1956 en 1957 zijn voltooid. Ook wordt nog een brug gebouwd met een leng te van 125 m, waarin een ophaal brug komt van 12 m. Deze brug zal aansluiting geven op de be staande havenkade van Delfzijl, die in de zuidelijke richting met 120 m wordt verlengd. Een woord van lof en bewonde ring voor hen, die aan dit zo spoedige totstandkomen en uit voering van genoemde grote wer ken hun medewerking hebben verleend. Wij moeten hier in Terneuzen echter wel jaloers zijn en vragen ons in gemoede af: waarom kan dit alles in Delfzijl op betrekke lijk korte térmijn totstandkomen, terwijl men over een modernere outillage van de haven van Ter neuzen, waarmee geen dertig mil lioen gulden, doch hoogstens een paar millioen zijn gemoeid voor het aanschaffen van betere kra nen, reeds 2 'a 3 jaar door het ge meentebestuur besprekingen wor den gevoerd met Rijk en Provin cie, zonder dat deze enig resul taat opleveren. Men moet werkelijk de moed en het doorzettingsvermogen van de Terneuzense expediteurs be wonderen, die met de huidige zo gebrekkige en verouderde outil lage nog betrekkelijk veel ver keer over onze haven weten te leiden, welk verkeer zeer zeker nog zou toenemen, indien de ha ven moderner werd uitgerust. De vorige rijkshavenmeester, de heer Lambrechtsen van Rit- them, heeft bij zijn vertrek in zijn afscheidsrede in de gemeenteraad nog gewezen op de grote moge lijkheden van de haven van Ter neuzen, wanneer deze naar de eisen des tijds werd uitgerust. Waar ligt het toch aan, en hoe komt het toch, dat wij hier steeds zo stiefmoederlijk worden behan deld in onze havenbelangen Heeft de gemeente Terneuzen geen recht op behoorlijk herstel van de oorlogsschade veroorzaakt door vernieling en wegvoering van het kranenpark van onze haven? Wij vragen alle betrokken in stanties dringend de meeste spoed te betrachten bij het tot stand brengen van een moderne outillage van de haven van Ter neuzen, welke zo uitermate gun stig gelegen is en juist hierdoor zo vele mogelijkheden biedt GEEN REGERINGS VERKLARING VOOR 25 AUG. Naar P.I.A. verneemt kan voor het reces van het parlement, dat op 25 Augustus begint, geen re geringsverklaring in de volksver tegenwoordiging worden ver wacht. Minister-president Harahap heeft in zijn eerste openbare rede die hij Vrijdag heeft gehouden ter gelegenheid van het Islamieti- sche nieuwjaar, gezegd, dat de regering geen hemelhoge belof ten aan het volk zal doen, maar wel haar best zal doen het ver trouwen van de samenleving in de staat en de leiders te herstel len. Indien het volk ziet, dat de leiders samen met het volk lief en leed delen, zal de geestelijke mobilisatie mogelijk zijn voor het voltooien van de nationale revo lutie, zeide hij. WORDT CENTRAAL KANTOOR VOOR DE INVOER GESLOTEN? P.I.A. verneemt van welinge lichte zijde, dat de Indonesische regering de mogelijkheid over weegt tot sluiting over te gaan van het centrale kantoor voor invoerzaken, het K.P.U.I. Men zou de mening zijn toege daan, dat dit kantoor in het ver leden slechts een bron van cor ruptie en ontoelaatbare hande- Muziekver. „Kunst en Eer" koninklijk. Tijdens de officiële heropening van het bij de ramp verwoeste gemeentelijk sportpark te Zierik- zee heeft de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, medegedeeld, dat H. M. de Koningin aan de muziekvereniging „Kunst en Eer" te Zierikzee het praedicaat „Koninklijk" heeft verleend. „Kunst en Eer" werd in Neder land bekend door het spelen van het „Wilhelmus" tijdens de dijk- dichting te Ouwerkerk in de nacht van 6 November 1953. ontwaakte Lew uit een staat vanu door de zure appel had heen door PERCY KING. 42) (Nadruk verboden). De (communistische) Noord- vietnamese radio-omroep heeft gemeld, dat Laotiaanse rege ringstroepen 16 Augustus Hoea Mong, een bolwerk van de „Pha- Lao" (communistische op- „We hadden het over u mr. Mansfield, juist vóórdat u uit uw ongewone rustplaats opdook," ging Lew voort. „Barr's machine is gereed, om hem naar Chicago te brengen." „Ik ben geen haatdragend man, mr. Croudson. Ik hoop, dat Barr heelhuids over komt." „Vóór die tijd zullen we de transactie in orde maken. U gaat er mee accoord, niet?" Mansfield schudde glimlachend het hoofd. „Geen denken aan, mr. Croudson." „O, u moet het niet zó opvat ten, dat ik u weg wil kijken! Om de drommel, neen! Als het uhier zo best bevalt, moogt u gerust uw verblijf wat rekken!" Lew's stem was tluweelzacht, maar in zijn ogen lichtte een onvriendelij ke glans. „Ik vrees alleen, dat u een voornaam punt over het hoofd ziet. De voorraad proviand is niet op een Lange logeerpartij berekend, weet u? Er is heel wat nodig, om zestien monden open standehngen "in""Laos); hebben)te houden. Al gauw draait het op veroverd. 2 rantsoeneren niet kwalijk nemen, dat mijn vrienden en ik daarbij het eerst aan bod komen. Het hemd is na der dan de rok." „Ik begrijp u, mr. Croudson." „Dan begrijpt u óók, dat dit geen spelletje, maar ernst is. Wij hebben het niet op touw gezet, om u in een rustige omgeving wat je laten uitblazen. De voor bereiding heeft handen vol geld gekost. Ik herhaal we wensen niets liever, dan dat u gezond en wel van ons afscheid neemt. Wij hebben een afkeer van harde middelen. Wat weer niet bete kent," Lew liet zijn stem dalen, „dat ons geduld onuitputtelijk is. Indien nodig Voor de tweede maal in korte tijd moest Croudson een speech afbreken. Met beide handen plat op tafel, stond hij voorover ge- bogenen luisterde scherp. Al het bloed vloeide uit zijn gezicht weg De uitdrukking in zijn ogen sloeg van verbazing over in ongeloof, van ongeloof in panische schrik. Toen Dennis en Lance luid scheeuwend de loggia uitrenden. lethargie. Ondanks zijn embon point ontwikkelde hij een snel heid, die Algernon verblufte; hij zette er een geweldige spurt in, waartegen Howgill en Bunny het smadelijk aflegden. Niet één van de bende bekommerde zich om de gevangenen. „Wat moet dat betekenen?" riep Mansfield stomverbaasd. „Is het hun in de bovenkamer ge slagen?" „Hoort u niets?" vroeg Cum- mings opgewonden. „Luister!" Nu vernamen de anderen het óók geronk van een zich ver wijderend vliegtuig. „Barr's machine" knikte Fen- ture. „Ik laat me villen, als niet miss Crafts de Bierton het nakij ken geeft! En Wisburn is bij haar! Nu snap ik, wat die twee altijd hadden te smoezen!" Mansfield keek ongelovig. „Be doelt u, dat miss Crafts er in het sportvliegtuig vandoor is?" „Wat anders? Aan courage ont breekt het de jonge dame niet; ik heb het bij ondervinding. Zij maakte gemene zaak met Edgar Wisburn, de Mop, of hij met haar. Wij verwachtten alles van onze machine; zij waren leper. De Mop kneep er tussen uit, zo dra hij zijn kans schoon zag, en wist het sportvliegtuig te ontdek ken. De twee boffen Lew en consorten hadden de beleefdheid het toestel startklaar te maken, zodat Barr de lucht in kon, zodra gebeten.' „Ik beet niet hard," glimlachte de millionnair. „Ik bijt nu min der dan ooit." „Denkt u?" Fenture schok schouderde. „U kunt intussen een werk van barmhartigheid ver richten door onze armen te be vrijden. Ik voel me als 'n school jongen, die voor straf in de hoek Terwijl Mansfield het deed, zei hij opgewekt: „Lew en zijn mak kers zijn er bij. Natuurlijk is het eerste, wat miss Crafts doet, ze de politie op de huid sturen." „Dat zou ze kunnen doen," ant woordde Fenture droog, „maar even goed kan ze het laten. Ver geet niet, dat ze er van door is met een valies, dat honderd dui zend pond bevat." „Verondersteld, dat ze van haar zijn?" „Dan nog zie ik Lew geen bak zeil halen. Iemand, die zo iets gewaagds onderneemt, zorgt er wel voor, dat hij voldoende pijlen op zijn boog heeft." Croudson kwam binnen, gevolgd door Lance en Bunny, die onmid dellijk de trap op gingen. Reeds Lew's eerste woorden bewezen, dat Algernon hem juist had be oordeeld. De Bierton liet zich niet voor één gat vangen. „Allen aantreden!" comman deerde hij bars. „Over een kwar tier vertrekken we!" (Wordt vervolgd). lingen is geweest en de handel niet heeft bevorderd. De minister van Economische Zaken en van Financiën hebben besprekingen gevoerd over de vraag, aan welke organisatie men later de werkzaamheden van de K.P.U.I. zou kunnen over dragen. Inmiddels meldt de „Nieuws gier", dat het tweede onderhoofd van het K.P.U.I., Dody Karim, is aangehouden naar aanleiding van knoeerijen in de barterhan- del op Hongkong. Naar deze on regelmatigheden is reeds enige tijd een onderzoek gaande. Volgens P.I.A. heeft minister president Harahap besprekingen gevoerd met de procureur-gene raal over het bestrijden van de corruptie. Harahap zou daarbij de procureur-generaal hebben verzocht zonder aarzelen maat regelen te nemen, zonder aan zien des persoons en onverschil lig tot welke groep deze zou be horen. De regering is van plein op korte termijn een verklaring af te leggen naar aanleiding van de aanhouding van enige vooraan staande figuren. De Amerikaanse luitenant Jef- fersen Erwin is door een krijgs raad vrijgesproken van een be schuldiging, dat hij als krijgs gevangene in Korea in 1951 met de vijand had samengewerkt. Het openbaar ministerie had Erwin ervan beticht, dat hij te genover andere Amerikaanse gevangenen pro-communistische redevoeringen had gehouden om hen tot ontrouw jegens hun land te brengen. De verdediging had gesteld, dat Erwin dit onder dwang, waarbij zijn leven was bedreigd, had gedaan. Na een proces van drie weken bleek de krijgsraad de lezing van de ver dediging te onderschrijven. De 2.171 ton metende en te Hongkong geregistreerde „Tai Tsjoeng Sjan" is Zaterdag j.l. 40 mijl ten Z. van de Chinese ha ven Swatow door een onbekend gebleven vliegtuig gebombar deerd en met machinegeweren Ibeschoten. De „Tai Tsjoeng Sjan" zette de reis naar Hongkong voort.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2