Licht en donker aan Genève's hemel L Onrust in Afrika Klimaatswijziging brengt ook donkere wolken Russisch antwoord aan Westduitse regering Frankrijk gaat met Marokkaanse leiders praten Israëlisch-Egyptische besprekingen afgebroken? De kwestie-Goa WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No. 3538. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW MAROKKO ALGERIE Montgomery krijgt erepenning der stad Nijmegen Amerikaans protest bij Russische autoriteiten in Berlijn Portugese consulaten in India gesloten Attlee had aanval van hersenthrombose Ontvoeringen op Celebes Grandval te Parijs Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: p«* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrw Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. De belangstelling, die alge.men om in het z.g. veranderd po- meen gevoeld wordt voor de litieke klimaat samen te werken atoomconferentie te Genève, spreekt wel duidelijke taal om trent de verlangens van de men selijke samenleving, dat dit nieu we, voor het eerst in de oorlog toegepaste middel dienstbaar zal worden gemaakt aan de vrede lievende ontwikkeling der we reld. Want deze conferentie is eigenlijk een zuiver technische en wetenschappelijke, al liggen aan haar veel wijdere bedoelin gen ten grondslag. Zij kan, bij gunstige uitslag, medewerken aan wat Walter Lippman terecht noemt de klimaatverandering in de koude oorlog en anderen be schouwen als een omzetten van koude oorlog in koude vrede. Wij beleven de primitieve periode van het atoomtijdperk aldus de India, se voorzitter prof. Homi Bhabha. De conferentie is de eerste week in openbare zitting bijeen geweest; een groot aantal refera ten, die het historisch perspec tief; de concurrentie onderling; het feit, dat voor de ontwikkeling meer nodig is dan intellect al leen, belichten. Voor de weten schap is het gordijn tussen West en Oost, zij het ook naar sommi- ger mening niet volledig, opge haald; de Russen zorgden voor een verrassing door het grootste deel hunner geheimen ter tafel te brengen, waarop Amerika, ge. lijk verwacht was, volgde. Een belangrijk deel der be schouwingen werd gewijd aan de veiligheid, die de bevolking, in de eerste plaats natuurlijk van de gebieden rondom de atoom- proeven, moet worden gegeven tegen de gevaren van de radio activiteit. Gevaren voor de atoombom bestaan alleen in de omgeving van plaatsen waar de ze zou worden neergeworpen wordt de atoomenergie b.v. bin nen 20 25 jaar vrijwel alge meen toegepast, dan komen de algemene gevaren van deze radio-activiteit op de voorgrond. Terwijl de geleerden confereren over de atoomenergie en elkan der wellicht ook zeer belangrijke nieuwigheden vertellen, is er sprake van een wedloop om de toepassing van de waterstof, de z.g. H.-energie, in welke wedloop naast Amerika en Rusland ook Engeland mededoet. Het verschil in tijd, dat voor de practische toepassing wordt gesteld, is daarbij nogal vrij groot. NIEUW GEPRAAT. Inmiddels begint men reeds aan de voorbereiding van een nieuw Genève, dat, waarbinnen met ingang van 27 October de vier ministers van Buitenlandse Zaken zullen moeten samenko- tot concrete resultaten van wat op 18 en 23 Juli al dan niet is be reikt. Men ziet deze werkzaamheden op zo lange termijn, dat alleen in het begin de ministers van Buitenlandse Zaken persoonlijk de werkzaamheden zullen kun nen leiden, maar dit daarna zul len moeten overlaten aan plaats vervangers of wellicht aan com- missiën van technici. Eden heeft ai reeds gewaarschuwd, dat men geen te grote verwachtingen in de naaste toekomst mag stellen. Nu heeft wel Rusland medege deeld dat het 640.000 mannen zal ontwapenen, en Eisenhower heeft een poging gedaan om Amerikaanse vliegvelden ter be schikking van de Russen te stel len, maar concreet betekent dit weinig. Want niemand weet hoe veel man de Russen onder de wapenen hebben, en vliegvelden op zichzelf openbaren nu niet zoveel geheimen, dat de Russen niet hetzelfde argument tegen Eisenhowers voorstel zullen in brengen als zij hadden tegen zijn openhartige samenwerking in zake militaire geheimen. De Russen toch zullen precies weten waar de Amerikaanse vliegvel den liggen en hoe zij geoutil leerd zijn; de geallieerden weten echter weinig van de Russische vliegvelden af en zouden het op deze manier kunnen vernemen... Amerika, wiens senatoren al ernstige voorbereidselen maken voor een reis naar Rusland, komt stem van Amerika", in dit nieu we klimaat een weinig in het ge drang. Adenauer heeft het ook niet gemakkelijk; de Russen dringen er nu op aan dat hij een datum voor zijn komst vast stelt, maar hij weet inzake de hereniging van Duitsland niets te kunnen bereiken, zo weinig, dat Ollenhauer en zijn mede opposanten er maar van afzien om Adenauer te begeleiden. DONKERE WOLKEN. Er is in vele kringen in de geallieerden wat onrust over de houding van Joegoslavië. Men meent dat dit land wellicht toch weer nauw met Rusland zal wor. den verbonden. Rakosi, de Hon gaarse dictator, over wie Tito zich kortgeleden beklaagde, heeft in het openbaar zijn goede wil betuigd. Vast staat ook, door de ver klaringen van de Roemeense premier, dat Rusland er niet over denkt om Roemenië en ook Hongarije van bezetting te ont ruimen. Dat was vroeger wel de bedoeling als Oostenrijk weer souverein werd, maar er beet sedertdien nogal een en ander veranderd Een andere donkere wolk aan de heldere hemel biedt het Saar- gebied. De aanhang, die zo op het eerste gezicht de nu toege laten (tevoren verboden) pro- Duitse partijen krijgen, heeft in Frankrijk onrust verwekt. Adenauer's coalitie distanciëert zich van de rumoerige aanhan gers in het Saargebied, die waar lijk niet verstandig hebben ge daan om te trachten de openba re vergadering, waarin minister president Hoffman sprak, in de war te sturen. Dat wijst niet be paald op sterkte. Frankrijk dien bij de volksstemming in October het nieuwe statuut ver worpen wordt, wel dan keert de oude toestand terug en blijft dus Frankrijk eenzijdig heer en meester in het Saargebied. San Marino is het andere klei. ne gebied, dat verkiezingen heeft gehad. Ondanks de toeloop van de naar Amerika geëmigreerde Marinezen, hebben de communis ten opnieuw gewonnen. FRANSE KOORTS. Frankrijk doorleefde een ietwat koortsachtige week, omdat ter zake van het aan Marokko te geven zelfbestuur geen volledi ge overeenstemming in de mi nisterraad bleek te bestaan. Van het terugroepen van de oude sultan is geen sprake, maar Grandval vindt de tegenwoordi ge sultan niet geslaagd en wil een regentschapsraad instellen, die zijn taak bij het invoeren van hervormingen zal overnemen. Die hervormingen gaan echter de Marokkaanse nationalisten niet ver genoeg; en vandaar hun verzet, waarvan men op 20 Augustus, verjaardag van de heerschappij van de thans zete lende sultan, moeilijkheden ver wacht. In de Franse regering is inmiddels een compromis be reikt. Z.O.-Azië vraagt in velerlei op zicht belangstelling. De Zuid- koreaanse actie tegen de intern, controle-commissie heeft tot f°rs optreden van de Amerikaanse bewaking geleid, en Dulles heeft Rhee ernstig gewaarschuwd voor de gevolgen. Rood-China grijpt de gelegenheid aan om een nieuwe conferentie over Korea te bepleiten. EN DE VREDELIEVENDE NEHROE. Indonesië heeft zijn nieuwe re gering van de Masjoemi-partij gekregen, die in het buitenland sympathiek wordt begroet. Ook deze regering houdt, gelijk tevo ren te verwachten viel, aan de eis van Nieuw-Guinea vast. India, welks premier Pandit Nehroe steeds voor vrede door anderen pleit, heeft een eerste poging gedaan om door vreed zame" massa-infiltratie Goa van de Portugezen te verwijderen. Maar deze, in tegenstelling met de Fransen trekken zich niet te rug. India eist Goa op uit tradi tie; de Portugezen willen het be houden eveneens uit traditie, die vier eeuwen oud is. Terwijl de UITREIKING VAN NANSEN- MEDAILLES AAN KONINGIN JULIANA EN MEVROUW ROOSEVELT. Op 15 September a.s. zullen in het paleis der Verenigde Naties te Genève Nansen-medailles wor den uitgereikt. De Nansen-medaille-1954 is be stemd voor mevrouw Roosevelt, die haar onderscheiding persoon lijk in ontvangst zal nemen. Dezelfde medaille voor 1955 is bestemd voor H. K. H. Koningin Juliana. De Nederlandse gezant te Bern, mr A. W. C. baron Ben- tinck, zal de onderscheiding voor zijn voorstin in ontvangst nemen. met zijn bekende zender „De houdt het been strak en zegt: in- De Sowjet-Unie heeft Vrijdag kwestie van de Duitse eenheid te Soedan voor Egypte meer moei de voorwaarden van de West bespreken. dij en 0p duitse bondskanselier, dr Aden-1 De nota van Vrijdag is door de dant auer, voor besprekingen te Mos- Russische ambassadeur in Parijs, dacht en Nasser, wellicht in kou in September aanvaard, en ,Winogradow, aan de Westduitse band hiermede ook naar Moskou verklaard, dat geen onderwerp ambassadeur baron von Maltzan gaat, blijkt uit Argentinië, da onbesproken zal blijven, aldus overhandigd. Dit is de vijfde keer |de heerschappij van Peron aller- heeft een woordvoerder van de sinds 7 Juni dat wederzijds nota's minst is gebroken. Integendeel, zijn overhandigd. |me" krijgt de indruk dat zij 7 Juni nodigde de Sowjet-Unie zich opnieuw consolideert, zij Adenauer uit voor eenbezoek het ook, dat Peron zich moet ma- aan Moskou om te spreken over Digen in verband met de eisen, DE NEUTRALE COMMISSIE VAN TOEZICHT IN KOREA. De Zuid-Koreaanse waarnemer bij de Verenigde Naties heeft de secreitaris-generaal van de we| reldorganisatie, Hammarskjoeld, een boodschap doen toekomen, waarin zijn regering de wens uit spreekt, dat de neutrale commis sie van toezicht op de naleving van het bestand in Korea, waar in vertegenwoordigers van Polen, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland en Zweden zitting hebben, Zuidr Korea verlaat. MIDDELLANDSE ZEE BIZERTA ALGIIW- -r ORLEANSViLLE CONSTANT1NE «BOGHAR BATNA BOUG E ATLANTISCHE OCEAAN OR AN SA) DA JELFA BISKRA LAQHWAT MEKNES CASABLANCA BOU ARFA •marakech BOU MALJM .TS.NT 7,9 mil hoen Mot Jem* 900.000 Europeanen 2,3 mil Hoen Mos/emt JOO.OOO Europe ane 3,7 mi III oen Mot temt 400.000 Europeanen VFELT52440 In de wijk Ferrara van Casa blanca is het Donderdagavond erg onrustig geweest. Talrijke Marokkanen wierpen barricades op. Een tabakswinkel werd ge plunderd. Franse troepen konden de orde herstellen zonder dat zich ernstige incidenten voordeden. In de Marokkaanse wijk van Kenifra (in het gebied van Mek- nes) zijn Vrijdagochtend talrijke winkels van blanken geplunderd en in brand gestoken. regering bekendge- heeft Westduitse maakt. In een te Parijs overhandigde nota heeft de Sowjet-Unie ook Adenauer's voorstel, 9 Septem ber in Moskou aan te komen, aanvaard. De enige hinderpaal voor een definitieve aanvaarding door normalisering van de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland. Dit zou kunnen bijdragen, tot een oplossing van het vraagstuk van het herstel der Adenauer van de twee maanden Duitse eenheid, zo werd in de geleden gedane Russische uitno diging, was de vrees, dat de Sow jet-Unie niet bereid zou zijn de Premier Faure en andere leden van het Franse kabinet zullen Maandag a.s. te Aix-les-Bains met vooraanstaande Marokkaanse politici een gedachtenwisseling beginnen ten einde een oplossing voor de crisis in het protectoraat te vinden. Dit werd bekendgemaakt, na dat een speciale commissie van vijf leden uit de regering pre- De erepenning der stad Nijme gen is aan maarschalk Mont gomery verleend als bewijs van bewondering en genegenheid dei- bevolking jegens deze grote veld heer. Hij is immers de man, die door zijn overwinning op de asmo- gendheden bij El Alamein een historisch keerpunt in de worste ling tussen de vrije volkeren en het nazidom wist te bewerkstel ligen, aldus de beweegredenen van B. en W. Bij de invasie in Normandië in 1944 heeft hij ook een onschatbaar groot aandeel gehad in het beslissend succes. De door hem op uiterst stoutmoe dige wijze ontworpen en uitge voerde operatie „Market-garden" had mede tot gevolg, dat Nijme gen één der eerst bevrijde steden van Nederland was. Hij heeft on schatbare verdiensten, ook ten aanzien van het behoud van de Waalbrug. Eerder is de erepenning ver leend aan generaal-majoor James Gavin, commandant van de 82e Amerikaanse Airborne divisie. mier Faure, July (Noord-Afri kaanse Zaken), Pinay (Buiten landse Zaken), Koenig (Defen sie) en Robert Schuman (Justi- Russische uitnodiging gezegd Dr Adenauer is van "net Rus sisch antwoord van Vrijdag in Mürren (Zwitserland), waar hij vacantie houdt, op de hoogte ge steld. Vorige week Vrijdag heeft West-Duitsland in een nota laten weten, dat vraagstukken als de Duitse eenheid en het vasthou den van Duitsers in de Sowjet- Unie niet gescheiden kunnen wor den van die met (betrekking tot het vestigen van diplomatieke en die het leger thans stelt. VAN DER MANDERE. De besprekingen die tussen tact tussen de plaatselijke bevel- Israël en Egypte werden gevoerd om te komen tot een ontspanning in het grensgebied bij Gaza zijn afgebroken, aldus is uit goede bron te Gaza vernomen. De bij eenkomst die gisteren, zou wor den gehouden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Egyptische afgevaardigde kolonel Gohar verklaarde desge vraagd tegenover de pers, dat Egypte Israëlische voorstellen voor een direct telefonisch con- De Amerikaanse missie in Ber lijn heeft bij de Russische autori teiten geprotesteerd tegen „het recruteren van leden van het Duitse personeel van de missie voor spionnage", aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder Don derdagavond medegedeeld. De Oostduitse politie voor de staats veiligheid zou onlangs twee maal hebben gepoogd, Duitse em ployes van de Amerikaanse mis sie als spionnen te recruteren. De Russische autoriteiten in Oost-Berlijn worden verantwoor delijk geacht voor de Oostduitse activiteit in de stad, die uit vier bezettingszones bestaat. hebbers in het gebied van Gaza en een bijeenkomst van deze be velhebbers zonder aanwezigheid van V.N.-waarnemers heeft ver worpen. De Israëliërs wilden voorts, dat verslagen over de on derhandelingen niet zouden wor den getekend door generaal Burns, de leider van de Palestijn se bestandscommissie der Ver. Naties. In gezaghebbende kringen is vernomen, dat generaal Burns op 23 Augustus naar Cairo zal reizen om met de Egyptische autoriteiten te spreken over mo gelijkheden om uit de impasse te komen. Kolonel Gohar vertrok gisteren nog naar Damascus voor een conferentie van de leiders der Arabische bestandscommissie, waarop gesproken zal worden over de bestandsovereenkomsten die tussen de verschillende Ara bische staten en Israël zijn ge sloten. De leider van de Labour-frac- tie in het Lagerhuis, Clement Attlee, heeft onlangs een aanval van thrombose in de hersenen gehad, aldus blijkt uit een mede deling van zijn echtgenote, die er aan toevoegde, dat de patiënt het thans „weer heel goed maakt". In politieke kringen te Londen is men van oordeel, dat het af treden van de 72-jarige fractie- tód gemaakt Portugal heeft besloten onmid dellijk zijn consulaten in India te sluiten, aldus heeft, naar radio- Goa meldt, de gouverneur-gene raal van de Portugese bezittingen in India, generaal Guedès, Vrij dag op een persconferentie be- Sowjet-Unie aanvankelijk gezegd tie) gedurende acht uur met j,a(j het onderwerp van bespre- de resident-generaal van Marok ko, Grandval, had geconfereerd, die Vrijdag onverwachts naar Parijs was gevlogen om rapport over de toestand in het protecto raat uit te brengen. Naar premier Faure meedeelde, zal te Aix-les-Bains geen rondeta felconferentie worden gehouden, doch zal er een reeks afzonderlij ke besprekingen met Marokkaan se leiders worden gehouden. Grandval, die dezelfde dag king dienden te zijn. Het Westduitse anti-communis tische bureau West in Berlijn heeft de mening verkondigd, dat de Russische regering slechts in aanwezigheid van vertegenwoor digers van de Oostduitse rege ring met Adenauer over de Duit se hereniging zal spreken. De Russische leiders zouden weige ren over de hereniging te onder handelen, hoewel zij bereid zijn er over te spreken „op louter in nog terugkeerde, zal een lijst formatieve basis". Deze mening opstellen van hen, die door was gebaseerd op inlichtingen Frankrijk zullen worden uitgeno-[van cje Russische ambassade in Oost-Berlijn aan het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Za ken, aldus het anti-communisti sche bureau West. De Russische ambassade had de Oost-Duitsers ook gezegd, dat de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen uit de Sowjet-Unie een voldongen feit zou zijn voor de komst van Adenauer. Naar uit Makassar wordt- ge meld zijn Zaterdag j.l. dr Uhr- mann, hoofd van de gezondheids dienst in Dengala en pastoor Jot- ten, legeraalmoezenier voor het vicariaat Menado ontvoerd. Zij waren op weg van Palu naar Dengala in Midden-Celebes. Nabij Watusampu werden zij door een bende aangevallen, die hun jeep in brand stak en hen wegvoerde. Pastoor Jotten woonde pas een week in Palu. digd. Zelf zal hij voor het over leg te Aix weer naar Frankrijk overkomen. Voordat de ministers het be sluit voor de gedachtenwisseling namen, had de resident-generaal verslag uitgebracht over de tot dusver mislukte pogingen van sultan Mohammed Ben Arafa om een representatieve regering te vormen. Volgens gewoonlijk wel inge lichte kringen in de Franse hoofd, stad zal de voornaamste aanhan ger van de sultan, de machtige pasja El Glaoui van Marrakesj, waarschijnlijk naar Aix komen. Ook de leiders van de voornaam ste nationalistische groeperingen verwacht men daar te zien. Te vens wordt het in kringen, welke in nauw contact met de regering staan, mogelijk geacht dat ver tegenwoordigers van Spaans- Marokko naar Aix-les-Bains ko men. A.F.P. heeft Vrijdagochtend uit officiële bron in Nieuw-Delhi ver nomen, dat India niet van plan is aan de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk te vragen druk uit te oefenen op Portugal om te komen tot een regeling van de kwestie- Goa. Generaal Guedès deelde voorts mede, dat aan de Indiase consul- generaal in Goa gevraagd is het land te verlaten. Brazilië heeft aangeboden de Portugese belan gen in India te behartigen. De Portugese legatie in Nieuw- Dehli was onlangs reeds geslo ten, nadat premier Nehroe op 25 Juli in het parlement in Nieuw- Dehli had bekend gemaakt, dat India de sluiting van de delega tie binnen 14 dagen eiste. De gouverneur-generaal van de Portugese bezittingen beleg de na ontvangst van de Indiase nota een persconferentie, waar op hij mededelingen verstrekte over het sluiten der consulaten. Nieuwe inval v,an vreedzame betogers in Goa. Zeventig Indische „Satyagra- hi's" (vreedzame betogers) zijn Vrijdagmiddag het gebied van Goa binnengetrokken, aldus heeft de „Press Trust of India" ge meld. Hun aanvoerder is de on dersecretaris van de socialistische Pradja-partij, Dandavate. Volgens het aanvankelijke plan zouden Vrijdag 200 Indische vrij willigers de grens overschrijden, maar later werd besloten de groep in drieën te splitsen, Eén er van zou Vrijdag het Portugese gebied binnentrekken, de andere twee heden. Naar men dacht, zijn de zeven tig Indiërs, die Vrijdag Goa bin nentrokken, in kleine groepjes langs bospaden gegaan om ver lies aan mensenlevens te voorko men en om zover mogelijk in het gebied door te dringen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. AANHOUDEND WARM. Veranderlijke bewolking en mo gelijk enkele verspreid optreden de buien. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. In Kenifra, een stad met 11.00(5 inwoners, hadden zich tot op heden geen moeilijkheden voor gedaan. De onlusten ontstonden tijdens een demonstratie, die aanvanke lijk een rustig verloop had, doch waarbij de gemoederen steeds meer verhit raakten. Te Kenifra in het Atlasgeberg te (Marokko) zijn Vrijdag vier Marokkanen bij ongeregeldheden gedood. Zeven personen liepen verwondingen op. Kenifra ligt in het gebied van de krijgshaftige Berbers Groepen Marokkanen plunder den winkels en staken ze in brand. Er werden militairen te hulp geroepen toen de oproerlin gen het postkantoor belegerden. Ook in Casablanca kwam het tot botsingen tussen Franse pofi. tietroepen en Marokkanen. Bij openbare gebouwen en op strate gische punten werden vijfduizend man politie en militairen samen getrokken. Donderdag kwamen bij onge regeldheden in twee van de arm ste wijken van Casablanca tien personen om het leven. Zaterdag zal het twee jaar ge leden zijn, dat sultan Mohammed Ben Joesoer werd afgezet en ver vangen door Mohammed Ben Arafa. Officieel wordt medegedeeld, dat te Kenifra tien Marokkaanse betogers zijn gedood en een nog niet vastgesteld aantal gewond. Ook drie leden der veiligheids troepen werden gewond. 28 opslagplaatsen of winkels, tien huizen en vier auto's, alles bezit van blanken, werden ge plunderd en in brand gestoken. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Een nieuwe poging, om te Keni fra wanordelijkheden te deen uit breken, werd door de veiligsheïds- troepen verijdeld. Voorzorgsmaatregelen te Casablanca. De Fransen hebben rondom Casablanca tien duizend man zwaar bewapende politie en mili tairen samengetrokken als voor zorgsmaatregel voor de dag van vandaag. In de afgelopen 36 uur hebben zich reeds anti-Franse demon straties in geheel Marokko voor gedaan, waarbij tenminste twin tig personen om het leven zijn leider door deze ziekte waar- schijnlijk zal worden verhaast, ^chomen en ruim vijftig gewond. In de wijken van het stadsge deelte Medina, waarin een half millioen Marokkanen wonen, heb ben eenheden van het vreemde lingen-legioen, keurtroepen der marine, Senegalese infanterie en Marokkaanse militaire stellingen ingenomen. De Franse kruiser „Guiehen" heeft het anker in de haven van Casablanca laten vallen en ver sterkingen aan wal gezet. Verkenningsvliegtuigen der Franse luchtmacht cirkelen bo_ ven Medina. De voornaamste Marokkaanse nationalistische partijen hebben, als gemeld, de bevolking opge roepen heden, de dag waarop ex- sultan Sidi Ben Joessoef door de Fransen wegens aanhoudende tot samenwerking ZONDAG 21 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 3.54 4.10 Terneuzen 4.29 4.45 Hans weert 5.09 5.25 Walsoorden 5.19 5.35 MAANDAG 22 AUGUSTUS. v.m. nan. Breskens 4.34 4.49 Terneuzen 5.09 5.24 Hansweert 5.49 6.04 Walsoorden 5.59 6.14 Indien Attlee zich inderdaad om gezondheidsredenen gedwongen zou zien de leiding, die hij reeds twintig jaar in handen heeft, aan een ander over te dragen, zal hij dit waarschijnlijk pas meedelen, wanneer in October het parle ment van reces terugkeert. Indertijd, na de nederlaag van zijn partij bij de algemene verkie zingen van 26 Mei, had hij reeds willen aftreden, doch de 277 leden tellende fractie deed toen een eenstemmig beroep op hem om aan te blijven. Vooral de leider van de linkervleugel, Aneurin Bevan, speelde hierbij een be langrijke rol. Het merendeel van de leden der Labour-fractie is van oordeel, dat na een aftreden van Attlee een felle strijd om de opvolging zal ontbranden tussen weigering Bevan en de plaatsvervangende werd afgezet en verbannen, aan fractievoorzitter, Herbert Morri- een algemene staking deel te ne- son. men en thuis te blijven. I Nader wordt gemeld, dat twee Arrestaties op Cyprus Franse politie-inspecteurs in een door terroristen gelegde hinder - De Britse troepen op Cyprus iaag zijn gelopen. Beiden werden hebben 41 Grieken gearresteerd, 'zeer ernstig gewond. ZON MAAN op onder op onder 20 5.32 19.58 9.00 20.25 21 5.34 19.56 10.14 20.44 22 5.35 19.54 11.27 21.05 23 5.37 19.52 12.38 21.31 24 5.39 19.50 13.44 22.01 25 5.40 19.47 14.46 22.39 die worden verdacht van terro ristische activiteit. Sinds het van kracht worden In Casablanca is een Spanjaard gearresteerd, die ervan wordt be schuldigd bij de verleden maand van de meuwe-anti-terroristische cj0or blanken, na een bomaanslag wet op 16 Juli zijn o7 personen me^ talrijke slachtoffers dooT aangehouden. Marokkaanse terroristen, onder nomen tegenactie, welke tot wan. De Franse resident-generaal in Marokko, Gilbert Grandval. die Vrijdagochtend vroeg te Parijs aankwam, heeft in de loop van de dag besprekingen gevoerd met 'n commissie van vijf ministers, on der wie eerste-minister Faure, over de Marokkaanse kwestie. Grandval bracht rapport uit over de tot dus ver mislukte po gingen van sultan Mohammed Ben Arafa tot het vormen van een representatieve regering, zo als door Frankrijk is geëist. Grandval zou premier Faure hebben gezegd, dat de tijd ten ein de loopt. ordelijkheden leidde, een Marok kaanse politieman te hebben ge dood. De Spanjaard heeft verklaard, dat zijn revolver bij ongeluk af ging. Henri Turel uit Casablanca gewezen. Henri Turel, secretaris-gene raal van het internationale ver bond van mijnwerkers, dat ver bonden is met het wereldverbond van vakverenigingen, is uit Frans-Marokko gewezen „wegens ondermijnende en opruiend^ ac tie". Hij bevond zich in Casa blanca.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1