Het antwoord der Sultan De toestand in Saarland De atoomconferentie te Genève WRIGLEY Amerikaans protest bij de bestandscommissie in Korea Persconferentie van Oostduitse Lutherse bisschop Verklaring van Gouverneur- generaal van Goa Japanse vissers uit Sowjet-gevangenschap terug Bulgaarse nota's aan Zweden en Frankrijk WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No. 3537. Tsjoe en Lai wenst collectief veiligheidspact De bewapening van Duitsland Perzische officieren terechtgesteld De toestand in Marokko Rotterdamse havenarbeiders weer aan de slag Vele gewonden bij treinbotsing in Hamburg K*UW heerlijk verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport Sjoekri El Koeatly tot president van Syrië gekozen Crisis in Singapore opgelost Voorstel van Bevan Arrestaties op Cyprus Scheepsbotsing bij Gibraltar Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. E VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr«r Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uusr. De Chinese (communistische) premier en minister van Buiten landse Zaken, Tsjoe en Lai, heeft op desbetreffende vragen van een Japanse journalist verklaard, dat China een conferentie wenst, waaraan de Aziatische landen en de landen om de Stille Oceaan, met inbegrip van Amerika, Aus- traië en Nieuw-Zeeland, zouden deelnemen, teneinde tot een col lectief beveiligingspact te gera ken, dat in de plaats zou komen van de huidige militaire verbon den, zo deelt „Nieuw China" mee. Voordat een dergelijke conferen tie echter bijeengeroepen kon worden dienden de betrekkingen tussen continentaal China en Amerika en tussen continentaal China en Japan verbeterd te worden. China hoopte „op enige resul taten" van de Chinees-Ameri kaanse besprekingen te Genève en spande zich ook in om het daarheen te leiden. Hij achtte de tijd nog niet rijp voor een beraad tussen de Chinese en de Japanse regeringsleiders. Premier Tsjoe heeft zich 30 Juli reeds in bovenstaande zin uitge laten. President Eisenhower heeft te Fraser, waar hij met vacantie is, een proclamatie ondertekend, waarmee Amerika thans ook for meel het verdrag van Parijs heeft goedgekeurd, volgens hetwelk aan West-Duitsland bewapening wordt toegestaan. In Teheran zijn Donderdag ochtend zes officieren terechtge steld, die verleden jaar Novem ber ter dood veroordeeld werden wegens deelneming aan een sa menzwering van de (communis tische) Toedehpartij tegen de regering. In totaal zijn in verband met deze samenzwering reeds 27 officieren doodgeschoten. De Perzische legerautoriteiten maakten Donderdagochtend be kend, dat de doodstraf, waartoe nog 44 officieren waren veroor deeld, is gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Bij de samenzwering, die de vestiging van een republikeins bewind tot doel had, waren ruim 500 officieren betrokken. Bijna 500 officieren zijn reeds veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërend van levenslang tot één jaar. Het Franse kabinet is Donder dag in Parijs bijeengekomen ter bespreking van de moeilijkheden die de vorming van een repre sentatieve Marokkaanse regering in de weg staan. Donderdag is het antwoord van de Sultan van Marokko, Moham med Ben Arafa. op het schrijven van de Franse regering gepubli ceerd. De sultan verklaarde daar in naar aanleiding van het Fran se verzoek om onmiddellijk een regering te vormen, waarin alle schakeringen van de bevolking vertegenwoordigd zijn, dat hij een regering zal vormen, doch dat de keuze van de ministers moet zijn gebaseerd op „ons geweten en ons persoonlijk verantwoorde lijkheidsgevoel". De Marokkaanse nationalisti sche partijen hebben zonder meer het Franse plan voor een rege ring onder sultan Ben Arafa ver worpen en verlangen vervanging van de sultan door een regent- schapsraad. Üe sultan verklaarde in zijn brief, dat het door deze weigering onmogelijk zou zijn deze groepen te raadplegen over het vormen van een regering, doch hij verklaarde zich bereid het bestaan Van een georgani seerde oppositie, zoals deze be staat in alle democratische lan den, te aanvaarden. Voorts maak te de sultan bezwaar tegen de Franse wens, dat de Marokkaan se regering gisteren reeds ge vormd zou moeten worden. Hij wil meer tijd hebben voor de regeringsvorming. Nader wordt vernomen, dat het kabinet heeft besloten het ver zoek van de sultan om meer tijd om zijn regering te vormen niet te kunnen weigeren. Volgens een woordvoerder van de regering zijn de ministers eenstemmig van mening, dat de hand moet worden gehouden aan het plan voor Marokko, dat op de kabi netszitting van Vrijdag j.l. is goedgekeurd. OPNIEUW INCIDENTEN. In de Arabische wijken van Casablanca hebben zich Woens dag de gehele dag incidenten voorgedaan. Een Marokkaan, die dienst had gedaan in het Franse leger, is neergeschoten. Een am bulancewagen en een auto, die werd bestuurd door een jong Frans meisje, werden met ste nen bekogeld. Er zijn jonge Marokkanen ge arresteerd, die bezig waren de naambordjes van straten te ver wisselen, dit om nieuwe, nog niet in de stad bekend zijnde leden van de Franse veiligheidsstrijd krachten, die wachtdiensten moesten verrichten, te misleiden. Te Mazagan, nabij Casablanca, werd van buitenaf in een tent geschoten, waar een huwelijks plechtigheid plaats vond. Er viel één dode, terwijl vier personen werden gewond. In het overige gedeelte van Marokko is het rustig. Op de muren van woningen in de Arabische wijken van Casa blanca zijn oproepen verschenen tot deelneming aan een algemene staking op 20 dezer. AANSLAGEN. In de afgelopen nacht zijn bij aanslagen in de nieuwe Arabische wijk van Casablanca vier perso nen .gedood en zeven gewond. Onder hen bevindt zieh een blan ke, die werd gewond toen stenen naar zijn auto werden geworpen. Franse troepen hebben gister nacht een cordon gelegd om een krottenwijk nabij de nieuwe Arabische wijk van Casablanca, waar de hele nacht de Arabische ■mannen, aangezet door de vrou wen, bezig zijn geweest met aan leggen van versperringen en het vernielen van de straatverlich ting. Vanuit de wijk werd ver scheidene malen geschoten in de richting van de troepen, die terug schoten. Tegen de ochtend keer de de rust weer. Volgens een onofficiële bekend making zijn toij de ongeregeld heden te Casablanca twee Marok kanen gedood en vier gewond, terwijl een blanke verwondingen opljep. De Rotterdamse havenarbeiders zijn Donderdagochtend allen weer aan het werk gegaan, zodat de haven zijn normale aanzien her kregen heeft. Hieruit blijkt, dat de op of na 13 Augustus j.l. ont slagenen de uitgestoken hand van de Scheepvaart Vereeniging Zuid hebben aangenomen: Im mers, zij, die zich Donderdag ochtend zouden melden bij hun vroegere werkgever of bij de centrale voor arbeidsvoorziening zouden op de geldende voorwaar den een nieuw dienstverband kunnen aangaan. Zoals gemeld heeft de commissie, die uit de ar beiders was gevormd, op de Woensdagochtend gehouden ver gadering reeds geadviseerd het werk te hervatten. Het gistermorgen weer in dienst gaan van de havenarbeiders is rustig verlopen en er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Van de zijde van de Scheep vaart Vereeniging Zuid werd desgevraagd medegedeeld, dat er geen rancunemaatregelen zullen worden genomen. Ook de rech ten van de arbeider op vacantie, gratificatie e.d. zullen niet wor den aangetast. De Scheepvaart Vereeniging Zuid zal handelen alsof 't dienstverband was voort gezet. Op het centraal station van Hamburg is Donderdagmiddag 'n electrische trein op een stilstaan de ingereden. 49 personen liepen verwondingen op, van wie vijf ernstige. Het ongeluk gebeurde kort na dat de electrische stroom in de stad door een storing was uitge vallen. De opperbevelhebber van de Ver. Naties in Korea heeft Don derdag een krachtig protest inge diend bij de militaire bestands commissie tegen het neerschieten van een ongewapend twee-per- soons lesvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht, dat Woens dag volgens Zuidkoreaanse waar nemers door Noordkoreaans af- weervuur werd getroffen en neerstortte nabij de gedemilita riseerde zone. In het protest worden de com munisten beschuldigd van „schen ding van de geest van de be standsovereenkomst en van de gedragsregels waaraan alle be schaafde landen zich houden". Het neerschieten van het toe stel, dat een oefenvlucht maakte, wordt een „niet-uitgelokte vijan dige handeling" genoemd. Later maakte het V.N.-opper bevel bekend, dat Noordkoreaans luchtafweergeschut Woensdag ook een Amerikaans vliegtuig heeft beschoten, dat naar het vermiste lesvliegtuig zocht. Dit vliegtuig, een C-47 transporttoe stel, keerde behouden op zijn basis terug. Eén der vleugels ver toonde kogelgaten die volgens de vlieger afkomstig waren van lichtspoormunitie. Generaal-majoor Parks, de voornaamste V.N.-afgevaardigde in de militaire bestandscommis sie, die het protest van het V.N.- opperbevel aan de communisten overhandigde, verklaarde, dat terwijl het oef en vliegtuig boven de gedemilitariseerde zone vloog communistische „kanonniers die dol op schieten zijn" zonder waarschuwing een „moorddadig" vuur hadden geopend. Parks eiste terugzending van de piloot en de tweede inzittende van het lesvliegtuig en bestraf fing van de Noordkoreaanse ka nonniers die geschoten hadden. Hij zei, dat de demarcatielijn vanuit de lucht moeilijk te bepa len is en dat communistische vliegtuigen in totaal 53 maal deze lijn waren gepasseerd zonder ooit beschoten te zijn. Verschillende Nederlandse af gevaardigden hebben de laatste dagen op de internationale con ferentie over atoomenergie het woord gevoerd over technische onderwerpen van uiteenlopende aard. Zo sprak dr F. Boeschoter Woensdag over de mogelijkheid tot verbetering van de overbren ging van hitte uit uranium naar het aluminium, waarmee het in kernreactors is omhuld. Donder dag spraken dr T. J. Barendregt over opmetingen van de atoom splitsing in verschillende soorten uranium; dr M. Bogaardt over berekeningen van de „resonans integraal" en dr K. van Duuren over een nieuw model „Geiger- tube". Voorstel voor een tweede inter nationale „atoom-vredesconfe rentie". Anderson, voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie voor de kernenergie, heeft zich Donderdag te Genève op 'n pers conferentie uitgesproken voor Eisenhowers voorstel tot het or ganiseren van een tweede inter nationale „atoomvredesconferen tie". „De commissie is van mening, dat dit een zeer waardevolle con ferentie is geweest en dat een tweede op een daartoe geschikt tijdstip zou moeten worden ge houden", aldus Anderson, die te vens voorstelde de volgende bij eenkomst eveneens te Genève te houden. Invloed van radio-actieve stra ling op het zenuwgestel. Britse, Franse, Amerikaanse en Scandinavische geleerden heb- De Lutherse bisschop van het Oostduitse Thüringen, Moritz Mitzenheim, heeft op een pers conferentie te Parijs verklaard, dat zijn kerk, waartoe vijftien van de zeventien millioen Oost duitsers behoren, zich krachtig tegen elke staatsinmenging in haar zaken verzet. Als voorbeeld noemde de bis schop het feit, dat slechts één tot drie procent van de kinderen van Protestantse huizen in April de „jeugdwijdingsplechtigheden" heeft bijgewoond, waar 14- en 15-jarigen hun trouw betuigen aan „de progressieve wetenschap en kunst". Tegen deze door de communistische autoriteiten ge organiseerde bijeenkomsten had de Lutherse kerk protest aange tekend. Omdat de „progressieve wetenschap" wil aantonen dat het atheïsme de waarheid is. Bisschop Mitenheim verklaar de vervolgens, dat de spanning, die reeds verscheidene jaren tus sen kérk en staat bestond, „voor een belangrijk deel" was wegge nomen door een bijeenkomst te Oost-Berlijn van leiders van re gering en kerk op 10 Juni 1953. De bisschop had van de OoSt- duitse regering toestemming ge kregen naar Parijs te gaan, toen de Franse Protestantse federatie hem uitnodigde ter gelegenheid van het Y.M.C.A.-congres. Hij woont deze bijeenkomst slechts als waarnemer bij, aangezien de Y.M.C.A.-clubs in Oost-Duits- land door de regering zijn opge heven. Het Christelijke jeugd werk wordt thans door de kerken georganiseerd. ben Donderdag niet-officieel met hun Sowjetrussische collega's van gedachten gewisseld over de uitwerking van radio-actieve straling op het zenuwgestel. De Russische geleerden schijnen op dit gebied verder te zijn gevor derd dan hun Westerse collega's en zij hebben vastgesteld dat het zenuwgestel, in tegenstelling tot de tot nu toe algemeen verbreide mening, wel degelijk van deze straling heeft te lijden. Ook in de toekomst zullen ge leerden der genoemde landen over dit vraagstuk van gedachten blijven wisselen. Omtrent de Amerikaanse deel neming aan de „kernenergie- beurs", die thans te Genève, sa menvallend met de conferentie, wordt gehouden, zeide Anderson, dat de aldaar vertegenwoordigde Amerikaanse firma's vele verzoe ken om inlichtingen hadden ont vangen, doch dat de Amerikaan se particuliere bedrijven „niet in staat zijn kernreactors en de daarbij behorende brandstof te leveren, daar al deze brandstof het eigendom der Amerikaanse regering is". De Saarlandse Christen-demo cratische partij, één van de Duit- gezinde partijen, heeft er Don derdag bij de bevolking op aan gedrongen de verkiezingscampag ne rustig en ordelijk te voeren. „Wij willen ons het vertrou wen van de publieke opinie in de wereld waardig tonen. Daarom wijzen wij iedere gewelddaad af", aldus de oproep van de partij. De Belgische voorzitter van de Westeuropese commissie voor het referendum in het Saarge- ■bied, Femand Dehousse, heeft leiders van politieke partijen bij eengeroepen voor een bijeen komst op Vrijdag olm te trachten de steeds meer verhit wordende gemoederen af te koelen. Later is bekend gemaakt, dat Dehousse voor het komende weekeinde een voltallige zitting te Saarbrücken van de West-Eu- ropese volksstemmingscommis sie heeft uitgeschreven, ter be spreking van de jongste ontwik keling in de campagne vóór het plebisciet. Twee andere Duitsgezinde Saarlandse partijen, de vrije de mocraten en de socialisten, heb ben het beroep van de Christen democratische partij onderschre ven. Ook zij zullen hun aanhan gers verzoeken zich in de huidige campagne van elke gewelddadige handeling jegens aanhangers der partijen, die vóór het Europese statuut zijn, te onthouden. Een desbetreffend beroep zal heden in de dagbladen van alle Duitsgezinde partijen in het Saargebied worden opgenomen. In de oproep der Saarlandse Christen-democratische partij wordt verklaard, dat 't „in eerste aanleg premier Hoffmann zelf is geweest, die aanleiding heeft gegeven tot ordeverstoringen. Het waren zijn aanhangers, die hakenkruisen hebben aange bracht op de aanplakbiljetten der Saarlandse Duitse partijen". Te Sankt-Ingbert, waar pre mier Hoffmann een openbare vergadering toesprak, hebben zich ordeverstoringen voorge daan, waarbij één politieman en verscheidene betogers waar onder zich, naar van politiezijde wordt medegedeeld, communis ten en leden van de Duitsgezinde Saarlandse democratische en Christen-democratische partijen bevonden werden gewond. Ruiten van de zaal, waar Hoff man zou spreken, werden met flessen ingegooid. Andere beto- Sjoekri El Koeatly is Donder dag door het parlement tot pre sident van Syrië gekozen. Hij ver kreeg 91 stemmen. Koeatly is gekozen vijf jaar na de staatsgreep van kolonel Hoes. ni Zaim, door wie 'hij werd afge zet. Gedurende de afgelopen vijf jaar heeft hij in Alexandrië ge woond. Op zeven Augustus keer de hij uit zijn ballingschap terug. Kolonel Zaim werd zelf enige maanden na zijn staatsgreep af gezet. Koeatly zal naar verwachting de 89-jarige Hasjem El Atassi in September opvolgen. Generaal Paulo Benard Gue- des, gouverneur-generaal van Goa, heeft Woensdag tegenover de pers verklaard, het te betreu ren, dat Indische betogers in Goa op 15 Augustus zijn doodgescho ten. De politie van Goa had even wel de uiterste zelfbeheersing betracht. Zij was kalm gebleven onder moeilijke omstandigheden en er werd slechts hier en daar geschoten toen er geen andere keus meer was. Volgens generaal Guedes heeft de bevolking van Goa zich overal tegen de betogers gekeerd en sa mengewerkt met de autoriteiten om hen te verdrijven. Het Portugese aanbod om met India te onderhandelen over een vreedzaam naast-elkaar-bestaan gold nog steeds, aldus de gou verneur-generaal. Portugal dacht er echter niet aan te spreken over de over dracht van zijn gebieden. Ram Singh neg in leven? Volgens het Indische blad „Hin dustan Times" is Ram Singh, de Satyagrahi, die 15 Augustus in Goa gedood zou zijn, nog in leven. Hij zou zich in een zieken huis in Goa bevinden met zes schotwonden. Men had hem reeds een posthume heldenrol toebe deeld bij de demonstraties van de 16de. gers poogden het politiecordon rondom het gebouw, waarin ver gaderd werd, te doorbreken. Nadat enige toehoorders, die interrumpeerden uit de zaal wa ren gezet, kon Hoffmann zijn toe spraak afmaken. PRO-DUITSE BETOGINGEN In Saarland hebben zich Woens dagavond ongeregeldheden voor gedaan, toen premier Hoffmann zich te Neunkirchen uitsprak voor het Europese statuut voor het gebied. Verscheidene honderden beto gers, van wie het merendeel aan hangers van de pro-Duitse par tijen, waren voor het vergader lokaal samengestroomd. Toen zij de politie met stenen begonnen te bekogelen ontstonden gevech ten, die dank zij traangasbom- men en sterke waterstralen, in het voordeel van de poliite ein digden. De demonstranten rie pen leuzen als „de Saar is Duits". Ook werd het Duitse volkslied gezongen. Één politieman en een betoger liepen verwondingen op. Er zijn vier politiemannen en een burger gewond. De toestand van één der gewonde politieman nen en van de burger is ernstig. Na de bijeenkomst zongen dui zenden in de straten „Der Dicke muss weg",- waarmede premier Hoffmann wordt bedoeld. De gouverneur van Singapore, sir Robert Black, heeft Donder dag verklaard, dat hij in het ver volg bij alle grondwettelijke kwesties zal handelen op advies van de eerste-minister, David Marshall. Leden van alle politie ke partijen in Singapore juichten deze verklaring toe, die volgens hen een einde maakt aan de po litieke crisis in de kolonie die het bestaan van de eerste verkozen regering van Singapore bedreig de. „Dit betekent het einde van de eerste faze van onze strijd voor vrijheid en het begin van een nieuw tijdperk", zo verklaarde premier Marshall nadat de ver klaring van de gouverneur was voorgelezen in de wetgevende vergadering. Marshall heeft Woensdag be sprekingen met de Britse minis ter van Koloniën, Lennox-Boyd, gevoerd over de crisis die was ontstaan tussen hem en de gou verneur over de uitleg van de grondwet en Marshalls eisen voor onmiddellijk zelfbestuur voor Singapore. SOWJET-UNIE LAAT NEDERLANDERS VRIJ. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: Van de Nederlandse ambassa deur te Moskou is bericht ont vangen, dat acht Nederlanders, die sedert geruime tijd in Rus sische gevangenschap verkeer den, door de Sowjet-Unie zullen worden vrijgelaten. Op een nader te bepalen datum zullen zij worden overgedragen aan een vertegenwoordiger van het consulaat-generaal der Ne derlanden te Berlijn. Na identi- teitsonderzoek worden de betrok kenen, voorzover zij repatriëring wensen, via Oldenzaal naar Ne derland teruggebracht. De fami lie hier te lande is reeds omtrent deze vrijlating ingelicht. De namen der vrijgelatenen (met daarachter vermeld het ge boortejaar en de vroegere woon plaats) zijn: J. Boumans, Maas tricht (1925); D. Bras, Amster dam (1917); A. Dirix, Heer (1919), H. ten Hoff, Onstwedde (1910; Q. A. Jansen, Alkmaar (1918); H. Rollema (Oosthem (1911)mevr. R. W. E. Krampen, Berlijn (1905) en H. Raulf, plaats niet gemeld (1925). Mevr. Kram pen en Raulf zijn vermoedelijk van andere dan Nederlandse na tionaliteit. De leider van de linkervleugel van de Britse socialistische partij, Aneurin Bevan, heeft in 't week blad „Tribune" aangedrongen op drie maatregelen, die de Weste lijke mogendheden, volgens hem, moeten nemen vóór de conferen tie van de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Via* in October te Genève. Deze stappen zijn: 1. Verkorting van de Britse diensttijd; 2. Een ingrijpende wijziging van het embargo op de handel met communistisch Ohina, al of niet in samenwerking met de Verenigde Staten, en 3. Vervanging van TsjiangKai Sjeks vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties door een vertegen woordiger van de regering te Peking. Britse troepen en politie héb ben gisternacht op Cyprus bij overvallen op woningen van per sonen die van verzets-activiteit verdacht werden, dertig personen aangehouden. Alle gearresteerden zijn naar de gevangenis van Nicosia ge bracht. Bij elkaar worden reeds 46 verdachte personen vastge houden. Later werden nog drie perso nen in hechtenis genomen. In de Japanse havenstad Ne- moero (Hokkaido) zijn Woensdag zes visserschepen met in totaal 63 Japanse vissers aangekomen, die verklaarden zes maanden ge vangen te zijn geweest op het Russische eiland Sakhalin. Zij deelden mede, dat de schip pers waren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en de be manningsleden tot 1 jaar dwang arbeid op beschuldiging van grensschendingen en stropen. Na zes maanden hadden zij gratie gekregen. De Japanse autoriteiten deel den Donderdag mede, dat nog 18 Japanse vissersschepen die door de Sowjet-Unie in beslag zijn ge nomen, worden vastgehouden. Bij Gibraltar heeft zich bij slecht zicht een botsing voorge daan tussen het 7542 ton meten de Britse schip „Avistone" en het 7253 ton metende Griekse vaartuig „Richard D-Lyons". De „Avistone" seinde om on middellijke hulp. Een en ander geschiedde Woensdagavond. Het Noorse bergingsvaartuig „Salva- tor" en een Britse marine-sleep boot verlieten Donderdagochtend vroeg in dichte mist de haven van Gibraltar ter assistentie. De Bulgaarse zaakgelastigde te Stockholm heeft Donderdag de Zweedse regering een nota over handigd, waarin de Bulgaarse re gering haar leedwezen uitspreekt naar aanleiding van het incident op 27 Juli, waarbij een Israëlisch vliegtuig boven Bulgarije werd neergeschoten. Verder wordt gezegd, dat de instrumenten van het Israëlische vliegtuig in orde waren en dat men aan boord van het toestel dus moet hebben geweten, dat 't boven Bulgaars gebied vloog. De Bulgaarse regering beklaagt zich er over, dat reeds enkele jaren 't Bulgaarse luchtruim stelselmatig is geschonden. Onbekende vlieg tuigen waren Bulgaars gebied overgevlogen en hadden agenten, wapens en propagandamateriaal neergelaten. Al deze incidenten hadden een gespannen toestand geschapen, die het in cident van 27 Juli had teweeggebracht. De Bulgaarse regering, aldus de no ta, zal alle noodzakelijke maatre gelen nemen om de schuldigen te straffen en de gezinnen van de slachtoffers schadeloos te stellen. Ook de Franse regering heeft Woensdag een Bulgaarse nota ontvangen, als antwoord op een Frans protest naar aanleiding van het bewuste incident, waar bij behalve Zweedse ook Franse burgers zijn omgekomen. Ock in Zuid-Korea worden nog- vele Japanse vissers schepen vastgehouden. Het ministerie van Buitenland se Zaken te Tokio maakte Don derdag bekend, dat de Zuidko reaanse autoriteiten nog honder den Japanse vissers vasthouden, die „zeer onredelijk en op on menselijke wijze" behandeld worden. Bij elkaar worden 120 Japanse vissersschepen met 542 vissers in Zuid-Korea vastgehou den wegens schending van de territoriale wateren. Veel van deze vissers zijn tot gevangenis straffen veroordeeld, aldus dit ministerie. Het Zuidkoreaanse ministerie van Binnenlandse Zaken maakte Donderdag in Seoel bekend, dat 156 van de 388 aangehouden Ja panse vissers hun straffen heb ben uitgediend en op repatriëring wachten. medegedeeld, door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. VRIJ WARM. Droog weer met veranderlijke bewolking. Matige zuidwestelijke wind. Vrij warm. ZATERDAG 20 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 3.16 3.50 Terneuzen 3.51 4.05 Hansweert 4.31 4.45 Walsoorden 4.41 4.55 ZON MAAN op onder op onder 19 5.30 20.00 7.43 20.06 20 5.32 19.58 9.00 20.25 21 5.34 19.56 10.14 20.44 22 5.35 19.54 11.27 21.05 23 5.37 19.52 12.38 21.31

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1