Ni ieuw Binnenlands Nieuws Hei gestolen vliegtuig van Soedan Britse en wi! evacuatie Egyptische troepen complot Peron? tegen Beursoverzicht Kamermeisje vergiftigde haar werkgeefster MARKTBERICHTEN Ag enJa RECHTSZAKEN Slavanhandel in Frans West-Afrika Schmidt laat zich scheiden Koele reactie van V.S. op communistische voorstellen Scheepsbrand op Oceaan Verklaring van Stassen Thomas Mann ter aarde besteld Het parlement van Soedan heeft Dinsdag een resolutie aan genomen waarin evacuatie van Britse en Egyptische troepen wordt geëist om de weg vrij te maken voor een vrije uitspraak door de bevolking over de toe komst van het land. De resolutie, die met algemene stemmen werd aangenomen, deed een beroep op gouverneur-gene raal sir Knox Helm om Groot- Brittannië en Egypte op de hoog te te brengen van de wens van 't parlement, dat onmiddellijk maatregelen zullen worden uit werkt om verkiezingen in Soedan mogelijk te maken. Egypte en Groot-Brittannië hebben in de afgelopen 56 jaar gezamenlijk Soedan bestuurd. Twee jaar geleden bereikten zij overeenstemming over een plan om de bevolking van Soedan, na een korte overgangsperiode, zelf over haar toekomst te laten be slissen. Deze overeenkomst voorzag er in, dat na het aanvaarden van 'n resolutie waarin om zelfbeschik kingsrecht wordt gevraagd, een grondwetgevende vergadering zal worden gekozen. De keuze gaat in feite tussen onafhankelijkheid -en vereniging met Egypte. De laatste tijd is er echter in het land een steeds krachtiger wordende eis gehoord voor een volksstemming over de kwestie, als alternatief voor verkiezingen voor een grondwetgevende ver gadering, aangezien de stemming in dat geval waarschijnlijk min der invloed van buitenaf onder vinden zou. j Volgens de eenstemmig aange nomen resolutie moeten de Brit se en Egyptische troepen 't land binnen negentig dagen verlaten. Groot-Brittannië heeft 'n Egyp tisch voorstel aangenomen om de kwestie van de samenstelling van de commissie van toezicht voor Soedan te verwijzen naar 't parlement te Khartoem. Dit werd Dinsdag door de Britse re gering medegedeeld aan sir Knox Helm. In de desbetreffende nota wordt gezegd, dat Groot-Brittan nië en Egypte een gezamenlijke nota aan de regering van Soedan zullen zenden, waarin men er in toestemt, dat het parlement te Khartoem de kwestie van de sa menstelling van de commissie zal behandelen. Van de zijde van de Britse rege ring te Londen werd vernomen, dat Groot-Brittannië bereid is een officieel verzoek van de regering van de Soedan om een volksstem ming te bestuderen. In de Britse nota aan Helm wordt, gezegd, dat bij onderhani delingen over de kwestie van de samenstelling Groot-Brittannië zich had verzet tegen lidmaat schap van Britten, Egyptenaren of Soedanezen. De commissie diende te worden samengesteld uit vertegenwoordigers van neu trale landen, die geen belangen in de Soedan hebben. Egypte Vólgens persberichten werden Maandagochtend vroeg zes man nen aangehouden, die in een |eep wapens vervoerden. Zij ga ten de politie inlichtingen over de organisatie en de bewapening ■san de samenzweerders. De leden •san het complot zouden verschei dene appartementen hebben ge kuurd aan één van de grote bou levards, waarlangs Peron zich «iagelijks van zijn residentie naar liet regeringspaleis begeeft. Vernomen wordt, dat te Buenos Aires meer dan tweehonderd per sonen zijn gearresteerd. Honderden werden aangehou den en ondervraagd. De wacht voor de ambtswoning van presi dent Peron is versterkt. Hef- sebroef vliegtuigen van de politie vliegen boven Buenos Aires. Politie- en brandweerauto's Afbrokkelende markt. patrouilleren door het centrum van de stad. Pamfletten, waarin wordt aangespoord tot burgerlij ke ongehoorzaamheid, liggen op het plaveisel, doch niemand weet te zeggen waar zij vandaan ko men. Volgens berichten uit Buenos Aires heeft de Argentijnse politie 55 personen, onder wie studenten, gepensionneerde officieren en minstens één vrouw, gearresteerd in verband met een samenzwe ring tegen het leven van presi dent Peron, waarvan Dinsdag door pers en radio melding is ge- De toestand in de Argentijnse hoofdstad scheen Dinsdag weer zo goed als normaal te zijn. De voormalige dagbladeigenaar Torino, die volgens eerdere be richten werd aangehouden, heeft Dinsdag tot verslaggevers ge zegd, dat hij niets te maken heeft (met een samenzwering en dat hij niet is gearresteerd en zelfs niet eens door de politie is onder vraagd. Van officieuze zijde werd ver nomen, dat sohout-bij-nacht Gal- daarentegen had gestaan op lid maatschap van Egypte en aange drongen op de aanwezigheid van Soedanezen in de commissie. Van Britse militaire zijde te Cairo werd vernomen, dat er ge detailleerde plannen zijn opge steld voor de algehele terugtrek king van de Britse strijdkrachten uit Soedan. Groot-Brittannië heeft een bataljon infanterie, eni ge artillerie en een klein aantal mannen van de luchtmacht te Khartoem. De sterkte van de Egyptenaren is nog geen batal jon infanterie. Een menigte van 50.000 Soeda nezen, die luidkeels riepen: „Wij willen onafhankelijkheid" en „geen eenheid met Egypte", heeft Dinsdag het Kitchener-plein te Kartoem bezet, nadat het parle ment eenstemmig een resolutie had aangenomen, houdende dat „regelingen voor zelfbeschikking onmiddellijk ten uitvoer moeten worden gelegd. Niet één stem is uitgebracht voor eenheid met Egypte en de menigte reageerde op het verschijnen van de voor aanstaande politieke aanhanger van een band met Egypte, Mo- hamed Noer el Din, door de rui ten van zijn nieuwe auto in te slaan en met uitroepen als „weg met de vijand van het volk". Bij de indiening van de motie, die het begin inluidt van een periode van negentig dagen, waarin alle Britse en Egyptische strijdkrachten moeten zijn terug getrokken, verklaarde premier Ismail el Axhari, dat de Soedane zen hun vrijheid zonder bloed vergieten verkrijgen. Hij voegde er aan toe, een plebisciet te pre fereren over de volgende stap, die van volledige onafhankelijk heid of een band met Egypte, in plaats van deze kwestie aan een grondwetgevende vergadering over te laten. De verkiezing van een dergelijke vergadering is voorzien in een door Engeland en Egypte in 1953 getekende over eenkomst, die ook voorziet in de terugtrekking van troepen en het overnemen van alle administra tieve en politie-functies door de Soedanezen. Egyptische politici hebben krachtig geijverd voor „eenheid van het Nijldal": een nauwe ver bondenheid van Egypte met de Soedan, voornamelijk in econo misch opzicht. WOENSDAG 17 ANG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Sensuglita". WEMELDINGE: Jeugdgebouw Herv. Gem., 10.30 uur: Pu blieke verkoping ygn een par tij hout, aannemersmaterialen en gereedschappen. Emmanuel La Graviere, een lid van de assemblee der Franse unie, heeft Dinsdag verklaard, dat honderden negers uit Frans West-Afrika, die de pelgrimsreis naar Mekka maken, in Saoedi- Arabië en Jemen als slaaf ver kocht worden. In een vraaggesprek met het Franse blad „Le Monde" heeft hij verteld, dat in Frans West- Afrika een ware handel in sla ven bestaat. Hij was onlangs teruggekeerd van een onderzoek ter plaatste en had een rapport ingediend bij de raad van de Franse Unie, die als adviescolle ge optreedt in zake die de Franse overzeese gebieden betreffen. Volgens La Graviere wordt de slavenhandel in Frans West- Afrika gedreven door een groep kooplieden, die zogenaamde pel grimstochten naar Mekka organi seren. Hij vestigde er de aan dacht op, dat de economische en sociale raad van de Verenigde Naties in Februari heeft mede gedeeld, dat het aantal slaven in Saoedi-Arabië naar schatting vijf procent van de bevolking uit maakt. De Amerikaanse vlieger Daniël Schmidt heeft besloten zich van zijn vrouw Una te laten scheiden. Deze is in de tijd dat Schmidt zich in Chinese gevangenschap bevond, hertrouwd. Schmidt is na een verblijf van 32 maanden in China dezer dagen in de Verenig de Staten teruggekeerd. De advocaat van Schmidt heeft namens zijn cliënt tegenover journalisten verklaard dat deze van mening was, dat de ontstane ingewikkelde toestand op deze wijze het best kon worden opge lost. Schmidt zal een algemeen echtscheidingsmotief, waarschijn lijk „uiterste wreedheid" aanvoe ren Hij heelt neg niet besloten of hij de voogdij over zijn twee- en-een-half-jarig zoontje Daniël, dat hij Vrijdag jl. voor het eerst heeft gezien, zal opeisen. In hoger beroep, ingesteld door de officier van Justitie bij de rechtbank, heeft Dinsdagochtend voor het gerechtshof te Amster dam het 30-jarige kamermeisje C. J. P. uit Amsterdam, de procureur- generaal mr A. S. de Muinck Kei zer een hogere straf horen eisen: 3 jaar met aftrek van het voorar rest (dat thans bijna een jaar ge duurd heeft). De rechtbank had haar in eer ste aanleg een jaar en 8 maanden opgelegd, na een eis van 6 jaar met aftrek, omdat zij haar werkgeef ster, de 40-jarige exploitante van een hotel aan het Rembrandtplein te Amsterdam, de weduwe C. L. A. T.-van E. door middel van een rat tenvergif zwaar ziek had gemaakt. Aan verdachte was poging tot moord, dan wel doodslag en subsi diair poging tot zware mishandeling of mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende en ver duistering in dienstbetrekking van 1000,ten laste gelegd. De rechtbank achtte zware mis handeling met voorbedachten rade en de verduistering bewezen en de procureur-generaal was het Dins dagochtend in zoverre met dit von nis eens, dat ook hij poging tot moord of doodslag niet bewezen achtte. Hij vond echter de opgeleg de straf van een jaar en acht maanden te licht en eiste derhalve drie jaar met aftrek. Dit geval van vergiftiging speel de zich nu bijna 11 maanden gele den, te weten eind September 1954, in het hotel aan het Rembrandt plein af. De verdachte, die al 2 X wegens diefstal was veroordeeld en die o.a. onder toezicht was gesteld, omdat zij in een vorig hotel aan het Damrak travellers-cheques van de gasten had gestolen, bekende, dat ze. in een dronken bui enkele Amerikaanse soldaten geld van 't hotel had geleend, maar zij hield vol, dat dit hoogstens 300 was geweest. Desgevraagd sprak ze echter tegen, dat ze haar werkgeefster uit angst voor ontdekking zou hebben vergiftigd. Dat had ze gedaan „om dat mevrouw zo lastig was" en „omdat ik in het hotel veel te veel te doen had". Er werd ter zitting veel over 't motief gesproken, doch dit kwam niet duidelijk uit de doeken. Als getuige werd opnieuw ge hoord het 21-jarige kamermeisje G. M., die de vergiftiging had mee gemaakt. „Corrie (verdachte) wilde haar ziek maken", zei ze. „Ik hoorde haar telefoneren met een drogist en om rattenvergif vragen. Het was toen Vrijdagmiddag. Even la ter ging ze het halen en 's avonds maakte ze een zalmslaatje klaar en goot over de portie van mevrouw een scheutje heen. Ze duwde het mij ook nog onder de neus om te ruiken of het soms stonk en ze zei tegen me: Proef er eens een beet je van, maar ik zei: Dat moet je zelf maar doen. Zij deed het ech ter niet. We aten later met zijn allen". Of mevrouw het hele schaaltje had opgegeten, dan wel slechts 'n derde deel en de rest in de ijskast had gezet, daarover liepen de me ningen uiteen. Zeker was, dat ze de volgende dag nog gewoon bleef werken. „Het mens lijkt wel van staal", zou verdachte hebben gezegd, „want ze mankeert niets". En de Zondag er op kwam Cor rie beneden en zei tegen G.„Ik heb haar weer wat lekkers gege ven". Ze had in een klein mocca- kopje, waarin ze haar werkgeef ster, die 's nachts tot 4 uur in een nachtclub als secretaresse werkte, koffie bracht, tevens een scheutje van het vergif gedaan. Daarna werd mevr. T. ernstig ziek, doch eerst 5 dagen later, toen haar haar bij bossen uitviel, kwa men de artsen tot de ontdekking, dat ze vergif tot zich had genomen. Intussen was die Zondag' toeval lig de verduistering aan het licht gekomen. Mevrouw T. had ver dachte ontslagen met de belofte, dat ze weer in dienst zou kunnen nnintek I deron, 'leider van de anti-Peronis- bet Damrak gisteren een oninte ressant verloop gehad. De activi teit was miniem en na een amper prijshoudende opening liepen de koersen over het algemeen ach teruit, Philips was aanvankelijk favoriet. Nadat dit papier Maan dag ruim 6 punten gestegen was tot 458% werd gisteren de op- marc voortgezet tot 465. Later trad echter een reactie in en ge sloten werd op 459%. Ook A.K.U. aanvankelijk 3 punten beter op 363 doch later achteruitlopend tot 330. Unilever was amper prijs houdend en Kon. Olie zag zich 4 punten ontgaan tot 637. Bij die cultures was vooral Amsterdam Rubber aanvankelijk in reactie, wegens de lagere prijs in Singapore. Het rubberconcern opende 6 punten lager op 141, maar wist zich te herstellen tot 143%. Verenigde Deli had even eens enig aanbod te verwerken en noteerde ruim 4 lager op 162. ELV.A. aanvankelijk goed op peil, slot echter 159 (162). Senembah wist de Maandag (behaalde koers winst tot vlak voor het einde te handhaven. Toen elders echter de noteringen achteruit liepen moest ook hier enig terrein wor den prijsgegeven. Slot 136 1137%). Certificaten „De Oost kust", die Maandag 15 punten hoger werden geadviseerd, ble ien gisteren vrijwel onveranderd wp circa 220. Ook de scheepvaartsector had een minder gunstig verloop. Scheepvaart Unie, Holland Amerika lijn en Stoomvaart maatschappij „Nederland" no teerden ieder circa 4 punten ^ager, Rotterdamse Lloyd incas seerde zelfs een verlies van ruim 5 punten. Guldensbeleggingen stil en vrijwel onveranderd, alleen de conversielening een fractie luier. De markt sloot vrij gedrukt, slechts een kleinigheid boven het laagste niveau. Prolongatie 2% pet. NABEURSKOERSEN. Kón. Olie: 636-637% ged. laten slot 636% (636%) A. K. U.: 358-360% gen. slot 359% (359%) Bhilips: £58-461 ged. laten slot 459% (460) tische opstand van 16 Juni, Dins dagochtend in de technische school van de vloot, een twaalf tal kilometers van Buenos Aires, is gedegradeerd. In de stad Eva Peron, het voormalige La Plata hebben Dinsdag talrijke studenten een anti-Peronistische betoging ge houden, waaraan door de politie irnet behulp van traangas een einde werd gemaakt. Er werden 41 betogers aangehouden. Amerikaanse functionarissen hebben Maandag koel gerea geerd op de voorstellen van de premiers van communistisch- China en Noord-Korea voor een internationale conferentie ter hereniging van Korea. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen, dat het on waarschijnlijk is dat de V. S. der gelijke voorstellen zullen overwe gen, zolang de onderhandelingen met communistisch-China te Genève over de vrijlating van Amerikaanse burgers in China geen resultaat hebben. Men ver wacht, dat minister Dulles het Dinsdag op zijn persconferentie zal duidelijk maken, dat de V. S. voor het ogenblik niet voor over leg met Peking op ruimere schaal voelen. Een officiële Zuidkoreaanse woordvoerder verklaarde Dins dag in Seoel, dat Zuid-Korea het communistisch voorstel voor een conferentie van communistisch- China en Noord- en Zuid-Korea over vereniging van Korea ver werpt. De Zuidkoreaanse rege ring acht een dergelijke confe rentie „nutteloos", omdat de communisten toch maar alleen met oude argumenten zouden komen en zouden trachten con cessies van de democratieën te verkrijgen, zoals op vroegere conferenties het geval was. DRIE AANNEMERS VER DACHT VAN IJZERDIEFSTAL GEARRESTEERD. De Velsense recherche heeft drie aannemers gearresteerd, de Gebroeders K. uit Amsterdam en H. uit Santpoort, die er van wor den verdacht tijdens 'baggerwerk- zaamheden in de Hoogovenlbin- nenhaven grote hoeveelheden ijzer te hebben ontvreemd. Dit ijzer was daar terecht ge komen bij het overbrengen van de wal naar het schip en omge keerd. De verdachten hebben hun „vondsen" voor vele tienduizen den guldens via een opkoper in Amsterdam verkocht. De arres tanten zijn gistermorgen aan de justitie te Haarlem overgegeven. DIAMANTEN ECHTPAAR. Zondag 21 Augustus a.s. hoopt het echtpaar Berend Wolf en Geertje van Boven, wonende te Wezep, gemeente Oldebroek, zijn 60-jarig huwelijksjubileum te herdenkep. heid verheugen. Uit hun huwelijk zijn 10 kinde ren geboren, waarvan er een op jeugdige leeftijd is overleden. De andere 9 kinderen zijn allen ge huwd en in de gemeente Olde broek woonachtig. Het diamanten echtpaar heeft 34 klein- en tal van achterklein kinderen. JONGEN BIJ SPELEVAREN VERDRONKEN. De 9-jarige Laurens Schot, die aan boord van het m.s. „Henny" woonde, is bij het spelevaren toet een roeiboot in de Keilehaven overboord gevallen en verdron ken. Na ongeveer drie kwartier dreggen haalde de rivierpolitie zijn stoffelijk overschot op. ONTPLOFFING IN HOOFD GEBOUW GELDERS OVERIJSSELSE ZUIVELBOND. In het hoofdgebouw van de Gelders-Overijsselse zuivelbond (G.O.Z.) aan de Nieuwstad te De bruidegom is 82 en de bruid Zutphen heeft zich naar eerst 78 jaren oud. Beiden mogen zich thans bekend is geworden Maan- gezien hun leeftijd nog in dagmiddag een zware ontploffing een betrekkelijk goede gezond- voorgedaan, waarbij wonder bo- door PERCY KING. ven wonder geen slachtoffers zijn gevallen. Door de verbouwing van de eerste étage, het laboratorium gedeelte, is waarschijnlijk bij het omleggen van diverse leidingen een gasbuis beschadigd. Het uit stromende gas verzamelde zich- tussen het plafond van de bene denverdieping en de betonnen vloer van de eerste étage, waar het door onbekende oorzaak is ontstoken. Met een geweldige explosie stortte 't grootste deel van het uit steengaas opgebouwde plafond naar beneden. De concierge van het gebouw, de weduwe Vroom, die zich op het moment van de ontploffing in de benedengang bevond, kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. Zij kreeg een Shock. De schade aan het gebouw is groot. Men is verzekerd. KORENMIJT AFGEBRAND. Op de boerderij van de Gebroe ders Jacobs aan de Bennekomse- weg te Renkum is Maandagavond een van de twee naast elkaar staande korenmijten tot de grond toe afgebrand. Omstreeks kwart voor tien ont dekte een van de gebroeders Jacobs, die de ronde op de boer derij deed, de brand. Doordat het windstil was, kon de tweede ko- renmijt met natte zeilen worden afgedekt, waardoor deze behou den bleef. In korte tijd waren de brand weren van Renkum en Ooster beek ter plaatse. Een gelukkige omstandigheid was, dat de boerderij aan de Ren- kumse beek stond, zodat in de onmiddellijke nabijheid water was. Juist Zaterdag en Maandag had men deze roggemijten, de op brengst van twee ha grond, op gezet. Naar schatting ging 80 mud koren en 8000 tot 9000 kg stro verloren. De politie denkt aan moedwillige brandstichting. Een verdachte is door de politie aangehouden. MAN BIJ OUD GASTEL GEDOOD TIJDENS VECHT PARTIJ. De 32-jarige fabriekarbeider P. Sweere uit Oud Gastel is in de nacht van Zondag op Maan dag tijdens een vechtpartij zó ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin deren. Zondagmiddag werden in een café in Oud Gastel schietwedstrij den gehouden. Tijdens deze wed strijden ontstond tussen S. en een zekere A. A. uit Oud Gastel onenigheid. De ruzie werd niet uitgevochten, doch toen het twee tal elkaar omstreeks midder nacht nabij de driesprong in het dorp ontmoette, kwam het tot ieen woordenwisseling, die in een vechtpartij ontaardde. A. trok een mes en raakte in het gevecht de halsslagader van zijn tegenstander. S. kon nog op zijn rijwiel stappen om te trach ten een dokter te bereiken, doch enkele tientallen meters verder viel hij neer en overleed vrijwel onmiddellijk daarna. De rijkspo litie heeft het stoffelijk overschot in beslag genomen. A. werd ge arresteerd op verdenking van doodslag of zware mishandeling de dood tengevolge hebbende. Gebleken is, dat beiden onder invloed van sterke drank verkeer den, toen de vechtpartij ontstond. komen, indien ze vóór Vrijdag het geld terug zou brengen. Het meis je kwam echter niet weer terug. De hotel-exploitante werd in de weken daarna volkomen kaal, leed veel pijn en had hevige koortsen. Thans is ze echter hersteld, ook het haar weer, dat geheel is terug gekomen. In 'n psychiatrisch rapport noem de dr Theunissen de verdachte 'n neurotische figuur met zekere zie kelijke stoornissen, die echter niet van zodanige aard zijn, dat ze ver minderd toerekenbaar zou zijn. De psychiater was er zeker van, dat verdachte haar werkgeefster alleen ziek heeft willen maken en niet heeft willen doden. Ze was zich waarschijnlijk de draagwijdte van haar daad niet bewust. Ter zitting deelde de president, mr J. C. Brongers, zowel het ka mermeisje G. als haar verloofde (die zij alles had verteld) een re primande uit, omdat ze niets ge daan hadden om mevr. T. te waar schuwen, doch Corrie rustig haar gang hadden laten gaan. In zijn requisitoir zeide mr De Muinck Keizer: „Verdachte ver keerde in een moreel volledig ni hilisme. Men vraagt zich in ver band met de laffe houding van het andere meisje en haar verloofde met huivering af, in wat voor we reld dit drama zich heeft afge speeld". Als raadsvrouwe betoogde mej. mr Oskam, dat de officier bij de rechtbank zijn appèl een dag te laat heeft ingediend. Zij vroeg het hof'derhalve de officier niet ont vankelijk in dit appèl te verklaren. Subsidiair verzocht zij voor de ge pleegde mishandeling en de ver duistering clementie. De uitspraak volgt op Dinsdag 30 Augustus a.s. VEEMARKT ROTTERDAM. 16 Augustus. Aangevoerd werden 2966 stuks vee, n.l. 600 vette koeien, 828 st. gebruiksvee, waarvan 650 t.b.c.- vrij, 130 vette kalveren, 244 gras kalveren, waarvan 115 t.b.c.-vrij, 252 nuchtere kalveren, 155 var kens, 167 biggen, 103 paarden, 123 veulens, 340 schapen of lam meren, 24 bokken olrgeiten. Prijzen per kg: Vette koeien ƒ2,14—ƒ2,74; vet te kalveren ƒ2,22—ƒ2,80; slacht- p aarden 2,052,20. Prijzen per stuk: Graskalveren 270—400; nuch tere kalveren ƒ5574; biggen ƒ38ƒ48; veulens ƒ250475; schapen ƒ95—ƒ135; lammeren ƒ80ƒ110; kalf- en melkkoeien 750—1025; vare koeien 550 720; vaarzen ƒ600ƒ800; pin ken ƒ375—ƒ500. Overzicht. Vette koeien: iets meer aanvoer; handel tamelijk; ruim prijshoudend, enkele pri ma's boven notering. Vette kal veren: aanvoer gewoon; handel vlot; wat stijver in prijs. Gras kalveren: iets minder aanvoer; handel lui; prijzen van vorige week met moeite te handhaven. Nuchtere kalveren: aanvoer iets kleiner; handel vlug en hogere prijzen. Biggen: aanvoer korter; handel flauw; niet geheel prijs houdend. Slachtpaarden: aanvoer als vorige week; handel kalm; ruim prijshoudend. Veulens: rui mer aanvoer met willige handel en wat stijver in prijs. Lamme ren: aanvoer kleiner; handel ta melijk; ruim prijshoudend. Kalf- en melkkoeien: aanvoer even kleiner; handel stil; niet geheel prijshoudend. Vare koeien: aan voer als vorige week; handel stroef; prijzen onveranderd. Vaar zen en pinken: aanvoer matig; handel stil; niet geheel prijshou dend. Unilever; «9471 slot 470 (470%) Aniem: JK)6 ged. slot 106 lat. (106) Anaconda Copper: 739/16. 38) (Nadruk verboden) Een vaartuig van de Ameri kaanse kustwacht heeft Maan dag de 46 bemanningsleden van het Portugese vissersvaartuig „Ilhavense" gered, die met red dingboten hun schip, dat op ruim 1200 km uit de kust van Nieuw- Schotland in brand was geraakt, hadden verlaten. „Vindt u het niet prettiger, u met uw eigen zaken bezig te hou den in plaats met die van ande ren? U diste een vrij verdienste lijk verhaaltje over Alf Kerr op, maar zweeg wijselijk over Alg Kerr. Dien Alg zag 'k eergiste ren in Lincoln Street, in de Hey- wood-bank, waar hij zich hoogst verdacht gedroeg. Dezelfde nacht werd ten huize van mr Heywood ingebroken. Geef daar eens een verklaring van!" „Indien 'k op uw sommatie niet inga, jonge dame, is 't ohn een heel andere reden dan u denkt. Een particuliere aangelegenheid, die u niet raakt. We stappen van dit chapiter af. U moet nu maar eens zeggen, waarom u mij onder getuigen beschuldigde van erg lelijke dingen, terwijl u wist, dat alles van A tot Z gelogen was." „Ontkent u, dat u Alg Kerr bent? Dat 't -in elk geval uw eh nom de guerre is?" Toen Fenture zweeg, zei 't meisje vin nig: ,,'k Heb genoeg van uw ge zwets." Zij keerde zich om en wilde naar haar kamer gaan. Met twee passen was Algernon haar vóór. „Pardon. U was op weg naar beneden met 't valies. Ik zal 't voor u dragen." Hij stak een hand uit, die zij driftig weg sloeg. ,,'k Zal beneden komen, maar zonder valies, 'k Sta niemand toe, er een vinger naar uit te steken. Laat me met rust. U weet niet, hoe uw tegenwoordigheid mij hindert." Algernon lachte zachtjes. „Vera Crafts, u weet niet, hoe ik op uw tegenwoordigheid ben gesteld! Goed. Mét of zonder valies 't blijft lood om oud ijzer, 't Voor naamste is, dat u noch 't huis, noch 't eiland verlaat vóór u op helderingen hebt gegeven, waar mee 'k genoegen neem.' Toen hij de trap begon af te dalen, vernam hij voetstappen in de loggia. Halverwege hield hij halt en keek omlaag. Bryn Cum- mings stond onder aan, de revol ver op hem gericht. „Eén beweging en 'k schiet!" dreigde de piloot. „Goed gebruld, leeuw!" grin nikte Fenture. „Maar als we onze eigen mensen gaan neerleggen, blijft er voor Lew en consorten noemt niet veel te doen!" 'Kerr." Cummings haalde opgelucht adem. „O, ben jij 't? Waar kom jij vandaan?" „Mag 'k eerder jullie vragen! k Wist niet, wat er van te den ken, toen jullie a.llemaal gevlo gen waren!" „Over vliegen gesproken Lew en zijn drie vrienden zijn er vandoor, 'k Ben even in de ka mer geweest, nadat jij naar bui ten was gegaan. Toen 'k terug keerde, stond de keukendeur open en ook die van de kelder. Alle vier foetsie." Cummings zag 't meisje, dat achter Fentune de trap was afgekomen. ,<Hoe kreeg je haar te pakken?" Algernon liet de vraag onbe- 'Ir r7\r± niv/tri niot ihii antwoord, ,,'k Zie Dixon niet bij jullie," zei hij verwonderd. „We zijn naar de C.N.Y.L. 35-206 geweest en hebben er om geknobeld, wie op wacht bleef, 't Lot viel op Dixon. Hij zal twee maal vuren als hij onraad merkt." Cummings fronste de wenkbrau wen. „Hoe voor de drommel kon den de patjakkers uit de kelder? Ze waren zo secuur gebonden!" Fenture had de verklaring kunnen geven, maar 't stond ge lijk met te bekennen, half werk te hebben verricht. De Vuurtoren wist er meer van! „Geen Healy en Wisbum ont dekt?" vroeg Mansfield. Vera Crafts was Algernon vóór. „U bent aan 't verkeerde adres, als u van deze heer," zij knikte in Algernon's richting, inlichtingen verwacht, die met die waarhed overeenstemmen. Hij zich Fenture, maar is „Praat geen onzin!" zei de millionnair kregel. ,,'k Praat geen onzin. We weten door 't radiobericht, dat hij aan boord was. Healy is zijn medeplichtige. Kerr 'k wil ook wel Fenture zeggen, als hem dat aangenamer klinkt heeft me zelf bekend, dat hij naar 't vlieg tuig is geweest. Hij of Healy ver moordde Blake, toen deze de dief met 't grijze valies aantrof." Algernon grinnikte. „Er zijn er méér, die belang in 't grijze valies stellen. Vandaar, dat ik 't nog geen kwartier geleden in uw be zit zag." „In mijn bezit?" echode Vera Crafts. Verwondering, ongeloof, boosheid streden in haar toon om de voorrang. „Als u niet beschon ken bent, moet u een onverbeter lijk fantast zijn!" Nu was 't Fenture welletjes. Zó'n grenzenloze brutaliteit had hij onbestaanbaar geacht! „We hebben 'boven aan de trap staan praten," zei hij toornig. „Onder 't gesprek had u 't grijze valies in de rechterhand. Na af loop ging u er mee naar uw ka mer." „We hebben boven aan de trap staan praten, volkomen juist," antwoordde het meisje hooghar tig. „Ik kan niet helpen, dat u mij uw gezelschap voortdurend op dringt." Zij zag Mansfield aan. „Wees zo goed, iemand mijn kamer te laten doorzoeken." (Wordt vervolgd) Harold Stassen, die door presi dent Eisenhower speciaal is be last met kwesties die verband houden met de ontwapening, heeft volgens berichten Maandag avond tegenover een verslagge ver verklaard, dat de Verenigde Staten van plan zijn het voorstel van president Eisenhower voor wederzijdse Amerikaanse en Rus sische inspectie vanuit de lucht te gebruiken als uitgangpunt bij de komende ontwapeningsbespre kingen. De Verenigde Staten willen op basis van dit voorstel, dat Eisen hower op de Geneefse top-confe- rentie deed, onderhandelen en er een aantal beginselen voor een controlestelsel op baseren. Deze beginselen zouden o.m. inspectie door middel van luchtverkenning en controle op de grond omvat ten. Het stoffelijk overschot van de Duitse schrijver Thomas Mann is Dinsdagmiddag te Kilchberg in de omgeving van Zürich ter aar de besteld. Onder de bloemen en kransen die de kist dekten, bevonden zich bloemstukken van de presi dent van de Oostduitse republiek, Wilhelm Pieck, en de minister van Culturele Zaken van de Westduitse deelstaat Hessen. De begrafenisplechtigheid werd bijgewoond door de Westduitse gezant te Bern, Holzapfel, en de minister van Culturele Zaken van Oost-Duitsland, Becker.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2