PHILIPPINE 450 JAAR STAD SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws y Gemeenteraad van Schoondijke Eric de Noorman - De prooi van de rode rots. VOETBAL ZWEMMEN ft'; Openingsplechtigheid op Zaterdag 13 Aug. De positie van Engeland in de Europese betalingsunie Agcn da What Yon rail Nederlandse en Belgische gezantschappen in Luxem burg worden ambassades Ondanks een dreigende lucht drong geheel Philippine zich Za terdagmiddag samen op het Raadhuisplein om getuige te kun nen zijn van de aankomst van de Commissaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, en de door het gemeentebestuur geno digde gasten. Ruim 300 ingeze tenen in middeleeuwse costuums gaven de nodige tleur en kleur aan het geheel. Het wachten op de komst van de hoge gast werd bekort door het blazen van enige vlotte nummertjes door de fan fare. Om kwart over drie arriveerde de Commissaris, terwijl de eerste regendruppels begonnen te val len. In de raadszaal vterd hij be groet door burgemeester en wet houders der feestvierende ge meente en door de aanwezige gasten, waaronder we o.m. op merkten ir Wats, consul van Bel gië, baron Collot d' Escury, de burgemeester van Watervliet, Bouchaute, Assenede en omlig gende Nederlandse gemeenten, pastoor De Bie, ds Honders, de districtscommissaris der rijks politie, kapt. De Haas der Kon. marechaussée en de inspecteur I. en A. in Zeeuws-Vlaanderen. Na de begroeting begaven allen zich naar het vóór het gemeente huis opgeslagen podium, waar burgemeester Van Hoek allen van harte welkom heette, in het bijzonder de Commissaris, wiens tegenwoordigheid en bereidwil ligheid om het feest te openen door de bevolking zo zeer op prijs werd gesteld. In zijn toespraak zeide hij o.m. dat het feestcomité bij de voor bereiding en uitvoering der fees telijkheden vooral getracht heeft de bevolking- met de entourage van de stad terug te plaat sen in een sfeer van 450 jaar ge leden. De entourage is echter so ber gehouden, omdat Philippine steeds zeer sober is geweest en nóg is. Over de grillige wijze, waarep de bestaansmogelijkheid van de stad zich had voorgedaan, zei burgemeester Van Hoek: „Gesticht in December 1505 door ridder Jeronimus Laureyn, heer van Watervliet, na verkre gen octrooi van Philips de Schoo- ne, als gesloten stad met alle ste delijke rechten; uitgebouwd door Parma als vestingwerk, waarom heen later het meer burgerlijk gedeelte werd gebouwd; als gar nizoen zijn rol spelend in de toen maals grote en veelvuldige oor logshandelingen, werd het eerst vóór 100 jaar in het begin der 19e eeuw in een geheel andere gedaante de plaats, waarop het zo prat ging. nl. de stad der be roemde Philippiense mosselen en waaraan het zijn latere welvaart te danken heeft. Grote stoere vissers, sterke vis sersvrouwen hebben dag en nacht gewerkt, om het fijne, speciaal bij onze Zuiderburen zo geliefde visproduct uit de diverse zeeën te halen. Handige en handelskundi- ge mosselbazen hebben hun ma teriaal tot ver over de grenzen aan de man gebracht, waar „Les moules de Philippine" als een wa re délicatesse golden. Helaas is ook hier de natuur weer de grote spelbreker geweest en heeft de verzanding van de Braakman zozeer verhaast, dat op 30 Juni 1952 bij de afsluiting van de Braakman, het lot voor goed was bezegeld, en het voor de visserij zo noodzakelijke scheepvaartkanaal, na 50 jaar be staan, tot uitwateringskanaal werd gedegradeerd. Een omschakeling van vissers plaats tot normale plattelandsge meente is echter geen sinecure. Met dankbaarheid en trots moge ik hier dan ook gewagen van de echte stoere vissersmanier, waar op de inwoners deze omwenteling hebben aangepakt. De levendig heid en de vooruitstrevendheid van de gehele bevolking met enige topfiguren aan het hoofd, heeft het toch gepresteerd, dat thans nu de bedrijvigheid aan Naar wordt medegedeeld had Engeland in Juli j.l. in de Euro pese betalingsunie een netto tekort van 25.405.000 pond ster ling. Het heeft de helft hiervan in goud betaald en het restant werd toegevoegd aan de Britse schuld aan de E.B.U. Engeland heeft de afgelopen maand een aantal bijzondere betalingen verricht tot een totaal bedrag van dlr 8.237.500 aan andere lan den, teneinde het totale nadelige saldo van Engeland in de E.B.U. te verminderen. Hiervan werd dlr 7,5 millioen betaald aan West- Duitsland, dlr 267.857 aan Bel gië, dlr 223.214 aan Nederland, dlr 153.214 aan Zweden en dlr 93.215 aan Zwitserland. Als gevolg van deze transacties is de totale Britse schuld aan de E.B.U. per einde Juli j.l. geste gen tot dlr 102.985.000 tegen dlr 98.520.000 per einde Juni. de haven is verdwenen ook nog talloze vreemdelingen zich voe len aangetrokken een bezoek aan ons stadje te brengen. De laatste P. I.'s zijn weliswaar van de schepen verdwenen, doch de laatste resten van de mossel- handel waarmee ik bedoel het consumeren van het product, brengt nog steeds in hoge mate- een druk verkeer in en rond het beroemde mosselhuis. Moge dit althans voor ons steeds behou den blijven". Na dit globale historische over zicht verzocht hij de Commissa ris om de feestelijkheden te openen, na eerst onze Vorstin een telegram te zenden van de vol gende inhoud: „Inwoners van de 450-jarige stad Philippine, met Uw Commissaris in feestviering bijeen, betuigen Uwe Majesteit aanhankelijkheid en trouw". Hierna nam de Commissaris het woord. Tegen 'n achtergrond van dondergerommel, zeide hij onder meer, dat de uitnodiging om het feest te bezoeken is aan vaard niet uit hoofde van plicht, maar uit zuivere interesse. Met belangstelling had hij de bewo gen geschiedenis van Philippine gelezen in het door de heer J- Cornelis geschreven geschiede niswerkje. Voor een weemoedige stemming wegens het verlies van de mosselhandel is er één troost in de wetenschap dat het recept om deze vis tot een délicatesse te verwerken behouden is geble ven. Na de felicitaties aan de bevol king, sprak hij de hoop uit, dat Philippine zou mogen blijven groeien tot in lengte van dagen onder Gods onmisbare zegen. Hierna werd een driewerf hoera uitgebracht op Vorstin, Commissaris en Philippine, het welk door de inwoners uitbundig werd beantwoord. Terwijl de gasten zich terug trokken in de raadszaal in af wachting van enkele historische figuren, bracht de fanfare reeds de nodige stemming onder de in woners. Spoedig hierna arriveer den ridder Jeronymus Laureyn uit Westelijke richting en Philips de Schoone uit Zuidelijke rich ting, beiden met hun gevolg van ruiters en ridders. Na ontvangst vóór het raads huis werden in een korte plech tigheid in de raadszaal de ver leende stadsrechten en verdere privilegiën voorgelezen, waarna de nodige functionarissen, zoals baljuw, schrijvers, schout, rak kers, omroeper, lantaarnaanste ker, er.z. gekozen werden. Hierna werden deze besluiten door de omroeper op het bordes aan de inwoners geproclameerd. Een uur na deze plechtigheid trok een fleurige stoet door de straten. Voorafgegaan door een ruiterij trokken Philips de Schoo ne en Jeronymus Laureyn met hun gevolg door de stad voor een inspectie. Achter hen volgden soldaten, musketiers, muzikan ten, marketentsters, vissers en vissersvrouwen, schutters, bur- gers en burgeressen, alles in his torische costuums. Bij iedere poort inspecteerde Philips de bol werken en verdere fortificaties. Ng de rondgang werd de stoet ontbonden. Het gemeentebestuur met de genodigden begaven zich naar hotel Wiskerke om aldaar aan te zitten aan een diner van exquise visgerechten. Hier voeg de de echtgenote van de Com missaris in Walcherse kleder dracht zich bij het gezelschap. Om 8 uur werd door de fanfare een serenade gebracht aan de Commissaris. Spoedig kwam de stemming er dusdanig in, dat de Commissaris en echtgenote met burgemeester Van Hoek, de ge nodigden en de in kledij gestoken burgeressen der stad een ronde dansje maakten. Weer ontstond die gezelligheid, die in Philippine bij iedere feestviering ontstaat. De Commissaris bracht na deze geslaagde rondedans zijn dank uit aan de fanfare en allen die aan de feestelijkheden hadden medegewerkt. De voorzitter der fanfare deed hij het voorstel aan de hand om de schitterende kledij voor goed te kopen en daarvoor subsidie aan de gemeente te vragen. De voorzitter ging daarop in zijn wederwoord direct in. Nog hadden allen geen genoeg van de gezelligheid en de fanfare potpourri in, meegezongen en meegedanst door alle aanwezi gen. Om 9 uur trok de fanfare weer rond om de gemeentelijke lan taarnopsteker rond te geleiden bij het opsteken van de ouder wetse lantaarns. Met de ladder over de schouder trok deze van lantaarn tot lantaarn. Onder het gejoel der jeugd, „Hij gaat op, hij gaat op, hij gaat aan, hij daalt af, hij daalt af", ontbrandde lan taarn na lantaarn. Ook hier weer sloten de gasten zich onmiddellijk achter de muziek aan en deze omgang werd tot het hoogtepunt van de dag. De rondgang eindig de op de kiosk op de Markt, waar directeur Cornelis weer eens de inwoners aan het dansen zette. De stemming bereikte haar hoog tepunt. Nogmaals nam de Commissa ris het woord om de inwoners mede te delen dat alles prachtig was geslaagd, en hij evenals de overige gasten zich op bijzonde re wijze had geamuseerd. Hij sprak een tot ziens uit tot bij de opening van de nieuwe school. Burgemeester Van Hoek sprak eveneens een dankwoord en gaf daarna de verdere voortzetting van het dansen op 't Marktplein over aan een dansorkest. Tot laat in de nacht was het overal in de gemeente een gezellig samenzijn, waarbij de feestviering op de Markt wel hgt middelpunt was. REGEN STUURT FEEST VIERING OP ZONDAG IN DE WAR. Op de tweede dag van de feest viering is de regen een ernstige spelbreker geweest. De voor ver toning in de buitenlucht gepro jecteerde programmapunten moesten in diverse gelegenheden gehouden worden, waardoor het veel afbreuk deed aan de nodige stemming. Zowel in de R.K. kerk als in de Ned. Herv. kerk werden plechti ge dankdiensten gehouden om Hem te danken die Zijn zegen in overvloedige mate in het verle den en heden over de stad heeft uitgestort. Na de middag was er een ople- MAANDAG 15 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Pas opval niet". Bethel, 8 uur: Ledenverga dering Chr. Reisvereniging „Voorwaarts". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Fort Algiers". DINSDAG 16 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Sensualita". ving te bespeuren toen de fanfa re weer in vol ornaat uitrukte voor een rondgang door de stad. Daar af en toe een flinke regen bui de stad doorjoeg, werd de rondgang enige malen onderbro ken om een veilige schuilplaats in een of andere drinkgelegenheid te zoeken. Niet altijd tot ongenoe gen van de muzikanten. Daarna maaktè het hele gezelschap, aan gevuld met enkele genodigden 'n rondrit met de imitatie-stoom tram en dit bracht weer het no- dige plezier in en buiten de stad. Pfnde Buffon heen in de touwen In de tussentijd werden de kin ENGELAND CONTINENT 1—4. Zaterdagmiddag hebben 60.000 toeschouwers het Continentale- elftal de voetbalwedstrijd tegen Groot-Brittannië met 41 zien winnen. Om precies drie uur bracht Kopa de bal aan aan rollen. Het spel had in het begin een ta melijk rommelig karakter want in beide ploegen werd onzuiver geplaatst. Tegen het spelverloop in na men de Britten in de 26 minuut de leiding, en het was de eeuwig- jeugdige Stanley Matthews die hiervoor verantwoordelijk was Hij zigzagde met de bal naar het centrum van het veld en gaf toen een lange pass in de richting van het Continentale doel. Johnstone liep er op, was de waakzame Jon- quet te vlug af en plaatste het leer over het hoofd van de uitlo- deren vergast op een vlotte varie tévoorstelling, die wegens de re gen in de oude kerk werd gege ven. Honderden opgewonden kin deren drongen daar tezamen en genoten van het gebodene. Om 5 uur vond de berechting van een soldatenrel door de rechtsdragers der stad plaats. Zeer velen volgden het vlotte spel van diverse amateurs en tot slot van de vertoning werden de von nissen voltrokken. De hoofdda der vond de dood door een open bare terechtstelling door ophan ging op het oude galgenveld, ter wijl de andere „tot spot ende ver- maeck" werd tentoongesteld aan de schandpaal. In de avonduren trok nogmaals de fleurige stoet door de straten om de vele vreemdelingen gele genheid te bieden de costuums te bezichtigen. Ook werd het lantaarnopsteken in verkorte vorm herhaald. Het waren weer deze stemmingver- wekkende programmapunten, die de gezelligheid erin brachten en de bezoekers en inwoners van de stad wederom tot laat in de avond in beweging hielden. De raad van de gemeente Schoondijke kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester F. A. van Rosevelt. Na het begroetings- en ope ningswoord maakte de voorzitter melding van het overlijden van de heer D. A. Lamme op 3 Augustus jl. Als vertegenwoordi ger van de hulpactie Bilthoven heeft de heer Lamme na de be vrijding heel veel voor de ge meente Schoondijke en de ingeze tenen gedaan. De voorzitter be sloot met de wens: „Hij ruste in vrede" Voorts kon de voorzitter een verheugende mededeling doen. Vandaag, aldus de voorzitter, is de vlag in top gehesen op de kap- spanten van het in aanbouw zijn de gemeentehuis. Ged. Staten heeft de gemeente rekening 1951 goedgekeurd. Met betrekking tot de sugges tie van de heer R. E. A. de Badts in de Ooststraat éénrichtingsver keer in te stellen, deelde de voor zitter mee een en ander met ver- keerstechnici te hebben overlegd. B. en W. is tot de conclusie geko men dat het instellen van één richtingsverkeer in genoemde straat nog niet urgent is. B. en W. houdt deze kwestie in studie en zal zo nodig en mogelijk te zijner tijd ter zake met voorstel len komen. Z.h.s. willigde de raad op voor stel van B. en W. het verzoek om subsidie in van de zijde van de Centrale van Katholieke Militai re Tehuizen en van het Humanis tisch Thuisfront. Aan elk der ge noemde instellingen zal geduren de 5 jaar een jaarlijkse subsidie van 1 cent per inwoner worden verstrekt. Het subsidieverzoek van de Johanna Stichting te Am- hem werd afgewezen, terwijl de lBond tegen het schenden door Naam een subsidie van 5 per jaar werd toegekend. De salarisverordening secreta rie-personeel werd gewijzigd. Z.h.s. ging de raad accoord met het schrijven van de ge meente Oosteurg om onder be paalde voorwaarden aan Schoon- dijkse leerlingen van het Konin gin Wilhelmina Lyceum gratis boeken en/of leermiddelen te verstrekken. De heren C. M. Ris- seeuw en G. Wijffels kregen ver lenging van de termijn waar binnen de bouwplannen voor de hen toegewezen percelen bouw grond ingediend behoren te zijn. Voorts werd aan de heer Ris- seeuw grond toegewezen voor de ■bouw van een autogarage naast de voormalige Centrale winkel en het Gereformeerde jeugdge- ibouw. De waarborgingsregeling met de Fraude-risico-onderlingen van Gemeenten te Den Haag werd met ingang van 1 Januari 1955 verlengd. De verwaarborgde som blijft op 7000,bepaald. De begroting 1955 werd gewij zigd. Deze wijzigingen hebben betrekking op bezwaren van Ged. Staten op administratief terrein, terwijl voorts enige wijzigingen betrekking hebben op genomen raadsbesluiten. In de wijziging is rekening gehouden met de vol le uitkering uit het gemeente fonds, de inkomsten uit de straat- belasting en rioolbelasting. Het tekort op de begroting bedraagt 14.708,welk tekort gedekt woordt door de grote algemene reserve. Dit tekort geeft geen re den tot bezorgdheid. Door de ra ming van uitgaaf van 9500, aan rente wegens geleend kapi taal, welk bedrag naar de kapi taal dienst wordt overgebracht en het reserveren van 3500, voor de bouw van een gymnas tieklokaal bedraagt het feitelijke tekort 1708,waar tegenover (1—0). De Britse voorsprong had geen lang leven. Binnen twee minuten hadden hun tegenstanders die te niet gedaan en hun doelpunt ge leek veel op het Engelse. Het was een complete Franse goal. De kleine Kopa zond een pass op miaat naar de doelmond, waiar Vincent de bal over de toestor mende keeper Kelsey heen lepel de (1—1). Van dat ogenblik af begon de Continentale overheersing, zon der echter voorlopig tot tastba re resultaten te leiden. Met de score 11 op de helft van het duel konden de Britten zich over gelukkig prijzen. Ook in de tweede helft liepen de eerste Continentale stormlo pen op niets uit. Maar in de 32ste minuut was het de Joego slavische rechtsbinnen Vukas, die met een 25 meter schot een tref fer plaatste, waar iedereen al zo lang op had gewacht en die ook de vertwijfelde Kelsey niet meer kon voorkomen 14—tfl) .3- Vukas bleek meteen de smaak te pakken te hebben, al duurde het nog even, vóór hij zijn sco ringsdrift verder kon botvieren. Twee minuten vóór het einde kon hij na voorbereidend werk van Kopa de stand op 13 voor de Continentalen brengen. Luttele seconden voor het laatste fluitsignaal volbracht hij zijn hattrick. Toen wees scheids rechter Bronkhorst de Continen talen een strafschop toe omdat Paecock Kopa vloerde en Vukas zette de penalty beheerst in een doelpunt om (41). Het Continentale-elftal behaal de een gemakkelijke zege. De eerste in de serie van vier tot dusver gehouden ontmoetingen tussen Groot Brittannië en het Continent. Internationale zwemwedstrijden te Sas van Gent. Om de toenadering te bevorde ren tussen de Zeeuwse verenigin gen en de zomerclubs uit de bei de Vlaanderen organiseerde „De Bruinvis" te Sas van Gent inter nationale zwemwedstrijden met een individueel karakter. Daar naast werd gelijktijdig een pun tentelling gemaakt die uit moest maken wie de tweekamp had ge wonnen. De publieke belangstelling was niet groot te noemen, waaraan een naderend onweer debet was. Toen de wedstrijden begonnen vielen de eerste druppels en het gerommel van het onweer was niet van de lucht. De deelnemende Zeeuwse ver enigingen waren: De Bruinvis, Schelde (Terneuzen) en De Zee hond (Vlissingen)de Belgische: Waternikkers (Bredene), K.Z.K. (Kortrijk), Y.S.C. (Yperen), Wet- thra (Wetteren) en R.Z.V. (Roe- selare). De uitslagen waren als volgt: 100 m vlinderslag heren: 1. L. Goetghebeur (Waternikkers) 1.26 2; 2. C. Lepère (K.Z.K.) 1.51. 100 m rugslag dames: 1. R. Ver- gauwen (Bruinvis) 1.39.5; 2. W. de Bruijn (Bruinvis) 1.42.8; 3. B. v. d. Berg (Zeehond) 1.50.-. 100 m rugslag heren: 1. R. De- laere (K.Z.K.) 1.38.8; 2. R. Rou- selle (Waternikkers) 1.47.-. 100 m schoolslag meisjes: 1. F. Beddeleem (Y.S.C.) 1.34.2; 2. Chr. Caekebeke (Wetthra) 1.38.2; 3. R. Melieste (Bruinvis) 1.45.8 200 m schoolslag heren: 1. W. de Vries (Bruinvis) 3.10.6; 2. R. de Braai (Schelde) 3.11.9; 3. G. Rossel (K.Z.K.) 3.13.-. 200 m schoolslag dames: 1. R. Vergauwen (Bruinvis) 3.16.1; 2. A. Jansen (Schelde) 3.28.8; 3. R. Demeijere (R.Z.V.) 3.35.8. 50 m vrije slag jongens: 1. J. Sampon (Bruinvis) 32.7j 2. L. Haentjes (Y.S.C.) 33.-; 3. W. de Vries (Bruinvis) 34.8. 100 m vrije slag dames: 1. W. de Bruijn (Bruinvis) 1.25.4; 2. T. Asselman (Bruinvis) 1.34!9; 3. A. Jansen (Schelde) 1.35.8. 100 m vrije slag,heren: 1. C. Verbeek (Zeehond) 1.12.2; 2. A. Sampon (Bruinvis) 1.14.2; 3. R. Boeydens (Waternikkers) 1.14.5. 6 X 50 m vrije slag est. mixed (3 dames, 3 heren): 1. Bruinvis (R. Melieste, W. de Bruijn, T. Asselman, J. Geerling, J. Sam pon, A. Sampon) 3.41.-; 2. Y.S.C. 4.10.6. 3 X 50 m wisselslag est. dames: 1. Bruinvis (W. de Bruijn, R. Me lieste, T. Asselman) 2.17.2; 2. Schelde 2.21.9; 3. Y.S.C. 2.22.9. 4 X 50 m wisselslag est. heren 1. Bruinvis (J. Geerling, W. de Vries, A. Sampon, J. Sampon) 2.29.4; 2. K.Z.K. I 2.35; 3. Water nikkers 2.42.-. 7 X 50 m vrije slag waterpolo- ploegen: 1. Vlaanderen 4.07.4; 2. Zeeland 4.07.9. Tot slot volgde een waterpolo- wedstrijd ZeelandVlaanderen waarvan de ploegen waren sa mengesteld uit deelnemers aan de zwemwedstrijden. De Zeeuwen wonnen deze wedstrijd met niet minder dan 111, nadat de rust was ingegaan met 61. De tweekamp had de volgende uitslag: 1. Zeeland 2.840,6 pun ten; 2. Vlaanderen 2.916,6 punten. Zwemfeest te Goes. Honderden zwemliefhebbers ge noten Zaterdagmiddag van het zwemfeest, dat de zwemvereni ging ,,'t Sas" uit Goes had geor ganiseerd en waar onder leiding van de tainer Jan Stender de da mes-zwemploeg van „De Robben" uit Hilversum hun trainingsme thoden demonstreerden. Aan deze demonstraties namen deel Atie Voorbij, wereldkampioe ne op de honderd meter vlinder slag, Lenie de Nijs, Mary Kok, Judith de Nijs, Willy van Ekris en Greetje Kraan. Op perfecte en soms verbluffende manier de monstreerden zij de zwemslagen, waarbij hun trainer Jan Stender een toelichting gaf. Een nummer dat eveneens bijzonder in de smaak viel was het schoonsprin- gen. Tern. BoysAZVV 61. Te Zaamslag werd Zaterdag avond op het gemeentelijk sport terrein een bekerwedstrijd ge speeld tussen de Tern. Boys en het pas naar de le klasse gepro moveerde AZVV. Zoals te begrij pen bestond er voor dit treffen een grote belangstelling. Direct na de aftrap ontspon zich een levendige strijd, die spoedig resulteerde in 2 Boys- doelpunten, waarvan Van Dron- gelen en Hakvoort de makers waren. Na een half uur spelens zette daarom onmiddellijk een het vloeken van God Heiligen een post van onvoorzien a 2000. ZOLDERETAGE UITGEBRAND Zaterdagochtend omstreeks half negen is brand uitgebroken op een zolderétage, omgebouwd tot woonétage, aan het Goudse- plein, hoek Goudserijweg, te Rot terdam, bewoond door de familie Den B., een gezin met twee klei ne kinderen. De heer Den B. lag te bed, toen hij de brand bemerk te. Zijn twee kinderen heeft hij in veiligheid gebracht door ze via de dakgoot bij de buren te brengen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bedwong de aanvanke lijk uitslaande brand met vier stralen. De schade beperkte zich maakte Smallegange er 30 van. (-0. middengedeelte van de Een kwartier was de tweede [étage, helft oud toen Hakvoort er 40 van maakte. AZVV hield echter goed vol en slaagde er in de 25e minuut via De Ruijter te sco ren (41). Doch eer er 3 minu- j ten verder waren gespeeld was het al 51 middels Hakvoort, die hiermede de hattrick verrichtte. Even voor het einde maakten de Boys het halve dozijn vol (61). Na afloop van de wedstrijd overhandigde de voorzitter van „Zaamslag", de heer Jac. van SPEL MET DE DOOD. Vrijdagmiddag was de 17-jari- ge Rotterdammer J. C. H. tussen Scheveningen en Kijkduin aan het zwemmen met een 12-jarige jongen uit Limburg, A. M. M. A. Hoewel de Rotterdammer al meermalen was gewaarschuwd niet zo ver in zee te gaan hij ging soms tot 300 meter uit de kustlijn trok hij zich hier wei hij op eigen kracht weer naar het droge terugkeren. De vader van de 17-jarige was dermate verbol gen over het gedrag van z'n zoon, dat hij een einde aan diens vacan- tieverblijf maakte. DE BRAND AAN DE WINTERWEG. Zoals gemeld, is Vrijdag een dakbrand uitgebroken aan de Winterweg. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid is de brand ontstaan door het af branden van verf van de daklijst door een schilder. Van zes wonin gen zijn de daken vernield. De brand woedde in de mastiekbe- dekking, die op het betonnen dak was aangebracht. Deze bedekking is over een afstand van 27 meter weggebrand. De schade beloopt 25.000, die door verzekering wordt gedekt. Het meubilair in de woningen heeft slechts zeer geringe waterschade gekregen- TWEE INBRAKEN N AARDEN. IN tn dela£oerSirg™~"e Boyï j raïS" iven ogenblik kwam de 12-jarige in moeilijkheden en zijn kame raad wist hem boven water te Op diens desbetreffend verzoek houden. Een agent van politie, A. werd aan de heer I. Luteijn, we- Tetteroo uit de Loenensestraat, gens zijn benoeming tot burge- en een lid van de reddingsbrigade meester van Berkenwoude eervol begaven zich in zee en konden de ontslag verleend met ingang van Limburgse jongen veilig op het 16 Augustus a.s. als gemeenteont vanger, ambtenaar van de bur gerlijke stand en waarnemend gemeentesecretaris. strand brengen. Dit was juist op tijd, daar de Rotterdammer niet meer in staat was zijn vriendje langer vast te houden. Zelf kon De nauwe betrekkingen die Luxemburg, België en Nederland verbinden, hebben de regeringen dezer landen doen besluiten de gezantschappen van België en Nederland te Luxemburg en de gezantschappen van Luxemburg te Brussel en 's-Gravenhage tot ambassades te verheffen. 17. Langzaam nadert het schip de rotsach tige, kale kust en dan gebeurt er iets, wat de Noorman zekerheid verschaft, dat het roodharige meisje in derdaad een gevange ne is. Zij wordt name lijk gedwongen in haar lederen tent te blijven, hetgeen met enige herrie gepaard gaat. Tenslotte is het meisje snikkend in haar tent verdwenen en posteren zich enke le krijgers voor de uit gang. Eric, die schijnbaar onbewogen dit voorval heeft gade geslagen, treedt nu op de hoofd man toe, een wat oudere krijger in een wijde mantel. „Gaat gij op deze kust landen?", vraagt de Noorman. Een ogenblik kijkt de donkere man hem zwijgend aan. „Wij gaan -r - kV inderdaad landen", knikt hij kort. Eric dankt hem nu in vriendelij ke bewoordingen voor de geboden hulp en vervolgt: „Ook wij wensen aan land të gaan. Wij zullen dus afscheid van U nemen en onze weg verder al leen vervolgen". De aanvoerder kijkt hem enigs zins spottend aan, doch knikt in stemmend. „Het is goed", zegt hij, „dan scheiden zich hier onze we gen...". Op hetzelfde moment hoort Eric een zacht gejank dat van onder de dekplanken schijnt te komen. Met een realiseert hij zich, dat hij Wolf al een hele poos niet heeft gezien en bekruipt hem een gevoel van dreigend gevaarTe laat! Slechts even kijkt de aanvoerder langs Eric heen naar de mannen, die ongemerkt om hen heen zijn komen staan Het volgende ogenblik is Svein geveld door een slag met een strijd- knots en worden Eric en Axe door talloze sterke armen gegrepen In de afgelopen dagen is in Naarden tweemaal ingebroken. Vrijdagnacht was hot een villa in de omgeving van ,de rijksweg, waar de dief binnendrong door het openpeuteren van de sluiting van een raam met behulp van een haakje. Hij verdween met een tas waarin zich enkele honderden guldens bevonden. Zaterdagnacht is ingebroken in een winkel aan de Lambertus Hortensiuslaan. Hier werd een ruit met een hard voorwerp ingeslagen. De dief drong de winkel binnen en nam het kasregister mede. Gelukkig bevond zich daarin slechts een klein bedrag. Deze laatste in braak doet sterk denken aan die van enkele dagen geleden in Bus- sum, waarbij van een winkel aan de Vlietlaan eveneens een ruit werd ingeslagen en de onbekend gebleven met een kasregister ver dween. WEG MET DAT „VEILIG VERKEER". Veilig verkeer op de weg? Zelfs een spandooek met 't motto „Vei lig Verkeer" er op, bevestigd aan de gevel van een perceel op de hoek van de nauwe Halvemaan steeg en het Rembrandtplein in Amsterdam, heeft moeten erva ren, dat het met die veiligheid niet zo goed gesteld is. Ondanks zijn „veilige" plaats hoog boven de straat, waarvoor het de veiligheid aanbeveelt, werd het Vrijdagmiddag door de hoge lading van een vrachtauto van de gevel gerukt, nota bene pal voor het aldaar gevestigde politieposthuis. Weg met dat „Veilig Verkeer" dacht de chauffeur, die een twin tigtal meters verderop, aan het einde van de Steeg bij de Amstel, stilhield. Het spandoek was te recht gekomen op de lading van zijn wagen. Hij rukte het er af, wierp het op straat en reed schie lijk weer door.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3