Uit de Provincie WAT U ROOKT RECHTSZAKEN D.D.D. Hei gestolen vliegtuig Duitser stal te Schiedam een compleet jacht 4 n KERKNIEUWS Onze dochter wil naar het buitenland uitslag Als onze lezers schrijven iets over toestemming der ouders, werkvergunning en betrouwbare adressen VIRGINIA SHAG TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. OOSTERLAND. SCHOONDIJKE. ZAAMSLAG. ZIERIKZEE Boot omgeslagen in Chesapeake baai Vele eindexamens zijn achter de rug en de toekomst van zoon en dochter wordt druk besproken. „Onze oudste dochter heeft te kennen gegeven in het buiten land haar toekomst te willen zoe ken, maar ik voel er niet zoveel voor", schrijft een lezer, en hij vervolgt: „Er zijn volgens mij te veel gevaren aan verbonden en hoewel dit aan „ouderwets zijn" wordt toegeschreven, kan ik het toch niet goed van mij afzetten. Een andere vraag is, kan ik haar beletten haar voornemen te ver wezenlijken?" Het ligt voor de hand, dat er tegenwoordig wel meer van deze meningsverschillen zijn. Naar on ze mening zitten er aan dit pro bleem twee kanten, nl. een psy chologische en een juridische. Is het verantwoord voor de ouders om het jonge meisje in het buitenland op eigen benen te laten staan? Zit hier een gezonde ondernemingslust achter of een soort neiging om de sfeer van het ouderlijk huis te ontvluchten? Ls dit laatste het geval, dan dient onderzocht te worden waar de oorzaak schuilt van deze vlucht neiging. Begrijpelijk, dat deze vragen maar niet zo in eens beantwoord kunnen worden. Deze rubriek is geen hoekje, waarin levens- en gezinsmoeilijkheden worden op gelost Wij voor ons achten der gelijke wijsgerige babbelpraatjes min of meer uit de boze; men kan deze gevallen nu eenmaal niet beantwoorden zonder de betrok kenen te kennen. De beantwoording van deze vragen ligt meer op de weg van de psycholoog. WIE BAAD SCHAFFEN. Wij voor ons moeten volstaan met de raad in te poepen als men twrijfeld aan de juiste instel ling van het meisje van een te goeder naam en faam bekend staand bureau voor levens- en ge zinsmoeilijkheden of van een me disch paedagogisch bureau. Dat men hierbij ook nog voor zichtig moet zijn, ligt voor de band, er bestaat op dit gebied nogal wat beunhazerij". De raad inwinnen van de Ar menraad (sociale raad) is soms zeer gewenst. Instellingen als deze beschikken over betrouwba-' re adressen, ook wat betreft godsdienst of levensbeschouwing. DE JURIDISCHE ZIJDE. Juridisch is de zaak in een paar woorden gezegd. Een minderja rige krijgt nl. geen paspoort als de ouders geen toestemming ver lenen. Natuurlijk is de toestem ming van voogd of voogdes nodig als de minderjarige onder voog dij staat. Met deze toestemming valt of staat de hele reis. Het is niet zo eenvoudig als het lijkt, voor het werken in het bui tenland een werkvergunning te krijgen. Evenals dit hier te lande het geval is, kent men in het bui tenland eveneens de bepaling, dat de overheid een vergunning moet geven. Dit zal dus eerst on derzocht moeten worden. Men kan zich hiervoor wenden tot het rijksarbeidsbureau te Den Haag ais eerste instantie. De vrees, dat de jonge dochter in verkeerde handen zal vallen, is waarschijnlijk niet denkbeel dig. Vele waarschuwingen zijn reeds gegeven, ook van over heidswege. Dit wil echter niet zeggen, dat het gaan werken in het buitenland bepaaldelijk alge raden moet worden, maar men dient wel alles terdege grondig te onderzoeken, alvorens men vergunning tot het geven van een paspoort geeft. Grondige voorbe reiding is derhalve gewenst. BETROUWBARE ADRESSEN. Ook hier te lande zijn speciale bureaux waar men verder be trouwbare adressen kan ver schaffen over de formaliteiten die vervuld moeten worden en tot welke buitenlandse bureaux men zich het beste kan wenden, mocht men in Nederland zijnde, moei lijkheden ondervinden. Met nadruk raden wij belang hebbenden aan om vóór alles in lichtingen in te winnen bij „de Nederlandse vereniging ter be hartiging van de belangen van jonge meisjes", adres Maatschap pelijk Advies- en Inlichtingenbu reau, Centraal Station, Amster dam. Ook kan men inlichtingen verkrijgen bij „Het Centraal Bu reau der R. K. Meisjesbescher ming", Lomanstraat 9 B, Amster dam-Zuid. DE OUDERLIJKE MACHT. In nauw verband met boven staande doet zich de vraag voor wie van de ouders de ouderlijke macht uitoefent. Wel, beide ouders oefenen deze gezamenlijk uit. Bij verschil van mening is de wil van de vader doorslaggevend. Er bestaat natuurlijk een moge lijkheid, dat de kinderrechter op verzoek van de moeder, die het met de beslissing van de vader niet eens is, de beslissing van de vader teniet doet, indien deze beslissing in kennelijke strijd is met, of ernstige gevaren oplevert voor de zedelijke en geestelijke belangen of voor de gezondheid van het kind. De mogelijkheid bestaat, dat één der ouders in de onmogelijkheid verkeert de ouderlijke macht uit te oefenen, bv. bij afwezigheid of ziekte, dan oefent de echt- geno(o)t(e) de ouderlijke macht alleen uit. Men kan alleen van „ouderlijke macht" spreken, wanneer beide ouders met elkaar getrouwd zijn ingevolge de wettelijke bepalin gen. Ingeval van echtscheiding is er sprake van voogdij en dan is alles weer heel anders geregeld. Het zou ons te ver voeren, dit alles in dit artikel jiaarvoren te brengen, men stelle zich in voor komende gevallen dus op de hoogte door h£t advies in te win nen van een rechtskundige, die terzake een nauwkeurig onder zoek kan instellen. De 27-jarïge Duitse monteur S. F. von Kuhr uit Vierssen (Dtsl.) heeft tegenover de rijkspolitie te water te Vlaardingen bekend het jacht „Aldebaran" uit de Wilhel- minahaven te Schiedam te heb ben gestolen. Tevens heeft hij toegegeven de hand te hebben ge had in het in de nacht van 6 op 7 Augustus j.l. uit de jachthaven van WïUemsdorp verdwenen zeil jacht „Esperia", eigendom van de heer Monnet uit Turnhout (België)., dat, zoals gemeld, bij Klundert omhooggevaren werd teruggevonden De Duitser is Zaterdag overge geven aan de officier van justitie te Rotterdam en opgesloten in 't huis van bewaring aldaar. Zoals gemeld heeft Von K. na zijn aanhouding verklaard de „Aldebaran" te hebben gekocht voor vierduizend mark en wel van een „Keesje". Het was zijn laatste geld geweest en van het jacht te WHlemsdorp zei hij aan vankelijk niets af te weten. De politie ging op onderzoek uit, maar vond Keesje" niet. Verder kon zij aantonen, dat Von K. geen vierduizend mark had gehad en tenslotte gaf Von K. toe, dat „Keesje" alleen in zijn verbeel ding had bestaan en dat hij de „AMebaran" had gestolen. Von K_ heeft de politie zijn be levenissen uitvoerig verteld, doch de politie noemt het verhaal on geloofwaardig. Hij heeft dan ge zegd, dat hij, na in Oberhausen als badmeester te hebben ge werkt, op 16 Juli Vierssen verliet en per trein naar Bremen reisde. In zijn bagage bevond zich 'n op vouwbare kano en daarmee ver trok hij de volgende dag naar zee. Hij wilde de kust volgen langs Nederland, België enz. om ten slotte langs Gibraltar naar Zuid- Frankrijk te varen. Via de Rho ne wilde hij dan weer naar Duits land om zo op 20 December a.s. in München als badmeester aan het werk te gaan. ÊQj zou echter per abuis het Goereese Gat zijn binnengevaren, zo ging zijn verhaal verder, en bij het Haringvliet zou hij overvaren zijn door het Franse jacht „Rocky", waarbij hij een groot deel van zijn spullen en geld kwijtraakte. De politie vertelde, dat bij zijn aanhouding zijn eigen dommen doordrenkt waren. Per kano in Willemsdorp gekomen, nam hij de „Esperia" weg, waar mee hij na een uur varen bij Klundert omhoog kwam te zitten. Toen verliet hij het jacht, maar nam een fokzeil, een luchtbed en etenswaren mee. Weer voer hij per kano verder in de richting van België nu en bracht ergens vermoedelijk in Stavenisse de nacht door. De volgende dag, toen hij tussen Stavenisse en Zij- pe peddelde, werd hij opgepikt door schipper Markusse, eige naar van het m. s. „Egalitè" (250 ton). Hij bleef aan boord. Men overnachtte in Dordrecht en de volgende ochtend (Dinsdag j.l.) voer hij mee naar Rotterdam. Daar verliet hij om drie uur zijn gastheer en peddelde naar Schie dam, waar hij tot 's nachts 12 uur naast de „Aldebaran" bleef lig gen en toen overstapte om naar de kust te varen, waar hij het schip wilde verlaten om per ka no weer naar Duitsland te varen, aldus luidde zijn verhaal. De rest is bekend. De politie, die, zoals gezegd, 't hele verhaal nogal ongeloofwaar dig vindt, zei, dat over zijn ante cedenten niets bekend is. Hij ver telde geen familie te hebbenzijn ouders zouden bij een bombarde ment in 1945 om het leven zijn gekomen. Intussen is de politie een twee tal feiten ter ore gekomen, waarvan men nadrukkelijk zegt niet te weten of ze iets met deze zaak te maken hebben. Op dit ogenblik is er niet één aankno pingspunt. In de nacht van 1 op 2 Augustus j.l. is in Zutphen ook een jacht ontvreemd en op 17 Ju ni j.l. is in Vierssen een 20-jarig meisje, A. M., vermoord. Het laatste geval is echter een zaak voor de Duitse politie, zo zegt men te Vlaardingen. Het onderzoek wordt voortge zet. GESTOLEN GOEDEREN OP HET STRAND BEGRAVEN. Dezer dagen zagen voorbijgan gers im de vroege morgenuren een man op het Scheveningse strand een aantal goederen (be graven. Zij waarschuwden de po litie, die de graver aanhield. De ze bleek een 18-jarige varensge zel uit Rotterdam te ziin, een ze kere A. J. K. De man had in drie consumptietenten op het strand ingebroken. Uit de eerste haalde hij 2,25 weg benevens een por- temonnaie met klein geld, uit de tweede 5 alsmede chocoladere pen, sigaretten en sinaasappelen ter waarde van 40 en uit de der de ƒ3 en twee flessen limonade. Het snoepgoed had hij willen be graven om het later weg te halen. BRAND IN TANK OP SHELL-TERREIN TE PERNIS. Zaterdagmiddag tegen half 5 is brand onstaan in een tank, die zich bevindt op het terrein van de Shell-instalaties en fabrieken te Pernis. De brand, die met gro te rookontwikkeling gepaprd ging en in Rotterdam te zien was, is ontstaan door blikseminslag Er woedde nl. een kort onweer dat gepaard ging met hevige regen, boven Rotterdam en om geving. De tank, die een inhoud heeft van twaalfduizend ton, was voor een derde gedeelte gevuld met ruwe olie. De bedrijfsbrandweer heeft het vuur met schuimblussers bestre den. Zij had de brand omstreeks kwart vóór zeven Zaterdagavond volledig onder controle. Men is direct begonnen van de inhoud van de brandende tank olie over te pompen in andere tankls. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brand trok honderden be langstellenden. Van Nelle's Majestic shag is uit de beste tabakken samengesteld! U ziet het zo: Dat is zuivere Virginia! Krabben en peuteren H11ln< maakt de kwaal Tsteed» AZ.li Z_KZB erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. IENEE3MIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP RECHTBANK MIDDELBURG. Diefstal van koperdraad te Terneuzen. Acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met aftrek van voorarrest is Vrijdag voor de Middelburgse rechtbank geëist tegen de woonwagenbewo ners A. M. en G. O. Op 18 Mei 1955 hebben zij in Terneuzen sa men duizend kg koperdraad ge stolen uit een loods aan het ka naal en deze vracht, eigendom van P.T.T., per auto naar Bergen op Zoom vervoerd en daar begra ven. Toen zij later de buit gingen opgraven werden zij gegrepen. M., die zeven en O., die zes ver oordelingen op zijn naam heelt staan, hebben zich, zo bleek uit het reclasseringsrapport, daarna uitstekend gedragen en de offi cier van Justitie, mr v. d. Dussen, die deze diefstal „geraffineerd" noemde, wilde daarmee rekening houden. Om een fiets. Op 16 Mei hebben W, H. en P.. van B. uit Breda in Hulst een fiets gestolen. Op die dag zaten zij in een café en bemerkten, dat zij de bus hadden misgelopen en verdwenen toen op de fiets die voor het café stond. Met die fiets reden zij naar Deventer waar zij het rijwiel verkochten en van de opbrengst horloges aanschaften. Van B. had de fiets niet wegge nomen. Dat had Van H. gedaan, maar hij had wel een horloge aanvaard van de opbrengst en dat is heling. Het reclasseringsrap port over H. was niet zo best hij bleek trouwens al tien maal veroordeeld te zijn, terwijl dat van B. vrij gunstig luidde. Het psychiatrisch rapport noemde H. een heerschap, die het nogal ge makkelijk neemt. De officier achtte H. schuldig aan diefstal en Van B. aan he ling en eiste tegen eerstgenoem de 12 weken gevangenisstraf met aftrek en beschikbaarstel ling van de regering en tegen Van B. alleen 12 weken met af trek. Als verdedigers waren toege voegd mr Vermaas en mr P. C. Adriaanse. Laatstgenoemde meende uit een naamsverande ring in de dagvaarding vrijspraak te mogen verzoeken, doch de Of ficier verzocht fluks deze fout ongedaan te maken. Op 24 Augustus zal ook in deze zaak vonnis worden gewezen. (Z. Dgbld.) Tijdens kerkgang overleden. Toen de heer F. de B. zich gis termorgen ter kerke begaf, werd hij in de Axelsestraat, ter hoogte van rijwielhandel Mannaert, on wel, waarna hij ter plaatse over leed. De ontboden geneesheer dokter Van Zanten constateerde hartver lamming. Met bromfiets geslipt. Zaterdagavond omstreeks 8 uur kwam de 20-jarige I. S. H. op het rijwielpad nabij de bootsmannen- wacht aan 'de Westsluis ten ge volge van het afremmen met zijn bromfiets te vallen. Dokter De Koek, die de eerste hulp verleen de, liet H., die een lichte hersen schudding had opgelopen, naar het Julianaziekenhuis overbren gen. Dodelijk ongeval. Vrijdag is onze oud-stadgenoot de 18-jarige W. R., die van Den Haag op weg was naar Breda, dodelijk verongelukt. R., die op een bromfiets reed, kreeg op een gegeven ogenblik iets in het oog ten gevolge waarvan hij op de aanhangwagen van een truck reed met 't bovenvermelde droe vige gevolg. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor de ak te Frans M.O.-A de heer H. J. de Bree, alhier. Blikseminslag. Tijdens het zware onweer van gistermiddag is alhier de bliksem op een drietal plaatsen ingesla gen, n.l. in het jplantsoen in de oude wijk, in een woning aan de Buitenweg en in een woning in de Noordstraat. Er werd ner gens noemenswaardige schade aangericht. Derde Visserijdagcin Onweersbuien gepaard gaande met hevige regenval, die zich Za terdagmiddag boven West Zws- Vlaanderen hebben ontlast, heb ben Breskens en de belangstellen den, die deze gemeente voor de derde achtereenvolgende maal gehouden visserijdagen bezoch ten, een teleurstelling bezorgd. De dag begon met een optocht van praalwagens, begeleid door verscheidene muziekcorpsen. Kort na het vertrek barstte een onweersbui los, die de belang stellenden in allerijl een goed heenkomen deed zoeken. De fraaie wagens konden op tijd on derdak worden gebracht. In het gemeentelijke vismeel- lokaal werden demonstraties ge geven over het gebruik van vis. Bij de eerste demonstratie van de voorzitter van de vereniging „De Zeeuwse visserijbelangen", hield de heer A. L. S. Lockefeer een inleidend woord. In de middag werd op de Wes- terschelde een zeilwedstrijd ge houden. Er was voorts dames voetbal, een wedstrijd voor schooljongens en enkele andere festiviteiten. Een groot vuurwerk in de avond besloot deze dag. Ook op Zondag werden zeilwed strijden gehouden. Voorts reed er een stoet van praalwagens door de gemeente en ook kon men verscheidene concerten be luisteren. Vandaag is er de jaarmarkt en concerteert het Belgische fanfa recorps „De Ridder Janszonen" uit Dadizele in België. Hierna nam de heer I. Luteijn het woord. In de eerste plaats dankte hij voor de gelegenheid, welke hem thans werd geboden tijdens een bijzondere raadszit ting afscheid te kunnen nemen. „U hebt mij veel lof toege zwaaid. Waarderende woorden zijn erg prettig om aan te ho ren. Ik ben u er zeer erkentelijk voor. Ik ben vervuld met dank baarheid jegens u want hier in Schoondijke is mij de weg ge opend". Spreker bracht dank aan de burgemeester, de wethouders, de raadsleden en al het overige ge- -meentepersoneel voor de pretti ge samenwerking en goede ver standhouding. Wethouder Joh. de Feijter bracht, mede namens wethouder Toesseint, hartelijke woorden van dank voor de steun en goede verstandhouding. Spr. hoopte, dat de heer Luteijn de wijsheid en kracht geschonken zal mogen worden de gemeente Berkenwou- de tot grotere bloei te brengen. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester F. A. van Ro- sovelt hierna aan de scheidende een fraai bureauklokje aan als herinnering aan de Schoondijkse tijd van de heer Luteijn. De heer Luteijn dankte harte lijk voor dit fraaie geschenk, waarna de voorzitter de buiten gewone raadsvergadering sloot. Tijdens het samenzijn, dat op de raadszitting volgde, spraken nog de heren v. d. Waal namens het secretariepersoneel en de heer A. de Klerk namens het on derwijzend personeel. De heer De Klerk dankte de heer Luteijn voor de vele werkzaamheden welke hij in het belang der school en de kinderen in zijn kwaliteit als voorzitter van de oudercom- missie steeds heeft gedaan. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hoek (toez.) A. P. Nauta, van Eikerzee. ds 36) door PERCY KING. (Nadruk verboden) IX Minuten verstreken. Fenture had steun gezocht aan de tafel; in zijn knieën was zó'n slapte, dat hij vreesde tegen de grond te zullen slaan. Een sohroeilucht bracht hem tot bezinning. Zijn sigaret smeulde in 't dikke vloer kleed; met een hak doofde hij 't vuur. Aarzelend keek 'hij naar boven in de houding van de voeten was geen verandering ge komen. Hij sprak zich moed In, om klemde grimmig zijn revolver. Achteruitlopend, bereikte hij een van de consoles en nam met de linkerhand de lamp. Onder 't be klimmen van de trap hield hij telkens halt, scherp luisterend, 't Bleef doodstil. Op de galerij aangeland, stapte hij naar de plek, waar hij een lichaam dacht te vinden, doch ontdekte niets. Beduusd streek hij zich met de revolverkolf langs de kin. Toen, de lamp bij de grond houdend, onderzocht hij de omgeving nauw keuriger en kreeg de oplossing. Ze was zó absurd, dat hij in een schril lachen uitbarstte. Maar de lach bracht bevrijding; de loden lamheid week uit zijn leden. Er lag geen lijk. Er lagen twee zwarte latten en daarin had iemand schoenen gestoken, zo dat zie beneden moesten wor den gezien. Algernon vroeg zich beteuterd af, wie de bewerker van de smakeloze grap kon ge weest zijn, maar drong de vraag ogenblikkelijk terug, omdat ze voor 't moment van minder be lang was. 't Kwam nu hier op aan: degene, die er met zijn mis plaatste aardigheid de schrik dacht in te brengen, om voor een tijdje 't rijk alléén te kunnen heb ben, moest nog op de galerij zijn. Er 'bestond geen andere gelegen heid, haar te verlaten, dan via de trap. Fenture besloot tot een inspec tie van de kamers en ging daar bij omzichtig te werk, want hij had met twee factoren rekening te houden; hij kon onverhoeds worden besprongen èn hij wilde de enige weg, waarlangs ont snappen mogelijk was, niet uit 't oog verliezen. Telkens wanneer hij een deur had geopend, trad hij snel terug, hield even de trap in de gaten en stak dan de lamp vooruit om 't interieur van de, kamer op te nemen. Slechts twee vertrekken waren niet bezet: 't ene in gebruik bij mrs Eastman, die 't nu deelde met de stewar dess; 't andere waarin Jack Dar nell, de tweede piloot lag. Alle drie sliepen. In Darnell's kamer tje werd de verklaring gevonden van de schoenen, die tussen twee spijlers doorstaken; ze behoorden aan de piloot en de grapjas had ze ongevraagd geleend. In geen van de andere vertrekken ont dekte Fenture een levend wezen. Toch moest iemiand op de ga lerij zijn. Hij was de jaren te boven om aan toverij te geloven. De schoenen waren niet uit zich zelf in de latten gekropen. Hij had horen kreunen, voorzichtig een deur sluiten. Dit alles wees onmiskenbaar op de aanwezig heid van een mens. Algernon was 't met zichzelf eens geworden, 't raadsel onop losbaar te verklaren en weer naar beneden te gaan, toen hij, langs 't lijk van Blake komend, aan een opwelling gevolg gaf. Hij overwon zijn tegenzin en on derzocht de zakken van de dode. De portefeuille bevatte bankbil jetten, enige brieven, betaalde rekeningen en een velletje papier met notities. Alleen dit laatste in teresseerde Algernon. Hij floot door de tanden, zodra hij van de inhoud kennis had genomen, en stak 't papier bij zich. Er was een vreemde, peinzende uitdrukking in zijn ogen. Toen werden eensklaps zijn gedachten teruggeleid naar de zonderlinge grappenmaker. In de storeloze stilte had hij een geluid opgevangen, geschuifel van een voet, die uitgleed, 't Kwam van boven hem en er was maar één uitlegging - iemand bevond zich op 't dak. Fenture keek rond. Van een ladder of iets, wat er voor kon doorgaan, geen spoor. Toch was er een toegang tot 't dak; dit stond vast. Hij be tastte nauwkeurig de wand, be ginnend bij de trap. Daar, waar de galerij een flauwe bocht maak- te ontdekte hij in 't midden een paneel. Na er een poosje aan te hebben gemorreld, week 't op de wijze van een schuifdeur en een nauwe, donkere, tochtige opening kwam bloot. Een steile ladder leidde om hoog. Zonder aarzeling beklom Algernon haar en even later was hij op 't hoge, spits toelopend dak. Hij had er niet de minste houvast, dus ging hij op de buik liggen en liet zich tot aan de goot zakken. Daar aangeland, nam hij de omgeving op. Hij zag niets bewegen, hoorde evenmin iets. Er waren slechts twee plaat sen, waar de gezochte zich kon schuil houden achter een der donker opdoemende, massieve schoorstenen. Algernon foeterde, dat hij niet direct aan de schoor stenen had gedacht. Nu zat er niets anders op dan weer over de dakpannen een reis omhoog, te maken, een gevaarlijk karwei, dat kruipend moest worden ver richt, waarbij kwam, dat zijn rechterhand op minder dan halve kracht werkte, aangezien hij zijn revolver niet wilde prijsgeven. Maar hij bracht 't er heelhuids al. (Wordt vervolgd) Bloeddorstige honden. Twee honden hebben van de kudde van schaapherder Ringel- herg in de aanwas te Oosterland acht schapen doodgebeten. Niet minder dan 14 dieren wer den voorts zó zwaar gewond, dat zij moesten worden afgemaakt. De politie zoekt thans naar deze bloeddorstige honden. Afscheid van de heer I. Luteijn. Na de raadsvergadering na men de heer I. Luteijn en echtge note tijdens een buitengewone raadsvergadering afscheid van 't gemeentepersoneel. De heer Lu teijn is zoals bekend met ingang van 16 Augustus a.s. benoemd tot burgemeester van de Zuid-Hol landse gemeente Berkenwoude. Bij de opening van de buitenge wone raadsvergadering heette de voorzitter burgemeester F. A. van Rosevelt de heer Luetijn en echtgenote van harte welkom. Allereerst wenste de voorzitter namens het gemeentebestuur de heer en mevrouw Luteijn van harte geluk met de promotie. „Wij vinden het fijn, dat u geroe pen bent tot zo'n mooi amibt". Een afscheid brengt uiteraard vele herinneringen naar voren. Er is veel gebeurt in de 18 jaar, dat u hier bent geweest. Kort na aankomst te Schoondijke hebt u de voormobilisatie en de luchtbescherming voorbereid; de distributie enz.; de oorlogsdagen meegemaakt; de bezetting en de bevrijding. Al deze perioden brachten haar bijzondere moei lijkheden en narigheden. Thans kan ik getuigen van uw betrouw baarheid, eerlijkheid, kalmte en tact. Ik dank u voor het zeer vele, wat u voor de gemeente ge daan hebt, de dank, die ik mede namens het gemeentebestuur, personeel en de bevolking mag uitspreken. Ik hoop van harte, dat u en uw gezin in Berkenwou de een zeer goede tijd tegemoet zult gaan". „De Volharding" in Oostende. Met twee bussen vertrok Za terdagmiddag om 1 uur het mu ziekgezelschap „De Volharding" met een aantal supporters via Sluis naar Oostende, waar werd deelgenomen aan een festival, waarvoor drie gezelschappen wa ren uitgenodigd. Het Zaamslagse muziekcorps werd te 3 uur verwelkomd door het festivalcomité, waarna om 4 uur door „De Volharding" in het Leopoldpark een concert werd gegeven, waarvoor een goede be langstelling bestond. Na ieder nummer weerklonk een hartelijk applaus. Na afloop van het festival werd door het comité dank gebracht aan „De Volharding" voor het ge boden concert. Een rondgang door enige straten volgde, waar na naar de lokaliteit werd ge marcheerd waar de behaalde geldprijs in de afdeling uitmun tendheid werd uitgereikt. Aan het bestuur van „De Volharding" werd een bedrag van frs 2275 overhandigd. Hoogst voldaan keerde het ge zelschap 's avonds Zaamslag- waarts, waar men rond 11 uur arriveerde. Nieuwe graansilo. Aan de nieuwe graansilo te Zierikzee worden thans de laat ste werkzaamheden verricht. Reeds wappert op het gebouw de vlag, omdat de vereiste hoogte van 47 meter is bereikt. Men stelt alles in het werk om het gebouw op 20 Augustus geheel gereed te hebben. De nieuwe silo, die een capaci teit heeft van 2500 ton, is een welkome aanvulling aan opslag ruimte op Schouwen Duiveland. Dit is daar namelijk een pro bleem geworden als gevolg van de grote hoeveelheden gerst, die thans op de geïnundeerde gron den van Schouwen-Duiveland worden verbouwd. De officiële opening van de silo zal later volgen. Atoomdeskundigen naar Harwell Groot Brittannië heeft alle lan den die deelnemen aan de Geneef- se conferentie voor het vreed zaam gebruik van atoomenergie uitgenodigd om vertegenwoordi gers te zenden die in het atoom centrum van Harwell zullen wor den rondgeleid. Dit bezoek zal plaats vinden op 24 Augustus, met het doel om zoveel mogelijk geleerden in de gelegenheid te stellen iets van het Britse atoom onderzoek te zien. Daar dit be zoek valt in de drukste periode van het vacantie-seizoen, is be sloten een speciaal vliegtuig te charteren om zoveel mogelijk van de bezoekers regelrecht van Genève naar een vliegveld in de buurt van Harwell te vhegen. In de Chesapeake baai (V.S.). is Vrijdag gedurende een storm een boot met 27 personen aan boord gekapseisd. Volgens de eerste berichten kwamen negen personen om het leven en kon den er twaalf worden gered, zes personen worden nog vermist, doch zijn vermoedelijk verdron ken. Het schip was de Levin J. Marvel", een oude zeilboot, die in de zomer vanuit Annapolis rond vaarten maakt. Met helicopters wordt op het ogenblik nog naar eventuele over levenden gezocht. ui

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2