Rusland gaat strijdkrachten inkrimpen Pensionhouder in Amsterdam doodgeslagen Vragen aan de Minister. satans trrabert De Marokkaanse kwestie Aantal havenarbeiders te Rotterdam in staking De teruggekeerde vliegers De kwestie-Goa Rusland geeft Oostenrijkse ondernemingen terug WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No. 3533. Instemming in Westelijke landen Dreigende staking bij Chrysler Zuivering bij Oostenrijkse politie Vuurgevecht in Buenos Aires Ontploffing op Noors schip Brand te Turnhout Soekarno van de geen P.N.I. lid Una Schmidt hertrouwde'' wetende dat haar man niet dood was De voorgeschiedenis van Pearl Harbour De Japanse defensie Inval in Engefs legerdepöt op onder op onder 15 5.24 20.08 2.16 18.33 16 5.26 20.06 3.38 19.03 17 5.27 20.04 5.02 19.27 18 5.29 20.02 6.24 19.47 19 5.30 20.00 7.43 20.06 20 5.32 19.58 9.00 20.25 Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regela ƒ1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, Adna Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 anr. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 141 uur. Zoals Zaterdag reeds gemeld, heeft de Russische regering be sloten de omvang van haar strijd krachten als gevolg van „het af nemen der internationale span ning" te verminderen. De vakbond van arbeiders der Amerikaanse auto-industrie heeft opdracht gegeven, dat de 139.000 arbeiders van de Chrysler Corpo ration zullen stemmen over een staking. Hiertoe is besloten, om dat de maatschappij blijft weige ren het loon door te betalen aan ongeveer 8.000 kantoorbedienden die zoals ieder jaar gebruikelijk is tijdelijk worden ontslagen. De vakbond heeft onlangs met Ford en General Motors nieuwe loonovereenkomsten gesloten, die voorzien in een doorbetaling van het loon. Volgens functionarissen van Chrysler heeft de vakbond de beste loonregeling van de hand gewezen, die de maatschappij ooit heeft aangeboden. Zij ver klaarden, dat de aangeboden re geling overeenstemt met de rege lingen, die bij de voornaamste concurrenten van Chrysler tot stand zijn gekomen. In het bulletin van de Oosten rijkse socialistische partij wordt gezegd, dat thans een zuivering zal wonden uitgevoerd van hoge communistische functionarissen bij de Oostenrijkse politie, die door de Sowjetrussische bezet tingsautoriteiten waren benoemd of in hun functie gehandhaafd. De hoofden van drie district hoofdkwartieren in de Russische sector van Wenen zouden binnen enkele dagen uit hun functie worden ontzet. Drie politie-officieren zijn reeds ontslagen. In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is het Vrijdagavond gekomen tot een vuurwisseling tussen Rooms-Katholieken en een groep anti-Katholieken. Bij het gevecht, dat plaats had in de Calle Florida, hoofdstraat van het moderne winkelcentrum van de stad, werd volgens de eer ste berichten, tenminste een per soon gewond. De moeilijkheden begonnen ge durende een bijeenkomst van Rooms-Katholieken bij de Santo Domingo kerk, die op 16 Juni in brand werd gestoken. Voor deze bijeenkomst was officiëel geen toestemming gegeven. Toen ongeveer 2.000 Rooms- Katholieke demonstranten na deze bijeenkomst door de Calle Florida liepen, werden zij plot seling door anti-Katholieken aan gevallen. Met gebruik van traan gas slaagde de politie erin aan het gevecht een einde te maken. De strijdkrachten zullen met 640.000 man worden ingekrom pen. In de officiële verklaring wordt gezegd: „De Jongste ont wikkelingen, en in het bijzonder het resultaat van de Geneefse conferentie van regeringsleiders der vier mogendheden, getuigen van een zekere vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen". „Om de vermindering van de internationale spanning te bevor deren en vertrouwen tussen de landen te vestigen heeft de Rus sische regering besloten de strijd krachten van de U.S.S.R. tegen 15 December 1955 met 640.000 man in te krimpen. „De militairen van leger en marine, die zullen worden gede mobiliseerd, zullen verzekerd zijn van werk in industriële onderne mingen, staatsboerderijen en collectieve boerderijen in hun respectieve woonplaatsen". De luchtmacht is in de Sowjet- Unie een onderdeel van het leger. De totale cijfers voor de Russi sche strijdkrachten zijn nooit ont huld. In het Russische ontwapenings plan van Mei werd voorgesteld, dat de strijdkrachten van China, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten beperkt worden tot 1.500.000 man elk, terwijl Engeland en Frank rijk er elk 650.000 zouden hebben. Het besluit van de Sowjet-rege- ring om de omvang van haar strijdkrachten in de komende 4 maanden met 640.000 man te ver minderen, is door woordvoerders van het Britse en het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken met instemming begroet. Het besluit wordt des te ver heugender genoemd, omdat Rus land als enige der grote mogend heden niet aan het einde van de tweede wereldoorlog is gaan de mobiliseren, doch ongeveer 275 divisies op de been heeft gehou den. In Navo-kringen wordt de aankondiging evenwel van weinig practische waarde genoemd, aan gezien men de totale sterkte van de Sowjet-strijdkrachten op onge veer vier millioen man schat. Zoals bekend wordt in het reeds herhaalde malen naar vo ren gebrachte ontwapeningsplan DE TARIEVEN VOOR HET REIZIGERS VERVOER PER SPOOR. Het lid van de Tweede Kamer de heer Haken heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken de volgende vragen schriftelijk ge steld 1. Is het juist, dat aan de Nederlandse spoorwegen toe stemming is verleend om met in gang van 1 September 1955 de tarieven voor het reizigersver- voer belangrijk te verhogen? I 2. Indien bovenstaande vraag 'bevestigend w<>rdt beantwoord, Gedurende het gevecht werdenzijn de ministers dan bereid mede d l /w* K/\/\ ata rv^ o o t nA rf A I itl een twaalftal schoten afgevuurd. De politie arresteerde een groot aantal personen. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN ZWITSERLAND. Een autobus, waarmee een groep Fransen uit Chamonix een uitstapje naar de Grote St Bern- hard maakten, is Zaterdag nabij Bourg St Pierre in het Zwitserse kanton Wallis in een ravijn ge reden. Van de 31 inzittenden kwa men er 21 om het leven. Zeven gewonden werden naar het zie kenhuis van Martigny overge bracht. De politie gelooft, dat alle in zittenden Fransen en Belgen wa ren. De toestand van twee der gewonden is ernstig. Totdusver zijn twintig lijken geborgen. DE WERVELSTORM CONNIE'. De wervelstorm „Connie", die intussen afgezwakt is tot een ge wone storm met hevige slagre gens, heeft op zijn weg over de Amerikaanse oostkust in noorde lijke richting Zaterdag het ge bied van New York getroffen. In de stad zelf kwamen negen per sonen om het leven, waardoor 't totaal aantal slachtoffers van de wervelstorm tot 34 steag. Tengevolge van het noodweer kwamen ongeveer 100.000 men sen zonder electriciteit te zitten en duizenden kelders liepen onder water. Het treinverkeer in de stad werd een uur onderbroken, doordat er kortsluiting in een schakelstation was ontstaan. In 36 uur viel de record-hoeveelheid regen van 225 mm. Het luchtver keer van en naar de vliegvelden „La Guardia" en „Idlewild" on dervond veel hinder. te delen, hoe deze maatregel in overeenstemming te brengen is met de door de minister van Economische Zaken in de beide Kamers der Staten-Generaal ge dane mededeling dat het streven van de regering, in het bijzonder van de minister van Economische Zaken, er op gericht is. de prij zen te stabiliseren en nieuwe prijsverhogingen tegen te gaan? 3. Zijn de ministers niet van mening, dat prijsverhoging voor personenvervoer bij de Neder landse spoorwegen verstrekken de gevolgen kan hebben voor de gehele loon- en prijspolitiek, en zijn zij op grond daarvan bereid de aangekondigde prijsverhoging te doen opschorten totdat de Tweede Kamer haar reces heeft beëindigd en zich over deze maat regel en zijn gevolgen voor het loon- en prijsbeleid kan beraden? van de Russen een limiet van an derhalf millioen man gesteld voor de strijdkrachten van de V.S., de Sowjet-Unie en commu nistisch China. Een woordvoerder van 't „Sta te Department" in Washington kon Zaterdag nog geen officiële commentaar leveren. Hij zei, dat het nieuws „bemoedigend zou kunnen zijn", doch er waren op dat ogenblik in Washington nog geen officiële berichten ontvan gen. Amerikaanse functionarissen wezen er op, dat, tenzij de Sow jet-Unie volledige cijfers over haar strijdkrachten bekend maakt, zoals ook de Ver. Staten doen, het moeilijk is de vermin dering op haar juiste waarde te schatten. In diplomatieke kringen achtte men de vermindering een goed voorteken voor de komende bij eenkomst van de V.N.-subcom- missie voor ontwapening in New York. ook <fe kopper mei het aparte co<M markt 16 brouwerijstraat 9 ferneuzen voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzor ging. depositair „lamgome"-dr. payot" -„yardley". met uw medewerking willen wij graag met vacantie gaan van 29 aug. t/m 5 sept. PRINSESSEN MARGRIET EN MARIJKE NAAR ZWITSERLAND. De Prinsessen Margriet en Ma rijke zijn Zaterdag naar Zwitser land vertrokken voor een veer tiendaags. verblijf in de omge ving van Villars. De Franse premier, Faure, heeft Zaterdagavond verklaard, dat op 12 September „een einde moet zijn gekomen aan de zeer critieke periode die Marokko op het ogenblik doormaakt en moge lijkheden moeten zijn geschapen voor een andere toekomst". De Franse regering heeft een plan en een tijdschema opgesteld voor oplossing van de Marok kaanse vraagstukken. Het tijd schema loopt van 18 Augustus tot 12 September, zo verklaarde hij bij aankomst in Parijs uit Vi- zille, waar hij Zaterdag bespre kingen heeft gevoerd met presi dent Coty. Woensdag of Donderdag zal, naar de premier verder meedeel de, de Franse regering bijeenko men om de toestand verder te be studeren aan de hand van het verslag van resident-generaal Grand val, die Zaterdagavond naar Rabat zou vertrekken en die half in de week in Frankrijk te rugverwacht wordt. Grandval neemt brieven van president Co ty en premier Faure voor de sul tan van Marokko met zich mee. Na Donderdag 18 Augustus be gint een „actieve faze", aldus Faure. Volgens hem kan een op lossing van de Marokkaanse vraagstukken worden gevonden als de kwestie „logisch en objec tief" wordt bestudeerd. Na zijn terugkeer in Parijs voerde Faure Zaterdagavond nog besprekingen met Pierre July, minister voor Marokkaanse en Tunesische aangelegenheden, en resident-generaal Grandval. Grandval kreeg tijdens dit on derhoud zijn laatste instructies. Hij verklaarde na het onder houd: „Ik ben voldaan en dat be tekent iets". De Istiqla] tegen de Franse regerings.pl annen. De Istiqlal, de Marokkaanse nationalistische partij, heeft Za- In de machinekamer van het ter hoogte van de Californische kust varende Noorse motorschip „Tancred", dat 6.133 ton meet, heeft zich een ontploffing voor gedaan, waardoor twee opvaren den om het leven zijn gekomen, terwijl er vier ernstig gewond werden. Eén der gewonden ver keert in levensgevaar. In de romp van het schip is 'n groot gat geslagen. De „Tancred" kon Zondag op eigen kracht de haven van San Francisco binnenlopen. De Antwerpse brandweer is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag met groot materiëel uitgerukt naar Turnhout, waar een hevige brand woedde in een papierfa briek en een drukkerij. Bij de blussingswerkzaamheden werden twee brandweerlieden en een ar beider gewond. in Zaterdagmiddag om 12 uur is de Rotterdamse haven een aantal havenarbeiders het aan tal wordt geschat op enkele dui zenden in staking gegaan tot hedenochtend 8 uur. De toestand was zó, dat bij sommige bedrijven al het werk stil ligt, terwijl bij andere bedrij ven volop wordt gewerkt. Een manifest, dat tot deze staking op wekte, is Zaterdagochtend om 7 uur in de haven uitgegeven door het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties, de destijds van de E.V.C. afgescheiden groep. Zoals bekend is kan deze organisatie zich niet verenigen met de nieuwe C.A.O., die de er kende vakbonden hebben afge sloten met de scheepvaartvereni- ging Zuid. Tijdens de vorige sta king, een aantal weken geleden, is door het O.V.B. reeds aange kondigd door te zullen gaan met bepaalde acties. In het havengebied is alles rus tig. terdag in een voor de pers be stemde bekendmaking onder meer gezegd, dat de plannen, welke de Franse regering blijk baar heeft voor herstel van orde en rust in Marokko, „door het Marokkaanse volk slechts kun- nenworden verworpen". Verklaard wordt, dat de plan nen, zoals die in de pers zijn ge publiceerd „in Marokkaanse krin gen diepe teleurstelling hebben gewekt". Ht Indonesische hoge commis sariaat in Den Haag deelt het volgende mede: „Naar aanleiding van persbe richten in de Nederlandse bladen in verband met de vorming van een nieuw Indonesisch kabinet, deelt het hoge commissariaat van de republiek Indonesia mede, dat president Soekarno geen lid is van de Partai Nasional Indonesia P.N.I.terwijl de P.N.I. even min de partij is van president Soekarno. De twee-eenheid Soekarno Hatta heeft na de oorlog nimmer tot een van de politieke partijen behoord en tot op de huidige dag kunnen zij dan ook niet gerekend worden als te hehoren tot een van de politieke partijen in Indo- sia. Evenmin bestaat er enige grond om aan te nemen, dat er een tegenstelling zou bestaan tussen de president en vice-presi dent". In de nacht van Vrijdag op Za terdag om half twee hebben drie bewoners van een pension aan de Eerste Helmersstraat 101 te Am sterdam-West de 44-jarige kamer verhuurder H. G. in zijn zit-slaap- kamer levensloos aangetroffen. De man zat in een fauteuil, zijn polsen en hals waren met een touw vastgebonden. Aan de voor kant van zijn schedel was een gat waar nog bloed uitvloeide. Over het lijk was een divankleed heen- gelegd. Er wordt een bedrag van ca f 70 vermist, dat uit een geldkistje is weggenomen. Het geld behoorde toe aan een der pensiongasten. Het slachtoffer, dat ongehuwd is, had Vrijdagavond nog twee kennissen van een van zijn bewo ners op bezoek gehad. Ook deze bewoner zelf was bij de kamer verhuurder op visite. Tegen half elf ging het bezoek weg. De moord of doodslag moet dus tus sen dat tijdstip en half twee, toen het lijk ontdekt werd, gepleegd zijn- Een andere kamerhuurder, die om half twee thuis kwam, zag op de tweede verdieping nog licht branden en riep: „Hè, slaap jij nog niet?" Toen hij op zijn roep geen antwoord kreeg, deed hij de deur open en ontwaarde het slachtoffer onder het divankleed. Hij ging naar de derde étage en waarschuwde zijn twee medebe woners (in totaal wonen vier per sonen in het pension). Gedrieën gingen zij naar beneden en na men het kleed weg. Met een in de kamer staande telefoon waar schuwden zij onmiddellijk de po litie. Onmiddellijk na het alarm kwam het politie-apparaat in werking. De afdelingschef van 't bureau Leidseplein, hoofdinspec teur P. van Kleef, verscheen met zijn rechercheurs. Ook de dacty- loscopische dienst en de centrale recherche van het hoofdbureau werden ingeschakeld. Voorts werd de hulp ingeroepen van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag. Drs H. Witte van deze dienst stelde ter plaatse een on derzoek in naar sporen. De waar nemend officier van justitie te Amsterdam, mr W. B. J. Aber- son, nam Zaterdagmorgen de si tuatie in de woning in ogen schouw. Omtrent het motief tot de daad heeft de politie zich nog geen in druk kunnen vormen. De Etna heeft in de nacht van Zondag op Maandag een verhoog de activiteit vertoond. In Catania kon men om de drie minuten ont. ploffingen voelen en er waren rookkolommen waar te nemen. De elf Amerikaanse vliegers, die in communistisch-China ge vangen hebben gezeten en kort geleden op vrije voeten werden gesteld, zijn, als gemeld, na een afwezigheid van meer dan twee en een half jaar, in de Verenigde Staten teruggekeerd. Zij zijn daar in hun verschillen de plaatsen van inwoning harte lijk begroet, in de eerste plaats natuurlijk door hun gezins- en/of familieleden. Doch voor twee hunner had het wederom betreden van de vader landse bodem een bittere bij smaak. De vrouw van Daniël Schmidt, Una, bleek, als gemeld, in zijn af wezigheid te zijn „hertrouwd" met de houthakker Alford Fine. Naar thans gebleken is deed zij dit, wetende dat haar man nog in leven was, terwijl zij ook haar toelage van de luchtmacht als mevrouw Schmidt tot het einde toe bleef ontvangen. Una heeft dit toegegeven en zij heeft haar man medegedeeld er de voorkeur aan te geven bij haar houthakker te blijven. Daniël Schmidt was aanvankelijk van plan geweest zijn vrouw alles te vergeven en weer met haar samen te gaan wonen. Thans zal hij de voogdij over zijn tweejarig zoontje, dat in zijn afwezigheid werd geboren, opeisen. Una is verscheidene malen door het publiek uitgejouwd, toen zij zich in het openbaar vertoonde. Ook voor kapitein Eugène Vaa- di was het geen blijde thuis komst. Hij werd op het vliegveld hartelijk door zijn ouders be groet, doch zijn vrouw en kinde ren bleven in een auto wachten. En na een zeer kort onderhoud gingen beide echtelieden huns weegs. En dan was er nog Steve Kiba, een vrijgezel, wie op de plaats van zijn inwoning een grootse ontvangst was bereid. Plaatselij ke autoriteiten, radio- en televi sieverslaggevers, muziekcorpsen en delegaties stonden op het vliegveld gereed, weliswaar in 'n stromende regen, doch overigens goedsmoeds, want „hun" Steve was teruggekomen. Doch Steve kwam (nog) niet, daar zijn vlieg tuig, als gevolg van dezelfde re gen, op een ander vliegveld had moeten landen. En daar vernam Steve van de grootse ontvangst, die hem „daarginds" in zijn eigen stad bereid zou worden. En hij was solidair, liet zich per auto naar zijn woonplaats rijden en onderging gewillig alles, wat men voor hem in petto had. Deze mooie dag was zijn stadgenoten tenminste niet ontgaan. Zaterdagochtend zijn zo wel de bewoner, die Vrijdagavond samen met twee kennissen bij de pen sionhouder op bezoek was ge weest, alsmede deze twee kennis sen en de drie andere kamer huurders, door de recherche van het bureau Leidseplein verhoord. Dit verhoor gaf geen aanlei ding tot de gevangenneming van een dezer zes mensen. De Japanse oud-premier Sjige- roe Josjida heeft in zijn gedenk schriften, welke verschijnen in het blad „Asahi", onthuld, dat de laatste Amerikaanse nota aan Japan vóór de aanval op Pearl Harbour bekend onder de naam „nota-Huil" „op misda dige wijze door de Japanse mili taire leiders was verminkt", voor dat het stuk aan de kroonraad werd voorgelegd. Uit deze nota van de toenmali ge minister van Buitenlandse Za ken Cordell Huil bleek duidelijk dat het geen „ultimatum" betrof (in het postscriptum was zelfs 't woord „niet-definitief" gebezigd). De militaire leiders hadden even wel in de nota geknoeid om er de schijn van een ultimatum aan te geven, aldus Josjida. Bovendien behelsde het stuk slechts een „suggestie" betreffende een „ba sis voor onderhandelingen". De oud-premier noemt het optreden van de toenmalige militaire lei ders een „bedriegelijke daad en een soort van samenzwering". Volgens berichten in de Japan se pers zal de minister van Bui tenlandse Zaken Sjigemitsoe met de Amerikanen het ontwerp voor een zes-jarenplan voor uitbrei ding van de Japanse strijdkrach ten bespreken, wanneer hij aan het einde van deze maand een be zoek aan Washington brengt. Uitvoering van dit plan zou het mogelijk maken, dat de Ameri kaanse landstrijdkrachten binnen drie jaar uit Japan worden terug getrokken, daar het Japanse leger dan 180.000 man zou om vatten. De Amerikanen zouden even wel de vloot- en luchtbases in Japan blijven beheren. Na zes jaar zou de Japanse vloot een tonnage hebben van 123.900 ton, hoofdzakelijk in de vorm van torpedobootjagers en mijnenvegers, terwijl de lucht macht 1-284 vliegtuigen, waar van de helft straalvliegtuigen van het verouderde type „Sabre F-86", zou tellen. De directeur van de economi sche advierraad, Takasaki, ver klaarde dat het plan op zijn vroegst in September gereed zal zijn. HEDEN BEGINT DE VERKOOP VAN DE POSTZEGEL-MET-TOESLAG VOOR DE KANKERBESTRIJDING Op 31 Augustus a.s. hoopt H. K. H. Prinses Wilhelmina haar 75e verjaardag te vieren en ter gelegenheid van dit feest geeft het „Koningin Wilhelminafonds" voor de kankerbestrijding dit jaar voor éénmaal een serie post zegels met toeslag uit gedurende de korte periode van 15 Augus tus tot en met 10 September. Men zal zich herinneren, dat Prinses Wilhelmina bij het gou den regerings-jubileum in 194S als Koningin der Nederlanden de wens te kennen gaf, dat het haar aangeboden nationale ge schenk de middelen zou verschaf fen om de kanker in Nederland te bestrijden tot zegen van het gehele Nederlandse volk. Zoals reeds eerder bekend ge maakt, bestaat de serie uit ze gels van 2, 5, 7, 10 en 25 cent, alle met toeslag. Ze hebben allen hetzelfde hoofdmotief: een mi croscoop en een doorstoken krab, het symbool van de kankerbe strijding. Ze zijn ontworpen door de heer C. P. A. Hos uit Den Haag. Ongeveer 20 mannen, naar men gelooft, leden van het verboden Ierse republikeinse leger, hebben Zaterdagochtend vroeg een inval gedaan in een depót van het Brit se leger in de buurt van Reading en zich met wapens en munitie uit de voeten gemaakt. De uit 20 man Ipestaande bewa king van het depót werd door de overvallers overmeesterd en vast gebonden. Officieel is bekendgemaakt dat de bende die Zaterdagochtend 'n overval pleegde op een dépöt van het Britse leger nabij Reading, 55 machinepistolen, tien lichte mi trailleurs, twee geweren, een pistool en ruim 80.000 patronen heeft buit gemaakt. De 32-jarige Ier Danny Ryan, die secretaris van de Ierse repu blikeinse partij te Londen wordt genoemd, heeft Zondag op een openluchtbijeenkomst in de En gelse hoofdstad verzocht om drie mannen ter vervanging van het drietal dat in verband met de overval werd gearresteerd. Hij zeide over de overvallers: „Wij stemmen in met wat zij heb ben gedaan. Het spijt ons alleen maar, dat er drie mannen zijn ge grepen". Toen een vrouw op de bijeen komst vroeg: „In wiens rug zult u de kogels die u gisteren hebt gestolen, schieten?", antwoordde Ryan: „Het (Ierse) republikein se leger is een leger en het zal in het veld komen tegen het Britse leger wanneer de tijd er rijp voor is". De politie van Goa, de Portuge se bezitting aan de kust van In- c»a, heeft Zaterdag, geleid door twee gevangenen die zich daar toe hadden aangemeld een op slagplaats met enige vuurwapens ontdekt. De twee mannen die de politiemannen de opslagplaats hadden gewezen, trachtten te ontsnappen toen de wapens ge vonden waren. Een van de twee werd op de vlucht doodgeschoten, de andere wist, hoewel gewond, te ontkomen, aldus een bekend making van de Portugese autori teiten. Voorts werd bekendgemaakt, dat 25 personen zijn aangehouden in verband met aanslagen van de laatste tijd. Intussen maken enige duizen den Indische Satyagrahi's (beto gers voor vreedzame verovering van de Portugese bezittingen in India) zich gereed voor een po- Zaterdag heeft de Sowjet-Unie officieel 319 industriële onderne mingen, 28 aardoliebedrijven, 34 Donauschepen en 450 agrarische bedrijven tezamen 95.000 ha land bouwgrond en bos omvattende, aan Oostenrijk teruggegeven. De ze ondernemingen waren bij de bezetting van Oostenrijk als voormalige Duitse activa door de Russen in beslag genomen. Een aantal der teruggegeven onderne mingen bestaat nog slechts op papier, daar de Russische autori teiten deze wegens niet-lonende exploitatie hebben gesloten. Ook enige duizenden spoorwagons zijn aan de Oostenrijkse autoritei ten overgedragen. De Sowjet-Unie verlangt als be taling een bedrag van 172 mil lioen dollar en de levering van 'n millioen ton ruwe aardolie per jaar gedurende een periode van 10 jaar. De fabrieken en olievelden, die onder de bepalingen van de Oos tenrijkse nationalisatiewet vallen, zullen worden genaturaliseerd. De overige zullen aan de voorma lige eigenaars worden terugge geven tegen betaling van een ge deelte der kosten. ging om vandaag, de zevende ver jaardag van de Indiase onafhan kelijkheid, de Portugese gebieden Goa, Daman en Dioe, te bezetten. Premier Nehroe heeft zich tegen deze actie uitgesproken, omdat daardoor wellicht incidenten zou den worden uitgelokt. De Indiase autoriteiten hebben de grens met Goa gesloten, doch langs smok- kelpaadjes weten de betogers toch Portugees gebied te berei ken. Meestal worden zij daar aan gehouden en over de grens gezet. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Overwegend droog. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DINSDAG 16 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.11 0.46 1.26 1.36 n.m. 12.32 1.07 1.47 1.57 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1