Uit de Provincie Binnenlands nieuws Het gestolen vliegtuig Nieuwe zeesluis te Cadzand wordt overgedragen Vrijlating van Belgen uit Russisch gevangenschap? Officiële Publicatie De toestand in Algerije Verklaring van premier van Malakka WEDEROM DODELIJK ONGELUK TE DEN HAAG. VOGELWAARDE. Spoorwegstaking in Italië aangekondigd Bernard Baruch doet be roep op Russische leiders De neutrale commissie van toezicht in Korea Amerika verwacht ongekend grote oogsten Opstand van Italiaanse boeren ZAAMSLAG. Namens de minister van Ver keer en Waterstaat zal zoals is gemeld, hedenochtend om' 11 uur door de rijkswaterstaat aan de dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de nieuwe zeesluis van Cadzand worden overgedragen. Voor de bouwput van deze sluis moesten 20.000 m3 grond worden verzet. Het werk dat bestaat uit een zeesluis met ge maal-onderbouw rust op 300 betonpalen. Veertien bronnen voor bemaling waren nodig om de bouwput droog te houden. De capaciteit van de sluis bedraagt 1000 m3 water per minuut en voert water af van 10.000 ha in de omgeving. De sluisvloer ligt op 5.50 m N.A.P. en de boven kant komt tot 8.50 m +N.A.P. De twee sluiskokers hebben een doorsnee van 6.50 m in het ge maal en 3.80 m in de sluis. De vleugelbreedte aan de kanaalzij de is 35 m, aan de zeezijde 9 m. In aansluiting op de zeesluis werden nieuwe dijken en wegen aangelegd, terwijl het oude ha ventje werd doorsneden en slechts de buitengeul overbleef. worden gemaakt door uitgraving en het plaatsen van een nood- stuw. Hoewel men ervan over tuigd was dat er een nieuwe zeesluis diende te komen met een nieuwe wachtsluis of een ge maal bleef de situatie ongewij zigd. De ramp van 1 Februari 1953 deed echter de plannen versnel len: het Rijk besloot tot her bouw. Op 1 Maart 1954 begonnen de voorbereidingen ter plaatse en op 22 Maart begon de bouw, die op 16 Juli 1955 werd beëin digd. DE GESCHIEDENIS. In 1870 ging men over tot op richting van een uitwaterings waterschap, n.1. dat der Sluis aan de Wielingen. In deze be langengemeenschap waren opge nomen een aantal polders dn West Zeeuws-Vlaanderen, welke het hemelwater niet konden af voeren in overeenstemming met de behoeften van de landbouw. Ih 1871 verbond de Staat der Nederlanden zich om „de in arti kel 2 van het reglement van dat waterschap vermelde sluis, bene vens het daarin omschreven ka naal, zo ook zijne zijtakken en voorts alle daarmede in verband staande werken, gene uitgezon derd, te voltooien, en daarna met zijne voor- en nadelen aan het waterschap in beheer en onder houd over te dragen". Op Donderdag 21 September 1871 geschiedde de eerste steen legging van de zeesluis te Cad zand. De hoofdafmetingen be droegen: lengte 17 m, hoogte 5.76 m +N.A.P., breedte vleu gels 20.82 m en 23.82 m, met twee sluiskokers die drie meter wijd waren. Tot 1944 bleef de zeesluis in tact. Het spuisysteem met behulp van de verderop binnenwaarts gelegen wachtsluis werkte goed Elk tij deponeerde de zee zand in de uitwateringsgeul buiten de zeesluis, maar steeds kon men door afsluiting van de wachtsluis in de spuikom vol doende water vasthouden om bij laag water met kracht te spuien en het zand weer in de zee te brengen. fn 1940 en 1944 werd de sluis gedeeltelijk vernield, doch weer hersteld Hoewel de sluis daar van niet beter is geworden en de funderingen scheuren oplie pen, waardoor het gevaar van doorbreken bij storm niet denk beeldig was, ontstonden toch moeilijkheden op andere wijze. Met 14 andere bruggen over het kanaal verdween in 1944 de wachtsluis. Het spui-evenwieht werd nu verbroken, waardoor verzanding van de buitengeul optrad. Tot tweemaal toe moest de buitengeul ten koste van gro te financiële offers zandvrij Franse beveiligingstroepen heb ben Dinsdag in verschillende zuiveringsacties in Algerije een veertigtal verdachte personen aangehouden. Nabij Cheria in het gebied van Tebesa deed zich een gevecht voor tussen een bende bannelin gen en een Franse legereenheid. Nabij Freha hebben bannelingen een Franse vrachtauto in een ravijn doen storten. Bij Douar Tirmintine werden door onbe kenden 18 telegraafpalen door gezaagd. De nieuwe premier van Malak ka, Teungkoe prins) Abdoel Rahman, heeft Woensdag, in een te Koeala Loempoer uitge sproken radiorede medegedeeld dat zijn regering een amnestie zal uitvaardigen voor commu nistische aanslagplegers, „dit om een staking van de strijd te bevorderen". Zijn regering zal verder „op grondwettige wijze naar zelfbe stuur van en onafhankelijkheid voor Malakka" streven. De nieuwe premier, die door veertien ministers terzijde wordt gestaan, staat aan het hoofd van een op drie partijen de Malakkaanse nationale or ganisatie, Malakkaanse Chinese groep en het Malakkaanse Indi sche congres die tezamen de 27 Juli j.L gehouden algeme ne verkiezingen hebben gewon nen, berustende regeringscoali tie. Zijn kabinet is Dinsdag j.l. beëdigd. Bevoegde waarnemers in Koea la Loempoer verklaarden echter dat uit in beslag genomen docu menten van de communistische partij van Malakka blijkt, dat de regeringsplannen om door mid del van amnestie, een einde aan het optreden van communistische verzetslieden te maken, waar schijnlijk maar weinig kans van slagen hebben. In de communis tische documenten wordt gespro ken van krachtiger strijd. Gisteravond omstreeks vijf mi nuten voor half zeven is op de Benoordenhoutseweg te 's-Gra- venhage, ter hoogte van de tank gracht, een botsing ontstaan tus sen de 25-jarige P. S. uit Katwijk aan Zee, die op een bromfiets in de richting Wassenaar reed en de 23-jarige mej. A. A. A. van L. uit Honselersdijk, die per fiets in de richting van de binnenstad van Den Haag reed. Beiden kwamen te vallen. S. liep een schedelbasis- fractuur op. Hij is naar het zie kenhuis Bronovo vervoerd en daar een uur later overleden. Mej. van L. liep een buil aan haar hoofd en schaafwonden op. Zij is ter plaatse verbonden en daarna op eigen gelegenheid naar Den Haag gegaan. Dit was het derde dodelijke ongeluk, dat gisteren in Den Haag plaats vond, en het ze vende in tien dagen. Vermoed wordt dat S. plotse ling naar links is uitgeweken en daardoor in botsing is gekomen met de hem tegemoetrijdende mej. Van L. TIJDENS WERKZAAMHEDEN GEDOOD. De 20-jarige A. C. F. uit Renes- se is Dinsdagmiddag tijdens zijn werk in Kerkwerve door de bak van een „dragline" getroffen en op slag gedood. MAN VERDRONKEN BIJ OMSLAAN VAN PONTJE. Bij het omslaan van een pontje, waarop negen mannen van een scheepswerf aan het Winschoter- diep te Groningen een lading scheepsplaten vervoerden, is de 30-jarige T. Engelsman om het leven gekomen. Toen het pontje kantelde, vielen alle negen man nen te water. Acht slaagden er in weer aan de kant te komen. Nadat men de eerste schrik te boven was, constateerde men dat de metaalbewerker T. E. niet aanwezig was en men vermoedde toen, lat hij door één der platen zou zijn getroffen en bekneld zou zijn geraakt. Eerst na enkele uren slaagde men er in het stof felijk overschot boven water te krijgen, toen men bezig was met het ophalen van de gezonken platen. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. NOORS ZEEMAN IN ROTTERDAM IN RUIM GEVALLEN EN GEDOOD. Dinsdagavond is de 25-jarige matroos Alferd R. H. uit Helgoy in Noorwegen door een misstap in een der ruimen gevallen van het in de Waalhaven liggende Zweedse stoomschip „Sitanja". Hij werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij is naar het haven ziekenhuis te Rotterdam ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. HOOIBROEI VEROORZAAKTE BRAND. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de grote schuur van de Frisco 1 boerderij in Lemelerveld, bewoond door de heer A. W. Oosterwechel, geheel afgebrand. De hooiberg en vele landbouwgereedschappen gingen verloren. Reeds Dinsdag was in de be trokken hooiberg broei geconsta teerd. De brandweer uit Ommen is toen ongeveer vijf uur in touw geweest niet het uit elkaar slaan van het broeiende hooi. Nauwelijks een half uur nadat de brandweer was ingerukt -brak in dezelfde hooiberg een felle brand uit. Dit was omstreeks middernacht. De brandweercorp sen uit Dalfsen, Lemelerveld en Ommen werden gealarmeerd: en dank zij hun gezamenlijke in spanning kon het woongedeelte van de boerderij worden behou den. Ook het feit dat een brand muur de twee delen van de boerderij scheidde heeft tot het behoud van het woonhuis ge leid. ZWEEDS GESCHENK DOOR NIEUW-VOSSEMEER AANVAARD. De gemeenteraad van Nieuw- Vossemeer heeft in zijn Dinsdag avond gehouden vergadering een geschenk van 3000 aanvaard, aangeboden door de Zweedse ver eniging van gemeenten. Hij be sloot voor dit bedrag een portret van H. M. de Koningin te doen schilderen, dat eerlang de raads zaal zal sieren. Raad van Vogelwaarde ver leent premie krotopruiming. Dit jaar geen nieuwe Bosse- straat. In de gemeenteraad van Vogel waarde kwam voor de derde maal ter tafel, of in een tweetal gevallen van nieuwbouw de pre mie krotopruiming zou worden verleend. Het raadslid De Poorter lan ceerde het voorstel om «lsnog aan Lucasse, alsmede aan Re- mijn, de tweede betrokkene, de premie krotopruiming toe te kennen. Dit voorstel vond van verschillende zijden bijval en werd dan ook, in stemming ge bracht, met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Ook de Bossestraat was weer eens het onderwerp van gesprek. Op een desbetreffende vraag van de heer Peersman kon de voor zitter slechts mededelen, dat van een nieuwe Bossestraat dit jaar geen sprake meer zal zijn, aan gezien de provincie niet genegen is om nog dit jaar de bijdrage van 65 der vernieuwingskos- ten beschikbaar te stellen. Nu na vele moeilijkheden te hebben overwonnen eindelijk een over eenkomst was bereikt tussen de Stoppeldijkpolder en de gemeen te, verdroot het de raad zeer, dat de provincie thans deze hou ding aanneemt. De heer Peersman opperde het voorstel om maar vast met de vernieuwing een aanvang te ma ken en de bijdrage van de pro vincie dan maar van gemeente wege voor te schieten. De voorzitter meende hier een waarschuwend geluid te moeten doen horen, aangezien een der gelijke handelwijze een groot renteverlies zou teweeg brengen Wethouder De Bakker was van mening, dat met een derge lijke straat de winter niet in te gaan was. Hij deelde mede, dat in B. en W. was besloten om door de gemeente-opzichter eer: rapport te doen uitbrengen in samenwerking met de dijkgraaf van de Stoppeldijkpolder. Dit rapport zal met een begeleidend schrijven aan Ged. Staten wor den toegezonden. Subsidies. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is in Moskou vernomen, dat minister Molotof Woensdag tijdens een onderhoud met de Belgische ambassadeur in Mos kou, Wauters, heeft beloofd, dat een aantal Belgische burgers die sedert de oorlog in de Sowjet- Unie gevangen gehouden wor den, zal worden vrijgelaten. De ambassadeur bracht Woens dag een afscheidsbezoek aan Molotof. Hij vertrekt vandaag naar Brussel, na drie jaar in Moskou ambassadeur te zijn ge weest. De Belgen waarvan hier spra ke is, zijn aan het einde van de oorlog onder allerlei omstan digheden gevangen genomen door het Russische leger. In di plomatieke kringen meent men, dat wel de meeste, doch niet alle Belgen die nog gevangen zijn in de Sowjet-Unie, vrijgela ten zullen worden. Later werd van gezaghebbende zijde ie Moskou vernomen, dat in dat naar West-Indië zou vertrek ken, in aanvaring gekomen met het Argentijnse m.s. „Tucuman". Bij het z.g. zwaaien stootte het Duitse schip van achteren op het vertrekkende Argentijnse schip, tengevolge waarvan de „Tucuman" aan de achtersteven lichte schade opliep. Het schip zou Woensdagmiddag twee uur de reis naar Zuid-Amerika kun nen aanvangen. EEN AMERIKAAN VERGISTE ZICH. een op de Belgische ambassade overhandigde nota werd medege deeld, dat de Sowjet-Unie tien Belgen zal vrijlaten, die als oor lcgsmisdadigers worden aange duid. Zij zullen aan de Belgische mi litaire autoriteiten te Berlijn worden overgedragen. De tien gevangenen dienden al le bij de Duitse strijdkrachten aan het Russische front of waren leden van het door de Duitsers gerecruteerde Belgische legioen. LICHTE AANVARING OP HET IJ. Op het IJ ter hoogte van het Prins Hendrikdok is Dinsdag avond het Duitse m.s. „Hector' Zowel de communistische als niet-communistische vakbondslei ders hebben een spoorwegstaking van 24 uur in geheel Italië aan gekondigd als „eerste stap" naar de vervulling van looneisen. De regering, die de spoorwegen be heert, had voorstellen gedaan, die de 'staats)employe's niet konden bevredigen. De staking zal kort na de na tionale feestdag van 15 Augustus worden gehouden, om „zo min mogelijk schade te berokkenen". De stakingen in het verleden, die voor alle 150.000 employé's waren uitgeroepen, legden het gehele spoorwegverkeer stil. De Amerikaanse staatsman Bernard Baruch heeft zich Dins dagavond in een radio-uitzending gewend tot de „nieuwe" Russi sche leiders en op hen een be roep gedaan mee te werken tot de aanvaarding van een „onfeil baar" controlesysteem op atoom wapens. Baruch, die thans 84 jaar is, bracht gedurende de regering van president Truman een plan voor controle op atoomwapens naar voren; dit plan werd toen door Rusland verworpen. De oude staatsman, die advi seur is geweest van verscheidene Amerikaanse presidenten, zei in zijn radiotoespraak; „Hoe langer de landen splijtbaar materiaal maken, des te moeilijker wordt het beveiligende maatregelen te vinden ter voorkoming van het aanwenden van dit materiaal voor oorlogsdoeleinden. In zijn beroep op de Russische leiders, zei hij verder „wacht niet totdat een controle op atoom energie niet mogelijk meer is. Verlies, ten bate van de wereld, niet de kleine mogelijkheid, die er nog is om atoomwapenen on der contröle te brengen." Het Matrozenkoor van Joop Amman, dat voortdurend over de Unifesti het internationale pretstadje op de „E 55" rond doolt om stemming te maken, bracht gisteren ook een bezoek voor het Chalet Sluisse. Een Amerikaan, die daar zat te dine ren, was zó enthousiast over de serenade, dat hij naar buiten hol de en de dirigent een bankbiljet in de hand frommelde. Blijkbaar was de man slordig omgegaan met zijn bankpapier, want toen Amman het papiertje ontvouwde, bleek het een briefje van ƒ1000 te zijn. Hij stapte daarom op de Amerikaan af en informeerde, of deze zich misschien vergist had. Dit was inderdaad het geval. De man schrok, toen hij zijn vergis sing bemerkte, nam dankbaar 't biljet terug, maar gaf er een an der wel niet zo'n „duur" maar toch wel „duur genoeg" biljet voor in de plaats. En het orkest speelde „Ein Prosit". Onder een aantal verzoeken om subsidie bevond zich ook een verzoek van het R.K. Comité voor bejaarden van Stoppeldijk. Dit comité verzorgt een reisje voor de bejaarden en zag zich gaarne van de steun van de ge meente verzekerd in de vorm van een subsidie van 1,per bejaarde. De raad besloot tot toekenning van een subsidie overeenkomstig het verzoek. De Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen kreeg een subsidie voor 1956 van 25, Een subsidie-verzoek van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront werd afgewezen. De Kath. Blindenzorgvereni ging „St. Antonius" werd voor 1956 bedeeld met ƒ50,—. Besloten werd voorts om het tekort van de kleuterschool te Boschkapelle voor 1955, welk te kort begroot werd op 350, aan het eind van het jaar var. gemeentewege bij te passen. Berekend naar een bedrag per leerling van 38,40 werd de ver goeding voor het bijzonder lager onderwijs over het jaar 1954 vastgesteld. Adhaesie werd betuigd met een door de raad der gemeente Hulst aangenomen motie betref fende de totstandkoming van een vaste oeververbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Nederland. Bij de vaststelling van een ver ordening betreffende organisatie en beheer van de brandweer, merkte de voorzitter op, dat men in elk der kerkdorpen de beschik king zou dienen te hebben over een behoorlijke en droge opberg plaats voor de standpijpen en daarbij behorende slangen. Rondvraag. Van de verschillende kwesties, die tijdens de rondvraag te berde kwamen, noemen wij het verkrij gen van een speelterrein voor de jeugd na schooltijd en het ge mengd zwemmen. Beide punten werden aangesneden door de heer Vink. Hij was van mening dat voor de jeugd, die na school tijd nergens terecht kan, iets ge daan moet worden. Met een speelwei of gebruik van het voet balterrein zou men al een eind in de goede richting zijn. De voorzitter zegde toe deze kwestie nader in B. en W. te bekijken Wat het gemengd zwemmen betreft, was de heer Vink niet te spreken over de huidige situatie aan de Scheldeboorden. Hij acht te het niet verantwoord om daar met kinderen te vertoeven en hi; ond het de plicht van de raad ener Katholieke gemeente om aan deze wantoestand via een verordening paal en perk te stel len. Hoewel de voorzitter van mening was dat het zwemmen in de Schelde voornamelijk op grondgebied van naburige ge meenten plaats vond, zegde hij ook omtrent deze materie nader beraad in B. en W. toe. De heren De Booij en Serra- rens vroegen de aandacht voor resp. de Kipstraat en het fiets pad van Ossenisse naar Zeedorp. Op hun verzoek zal off :-rte wor den gevraagd voor asfaltering van deze wegen. De neutrale commissie van toezicht op de uitvoering van het Koreaanse bestand heeft de eis der Zuidkoreaanse regering, dat zij het land zal verlaten, voorge legd aan de militaire wapenstil standscommissie. Dit besluit werd na vijf en een half uur vergaderen door de Zweedse, Zwitserse, Poolse en Tsjechoslowaakse commissieleden gezamenlijk genomen. Ook is be sloten dat een gemeenschappe lijke verklaring zal worden ge zonden aan de vertegenwoordi gers der militaire bevelhebbers van beide partijen in de militaire bestandscommissie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde Woensdag in Londen, dat Groot-Brittannië begonnen is overleg' te plegen met de andere landen die aan de zijde van de Ver. Naties in Korea hebben gestreden over het Zuid koreaanse ultimatum aan de neu trale commissie. Volgens diplomatieke kringen in Londen verwachten de Britten, dat de Ver. Staten in de eerste plaats druk zullen uitoefenen op de Zuid-Koreanen om de huidige actie tegen de commissie stop te zetten. In Londense diplomatieke krin gen is Woensdag voorts ver klaard, dat in Washington bin nenkort vertegenwoordigers van de zestien landen die in Korea aan de zijde der Ver. Naties heb ben gestreden, bijeen zullen ko men om de Zuidkoreaanse hou ding te bespreken. Een zegsman van het Zuidkore aanse leger verklaarde Woensdag dat Dinsdagavond in Poesan 36 Koreaanse betogers gewond zijn toen Amerikaanse militaire poli tie gebruik maakte van traangas om een menigte van 20.000 beto gers uiteen te drijven. Volgens een Amerikaanse woordvoerder waren er geen gewonden. Op het eiland Wolmi hebben Woensdag Amerikaanse wacht posten gebruik gemaakt van Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft Woensdag voorspeld, dat de agrarische pro ductie van Amerika, mét inbe grip van de veeteelt, dit jaar gro ter zal zijn dan ooit tevoren en dat de oogsten waarschijnlijk de record-productie van 1948 zullen evenaren. De tarwe-oogst wordt geschat op 910.958.000 bushels en de maïs- oogst op 3.477.711.000 bushels. Vierhonderd woedende boeren, gewapend met schoffels en schop pen, hebben Woensdagavond het gemeentehuis van het dorp Apol- losa, nabij Benevento in Zuid- Ita lië, bestormd, omdat geen voort gang wordt gemaakt met het aanleggen van een weg, die het dorp met hun geïsoleerde boer derijen moet verbinden. Zij sloe gen de voordeuren, alle ruiten en kantoormeubilair stuk en ver scheurden alle documenten, die zij vonden. De opstand kon worden be dwongen door carabinierie, die tevens verijdelden, dat de boe ren de villa van de burgemees ter bestormden. De boeren hebben al 7 jaar lang protesten laten horen. Men begon enige maanden ge leden met de aanleg van de weg, maar het werk werd weer onder broken, zonder dat hiervoor een reden werd opgegeven. De gemeenteraad wordt door de monarchisten beheerst. traangasbommen en brandslan gen om ongeveer 600 Zuidkore aanse betogers te verspreiden, die trachtten de toegang te be stormen van de verblijfplaats van een neutrale inspectiegroep op het eiland. Er vielen geen ge wonden. KUNSTMATIGE SATELLIET VAN DE AARDE MEETAPPARAAT VOOR KOSMISCHE STRALEN £00-500 km X-STRALEN tonosfeer TELLER HET LANCEREN VAN DE KUNST SATELLIET MAGNETOMETER ACCUBATTERIJ TrQ pOf ■Karde I --V - Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier zijn als gevonden de volgende voorwerpen aange geven, welke terug te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen i Kindervest, Griete C 117; huis sleutel en kinderportemonnaie met inhoud, Rozemarijnstraat 19; kinderjasje (gevonden nabij Drie wegen), Riemensstraat 10. De Amerikanen, zo heeft men kunnen lezen, zullen binnen en kele jaren „kunstmanen" naar de hoogste luchtlagen om onze aar de schieten. Hoe dat in zijn werk zal gaan onthullen de hierbij af gedrukte „hemelkaarten". Blijft de vraag van het nut van een dergelijke onderneming. Dit kan worden samengevat in de vol gende punten; 1. De instrumenten, die aan de „kunstmanen" worden meege geven, zullen waarnemingen kun nen doen over de gesteldheid van de hoogste luchtlagen: de iono- sfeer. Een van de vragen, waar- men het antwoord hoopt te vinden, is: staat de uiterst dunne lucht daar stil of is zij in heftige beweging? De gegevens, die men daarover hoopt te verkrijgen, zullen van grote betekenis zijn voor de weervoorspelling. 2. Een ander probleem, dat men hoopt op te lossenop welke wijze beïnvloedt de ionosfeer radio-uitzending en -ontvangst. Op het ogenblik weet men slechts in grote trekken dat de ionosfeer ongeveer werkt als een enorme spiegel, die de radiogolven weer kaatst. 3. Sterrenkundigen en geofy sici verwachten van de „kunst manen" bijzonderheden over de inwerking van het zonlicht op de 33) door PERCY KING. (Nadruk verboden) „Wie deed 't?" vroeg hij. ,,'t Moet een van de passagiers zijn geweest." Algernon verstond: Miss... Miss..." Zij wilde nog iets zeg gen, maar miste de kracht er toe en bezwijmde opnieuw. „Zet de lamp op de grond," verzocht hij de stewardess. „Hebt u verstand van verbinden?" „Een beetje." „Ik ook. Twee beetjes zullen in dit geval voldoende zijn. Knoop mrs Eastman's japon los, dan zullen we ze haar voorzichtig uit trekken. Zo... mooi." Algernon onderzocht de wond en haalde opgelucht adem. „Valt mee. Een zelfde soort steek als Blake werd toegebracht, maar lager, 'k Ver moed, dat mrs Eastman op de tenen stond toen zij haar mantel nam. De kapstok hvngt nog al hoog en 't was haar behoud. Zij viel van haar stokje door bloed verlies en niet minder van schrik. Geef een handdoek. We zullen haar verbinden en op bed leggen. De vleeswond is van weinig bete kenis. Een strop voor de bandiet. Nu is hij er gloeiend bij." „Bent u zo zeker, dat 't een hij is?" Neen," moest Algernon met tegenzin bekennen. Mrs Eastman was niet in staat geweest, haar beschuldiging te voltooien, maar wat ze had gezegd, was duidelijk genoeg. Dan Dixon's verklaring: dat miss Crafts aanbood, met de dame mee te gaan. Tenture vond zichzelf een dwaas; toch was zijn hart vol deernis met 't meisje Kon zo'n verrukkelijk schepseltje een koelbloedige moordenares zijn? Had zij, na Blake uit de weg te hebben geruimd, mrs Eastman van kant willen maken? Doch waarom, grote goden, waarom? vroeg hij zich verbijsterd af. Wat was 't motief? Eve Corbett onderbrak zijn ge dachtenloop. 't Is beter, dat ik hier blijf, zei ze. „Dan ben 'k bij de hand, als mrs Eastman wat nodig mocht hebben." Fenture knikte. „Uitstekend.' De dame sliep, ze ademde nu vrij regelmatig en rustig. „Ze is er weer gauw bovenop." Vlag gin gen zijn ogen door 't vertrek, 't Bed, waarop ze mrs Eastman hadden gelegd, was reeds besla pen geweest, 't Andere óók. De kamer bezat geen plek, waar iemand zich met enige kars op succes kon verbergen. Toch was miss Crafts verdwenen. Een paar minuten later was Algernon in de loggia bij Cum- mings, wachtend op de terugkeer van Lew Crouds,on en de zijnen. De situatie had zich iets in hun voordeel gewijzigd: ze beschikten thans ieder over een revolver. En een gunstiger gelegenheid, om 't geboefte te overrompelen, deed zich niet voor. Beladen met baga ge, hadden ze geen schijn van kans. Fenture en de piloot zaten elk aan een kant van de loggia gehurkt, dicht bij de keukenin gang. 't Werd een inspannende, vermoeiende wacht in een alles behalve comfortabele houding. Algernon's gedachten toefden voortdurend bij Vera Crafts, 't Wilde er bij hem niet in, dat ze een moordenares zou zijn. En als zij 't was, dan kon de moord op Blake tenminste worden ver klaard al bleef de theoiie, welke hij zich had gevormd, tamelijk mistig. Doch de aanslag op mrs Eastman, een goede ziel, die geen vlieg kwaad zou doen! Welke reden kon zij daarvoor hebben gehad? Eensklaps zaten beiden roer loos, één en al spanning. Voet stappen naderden uit de richting van de heuvel over de open ruim te voor 't huis. Voetstappen van lieden, die een zware last torsten. Eer hij er erg in had, voelde Lew Croudson de loop van een revol ver in zijn rug. Cummings hield Barr en Bunny in bedwang. „De bagage in de keuken, heren, als u zo vriendelijk wilt zijn!" grinnikte Fenture, terwijl hij achteruit naar de deur liep en haar open wierp. „Niet neer zetten vóór 'k er u om verzoek!" Een poosje stond Lew sprake loos. Toen vloekte hij alleronbe- hoorlijkst en blafte: „Is 't soms de bedoeling, dat 'k met de kof fers blijf staan tot 'k een ons weeg?" „Toch niet, Lew! We wilden jullie alleen maar even van ach ter bewonderen!" 't Was afgesproken sein. bijna gelijktijdig vielen de drie tikken. Niet al te hard, toch hard genoeg Lew, Dennis en Bunny te doen indutten. Hun revolvers veranderden van bezitter. Vlug werden de schavuiten gebonden en één na één naar de kelder ge bracht, waar Lance Cox 't onge wone transport met grote ogen gadesloeg. Lew was 't laatst aan de beurt. Zijn schedel moest beton-eigenschappen hebben; reeds tijdens, de overbrenging kwam -hij bij. „Vier stoute jongens op een rijtje!" gichelde Cummings. „Jul lie zijn toch niet bang in donker? Boeh! Boeh!" Terwijl Algernon en de piloot de trap opklauterden, hoorden zij Lew alle voorvaderen van de on fortuinlijke Lance, de jonge man zelf en diens nakomelingen tot in verre geslachten standvastig te verwensen. hoogste luchtlagen. Totnogtoe ïs men slechts van enkele zeker, n.l.: dat de ultra-violettestralen van de zon er debet aan zijn, dat er op grote hoogte uit gewone zuurstof-atomen ozon-atomen worden „gemaakt" en dat de zonnestraling electronen los scheuren van de gassen in de hoogste luchtlagen, die gassen dus „ioniseren". Aan dit ver schijnsel danken die luchtlagen hun naam „ionosfeer". Die losge slagen electronen zijn verant woordelijk voor het Noorderlicht, het wonderlijke natuurverschijn sel dat soms ook in ons land zichtbaar is. 4. Meer gegevens hoopt men te krijgen over aard en werking van de geheimzinnige kosmische stralen, die, naar men aanneemt, grote invloed uitoefenen op vele aardse verschijnselen. Vrijwel zeker zijn het bundels uiterst krachtige materiële deeltjes naakte atoomkernen die tot honderden meters ondei; het aardoppervlak doordringen en daar actief werkzaam zijn. 5. Astronomen worden_ voort durend in hun arbeid genïnderd door zaken als waterdamp, tril lingen in de luchtlagen enz. De „kunstmanen" zullen zo hoog bowsn de aarde circuleren, dat daarvan geen last wordt onder vonden. 6. Het waagstuk met de „kunst manen" zal in zekere zin even primitief zijn als de eerste tocht per vliegtuig van de gebroeders Wright. Maar de geleerden ver trouwen er op, dat het tenslotte zal leiden tot de ontsluiting van het heelal voor de mens: bijv. dus de tocht naar Mars of Venus. (Wordt vervolgd) PUBLICATIE MINISTERIE BUITENLANDSE ZAKEN. Door de ministers van Buiten landse Zaken en Financiën en de minister zonder Portefeuille mr J. M. A. H. Luns is in het raam van de voor Indische oorlogs slachtoffers getroffen voorzie ningen een regeling vastgesteld, die onder bepaalde voorwaarden een uitkering toekent aan vóór 1 Maart 1942 van echt gescheiden vrouwen (c.q. hun rechtverkrij genden). Deze voorwaarden zijn o.a. dat betrokkenen gedurende de Japanse bezetting in Nederlands- Indië hebben verbleven en niet op andere gronden reeds recht hebben op rehabilitatie-uitkerin gen; dat zij niet vóór 23 Septem ber 1954 hertrouwd zijn, en dat zij op 29 December 1949 Neder lander waren en op 1 Januari 1954 blijvend in Nederland of één der overzeese rijksdelen wa ren gevestigd. Een uitvoeriger publicatie terzake kan door de genen die onder deze regeling menen te vallen worden aange vraagd aan de afdeling rehabili tatie Indische oorlogsslachtof fers, Nobelstraat 10 's-Graven- hage.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2