Uit de Provincie D.D.D Het gestolen vliegtuig Nieuwe gift van Koningin Wilhelmina Fonds Twee gevangenen uit gevangenis te Leeuwarden ontsnapt De Amerikaans-Chinese be sprekingen te Genève HOOIBROEI Twee cobalt bestralers voor kankerbestrijding Portugese legatie in Nieuw Delhi gesloten Amerika werkt aan nieuw vaccin tegen kinderverlamming HOEVEEL RADIO-LUISTE RAARS TELT NEDERLAND? TERNEUZEN. AXEL. GOA Bomaanslag in Saigon Geding om kunstmatige regen TEGEN GEPARKEERDE AUTO GEREDEN EN GEDOOD. BRESKENS. RETR AN CHEMENT. Toegelaten leerlingen lagere scholen COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Twee centra in Nederland zul len binnenkort over nieuwe spe ciaal ontworpen en geconstrueer de apparaten beschikken voor de bestraling van kankerpatiënten. Het Koningin Wilhelminafonds heeft n.1. besloten om voor het Antoni van Leeuwenhoekhuis aan de Sarphatistraat te Amster dam en voor het Rotterdams ra dio-therapeutisch instituut ieder een cobaltstraler te kopen, waar mede een bedrag van naar schat ting 700.000 gemoeid zal zijn. Dit is op een persconferentie te Amsterdam medegedeeld door dr H. H. Finke, secretaris van het K.W.F. Op deze conferentie en tij dens een excursie daarna werd het Nederlandse publiek voorts via de pers een uitgebreide ope ning van zaken gegeven ten aan zien van de kankerbestrijding en de organisatie daarvan. Met de nieuwe cobaltstralers is weer een stap gezet op het pad, dat naar de meest krachtige be strijding der kanker leidt. De co baltbestralers hebben n.l. sterke re bronnen, dan de tot nu toe in ons land gebruikelijke röntgen- bestralingsapparten. Met de nieu we apparaten zal men bovendien gemakkelijker door de lichamelij ke weefsels en zelfs door beende ren heen de dieper gelegen kan kergezwellen kunnen bestralen. De bestralingstijd zal korter zijn en men zal zich grote bedragen uitsparen, die nodig zouden zijn indien met hetzelfde effect zou proberen te bereiken door op de röntgenbuizen (na overwinning van veel technische moeilijkhe den hogere spanningen te zetten. De nieuwe apparatuur dit ter voorkoming van misverstand zal bij lange na niet voor iede re kankerpatiënt gebruikt kun nen worden. Zij werpen alleen hun nut af bij het bestralen van diepliggende gezwellen en dan slechts wanneer die gezwellen 'n bepaalde grootte niet overschrij den. Voor alle andere gezwellen en aantastingen van de huid blij ven de bekende röntgen-appara- ten de aangewezen middelen, al thans totdat men misschien eens de oorzaak van de kanker vindt en een totaal ander middel om die te bestrijden. De cobaltstraler, die met zijn radio-actieve cobalt en dientenge volge zeer doordringende gam- mastralen in Amerika reeds op uitgebreide schaal wordan toege past, is voor ons land geen pri meur meer. In het aóademisch ziekenhuis te Leiden kwam in 1952 als eerste een in eigen be drijf gebouwde cobaltstraler te staan. Sindsdien werd in het ge meenteziekenhuis te Den Haag een exemplaar gebouwd en werd in samenwerking tussen de phy- sicus van 't radio-therapeutische instituut Tilburg met de firma Smit-Röntgen te Leiden de eerste commerciële cobaltstraler in Ne derland geconstrueerd, waarvan het eerste exemplaar in genoemd instituut is geplaatst. provinciale en gemeentebesturen. Tien van de elf provincies ver strekken een subsidie op basis van een halve cent per inwoner per jaar. Bijna alle gemeentebe sturen verlenen steun. Vele een halve cent per inwoner, nog meer een cent (of meer) per inwoner. De derde vaste bron begint zich een weg te banen: de gewoonte, dat werknemers van grote bedrij ven en instellingen één cent van hun weekloon afstaan voor de kankerbestrijding, is reeds bij 160 bedrijven ingeburgerd. Ande re inkomsten komen b.v. uit de landelijke collecte, die het vorig jaar 635.890 opbracht een re cord. Via het Koningin Wilhelmina fonds komt dat geld de gehele kankerbestrijding in ons land ten goede. Nieuwe organisatie der kankerbestrijding. In 1953 is de landelijke organi satie voor de kankerbestrijding (L.O.K.), die te Amsterdam ze telt, begonnen met een nieuwe organisatie van deze kankerbe strijding. In ziekenhuizen waar van oudsher tegen de kanker werd gewerkt, werden centra, ze ven in totaal, gevestigd, t.w. in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, het Rotterdams radio-therapeutische instituut en dan voorts de academische zie kenhuizen in Groningen, Leiden, Utrecht, Amsterdam en Nijme gen. Sub-centra werden gesticht in Maastricht, Eindhoven, Mid delburg, Leeuwarden en Deven ter. Ieder van die sub-centra be hoort bij een bepaald centrum en onderhoudt daarmede betrekkin gen. Het zijn deze centra en sub centra die voor steun van het K.W.F. in aanmerking komen. zal Nieuw onderwerp, In Rotterdam zal een straler komen volgens hetzelfde ontwerp als die, welke reeds in Tilburg wordt gebruikt. In 't Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam komt eehter een cobaltstraler, die is opgehangen in een zeer veelzij dige beweging-,,hoepel", waarbin nen de patiënt zal worden gelegd op een naar alle richtingen be weegbare brancard. Patiënt en stralenbron kunnen tijdens de be straling ten opzichte van elkaar bewegen, hetgeen voor de spa ring van gezonde weefsels nog voordelen kan bieden. Geschat wordt, dat deze cobalt straler inclusief het nieuwe ge bouw, waarin hij zal worden ge plaatst op het laatste stukje grond, dat daarvoor bij het Leeu wenhoekhuis nog vrij is, 450.000 zal kosten, waaruit volgt, dat voor de straler voor Rotterdam ƒ350.000 moet worden uitgetrok ken. Het K.W.F. hoopt n.l. met de reeds genoemde 700.000 de twee stealers te kunnen betalen. Vaste bron van inkomsten. De vereniging ontvangt jaar lijks regelmatig terugkerende ba ten, die nog steeds vooruitgaan. Bovendien stijgt het ledental; zij hoopt binnenkort 100.000 leden te hebben "en 200.000 contribuanten. Een tweede bron van vaste in komsten vormen de subsidies van Kankerregistratie. Dat registratie van alle gege vens van groot belang kan zijn om de oorzaak van kanker te ont dekken, spreekt van zelf. In het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam, waar het universitair kan kercentrum-Amsterdam is geves tigd, staat die registratie onder leiding van dr J. Wiberdink. „Een goede bestrijding van de vijand", zo zegt hij, „wordt bevorderd door goede inlichtingen over hem. Dat hebben de oorlogen wel geleerd. Welnu: kankerregistra tie is op te vatten als de inlichtin gendienst der kankerbestrijding. Wij moeten de sterkte van onze vijand kennen. Wel weten wij in ons land hoeveel patiënten aan kanker overlijden, doch niet hoe veel mensen aan kanker lijden. Daardoor wordt bovendien (en dat is verderfelijk) de aandacht van het publiek vooral op de sterfte tengevolge van kanker gevestigd en niet op de geneeslij ke gevallen. Kankervrees kwelt daarom ge zonden en zieken meer dan met de werkelijkheid overeenstemt". Via de registratie hoopt men voorts uit te vinden hoeveel tijd verloopt tussen het eerste symptoom van kanker,' dat zich bij een patiënt voordoet en het eerste bezoek aan een arts. In sommige landen, vooral in Dene marken en de V.S., is de registra tie al ouder dan hier. Volgens dr Wieberdink heeft men dankzij die registratie al aanwijzingen gekregen, dat lang durig en veel roken het ontstaan van longkanker kan bevorderen. Slokdarmkanker ontstaat vooral bij personen, die jarenlang veel alcohol gebruikt hebben, maag kanker komt in Nederland veel, in Indonesië zelden voor. Het is niet onaannemelijk, dat verschil len in voedingsgewoonten deze tegenstelling zouden kunnen ver klaren. De hoop is daarom ge wettigd, dat door misschien zeer eenvoudige maatregelen de veel vuldigheid van maagkanker in ons land eens bedwongen kunnen worden. Een ander doel van de registra tie betreft de behandeling. Het spreekt vanzelf, dat men de doel matigheid van de behandeling bij elke ziekte slechts kan beoorde len door na-onderzoek. Bij kanker Is het nodig gebleken voor dit doel de patiënten jaren te ver volgen. Geen ongeneeslijke kwaal. „Kanker heeft veel meer dan nodig is de roep van ongenees lijkheid", zei dr Wieberdink nog. „Van alle kankerpatiënten is op het ogenblik ongeveer een derde deel te genezen, terwijl twee der de sterft. Zonder behandeling is kanker inderdaad vrijwel dode lijk. Bij het beoordelen van de mededeling, dat een derde der kankerpatiënten genezen kan worden, moet men weten, dat b.v. van longkanker (een van de som berste chapiters der kankerbe handeling) hoogstens 5 tot 10 der patiënten, dus lang geen der de deel, genezen kan: wel kan hun lijden in belangrijke mate worden verzacht. Indien er geen longkanker bestond, dan zou dus een nog groter deel dan één der de de ziekte overleven. Dr W. F. Wassink, hoofd van de sociaal-medische afdeling van het Nederlands kankerinstituut, sprak eveneens over de studie, die van kanker wordt gemaakt. ,Het is nodig na te gaan waar in het lichaam de gezwellen ont staan", zei hij. „Pas daarna is het mogelijk te controleren welke in vloeden, gebruiken en gewoonten met dit alles samengaan. Hieruit valt nog niet af te leiden, of dit samengaan op een oorzakelijk verband wijst. Men denke hierbi; b.v. aan de gerechtvaardigde te genstand, die het lichtvaardig maken van de gevolgtrekking, als zou longkanker door roken ont staan, heeft gewekt. Dit zou pas te besluiten zijn indien na een willekéurige verandering in die gewoonte, hetgeen slechts zelden mogelijk is, als parallel daarmee ook een verandering in de frequ entie van longkanker intrad" Portugal heeft Maandag zijn legatie in Nieuw Delhi gesloten. Veertien dagen geleden had pre mier Nehro'e van India de slui ting der legatie geëist, aangezien zij, zoals Nehroe toen verklaar de, „tot niets diende", omdat Portugal weigert te onderhande len over het overdragen van de Portugese enclave Goa aan de kust van India. India sloot reeds twee jaar geleden zijn legatie in Portugal. Portugal bezit nu nog consulaten in Bombay en Goa. Brazilië zal de Portugese belangen in India behartigen. In verscheidene Amerikaanse laboratoria wordt thans gewerkt aan het samenstellen van een nieuw vaccin tegen kinderver lamming, dat een niet zo heftige reactie teweegbrengt als de ent stof van dr Salk, doch wel een even doeltreffende bescherming geeft, aldus heeft de directeur- generaal van de Amerikaanse dienst voor volksgezondheid, dr Scheele, in een artikel in het tijd schrift van de Amerikaanse ver eniging voor geneeskunde be kend gemaakt. In deze nieuwe entstof zal het virus „Mahoney" van het type één, dat de neiging heeft heftig op het geheel van het menselijke organisme in te werken, vervan gen worden door een milder virus. Dr Scheele noemt in zijn artikel ook de mogelijkheid om de vac cinatie tegen kinderverlamming te combineren met inentingen tegen andere besmettelijke ziek ten, zoals diphterie. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Aug. j.l. 2.040.031 tegen 2.027.843 op 1 Juli 1955. Op 1 Juli 1955 waren er 516.266 aan geslotenen op het draadomroep- net tegen 514.993 op 1 Juni 1955. Uit de strafgevangenis te Leeu warden zijn Zondag twee gevan genen ontsnapt. Eén van hen heeft in 1952 de Woerdense poli tieagent A. van Eek vermoord en werd hiervoor in 1953 tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld. De andere ontsnapte is af komstig uit Maastricht. Zondagavond omstreeks tien uur werd. groot alarm geslagen in de Leeuwarder gevangenis, toen de bewakers constateerden dat twee misdadigers het hazen pad hadden gekozen. Het waren de 29-jarige Chris Blanken uit Bodegraven, die op 14 November 1952 tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld wegens moord op de Woerdense agent van politie A. van Eek en de 30- jarige Herman Houben uit Maastricht. Hoe de beide mannen de gracht zijn overgestoken is nog niet op gelost. De politie neemt aan, dat de mannen met behulp van een eind touw, dat van een haak moet zijn voorzien geweest, het gevangenisterrein hebben weten te verlaten, door de haak over een hekwerk te slingeren en zich daarna over het water te laten glijden. Toen ze eenmaal buiten het gevangenisterrein waren, kwam het slechte weer de beide mannen goed van pas, want zij konden in de duisternis onopge merkt verdwijnen. De gemeente en de rijkspolitie werden ter stond gealarmeerd en onmiddel- ontsmet UW huid met lijk werd een uitgebreid onder- IllllfiTinr de held5I T,loe,ib?re zoek ingesteld. Ook alle politie- r Ulbljtïft ?«?A "de\iektewe: autoriteiten in het land werden «HEESMIDDEl TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF daart, de ziektekte men worden gedood van de ontvluchting op de hoog- en de huid geneest gesteld. 54 De ontsnapte Houben zat een straf uit van zes jaren, die hem BALSEM ZEEF was opgelegd voor het plegen van verscheidene inbraken. Het onderzoek door de ge meentepolitie in de gevangenis te Leeuwarden heeft uitgewezen, dat Houben en Blanken niet zijn ontvlucht in hun gevangeniskle ren, zoals aanvankelijk werd aan genomen. De mannen hebben zich namelijk toegang weten te verschaffen tot het kledingmaga zijn, waar Houben zijn eigen kle ding terug vond, die hij heeft aangetrokken, Blanken was zo gelukkig niet, maar hij trok een pakje van een andere gedetineer de aan, met achterlating echter van het vest. Hij zal vermoede lijk in een bruingestreept cos tuum gekleed zijn. Toen de man nen eenmaal in het kledingma gazijn waren, hebben zij een gat in het dak gemaakt en konden daarna met medeneming van een eind touw van meer dan twintig meter de dakgoot bereiken. Een haak aan het touw dat door de politie is teruggevonden werd om het hekwerk geslingerd en toen konden dg mannen ge makkelijk naar dê andere kant van de gevangenisgracht afglij den. ONTSNAPTE GEVANGENEN WEER ACHTER SLOT EN GRENDEL. De rijkspolitie heeft gister avond omstreeks half negen de beide Zondagavond uit de gevan genis te Leeuwarden ontvluchte gevangenen weer in de kraag ge grepen. De politie was de man nen op het spoor gekomen en wist hen onder Friens in de buurt van Grouw te omringen. Eerst werd de 30-jarige H. H. uit Maastricht gepakt en daarna, met behulp van de bevolking, de 29-jarige C. J. B. uit Bodegraven. Aanrijding. Gistermiddag te ongeveer 12 uur kwam de wielrijder J. J. de M. uit de Jozinastraat de Grenu- laan opgereden zonder op 't ver keer te letten. Het gevolg hier van was, dat hij door een auto, bestuurd door de heer N., werd gegrepen en op de straat gewor pen. Daar de heer De M. over in wendige pijnen klaagde, werd hij voor een nader onderzoek door dokter Nijsten naar het Juliana- ziekenhuis vervoerd. Geslaagd. Voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige slaagde te 's-Gravenhage de heer W. F. A. van Mossevelde, alhier. Reisclub „Prins Hendrik" maakte prachtige reis. Zaterdagnacht keerden de leden van de reisclub „Prins Hendrik" terug van hun traditioneel ge worden jaarlijkse reis gedurende de bouwvakvacantie. Ditmaal was het einddoel van de zesdaagse buitenlandse reis het bekende köroord Baden-Ba den. In de vroege morgen van Maan dag vertrokken, werd door het Eifelgebergte en het z.g. meren gebied naar Cochem a/d Rijn ge reden, alwaar werd overnacht. De volgende morgen ging het gezelschap aan boord van een Rijnboot en, gezeten op het ruime promenadedek, genoten allen van de overbekende mooie bootreis naar Bingen. Vooral zij, die voor de eerste maal deze boottocht maakten, kwamen onder de in druk van dit mooiste gedeelte van de Rijn met z'n vele burch ten en vele bezienswaardigheden. Bij aankomst te Bingen stond de grote Z. V. T. M.-bus reeds aan de aanlegsteiger gereed om naar Heidelberg te rijden, waar enige tijd vertoefd werd alvorens naar Baden-Baden te rijden, als eind doel van de reis voor een verblijf tot Zaterdagmorgen. Dat deze prachtige stad geheel op het ver blijf van kurgasten en toeristen is ingesteld, bleek alras door de talrijke faciliteiten, die het ge meentebestuur aan de buiten landse gasten verleende, waar door men vele gebouwen en ver dere bezienswaardigheden gratis kon bezichtigen en concerten bij wonen, terwijl bovendien nog een begroetingsavond werd aangebo den, waar artisten optraden en na afloop een bal volgde. Iedere dag maakte het gezel schap prachtige tochten in de omgeving of ging het met tand radbaan de hoogte in om de On gerepte natuur te bewonderen, waarbij een 100 m diepe water val een machtige indruk maakte. Donderdag werd een schitteren de tocht gemaakt door het Zwar te Woud, waarbij o.m. een bezoek werd gebracht aan Freiburg, waar een zweefbaan 't gezelschap naar een 1284 m hoog gelegen bergplateau voerde en de Titisee werd bezichtigd met de Ravenna- schlucht. Zeer vroeg werd Zaterdagmor gen de terugtocht via Keulen aan vaard en nog vóór middernacht werd Axel weer binnengereden. Een vacantiereis, die door nie mand van het gezelschap ooit zal worden vergeten nium L.) geven aan de, Zwinvlak te een prachtige aanblik. Vicaris benoemd. Nog deze maand verlaat Ds. J. B. van Bork, predikant der Ned. Herv. Kerk, voor een jaar zijn gemeente in verband met zijn benoeming tot legerpredikant. Zijn werk wordt overgenomen door een vicaris. De kerkeraad benoemde Zondag als zodadig de proponent H. D. Hendriks te 's-Gravenhage. Grensdrukte. Het „Beneluxgrenskantoor" te Retranchement, waar Nederland se en Belgische kommiezen ge meenschappelijk het verkeer con troleren, kent dit jaar een gro tere drukte dan voorheen. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de tijdwinst, die ontstaat door de enkelvoudige controle. Velen heb ben er de rit over de Belgische weg, die nog steeds in geen beste staat verkeert, voor over. Intussen wordt de „baan" in het Hazegras wel enigszins verbreed. Ook het fietspad er naast wordt onder handen genomen. GEEN ZEKERHEID OVER DE KOOLZAADPRIJS OOGST 1956. Er is nog geen prijs voor het koolzaad oogst 1956 vastgesteld. Het Landbouwschap heeft, zoals bekend is, het standpunt ingeno men, dat de gedragslijn mqjet worden gecontinueerd voor het koolzaad een richtprijs in uitzicht te stellen, gebaseerd op de ge middelde productiekosten met in begrip van een redelijke onder nemerswinst. Over dit standpunt bestaat nog geen overeenstem ming met de overheid, zodat over de prijszetting van het kool zaad oogst 1956 nog geen enkele zekerheid bestaat. De. mogelijk heid bestaat zelfs, dat de over heid niet zal overgaan tot het vaststellen van een prijs voor het koolzaad, zo deelt het Land bouwschap mede. Een officiële Indische woord voerder heeft nadrukkelijk de juistheid ontkend van in bepaal de bladen gepubliceerde berich ten, volgens welke India de Ver enigde Staten verzocht zou heb ben te bemiddelen in het geschil met Portugal over Goa. „Deze berichten zijn geheel ongegrond", aldus de woordvoerder. De ambassadeurs van de V. S. en communistisch China zijn Maandagochtend in Genève op nieuw bijeengeweest voor een terugkeer van Amerikanen en Chinezen die resp. in communis- tisch-China en de Ver. Staten verblijven en die naar hun vader land willen terugkeren. Na de bespreking van Maan dag werd een communiqué uit gegeven, waarin slechts werd verklaard, dat de besprekingen Woensdagochtend voortgezet zul len worden. Tot op heden hebben op de besprekingen de ambassadeurs slechts hun standpunten ten aan zien van verschillende aspecten van de kwestie uiteengezet. De bijeenkomst van Maandag was de vierde, en tevens de langste van de serie Ameri kaans-Chinese besprekingen in Genève. Volgens berichten uit goede bron zou de Chinese ambassa deur Maandag o.m. gevraagd hebben om antwoord op het Chinese voorstel om een derde mogendheid te belasten met de Chinese belangen in de Ver. Sta ten. In kringen van de Ameri kaanse delegatie verklaarde men, dat dit voorstel waarschijn lijk niet aanvaard zal worden, aangezien dit zou neerkomen op een zekere erkenning van Peking en de rechten van communis- tisch-China in de Ver. Staten. In het paleis van justitie te Saigon is Maandag een bom' ont ploft, waardoor schalde werd aangericht op de eerste verdie ping van hef gebouw. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. De bom ontplofte enige minu ten nadat premier Ngo Dinh Diem het paleis was gepasseerd op weg naar het stadhuis, waar hij een plechtigheid zou bijwo nen. De aanslag heeft grote beroe ring in de stad verwekt. Bij de burgerlijke rechtbank van Aleppo is een geding aan hangig gemaakt rondom een ge val, dat door Napoleon, wiens wethoek in Syrië van gelding is, wel niet voorzien zal zijn. Eén der grootste grondeigenaren in het noorden des lands, wiens oogst dit voorjaar door de droog te werd bedreigd, had namelijk de hulp ingeroepen van Ameri kaanse „regenverwekkers". De tot stand gebrachte kunstmatige regen kwam echter neer op de landen van een buurman, die thans zal worden aangesproken wegens „onwettig genoten voor deel." Gistermiddag is op de Waal brug te Nijmegen de 34-jarige kweker E. Knipping uit Lent bij Nijmegen met zijn motor bij de afrit bij de Belvedère tegen een rechts van de weg geparkeerde bestelauto uit Beekbergen ge reden. De aanrijding was zó he vig, dat K. zulke zware hoofd wonden opliep, dat hij ter plaatse overleden is. Geslaagd. Onze stadgenote mej. Ph. v. d. Berg, tijdelijk onderwijzeres te Zaandam slaagde dezer dagen voor de akte Frans 1. o. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorlopig diploma scheeps werktuigkundige de heer J. Mookhoek, alhier. Natuurschoon. Wij wijzen de natuurvrienden er op, dat de lamsoor in het na tuurreservaat het Zwin weer in volle bloei staat. De paarse schorrebloemen (Statice Limo- Blijkens een statistisch over zicht over het aantal leerlingen, dat in de periode van 1947 tot en met 1953 tot de lagere scholen is toegelaten, blijkt, dat het aantal leerlingen, dat in 1953 voor de eerste maal naar de lagere school ging in verhouding tot het aantal in 1947 met bijna de helft is toegenomen. In 1947 werden 174.399 leerlin gen op de lagere school toegela ten; in 1953 was dit aantal 255'455. Hiervan gingen naar het openbaar onderwijs 77.623 leer lingen; naar het ppot. christelijk onderwijs 70.989 leerlingen; naar het rooms-katholiek onderwijs 112.115 leerlingen en naar an dere bijzondere onderwijsinrich tingen 4718 leerlingen. Gerekend met een percentage van 100 voor de aantallen leerlingen, die in 1947 voor de eerste maal de la gere school bezochten, was het percentage in 1953 bij het open baar onderwijs 162 procent; bij het prot. christelijk onderwijs 148 procent; bij het rooms-katho liek onderwijs 136 procent; bij andere bijzondere onderwijsin richtingen 167 procent en het totaal 147 procent. door PERCY KING. 31) Nadruk verboden. „Excuseer!" protesteerde Wis- burn giftig. „Ik ben Amerikaans onderdaan!" Hij haalde zijn pas te voorschijn en wilde hem Croudson overhan digen. „Laat maar," weerde deze af. „De dame moet oppassen met haar klakkeloze bechuldigingen!" De Mop was hogelijk veront waardigd. „Als ze denkt, dat..." „Ik ben Engelse," viel Vera Crafts hem in de rede. „Mrs. Eastman heeft de verkeerde voor. Ik héb een uitstekende foto van de misdadiger gezien. Hij is jong, vrij lang en gespierd, heeft dik donkerblond haar dat weerbarstig krult, en diepblauwe ogen, haast op zwart af. Zijn mond is opval lend klein, zijn kin vierkant en resoluut." „Wel verdord!" Croudson scheen te ontploffen. Ook Fenture was daar na aan toe. Hij voelde aller ogen op zich gericht, 't Signalement, door de hooghartige Prinses gegeven, kon volmaakt voor het zijne door gaan. Sprakeloos vroeg hij zich af, welk spelletje de jonge dame met hem dacht te spelen. Zijzelf moest weten, dat ze loog alsof het gedrukt stond. Als één kon verklaren, dat hij aan Blakes ge welddadige dood part noch deel had, dan was zij het! Onbevangen zag hij Vera Crafts aan. De Prinses sloeg de ogen niet voor de zijne neer. Fenture's zwijgen werd door Lew Croudson op zijn manier uitgelegd. „Daarom was jij zo uitstekend op de hoogte met Blake's doen en laten!" viel hij uit. „Dief en dief jesmaat! Beken maar! Van be gin af aan heb ik je gewan trouwd!" „Ik zal wijzer zijn", antwoord de Fenture rustig. „De jonge dame, die van Alf Kerr een sig nalement gaf, dat royaal voor het mijne kan doorgaan, meent er belang bij te hebben, mij in ongelegenheid te brengen. Waar om, snap ik niet, maar ik kom er wel achter. Ik ben Alf Kerr niet. Ik ben Algernon Fenture, gebo ren te Londen 12 Juli 1917. Hier mijn paspoort. Wanneer de jongedame haar verstand had ge bruikt, zou ze zo'n enormiteit niet hebben verkocht. Zeker: er bestaat een Alf Kerr, die jaren achtereen van zich deed spreken door zijn vermetele inbraken. Als ik die Alf Kerr zou zijn, was ik met inbreken al begonnen toen ik nog op de fopspeen sabbelde, 't Spijt me, dat ik er door in de bewondering van miss Crafts zal dalen maar tot zo'n prestatie was ik niet in staat." Lew Croudson gromde achter de keel. „Jullie schijnen te hebben afgesproken, de kluit te belatafelen!" Even viel hij uit de rol van gentleman, die hij tot nu toe vrij behoorlijk had vervuld. „Is dat meewerken? Goed, dan zullen we 't zonder jullie klaar spelen!'' Een paar minuten stond hij in beraad. Toen was hij er achter, hoe hij de knoop kon ont warren. Zijn gezicht klaarde op. „Jij blijft bij me, Lance. Dennis gaat met Bunny...." Hij schud de het hoofd. „Neen, wacht even. Het is beter, dat ik zelf van de partij ben. Eens zien, of we dan nog voor een puzzle staan! Lan ce, jij houdt het gezelschap onder de duim! Als iemand één ver dachte beweging maakt, schiet je. De tijd voor grappen is voor bij-" Hij verliet met Dennis en Bun ny de kamer. Algernon had Lew dóór. Het was de dikzak, ondanks zijn mooipraterij, er minder om te doen, de vermeende Alf Kerr onschadelijk te maken, dan wel de honderdduizend pond op de kop te tikken. Ook stelde hij geen al te groot vertrouwen in zijn vriendin; hij wilde er bij zijn als de buit in de wacht werd ge sleept. Lance Cox posteerde zich bij de deur en ging ruiter-te-paard op zijn stoel zitten, de armen over de leuning. De revolver leg de hij vóór zich neer. Blijkbaar vreesde hij geen poging tot ver- zet. Minuten verstreken. Niemand had lust in praten. Over allen had zich een beklemming gelegd, behalve over Fenture. Zijn geest was onafgebroken waakzaam en werkzaam. Hij zou zÜn kans hebben, als 't maar een beetje wilde meezitten. Langzaam kwam hij overeind. „Blijven waar je bent!" waar schuwde Lance. „Beweeg je niet weer!" „Je maakt je dik voor niets, Cox! Deze dame," Algernon wees op mrs. Eastman, „zlf gewoon te rillen. Dat jullie haar uit bed houden is erg genoeg, maar ik wil niet, dat ze daarbij kou lijdt.'' „Je kunt wat blokken op gooien", vergunde Lance gena dig. (Wordt vervolgd.) Opvallend groot is dit jaar het aantal boerderijbranden tenge volge van hooibroei en het aan tal ernstige broeigevallen, waar bij door tijdig ingrijpen uitslaan de brand kon worden voorkomen vooral in Friesland. De oorzaak moet wellicht ge zocht worden in het steeds vroe ger grasmaaien, dat door ver beterde bemestingsmethoden mogelijk wordt, maar in ons kli maat de omstandigheden tégen heeft, dat men dit vroeggemaai- de gras moeilijk tot goed ge droogd en gerijpt hooi kan win nen. Al wordt er veel van dit vroeggemaaide gras ingekuild of geruiterd, een groot gedeelte be reikt als hooi de schuur en het is vooral dit vroege hooi, dat de veehouders dit jaar parten speelt. De rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in de Friese kleiweide- streek (gevestigd te Sneek) heeft er de aandacht op geves tigd dat lichte broei van het hooi (tot 50 gr. C) geen grote verlie zen met zich meebrengt. Een deel van de zetmeelachtige stof fen wordt dan zelfs omgezet in suikers. Vandaar dan ook, dat het vee licht gebroeid hooi graag opneemt en dat de practijk er gunstig over oordeelt. Hier komt bij, dat lichte broei de schimmel vorming tegengaat. Bij sterke broei krijgt men echter een grote teruggang van de verteerbaar heid van ruw eiwit, terwijl ook de zetmeelwaarde tot ongeveer op de helft kan dalen. Bij sterke broei zijn er dus grote verliezen, ook al kan door snel ingrijpen soms een uitslaande brand wor den voorkomen. Trouwens, dit ingrijpen reeds is een verliespost, door het bedrag aan loon, dat er mee gemoeid is. Reeds enige jaren is men bezig proeven te nemen om de broei te bestrijden. Men tracht dit te doen door afzuigen van de war me en eventueel vochtige lucht uit het hooivak. Men plaatst hiertoe buizen in of onder het hooi met op het eind een electri sche ventilator, die de warme lucht uit het hooi moet zuigen, Zolang men zuigt is het wel mo gelijk op deze wijze de broei te bestrijden, maar het is de vraag of men op deze wijze ook vol doende vocht uit het hooi kan af voeren, aldus de voorlichtings dienst. Is dit niet mogelijk, dan zal de temperatuur steeds weer oplopen. Sommige veehouders lieten aan hun hooiblazer een aparte buis monteren, die ze onder het hooi in het hooivak lieten uitmonden. Door dan de normale uitlaat af te sluiten was men in staat grote hoeveelheden luch(_door het hooi te jagen, maar ook dit gaf geen voldoende resultaten; een oud middel ter bestrijding van broei is het strooien van landbouw- zout in het hooi. Uit proeven van de laatste tijd is echter ge bleken, dat de broei hiermede niet bestreden wordt, wel wordt de smakelijkheid van het hooi "er door verhoogd. Afgezien van een nieuw sys teem, waarbij men verwarmde en dus droge lucht door het hooi jaagt, is het volgens de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst Sneek niet mogelijk met de thans beschikbare middelen de hooibroei in de schuur doelmatig te bestrijden. Goed hooi moet men, aldus is de. eindconclusie van deze dienst, winnen op het land, om zodoende de verliezen in dé schuur tot een minimum te beperken. En voor dit winnen op het landis een zonnig en droog klimaat in de voorzomer nodig, in ons land helaas een zeldzaam voorkomend iets. Veiling van 8 Augustus. Per 100 stuks in guldens: Sla 3—6.20. Per stuk in eenten: Bloemkool A 35—48, B 17—35, C 9—20; Groene komkommer B 21, C 16; Witte komkommer A 20, B 17 18, C 716; Meloenen 58110. Per bos in centen: Peen n 12; Kroten 56; Uien 14. Per kg in centen: Eerstelingen I 1316; Bintjes I 1217, II 6 10; Stoksnijbonen 7780; Princ. bonen 42—53; Wagenaars 15; Sa- xa 43; Kroten 3; Rode kool 14 20; Savoye kool 20—27; Tomaten A 59—66, B 57, C 40—44. FRUIT. Per kg in centen: Appelen: Yellow Transparant H grof 51— 62.60, H I 51—58, H II 45, K 44— 50 F 3542; Early Victoria H grof 34—40, H I 35—37; Ooms Kinderenpeer 2634; Orange pruimen val 3742; Early Lax- ton I 85—95, II 50—90, F 40— 82; Overige pruimen 34—41; Druiven 200217.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2