De klop op de deur van het heelal 1 i RADIO GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN BURGERLIJKE STAM) LOOP DER BEVOLKING C'ÜI 1^4 GOA Koersdaling te Londen Wat brengt de Boelganin ontvangt buitenlandse diplomaten 0< it:"- v 't taal vergaan tot stof. Eer het zo ver is zal de satelliet de nodige gegevens naar de aarde hebben geseind die van groot belang zijn voor de wetenschap. De mens gaat de voelhorens uitsteken naar de grote sprong in het heelal en de Amerikanen zijn de eerste die de klop op de deur zullen geven want zoals reeds werd bericht, willen de Amerikanen in de periode van Juli 1957December 1958 „kunst manen" de ruimte in gaan schie ten. Daarmede heeft de mens de eerste grote ontwikkeling in de techniek van de raketten, die be gon met de V 2, afgesloten en staat voor een nieuwe fase. Om de „kunstmaan" de ruimte in te schieten zal men gebruik maken van een z.g. drietrapsraket. Een dergelijke raket is eigen lijk een combinatie van drie af zonderlijke raketten. (Op onze foto geven wij een afbeelding van een tweetrapsraket, een drie trapsraket bezit dus nog een derde raket in de neus). Deze raket gaat in zijn geheel de lucht in voortgedreven door het eerste deel. Is de brandstof van dit eer ste deel verbruikt dan wordt dit deel afgeworpen en komt de tweede raket tot ontbranding die het geheel weer hoger stuwt tot dat ook hier de brandstof is ver bruikt om het derde deel de reis op eigen kracht zo lang mogelijl Zo zal men o.a. de kosmische voortzet. In dit geval zal de der ^stralingen en de dichtheid van Sfert vaneen Iweiff et De^? raket gn hoogte van .4,0 de en laatste raket bestaan uit de „kunstmaan", of aardsatelliet. Deze „kunstmaan" zal zijn eigen baan om de aarde beginnen op een hoogte van 300500 km. Aangezien de aantrekkings kracht van de aarde op deze hoog te nog van invloed blijkt is het niet mogelijk dat de raket eeuwig om de aarde zou blijven cirkelen. Na verloop van tijd zal de „kunst maan" dan ook terugbuigen naar de aarde en een val beginnen die echter nooit zal voleindigen want door de toenemende wrijving van de lucht zal de aardsatelliet to- TERNEUZEN. Huwelijks-aangiften: 1 Aug. Andreas P. Stockman, 27 j. jm en Maria C. de Bakker, 25 j. jd. 2 Aug. Arend Dieleman, 26 j. jm. en Johanna P. Verhelst, 25 j. jd. 4 Aug. Cornells G. Meeusen, 25 j. jm. en Elisabeth J. Riemens, 24 j. jd. Huwelijks-voltr.: 1 Aug. Chris- tiaan M. Westrate, 61 j., geh. gew. en Hilke M. Borchers, 53 3-, geh. gew. 2 Aug. Jan de Groot, 25 j jm. en Jacomina Romeijn, 23 j. jd. 4 Aug. Pieter 't Gilde, 54 j., geh. gew. en Adriona Koole, 37 j', geh. gew. Geboren: 29 Juli. Marc Evert, z. van Adriaan J. Jansen en Else Jansen. 30 Juli. Gerard Marinus, z van Jacobus Jansen en Dinge- na Pekaar. 31 Juli. Martinus, z. van Izak A. Goudswaard en Adriana van Dommelen. 1 Aug. Willemina Cornelia, d. van Hen drik C. Drabbe en Martina Ha melink (won. te Hoek); Jan Jo- hannis, z. van Christiaan Bak ker en Janna van der Klooster (won. te Hoek). Overleden: 28 Juli. Jacobus, 48 j., z. van Jan Verstraten en Trijntje Boer (won. te Axel). 31 Juli. Anna Staal, 81 j., geh. gew. met Dirk de Witte. 2 Aug. Cij- rillus C. van Haelst, 62 j., echt. van Maria T. van Daele (won. te Zuiddorpe); Pieter Sol, 75 j., echtg van Pietemella Donze. HOEK. Huwelijks-aangiften: 7 Juli. Jan F. de Ruijter, 33 j. (won. te Zaamslag) en Neeltje Scheele, 27 j. 12 Juli. Willem Hamelink, 24 j. jm. (won. te Terneuzen) en Janna van Tatenhove, 23 j. jd. 14 Juli. Johannes P. Riemens, 27 j. jm. (won. te Sas van Gent) en Fran- coise van Driel, 22 j. jd. Huwelijks-voltr.: 21 Juli. Jan F. de Ruijter, 33 j. (won. te Zaam slag) en Neeltje Scheele, 27 j. 28 Juli. Willem Hamelink, 24 3. jm. (won. te Terneuzen) en Jan na van Tatenhove, 23 j. jd. Geboren: 4 Juli. Louisa Maria, d. van Johannes B. de Kesel en Suxanna Koster. 5 Juli. Adriana, d. van Jaoobus de Pooter en Cor nelia H. Jansen. 11 Juli. Abra ham Johan, z. van Piet Schier- beek en Henriette Kunst. 17 Juli. Pieternella, d. van Jan Meertens en Elizabeth de Bruijne. TERNEUZEN. Ingekomen: C. H. J. Huijssen, Axelsestr. 14, van Antwerpen; A. Abrahamse, Jul. v. Stolbergstr. 2, van Goes; J. HamelinkVan Ta tenhove, P 82, van Hoek; A. C. Janssen, Korte Kerkstr. 22, van Hoeven; C. F. van Overbeeke, Schoollaan 1, van Vlissingen; C. Vermast, Klaassenstr. 11, van Sevenum. Vertrokken: B. E. van Delft Hamelink, Jul. v. Stolbergstr. 15, naar Hilversum; W. J. Liebregt, Westkolkstr. 8-10, naar Amster dam; A. R. Salomon, Javastr. 5, naar Brunssum; J. de Vos, Dahliastr. 18, naar 's-Gravenha- ge; H. Jansen, Pierssenspolder- str. 62, naar Sas van Gent; A. M. J. Claerhoudt, Korte Kerkstr. 22, naar Breda; M. I. van Steenber gen Irenestr. 24, naar Philippine; A. M. van Steenberge, Irenestr. 24, naar Philippine; M. K. de Vos, N?ircisstr. 15, naar Dordrecht; A. F. Verhoeven, Nieuwe Kerk str. 24, naar Rilland-Bath; M. Wjsse, Lange Kerkstr. 68, naar Oud-Beijerland; P. Fanoy, Wil- helminaplantsoen 21, naar Am sterdam; M. J. J. Goossens, Burg. GeHlstr. 26, naar Groesbeek; T. C. A. Ribbens, Westkolkstr. 40, naar 's-Gravenhage; A. H. M. Suij, Nieuwe Kerkstr. 17, naar Antwerpen. het gas in de hogere lagen veel beter kunnen bestuderen. Er be staat de mogelijkheid dat men de benodigde energie voor deze seinen kan verkrijgen door het temperatuurverschil tussen de zon- en de schaduwzijde te benut ten. Ook is er de theoretische mogelijkheid dat men de snelheid van de „kunstmaan" zal benut ten door middel van een soort uitklapbare windmolen die in be weging kan worden gebracht door db ijle gassen die zich in die hoge ruimte moeten bevinden. Het lot van de aardsatelliet zal onherroepelijk het vergaan tot stof door verbranding zijn omdat de „kunstmaan" zich nog steeds in de invloed van de aarde zal bevinden. En deze invloed strekt zich ver uit, naar onze begrippen. Zo vinden wij op een hoogte van 80 km altijd nog zoveel lucht dat deze een zeer belangrijke rol speelt in de ruimtevaart. Hoe dichter bij de aarde hoe groter de luchtdruk is en dat is. dan ook de reden dat het eerste deel van de drietrapsraket op 2022 km zal worden afgeworpen. Hier is de zwaartekracht nog de onge kroonde koning en slechts lang zaam geeft deze zijn rijk prijs. Zo is. deze kracht op de hoogte van de baan van de „kunstmaan" nog zo sterk dat deze nog ca 88 van de kracht op de begane grond zal bedragen. Eerst op ca 6400 km hoogte zal men gaan merken dat de zwaartekracht (aantrekkingskracht) van de aar de belangrijk aan het verminde ren is want daar zal een pakje dat op de aarde 1 kilo weegt nog slechts een gewicht bezitten van ca 2J5 ons.. Het verlaten van de aarde voor een sprong in het heelal kan men dan ook het beste vergelijken met het beklimmen van een helling die steeds minder stijgt maar, voor ons, practisch geen einde neemt omdat zelfs, op een hoogte van ca 1 millioen km de zwaarte kracht van de aarde nog aantoon baar zou zijn hoewel deze dan zo gering genoemd kan worden dat wij deze kunnen verwaarlozen. Gezien deze krachten is het wel duidelijk dat de „kunstmaan" niet het heelal in zal vliegen of eeu wig om de aarde blijven cirkelen maar na een tijdje terug zal val len naar de aarde zonder deze ooit te bereiken. De „kunstmanen" van de Ame rikanen zullen een baan verkrij gen die over de beide polen loopt waardoor de aardsatelliet het ge hele aardoppervlak zal bestrijken, terwijl als de baan rond de eve naar zou lopen de satelliet slechts een zeer smalle strook zou be strijken. Als men zich aan boord van de „kunstmanen" kon bevin den zou men een fantastisch uit zicht hebben op de draaiende aar de de helft van het uitspansel zou uitstrekken terwijl de zon en de sterren gelijktijdig aan de hemel zouden staan in een git zwarte nacht. "KUNSTMAAN" ROND DE AARDE Op ca 500knr hoogte lig!- de grens voor de "sprong* in hef heelal brengt- m1957 "kunstmaan" in baan rond de aarde v.400 km. jfJ V2 bereikh 11 9 hocg.tevan 1936 Ballon 40km T 1185 km 1,1 llllll MhEyernt 6640 m. Volgens de „Sunday Times" poogt India Amerikaanse bemid deling te verkrijgen ter regeling van zijn geschil met Portugal over Goa. Krisja Menon, de voornaamste raadgever van premier Nehroe op het gebied der buitenlandse politiek, zou zich hierover met de Amerikaanse ambassadeur te Nieuw Delhi in verbinding heb ben gesteld. Indische troepen bij grens van Goa? Het Portugese ministerie van overzeese gebiedsdelen heeft Za terdag bekendgemaakt, dat India nieuwe troepen en vijftien tanks heeft geconcentreerd bij de noor delijke grens van Goa. Zoals be kend wil India deze Portugese kolonie „op vreedzame wijze" in lijven. Een officiële Indische woord voerder heeft de mededeling van het Portugese ministerie van overzeese gebiedsdelen absoluut onjuist en ongegrond genoemd. Het streven van de Engelse [SCHEMA START VAN DE "KUNSTMAAN" 300 km. hoogte QDQa DINSDAG 9 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Idem; 9.30 Voor de vrouw; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Amus. muz.; 11.30 Klarinet en piano; 12.00 Musette ork. en soliste; 12.30 Land- en tuinbouw- Maarschalk Boelganin, de Rus sische premier, heeft Zondag de hoofden van alle buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigin gen in Moskou op zijn landgoed „Datsja" ontvangen. Ongeveer 250 gasten waren aanwezig, onder wie de hoofden van 43 buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen en een aantal permanente buitenlandse correspondenten in Moskou. De maarschalk bood zijn gasten op minister van Financiën, R. A. zijn landgoed, dat vroeger heeft Butler, de credietverstrekking te beperken heeft 'Vrijdag een scherpe koersdaling op de Lon- dense effectenbeurs veroorzaakt. Reden van de verkopen waren o.m. banksaldi, die moesten wor den aangezuiverd. De verkoop- Deweging kwam onverwachts voor de speculanten en berok kende hun zware verliezen. Om de verkopen tegen te gaan ver laagde men de koersen aanzien lijk, hetgeen echter geen uitwer king had. Industriefondsen wer den het zwaarst getroffen. Bij de beste industrie-aandelen bedroe- Baan eerste deel v.d drietrapsraket gen de koersdalingen 5 a 10 11 tweede shilling. Tegen het slot trad er Begin baamr.d."kunstmaan"ronddeaardc een licht herstel in. toebehoord aan Katherina de Grote, een uit zes gangen be staande lunch aan en onthaalde hen op een concert. Van Russische zijde waren ook aanwezig de secretaris van de communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, en enkele andere communistische leiders. Het is de eerste maal dat een Russische premier buitenlandse diplomaten op zijn landgoed heeft ontvangen. De sfeer was de gehele dag zeer ongedwongen. Maarschalk Boelganin ver klaarde tegenover zijn gasten te hopen, dat zulke bijeenkomsten in de toekomst meer zullen wor den gehouden. meded.; 12.35 Twee piano's; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Sibelius festival te Helsinki; 14.55 Boekbespr.; 15.10 Pianorecital; 15.40 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 17.30 Amus. muz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianorecital; 18.30 Causerie; 19.00 Gram.; 19.05 Amateursprogr.20.00 Nws; 20.05 Journaal; 20.15 Amus. muz.; 21.15 Promenade orkest; 22.00 Caus.; 22.15 Strijkkwart.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.25 Idem. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengeb. en lit. kal.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Voor de huisvr.; 9.40 Caus.; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram.; 11.50 Caus.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30 —12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Dansmuziek; 13.45 Gram.; 14.00 Hobo, klarinet en fagot; 14.30 Kamermuz.; 15.00 Gram.; 15.30 „Ben je zestig"; 15.00 Voor de zieken; 16.30 Lof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursber.; 17.45 Re geringsuitzending; 18.00 Lichte muziek; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Operamuz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichte muz.; 19.30 Avondgebed en lit. kal.; 19.45 Gram.; 20.40 Act; 20.55 Gram.; 21.00 „Uit het Boek der Boeken"; 21.15 Altviool en piano; 21.45 Gram.; 21.50 Repor tage v. h. int. Pax Christi congr.; 22.00 Kamerork.; 22.45 Kamerk.; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Studio-orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.10 Tuinbouwkro- niek; 13.15 Gram.; 16.00 Koersen; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Kamermuziek; 17.45 Boekbespr.; 18.00 De jeugd en muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 Italiaanse melodieën; 21.00 Om roeporkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. Vergadering van Donderdag 28 Juli 1955, te 19.00 uur. (Slot.) 9791 11. 12. 13. Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Molendijk. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van de salaris- en loonverordening van het gemeen- tepersoneel. Voorstel tot wijziging van de begroting dienst 1955. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 14. Omvraag. De heer Van Langevelde: Meneer de Voorzitter, ik heb gezien, dat het voetbalveld van de „Ter- neuzense Boys" is bezet, aangezien hier woningen gebouwd zullen worden, zodat de „Terneuzense Boys" niet meer op dat veld kunnen spelen. Zoals burgemeester en wethouders zullen weten, zijn er verschillende besprekingen gevoerd met de voet balvereniging „Terneuzen," waaraan is gevraagd op hun veld te mogen spelen. De „Terneuzense Boys" hebben in het afgelopen seizoen de wedstrijden, die noodzakelijk waren, mogen spelen, doch geen vriendschappelijke wed strijden Nu is deze zomer gevraagd om wedstrij den in tournooi met 4 verenigingen uit deze buurt en uit Goes te mogen spelen, doch dat is niet door de vv Terneuzen" toegestaan. Men wilde dit wèl toestaan, mits zij de helft van de recette zou krijgen, doch daarop wilde de v.v. „Terneuzense Boys" niet ingaan. De v.v. „Terneuzen" heeft toen de v.v „Terneuzense Boys" de toegang tot het veld ontzegd. Men heeft hen toen verwezen naar het terrein op de Molendijk, doch dit is onbespeel baar en hoogstens geschikt voor de junioren. Het was voor de „Terneuzense Boys" moeilik om met de v.v. „Terneuzen" tot overeenstemming te komen. Is het juist, dat het huurcontract in dit voorjaar verlengd is, en zo ja, is er rekening gehouden met de noodtoestand van de „Terneu zense Boys"? Het is noodzakelijk, dat de „Terneuzense Boys hun voetbalspel kunnen voortzetten en ontwikke len. Zou het mogelijk zijn, dat de v.v. „Terneuzense Boys" de beschikking krijgt over het voetbalveld, dat door de leerlingen van de H. B. S. wordt be speeld en de andere 2 velden voor de v.v. „Ter neuzen blijven? Heeft het contract een bindende tijd; zo niet, dan zou ik de v.v. „Terneuzen" via de raad en burgemeester en wethouders willen voorstellen om dat contract te wijzigen en voorlopig zolang deze toestand duurt de „Terneuzense Boys" te laten spelen óp het voetbalterrein van de H. B. S. Men heeft gezegd, dat het terrein teveel be speeld zou worden, doch dit argument is niet vol doende. Er mag toch ook wel een beetje sportivi teit komen van de zijde van de v.v. „Terneuzen.' In de achter ons liggende tijd is gebleken, dat zij het alleen wil doen op advies of dwang van burgemeester en wethouders. De Voorzitter: Ik kan U in zoverre geruststel len, dat het college gelukkig nog nooit enige dwang heeft moeten toepassen om bij onderhandelingen de doorslag te geven. Ik kan hieraan toevoegen, dat wij zeer gegronde verwachtingen hebben, dat de v.v „Terneuzen" en de „Terneuzense Boys" binnen' zeer korte tijd tot overeenstemming zullen komen op dit punt en de „Terneuzense Boys" ge legenheid zullen krijgen op het terrein van de v.v. „Terneuzen" hun wedstrijden te spelen. De heer Van Langevelde: Ik zou graag zien, dat er een vriendschappelijke regeling getroffen wordt. De Voorzitter: Het streven is hiernaar gericht en ik hoop, dat dit zal gelukken. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, verschil lende kwesties, die de heer Van Langevelde hier aansnijdt, hebben zich tijdens uw afwezigheid voorgedaan en misschien kan ik ook nog iets zeg gen over de gang van zaken, zoals deze zich de laatste tijd heeft voorgedaan. Als ik dit niet zou doen, dan zouden de woor den van de heer Van Langevelde naar mijn mening ten onrechte de indruk kunnen vestigen, dat de v.v. „Terneuzen" eigenlijk schuldig is en de v.v. „Terneuzense Boys" haar handen in onschuld was sen. Ik ben die mening niet toegedaan. De manier waarop de v.v. „Terneuzense Boys" heeft getracht de beschikking over deze velden te verkrijgen, is tactisch volkomen onjuist. Wanneer ik goed ben ingelicht, dan heeft de v.v. „Terneuzense Boys" een tournooi uitgeschreven vóórdat men wist of men over een veld zou be schikken. Daarna heeft men geprobeerd een veld te krijgen. Dit had juist in omgekeerde volgorde moeten geschieden. Het is nu eenmaal zo, en dat weet ook de v.v. „Terneuzense Boys," dat de velden zijn verhuurd van jaar tot jaar. Het contract loopt ieder jaar op 31 Mei af, terwijl het 3 maanden van te voren kan worden opgezegd. Op het ogenblik hebben wij niet de beschikking over dezé velden en wij zijn, evengoed als wie ook, aan het huurcontract gebonden. Wanneer men deze velden wil gebrui ken, moet men aankloppen bij de v.v. „Terneu zen." Nu is er blijkbaar onenigheid geweest over het tournooi. Op een gegeven ogenblik kregen burgemeester en wethouders een brief, waarin echter niets- werd vermeld over onderhandelingen, die er geweest waren en die niet tot een resultaat hadden geleid. Er werd alleen in verzocht een veid beschikbaar te stellen voor de „Terneuzense Boys." Wij hebben daarop onmiddellijk geantwoord, dat men zich daartoe tot de v.v. „Terneuzen" moest wenden, zijnde de huurster van het veld. Toen kregen wij een brief, waarin stond dat men dit gedaan had en dat men niet tot overeenstem ming was gekomen. Er stond inderdaad in, dat de v.v. „Terneuzen" gaarne de helft van de opbrengst tussen de beide verenigingen verdeeld zou zien. Wethouder Den Hamer en ik hebben deze zaak onderzocht en ook met de voorzitter van de v.v. „Terneuzen" gesproken. Dit was aanleiding om een briefje aan de v.v. „Terneuzense Boys" te schrijven, dat wij op dit moment geen mogelijk heid zagen om in dit geschil tussenbeide te ko men. De volgende dag kregen wij een briefje terug, waarin stond vermeld, dat er helemaal geen 'geschil was. Men sprak de hoop uit, dat wij er toch in zouden slagen de v.v. „Terneuzense Boys" de beschikking over dat veld te geven. Wij hebben nogmaals geantwoord, dat het veld verhuurd was en dat, nu er geen geejhil was, het mogelijk moest zijn met wederzijdse goede wil tot een oplossing te komen. Prompt daarop verscheen er een artikel in „De Vrije Zeeuw," waarvan, volgens mij, bestuursleden van de v.v. „Terneuzense Boys" niet onkundig kunnen zijn. In dat ingezonden stuk staat, dat men zegt dat een en ander de schuld van burge meester en wethouders van Terneuzen is. De schrijver weet hoe de zaken liggen en moet niet trachten op die manier stemming te maken tegen de v.v. „Terneuzen" en het gemeentebestuur. Dit zijn methoden, die ik niet kan waarderen. Ik kan niet bewijzen, dat een bestuurslid van de v.v. „Terneuzense Boys" dit artikel heeft geschreven, maar het is wel opvallend, dat onmiddellijk na de gewisselde correspondentie eenzelfde stukje in „De Vrije Zeeuw" verscheen. Ik zal er mij nooit voor lenen, dat het gemeen tebestuur op den duur de boodschapsjongen wordt van welke vereniging dan ook. Men moet o_p een behoorlijke wijze en met in achtneming van de vormen, die dit vereisen, trachten zijn doel te bereiken. Wij kennen de moeilijkheden van de „Terneu zense Boys." Ik heb eens iemand bij mij gehad, die zei dat de planken voor de bouw van wonin gen waren aangebracht. Ik heb er voor gezorgd, dat deze weggenomen werden en er gespeeld kon worden. Dit kan nu niet meer, want het veld is afgeschreven. Iedereen weet hoe lang wij reeds bezig zijn met het opmaken van een nieuw plan. Wij zijn nu gelukkig weer een beetje gevorderd. Het duurt evenwel nog een poos vóórdat het nieuwe veld er ligt en die tussentijd moeten wij overbruggen. Op het gebied van het aanleggen van sportvelden ligt er voor het gemeentebestuur een grote taak. Ik geloof niet, dat nu iedere ver eniging maar een briefje kan schrijven aan bur gemeester en wethouders met de vraag of wij voor hen kunnen zorgen. Van de Voorzitter hebt U gehoord, dat er voor de competitiewedstrijden een bevredigende rege ling is te treffen. Wij mogen verwachten, dat de „Terneuzense Boys" hun competitiewedstrijden kunnen spelen. Wij zullen een oplossing voor een oefenterrein trachten te vinden. Toen wij de vel den aan de v.v. „Terneuzen" hebben verhuurd, be schikte de v.v. „Terneuzense Boys" over een veld. Dit is door omstandigheden veranderd. De korf balvereniging heeft óók geen veld. Wij zullen voorlopig moeten roeien met de riemen, die wij hebben. De heer Fijn van Draat: Staat een en ander ook in het contract? De heer De Vos: Hierin staat, dat burgemeester en wethouders in zeer bijzondere gevallen over de velden kunnen beschikken. Overigens is in het contract bepaald, dat op het ene veld van de v.v. „Terneuzen" alleen competitiewedstrijden mogen worden gespeeld. De heer Van Langevelde: Ik heb hier de brief voor mij liggen die de v.v. „Terneuzen" aan de v.v. „Terneuzense Boys" heeft geschreven. Ik zal hem aan U voorlezen. „Naar aanleiding van Uw verzoek om deel te nemen aan het door Uw vereniging te houden tournooi, delen wij U mede, dat wü hieraan deel willen nemen onder de volgende voorwaarden: Onze vereniging stelt voor deze wedstrijden op één van onze terreinen te spelen, de leden van Uw en onze vereniging hebben geen vrije toegang en de recette wordt verdeeld tussen onze verenigingen. Moest Uw vereniging hiermede niet accoord gaan, dan zijn wij te allen tijde bereid met ons eerste elftal een wedstrijd te spelen tegen Uw eerste elftal op een nader te bepalen Zaterdag en ook deze recette gezamenlijk te delen". Meneer fPtVrf^tter, als de v.Vj „Terneuzense Boys" hierop ingegaan was, dan had zij op dat veld kunnen spelen. Wanneer evenwel een ver eniging een tournooi wil houden is het toch niet billijk dat een andere vereniging de helft van de recette vraagt, terwijl toch 15,voor het ter rein moet worden betaald. Dit is niet zakelijk en de v.v. „Terneuzense Boys" heeft dan ook ge weigerd. De Voorzitter: Ik vind het beter deze zaak even te laten rusten. Wij hopen, dat de nieuwe onder handelingen tot een oplossing komen. De heer De Vos: De brief, welke de heer Van Langevelde heeft voorgelezen, bewijst niet het tegendeel van wat hieraan vooraf ging. Met de voorzitter ben ik van mening, dat wij dit thans beter kunnen laten rusten en te trachten tot een goede oplossing te komen. Men moet niet ieder ogenblik hiervoor bij het gemeentebestuur komen, als het ware met de eis er voor zorg te dragen dat de zaak voor elkaar komt. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, ik zou wil len afstappen van het probleem van de sportvel den naar het probleem van het gesloten zwembad. Om het met Uw woorden te zeggen, mijn cri de coeur is nog niet verstorven. De heer De Vos heeft opgemerkt, dat, wanneer het water weer zou zijn goedgekeurd, het kanaalbad zou worden heropend. Nu heb ik bij geruchte vernomen, dat dit geenszins het geval zou zijn en dat er zelfs een paar brieven van de gemeente-arts bij het college zouden zijn binnengekomen. Hebt U er bezwaar tegen deze in de raad voor te lezen? Door de laatste notulen die ook in de krant hebben gestaan, zou namelijk misverstand kunnen ontstaan over de opmerking van de heer De Vos. De Voorzitter: Daarna zijn de rapporten bin nengekomen. Om het zwembad weer enigszins bruikbaar te maken zijn hoge kosten gemoeid, hetgeen stellig niet verantwoord is. Ik geloof niet, dat ik het op mijn verantwoording zou mogen nemen in het zwembad te laten zwemmen. De heer Hol: Op het ogenblik gaan veel kinde ren naar Sas van Gent zwemmen. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, een en ander heeft zich hoofdzakelijk afgespeeld tijdens Uw afwezigheid. Het water van het zwembad is niet goed- en niet afgekeurd. Men heeft ons ech ter sterk ontraden dit bad te gebruiken, terwijl ons is geadviseerd dit zo vlug mogelijk te laten slopen, niet alleen voor het water maar ook met betrekking tot de accomodatie. Wij hebben een bespreking gehad met mej. Laanbroek van de dienst van volksgezondheid in Den Haag, die ons sterk heeft afgeraden gm de verantwoording te nemen dit bad te openen. Bovendien zouden zoveel voorzieningen moeten worden getroffen, dat het bad dit jaar voor het einde van het seizoen niet zou klaar komen. De heer Henry: Heeft de gemeente-geneesheer op verzoek van burgemeester en wethouders hier over een rapport uitgebracht? De Voorzitter: Aanvankelijk niet; later is dit wel gebeurd. De brief wijst op de gevaarlijke toe stand van het water. Ons college werd door de gemeente-geneesheer gewaarschuwd tegen het ge bruik van dit zwembad. Hij gaf in overweging het water te laten onderzoeken, hetgeen inmiddels is geschied. De heer Hol: Ik wil nog één poging wagen voor een provisorische oplossing. Zou door burgemees ter en wethouders bevorderd kunnen worden dat aan de Oesterputten badcabines worden geplaatst? Misschien is het mogelijk één hoek vrij te maken van stenen, zodat de mensen behoorlijk in de Schelde kunnen zwemmen. Het lijkt mij toe, dat dit met geringe kosten te volvoeren is, terwijl de ingezetenen van Terneuzen U hier dankbaar voor zouden zijn. De heer De Vos: Wanneer wij hiertoe zouden overgaan, kunnen wij in conflict komen met de rijkswaterstaat. De heer Hol: Deze kan toch wel wat water in de wijn doen. Die badcabines staan toch niet in de weg? De heer Fijn van Draat: De verantwoordelijk heid wordt op de schouders van burgemeester en wethouders gelegd. Er is praktisch geen controle mogelijk. De Voorzitter: Inderdaad gevoelt het college zich hiervoor verantwoordelijk. Tijdens warme dagen kunnen de mensen toch altijd in de Schelde en in het kanaal zwemmen. Het kan zijn dat de politieverordening dit voor bepaalde plaatsen niet toelaat, doch de politie in Terneuzen past deze verordening soepel toe. In verhouding tot andere gemeenten verkeren wij nog in een gunstige po sitie. Niet iedere plaats beschikt over zoveel water. De heer De Vos: Wij kunneji dit met een provi sorische oplossing niet veranderen. Alles moet er op gericht worden zo spoedig mogelijk een nieuw zwembad te bouwen, doch volgend jaar kan dit nog niet. De Voorzitter: Volgend jaar zijn wij bezig met de uitvoering van een nieuw zwembad, dat waar schijnlijk in 1957 klaar zal zijn. De heer Hol: Acht U ihderdaad het plaatsen van cabines onmogelijk? De heer De Vos: Wanneer wij cabines plaatsen,, zijn wij verantwoordelijk. De Voorzitter: Ik ben het volkomen met de heer De Vos eens. Bovendien is hiermede het grote gebrek niet opgeheven, terwijl het georga niseerd en school-zwemmen hiermede niet is ge baat. De heer Fijn van Draat: Om in de sport te blij ven, is het misschien mogelijk dat er in Terneuzen een ijsbaan tot stand komt? De Voorzitter: Bij de nieuwe sportvelden is een vijver gedacht, die ontstaat doordat de grond ter plaatse gebruikt wordt voor ophoging van andere gronden. Wellicht kan de vijver in de winter ge bruikt worden als ijsbagn^ De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, de gemeente Terneuzen breidt zich steeds meer uit buiten de kom; het aantal inwoners overtreft daar verreweg de inwoners van de binnenstad. Wij verkeren in de gelukkige omstandigheid, dat In het nieuwe gedeelte zeer grote monumentale ge bouwen worden geplaatst. Ik denk hierbij aan het ziekenhuis, de waterleiding maatschappij en de landbouwhuishoudschool. Volgens mij is echter de brandbeveiliging in dat gedeelte van de stad onvoldoende. Het kan voorkomen bjj een brand dat de Axelsebrug open is. Zou het mogelijk zijn om op het industrieterrein van gemeentewege een garage te bouwen, waarin een 3de eenheid van de brandweer kan worden ondergebracht De Voorzitter: Uw bedoeling is dus een brand spuit aan de andere zijde van de brug. De heer De Vos: Er is ruimte in de remise voor een 3de eenheid voor de andere zijde van de brug. De heer Fijn van Draat: Is de brandweercom mandant van Terneuzen tevens hoofd van de af deling brandweer van de B. B.? Ik vraag mij af of dit voor één persoon niet een beetje eig veel is. De Voorzitter: Misschien hebt U daar gelijk in. j Dit wordt op het ogenblik bezien, ook omdat de tegenwoordige commandant van de brandweer dit zo aanvoelt. Het is echter uiterst moeilijk voor een dergelijke functie een geschikt persoon te vinden. De heer Fijn van Draat: Kunnen voor de 3de eenheid de bewoners van die omgeving een vaste kern vormen? De Voorzitter: Wij hebben ons alarmerings systeem beperkt tot de kom. Dit is een heel kost bare geschiedenis. Ik zie echter wel in, dat wij in die richting moeten gaan. De heer Fijn van Draat: Ik meen dat, behalve Vlissingen, ook Terneuzen „het voorrecht" heeft om A-gemeente te zijn. Hebben burgemeester en wethouders plannen gemaakt of gedacht aan het inrichten van schuilkelders in deze gemeente De Voorzitter: In het algemeen wel. Ik geloof niet, dat Terneuzen zich daar gemakkelijk voor zal lenen. Ik wil hierover wel een uitvoerig rap port opstellen, dat de raad ter inzage kan kiijgen. In geval van oorlog wordt een groot gedeelte van de bevolking geëvacueerd. De heer Fijn van Draat: De laatste dagen, voor al nu er veel vreemdelingen in Terneuzen zijn, heb ik verschillende malen opgemerkt, dat de borden, die het inrijden van de Noordstraat van de zijde van de Nieuwstraat verbieden, onvoldoende zicht baar zijn. Herhaalde malen komen er 2 auto's tegenover elkaar te staan. Voor een automobilist zijn de verkeersborden niet practisch aangebracht. Is het misschien mogelijk op een gevel een pijl met een streep er doorheen, met het opschrift! „Verboden rechtsaf te slaan" te plaatsen? De Voorzitter: Ik heb gezien, dat de mensen in de regel niet goed uitkijken. De heer Fijn van Draat: Is het mogelijk ten behoeve van de verkeersveiligheid aan de Axelse- straat voor de beruchte punten aan de Emmalaan enz. een oplossing te vinden, zodat deze minder gevaarlijk zijn? Misschien kan de A. N. W. B. hier over advies geven. De heer De Vos: Toevallig heb ik hierover deze week met de inspecteur van politie gesproken. Het advies van de A.N.W.B. is reeds gevraagd, doch wij hebben dit nog niet ontvangen. Ook de inspecteur was van mening, dat hier iets aan ge daan moest worden. Hij heeft toegezegd deze zaak uitvoerig met ons te bekijken om te zien wat er precies moet gebeuren. Trouwens, heel de Axelsestraat is moeilijk met al die zijstraten. De heer Fijn van Draat: Is het mogelijk om stopborden te plaatsen? De heer De Vos: Wij zijn het er nog niet over eens of hier stopborden geplaatst moeten worden, dan wel of dit een voorrangsweg moet worden. Dit is een kwestie die op het ogenblik actueel is en onze volle aandacht heeft. De heer Fijn van Draat: Blijft het douanehuisje aan de Westkolkstraat staan? De Voorzitter: Dat huisje blijven wjj bewaren als een relikwie, met betrekking tot de waters nood. De gemeente zou dit huisje moeten kopen en een nieuw bouwen. Ik geloof evenwel, dat het verkeer zich aan deze omstandigheid heeft aange past. De vergadering wordt gesloten. I I

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3