r Zuid-Korea stelt Polen ultimatum en Tsjechen Ervaringen van de vrijgelaten Amerikaanse vliegers 10 jaar geleden viel de eerste atoombom op Hirosjima Grote brand in de Congo VLIEGENPLAAG IN LIMBURG Moet Kominform verdwijnen? De Marokkaanse kwestie WEERSVERWACHTING I- en HAANSTANDEN HOOGWATER MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No 3527. Communistisch protest in Korea De strijd in Malakka geluwd De toestand in Algerië satans „rabèrt' Overval in Birma Groep Oostenrijkers gerepatrieerd ALGIERS De Prawda over de ontwapening Kroonprins Ruprecht ten grave gedragen „The Timesover de Indonesische crisis Hommelworm bederft vacantiegenoegens 1 Amerikaanse geleerde over de atoombom Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum pw advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, oi: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags lfl uur. De Zuidkoreaanse regering heeft de Poolse en Tsjechoslo- waakse leden van de neutrale commissie van toezicht op de na leving van de bestandsovereen komst de eis gesteld, dat zij vóór 13 Augustus het land verlaten. Ook aan het Zweedse en het Zwitserse lid van de commissie De communistische leden van de Koreaanse wapenstilstands commissie hebben geprotesteerd tegen de Zuidkoreaanse eis tot het terugtrekken der communis tische leden uit de commissie. Eveneens is geprotesteerd tegen recente verklaringen, volgens welke Zuid-Korea de wapenen zal gebruiken bij het herstel van de oude grenzen langs de 38ste breedtegraad. BUS OMGESLAGEN IN ZUID-KOREA. Nabij Soentsjon aan de zuid kust van Korea is een volle bus omgeslagen. Zeven inzittenden kwamen om het leven en 53 wer den gewond. Van vele gewonden is de toestand critiek. ARRESTATIES EN VEROOR DELINGEN IN CHINA. RadioPeking meldt, dat in Noord-China veertien leden van een „contra-revolutionnaire ben de" zijn gearresteerd. De leider was een kapitein van de militaire inlichtingendienst der Chinese nationalisten. De radio gaf geen verdere bijzonderheden. Volgens het Pekingse blad Jeugd" is in de provincie Honan in midden-China een groep ccn- tra-revolutionnairen ter dood of tot gevangenisstraffen veroor deeld. Het biad gaf geen oijzon- derheden. De Britse bevelhebber in Ma lakka, generaal sir Geoffrey Durne, heeft verklaard, dat een luwte in de strijd in Malakka is ingetreden. „Wij zijn aan pauze in de terroristenstrijd gekomen. Zij (de opstandelingen) zijn in verwarring en aarzelen", aldus sir Geoffrey. De opstandelingen begonnen hun strijd tegen het Britse gezag in 1948. De generaal schrijft een en ander toe aan de verkiezingen, die in geheel Malakka. zijn gehou den, het aanbod van de leiders om vredesonderhandelingen te voeren en aan het verspreiden van pamfletten. De opstandelingen, zo zeide hij, zijn zich er van bewust gewor den, dat de bevolking thans van mening is, daar haar belangen het beste gediend worden door de eigen politieke partijen. Vijftien Algerijnse verzetsstrij ders zijn Zaterdag in het grens gebied tussen Algerië en Tune sië gedood, toen Franse veilig heidstroepen trachtten te verhin deren dat een vijftigtal vogelvrij- verklaarden naar Tunesië uit week. Aan Franse zijde viel één dode, terwijl er zes militairen werden gewond. is de eis gesteld Zuid-Korea vóór vijftien dezer te verlaten. De Zuidkoreaanse regering be schuldigt de Poolse en Tsjecho- slowaakse leden van de Koreaan se bestandscomrrpssie in de brief, waarin zij hun vertrek eist, van „spionnage". Verklaard wordt, dat de betrokkenen er „ernstige gevolgen" van zullen ondervin den, indien zij niet vóór de ge noemde datum zijn vertrokken. Aan generaal Parks, leider der delegatie van de Verenigde Na ties bij de bestandscommissie, is een afschrift van het schrijven gezonden. De Zuidkoreaanse regering heeft, als destijds gemeld, reeds verscheidene malen de eis ge steld, dat de neutrale bestands commissie ontbonden zal worden, doch zij heeft daar nog nooit een datum voor gesteld. Het Zuidkoreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd, dat de regering een ulti matum heeft gezonden aan het hoofdkwartier van de neutrale inspectieploegen te Panmoendjon met de eis Zuid-Korea tegen 13 Augustus te verlaten. Demonstraties tegen inspectie- ploegen. Te Seoel en in de havens Poe- san en Intsjon, waarin zich in spectieploegen van de commissie bevinden, is Zaterdagavond gede monstreerd. De demonstranten, voor het merendeel oud-strijders, verzamelden zich in groten geta le voor de gebouwen, waarin de commissieleden zijn onderge bracht en eisten hun vertrek. Te Intsjon hebben vijfduizend betogers voor het gebouw, waar in de leden der bestandscommis sie zijn gehuisvest, gedemon streerd. De Amerikaanse wacht werd daarop versterkt, terwijl zij bovendien de beschikking kreeg over gevechtswagen en machine geweren. Aan de demonstratie te Seoel is door tienduizend personen deelgenomen. Er werd ook be toogd ter ondersteuning van Rhee's eis tot teruggave aan Zuid-Korea van gebieden ten zui den van de 38ste breedtegraad, die vóór de Koreaanse oorlog on der Zuidkoreaans gezag stonden. Volgens het hoofdkwartier van de Zuidkoreaanse politie zijn zes Koreaanse oud-gedienden ge wond geraakt bij botsingen met Amerikaanse bewakers te Seoel in een betoging tegen de inspec tieploegen van de internationale bestandscommissie. Zij kregen bajonetsteken toen zij probeerden de wachten te passeren voor een gebouw waarin zich leden van de inspectieploegen bevinden. kapper met het aparte cachet markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzor ging. depositair „lam?ome"-dr. payot" -„yardley". met uw medewerking willen wij graag met vacantie gaan van 29 aug. t/m 5 sept. In Birma heeft een groep van 350 opstandelingen op een af stand van ongeveer 380 km ten N.-O. van de hoofdstad een over val op een autobus gepleegd. Hierbij kwamen negentien per sonen, van wie zeven leden van de militaire politie om het leven. In het zuiden werd een dyna- mietaanslag op een trein gepleegd waardoor een vrouw werd ge dood. Een aantal wagons werd vernield. „De Chinese communisten heb ben pressiemiddelen op ons toe gepast, waarvan beschaafde vol ken niet zouden aannemen, dat iemand hier ooit gebruik van zou maken," aldus heeft kolonel John Knox Arnold junior, oudste offi cier der elf Amerikaanse vliegers, die in communistisch China ge vangen hebben gezeten en kort geleden op vrije voeten werden gesteld, Zondag te Tokio op een persconferentie, die mede werd bijgewoond door radio- en televi sieverslaggevers en filmopera teurs, verklaard. Kolonel Arnold zeide, dat hij en andere vliegers zich in Janu ari 1953 in een bommenwerper ten Zuiden van de Jaloe die de grens tussen Noord-Korea en China vormt bevonden, met opdracht pamfletten af te wer pen, toen zij omlaag werden ge schoten. Nadat de Chinese communisten zware druk op hem hadden uit- In Wenen is een groep van 73 Oostenrijkers uit Moskou aange komen. De gerepatrieerden waren voor oorlogsmisdaden veroor deeld. De Sowjet^autoriteiten heb ben aan de Oostenrijkse autori teiten de documenten over de vonnissen overhandigd. In Oos tenrijk zal men thans nagaan in hoeverre de gerepatrieerden vol gens de Oostenrijkse wetten strafbaar zijn. Zaterdag j.l. was het tien jaar geleden, dat op Hirosjima de eer ste atoombom viel, die tegen de mensen werd gebruikt. Een Ame rikaanse B29 kwam op 6 Aug. 1945 te 08.15 uur overvliegen om de bom te laten vallen. Naar schatting een honderdduizendtal inwoners van de stad kwam om het leven en zeventigduizend wo ningen werden vernietigd. Thans gloeit er neonlicht in Hirosjima's straten en het is er vol druktte en beweging, maar de wondeplek van de atoomontpk f- fing, is nog niet verdwenen. De brede „vredes-boulevard" dwars door de stad is nog niet voltooid en lege fabrieksgeoouwen staan te wachten op machines, die nog Vrijdag is een geweldige brand uitgebroken in een opslagplaats van ontvlambare producten te Oesoemboera. De gehele voor raad, welke door de oliemaat schappij aldaar was opgeslagen, is een prooi der vlammen gewor den. Twee inlandse arbeiders werden met zware brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. De schade kon nog niet worden ge schat. De brand brak uit op het einde van de voormiddag en om half 12 sloegen honderd meter hoge vlammen ten hemel en verschei dene vaten benzine ontploften. In de namiddag dreef de wind dich te rookwolken over de stad. De brand breidde zich uit tot het park van de wegendienst van openbare werken, maar door tus senkomst van de politie en de openbare macht kon hier de ver nieling van het materieel voorko men worden. Slechts enkele oude locomotieven en buitengebruik gestelde wagons moesten worden achtergelaten. In de opslagplaats lagen al de voorraden aan brandstof en olie van Roeanda-Oeroendi voor een periode van drie maanden. Het ziet er naar uit, dat deze voorra den bijna volledig vernield zijn. Dit betekent dat er te Oesoem boera nauwelijks brandstof ge noeg is om de behoeften van on geveer tien dagen te dekken. Za terdagochtend is een economische commissie bijeengekomen om de geboden maatregelen te overwe gen. Het probleem wordt nog be moeilijkt door het feit, dat de normale voorzieningsweg via de spoorweg thans vrijwel afgesne den is ingevolge werken op het net om de spoorbreedte op 1.06 meter te brengen. Deze toestand zal ongeveer 14 dagen duren en het is waarschijnlijk, dat in af wachting al de voorraden welke te Boekavoe en te Albertstad ter - beschikking zijn, met spoed naar genouaen Oesoemboera zullen moeten ge rr~i J' voerd worden. maar steeds niet aankomen. El ders zijn lege plekken, waar gro te gebouwen zouden moeten ko men. Tadao Watnapo, de burge meester, verklaarde waaraan dat uitzicht van een stad, welker groots opgezet ontwikkelingsplan sleoht gedeeltelijk tot uitvoering is kunnen komen, te wijten is: het geld is op. De burgerij maakt zich op het ogenblik meer zor gen om geld dan om vredesleu- zen. De herbouw van Hirosjima, met zijn vredesmonument, vre- deshotel, vredeskoffiehuizen enspeelhuizen, is slechts voor zestig procent voltooid. Er is geld tekort voor de behandeling van naar schatting nog een zesdui zendtal burgers, die aan de ge volgen van de atoomontploffing lijden. De dokters die deze pa tiënten verzorgen, hebben er se dert het begin van dit jaar geen salaris meer voor gekregen. De huidige bevolking van Hi rosjima die 380.000 zielen telt, bestaat merendeels uit mensen, die na de oorlog zijn binnenge komen, een negentig-duizendtal maakte reeds deel uit van de 400.000 oorspronkelijke inwoners op de noodlotsdag van tien jaar geleden. Nog steeds sterven er van hen aan de gevolgen der atoomstraling, waaraan zij bloot hebben gestaan, in de loop van dit jaar een negental tot nog toe. Hirosjima had vóór de oorlog tachtig scholen thans 48, en de kinderen gaan in ploegen naar school. Van de 43 bruggen, die er over de zeven stromen in de stad moesten komen, zijn er nog slechts zeven nieuw gebouwd, en drie hersteld. In het nieuw aangelegde vre- descentrum, dat meer dan vijf millioen gulden heeft gekost, wordt een wereldconferentie te gen atoom- en waterstofbommen alle Hi- tienduizend Japanners, uit streken van het land naar rosjima gekomen, de herdenking begonnen met stil gebed, waarna godsdienstige plechtigheden en processies plaats vonden. Zater dagavond werd er geïllimuneerd en vuurwerk ontstoken. Het stadsbestuur heeft zich van genoemde conferentie tegen waterstof- en atoombommen ge distantieerd. Premier Hatoyama heeft echter een boodschap ge zonden waarin hij de hoop uit spreekt, dat de atoomenergie ten behoeve van het mensdom aal worden gebruikt. geoefend, tekende hij tenslotte een verklaring, volgens welke het Amerikaanse vliegtuig zich „mo gelijk boven Chinees gebied" had bevonden. Toen kolonel Arnold had gete kend, tekenden de anderen ook, met uitzondering van majoor Baumer. Op laatstgenoemde die de Britse kroonkolonie Hong kong op krukken betrad is door de communisten „moge lijk in verband met mijn toe stand," zeide hij niet zo'n zwa re druk uitgeoefend als op wa penbroeders, waardoor hij er in slaagde geen verklaring te on dertekenen. Kolonel Arnold deelde enige bij zonderheden mede over de folte ringen, die Chinese communisten hem hadden laten ondergaan. Deze folteringen hadden eens 96 uur onafgebroken geduurd en zij waren zó pijnlijk geweest, dat hij het niet meer had kunnen uithouden en het uitgeschreeuwd had. Zijn folteraars hadden hem op alle mogelijke manieren en met de meest uiteenlopende voorwer pen geslagen. Het kwam voor, dat hij na dergelijke martelingen geheel buiten zinnen was geraakt en dat hij slechts door raadple ging van de kalender te weten komen, hoe lang zij hadden ge duurd. Alle vliegers, met uitzondering van kolonel Arnold, hebben ver klaard, dat in hun behandeling een verbetering intrad nadat zij hadden vernomen van de stap pen der Verenigde Naties bij de communisten te hunnen behoe ve. Zij vertelden verder besloten te hebben niet in te gaan op de communistische voorstellen, dat familieleden hen in Peking zou den bezoeken. Zij hoopten door stilzwijgen de familieleden te kunnen beduiden, niet over te komen. Majoor Baumer heeft verder gezegd, niet aan lichamelijke martelingen blootgesteld te zijn geweest, maar wel aan geestelij ke. Hij was ernstig gewond toen hij aan zijn valscherm boven Noord-Korea neerdaalde. Men had hem evenwel later me disch zo goed mogelijk geholpen. Kapitein Llewllyn, een der vlie gers, heeft ten stelligste ontkend, dat de Amerikanen zich boven Chinees grondgebied bevonden toen zij werden aangevallen. Zij bevonden zich ongeveer 65 km ten Zuiden van de rivier de Jaloe. Behalve kolonel Arnold, schijnen de -.vliegers in goede gezondheid te verkeren. In het gebiedsdeel Algiers zijn wederom enige aanslagen ge pleegd, die aan enkele Noord- Afrikanen het leven hebben ge kost. Voorts werd een wijnaanplant vernield en werd opgeslagen stro in brand gestoken. In het district van Constantine zijn de identiteitsbewijzen van tien duizend personen onder zocht, nadat veiligheidstroepen eerst een cordon rondom een be paald dorp hadden getrokken. Bij een vuurgevecht tussen een Franse patrouille en opstande lingen werd een Franse officier gewond. Te Belgrado is opzien verwekt door een artikel van Veljka Vla- hovitsj, lid van het centrale comi- De „Prawda", het officiële or gaan der Russische communisti sche partij, bevatte Zondag een artikel over ontwapening, waar in onder meer wordt gezegd, dat het er thans vooral om gaat een methode te vinden om de uiteen lopende standpunten der verschil lende mogendheden dichter bij el kaar te brengen. „De Sowjet-Unie heeft inge stemd met de voorstellen der n,,Westerse Grote Drie" inzake 't verminderen van de sterkte der strijdkrachten. Mag zij thans ver wachten dat de Westelijke mo gendheden op haar beurt de Sow jet-Unie in het vraagstuk der atoomwapens tegemoet zullen ko men? In dit verband is het probleem, hoe internationaal toezicht zal worden gevestigd op het nako men van beslissingen betreffende vermindering van bewapening en het instellen van een verbod op aanmaak en opslaan van atoomwapens, er een van de eer ste orde", aldus de „Prawda". té van de Zuidslavische commu nistische unie en een der bekend ste theoretici van de partij, waar in voor opheffing van de Komin form wordt gepleit en gezin speeld op de oprichting van wat een nieuwe „socialistische inter nationale" genoemd zou kunnen worden. Het artikel kant zich te gen de „voogdij van een enkel land over de arbeidersbewegin gen in de wereld". Volgens het artikel zijn de Marxistisch-Leninistische theo rieën niet meer voldoende om 'n verklaring te geven van een aan tal nieuwe verschijnselen in de huidige ontwikkeling van de maatschappij en de sociale be trekkingen. Anderzijds hebben de ontwikkeling van de atoom energie en de snelle toeneming van productiemethoden tengevol ge daarvan het ontwikkelingspro ces van de sociale productieve krachten en de socialistische krachten ondersteboven gewor pen". Vlahovitsj stelt, dat het so cialisme zich niet slechts op een enkel manier ontwikkelt hij wijst daarbij op „de Chinese en de Zuidslavische revolutie" en meent, dat het beginsel, volgens hetwelk de wereld in twee blok ken (het kapitalistische en het socialistische) is verdeeld, terzij de gesteld moet worden. Later werd vernomen, dat bij de brand 4.300 vaten vliegtuig- benzine, 27.000 vaten automobiel- benzine, 2500 vaten petroleum en 4500 vaten stookolie verloren zijn gegaan. Volgens de eerste uitsla gen van het ingestelde onderzoek zou de brand te wijten zijn aan de onvoorzichtigheid van een inland se bewaker die zijn sigaret had aangestoken vlak bij een vat waaruit benzinedamp ontweek. Kroonprins Rupprecht, zoon van de laatste koning van Beie ren en pretendent voor de Beier se troon, is Zaterdag ter aarde besteld in de grafkelder van het Huis Wittelsbach in de Theatiner kerk in München. De prins, die Dinsdag op 86-jarige leeftijd overleed, was hoofd van het Huis Wittelsbach. Meer dan 20.000 Beieren maak ten deel uit van de stoet, die door een menigte van 200.000 mensen werd gadegeslagen. Behalve door leden van het Huis Wittelsbach wejrd de begra fenisplechtigheid door vertegen woordigers van de vorstenhuizen van Engeland, Griekenland en België, vertegenwoordigers van Duitse vorstenhuizen, aartshertog Otto van Habsburg en prins Fe lix van Luxemburg bijgewoond. Zaterdagmorgen op het fatale tijdstip van 8.15 uur werd door „The Times" schreef Zaterdag in een hoofdartikel over de ka binetscrisis in Indonesië, dat dit land een regering nodig heeft met een duidelijk mandaat. „Zon der een duidelijk mandaat kan er geen positief gezag worden uitgeoefend over het leger of wie dan ook". Het blad betoogt, dat de Indo nesische regering nog steeds niet is gegrondvest op een wettige ba sis. Het wijst er op, dat de lang verwachte en dikwijls uitgestelde algemene verkiezingen nu zijn bepaald op de 29e September en het zou gelukkig zijn, „indien de nieuwe regering de laatste zou zijn van een serie labiele kabinet ten". Het blad schrijft voorts, dat Soekarno een wijs besluit heeft genomen door zich buiten de for matie van een nieuwe regering te houden. „Er is lang een ver- borgn wantrouwen geweest bij de Masjumi en de socialistische partijen, dat de invloed van de president te dikwijls is uitgeoe fend ten gunste van zijn eigen partij, de P.N.I.", aldus „The Times". De Franse regering heeft Za terdag besloten het Marokkaanse vraagstuk te verwijzen naar haar speciale coördinatiecommissie in zake Noord-Afrika, die tegen Donderdag a.s. is bijeengeroepen. Het kabinet nam dit besluit na dat het zich de gehele dag had bezig gehouden met het bespre ken van rapporten van de minis ter voor Tunesische en Marok kaanse zaken, Pierre July, en van de nieuwe resident-generaal in Marokko, Gilbert Grandval. In het middelpunt van de gedach- tenwisseling stond een plan van Grandval voor een oplossing van de crisis in het protectoraat, wel ke voornamelijk een gevolg is van de steeds krachtiger worden de druk van nationalistische zij de om de twee jaar geleden ver bannen sultan Mohammed Ben Joessef in zijn waardigheid te herstellen. Naar verluidt houdt het plan van Grandval in, dat de nieuwe sultan Mohammed Ben Arafa, af treedt en zijn verbannen voorgan ger van zijn aanspraken op de troon afstand doet. Daardoor zou de weg geëffend zijn voor een re gering, waarin alle partijen en groeperingen in Marokko zouden zijn vertegenwoordigd. Deze re gering zou later een religieuze leider tot sultan kunnen kiezen. Hoewel de inhoud van Grand- vals voorstellen officieel nog niet bekend zijn, is er al veel critiek tegen gerezen, o.a. van de anti- nationalistische pasja van Marra- Wie thans in Limburg reist of er zijn vacantie doorbrengt, zal ongetwijfeld ook last hebben on dervonden van de vele kleine vliegjes, die zich op de mensen en dieren, huizen en heuvels neerla ten en de bewoners van deze pro vincie momenteel tot een ver schrikking worden. De voorruiten van de auto's worden, ondanks herhaald was sen, geregeld bedekt met vliegjes en de overblijfselen daarvan, fietsers moeten zakdoeken en hoofddoekjes voor neus en mond binden, om deze ongewenste klei ne gasten buiten neus en lucht pijp te houden. Het ergst zijn de bromfietsers er aan toe, die de handen aan het stuur en de gasmanette moe ten houden en daarbij haast niet in staat zijn om geregeld het ge laat van de plaag te ontdoen. De vliegjes dringen in hals en boord in ogen en oren, in neus en mond, in mouwen en broekspij pen. En het ergste is, dat zij overal de vacantiegangers bela gen en zich mengen in spijs en drank en slaapgenot. Menig ho tel- en pensionhouder vreest reeds voor vervroegd vertrek van een aantal „krieberig" wordende gasten. Bestrijding onmogelijk. Hoe komt Limburg en al leen deze provincie aan de plaag? Het is wel zeker, dat de klima tologische omstandigheden en 'n bepaalde vochtigheidsgraad van de lucht afgelopen weken hebben zorggedragen voor een ongekend geboorte-overschot van deze in secten. „Hommelwormen" heten deze uiterst kleine vliegjes, die nu in en rond bronsgroen eikenhout de lucht onveilig maken. In wezen zijn het onbelangrijke, onschade lijke en onopvallende insecten van nauwelijks enkele millime ters. Men zou moeite hebben een enkel exemplaat te ondekken. Doch in zwermen en grote aan tallen kunnen zij menigeen het leven vergallen. Een bestrijdingsmiddel is wel haast niet toe te passen. Binnens huis zou men insectenpoeders en verstuivingsmiddelen kunnen ge bruiken, doch zodra de beestjes een kier ontdekken, zweven nieu we drommen de huizen binnen. En buiten de deur kan men in het geheel niets doen. Het wachten is op ander weer. De vlieg zwermt niet van natu re. Feitelijk kan men hier ook niet van „zwermen" spreken. Het zijn de ernorme aantallen hom melwormen, die aan een sprink- hanenzwerm doen denken. Ook met de befaamde muggen plaag op de Afsluitdijk is deze invasie niet te vergelijken. De muggen ontwikkelden zich in enorme getale, toen het levens milieu door de overgang van zout naar zoet water in het IJssel- meer gunstig werd. In Limburg kan het alleen de milde zomer zijn, die de insecten zich in zó grote getale deed vermeerderen. Misschien zal ook een omslag in het weer er toe bijdragen, dat de vliegjes weer verdwijnen. De Limburgers hopen het van harte. En de vacantiegangers met hen, want die hommelwormen beder ven thans menigeen het onbe zorgd genoegen, dat hij in deze schone dreven hoopte te vinden. kesj, El Glaoui, die de huidige sultan, die met zijn steun aan de macht is gekomen, op de troon wil zien gehandhaafd. Waarnemers te Parijs achten het moeilijk voor premier Faure om zijn coalitieregering bijeen te houden, als hij het plan van Grandval als geheel zou aanvaar den. Volgens bepaalde kringen zal de resident-generaal, die deze week zelf zijn voorstellen in de hoofdstad zal komen verdedigen, evenwel aftreden als zijn plan niet wordt geaccepteerd. In Marrakesj zijn Zaterdag 146 Marokkanen door een rechtbank van de pasja tot gevangenisstraf fen variërend van een maand tot twee jaar veroordeeld wegens hun aandeel in de jongste onge regeldheden. Negentien beklaag den werden vrijgesproken, Dr Victor Levine, lid van de Newyorkse academie van weten schappen, heeft in een rede te Omaha, in de staat Nebraska, verklaard dat men op een een voudige manier een groot deel van de mensheid zou kunnen uit roeien door atoombommen in de Poolgebieden te laten vallen. Door de geweldige warmteont wikkeling zouden grote hoeveel heden ijs smelten, hetgeen zou leiden tot een stijging van het peil van de oceanen, waardoor steden als New York, Los Ange les, Londen, Parijs en Tokio on der water zouden komen te staan. „Wij en de Russen hebben vol doende atoom- en waterstofbom men om dat te doen", aldus dr Levine. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Minder buien. Veranderlijke bewolking met plaatselijk nog enkele buien, maar ook opklaringen. Krachti ge wind tussen Noord-West en Noord. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. DINSDAG 9 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.07 5.42 6.22 6.32 n.m. 5.25 6.00 6.40 650 ZON MAAN op onder op onder Aug. 9 5.14 20.20 21.57 12.12 10 5.16 20.18 22.27 13.32 11 5.18 20.16 23.05 14.50 12 5.19 20.14 23.56 16.03

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1