Neem maatregelen tegen 't verkeer Verdrietig feest in Philippine Het gestolen vliegtuig Wat brengt de Radio Nederland telt bijna 4 millioen beroepsbeoefenaren Vandalisme in Urk Droeve cijfers schreeuwen om verbetering Vergane scheepjes in verzande haven TWEEDE BLAD Zaterdag 6 Augustus 1955 10e Jaargang No. 3526 Wet beperking cadeaustelsel Oostduits protest NIEUW WERELDRECORD 800 METER. Amnestie in Tunesië Het vertrek der Britse troepen uit Oostenrijk Derde slachtoffer van brand in autobus bij Osnabrück overleden Kunstmatig maanlicht eeuw kan er veel veranderen In VRIJE ZEEUW De steeds toenemende ver- keersintensiviteit der laatste ja ren heelt ook het aantal ver keersongevallen in sterke mate doen toenemen. Zo sterk zelfs, dat een tweetal leden van de Tweede Kamer er opnieuw bij de minister van Verkeer en Water staat, mr Algera, op hebben aan gedrongen, dat er spoedig maat regelen zullen worden genomen om het steeds groeiende aantal verkeersongevallen te beperken door het nemen van drastische maatregelen. De cijfers, die hierbij aan het licht kwamen, spreken boekde len. Achtereenvolgens bedroeg het aantal verkeersongevallen in de jaren 1950, 1951, 1952, 1953, en 1954 resp. 20.554, 23.293, 25.235, 28.335, en 30.613. Het aan tal doden bij deze ongevallen be droeg resp. 1.021, 1.134, 1.097, 1.390 en 1.385, terwijl het aantal ernstig gewonden opliep met de cijfers 10.971, 12.500, 12.843, 14.535 tot 16.028. Uit deze getallen moge wel blijken hoe het met het verkeer in Nederland gesteld is en de Kamerleden vragen de minister dan ook met spoed maatregelen te nemen o.m. voor het veilig oversteken van voetgangers, voor de regeling van de snelheid in de kom der gemeenten, het bevorderen van het verkeerson- derwijs en de uitbreiding van het politietoezicht. ONVERANTWOORDELIJK EN ONGELOOFLIJK. Veel is er al over het verkeer gepraat en enige maatregelen zijn reeds getroffen, maar het cijfermateriaal wijst uit, dat de ze maatregelen bij lange na niet voldoende waren, daar het aantal ongevallen nog steeds stijgende is. Onverantwoord is het, dat zelfs mensen die van verkeersre gels weinig benul of geen weet hebben, op steeds snellere brom fietsen het verkeer kunnen door kruisen. Ongelooflijk is het, dat de politie nog steeds machteloos staat tegenover wegpiraten, die „snijden" en „scheuren". Treurig is, dat gewonden vaak uren op de weg blijven liggen tot er uitge maakt is welke ziekenauto hen „mag" vervoeren. Vreemd doet het bovendien aan, dat bewoners in Haarlem- Noord zich tot de Koningin heb ben moeten wenden om verbete ring van 't kruispunt Rijksstraat wegSchoterweg, waar reeds sinds 1 Januari j.l. 106 ongeval len hebben plaatsgevonden, dat B. en W. van de gemeente Haar lem zich reeds tot de regering hebben gewend met een plan tot verbetering en dit plan nog steeds niet is goedgekeurd en misschien zal worden afgewe zen. Inderdaad, het grootste aantal verkeersongevallen is te wijten aan de onvoorzichtigheid van de mensen zelf; acties voor veilig verkeer schijnen slechts tijdens de uitvoering van de actie succes te hebben, dit neemt echter niet weg, dat ook van regeringszijde alle middelen moeten worden aangewend om de verkeersonge vallen tot een minimum te be perken. WEL BEPERKING! Om de spanning op de bouw markt te verminderen is de re ningbouw maar houden een be perking in ten aanzien van het in uitvoering nemen van grote bouwwerken. Was tot nu toe slechts rijksgoedkeuring vereist voor bouwwerken boven 100.000 gulden, thans is deze som ver laagd tot 50.000 gulden voor wat betreft de bouwwerken van de nijverheid, terwijl tevens detze goedkeuring wordt vereist voor de overige bouwwerken tussen de 10.000 en 100.000 gulden voor zover de grens niet reeds lager was gesteld dan 100.000 gulden. Dit vindt zijn oorzaak in de steeds toenemende spanning op de arbeidersmarkt en de mate- riaalmarkt, waarbij de huidige ontwikkeling in de de bouwsec tor onverantwoorde gevolgen kan hebben. Weliswaar zal deze beperking geen invloed hebben op de bouw van gebouwen voor industrie en handel, maar vast staat, dat zij in ieder geval rem mend zal werken, zodat dit ook met de vorige maatregelen het geval was. De grote gemeenten, reeds door de vorige maatregel ge dwongen aan bouwwerken bo ven de 100.000 gulden geen uit voering te geven, worden thans opnieuw gedupeerd daar „rijks goedkeuring" nog al eens op zich doet wachten. Misschien zal deze beperking de woningbouw ten In staatsblad 345 is afgekon digd de wet beperking cadeau stelsel. Zij zal in werking treden op 1 Maart 1956. De Oostduitse regering heeft bij de Westduitse regering gepro testeerd tegen het uitgeven van een nieuwe postzegel ter herden king van het feit, dat in de afge lopen tien jaar bijna 10 tmillioen Duitsers uit de Oostelijke gebie den naar het Westen zijn ge vlucht. In een brief van het Oostduitse ministerie voor de Posterijen die op het Westduitse ministerie voor de Posterijen is, ontvangen, wordt gezegd dat brieven gefrankeerd met de nieuwe postzegels in Oost-Duitsland niet zullen wor den bezorgd. De brief bevatte tevens het verzoek aan de West duitse autoriteiten om „met het oog op de vermindering van de spanningen tussen Oost en West, die is begonnen" de postzegel uit de circulatie te nemen. Op de nieuwe potzegels is een groep vluchtelingen afgebeeld. gering per 1 Augustus overge- goede komen, maar dat is dan de gaan tot het instellen van ver- enige goede zijde van deze be verscherpte bepalingen voor de perkingsmaatregelen, al zal noc i bouwnijverheid. Deze verscherp- de arbeidsmarkt, noch de mate- te maatregelen zijn (gelukkig) niet van toepassing op de wo- riaalmarkt hiermede ontlast wor den. Ons land heeft in het afgelo pen jaar naar schatting ruim 4.000.000 mannelijke en vrouwe lijke beroepsbeoefenaren geteld. Deze schatting is gemaakt door de directie voor de arbeidsvoor ziening in haar jaarlijkse be schrijving van de arbeidsmarkt. De mannelijke beroepsbevolking omvatte in 1954 naar schatting 3.119.000 personen, de vrouwelij ke 972.000. Voor 1955 wordt een netto aanwas geraamd op 29.000 mannen en 14.000 vrouwen en voor 1956 30.000 mannen en 11.000 vrouwen. In de noordelijke provinciën en in Zeeland neemt de beroepsbe volking relatief langzaam toe. Door de hogere geboortecijfers en een vestigingsoverschot vertonen Noordbrabant en Limburg naar verhouding de sterkste groei van de beroepsbevolking. Voor de politierechter te Zwolle hebben Donderdag enige jonge mannen terechtgestaan die zich op 5 Mei op 't voormalige eiland Urk hebben schuldig gemaakt aan mishandelingen en het aan vallen van een meisje. Er liep een groep in feestkledij gestoken jongemannen op straat, die zon der enige aanleiding werd aan- Roger Moens, de bekende Bel gische middenafstandloper heeft het wereldrecord op de 800 meter tijdens wedstrijden te Oslo, Woensdagavond verbeterd. Hij liet een tijd afdrukken van 1 min. 45,7 sec., waarmede hij het zes tien jaar oude wereldrecord van Rudolf Harbig met 0,9 sec. ver beterde. Moens heeft hiermede één van de oudste en meest begeerde we reldrecords op prachtige wijze verbeterd. De Duitser Rudolf Harbig liep tijdens wedstrijden te Milaan op 15 Juli 1939 de 800 meter in 1 min. 46,6 sec. Na het startschot nam de Noor Finn Larsen de kop, gevolgd door Moens en Boysen. Het tempo was zeer hoog en na 400 meter noteerde men 52 sec. In de twee de ronde liepe Larsen de baan uit, kennelijk was zijn taak als gangmaker afgelopen. Moens nam de leiding en verhoogde nog de snelheid. Onder daverende toe juichingen van de menigte werd fle strijd tussen de Belg en Boy sen meter voor meter uitgevoch ten. Maar Moens behield de lei ding. Beide lopers spraken hun reserve-krachten aan op de laat ste 200 meter en Moens kwam als eerste over de eindstreep in de nieuwe wereldrecordtijd van 1 min. 45,7 sec., terwijl voor Au- den Boysen de niet minder schit terende tijd van 1 min. 45,9 sec. werd afgedrukt. Volgens de jury was Boysen met een meter gesla gen. Zowel Moens als Boysen heb ben dus het wereldrecord van Harbig royaal verbeterd. gevallen door een troep andere jongelieden. De kloppartij had tot gevolg dat er flinke klappen wer den uitgedeeld en dat de gehuur de feestcostuums werden bescha digd. Één van de jongens had bo vendien een argeloos op straat lopend dienstmeisje geslagen en samen met enige kornuiten haar vader, die te hulp snelde, mis handeld. De Urker jongemannen, allen in de leeftijd van omstreeks 23 jaar, kregen voorwaardelijke gevangenisstraffen en geldboe ten. De verdachten lieten ver stek gaan. Deze zaak was voor de officier aanleiding tot het maken van enige opmerkingen over de in Urk heersende toestanden, die z.i. op crimineel gebied verre van rooskleurig zijn. Vandalisme en mishandelingen vieren daar hoogtij. Spr. stipte als voorbeeld aan dat het voorkomt dat ont slagen mannen op Urk bij hun voormalige werkgevers uit wraak de ruiten ingooien. Het is verder voorgekomen dat men er moed willig huisraad vernielt en er gens anders waren voorbereidin gen getroffen een zwaar gewicht op de hoofden van voorbijgan gers te laten vallen. De officier van justitie ver klaarde dat zijn geduld uitgeput raakt en hij waarschuwde dat hij in het vervolg niet meer zal vol staan met het eisen van geld boeten wanneer er gevallen van vandalisme op Urk worden be handeld. De politierechter voegde er aan toe dat het eiland Urk niet op zijn verzoek aan het vasteland is verbonden. De Franse regering zal een wetsontwerp indienen betreffen de het verlenen van amnestie aan ongeveer 300 vroegere Tunesi sche terroristen, aldus is Don derdag na een bijeenkomst van het kabinet meegedeeld. Het wetsontwerp zal worden ingediend in October, nadat het parlement zijn nieuwe zitting zal zijn begonnen. Het aantal arbeidsplaatsen is in 1954 met 70.000 voor mannen en 25.000 voor vrouwen toegeno men. Deze toeneming geschiedde onder invloed van de gunstige conjunctuur. Het totale aantal arbeidsplaatsen bedroeg in 1954 gemiddeld 4.013.000, waarvan er 3.047.000 door mannen en 966.000 door vrouwen werden ingeno men. In 1954 werkte 42,7 °/o van de beroepsbevolking in de nij verheid 13 °/o in de land- en tuin bouw en de visserij en 45 in de dienst sector. Deze percenta ges bedragen afzonderlijk voor mannen 47, 15 en 38 "/o en voor vrouwen 27, 9 en 64 "/'o. Aangenomen wordt, dat de hoogconjunctuur in 1955 en 1956 zal aanhouden. De toeneming van het aantal arbeidsplaatsen wordt daardoor geraamd op 35.800 voor mannen en 15.300 voor vrouwen resp. op 25.000 en 20.000. Op het Britse ministerie van Oorlog wordt vernomen, dat het eerste bataljon van het regiment van Middlesex in twee contingen ten respectievelijk 12 Augustus en 4 September naar Engeland terugkeert. Het is 't belangrijkste onderdeel van de in Oostenrijk gestationneerde Britse troepen. De rest zal geleidelijk binnen de door het vredesverdrag gestel de termijn van 90 dagen na het inwerking treden van het ver drag (27 Juli) worden terugge trokken. Dinsdagavond is ten gevolge van de zeer ernstige brandwon den, opgelopen bij het autobus ongeluk e Osnabrück op 11 Juni j.l. in het .Marienhopital" aldaar overleden het dertienjarig zoon tje Jan van de familie Johannes Ardesch, uit Den Ham. Er bestond voor zijn leven reeds van het eerste ogenblik grote vrees. De jongen is het der de slachtoffertje van het ongeluk. In het ziekenhuis te Osnabrück worden nu nog drie kinderen verpleegd. Hun toestand is goed. Natuurkundigen in dienst van de Amerikaanse regering zullen de volgende maand trachten, kunstmatig maanlicht boven Nieuw-Mexico tot stand te bren gen, zo is in Washington bekend gemaakt. Hiertoe zal o.m. een raket met een betrekkelijk ge ringe hoeveelheid natrium afge schoten worden, waarbij het na trium op de vereiste hoogte als damp wordt verspreid, mogelijk door middel van een explosie. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft de proef hoofdzakelijk ten doel, de juistheid vast te stellen van de veronderstelling, dat in de ijle atmosfeer ongeveer 100 km boven de aarde een laag voor komt waarin zich natriumdeel- tjes bevinden. De proef zal omstreeks 6 Sep tember genomen worden door natuurkundigen, verbonden aan de afdeling voor wetenschappe lijk onderzoek van de lucht macht. Professor D. R. Bates van de Queens-universiteit te Belfast, heeft onthuld, dat ook Engeland kunstmatig maanlicht wil maken door het afschieten van raket ten met natrium. Enkele ponden natrium zouden een fantastisch licht teweegbrengen, zo ver klaarde hij. Het bovenste gedeel te van de atmosfeer bevat, aldus prof. Bates, ongeveer een deel natrium op één billioen nadere delen. Door de hoeveelheid na- triumdeeltjes sterk te vermeer deren zou, zo gelooft prof. Bates, het beoogde effect verkregen worden. Vrijwel onzichtbaar in het zand langs de weg ligt de Isabella- sluis van het nu 450 jaar oude Philippine. We steppen uit de auto en zoeken naar de haven, maar ontdekken, dat er in geen velden of wegen enig water is te vinden. We staan voor een sluis en op een walkant. Er liggen zelfs twee oude scheepjes in het gras. Bij nadere beschouwing ontdek ken we sporen van een droogge- lopen en begroeide inham, met een los- en laadwal, nu nutteloze dijken en half verscholen langs de weg ook de ruïne van de oude sluismuur. We blikken neer op de zuidelij ke uitloper van de eens zo ge vreesde Braakman. Van oudsher bonden de stoere Zeeuwen in Zeeuws-Vlaanderen de strijd met het water aan. Ge duldig zwoegden de monniken aan primitieve dijkjes, die de op- zwiepende watermassa's moes ten keren. Jarenlang plukte Zeeuws-Vlaanderen de vruchten van hun arbeid, tot het water plotseling weer alles verzwolg wat was opgebouwd. In 1440 sloeg een geweldige springvloed opnieuw de dijken door en nu scheen alles; verloren. Over een geweldige oppervlakte kolkte de zee het land in. Twee schrikwekkende armen strekten zich uit naar Gent en Antwerpen. Ontelbare mensenlevens gingen verloren, het vee verdronk en enkele welvarende dorpen ver dwenen van de landkaart. „Braakman" noemden de om wonenden alras deze nieuwe zeearm. Er werden dijken om heen gelegd, om het nog immer dreigende water geen nieuwe prooi te gunnen. Hier en daar waagden monniken, edelen met hun lijfeigenen en de poorters van Biervliet, Axel en Neuzen het om kleine stukjes land terug te winnen op de langste uitlo pers, maar een enkele November storm deed veelal de noeste arbeid teniet en sloeg nieuwe bressen in de zwakke bedijking. In de loop der eeuwen stelden nieuwe geslachten zich volledig in op de aanwezigheid van het water. De strijd duurde voort en met moderner middelen wist men soms belangrijke gedeelten in te polderen en te behouden, maar ondertussen voeren de vissersschepen af en aan naar de Honte, de tegenwoordige Westerschelde. VISSERS ZONDER ZEE. Zuidelijk van de Braakman ligt Philippine, 450 jaar geleden ge sticht rond het naar Philips II genaamde fort aan deze zeearm, met oen bevolking van vissers. Kleine scheepjes haalden de mos selen op en Fransen en Belgen kwamen aan deze haven de schelpdieren halen. Meer dan honderd schepen lagen soms ge lijk voor de wal. In 45 staminee- tjes konden de zeelui zich laven. Philippine is reeds, lang geen vissersplaats meer. De haven is verzand. Het water drong zelfs bij hoog tij niet meer zover in de Braakman door. Mosselen wor den er sinds jaren niet meer verhandeld. Visserskinderen worden er op geleid voor de landbouw en som migen van hen hebben de zee nooit gezien... Zoals, het ging met de haven van Philippine, zo staat het ook met de Isabellaslüis. Nog niet zo lang geleden loosden 12.000 ha Belgisch gebied hier hun water op de Schelde. Nu liggen de steenklompen half verscholen langs de wegberm en overwoe kert het gras de vroegere vaar geulen. Langzamerhand heeft de Braak man zich teruggetrokken naar het noorden. Het hoge water overspoelde tot voor enkele ja ren nog de zandgronden, maar daar waar vegetatie opbloeide, lag de vroegere zeearm al geheel droog. Van het zuiden naar het noorden gaande, verbreedde zich echter de waterspiegel en uit eindelijk, tussen Biervliet en Hoek en verder, ontwaarden we in 1951 de eens onbedwingbare vloed. De vloed, die hier nadieh niet terugkeerde. BADGASTEN IN EEN POLDER. In 1951 is de Braakman geheel drooggemalen. De eerste spaden zijn in 1951 al in de grond gesto ken, grote machines met machti ge 'armen groeven een spuikom van 160 hectaren, waar water blijft staan om als enorme accu mulator de Belgische afvoer te kunnen opvangen en verder te lozen door nieuwe sluizen in de afsluitdijk langs de Westerschel de. In de zomer van 1952 kwam deze sluis gereed, in 1953 werd de dijk gesloten. Nu strekt zich langs de voormalige Isabella slüis een nieuw kanaal uit, dat het overtollige water van onze zuiderburen aanvoert ais in de laatste eeuwen voor de verzan ding. En midden in de Braak manpolder komen nog later bad gasten en watersportliefhebbers de stranden bevolken, welke nu langzamerhand droogvallen. De totale kosten? Ze zijn ge raamd op zeven en een half mil lioen gulden voor het bedijken, wegenaanleg, bruggenbouw en verkaveling. Juist de prijs van één dag oorlog... maar de wereld is er niet mee gebaat. Behalve de landaanwinning biedt de inpoldering van deze zeearm nog een groot voordeel: de eeuwenlange scheiding tussen West- en Oost Zeeuws-Vlaande ren wordt opgeheven. Nieuwe wegen, waarvan één over de af sluitdijk, zullen Breskens met Terneuzen, Oostburg met Hulst verbinden. De omweg van tien tallen kilometers vervalt. En langs de bochtige weg tussen België' en de Braakman inge klemd, behoeven zich geen zware vrachtauto's meer te wringen op zoek naar een ander deel van Nederland. DE PH. HEEFT AFGEDAAN. Op 13 en 14 Augustus viert Philippine het 450-jarig bestaan. Maar het is geen uitbundig feest. Oude vissers staan langs de ver zande haven. Grote handelaren in mosselen zochten hun toe komst in de tuinbouw. Er komen geen karren meer uit het zuiden om hier het Zeeuwse product van de ka te halen. Op de kade groeit gras. In een droge vaargeul ligt een vergaan houten vaartuig, waarop we nauwelijks; nog de aanduitdüig van herkomst kunnen lezen. Vroeger was de Ph. een beken de verschijning op de wateren... Voor Philippine valt de om schakeling moeilijk. ZONDAG'7 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws en postduivenber.; 8.18 Weer of geen weer; 10.00 Voor de kinde ren; 10.30 Kerkdienst; 12.00 Sport- spiegel; 12.05 Amus. rauz.; 12.35 „Even afrekenen, heren!"; 12.45 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.05 Me- ded. of gram.; 13.10 Voor de mi litairen; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Radio Philh. ork.; 15.05 Caus.; 15.25 Strijkkwart.; 16.00 Dansmu ziek; 16.30 Sportrevue; 17.00 Cau serie; 17.20 Idem; 17.30 Voor de kinderen; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nws en sportuitslagen; 18.30 Gram.; 18.55 Hoorspel; 19.15 Gr.; 19.30 De amateur musicus; 20.00 Nws; 20.05 Journaal; 20.15 Amus. muz.; 20.45 Hoorspel; 21.30 Lichte muziek; 22.10 Operamuz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Eerste intern, ten toonstelling van atoomenergie voor vreedzame doeleinden te Genève; 23.25 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuw»; 8.15 Gram.; 8.30 Herv. vroegd.; 9.30 Nws; 9.45 Gram.; 9.55 Plech tige Hoogmis; 11.30 Gram.; 11.45 Kamermuz.; 12.20 Apologie; 12.40 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.10 Lunch concert; 13.40 Boekbespr.; 13.55 Kamerorkest; 14.20 Klankbeeld; 14.50 Oratorium; 16.10 „Katholiek thuisfront overal!"; 16.15 Sport- reportage; 16.30 Vespers; 17.00 Geref. kerkdienst; 18.30 Gewijde muz.; 18.50 Nws uit de kerken; door PERCY KING. 29) Lance gehoorzaamde. Toen hij de galerij had bereikt, floot hij schel door de tanden. Na een paar minuten kwam hij terug. Zijn glimlach was verdwenen; zijn blauwe ogen stonden troe bel. De lugubere ontdekking had hem danig van streek gebracht. „Één van de passagiers, de lange," deelde hij Lew mee. „Hartstikkedood. Ik had nooit gedacht, dat de snuiter zó veel bloed zou hebben. Er ligt een plas, groot genoeg dat een stoom boot er in kan keren." Croudson vloekte en trad voor de divan. Hij zag Fenture grim mig aan. „Waarom deed je het" „Stel je niet aan!" Algernon tikte tegen zijn voorhoofd. „Je loopt met molentjes, man. Ik vond Blake dood boven aan de trap en die kaalgeplukte raaf," hij wees woedend op Healty, „zag me bij het lijk geknield. Het was voldoende voor hem om me van moord op Blake te beschuldigen. Ik vermoordde hem niet. Waar om zou ik het gedaan hebben." Lew's glimlach was in hoge mate onpleizierig. „Dat weet ik (Nadruk verboden). niet. Maar je kunt er van ver zekerd zijn, dat ik mijn best zal doen om het uit te vissen." Fenture duidde op Steven Hea- ly. Niet omdat hij hem van de moord verdacht; alleen omdat hij furieus was over het zinloos ge daas van de kerel. „Vraag het hem. Hij was al op de galerij toen ik Blake vond. Wat voerde hij er uit?" De Biljartbal slikte een paar keer. Hij streek met een bevende hand over de glimmende sche del. ,,'k-'k Kon niet in slaap k- komen, bij geen m-mogelijkheid. Ik meende een v-vreemd ge-ge luid op de ga-galerij te horen, een ge-gekreun alsof iemand p- pijn leed. D-daarom k-kleedde ik me aan en g-ging k-kijken wat het k-kon zijn." Croudson luchtte ditmaal een ganse verzameling krachttermen. Hij liep een keer of wat om de ronde tafel heen. Toen plantte hij zich weer voor de divan en zag Algernon aan alsof hij hem met innig genoegen een baaltje cyaankali zou laten slikken. Fenture lachte. „Wind je niet op, Lew! Veel te gevaarlijk voor een dikkerd op jouw leeftijd! Best mogelijk, dat de zaak zich heel anders heeft toegedragen dan wij denken. Ik vermoordde in ieder geval Blake niet en ik geloof, dat Healy het evenmin deed. „Mij een zorg, wat jij gelooft!" repliceerde Croudson fel. „Ik kijk niet om, als achter me „brave jongen" wordt geroepen, maar van moord moet ik niets hebben. De misdaad is gepleegd in een huis, dat ik tijdelijk in bezit heb genomen. Het zal er op uitdraai en, dat ik er de sigaar voor wordt. Ik...." „Niet noodzakelijk," viel Fen ture hem in de rede. Hij kreeg een inval en het scheelde weinig of hij had er om gegrinnikt. „Je vergeet Kerr. In het eerst zag ik Blake voor Alf Kerr aan. Het blijkt, dat ik me vergist. Maar hij kan wel degelijk Kerr's mede plichtige zijn geweest." Lew fronste de wenkbrauwen. „Wat bedoel je?" „Wel, volgens dat radiobericht is Alf Kerr er vandoor met hon derd duizend pond. Je kunt er een pruim op nemen, dat hij het geld bij zich heeft; zo'n spaar potje vertrouw je een ander niet toe. De snelste manier, om er tussenuit te knijpen, is per vlieg tuig. Alleen had Kerr, netzomin als één van ons, er het flauwste vermoeden van, dat je hem zou laten schaken." Croudson stond een poosje in gedachten, het voorhoofd in rim pels. Toen knikte hij: „Ga door." „Ik veronderstel alzo, dat Bla ke de medeplichtige van Ken- was. Hij zag in de gedwongen landing een prachtgelegenheid, om de buit in te pikken. Daarom ging hij naar het vliegtuig, snuf felde in de bagage-afdeling, vond wat hij hebben wilde en bracht het valies met de honderd dui zend pond naar hier. Zijn plan was, het ergens te verstoppen tot de wind uit een gunstiger hoek zou waaien. Maar het zat Blake niet mee. Op de galerij ontmoet te hij Kerr, die wilde gaan doen wat de ander zo juist gedaan had. Toen hij merkte, hoe ge meen hij door Blake was bedu veld, verloor hij - het hoofd en stak de trouweloze compagnon overhoop. Ook Kerr had geen ge luk. Vóór hij zich met het valies uit de voeten kon maken, werd hij verrast door Healy en mij. Waarschijnlijk liet hij het met opzet liggen. Hij snapt drommels goed, dat het valies met de kost bare inhoud hem niet alleen aan wijst als Alf Kerr, maar ook als Blake's moordenaar. En hij wil voorkomen, dat zijn identiteit uitlekt, nogal wiedes." Lew keek Algernon vorsend aan, eer hij zei: „Jij schijnt heel wat te weten, vrind. Kent zelfs Kerr's voornaam Alf. Die werd in het radiobericht niet genoemd. Hoe zit dat?" „Doodeenvoudig, Lew. Ik ben Londenaar. Niet één Londense jongen, of hij heeft het nodige over Alf Kerr gehoord!" (Wordt vervolgd). 18.55 Boekbespr.; 19.10 Koorzang; 19.30 Caus.; 19.45 Nws; 20.00 Gr.; 20.40 Act.; 20.55 Gram.; 22.40 Caus. Daarna: Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Gr. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.15 Lichte muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de soldaten; 14.00 Opera concert; 16.00 Gram.; 17.45 Nws; 18.05 Gram.; 18.30 Godsd. half uur; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorsp.; 21.15 Verz.progr.; 22.00 Nws; 22.15 Dansmuz.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. MAANDAG 8 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Voor de vrouw; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.15 Radio Philh. ork.; 11.45 Voordr.; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- an tuin- bouwmeded.; 12.35 Voor het plat teland; 12.42 Volksliedjes v. bal laden; 13.00 Nieuws; 13.15 Me- ded. of gram.; 13.25 Metropole orkest; 13.55 Koersen; 14.00 Lich te muz.; 14.30 Boekbespr.; 14.50 Orgel en zang; 15.15 „Het Spec trum"; 15.40 Gr.; Ï7.05 Wereld jamboree 1955; 17.20 Tiroler mu ziek; 17.50 Militaire caus.; 18.00 Nws; 18.15 Surinaamse volksmu ziek; 18.30 Amus. muz.; 19.00 Gi taar, bas en drums; 19.15 Viool en piano; 19.50 Journaal; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 20.50 Hoor spel; 21.10 Vrolijke zomerklan- ken; 21.25 Gram.; 22.00 Lichte muz.; 23.15 Sportreportage; 23.20 Gram.; 23.25 Idem. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Lichte muz.; 10.05 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Wedstr.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Banjo-orkest; 13.45 Gram.; 14.05 Voor de jeugd; 14.30 Gr.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kamerkoor; 15.40 Gram.; 16.00 Bijbeloverden king; 16.30 Strijkkwartet; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Instr. trio; 17.40 Beursber.; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Koorzang; 18.15 Gram.; 18.30 Lichte muz.; 19.00 Nws; 19.10 Orgelconc.; 19.30 Pari. comm.; 19.45 Carillonspel; 20.00 Radiokrant; 20.20 Lichte muziek; 20.50 Discussie; 21.10 Radio Phil- harm. ork,; 21.50 Causerie; 22.15 Metropole ork.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.15 Pianosp.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Pia nospel; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 15.15 Omroeporkest; 16.00 Koer sen; 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.25 Caus.; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Symph. ork.; 20.46 Gram.; 21.00 Symph. ork.; 21.35 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Lichte muziek; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5