Uit de Binnenlands nieuws \f(m> <U {houw Provincie meer mans ^m.Tlrbevdeh"id 7 r De conferentie van atoomgeleerden te Londen. Per auto van de Noordpool naar Kaapstad VOETBAL Beursoverzicht AXEL. HOEK. WAARDE ZAAMSLAG. Massale staking in Marrakesj. Betoging in Amman tegen westelijke grote mogendheden. Reis naar de maan. Richard\\Pape even in Amsterdam. Uitwisseling van militaire missies fttussen Engeland en Rusland. Critiek op verbod van enige Nederlandse bladen. PROTOTYPE VAN DE KUNST MAAN OP DE „E 55". Engeland gaat atoom-koopvaardijschip bouwen Het .internationaal congres I Het congres, dat belegd was van atoomgeleerden", dat te Lon- door de „internationale beweging den onder leiding van sir Waltervoor een wereldregering", werd Elliott voormalig conservatief Vrijdag beëindigd, nadat men minister, zijn beraadslagingen is had besloten dat een groep ge- begonnen, heeft vier commissies leerden van alle vertegen .voor gevormd, die een studie maken van 1. De nadelige gevolgen van atoomstraling op dieren, planten en het weer;' 2. De biologische gevolgen van intensief vreedzaam gebruik van atoomenergie; 3. De technische problemen van controle op de atoomenergie 4. De persoonlijke en collec tieve verantwoordelijkheid der geleerden. Lord Salisbury, de minister voor atoom-aangelegenheden, heeft een boodschap gezonden dat de Britse regering tot haar spijt niet op de conferentie ver tegenwoordigd kan zijn, zij wacht rapport af van de Britse raad voor medisch onderzoek naar de nadelige gevolgen van atoom stralingen. Wel heeft het Britse bureau voor atoomenergie twee deskundigen afgevaardigd naar het congres. Lord Russell heeft een resolu tie ingediend, waarin er bij de regeringen op aangedrongen wordt oorlog te voorkomen, pro fessor Marcus Oliphant uit Au stralië een resolutie, die de rege ringen vraagt de wetenschap voor de welvaart der mensheid te doen toepassen. De Russische pbofessor Top- sjief deed twintig exemplaren van het vijf delen beslaande ver slag; van de eerste zitting der Sowjetrussische academie van wetenschappen over het gebruik van atoomenergie voor vreed zame doelen ronddelen. PROV. STATEN VAN '/MELAND SUBSIDIËREN UITGAVE ZEEUWS WOORDENBOEK. De Provinciale Staten van Zee land hebben besloten de uitgave van het Zeeuws woordenboek, dat tot stand kwam op initiatief van de Zeeuwse vereniging voor diaflect onderzoek, te subsidiëren. De Provinciale Staten van Zeeland zullen daarvoor gedu rende vijf jaar een bedrag van 2380 per jaar uittrekken. Met de uitgave als zodanig is een bedrag van 28.800 gemoeid. De Provinciale Staten van Zuid- Hoüand zullen gedurende vijf jaar ƒ500 per jaar bijdragen en de rest van het bedrag, de helft dus, zal door de Nederlandse or ganisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek worden geschonken. Cursus beëindigd. Ten huize van mevr. Maris werd deze week de door de afde ling Axel van de Bond van Plat telandsvrouwen gehouden cursus in het vervaardigen van lampe- kappen beëindigd. Deze cursus stond onder leiding van mevr. Mennes uit Kapelle. Dat deze leiding in goede handen berustte, bewees wel de talrijke tentoongestelde zeer mooie lam- pekappen, die in grote verschei denheid van grootte en kunstzin nige uitvoering door de cursisten waren vervaardigd. Daar de cur sus slechts enkele weken in be slag heeft genomen, moet er door de cursisten wel bijzonder hard zijn gewerkt. Een succes niet al leen voor mevr. Mennes, maar ook voor de cursisten, die met grote voldoening op de gevolgde lessen kunnen terugzien. Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. Meeusen slaagde dezer dagen voor het examen hoofdak te lager onderwijs. Jongetje verdronken. Gistermiddag omstreeks half is de 12-jarige Abraham Deij lens het zwemmen in de Wes- terschelde bij de zogenaamde Westveerdijk verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet ge vonden. Bezoek badinrichting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand Juli 1188 baden genomen. digde landen onder leiding van de Britse natuurkundige prof. Rotblat een rapport zal opstellen over het vernietigend vermogen van atoomwapens en over de eventuele nadelige gevolgen van het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Dit laatste punt zal op speciaal verzoek van de Russische dele gatie worden bestudeerd. Men hoopt het bewuste rapport te kunnen bespreken op een volgen de conferentie, die over ongeveer een jaar te Den Haag zal worden gehouden. Met algemene stemmen werd een resolutie aanvaard, waarin op alle regeringen een beroep wordt gedaan om „openlijk te er kennen, dat zij door middel van een oorlog haar doel niet kunnen bereiken", gezien het feit, dat er „in elke toekomstige oorlog waar schijnlijk atoomwapens zullen worden gebruikt, die dreigen de mensheid een onmetelijk leed te berokkenen en mogelijk het einde- van de mensheid betekenen De Britse philosoof Bertrand Russell zeide tot de 130 afgevaar digden, dat de resolutie zo was opgesteld, dat deze zowel vooi „onze Russische vrienden" als voor het Westen aanvaardbaar was-. Namens de Russische dele gatie verklaarde prof. Goloensky, dat de aanvaarding van de reso lutie een belangrijke bijdrage zou zijn tot het streven naar in ternationale vrede en veiligheid. De leider van de Sowjet-af- vaardiging, prof. Toptsjief, noem de de conferentie een duidelijk succes. Prof. Marcus Oliphant (Austra lië) wees op de mogelijkheid, dat door atoomenergie bewogen vliegtuigen en schepen een „do delijke besmetting" achter zouden kunnen laten. Volgens hem dient men een internationale studie te maken van de biologische en me dische gevolgen van atoomwa pens alsmede van het vreedzame gebruik van atoomenergie. Hodgson (Londen) verklaarde dat het gemakkelijker zou zijn om de vervoersmiddelen van atoom wapens te controleren dan het vervaardigen van de wapens zelf. De conferentie heeft een rap port aanvaard, waarin besloten is aan de vier regeringen, die in Ge- nève geconfereerd hebben, het vertrouwen uit te spreken, dat met kracht zal worden gewerkt, om de maatregelen voor een vre delievende regeling van de inter nationale geschillen ten uitvoer te brengen. Het grootste deel van de Ma rokkaanse bevolking van Marra kesj is Vrijdag in staking gegaan uit protest tegen het besluit van de pasja, El Glawi, dat de Arabi sche bevolking moet betalen voor het onderhoud van een nieuw contingent Berber-troepen, dat de orde moet handhaven. De krachtig anti-nationalisti sche pasja heeft 500 Berbers uit de bergen laten komen om zijn persoonlijke wacht te versterken. De inwoners van het Arabische stadsdeel moeten nu 500.000 fr. per dag betalen voor het onder houd van deze troepen, die bij de bevolking zeer impopulair zijn. De proteststaking omvat winke liers, Arabische zakenlieden en arbeiders. Intussen is de avond klok, die op 21 Juli werd inge steld, in de Europese wijk Don derdag opgeheven, maar in het Arabische stadsdeel is de avond klok van kracht gebleven In Casablanca heeft de politie 14 Marokkanen gearresteerd on der beschuldiging een groot aan tal pogingen tot brandstichting te hebben gedaan. Een militair gerechtshof in Casablanca ver oordeelde Vrijdag vijf Marokka nen ter dood wegens terrorisme. Een zesde Marokkaan, ervan be schuldigd een wapen verborgen te houden werd tot tien maanden gevangenisstraf en een boete van 12.000 fr. veroordeeld. 2.000 Arabische politici hebben Vrijdag op een openbare bijeen komst te Amman, luidkeels leu zen geuit tegen Engeland, de V.S. en vooral Frankrijk in verband met de buitenlandse politiek dier landen tegenover de Arabieren. Ministers, partijleiders, parle mentsleden en leden van Arabi sche diplomatieke missies hiel den redevoeringen, gericht tegen het kolonialisme en net Franse militaire optreden in Marokko. De vergadering besloot bijdra gen te verzamelen voor revolu- tionnairen en Frankrijk maat schappelijk en economisch te boy cotten. Zij zond ook boodschap pen aan Frankrijk, Engeland, de V.S., Italië, Duitsland, België en de Verenigde Naties met het ver zoek om tussenkomst in deze kwestie. De vergadering ging rustig uiteen. De Jordaanse re gering had voorzorgsmaatrege len genomen om ongeregeldhe den te verhinderen. POLITIE Pf NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlands Zulvelbureau, 's Gravenhage Volgens dis Sowjet-geleerden zullen mensen in vijf tot tien jaar een reis naar de maan kunnen maken, aldus A.F.P. Prof. Chlebtzewitsj, voorzitter van het technische comité van de astronautische sectie der Sow- jet-Unie dat belast is met de be studering van het radiografisch besturen van projectielen, heeft in een voordracht in een lucht vaartclub te Moskou verklaard dat het zenden van een raket naar de maan reeds thans moge lijk is wat betreft de techniek van de voortdrijving en het ra diografisch besturen der projec tielen. Er zou eerst een raket naar de maan worden gestuurd, met aan boord een wagen met rupswielen, die, voorzien van een compleet laboratorium en van de aarde uit bestuurd, over de maan zou rijden en gegevens, over de plaat selijke omstandigheden per radio en televisie naar de aarde zou zenden. Op grond van de vooraf opgedane ervaringen zouden daarna raketten met mensen naar de maan kunnen gaan. Na de „verovering" van de maan, aldus de Sowjet-geleerde, zouden andere planeten, zoals mars en venus, aan de beurt kunnen ko men. Gistermiddag is uit Kopenha gen, via Hengelo, waar hij even heeft gerust in Amsterdam aangekomen de Engelsman Ri chard Pape, die bezig is aan een tocht van de Noordpool naar Kaapstad. Hij maakte deze tocht per auto. De Britse regering onderzoekt Sowjet-voorstellen betreffende het uitwisselen van militaire mis sies en het wederzijds bezoek van oorlogsbodems, zo heeft het „Fo reign Office" meegedeeld. Maarschalk Boelganin bracht Donderdag in zijn rede tot de opperste Sowjet deze voorstellen w.eer ter sprake, die hij indertijd persoonlijk te Genève aan pre mier Eden heeft gedaan. Op 29 Juli jl. startte hij met zijn reisgezel, de Noorse foto graaf Johan Brun, van het noor delijkste puntje van Noorwegen. Na allerlei wederwaardigheden belandde hij in Oslo, en vertrok vandaar op de derde Augustus naar Kopenhagen. Hij zette zijn reis voort naar Nederland, dat hij heeft leren kennen toen hij er tijdens de oorlog met een toestel van de R.A.F. werd neergescho ten. Richard Pape is namelijk gedu rende de oorlog vlieger bij de En gelse luchtmacht geweest, en heeft op grond van zijn verdien sten de „British Military Medal", de Poolse luchtadelaar, en het Nederlandse kruis van verdienste gekregen. Zijn oorlogervaringen heeft hij neergelegd in twee boe ken, nl. „Boldnes be my friend" en ,,Arm me audacity". Over 36 uur meende Pape in Gibraltar te kunnen zijn. Daar wil hij rust houden. Via Algiers en de Sahara gaat het dan verder zuidwaarts. „De moeilijkheid is niet, of de machine het houden zal. De menselijke factor is be langrijker. De auto houdt het wel", zei de heer Pape, daarbij speciaal doelend op zijn metgezel Johan Brun. „Hij is doodop", zei hij, met een knikje in Bruns rich ting. Toen hem naar de reden van zijn breuk met Gunnar Mei le, persfotograaf in Oslo, met wie hij eerst van plan was de tocht te volbrengen werd ge vraagd, zei hij: „You should'nt kick a man when he is lying down". Meer wilde hij er niet over zeggen. De auto, waarin Pape en Brun reizen, is een Austin, die hij van een Noor heeft overgenomen Aanvankelijk zou men de tocht maken in een nieuwe auto, maar daarmee heeft Pape een ongeluk gehad, toen hij ermee naar het Noorden was gereden. „In het noorden van Noorwegen kan men de wegen nauwelijk wegen noe men". Gedurende de rit schrijft hij 'n nieuw boek. Daarvoor maakt hij gebruik van een dictaphoon. Aan boord van de auto voert het tweetal een radio mee, die zij in afgelegen gebieden in geval van nood kunnen gebruiken om contact te zoeken met de bewoon de wereld. In 36 uur hebben Pape en Brun vijf landen doorkruist. Tijd or thee te drinken hebben we nog niet gehad, aldus de Engelsman! VRACHTAUTO OP BUS INGEREDEN. Eén dode. Een kleine vrachtauto is gister avond op de kruising Bunscho terstraat in de rijksweg Baarn Hoevelaken met grote snelheid ingereden op een autobus, die met arbeiders van de Zuiderzee werken onderweg was naar Edam. De bestuurder van de vracht wagen, de 55-jarige v. d. Brink uit Amersfoort, zou de bus geen voorrang hebben verleend. Door de botsing werd de heer v. d. B. uit de auto geslingerd en bleef dodelijk gewond aan de kant van de weg liggen. De autobus, die een halve slag om had gemaakt, werd aan de linkerzijde gedeeltelijk opengere ten. Het gelukte de chauffeur de bus in bedwang te houden, slechts gedeeltelijk gekanteld kwam zij in een greppel tot stil stand. Wonder boven wonder liep geen van de veertig inzittenden van de bus enig letsel op. Het onafhankelijke, in de Engelse taal verschijnende blad, „Times of Indonesia", dat de laatste tijd aan de zijde van de oppositie staat, schrijft niet over tuigd te zijn door de argumenten, die van de zijde van het parket zijn aangevoerd voor het verbod LIFTER BESTAL EXPEDITEUR. De rijkspolitie heeft dezer da gen gearresteerd, verdacht van verduistering, de 17-jarige P. S. uit Baflo. Daags nadat de jonge- weer op enige Nederlandse bladen in j man weer op vrije voeten was Indonesië. Het blad schrijft nietgesteld, maakte hij een uitstapje over het verbod van andere bui-1 met de expediteur K. D. uit tenlandse bladen en periodieken, j Baflo. In een onbewaakt ogen- Het blad zegt niet te kunnen blik stal hij 100,uit een por- inzien hoe enkele kranten in een tefeuille van de expediteur. De DRIE DUITSE LEGIONNAIRES VLUCHTTEN UIT VREEMDE LINGENLEGIOEN. Het Duitse m.s. „Gertrud", dat Donderdag de haven van Am sterdam binnen liep, had behalve de vrachtgoederen, drie Duitse jongelui aan boord, die het Fran- .se vreemdelingenlegioen waren ontvlucht en zich nu in handen van de Amsterdamse vreemde lingenpolitie bevinden. De Duit sers, waarvan er twee twintig en één 26 jaar is, hadden in 1954 vrijwillig dienst genomen in het vreemdelingenlegioen, één hun ner was opgeleid tot parachutist. In Noord-Afrika kregen zij een vreemde taal de orde en rust in Indonesië kunnen bedreigen, aangezien de meerderheid van de Indonesiërs geen Nederlands kent. Het blad meent, dat buiten landse bladen alleen dienen te worden verboden indien zij de lezers opzetten tot geweld of ver raad. Men heeft niet verklaard, dat de Nederlandse bladen dit doen, aldus de „Times of Indonesia". Het blad voegt hieraan toe, dat het verbod berust op een ge prikkelde stemming of op auto ritaire neigingen van nieuws te gen te gaan. Als de inhoud van de betrok ken bladen via radio-Nederland wordt uitgezonden, zou de Indo nesische regering de luisteraars dan verbieden daarop af te stem men? Het antwoord hierop, al dus het blad, is. voldoende om aan te tonen, dat het verbod dient te worden opgeheven. „Het is zó absurd, dat het om te beginnen nooit ingesteld had moeten wor den". Het nieuws van de laatste da gen, n.l. het besluit om in 1957 een kunstmaan het heelal in te schieten, heeft nu reeds op de ,,E 55" een wetenschappelijk ver antwoorde uitbeelding gevonden. In het ruimtevaartpaviljoen is n.l. een nieuwe afdeling aan het cosmorama toegevoegd, waarin de bezoeker, die de befaamde reis om het heelal heeft meege maakt en tot onze aarde is terug gekeerd, zich plotseling gecon fronteerd ziet met een snel rond draaiend model van de nieuwe kunstmaan, zoals men aanneemt dat die binnen twee jaar werke lijkheid zal zijn geworden. De wetenschappelijke gegevens die op het astronautisch congres opleiding, doch vanwege de te Kopenhagen bekend zijn ge slechte behandeling poogden ze te ontvluchten. Toen het m.s. „Gertrud'' in de haven van Phi- lippeville lag, slaagden ze erin aan boord te komen en zich schuil te houden tot het schip op open zee was. De vreemdelingenpolitie te Am sterdam houdt de avonturiers in bewaring tot het Duitse schip de haven verlaat. Ze zullen dan aan boord van de „Gertrud" het laat ste deel van de reis terug naar hun vaderland maken en in Bre men, de bestemming van het schip, arriveren. worden, hebben het mogelijk ge maakt het in circelgang rond de aardbol voortbewegende proto type te vervaardigen. Het model van de kunstmaan is op dezelfde grootte vervaardigd als de kunst maan 1957, zoals de wegbereiders van het interplanetair verkeer die hebben geconstrueerd. Babyderm-zeep diefstal werd ontdekt toen D. weer in Baflo terug was. De da der was toen evenwel reeds ver dwenen. De jongeman kon tot dusverre niet opnieuw worden gearresteerd. AL VEERTIG JAAR HOLBEWONER. De 75-jarige Theunis Wentink te Apeldoorn is al meer dan 40 jaar holbewoner. De man leeft in een vochtig en koud gat in de grond, dat slechts beschut wordt door een hoeveelheid op elkaar gestapelde stenen. Zijn hol be vond zich aan de rand van de uitgestrekte bossen en spot met alle eisen van hygiëne. Wentink is tot zijn kluizenaarsbestaan ge komen na alle slechte ervarin gen, welke hij in de maatschappij had opgedaan. Vroeger was hij mijnwerker in Duitsland, landar beider in Canada en verichtte hij verschillende baantjes in Ame rika. Ook toen hij de eenzaamheid had opgezocht, liet men hem niet met rust. Zijn spaarcenten wer den gestolen. Er werden pogin gen in het werk gesteld om zijn bezittingen in brand te steken en later werd een door hem opge fokt varken door dieven wegge haald. Wentink wil met de men sen niets te doen hebben. Toen hij eens een been had gebroken had hij dit zelf zo goed en kwaad als het ging gezet. Een andere keer aohtte de dokter het nood zakelijk, dat de man naar het ziekenhuis werd overgebracht om van een ernstige ziekte te herstellen. Weer weigerde Wen tink pertinent en weer genas hij, geheel tegen de verwachtingen in, binnen korte tijd. De man leeft „van Drees" en van de op brengst van zijn moestuin en kippen. Hij slaapt temidden van het pluimvee op een smerige hoop vodden op de grond. Po gingen, om hem in een of ander tehuis onder te brengen hebben steeds gefaald, zodat men hem maar in afzondering zijn be- staantje laat uitleven. voorkomt. Zoals reeds eerder werd meegedeeld, wordt het ge heim tijdens een gezamenlijk ra dio-programma op Dinsdag 16 Augustus bekend gemaakt en reeds op 17 Augustus zal het mo gelijk zijn de prijzen vrij te beste den. DOLLE KOE IN DIERENTUIN. Een dol geworden koe heeft gistermorgen de markt in Em- men en daarna het wildpark van het (Noorder) dierenpark aldaar op stelten gezet. Met drie schoten uit een politiekarabijn is de koe tenslotte afgemaakt. Op de markt sprong het dol geworden beest door een kraam» tengevolge waarvan vijf kinde ren en een oude vrouw omver werden geworpen. De vrouw moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Vervolgens rende het dier in de richting van de dierentuin waar het zich door de afrastering van gaas boorde. Daar deed de koe verwoede aanvallen op ieder die haar naderde. Een man kon nog net ontkomen door op een hek te klimmen. De run deren, herten, antilopen en struisvogels geraakten in Op winding en een wapiti bok ver wondde zich in zijn angst aan de afrastering. De te hulp geroepen politie verscheen met karabijnen en daarmede werd aan dit Spaan se tafereel een afdoend einde ge maakt. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Terneuzen I begint Zondag zijn trainingswedstrijden voor de a^s. competitie met een wedstrijd tegen F.C. Tielt uit Tielt {Bel gië). Naar wij vernemen bezit Tielt thans een sterk elftal, dat op be hoorlijk technisch peil staat, zo dat de voetballiefhebbers een aantrekkelijke wedstrijd tege moet kunnen zien. De returnwedstrijd heeft plaats op 21 Augustus a.s. Terneuzen I zal ook deelnemen aan het Stadhuistournooi, dat Middelburg op 28 Augustus a.s. organiseert. Beperkte reactie, Vorsten landen gevraagd. Gezien de lagere koersen in BRAND IN WOERDEN. Donderdagmiddag heeft een korte maar hevige brand gewoed in de opslagplaatsen van de N.V. Nederland in Woerden. De brand is ontstaan op de bovenverdieping van het pand in de Voorstraat, aan de zijde van de Oude Rijn. Aanvankelijk liet de brand zich zeer ernstig aanzien. Men vrees de voor/.uitbreiding zodat in de Wallstreet en de zeer flauwe omliggende, aangebouwde per- stemming in Londen is het op de celen, met de ontruiming werd Amsterdamse effectenbeurs gis- begonnen. termiddag erg meegevallen. De Woerdense brandweer, ge- De internationale soorten no- assisteerd door die van Kamerik, teerden weliswaar iets lager, slaagde er echter in het gevaar maar de verliezen bleven beperkt, te bezweren en de vuurhaard in Zo sloten Unilever, Philips en de bovenverdieping te localise- A.K.U. circa 3 punten beneden ren. Deze brandde echter geheel Donderdag. Kon. Olie moest een uit. Het bedrijf liep op de overige verlies incasseren van 7 punten, verdiepingen en de begane grond Op de locale industriemarkt was ernstige waterschade op. Over de stemming verdeeld, de oorzaak van de brand tast men De Verenigde Vorstenlandsche nog in het duister. Het bedrijf Cultuur heeft verslag uitgebracht over 1954. De maatschappij is er in geslaagd het verlies uit vorige jaren van ruim ƒ2,5 millioen bijna geheel weg te werken. Voor de aandelen was dit een stimu- was tegen brand verzekerd. PRIJZEN RHEtTMA-VERRASSINGSACTIE. De 5456 winnaars in de Rheu- De zomer stelt speciale eisen aan onze kleding. Over het alge meen willen we luchtig gekleed gaan, maar wij moeten er reke ning mee houden, dat wij voor bepaalde gelegenheden ook iets J „rde^^enlfmakïng "van"heVee" dag opengemaakt, waarbij de gekleeds moeten hebben. Hier-1 "a.de bekencimaKin,, van net ge k gu Dunt steee tot 45% -1 heim zullen aanwijzen en deel- 072 fullL t>ieeg ioi *072. ma-verrassingsactie die zichzelf }ans en de hoek werd gistermid- F r\ o er nnonrrornoo bt iimnrhn ria door kan niet altijd volstaan wor den met een araja volstaan wor-1 r." D leidende collectie eenvoudigezflnjn b«na een kwart millioen gulden in vrije beste zomerjurken. Bovendien moeten we in ons land rekening houden met het soms zo snel wisselende weer, waardoor het mogelijk is, dat we cultures trokken aan van de lagere ding, zullen na inlevering van koersen elders. Amsterdam Rub ber verbeterde zelfs 3 punten en met warm weer van huis gaan en met aanmerkelijk lagere tem peraturen thuis komen. Veel ver koudheden danken we aan deze snelle temperatuurswijzigingen en eigenlijk moeten we met onze kleding daar rekening mee hou den. Daarom kan b.v. jersey kle ding van veel nut zijn. Zij behoedt ons voor snelle afkoeling, is dus bij uitstek geschikt om gedragen te worden in ons klimaat. Zuid-Afrika, dat een ongeveer gelijk klimaat heeft, zag dit reeds in en hier maakte men van deze mogelijkheid gebruik. Kortgeleden werd er daar een wedstrijd gehouden in eigenge maakte kleding en één van de dames, die een prijs won, droeg het op de foto getoonde jersey japonnetje. Het is een flatteuze creatie in klassieke „prinsesse- stijl". Zonder bolero, die van zo veel nut kan zijn, wanneer het fris wordt, is dit aardige model zeer geschikt voor cocktail- of avondjurk. Iets om dadelijk na te maken! debonnen ontvangen. Deze waar debonnen van een Nederlandse Bankinstelling maken het de win naars mogelijk de bedragen vrij te besteden. De besteding zal ech ter moeten plaats vinden bij die winkeliers, die aan de actie me dewerking verlenen. Zij zijn voor het publiek reeds thans kenbaar door middel van het embleem van de Rheuma-verrassingsactie, waarop het woord „medewerker" kwam op 147%. Suikers en ta bakken nauwelijks prijshoudend. De scheepvaartsector had weer enige verkooporders te verwer ken en verliezen van 1 tot 3 pun ten waren hier geen zeldzaam heid. HollandAmerika lijn op nieuw drie lager op 233. De guldensbeleggingen conti nueerden de flauwe stemming van Donderdag. De conversielening gold circa 100% (10015/16). Youngotoligaties werden 5 pun ten lager geadviseerd op 167. De gehele middag bood de markt een zeer rustige aanblik en bleef de activiteit beperkt. Prolongatie 2% pet. NABEURSKOERSEN. Britse geleerden bereiden op Kon. Olie: het ogenblik plannen voor voor 636639 slot 638 635%) de bouw van een door atoom- A.K.U. kracht voortbewogen koopvaar- 350352% slot 351 (349%) dijschip, aldus is Vrijdag meege- Philips: deeld door de nationale vereni- 450451 (449 ging voor onderzoekingen op het Unilever: gebied van de scheepsbouw. 1470471 (468%) Een groep deskundigen is Ver. Vorstenlanden: thans aan het werk in heï Britse 44%45 44%) centrum voor atoomonderzoeken- Senembah: gen te HarwelL 1121 (120 1

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3