Boelganin bracht verslag uit Genève verwekte «bittere teleurstelling» in Oost-Europa Russische nota aan West-Duitsland De kwestie van de Duitse hereniging WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Marokkaanse kwestie De Chinees- besprekingen Amerikaanse te Genève VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955. 10e Jaargang No 3525. De gedachtenwisseling te Genève zal zijn nui hebben Faure en Pinay aanvaarden Sowjet-uitnodiging Spanje mag deelnemen aan de vergaderingen van de E. C. L. A. li Brits schip in ingang tot Chinese haven gebombardeerd De Frans-Tunesische zelfbestuurs-overeenkomst Vrijwilligers voor de ruimtevaart Prestige van Engeland en Frankrijk gedaald, doch dat van Tito gestegen Terugzending van Finnen door de Sowjet-Unie Peron over verkiezingen Aanslagen in Algiers De kinderverlamming de Verenigde Staten: De Peronisten zijn niet bang Stoffelijke resten van inzittenden Israëlisch vliegtuig ter aarde bestefd Grote droogte in Canada Radio-Moskou geeft nieuws van Amerikaanse «kunstmanen-plan» Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adnai Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 umr. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. Premier Boelganin heeft Don derdag op een verenigde vergade UC1 lldg up CCI1 vcicmguc vcxfenvAv- ~-j- - ring van de twee Huizen van de gen kan worden gehouden De Opperste Sowjet de raad van laatste opmerking van Boelganin 1Q/17 o f rroi/o orrll O"Hon de unie en de raad van de natio UC uilltf Cli UC Ïaau van uic nauw naliteiten verslag uitgebracht met luid gelach ontvangen. ✓V' 1D«rtlr»nv,iv, r,r>i O rly-, Qf over de onlangs te Genève gehou den conferentie van de regerings leiders der „Grote Vier". Na te hebben opgemerkt, dat de deelnemers aan de conferentie blijk hadden gegeven van hun verlangen om een einde te ma ken aan de „koude oorlog", noem de maarschalk de resultaten van de bijeenkomst een „duidelijk succes voor de vredelievende machten". Het feit dat een dergelijke con ferentie, tien jaar na de bijeen komst van de regeringsleiders te Potsdam, was gehouden, achtte Boelganin van „belangrijke bete kenis". De conferentie van Genè ve moet worden gerangschikt onder de belangrijkste historische gebeurtenissen, omdat zij een nieuwe periode inluidt in de be trekkingen tussen de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk", aldus de premier. Voor het eerst mochten de En gelse en Amerikaanse journalis ten zich op de vergadering laten vergezellen door een tolk. Zij hadden hiertoe een schriftelijk verzoek tot de premier gericht, nadat de persdienst van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de vorige dag een dergelijk ver zoek had afgewezen. Met betrekking tot het voorstel van president Eisenhower, we derzijds luchtverkenningen boven elkanders grondgebied toe te staan, verklaarde premier Boel ganin, dat dit plan waarschijnlijk geen groot effect zou sorteren. Hij zei: „Wij moeten zijn streven naar een oplossing van deze kwestie prijzen, doch het werke lijk effect zou niet groot zijn." „Gedurende een informeel ge sprek in Genève zeiden we dat Premier Faure en minister van Buitenlandse Zaken Pinay zullen de uitnodiging voor een bezoek aan de Sowjet-Unie aanvaarden, zo heeft een woordvoerder van de Franse regering Donderdag na afloop van een kabinetsverga dering bekend gemaakt. Waarschijnlijk zal het bezoek gedurende de eerste twee weken van October plaats vinden, na dat van de Franse parlementsle den die in September naar Mos kou gaan. Het bureau van de voorzitter van de nationale vergadering heeft besloten, dat de afvaardi ging uit dertien leden zal be staan, te weten twee communis ten, twee socialisten en verder 1 lid van de overige negen fracties. De leden van het bureau ver klaarden zich tegen het zenden van een delegatie uit de commis sie van Buitenlandse Zaken naar communistisch-China en Japan. Ook waren zij gekant tegen een studiereis van leden van de com missie voor industriële productie naar de Sowjet-Unie, omdat het resultaat van deze reizen waar schijnlijk niet de kosten zou rechtvaardigen. onze beide landen zó groot zijn dat bijna alles met succes verbor werd door 1347 afgevaardigden Boelganin zei, dat de Sowjet- Unie vooral in de afgelopen an derhalf h twee jaar stappen had gedaan om tot beëindiging van de „koude oorlog" en de vestiging van vriendschap tussen de naties te komen. De vrijlating van de elf Ameri kaanse vliegers door China noem de hij van „aanzienlijke beteke nis". Het „wettige recht van com munistisch-China om tot de Ver enigde Naties te worden toegela ten" kon niet geïgnoreerd wor den. Het voorstel van sir Anthony Eden voor een veiligheidspact van nauwere omvang dan het door de Sowjet-Unie voorgestelde was volgens Boelganin de aan dacht waard. Men moest er ech ter rekening mee houden, dat er twee Duitse staten bestaan. „Wij kwamen niet tot een ge meenschappelijke uitspraak over de Duitse kwestie in Genève", al dus Boelganin, ,,maar wij nemen aan, dat de gedachtenwisseling over deze kwestie te Genève van betekenis zal zijn voor de bespre king door de ministers van Bui tenlandse Zaken. De bespreking van de Duitse kwestie door de ministers zou wel op vele moei lijkheden stuiten, maar deze zou den geen beletsel vormen voor de bespreking door de ministers van de hoofdkwestie, namelijk de veiligheid in Europa. Bij het binnenkomen werd Boel ganin op de voet gevolgd door Nikita Chroestsjef en andere top figuren, onder wie Molotof en Malenkof. De economische en sociale raad van de Verenigde Naties heeft besloten Spanje toe te staan deel te nemen aan de vergaderingen van de economische commissie voor latijns-Amerika (E.C.L.A.). Bijgevolg zal Spanje ondanks het feit dat het geen lid van de Verenigde Naties is, nog in de loop van deze maand, wanneer de E.C.L.A. haar volgende vergade ring houdt, voor het eerst aan de beraadslagingen van een onder deel der wereldorganisatie kun nen deelnemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te Dé Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. FRAAI WEER. Droog en op de meeste plaat sen zonnig weer. Zwakke tot ma tige, veranderlijke wind. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. ZATERDAG 6 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 3.17 3.29 Terneuzen 3.52 4.04 Hansweert 4.32 4.44 Walsoorden 4.42 4.54 ZON MAAN op onder op onder Aug. 6 5.10 20.25 20.55 8.23 7 5.11 20.23 21.14 9.37 8 5.13 20.22 21.33 10.54 9 5.14 20.20 2L57 12.12 10 5.16 20.18 22.27 13.32 5.18 20.16 23.05 14.50 12 5.19 20.14 23.56 16.03 De socialistische burgemeester van Berlijn, dr. Otto Suhr, heeft Dinsdag een Duits eenheidsfront van alle partijen geëist teneinde invloed op de komende conferen tie der ministers van Buitenland se Zaken in Genève te kunnen uitoefenen. De drie in het Ber- lijnse parlement vertegenwoor digde partijen, christelijken, so cialisten en liberalen, hebben een resolutie aangenomen waarin de mening werd geuit, dat de poli tiek der Duitse regering niet meer alleen aan de grote mo gendheden kan worden overge laten. Ook in de Duitse pers zijn stemmen opgegaan, die de beide grote partijen vermanen, 'net over een Duits eenheidsprogram ma eens te worden teneinde het dreigende gevaar te ontgaan, dat de Duitse eenheid voor onbe paalde tijd zal worden uitgesteld. Zelfs heeft men al de suggestie gehoord, dat de Bondskanselier de leider der socialistische oppo sitie, Ollenhauer, zou vragen hem op zijn aanstaande reis naar Moskou te vergezellen. „Dat zou de neiging van het buitenland, een spel te spelen met de Duitse verdeeldheid, kunnen afwenden. En het zou de bezorgdheid van het volk voor een al te lange verdaging van een hereniging tot de juiste proporties kunnen te rugbrengen", aldus de „Frank furter Allgemeine Zeitung". Deze bezorgdheid schijnt in tussen nog altijd grotere vormen aan te nemen. Zij heeft zich ook al geuit in dissidente stemmen uit het kamp der Christelijke partij, die in navolging van de socialistische oppositie dr. Ade nauers starre vasthouden aan een politiek van militaire verbonden heid met de Westelijke landen hebben gecritiseerd. De Berlijn- se professor Friendensburg, één der vooraanstaande partijgan gers van de Bondskanselier, heeft niet geaarzeld de door de rege ring van Bonn voorgestane „po litiek van kracht te bestempelen als een politiek zonder werkelij ke grondslag". Tevoren had de liberale leider Dehler al zijn misnoegen uitge sproken over het feit, dat het of ficiële Bonn de Russen vele ja ren lang „als lepra-lijders" heeft behandeld en daarmee iedere mo gelijkheid tot een betere ver standhouding zou hebben uitge sloten. In de oppositionele gelederen van 'het parlement is men al een stukje verder gegaan. Daar heeft men reeds de vraag gesteld of Adenauers politieke glorie niet spoedig zal verbleken, evenals die van Syngman Rhee en Tsjang Kai Sjek. Alom treft men in de Duitse commentaren de vrees aan, dat de ontspanning in de wereldpolitiek, het politieke ge wicht van Bonn in belangrijke mate zal doen verminderen. De leiding der Christelijke par tij heeft tegen die stemming reeds gemeend te moeten waar schuwen. Zij heeft tot „nuchter realisme" opgeroepen. Dit realis me moet volgens een uiting van minister Strauss bestaan in het geloof, dat de koude oorlog voort gezet wordt en het internationa le communisme zijn ondermij- ningswerk niet zal beëindigen. Het aanstaande bezoek van dr. Adenauer aan Moskou wordt met dit al in Bonn met grote zorg te- gemoetgezien. Gaandeweg heeft de mening veld gewonnen, dat de Sowjét-Unie bij deze gelegen heid de Bondskanselier zal dwin gen over andere dingen dan over een herstel van de Duitse een heid te spreken. Uit Oost-Berlijn heeft de socialistische eenheids partij thans weer inlichtingen over de Russische plannen laten uitlekken, die in Bonn als slech te voortekenen voor de conferen tie worden beschouwd. Deze in lichtingen die volgens de infor matiedienst-West ontleend zijn aan 'n referaat voor ambtenaren van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, beves tigen in volle omvang de vrees, dat de Russen inderdaad niet be reid zullen zijn de regering- Grotewohl te passeren en recht streeks met dr. Adenauer over eenheidsplannen te spreken. Zij wensen slechts normale diploma tieke betrekkingen met Bonn en zullen ook trachten Bonn tot er kenning van de Oostduitse repu bliek te brengen. Wanneer in West-Duitsland nog illusionnaire voorstellingen zouden bestaan over mogelijke aanbiedingen van de Sowjet-Unie aan dr. Aude- nauer, dan zal daaraan volgens deze inlichtingen wel spoedig een einde worden gemaakt. In Bonn wacht men inmiddels nog altijd op het Russische ant woord op Adenauers principiële bereidverklaring naar Moskou te komen. De Duitse brief werd op 30 Juni in Parijs overhandigd en de Russische regering toont dus met haar antwoord weinig haast te hebben. Volgens de Duitse me ning zou de reis in de eerste helft van September moeten plaats vinden. Tot Adenauers reisgeno ten zullen behoren de minister van Economische Zaken, profes sor Erhard, die de mogelijkheden van een ruimere handel met het Oosten wil peilen, en Otto von Bismarck, een kleinkind van de „ijzeren kanselier", die een goede gooi doet naar de post van am bassadeur in Moskou. Bismarck is van beroep diplomaat. Hij heeft sedert 1953 voor Adenauers partij in de Bondsdag zitting. Het Britse vrachtschip „Inch- wells" is Woensdag j.l. bij het binnenvaren van de Chinese ha ven Foetsjau uit de lucht aange vallen, waarbij het werd gebom bardeerd en met machinegeweren beschoten, aldus heeft de Britse marineleiding te Hongkong Don derdag medegedeeld. Één der opvarenden is ernstig en een an der licht gewond. Dit is de tweede maalin zes weken, dat de „Inchwells" een luchtaanval kreeg te doorstaan. De „Raad der Republiek" (Eer ste Kamer) heeft de Frans-Tune- sische overeenkomst, waarin Tu nesië zelfbestuur wordt verleend met 254 tegen 25 stemmen bij en kele onthoudingen goedgekeurd. De overeenkomst was reeds door de nationale vergadering aanvaard. Zij behoeft nu nog slechts de ondertekening van president Coty, om van kracht te worden. Tunesië krijgt volgens de over eenkomst zelfbestuur in binnen landse aangelegenheden. Het bui tenlandse beleid en de organisa tie van en het toezicht op de landsverdediging blijven bij Frankrijk berusten. Een 50-jarige Italiaanse astro loog, Alfonso del Bello, heeft zich vrijwillig aangemeld als „proefkonijn" voor wetenschap pelijke experimenten waarbij een bemand „ruimteschip" van de aarde zal worden afgevuurd. Zijn voorwaarden zijn: een voorschot van 50 millioen lire, een bedrag van 300 millioen lire als hij „zonder iets" van een ruimtevaart terugkeert of 600 millioen lire indien hij terug zou keren met „inlichtingen of gege vens van waarde voor het weten schappelijk onderzoek". Alfonso del Bello deed zijn aanbod in een brief aan de burge meester van Milaan. Hij noemt zich „astroloog, muziekhistoricus, cremineel anthropoloog en des kundige op het gebied van wis kundige berekeningen betreffen de het heelal". „De resultaten der te Genève gehouden besprekingen door de regeringsleiders der „Grote Vier" hebben in de Oosteuropese vazal staten der Sowjet-Unie bittere te leurstelling verwekt. Het woord „Genève" is aldaar een andere zegswijze geworden voor „Mün- chen", aldus is door te Wenen uit Boedapest en Praag aangeko men reizigers verklaard. Zij deelden verder mede: „In Boedapest heerst grote teleur stelling en wel vooral over het feit, dat Engeland en Frankrijk Eisenhowers poging, om tot een bespreking van de toestand in de communistische satellietstaten in Oost-Europa te komen, niet heb ben gesteund. Men meent in deze landen door deze Westeuropese mogendheden aan de Sowjet-Unie te zijn verkocht. Daarentegen is- de ster van maarschalk Tito, regeringsleider en staatshoofd van Zuid-Slavië, zeer gestegen, zulks als gevolg van diens kortgeleden gehouden toespraak, waarin hij onder meer een aanval deed op „de Hongaar se leiders, die heimelijk tegen 't Zuidslavische volk hebben sa mengespannen". (Men meent, dat deze aanval is gericht op premier Rakosi). „Tito is drie Genève's waard", aldus een slagzin, die thans in de Naar het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken Donderdag heeft bekend gemaakt, heeft de Sowjet-Unie er in toegestemd, 27 Finse gevangenen terug te zen den. Zij hebben alle in gevange nissen in de Sowjet-Unie gezeten, het merendeel wegens illegale grensoverschrijding. Verder zijn het krijgsgevangenen. Eén van hen is in 1945 aan de Sowjet-Unie wegens oorlogsmisdaden uitgele verd. De pasja van Marrakesj, El betreuren, dat twee jaar na de Glaoui, heeft premier Faure een benoeming van Ben Arafa, „door schrijven doen toekomen over de vrienden van Frankrijk", van verhoudingen in Marokko. Vol- j Franse zijde nog geen hervormin- gens Faure bevestigt de pasja 1 gen voor Marokko zijn voorge- hierin een oude opvatting, doch 'steld, het Franse avondblad „France Soir" meent te weten, dat El Glaoui zich in zijn brief kant tegen een plan, dat aan resident- generaal Grandval wordt toege schreven. Volgens dit plan zou de huidige sultan, Moulay Ben Arafa, willen aftreden, als er 'n regentschapsraad zou worden in- gesteld voor een periode van twee jaar. Zoals bekend werd Moulay Ben Arafa twee jaar geleden door de Fransen aan de macht gebracht, nadat zij sultan Ben Joessef had den afgezet. De pasja van Mar rakesj speelde hierbij een zeer belangrijke rol. Volgens „France Soir" spreekt El Glaoui als zijn overtuiging uit, dat de huidige sultan niet van plan is af te treden „tenzij er ontoelaatbare druk van buitenaf op hem wordt uitgeoefend". Mocht Ben Arafa wel aftreden, dan zou er, ingevolge de verdra gen van Fez en Algeciras, onmid dellijk een nieuwe sultan moeten worden gekozen. Van een regent schapsraad zou dus geen sprake kunnen zijn. Bovendien zegt de pasja het te De Amerikaanse Chinese di plomaten, die in Genève onder meer onderhandelingen voeren over de repatriëring van burgers uit beide landen, zijn Donderdag voor de derde maal bijeengeko men. Na de vergadering der on derhandelaars, Alexis Johnson en Wang Ping Nan, die naar ver luidt sedert hun laatste bijeen komst van Dinsdag nieuwe in structies van hun regeringen hadden ontvangen, werd alleen bekend gemaakt, dat men Maan dag a.s. de besprekingen zal voortzetten. In Taipeh (Formosa) heeft de nationalist isch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken, George Yeh, verklaard van de V.S. de schriftelijke en mondelinge ver zekering te hebben gekregen, dat de Geneefse besprekingen geen „uitverkoop" van nationalistisch China betekenen, noch een wijzi ging van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten of erkenning van communistisch China. Een Amerikaanse woordvoer der zei, dat de diplomaten Don- derdag hun besprekingen over de repatriëring der burgers voort zetten. Aan het eind van de bijeen,- komst zo verluidt, had Wang Ping Nan om verdaging tot Maandag gevraagd om de rege ring te Peking in de gelegenheid te stellen het Amerikaanse stand punt te bestuderen. Naar men verwacht betekent het schrijven van El Glaoui een toeneming van de politieke druk op premier Faure van de zijde van aanhangers van de huidige sultan om nadrukkelijk te ver klaren, dat er geen verandering in het bewind in Marokko wordt overwogen. Winkeliers in de Arabische wijken van Fez en Mazagan slo ten Donderdag hun winkels als teken van rouw, toen bekend werd dat in de gevangenis van Mazagan drie Marokkanen, die wegens gewelddaden ter dood waren veroordeeld, waren te rechtgesteld. Op enige kleine incidenten na was het de afgelopen 24 uur rus tig in Marokko. „Wij zullen op zekere dag in verkiezingen slag leveren, en het is die slag, die wij moeten win nen", aldus heeft president kolo nel Peron onder meer gezegd in een toespraak, gehouden op de slotbijeenkomst van het congres van vertegenwoordigers van arbeiders en functionarissen van het Argentijnse ministerie van onderwijs. Na de strijd, die de Peronisti- sche partij in vroegere jaren heeft moeten voeren, in herinne ring te hebben gebracht, vervolg de de president: „Er zijn nimmer heftige reacties op ons streven geweest, omdat wij zo gelukkig waren de macht in handen te heb ben. En slechts hij, die in deze positie verkeert, kan zich de weelde veroorloven op zijn tijd een weinig zwak te zijn. Ons vraagstuk van thans, is hetzelfde als dat van toen, met dit verschil dat wij in 1944 niet en thans wel georganiseerd zijn, terwijl onze tegenstanders nu gedesorganiseerd zijn. Wij moe ten dus, onder gunstiger om standigheden, opnieuw kunnen winnen. De organisaties van het Argentijnse volk zijn onoverwin nelijk", aldus Peron. Oosteuropese communistische staten opgeld doet. Tito's toespraak, waarvan de inhoud volledig door de Hongaar se radio-omroep is weergegeven in de tekst, die de bladen ga ven, waren de zinsneden, die aan vallen op Hongarije bevatten, weggelaten heeft nieuwe hoop in Hongarije gewekt. Men hoopt op een verbetering in de binnen landse toestand, niet als gevolg van Genève, zoals aanvankelijk was verwacht, doch voortvloeien de uit het ontstaan van betere betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Zuid-Slavië en als uit vloeisel van een vermindering van de spanning tussen Oost en West. Ook in de in Tsjecho-Slowakije gepubliceerde lezing van Tito's toespraak werden de aanvallen Er hebben zich in Algiers op nieuw enkele aanslagen en bot singen tussen rebellen en Franse veiligheidstroepen en politie voor gedaan, waarbij enige personen het leven hébben verloren. op dit land en Hongarije weggela ten, zodat de rede meer het ka rakter kreeg van een veroorde ling van het Westen. in In de afgelopen week zijn in de Verenigde Staten 1037 gevallen van kinderverlamming gesigna leerd. Dit aantal is 225 meer dan dat van de week daarvoor, doch aanzienlijk minder dan het aan tal, dat in dezelfde week een jaar geleden werd geregistreerd, nL 1490. „Wij vrezen de uitspraak van het volk niet, omdat wij er zeker van zijn, dat zij ten gunste van ons zal uitvallen", aldus heeft Alejandro Leloir, voorzitter van de opperste raad van de Peronls- tische partij, Woensdagavond te Buenos. Aires in een radiotoe spraak verklaard. Leloir, die antwoordde op een verleden week door de leider der radicale oppositiepartij in Argen tinië, Arturo Frondizi, gehouden radiorede, gaf toe dat de rege- ring-Peron bepaalde bepalingen van de Grondwet schond. „Doch dat hebben alle vroegere rege ringen óók gedaan. Het verschil is echter, dat wij het eerste be wind zijn, dat het toegeeft", ver klaarde hij. Leloir besloot met: „Vele doel einden der Peronistische partij zijn dezelfde aljs die van de radi calen. Het verschil is echter, dat wij hebben gewerkt en goederen voortgebracht, terwijl de radicale productie in hoofdzaak woorden betrof." Een toespraak, die de radicale afgevaardigde Mauricio Yandaro- la Donderdag zou houden, gaat niet door, daar de spreker de tekst van zijn toespraak niet 48 uur tevoren bij de radio-omroep- leiding had ingeleverd, zoals in Argentinië i;s voorgeschreven. De premier van Israël, Mosje Sjaret, heeft Donderdag de ter aardebestelling bijgewoond van de 58 inzittenden van het acht dagen geleden door Bulgaarse ja gers neergeschoten Israëlische vliegtuig. De slachtoffers van het incident, onder wie Joden. Pro testanten en één Rooms-Katho- liek,. zijn in. een gemeenschappe lijk graf begraven. Identificatie van de stoffelijke resten is niet mogelijk gebleken. Premier Sjaret verklaarde dat de inzittenden van het Israëlische vliegtuig het slachtoffer zijn ge weest van een „moedwillige en barbaarse aanval, die het voor werp van algemene afschuw zal blijven". Volgens de Israëlische premier is de volle waarheid niet aan het licht gekomen. De ernstige droogte welke reeds enige maanden in Canada heerst heeft alleen in de provin cie Quebec en Ontario reeds een schade veroorzaakt, welke vol gens de jongste raming meer dan 100 millioen dollar bedraagt. De vochtigheid ligt beneden het ge middelde, de weiden zijn totaal verschroeid en in Zuid-Ontario zijn grote hoeveelheden fruit ver droogd. De boeren zijn reeds begonnen hooi aan hun vee te geven en ge vreesd wordt dat een groot aan tal boeren zich bij het begin van de winter van een deel van hun veestapel zal moeten ontdoen, hetgeen de melkproductie zeer nadelig zou kunnen beïnvloeden. Anderzijds zijn grote oppervlak ten bos. door brand verwoest. Volgens het Canadese bureau voor de statistiek wordt voor de Canadese prairiegebieden dit jaar echter een graanopbrengst verwacht, welke boven het ge middelde ligt. De rijpmg van het graan is gunstig beïnvloed door het warme weer, doch in sommi ge gebieden bestaat behoefte aan regen. Rusland heeft een nota doen toekomen aan West-Duitsland, waarin wordt voorgesteld diplo matieke betrekkingen aan te knopen en handels- en culturele verdragen te sluiten. De nota, die Woensdag aan de Westduitse ambassadeur te Pa rijs, baron Von Maltzan, is over handigd, is Donderdag te Bonn gepubliceerd. De nota bevat drie suggesties voor onderwerpen, die zouden kunnen worden be sproken gedurende het aanstaan de bezoek van bondskanselier Adenauer aan Moskou. Deze drie suggesties zijn: 1. Het aanknopen van diplo matieke betrekkingen, 2. Het aanknopen van han delsbetrekkingen en het sluiten van een handelsovereenkomst; 3. Het aanknopen van cultu rele betrekkingen en het sluiten van een culturele overeenkomst. In de nota wordt niet gespro ken over de kwestie van Duits- lands hereniging als onderwerp voor besprekingen gedurende kanselier Adenauers bezoek aan W(#t-Duitsland. Volgens de nota is Rusland be reid met de Duitse ambassadeur in Parijs voorbereidende bespre kingen te voeren en is de Rus sische ambassadeur in Parijs, Sergei Vipogradof, aangewezen om de Russische regering bij die besprekingen te vertegenwoordi gen. De persdienst van Adenauers christen-democratische partij gaf n.a.v. de Sowjet-nota een verkla ring uit. Hierin wordt o.a ge zegd, dat „niet kan worden aan genomen dat de Sowjet regering meent, dat de onderhandelingen te Moskou kunnen worden afge sloten zonder dat het Duitse vraagstuk als geheel ter sprake is gekomen. Het Duitse volk aan deze en aan de andere kant van het ijze ren gordijn kijkt verlangend 'uil naar de komende weken, in de hoop dat het probleem vin her eniging in vrede en vrijheid, ook al zou het slechts stap voor stap zijn, nader tot verwezenlijking zal worden gebracht". Radio-Moskou heeft zijn luis teraars in de Sowjet-Unie Dins dagavond op de hoogte gebracht van het Amerikaanse „kunst- manen"-plan, dat tot dusverre door de Russische pers was ge negeerd. Het plan werd in een nieuws uitzending beschreven, doch er werd geen melding gemaakt van het Amerikaanse aanbod inlich tingen met betrekking tot dit project uit te wisselen met ande re landen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1