Uit de Provincie Het gestolen vliegtuig Op het brood,in de pan - Blue Band natuurlijk! Zoals Uw kinderen groeien, 20 „groeit"ook de smaak van Blue Band Het verschil tussen Blue Baud en andere margarine wordt steeds groter! Zeeuwse Staten vergaderden Brits plan voor afvuren van raketten. Rel op Amsterdamse zeedijk. Gevonden voorwerpen De niïiiwe bereidingswijze wordt steeds verder ontwikkeld TERNEUZEN. IJZENDIJKE. DE HEER C. HAMELINK OP WEG NAAR DE VERGADERING AAN DE DOOD ONTSNAPT. TERNEUZEN. De korpschef van gemeentepo litie te Terneuzen, deelt mede dat onderstaande gevonden voor werpen zijn te bekomen aan de daarbij genoemde adressen: Kindervestje, gebreid, bruin met geel, Verschelling, Grenul. 5; Damespolshorloge, Mazure, Em- malaan 7; Engelse sleutel, Van Sluis, Van Steenbergenl. 21; ko peren slootje, Blankers, Rozen- str. 69; kinderarmbandhorloge, Van Leeuwen, Burg. Geillstr. 40; schroevendraaier met geel door zichtig hoornen handvat, Hame link, Nieuwediepstr. 13; Porte- monnaie met consent, J. v. d. Ree, Lange Kerkstr. 21; grijs melk- emmertje, Lippens, patates-frites wagen, Herv. kerk, Noordstr.; zilverbon 2,50, J. Visser, Gre- nulaan 48; idem, A. v. Sneppen, Van Bovenstr. 49; portemonnaie, inh. 1.—, Voogd, Oranjestr. 15; bril in étui en ballpoint, Rie- mens, Westkolkstr. 3; grote bos koperdraad, wachthuis Rijkswa terstaat, Middensluis; rol met dubbeltjes, Breeweg, Tholensstr. 80; doos antislip voor schoenen, P. v. Tatenhove, Altenastr. 4, te Hoek; houten bewerkte koker, 1895, Bottemanne, Burg. Geillstr. 11; tricot dameshandschoen, P. Verhelst, Tholensstr. 130; stuk ijzer, remise gemeentewerken, Schoollaan; zakkam in étui, Gre- nulaan 27plastic blau\ve kin- derportemonnaie, Meertens, Don- ze-Visserstr. 7. Aan het bureau van politie zijn te bekomen: bruin mutsje, beige regenjas, halskettinkje en een touw. ZAAMSLAG. Halsketting, Axelsestr. 73; hou ten duimstok en een kinderzon nebril, Achter str. 10; windjack (gevonden nabij Driewegen, gem. Terneuzen), Axelsestraat 116. U herinnert het zich als de dag van gisteren, hoe Jantje heel pedant, maar o zo wankel zijn eerste stapjes deed. En nü? Noem hem geen Jantje meer, hij is al op de kleuterschool. Kinderen groeien snel snel en toch bijna ongemerkt. Net als de smaak en geur van Blue Band. Ook die groeien zonder ophouden. Proeft U maar eens goed, Mevrouw. U zult verrast ontdekkenJa, werkelijk, Blue Band is alweer lekkerder geworden. De oorzaak, vraagt U? Het is niet gebleven bij de grote Blue Band-ontdekking van verleden jaar. Die nieuwe methode van margarine- bereiding was maar een begin. Het groei proces gaat door, elke dag. Laat ook elke dag Uw gezin volop genieten van die steeds fijnere smaak, die steeds rijkere geur. Smeer gezonde Blue Band royaal op het brood en maak er kostelijk bruine jus mee. MIDDELBURGSE RAAD WENDT ZICH TOT MINISTER WITTE. He minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft naar aanleiding van het adres van de gemeenteraad van Middelburg om meer bouwvolume, medege deeld, dat hij geen termen aan wezig acht aan het verzoek te voldoen. Naar zijn mening steekt de woningvoorziening in Middel burg gunstig af bij andere ge meenten. In een antwoord-schrijven heeft de raad de bewindsman nu me degedeeld, dat deze mening in strijd is met de feiten en dat vrij wel alle gemeenten van dezelfde grootte in een betere positie ver- keren. Trv deze antwoord-brief wordt de ernstige teleurstelling van de raad over het negatieve ant woord van minister Witte uit gesproken en wordt er op gewe ren, dat in de jaren 1951, 1952 en 1953 nadat in de eerste jaren na de oorlog de woningvoorraad in de stad langzaam beter werd aan Zeeland en dus ook aan Middelburg, slechts een zeer ge ring bouwvolume werd toebe deeld. Wanneer daarop critiek werd uitgeoefend, dan was steeds het antwoord, dat in een volgen de periode aan Zeeland een nor maal volume zou worden ver strekt Desondanks is aan Zee land over de jaren 1954, 1955 en 1956 weer een abnormaal laag volume toegekend, zodat de pro vincie andermaal in een uitzon deringspositie werd geplaatst. Dit werd gemotiveerd met een theorie, waaruit zou volgen, dat in Zeeland de woningsituatie niet zo slecht zou zijn. Afgezien van het feit, dat deze theorie niet veel verdedigers meer vindt, lijkt BL en W. de werkelijkheid belangrijker dan een theorie. De feiten zijn dan ook, dat Zeeland niet zonder gevolgen gedurende zes jaren vrijwel geen bouwvolu me heeft ontvangen. Terwijl in andere provincies de situatie hoewel langzaam verbetert, wordt deze in Zeeland in een geleidelijk sneller wordend tem po slechter. Middelburg heeft al enkele jaren een vertrekover- schot. Ofschoon hier werkgele genheid genoeg is hetgeen uit de cijfers van het rijksarbeids bureau Wijkt moeten de men sen wel weg, omdat elders wel woningen beschikbaar zijn. In derdaad zyn dus de gemeenten met een immigratie-overschot in het verleden sterk en onrecht vaardig bevoordeeld. Zowel de overheid als het be drijfsleven kunnen moeilijk ar beidskrachten aantrekken, daar bij een groot deel van het publiek buiten Zeeland wel bekend is, dat het in deze provincie uitzon derlijk moeilijk is een woning te verkrijgen. Met klem wordt de minister verzocht Zeeland gelijk te behandelen met de overige provincies en hetzij aan Zeeland een paar duizend, hetzij aan Mid delburg een extra contingent van b.v. 2QO woningen zou ontvan gen, dan zou dit nog slechts 34 per jaar zijn, waarmee deze stad nog heneden andere vergelijkba re steden zou blijven. „Wij mo gen niet berusten in wat naar ons oordeel een groot onrecht is," al dus het schrijven. SCHOUWEN-DUIVELAND VORMT STICHTING VOOR ROODK KRUIS-ZIEKEN HUIS. In Zierikzee zal, zoals bekend is, worden opgericht een Roode Kruis-ziekenhuis, dat door de gemeente op Schouwen-Duive- land en het Nederlandsche Roo de Kruis zal worden beheerd. De kosten voor de bouw van het ziekenhuis worden, zoals men weet, bestreden uit een gift van het Zweedse Rode Kruis. De ge meente Zierikzee stelt gratis een bouwrijp gemaakt terrein ter be schikking, en zeventien gemeen ten op Schouwen-Duiveland heb ben op zich genomen samen de nodige verdere bijdragen te leve ren en het nadelig saldo van de exploitatie te dekken. Een en an der is vastgelegd in de statuten van een stichting, waarin de ge meenten en het Nederlandsche Roode Kruis (dat de gift van de Zweedse zusterorganisatie voor de bouw van het ziekenhuis ont ving) deelnemen. Het bestuur zal bestaan uit een voorzitter en acht leden, die door het Roode Kruis worden aangewezen, één lid, dat door de gemeente Zierik zee wordt angewezen, vier leden, aan te wijzen uit een door de deelnemende gemeenten samen te stellen raad van advies en één lid, aan te wijzen door Gedepu teerden van Zeeland. Middenstandsexamen. Bij het Woensdag alhier gehou den Middenstandsexamen, Alge mene Handelskennis, slaagden: P. M. van der Meer, Terneuzen; Hy Meijer, Breskens; Ca Ja Mur- re, Baarland; M. Murre, Axel; F. J Murijn, Sluis; R. L. P. Neele- nians, Hulst; A. J. M. Helen, Sas van Gent; M. Nieuwenhuize, Ka- pelle-Biezelinge; Ma Ba Pau, Koewacht; Ma Ta Peeters, St Jansteen; J. A. Platteeuw, Hoek; L. P. Poley, Hansweert; P. Poleij, Hansweert; Ma Ia Ae Polspoel, St Jansteen; J. Proos, Wol- phaartsdijk; J. J. Provoost, Bres kens; Ma Ca Quist, Schoondijke; Ey Ma Ce Raes, Koewacht; C. V. E. Ranschaert, Sas van Gent; N. A. Remortel, Hulst; G. H. Reij- niers, IJzendijke; A. G. Ringoot St Jansteen; E. E. Rossmadl, Hulst; Ea Ja Ca Sarneel, Kloos- terzande; Ma Aa Ga Schalwijk, Hulst; H. M. J. Simonse, Hoofd plaat; E. A. Steijaert, Hoofdplaat; A. J. F. Stofferis, Sas van Gent; Ja Ma Tiennen, Clinge; Ja Trim pe, Goes; J. N. Valk, Breskens; E. Vermast, Sas van Gent; J. P. Ver- morken. KloosterzandeJa Ma Ea Vinck, St Jansteen; Aa Sa Ca Vinke-Mielen, Terneuzen; A. J. de Visser, Hansweert; H. P. E. M. de Vliegher, Koewacht; Pa Ea Voerman, Sas van Gent; H. W. de Vriend, Terneuzen; Me Le Aa Ra van Waterschoot, Kloos terzande; A. J. Wille, Nieuwvliet; P. I. de Winne, Retranchement; J J. de Witte, Goes; Me Ce Wijf- fêls-v. d. Vijver, IJzendijke; J. G. Petit, Rotterdam en L. J. M. Ha- ge, Rotterdam. Geslaagd uitstapje. Dinsdagochtend te 6 uur ver trokken 5 bussen van de Z. V. T. M. met een gezelschap behoren de tot de cliëntèle van de «N. G. V.- winkeliers, om een door deze win kel-combinatie aangeboden uit stapje te maken naar Zuid-Lim burg. Begunstigd door fraai zomer weer werd uit Terneuzen vertrok ken naar Scherpenheuvel als eer ste pleisterplaats voor het gebrui ken van een kopje koffie. Na een verpozing van een uurt je ving te 9 uur het tweede gedeelte van de rit aan rechtstreeks naar Vaals door het gebied van „Klein Zwit serland", alwaar werd uitgestapt om een bezoek te brengen aan 't bekende Drielandenpunt, waarna werd gereden naar Valkenburg als einddoel. Het gezelschap had hier drie uur tijd om te genieten van de mooie natuur en in Val kenburg te winkelen. Om half vijf klonk het vertrek sein naar Maastricht, waar een uurtje tijd was om de stad te be zichtigen. Vervolgens ging het af op St. Niklaas, waar te 9 uur een verversing werd gebruikt om daarna huistoe te rijden. Onge veer middernacht keerde het ge zelschap, hoogst voldaan over het aangeboden uitstapje, huiswaarts. Afscheid hoofd der O. L. School. In verband met zijn benoeming tot hoofd der O. L. School te Vlissingen van de heer J. Robijn had in de O. L. School het af scheid plaats. Namens de Oudercommissie werd het woord gevoerd door mevr. DeesRisseeuw, waarin zij dank bracht voor het vele, dat de heer Robijn in het belang der school en leerlingen heeft ge daan. Door de leerlinge Liesje Ver- straete werd namens alle leer lingen geschenk aangeboden. Nadat de heer Robijn allen dank had betuigd, werd met een handdruk afscheid genomen van een geziene hoofdonderwijzer. De Provinciaile Staten van Zee land hebben gisteren besloten een lening van 2% millioen gulden te verstrekken aan de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walche ren" voor de bouw van 'n inrich ting voor geestelijk gestoorden bij „Der Boede' te Koudekerke. Er zal hierin plaats komen voor 128 personen. Ook werd accoord gegaan met de fusie van de gasbedrijven der provincie en van de gemeente Goes. Na een discussie werd Gedepu teerde Staten machtiging ver leend maximum twee ton be schikbaar te stellen voor de on rendabele voorziening van elec- triciteit en water in de herverka- velingsgebieden. De inrichting van de nieuwe veerhaven „De Val" bij Zierikzee zal 2.1 millioen gulden kosten. Geslaagd Tuinfeest. Begunstigd door prachtig zo merweer hield de accordeonver eniging „Flandria", in samen werking met de muziekvereni ging „Geduld Overwint", haar jaarlijks tuinfeest in de „Gaai- persboomgaard". Vooral Zondag was het zeer druk. Na een kort concert van „Geduld Overwint" kwam de accordeonvereniging aan 'bod. Tussen de mooie nummers van dit bekend ensemble traden de populaire „Osta-Meisjes" uit Gent op met hun populaire liedjes, welke door de overtalrijke be zoekers met een hartelijk applaus werden begroet. Tussendoor was er gelegenheid om in diverse attracties vele fraaie prijzen te winnen Des avonds traden de Osta- Meisjes nogmaals op en was de publieke belangstelling nóg gro ter. De voorzitter van „Flandria" de heer C. Marteijn, dankte mede namens „Geduld Overwint" de „Osta-Meisjes" voor hun sublie me medewerking en maakte tevens van de gelegenheid ge bruik om ook het publiek te dan. ken voor hun grote opkomst. Tot het sluitingsuur toe heer ste er een gezellige drukte op het schitterend verlichte en ver sierde terrein. Voor dit bedrag werd een crediet verstrekt. Onder meer voor de aanstelling van een socioloog, die onderzoe kingen zal moeten verrichten in het kader van het deltaplan, werd de subsidie aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk verhoogd. Besloten werd voorts tot instel ling van een contactcommissie uit de Provinciale Staten met be trekking tot het deltaplan. Deze commissie zal de hiermee samen hangende problemen in overleg met Gedeputeerde Staten bezien zonder echter beleidsbevoegdhe den te bezitten. Elk der 6 fracties leverde hiervoor een lid. De Stichting 19401945 zal een bijdrage van 5000 ontvangen. De uitgave van het Zeeuwse woordenboek zal met een bedrag van 14.400 worden gesubsidi eerd. Meegedeeld werd dat de depar tementen van Binnenlandse Za ken en van Financiën overeen stemming hebben bereikt over de financiële zijde van de bouw van een nieuw provinciehuis. Vrijdag zal een bespreking worden ge houden over de hoogte van de bij drage der provincie. Aan het eind der Statenzitting werd afscheid genomen van het lid van Gedeputeerde Staten de heer C. Hamelink uit Axel, die op 8»Augustus naar Canada zal emi greren. Hij was gisterochtend, ioen hij op weg was naar de ver gadering, aan de dood ontsnapt, teen tussen Groede en Breskens zijn auto door een plotseling naar links uitwijkende Belgische auto bus van de weg in de sloot werd gedrukt. Hij liep zelf geen letsel op, doch zijn auto werd zwaar be schadigd. De Staten komen op 27 Sep tember weer bijeen voor het kie zen van een opvolger. Britse geleerden hebben Woens dag een plan ontvouwd voor het afvuren van raketten tot een hoogte van ongeveer 200 km, binnen de komende twee jaar. De raketten, die voor onder zoek van de betrokken luchtlagen bestemd zijn, zouden wetenschap, pelijke instrumenten tot een ge wicht van ongeveer honderd pond kunnen meevoeren, aldus een verklaring van de Royal Society", Engelands belangrijk ste wetenschappelijke organisa. tie. Het ontwerpen, de ontwikke ling, levering en het afvuren van de raketten zal geschieden onder auspiciën van de Britse regering door middel van het ministerie van Bevoorrading. Tot de eerste experimenten zullen behoren: het bepalen van de temperatuur en dichtheid van de hogere lagen van de atmos feer der aarde, bestudering van de aard van de ionosfeer, een onderzoek naar het zeer fijne meteoorstof beneden een hoogte van 60 mijl en bepaling van de hoogten van de gebieden, waar de nachtelijke luchtgloed het sterkst is, aldus de verklaring. Hoewel het programma is op gesteld onafhankelijk van het internationale geophysische jaar 1957'58, hoopt men, dat het toch in deze zelfde periode kan worden uitgevoerd en de Britse bijdrage aanzienlijk kan verho gen. De lucht boven de dertig km is weliswaar zeer ijl, maar zij speelt een belangrijke rol bij vele ver schijnselen, onder meer bij de voortplanting van radiogolven. Prof. Harry Massey van Lon den, die zal deelnemen aan het project, zal binnenkort naar Au stralië gaan om over het afschie ten van de raketten te spreken. Hij is voorzitter van de vereni ging voor de bovenste atmosfeer- lagen, die is aangesloten bij de Royal Society, en Engelands meest vooraanstaande deskundi ge op dit gebied. Een woedende 32-jarige zuivel- arbeider uit Amsterdam is in de nacht van Dinsdag op Woensdag gearresteerd, omdat hij twee Duitse zeelieden had mishandeld. De Amsterdammer lag rustig in zijn bed te slapen, toen vlak voor zijn woning aan de Gelderse kade 3 Duitse zeelieden, verge zeld door twee Amsterdamse da mes, een luidruchtig gesprek be gonnen te voeren. Dit gezelschap was blijkbaar nogal vrolijk als ge volg van de genuttigde sterke drank. Geïrriteerd door het lawaai 27) door PERCY KING. (Nadruk verboden). Geen geluid drong uit het ver trek door. Er brandde ook geen licht, anders zou hij het hebben gemerkt, want één van de pa nelen week sterk. Om zeker van zijn zaak te zijn, bewoog Fenture de knop heen en weer. Toen er niet werd gereageerd, wierp hij met een forse duw de deur wijd open en sprong tegelijkertijd op zij. De voorzorgsmaatregel was overbodig geweest; het bleef vol maakt stil. Hij trad een kamer binnen, die inderdaad tot slaap vertrek diende. Met één oogop slag constateerde hij, dat het bed beslapen was geweest; de dekens lagen alsof ze inderhaast waren weggeslagen en het kussen ver toonde de indrukken van een hoofd. Maar niemand bevond zich in het ledikant, noch er onder. Er was geen kast, geen plek waar een man zich had kunnen ver bergen. Algernon verliet het ver trek, zich verbaasd afvragend, waar Lew Croudson wel zou zit ten. Hij was nog maar even in de woonkamer terug, toen hij boven zich voetstappen hoorde. Opkij kend, zag hij Bryn Cummings' hoofd over de ballustrade te voorschijn komen. Fenture gaf hem een wenk en trof een ogen blik later de piloot aan de voet van de trap. In het kort vertelde hij wat was voorgevallen; de tijd ontbrak voor uitvoeriger expli caties. „We moeten Croudson vinden, en drommels gauw ook. Zijn strijdmacht is tot vier man gere duceerd. Vernon Howgill ligt er gens in de struiken te dutten. De resterenden geven 'nóg handen vol werk, want ze zijn gewapend. Onze enige kans is, ze onver wachts op de nek te springen Kom mee. Achter de keuken moet nog een vertrek zijn. Daar stel len we allereerst een onderzoek in." Algernon wees de weg. Boven aan de trap stond Steven Healy en sloeg hen loerend gade. Het was aardedonker in de keuken. Aangezien zij geen lamp vonden streken ze om beurt een lucifer af. Zoals Fenture had verwacht, lag er nog een ruimte achter de keuken. Één deur, aan de linker zijde, voerde naar de kelder, waaruit een gronderige lucht op steeg. Door de tweede kwamen zij in een smal vertrek. Drie één persoons ledikanten stonden zó dicht op elkander, dat in de over blijvende ruimte 'een mens van normale omvang zich ternauwer nood kon keren. De ledikanten waren alle leeg. Het zaakje kwam Fenture hoe langer zo raadselachtig voor. Peinzend wreef hij zich over de kin. Waar hingen in 's hemels naam Lew Croudson, Dennis Barr, Lance Cox en Bunny uit? Gesteld dat ze de verdwijning van Vernon Howgill hadden be merkt Man was dat toch aller minst een reden, om op de loop te gaan! Ze konden het gerust op een treffen laten aankomen! Zelfs al begrepen zij, dat Vernon zijn revolver zou afhandig zijn gemaakt dan nóg waren zij met de wapenen ver in de meer derheid! Niettemin, hoe onver klaarbaar het mocht wezen geen van de schavuiten bevond zich in huis! Fenture en Cummings stapten de- woonkamer weer binnen. Ste ven Healy stond niet langer bo ven aan de trap. Toen zij tot de ronde tafel waren genaderd, zag Algernon hem op de knieën bij de baard liggen; met de rug naar hen toe. Fe Biljartbal had niets van hun komst gemerkt en keek niet van bezigheid op. Die bezig heid interesseerde Fenture ge weldig. Hij waarschuwde Cum mings door een vinger tegen de lippen te leggen en sloop op de tenen naar Healy. Juist zou hij hem op de schouder tikken, togn de Biljartbal het hoofd om wendde, een verschrikte kreet uitte en zich plat op de grond wierp om met zijn lichaam iets te dekken, dat hem blijkbaar zeer dierbaar was. „J-jij-jij," stamelde hij, terwijl hij Fenture met verwilderde blik aanstaarde. Algernon greep Healy bij de kraag en trok hem overeind. Zijn ogen vernauwden zich tot sple ten. Het grijze valies, dat hij even tevoren bij de dode Blake had gezien, was met geweld ge opend. Een aantal artikelen, be horend tot de garderobe van een dame, lag er naast. Maar groter werd Fenture's verbazing, toen hij in het valies verscheidene pakjes bankbiljetten ontdekte met elastiek bijeengehouden, het waren gloednieuwe biljetten. Hij bukte, nam een pakje op, bekeek het en klakte met de tong alle van honderd pond! Bryn Cum mings, die achter Fenture stond, liet een veelbetekenend gegrom horen. Healf was opgestan. Hij trilde over het hele lichaam. Van op winding kon hij niet spreken; hij krijste zijn woorden uit en stot terde heviger dan ooit. „J-jij ve-vermoordde Blake! D-dit h-hier is d-de reden waar om je het d-deed! Het was van B-Blake en jij ve-vermoordde hem om het in b-bezit te k-krij- gen!" (Wordt vervolgd). buiten probeerde de zuivelarbei- der, die zijn zijraam, dat uitkomt in de Watërpoortsteeg, had ge opend, het gezelschap aan te ma nen tot dooflopen. Hij zette zijn woorden kracht bij door met wa ter te gooien en toen dat niets uitrichtte zelfs met een fles en een oude fluitketel, waarop hij kennelijk toch geen prijs meer stelde. Als enig resultaat moest hij 'n vloeiende Duitse volzin incasse ren, die weinig vleiend klonk. Gewapend met nog meer flessen verscheen de zuivelarbeider op nieuw aan het raam, maar de Duitsers ook niet mis scho ven het voor zijn neus dicht. Daarbij sneuvelde met veel glas gerinkel de ruit. Dat joeg het gezelschap buiten op de vlucht; naar de Zeedijk. De zuivelarbeider liet het er ech ter niet bij zitten en zette de Duitsers achterna in zijn on dergoed want tijd om zich aan te kleden had hij niet. Wel had hij kans gezien een ijzeren buis mee te nemen. Hij slaagde er in de zeelieden te achterhalen en diende er één zonder pardon een klap tegen 't gelaat mee uit. De zeeman smak te tegen de grond, maar nog vóór hij op het asfalt lag had hij al 'n tweede klap, ditmaal op het ach terhoofd te pakken. De zuivelar beider kon hem toen uittellen, want de Duitser wa j bewusteloos en bleef liggen. Hij werd later door de G. G. D. naar het Bin nengasthuis gebracht-en vervol gens nog naar het Wilhelmina- gasthuis ook. In beide ziekenhui zen werd hij behandeld. Maar intussen had de arbeider zijn woede ook nog hardhandig gelucht op een tweede Duitser van het gezelschap, die er aan vankelijk in slaagde de eerste slagen af te weren, maar ten slotte toch ook nog klappen op hoofd en schouders ontving. Afgekoeld keerde de zuivelar beider vervolgens naar huis terug, waar politieagenten hem drie kwartier later, om kwart vóór vier, kwamen ophalen. Hij blijft voorlopig in arrest. De zeelieden werden Woensdag ochtend om 5 uur per politieauto naar hun schip gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2