KANTONGERECHT TERNEUZEN. Uit de Provincie RADIO Het gestolen vliegtuig KOREA. 24-uur proteststaking op Cyprus MARKTBERICHTEN Invoer van aantal buitenlandse bladen in Indonesië verboden. De kabinetscrisis in Indonesië. TERNEUZEN. Britse raketten voor ruimte onderzoek Sowjetgrenzen open voor internationaal toerisme? De Amerikaanse handels politiek. Rusland bereid mee te doen „kunstmanen - programma. BRESKENS. Vermiste Nederlanders in Oostenrijk terecht. De Amerikanen in China Wat brengt de Gistermorgen kwam allereerst in behandeling de uitgestelde zaak tegen de veehandelaar C. V. te Terneuzen, die zonder hiervoor de vereiste vergunning te hebben, op 25 April jj. 3 varkens in een per ceel in de Nieywediepstraat had gehouden en een pakhuisruimte als koestal in gebruik had. Als deskundigen werden thans gehoord de dierenarts dr A. W. B. en de inspecteur van politie R., bei den te Terneuzen. Deskundige B. deelde mede, dat er één slager is, die geen stal be zit om slachtvee te houden in de gemeente, terwijl ook andere sla gers moeilijkheden hebben met het onderbrengen van tweeërlei vee in hun stal. Vóórdat het vee wordt geslacht, is het nodig dat het is uitgerust. Dit komt, aldus deskun dige, de kwaliteit van het vlees ten goede. Als de dieren niet eerst zijn uitgerust is het vlees niet houdbaar en wordt het kleefachtig. Het is, derhalve noodzakelijk, dat de te slachten dieren eerst enige tijd in Terneuzen moeten verblij ven om voldoende tot rust te ko men. De kantonrechter, mr Van Meer wijk, was het met deskundige B. eens, dat de slagers de beschik king moeten hebben over stallen met slachtruimte. Inspecteur R. was van oordeel, dat de slagers voor zichzelf die nen te zorgen en achtte het niet nodig om S. ontheffing te verlenen WATEKSCHAPBEN OEMIN GEN IN ZEELAND. Bij K- B, zijn benoemd in de pro vincie Zeekind: tot gezworene van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de heer C. F. Ver- craeïje te Aardenburg, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den. Met ingang van 1 Augustus '55 tot gezworene van het water schap „OucL-Vossemeer", de heer J. Boonman te Oud-Vossemeer, en met ingang van 1 Augustus '55 tot gezworene van de „Schenge- polder' de heer G. de Jager te Wolphaartsdijk. Tot dijkgraaf van de Zuid-Kraaij- ertpolder, ir A. E. Bruijning, te Goes. Middenstandsexamen. Bij het gisteren alhier gehou den examen ter verkrijging van het Middenstandsdiploma, Alge mene Handelskennis, slaagden A. L- Aerts, St Jansteen; P. An- raoy„ Goes; Th. Ba van Avermae- te, van Gent; W. F. van Aver- oaaete, St Jansteen; A. A A. Baas, Sluis; H. W. Baas, Sluis, mevr. Co Ta de Back-de Graaf, IJzendijkeA. J- de Bart, Oost burg; 1 R van der Bent, Ter neu zen; J. P. van den Berg, Koe wacht; R A. C. M. de Bock, Koe wacfct; w J. Boidin, Oostburg; Ca Ma Boutens. Sas van Gent; Ja Ca Ca van den Brink, Terneu zen; J. Brouwer, Kapelle; R. A. de Caiuwé, Terneuzen; W. J. G. M Ciaerhoudi.. Sluis; Ge Ha Jn Ma de Cqmuck, Koewacht C. G. G. L. de CcwW, WestdorpeH. Ccppens. Sluis, C. M. A, G. Cue- lenaere. Sluis; Ea Da En Ma van Param?. Unendijke,; W, ,Peec Aardenburg; Ma DeDeHaett Uzendijke; I- G. van Donk, Ter neuzen; mevr. Eh Sa Dreves-Rie- mens, Terneuzen ;Ma Ea Dries- schen, Halst; R. hout, Thnseuzen; -G. J- den En gelsman, Oudelande; Ta Ra Ma Everaert, Tferhole; Ba Aa E%'er®" dijk KapeBe; M. G. Eversdijk, Kaeeïtft" P. de Feijter. Axel, Ra Geijsels, Sluis; H. Haers, Sas waardoor hij zijn stal ter beschik king van bepaalde slagers zou kun- kunnen stellen. De ambtenaar van het O. M. vond het een lastig geval, daar S. de strafrechtelijke stoot moest op vangen. Hij gaf dan ook S. de raad voor een en ander een oplos sing te zoeken en het beleid van B. en W. op te volgen, en eiste vervolgens ƒ11 of 5 dagen voor het ene en 11 of 5 dagen voor het tweede feit. Deskundige B. informeerde of het voor S. mogelijk zou zijn zijn stal aan slagers te verhuren. De kantonrechter antwoordde, dat ook hiervoor ontheffing door B. en W. nodig is. Hij achtte het wettig bewijs ge leverd en verklaarde S. in beide ge vallen schuldig, zonder toepassing van straf. De slager P. V. te Terneuzen, tegen wie bij de behandeling van zijn zaak de ambtenaar van het O. M, 10 of 2 dagen eiste, werd door de kantonrechter vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, daar hij het niet bewezen achtte, dat een varken, hetwelk op 20 April j.l. werd gehouden in een ruimte van een onbewoonbaar verklaarde woning in de Nieuwediepstraat, was bestemd voor stalling van lan gere duur in die ruimte, welke dan ook niet als stal was ingericht. Slager V. had n.l. op die dag het varken in die ruimte opgehokt, in verband met het uitvoeren van schilderwerk van de oorspronke lijke varkensstal. Verkeersovertredingen. J P. J., visser te Terneuzen, had op'27 Mei j.l. met zijn bromfiets bij het kruispunt Heerengracht— Noordstr.Schoolweg geen voor rang verleend aan een wielrijdster, tengevolge waarvan een botsing was ontstaan. De wielrijdster kwam van de brug naast een auto gefietst en verdach te J. kwam uit de richting van de Schependijk gereden. Volgens hem klopte het politierapport niet, doch nadat de agenten van politie hier over waren gehoord, was het mis verstand spoedig opgelost. Conform de eis werd J. veroor deeld tot ƒ30 of 6 dgn. H. W. uit Assenede reed met zijn rijwiel op de Westkade te Sas van Gent, toen hij ter hoogte van de Blauwselfabriek plotseling de rij weg overstak zonder op het ver keer te letten. Het gevolg hiervan was, dat hij door een auto werd gegrepen. W. hoorde 30 of 6 dgn tegen zich eisen. De uitspraak was 25 of 5 dgn. Op 6 Mei j.l. ontstond er in de Burg Geillstraat te Terneuzen bij de bocht in de weg bij de Walstraat een aanrijding tussen twee auto s, resp. bestuurd door de handelaar A J. S. uit Zaamslag en de han- délsvertegenwoordiger W. C. Oorzaak van deze botsing was, dat C. in de Burg. Geillstraat zpn auto wilde keren en daarbij op een gegeven ogenblik midden op de rijweg kwam te staan. S„ die met zijn auto kort achter de auto van een zekere J.S. uit Terneuzen reed, zag niet tijdig de door C. veroorzaakte verkeersbe- Jemmering en kon niet voldoende meer uitwijken. De ambtenaar van het O. M, noemde de. plaats voor het keren van een auto erg ongunstig geko zen en vorderde tegen C 25 of a dgn. De uitspraak was conform de 6 De eis tegen A. J. S. luidde ƒ10 of 2 dgn. De kantonrechter was van oor deel, dat S„ toen hij achter een andere auto reed, beter had moe ten opletten, waardoor hij bij het zien van de verkeersbelemmering tijdig zijn auto tot stilstand had kunnen brengen en veroordeelde S. tot 20 of 4 dgn. De wielrijdster G. M. B., zonder beroep te Hulst, had op 7 Juli j.l. in de Stationsstraat aldaar zonder vóór- en achterlicht gereden. De uitspraak was conform de eis 10 of 4 dgn. J. E., molenaarsknecht te Zaam slag, had met zijn motor bij het nemen van het kruispunt van de wegen naar Terneuzen en richting Axel niet voldoende rechts gehou den, waardoor hij ter plaatse het verkeer in gevaar had gebracht. De eis was ƒ25 of 5 dgn en de uitspraak 15 of 3 dgn. J. S„ chauffeur te Middelburg, bleek bij controle op de openbare weg te Axel op 18 Mei j.l. zijn werkboekje niet bij zich te heb ben. Verdachte zeide, dat hij per on geluk zijn werkboekje in Kruinin- gen had laten liggen. Deze slordigheid kostte hem, na dat geëist was 10 of 2 dgn, 5 of 1 dag. A W de J., veehandelaar te Axel, werd óp 11 Juni j.l. te Westdorpe verbaliseerd wegens het niet bran den van de stoplichten van zijn auto. De veehandelaar vond het „flau we kul," dat de ambtenaren hem hiervoor hadden opgeschreven. Mr Van Meerwijk zette De J. in duidelijke bewoordingen uiteen waar het politie-apparaat voor dient. De eis luidde 20 of 4 dgn. De uitspraak ƒ25 of 5 dgn. W. B.t sloper te Hoedekenskerke, was op 11 Juni j.l. met een takel wagen met twee sloopauto's op de Hulsterseweg te Kloosterzande aangehouden, daar door hem met dit vervoer het verkeer in gevaar werd gébracht. Conform de eis was de uitspraak 25 of 5 dgn. Mevr. M. F. van D., zonder beroep te Hulst, stapte op de grenslijn te Clinge uit een auto, terwijl zij met in het bezit was van een paspoort. Het verweef van verdachte, dat zij niet over de grens was geko men, werd wel aangehoord, doch niet geloofd. Eis ƒ,10 of 2 dgn; uitspraak ƒ15 of 3 dgn. A. M; G., uit Goes, was met zijn motor de Noordstraat te Terneu zen in de verboden richting inge reden. De eis luidde 5 of 1 dag. Daar de overtreding gebeurde tijdens werkzaamheden aan de elctrische leidingen, waardoor er rondom het verkeersbord enige verwikkelingen waren, werd ver dachte vrijgesproken. De landbouwer De P. uit Axel was ter verantwoording geroepen omdat een van zijn arbeiders, een zekere Van L., op de Buthdijk al daar had gereden met een tractor met twee aanhangwagens, welke niet voorzien waren van twee leng te-driehoeken. De P. verklaarde geen bezwaar 'te hebben deze zaak te moeten vereffenen, doch achtte de verant woordelijkheid bij de betrokken arbeider te liggen, daar hij deze van tevoren had gewaarschuwd. De behandeling van deze zaak Werd aangehouden tot de zitting op 19 Augustus a.s. De bestuur der van de tractor, Van L., zal zich dan hebben te verantwoorden. Ook aan Britse zijde bestaan plannen om, als onderdeel van het Brits-Australische program voor het internationale geophy- sische jaar in 1957-'58, de boven ste atmosfeerlagen te gaan ver kennen. Men wil hiertoe gebruik maken van raketten, die waar schijnlijk hoog boven het proef- terrein van Woomera van ballons af zullen worden gelanceerd, zo heeft een leider van het onder zoek te Woomera medegedeeld. Men zou kleine raketten aldus tot op een hoogte van negentig kilometer willen laten stijgen op vieel minder kostbare manier dan van de Amerikaanse kunstmaan. Na langs radiografische weg van de ballon af te zijn weggeschoten, zullen dergelijke raketten, voor zien van allerlei meetinstrumen ten, door middel van een vaste •brandstof verder worden voort gestuwd. Van de zijde van de procureur- generaal heeff men aan P.I.A. op desbetreffende vragen verklaard, dat de Indonesische regering eni ge tijd geleden opdracht heeft ge- gev^v Rijnvoer van een aantal buitenlandse bladen in Indonesië te verbieden. Aan de agenten van die bladen in Indonesië is hiervan medede ling gedaan. Het ligt in de bedoe ling nog enige andere bladen aan dit verbod te onderwerpen. Het betreft hier kranten, „waarvan de inhoud de rust onder de be volking kan verstoren. Behalve ter handhaving van de orde en rust is dit verbod ook bevolen in het belang van het prestige van de regering en ter handhaving van de goede betrekkingen met andere landen". Indien de agen ten zich niet houden aan dit ver bod, zullen zij strafrechterlijk worden vervolgd. Indien kranten, waarvan de in voer verboden is, bij het publiek worden aangetroffen, zullen zij in beslag genomen en vernietigd worden, aldus werd van de zijde van de procureur-generaal mede gedeeld. Men bevestigde, dat dit verbod ook „enige" Nederlandse bladen betrof. De (strafbepalin gen inzake dit verbod staan ver meld in het staatsblad 1900-317 (K.B. 21 September 1900 no. 17). Gevraagd, of een dergelijke maat regel niet een beperking betekent van het beginsel van de persvrij heid, zoals door de Verenigde Naties geformuleerd, verklaarde men van de zijde van de procu reur-generaal, dat deze maatrege len genomen zijn, in 's landsbe lang en dat 's lands belang boven andere belangen gaat. Men ontkende, dat kranten aan afzenders zouden zijn terugge zonden met het stempel „inter- dit". Volgens de Berlijnse correspon dent van het Westduitse persbu reau D.P.A., die Sowjetrussische en Oostduitse kringen aanhaalt, is de Sow jet-Unie van plan, moge lijk reeds in de herfst, de gren zen voor het internationale tou risme open te stellen. De correspondent, die onlangs vier weken dn Moskou en andere delen van de Sowjet-Unie ver bleef, verklaart, dat door de be trokken Sowjetinstanties, waar onder ministeries, vervoersbe drijven en het reisbureau „Intou- rist", gedetaileerde voorbereidin gen ïyorden getroffen. Er zouden groepsvisa worden ingevoerd. Totnogtoe waren voor bezoeken aan de Sowjet-Unie in dividuele visa verplicht. Er zou den reeds onderhandelingen wor den gevoerd met Zweedse, Noor- e, Belgische, Amerikaanse en Duitse toeristenbureaux. Er worden, aldus de correspon dent, ook plannen gemaakt voor bezoeken van Sowjet-burgers aan het buitenland, maar, zo zegt hij, men zal er ongetwijfeld zorg voor dragen, dat dit geen staatssteun voor emigratie van Russen naar het Westen wordt. De Griekse inwoners van Cy prus zijn Maandag, te midder nacht, een algemene proteststa king van 24 uur begonnen. De manifestatie richt zich tegen een nieuwe wet van het Britse be stuur van het eiland, waarin de autoriteiten het recht wordt ver leend preventieve arrestateis te verrichten. Rechtse en linkse or ganisaties nemen aan de staking deel. Voor de Britse troepen en de politie geldt de alarmtoestand. Engelse soldaten en vliegers mo gen zich niet in de steden bege ven. Restaurants en winkels moe ten op last van het bestuur open blijven. Ook de voornaamste openbare diensten moeten in werking blijven. De politie in Nicosia, de hoofd stad van Cyprus, heeft Dinsdag gebruik moeten maken van traangas om een einde te maken aan ongeregeldheden veroor- raakt door een aantal demon stranten. De demonstranten sloe gen een aantal ruiten van het ge bouw van de Britse raad in en trachtten daarna brand te stich ten. De demonstratie begon tegen het eind van een rustige dag. Een aantal jongeren, die zich had verzameld op het Metaxasplein, begon met stenen te gooien naar een aantal auto's Volgens inlichtingen van P.I.A. trachten de kabinetsformateurs de impasse, waarin zij zijn ge raakt, te doorbreken door vice- president Hatta candidaat voor -* 1Jnénllan Mr de FORMATEURS GESLAAGD IN OPSTELLEN VAN PLAN VOOR DE KABINETSFORMATIE. aan de partijen worden aangebo den, hetgeen vandaag zal ge- Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten begin volgend jaar besprekingen met diverse landen zullen hou den over mogelijke verlagingen der Amerikaanse invoerrechten. Deze besprekingen zullen ge schiedden krachtens de bepalin gen van een nieuwe wet welke I president Eisenhower machtigen de invoerrechten te verlagen met 5 procent in elk der komende drie jaren voor goederen uit lan den, welke soortgelijke conces sies tegenover de Verenigde Sta ten doen. o Het ministerie deelde mede, dat volgens de huidige plannen de 35 leden van de algemene overeen komst inzake tarieven en han- lel (G.A.T.T.) tot de besprekin gen zouden worden uitgenodigd. Een lijst van producten waarover besprekingen zullen worden ge voerd zal, aldus het ministerie worden gepubliceerd. het premierschap te stellen. Mr ran fe De Oe Hast, Sluis; Na Ca Tb van den Ha uwe, IJzen- diike' Eh Se Aa Haverbeke, IJzendsjJte; Jh Re Ee Haverbeke, Uzendijke; C. Hollebek, Axel, Ra Ta Aa Ma Hootegera. Sluis, ia Ma Hooi je, St Jansteen; Ra Ga Ca IngheR. St Jansteen; W. de Jager Kapelle; F Jansen, Schotmdijke; Ma Ea Aa Jesoirens Axel" EL G. H. Kalle, Westdorpe, Aa Ma Rr Ae Kesbeke, Axel, Pa Ne Kesteloo, Oostburg, Th. t - de Koek, Hontenis.se; L. J. irar^Kou- teren, Terneuzen; Le de Kraker Axel" H E. 5. van Laere, West dorpé; R E. E. van Laere, Over slag; Es Eh. Ca van Leemput las van Gent; G. C. Lepoeter, Kapelle; J H. Maas, Breskens en La Pa Maes, Heikant Examen Costumière Bn de JEnsaid"-modevakschool slaagden voor het examen costu mière de dames, Betsy van Lan- eevelde Mlentje Haak te Hoek en Jeanette Rammeloo te Philippi ne Voor coupeuse slaagde Jeanet van Hulle. Yakexamen. Bij het te Venray gehouden examen slaagde onze stadgenoo Dick van Langevelde voor het üploma kleermakersgezel A Zeilsport Maandag werd door de Soc Royale Nauüc Anversoise te Ant werpen de jaarlijkse zeilwedstrijd Antwerpen—-Ostende gehouden. Van de 25 deelnemende jachten verdeeld in drie klassen, behaal de P Vroon uit Breskens met zijn jacht „Sportlust" de eerste prijs in zijn klasse. Tevens veroverde hij de wisselbeker „Kapitein Teir- Finck" als eerstaankomende na de handicap. Wilopo bevestigde, dat men impasse reeds doorbrak en een ontwerp-kabinetsformatie opstel de De impasse ontstond, toen zo wel de P.N.I. als de Masjumi het premierschap voor zich opeisten, toen dit tijdens de bespreking van de formateurs Maandag b.eek, verklaarde Sukiman, dat het aan beter was het mandaat terug te geven M'r Wilopo stelde daarna vot de post van premier aan Hatta aan te bieden, maar niet in zijn kwaliteit van vice-president. Vernomen wordt, dat dit reeds aan Hatta ter kennis is gebracht en dat deze hiertoe bereid is, in dien dit niet in strijd is met de grondwet. Voorts is vernomen, dat de formateurs thans een pro cedure uitstippelen om het pre mierschap van Hatta te verwe zenlijken. Wilopo zou voorge steld hebben, dat Hatta als vice president op non-actief wordt ge steld Sukiman zou een motie hebben opgesteld, waar mee in het parlement Hatta's positie als premier zou kunnen worden ge- regeld. Na een bespreking met Hatta vergaderden de formateurs Dins dagochtend twee uur. Na afloop hiervan verklaarde Wilopo, dat men er ingeslaagd is een plan voor de kabinetsformatie op te stellen Dit plan moet nu eerst schieden. Dan worden alleen nog dié partijen uitgenodigd, die be zwaren hebben. Enkele partijen, waaronder de P.N.I. en de Masju mi ziin reeds geraadpleegd. Na deze bespreking zal een lijst van nieuwe ministers aan Hatta wor den aangeboden. Wilopo bevestig de, dat op de voorlopige lijst van ministers partijlozen voorkomen, doch hij weigerde te zeggen, wie en hoeveel. Wilopo zeide„Het einddoel is' reeds in zicht. Met goede wil zullen wij het berei ken". JONGEMAN VERONGELUKT. De 17-jarige A. B. M. C. uit Twello is Maandagavond toen hij op de Deventersestraat te Apel doorn fietste, plotseling onwel geworden. Hij verloor de macht over het stuur en zwenkte de rij baan op, juist toen een vracht auto, bestuurd door A. D. uit Sprang-Capelle, passeerde. De jongen werd aangereden en ern stig gewond. Hij is in het Julia- naziekenhuis te Apeldoorn later aan de verwondingen overleden. De secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Chroestsjef, heeft Maandag ver klaard dat Rusland bereid is met de Verenigde Staten samen te werken in de uitvoering van het „kunstmanen"-programma „als dat in het belang van de mens heid is." De partijsecretaris verklaarde dit tegenover journalisten op een diplomatieke receptie in Moskou. President Eisenhower ver klaarde Vrijdag j.l. dat de Ver enigde Staten bereid zijn de ge gevens, die door middel van de „kunstmanen" zullen worden ver kregen, met andere landen, ook de Sowjet-Unie, te delen. Chroestsjef verklaarde tegen de journalisten: „Ik heb er iets over gehoord doch ik heb het niet zorgvuldig gelezen, dus kan ik I er niets definitiefs over zeggen. Doch als het in het belang van de mensheid is, is de Sowjet-Unie altijd bereid het te steunen." De receptie werd gegeven op, de Zwitserse legatie ter gelegen heid van de Zwitserse nationale; feestdag. KLEUTER ONDER DE TREIN. Het 1-jarige dochtertje van, de blok wachter der Nederlandse Spoorwegen H. van D. aan, de Marsweg te Zwollerkerspel is Maandagmiddag toen zij vlak bij haar huis op de rails van de spoorlijn Zwolle—Almelo speel de, door een trein gegrepen. Zij was onmiddellijk dood. De drie leden van de familie Holsheimer uit Enschedé, die se dert Zondag in Oostenrijk ver mist werden, zijn terecht. Het echtpaar H. W. Holsheimer kampeerde- in de gemeente XJm- hausen in de buurt van Inns bruck en was met hun 12-jarige zoon Jan voor een bergtocht ver trokken. Mevr. Holsheimer werd met haar zoon op de Reichsalm gevonden. Zij werden gisteren naar het Oetzdal gebracht. De heer Holsheimer was halverwege de berg een stuk omlaag geval len en is lichtgewond naar het dal gebracht. Hij had van de plaats waar hij terecht was ge komen, niet verder kunnen klim men of afdalen. De heer Holsheimer vertelde, dat hij zijn vrouw en zoon Zon dagochtend op de steile berghel ling had achtergelaten om hulp te halen. Hierna was hij uitge gleden. Volgens nietbevestigde geruch. ten, die in Aziatische kringen rond de Chinese delegatie in Genève in omloop zijn, zou de Chinese regering bereid zijn, zeer binnenkort alle Amerikaanse burgers die nog in China worden vastgehouden, op vrije voeten te stellen. Hun aantal zou volgens de door de Amerikaanse ambas sadeur Johnson Dinsdag aan zijn Chinese ambtgenoot overhandig, de lijst, veertig bedragen. Op de Chinese lijst zouden evenwel 45 Amerikanen voorkomen. Later concentreerde de menig te zijn aandacht op het gebouw van de Britse raad op het Me- taxaplein en begon een aantal ruiten in te slaan. Een aantal de monstranten drong het gebouw binnen, goot uit een blik een hoe veelheid benzine over de vloei en stak deze in brand. De brand weer was echter spoedig ter plaatse en de schade bleef be perkt tot enkele meubelen. (De Britse raad is een officiële organisatie voor het bevorderen van culturele betrekkingen tus sen Engeland en andere gebie den.) Toen de betogers met stenen naar de brandweer begon te gooien, maakte de politie ge bruik van traangasbommen om de menigte te verspreiden. DONDERDAG 4 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radio Philharm. ork.; 11.50 Interview; 12.00 Piano en orgel; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.25 Metropole ork.; 13.55 Koersen; 14.00 Hoor spel; 14.45 Gram.; 15.25 Operette muziek; 16.10 Gram.; 16.15 Voor dracht; 16135 Orgelsp.; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.25 Lichte muz.; 18.55 Gespro ken brief uit Londen; 19.00 Lich te muziek; 19.15 Discussie; 19.30 Amus. muziek.; 20.00 Nws; 20.05 Journaal; 20.15 Opera; Gedicht met muz. illustratie; 22.25 Lichte muz.; 22.40 Sportproblemen; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc.; (12.30 Land- en tuinbouwmeded., 12.33 —12.40 Wij van het land); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 N.ws en Kath nws; 13.20 Zang en. piano; 13.50 Gram.; 14.00 Gerei, zendingsdag; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Kamer- muz.; 17.00 Voor <fe jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Gr.; 17.55 Radio Philh. ork.; 18.45 Gr.; 19j00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 „Sociaal gesprek"; 19.35 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio- wedstr.; 21.15 Gr.; 21.40 Piano muziek; 22.00 Tijdschriftenkro niek; 22.10 Orgelconc.; 22.35 Gr.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. De Zuidkoreaanse regering eist het vroeger tot Zuid-Korea behoord hebbende gebied tussen de 38ste breedtegraad en de be standslijn op en zal de communis, ten verzoeken zich „binnen een bepaalde tijd" uit dat gebied te rug te trekken. De regering zegt, dat zij niet langer verplicht is het twee jaar geleden gesloten bestand in acht te nemen. Regeringspersonen en militaire leiders, van Zuid-Korea zullen Woensdag spreken over „concre. te plannen" om. het betrokken l gebied weer in handen te krijgen. 26) door PERCY KING. (Nadruk verboden). ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Om half zes Dinsdagavond is op de onbewaakte spoorwegover gang te Noordscharwoude een motorrijtuig gegrepen door een locomotor van de Spoorwegen. De locomotor reed met twee goederenwagens over dit baan vak met een snelheid van drie a vijf kilometer per uur. Het mo torrijtuig kwam in aanraking met de buffers van de locomotor, De bestuurder was op slag dood. Het was de 33-jarige H. J. S. uit Alkmaar. Ook Fenture's stem weigerde dienst. Angst kende hij niet en spokerijen beschouwde hij als boerenbedrog. Toch, toen dat griezelig iets in de duisternis langzaam zwijgend nader kwam, nader en nader, toen handen waren te onderscheiden, ook weer handen zonder meer, voel de hij zich aangegrepen door be klemmende vrees. Hij verroerde zich niet, geloofde ook niet, dat hij er toe in staat zou zijn ge weest. In zijn verbeelding wacht te hij reeds een eeuwigheid zo in werkelijkheid was het een kwestie van hoogstens een paar minuten. Tot eensklaps de wil vaardig over hem werd iets te doen; niet langer passief af te wachten, wat hem zou worden geopenbaard en hoe over zijn lot werd beslist. Op één knie gele gen, bracht hij de automatische revolver omhoog. Daarmee week de kille verlamming, die zijn lichaam weerloos en zijn geest willoos had gemaakt. Algernon behoefde niet te schie ten. Bijna op hetzelfde moment werd hem verklaard, hoe dat mysterieuze, huiveringwekkende hoofd plotseling uit het donker kon zijn opgedoemd. De verkla ring was zó reëel, zó akelig nuchter, dat het weinig scheelde, of hij zou in een schaterlach zijn uitgebarsten. Met een ruk was hij op de been, zijn hand met de revolver ging omlaag. De verschijning, welke het meisje en hem zo'n schrik had aangejaagd, bleek Steven Healy te zijn, de Biljartbal niemand anders. Hij droeg een donkere jas, tot boven toe dichtgeknoopt en van onder hing ze hem op de voeten. Doofdat het zwart van het kledingstuk geheel met de duisternis op de galerij was saamgevloeid, behield alleen het grote ronde hoofd op de stokke rige hals vorm en kleur. Wat de mystificatie volledig maakte: Healty had een kalotje op, dat zijn glimmende schedel verborg. „Ik hoorde st-steunen en ver trouwde het z-zaakje niet" stot terde de Biljartbal. Hij knipte een zaklantaarn aan en bekeek de roerloze gedaante op de grond. „D-dood", fluisterde hij voor zich uit. Toen vestigde hij de blik op Fenture. Zijn stem bibberde van zenuwachtigheid. „En u de m- moordenaar! W-waarom hebt u het ge-gedaan?" Algernon verkeerde allerminst in een stemming om te argumen teren. De absurde panische vrees welke hem had bevangen bij de nadering van Steven Healy, zat hem bovendien geweldig dwars en hij was spinnijdig op de kerel die ze had veroorzaakt. „Klets niet!" beet hij hem tus sen de tanden toe. „Wek Bryn Cummings, de piloot! Vierde deur aan de overzijde. En maak niet méér leven dan onvermijdelijk is!" Healy bewoog zich niet en staarde op de dode. „U u begon hij. „Schiet op!" Ongeduldig duwde Fenture hem in de rug. „Wek Bryn Cummings, heb ik gezegd. Je idiote beschuldigingen kun je straks lozen!" Hij wendde zich tot Vera Crafts. Het kwam hem voor, dat de mys terieuze verschijning het meisje groter angst had bezorgd dan het zien van de vermoorde man. „Donald Blake kwam hoogstens tien minuten vóór mij het huis binnen," zei hij scherp. „U moet hem hebben gezien als het niet in de loggia was, dan op de ga lerij. „Had hij toen het grijze va lies bij zich?" „Begint u alwéér?" vroeg Vera hautain. „Waaraan ontleent u het recht, als inquisiteur op te tre den? Ik zou zeggen, dat zo'n rol allerminst u past. Wilt u mij soms van moord op mr. Blake beschuldigen?" „Bij mijn weten heb ik nie mand beschuldigd, miss Crafts Fenture sprak de naam aarze lend uit en de aarzeling ontging haar niet. „U hebt gelijk, dat ik daartoe het recht mis. Wat voor mij op het ogenblik van het grootste belang is niemand kan mij de misdaad aanwrijven. Ik kwam de loggia in, toen u er al was." „Ja," gaf zij met tegenzin toe. „Wilt u me zeggen, waar Do nald Blake op uit was? En wat u bijna zijn terugkomst met hem besprak?" „Uw vragen vervelen me!" ant woordde zij bits. Zonder meer verwijderde zij zich naar haar kamer. Algernon liep de trap af. Be neden gekomen, bleef hij staan en keek rond. In de hall waren, behalve die van de woonkamer, nog twee deuren. De achterste gaf toegang tot de keuken; van daar had hij althans de beno digdheden voor het souper zien opbrengen. De andere was, naar hij veronderstelde, van Lew Croudson's slaapkamer. Daar heen richtte hij de schreden, zo zacht stappend als hij kon. (Wordt vervolgd). BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 N.ws; 13.15 Orgelsgel; 14.00 Gr.; 14.45 Orkestconc.; 15.20 Zang en piano; 15.30 Orkestconc.; 16.15 Gram.; 17.00 Nws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Verzoekprogr.; 21.00 Salzburger Festspiele; 22.30 Gram.; 22.55 Nieuws. VEEMARKT BOTTERDAM. 2 Augustus.. Op de veemarkt waren in to taal aangevoerd 3603 dieren, zijn de 460 vette koeien en ossen; 1257 gebruiksvee, waarvan 938 t.b.c.- vrij; 109 vette kalveren; 271 gras kalveren, waarvan 114 t.b.cvvrij; 316 nuchtere kalveren; 172. var kens; 181 biggen; 96 paarden; 111 veulens; 598 schapen uf lam meren; 32 bokken of geiten. Weektataal 5643 dieren. De prijzen waren als, volgt: Vette koeien ƒ2—ƒ2,74; vette kalveren 2,10—2,75; slacht- paarden ƒ1,90—ƒ2,10, alles per kg. Graskalveren ƒ275ƒ425; nuchtere kalveren 52ƒ70; biggen 4050; veulens 250 —ƒ400; schapen ƒ95ƒ140; lammeren 75ƒ105; kalf- en melkkoeien ƒ775ƒ1050; vare koeien ƒ550—ƒ740; vaarzen /60O—ƒ850; pinken 40O—550, alles per stuk. OverzichtVette koeien: aan voer iets hoger, handel flauw% prijzen onveranderd, enkele pri ma's boven notering; vette kal veren: aanvoer even minder, han del vlot, wat hoger in prijs; gras kalveren: aanvoer even meer, handel flauw, prijzen onveran derd; nuchtere kalveren: aan voer als vorige week, handel kalm, prijzen iets hoger; biggen: aanvoer als vorige week, handel traag, vooral niet hoger in prijs; slachtpaardenaanvoer even minder, handel kalm, prijzen iets lager; veulens: aanvoer als vo rige week, handel levendig, prij zen onveranderd; schapen: aan voer gewoon, handel redelijk, prijzen stabiel; lammeren: aan voer gewoon, handel redelijk, prijzen lager; kalf- en melk koeien: aanvoer even meer, han del tamelijk, prijzen onveranderd; vare koeien: aanvoer redelijk, handel lui, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken: aan voer als vorige week, handel ge woon, prijzen ongewijzigd; t.b.e- vrij vee: aanvoer aanmerkelijk hoger, handel redelijk;, prijzen constant.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2