Het gestolen vliegtuig Inkomstenbelasting en inwoning Van pesthuis tot ziekenfonds Zomerrampen en -geneugten JiAZliLAAR Drie formateurs aangewezen liVEEDE BLAD Zaterdag 30 Juli 1955 10e laargang No. 3520 Velen weten niet hoe juist te handelen Nederlandse dubbeltjes naar Paramaribo gesmokkeld Boden de Russen Tito straaljagers van het type Mig-1 5 aan De gezondheidszorg in Nederland ONDERHOUDEND. Medische rubriek Onze recreatie-oorden in gevaar De vierdaagsen - Het fruit beschermd Op tractor naar Oostenrijk gevlucht Onderscheiding voor Nederlandse Helicopter-bemanning De betrekkingen tussen Pakistan en Afghanistan INDONESIË Ongeregeldheden in Zuid-Soedan Velen onzer hebben met inwo ning te kampen en zitten derhal ve met belastingmoeilijkheden. We zullen dit eens nader bekij ken. Hieeft men inwoning, dan wordt daarvoor betaald en men heeft dus „inkomsten" of wel „bijverdiensten". Men moet deze inkomsten niet verwarren met de inkomsten die men op deze wijze heeft als men een beroeps- pensioen of kamerverhuurbe drijf heeft. De winst die men 'hieruit maakt, valt onder „winst uit be drijf of vrij beroep". Wij behan delen in dit artikel uitsluitend de inkomsten, verkregen uit al dan niet gedwongen inwoni|ng. Voor de inkomstenbelasting moet men opgeven de bruto-ont- vangsten, verkregen door de be taalde huur, doch daarnaast moeten ook opgegeven worden de uitgaven, die men hieeft moe ten maken door deze inwoning. DE BRUTO ONTVANGSTEN. De bruto ontvangsten bezor gen ons natuurlijk geen hoofd brekens, men geeft eenvoudig op het bedrag der ontvangen huur. Let wel, dit moet zijn ont vangen in het belastingjaar, waarin die ontvangsten door u verkregen werden. Het kan voorkomen, dat een inwoner tij delijk verdwijnt en zijn huur nog niet voldaan heeft. Zijn adres is u onbekend, dus u kunt die schuld voorlopig wel als verloren beschouwen. Nu kan het zijn, dat die huurder terugkomt na een paar maanden en u bent zo gelukkig de verschuldigde huur alsnog te ontvangen, maar... die ontvangst heeft plaats in het volgende belastingjaar. In een dergelijk geval dient dit bedrag als „ontvangsten" in dat jaar beschouwd te worden en niet over het jaar, waarop de schuld betrekking heeft. Inkomsten kunnen niet ver schoven worden naar een vol gend jaar door een mogelijke verlate betaling, zonder dat hiervoor betalingsuitstel was ge geven, of zonder dat voor u de verhaalsmogelijkheid op de huur der verloren was gegaan; hier geldt het principe: de huurvorde- ring is vorderbaar en ook voor inning vatbaar. Ookals een kamer verhuurd is voor b.v. 50,per maand, alles inbegrepen en de huurder betaalt de eerste maanden op tijd, maar vertrekt daarna en verklaart de huur verder te zul len betalen bij zijn terugkomst, tegen een rentevergoeding van b.v.: ƒ0,15 per maand. Komt de huurder het volgend jaar terug, en betaalt hij de 6 achterstallige termijnen plus de rente, dan moet dit bedrag wel degelijk be schouwd worden als ontvangsten in het vorige jaar, dus dient de verhuurder op te geven de volle 12 maanden huur dus 600,en wel omdat de laatste 6 maanden rentedragend zijn geweest. HUUR IN NATURA. Het komt voor dat men iemand in huis neemt, die daarvoor be taalt door het verrichten van huishoudelijke diensten. Hier geldt de geschatte geldswaarde, dat is de prijs die normaal be taald moet worden aan een be taalde hulp. Dit bedrag moet dus als inkomsten worden opgege ven. Zoals het met alle bijverdien sten gaat, zo is het ook hier ten opzichte van de verwervingskos ten, met dit verschil dat in dit geval als verwervingskosten kunnen worden opgegeven alle kosten die de venhuurder moet maken om aan de huurovereen komst te kunnen voldoen. Wat zijn nu deze laatste kos ten? Men kan als volgt gaan rekenen: zit een inwoner in een deel van het huis, dan kan de verhuurder een deel van de De ambtenaar van het Open baar Ministerie te Paramaribo heeft zes maanden gevangenis straf, met openbare te werkstel ling, onder aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, geëist tegen Jaap Schipper uit Marken, matroos op de „Cottica" van de K.N.S.M., en tegen de Surinaam se kleermaker Joemankhan. Schipper had de vorige maand 8800 Nederlandse dubbeltjes Su riname binnengesmokkeld en ver zocht aan Joemankhan, die bij in wisseling van zo'n groot aantal Nederlandse dubbeltjes op de Su rinaamse bank werd aangehou den. Beide beklaagden lieten in de beklaagdenbank hun tranen de vrije loop. De verdediger wees er op, dat Schipper in een kleine ge meenschap als Marken, het on mogelijk gemaakt wordt, als hij tot gevangenisstraf wordt ver oordeeld. De rechter bepaalde de uit spraak op 4 Augustus. huurprijs (dus van de gehele woning) als „kosten" beschou wen. Dit aftrekbare deel kan men aannemen overeenkomstig de waardering van de personele belasting, altijd dan als het een vooroorlogse woning betreft. In alle andere gevallen neme men een deel van de totale huurprijs. Aannemende, dat de totale huur van de woning 800,per jaar bedraagt en het deel dat de inwoning gebruikt of medege- bruikt op b.v. een zesde is te schatten ten opziche van de ge hele woning, dan kan men ook een zesde van 800,133,- aftrekken als verwervingskos ten. VERDERE VERWERVINGS KOSTEN. Er zijn echter nog andere ver wervingskosten, die afgetrokken mogen worden en wel de kosten van dienstbode en/of werkster, voor een evenredig deel natuur lijk, verder de kosten van gas, verwarming, water, altijd dan als deze kosten niet afzonderlijk betaald worden. Ook hier weer het evenredige deel. Ook een bedrag wegens slijta ge van in huur gegeven meubels, gordijnen, traplopers enz. mag als kosten worden opgegeven. Dit moet naar redelijkheid ge schat worden en moet bovendien aangepast zijn aan de waarde van het meubilair. De een is zuiniger op de spul letjes (ze zijn toch niet van mij dan de ander, maar een jaarlijks aan te nemen bedrag van 20 van de aanschafwaarde is rede lijk te noemen. Kosten voor re paratie aan meubilair, kosten van ibehangen, schilderen van de verhuurde vertrekken zijn eveneens onkosten. WAT MEN NIET MOET DOEN! Nu moet men niet aannemen, dat alle kosten in mindering ge bracht kunnen worden. Als u werkzaamheden zelf verricht heeft, mag u niet denken, ik zal ze maar opgeven want dit had net zo goed door een werkster gedaan kunnen worden. Zo zijn er nog meer gevallen natuurlijk en dat zijn dan handelingen, die u niet moet doen, want dan snijdt u zich in de vingers. Indien dus een gemeubileerde kamer verhuurd is, dan kan eveneens het daarop betrekking hebbende deel van de aanslag personele belasting worden af getrokken. Men dient er rekening mee te houden, dat als men een beta ling doet, men daarvoor een kwitantie moet vragen, zodat u desgewenst kunt aantonen, dat u ook inderdaad de opgebrachte kosten hebt uitgegeven. Wie er meer van wil weten, verwijzen wij gaarne naar het nieuw uitgekomen boekje „Bur ger Fiscus" door K. Sneep, uitgave Born N.V. te Assen, waaraan ook deze gegevens zijn ontleend. De Amerikaanse ambassadeur te Belgrado Riddleberger, heeft onlangs de Zuidslavische rege ring vragen gesteld naar aanlei ding van berichten, volgens wel ke de Russische regering zou hebben voorgesteld Zuid-Slavië het recht te geven tot het bou wen van de Russische straaljager Mig-15 in licentie en een aantal van deze toestellen te leveren, aldus is Donderdag van geloof waardige zijde te Belgrado ver nomen. Volgens door de vertegenwoor diger van A.F.P. te Belgrado in gewonnen inlichtingen, heeft de Zuid-Slavische regering de be richten tegengesproken noch ontkend. Het is in de Zuid-Slavische hoofdstad geen geheim,dat de regering van Tito versterking van de luchtstrijdkrachten na streeft, ondermeer door het ver krijgen van licentierechten voor de bouw van straaljagers. Sedert enige tijd voeren Franse en Zuid- Slavische deskundigen onderhan delingen over aankoop van licen tierechten voor de bouw van de Franse straaljager „Mystere 4" door Zuid-Slavië. De commissie voor Buitenland se Zaken van de Franse nationale vergadering heeft gisteren be sloten de officiële uitnodiging tot het zenden van eén delegatie naar communistisch China te aanvaarden. De delegatie zal eind September of begin October ver trekken. Frankrijk heeft China nog niet erkend. Wilde muurschilderingen en een feestelijk tentdak noden ons naar de smal gehouden entrée van E '55. We worden allereerst door een donkere gang gevoerd, die aan de tijdsmeting is gewijd. Die gang moduleert zowel op de steenkoolwinning als op de mil- lioenen jaren oude geschiedenis van de aarde, duister en gewel dig. We schuifelen door grotten vol reusachtig praehistorisch ge dierte. In de jungles en moeras sen klinkt gebrul of klagelijk loeien op. Voor kinderen om een beetje bang te worden. Volwas senen lachen al gauw hun be dremmeldheid weg en zeggen: „Dat is wel aardig gedaan". SYMBOLISCHE REIS. Wie niet van diepzinnig doen houdt, kan hier ongecompliceerd genieten. Maar de hele E '55, een kunstwerk waarbij fantasie, ver stand en perfecte uitvoering el kaar in evenwicht houden, kan ook worden beleefd als een reis door de mensenwereld, van het verre verleden naar de verre toe komst. De eerste mannen en vrouwen, waarvan de oudheidgravers over blijfselen vonden, we zien ze hier in hun holen. Wat maakt ons voorstellingsvermogen ervan: de mens in zijn heerlijkheid of een wezen dat maar weinig van het dier verschilt? En er wordt ook „wel aardig" gezegd, als we half bezwijmd uit het nogal kitschige maanlandschap stappen na een fascinerende vaart in Philips' ruimteschip, dat helemaal aan 't andere eind van de terreinen ligt. Niet alleen bij de praehistorie, maar ook bij de ruimtevaart, hebben we het moeilijk! Daar tussenin ligt dan de wereld van nü, die we kennen, ieder persoon lijk voor een klein gedeelte ten minste. We zien de mens met zijn werk, zijn wetenschap, zijn gezin en zijn woning. Ook de wereld van de mode, de kunst, de communi catiemiddelen, het rollende en niet-rollende geld. De trek naar onontgonnen gebieden. En het vermaak, heel veel vermaak. Het lawaai, maar ook de stilte. Tus sen al die aspecten van het he dendaagse leven is te aanschou wen wat de geneeskunde doet voor zieken en gezonden en dat is even onmisbaar als de indu strie of het transportwezen. Het paviljoen voor de gezond heidszorg ligt vlak bij het in aanbouw zijnde grootse Rotter damse ziekenhuis, een goedgeko zen plaats. Kom er binnen en be zichtig de bewegende Röntgen- 1500 VISA VOOR WEDSTRIJD RUSLAND—DUITSLAND. De Russische autoriteiten zul len visa verlenen aan 1500 Oost en West-Duitsers, die op 21 Au gustus de voetbalwedstrijd Rus landDuitsland in Moskou willen bijwonen. De kosten van een vijfdaags verblijf in de Russische hoofdstad (reiskosten inbegrepen) bedra gen 978 mark (ongeveer 880 gulden) voor de eerste klasse en 748 mark (ongeveer 673 gulden) voor tweede klasse. beelden van hart en longen, waarop heel duidelijk de functie van die organen in normale toe stand en bij ziekelijke afwijkin gen te volgen is. Zie verder hoe uw bloed is samengesteld en hoe het wordt verwerkt als u er wat van afstaat voor de transfusie- dienst van het Roode Kruis, Be luister het voor u zingende ver pleegsterskoor. Huiver voor de kamer van het middeleeuwse pesthuis en verwarm u aan de liefde die uitstraalt van de ver zorging in moderne ziekeninrich- tingen, ook die in de krankzin nigengestichten. Laat u tonen, wat de apotheker doet en hoe de tandzorg werkt. MEDICIJNMANNEN EN ZUSTERS. Ongetwijfeld staat u stil bij de kakelbont uitgedoste medicijn man, indrukwekkend voorganger en confrater van uw huisdokter. U bent dan ook bij een altijd ronddraaiende klokkenwijzer en bij het open rijtuigje, waarin de plattelandsarts vroeger zijn pa tiënten ging bezoeken. Tegen woordig hobbelt hij met zijn autootje over de polderwegen, maar evengoed telt zijn werk dag ook die van de huisarts in de stad nog vier en twintig uur, want geboorten en ongeval len storen zich niet aan zijn nachtrust en de wachtkamer zit altijd vol. Dank zij de ziekenfondsvoorzie ningen en de onverpoosde arbeid van de dokters kan iedereen zo wel algemene als specialistische geneeskundige hulp krijgen zon der dat zijn budget ervan in de war raakt; ook dat ziet u hier treffend uitgebeeld. Dank zij „kruisverenigingen" en hospita len krijgt iedereen verpleging wanneer het nodig is, want de zusters in operatiekamer en zie kenzaal, evenals de wijkverpleeg sters, die er met haar fiets of brommer op uitgaan, zijn altijd tot helpen bereid, zo goed als de maatschappelijke werkers van de consultatiebureaux en de me dische diensten van de bedrijven. Alles is overzichtelijk en begrij pelijk opgesteld, zodat iedere be zoeker zich zonder grote moeite een indruk kan vormen van de betekenis der curatieve en prae- ventieve geneeskunde. Het doet prettig aan, dat er geen sprake is van onnodige geheimzinnig doenerij. Men wordt hier ook op eerlijke manier geconfronteerd met het wonder van het mense lijk organisme in gezonde en zie ke dagen. Dat blijkt wel ten zeer ste als u gaat kijken naar „de glazen vrouw". Verzuim dan niet even het ogenblik af te wachten, waarop zij gaat bewegen en van binnen verlicht wordt, terwijl zachte muziek zich doet horen, die afwisselt met de verklarende stem van een deskundige. Dr ALFEDA BRIEDé. Als gevolg van het stralende zomerweer van de laatste weken heeft ons land een zware slag te incasseren gehad. Ongeveer 300 hectaren bos en heide zijn in vlammen opgegaan en het is te danken aan de perfecte organisa tie tot bestrijding van bos- en heidebranden, dat de ramp tot deze omvang is beperkt gebleven. Wij mogen dit zeker een ernstige slag noemen, in verband met het feit, dat ons dichtbevolkte land toch al een tekort aan recreatie ruimte heeft, waarvan bovendien een niet onbelangrijk deel ons reeds werd ontnomen voor de fensieve doeleinden. Duizend militairen, Ibosbrand- weren uit verschillende omlig gende plaatsen en een zeer groot aantal vacantiegangers hebben zich in de strijd tegen het alles verterende vuur geworpen. Een belangrijk aandeel in de brand bestrijding hebben vliegtuigen gehad, die door middel van radio de blussers naar de bedreigde plaatsen leidden en waardoor het mogelijk was een prachtig over zicht te krijgen van de ramp. GEVAREN DREIGEN. Het is niet alleen het gevaar voor brand in bos en heide dat ons natuurschoon bedreigt, maar ook de verontreining van de na tuur door het bezoekende pu bliek. Hiertegen wil men ook de strijd aanbinden. De slagzin „Laat niet als dank voor het aangenaam verpozen, de eigenaar van het bos de schil len en de dozen" is reeds verou derd. Men heeft nu een werk comité gevormd „Natuurbehoud en recreatie", dat zich tot doel stelt de verontreiniging van de natuur te bestrijden en de vacan tiegangers begrip voor netheid en inschikkelijkheid jegens el kaar bij te brengen. Maatregelen hiertoe worden reeds getroffen. Het comité maakt onder andere gebruik van een plaat waarop een als vacantieganger uitgedost varken staat temidden van een hoop rommel in een bosrijke om geving. De bedoeling is duidelijk: gedraag u niet als een varken! „Weg met dit varken" is daarom het motto. DE VIERDAAGSEN. De vierdaagse is weer een evenement bij uitnemendheid ge worden. Niet minder dan 11.000 tippelaars namen deel aan deze afstandsmarsen. Nijmegen heeft zich als centrum van deze toch ten weer eens op zijn Ibest laten zien en heeft dit zomers feeste lijk gebeuren doen samenvallen met de herdenking dat de stad 1850 jaar stadsrechten heeft. In verband hiermede was de keizerstad in een feestelijk pakje gestoken. Grootse versieringen en illuminaties gaven een sprook jesachtig aanzien aan de oude veste, terwijl tevens verschillende de mooie dingen UNDEN PARUS NÖOROSTR.2I TEL.236I TERNEUZEN TELEVISIE door PERCY KING. 23) Nadruk verboden. Algernon besloot terug te keren en Cummings te wekken; die was de potigste van 't hele stel. Met bijstand van de piloot en de op de Vuurtoren veroverde revolver kon een poging worden gewaagd om de leider van het complot te overrompelen en onder toepas sing van drastische middelen klein te krijgen. Hoe hij dat voor elkaar zou boksen Fenture had er niet de flauwste notie van. Het stond alleen bij hem vast, dat iets moest worden ge daan, en dit plan beschouwde hij als het beste zo niet het enige, dat voor uitvoering in aanmer king kwam. De aanraking van de revolverloop gaf hem een gevoel van zelfvertrouwen. Nauwelijks was Fenture over eind, of hij bleef stokstijf staan. Een zesde zintuig had hem voor gevaar gewaarschuwd. Hij wist in de verste verte niet, van wel ke aard het was, noch hoe het zo onverwachts hier aanwezig kon zijn. Hier want het dreig de niet van buitenaf. Algernon onderscheidde niets, maar hij luisterde, elke zenuw tot een ma ximum gespannen. Nu drong vaag een geluid tot hem door alsof zacht en behoedzaam een deur werd geopend. Die van de kajuit was het niet; 't moest dus van achter hem komen. Lang zaam, er op bedacht door niets zijn aanwezigheid te verraden, draaide hij zich om. Een schuife lende voetpauzeweer een voorzichtige, berekende stap. Nu zag Algernon flauw een ge daante. Maar, zo flauw als ze was, wist hij, met wie hij te doen had. Van de aanwezgien op het eiland bezat slechts één die lan ge, smalle, kaarsrechte gestalte Donald Blake, de Stokvis! „Blake!" riep hij stomverbaasd. „Wat ter wereld voer jij hier uit?" Fenture had nog tijd, zich voor sufferd te schelden, doch verder dan tot dit blijk van zelfkennis bracht hij 't weer niet. De slag, die hem tegen het voorhoofd trof, was niet hard, en toch hard ge noeg om, met het onverwachte van de aanval, hem 't evenwicht te doen verliezen. Algernon tui melde tegen een van de zitplaat sen, greep mis naar houvast en kwakte op de grond, tussen twee fauteuils in. Hij gebruikte han den en voeten om zich uit zijn benarde positie omhoog te wer ken. Toen ook een tweede poging jammerlijk mislukte, verwenste hij zichzelf, om bijna op hetzelfde moment tot het besef te komen, dat de verwensing wel eens zeer voorbarig kon zijn gespuid. Want terwijl zijn handen over de grond graaiden, onder een fauteuil, raakten zij iets. Het voelde aan als een enveloppe, en zij was niet leeg. Hij liet baar in een zak ver dwijnen, stelde een derde man haftige poging in het werk en krabbelde ditmaal inderdaad op de been. Onder de bedrijven had de Stokvis de gelegenheid benut de kajuit te verlaten. Het dicht slaan van de deur was er het be wijs van. Algernon zag in, dat 't geen zin had, de baas na te zetten. Hij snapte niet, waarom hij door Blake was aangevallen; de man wist toch heel goed, niet één van Croudson's bende tegenover zich te hebben. Doch dit deed per slot van rekening er minder toe. Van veel meer belang was de vraag: exposities de belangstellenden in de gelegenheid stelden zich nader te oriënteren met betrekking tot de oudste geschiedenis van Nij megen. Door de coördinatie van deze beide feestelijke gebeurte nissen trok Nijmegen een enorm aantal bezoekers, waaronder gro te aantallen vreemdelingen. Apeldoorn deed het met 500 tippelaars wat kalmer aan, doch ook daar vonden we een feeste lijke verlichting en een opgewek te vierdaagse-stemming. EEN INTERESSANTE VINDING. Het instituut voor tuinbouw techniek te Wageningen heeft een nieuwe vondst gedaan, die grote belangstelling ondervindt, ook uit het buitenland. Tot nog toe kampt men met het pro bleem, hoe schadelijke vogels uit de boomgaarden te weren. Men heeft in Wageningen proe ven genomen met een kunstsper wer, vervaardigd uit hout, met aluminium vleugels, welke na- maakvogel aan een nylon draad om een 15 meter hoge mast, ge plaatst in de boomgaard, zwaait. De proeven zijn uitstekend ge slaagd, want binnen een omtrek van honderd meter waagt zich geen spreeuw op een vrucht boom. De plukkers vinden dit een verbazingwekkend resultaat, Drie Hongaren, twee mannen en een 14-jarige jongen, zijn op een landbouwtractor naar Oos tenrijk gevlucht „nadat zij ge hoord hadden, dat Oostenrijk nu weer een souvereine staat is", aldus de Oostenrijkse grenspoli tie. De drie vluchtelingen, die politiek asyl hebben gevraagd, waren aan het werk op het land in de onmiddellijke nabijheid van de grens. De chauffeur, de vader van de jongen, maakte plotseling een bocht en reed op de prikkeldraadversperring in. Een mijn ontplofte en wondde hem aan een arm doch hij reed door en meldde zich bij de Oos tenrijkse politie. want zij krijgen geen aangepikte vrucht in handen. In biologische kringen was het reeds bekend, dat verscheidene vogels reageren op het silhouet van roofvogels, ook als dat slechts namaak is. Deze vernuftige vinding zal bij eventuele toepassing veel geld kunnen besparen, dat anders aan keerders moet worden betaald. On het internationaal helicop- ter-congres te Rotterdam bracht de heer S. Sikorsky, zoon van de bekende helicoper-constructeur, hulde aan de bemanning van de marine-helicopter, die in de nacht van 12 op 13 Januari van dit jaar voor Hoek van Holland 16 opva renden van het Noorse vaartuig „Gatt" redde. Van de drie bemanningsleden der helicopter kon er slechts één aanwezig zijn, n.'l. de korporaal- vliegtuigmaker A. Krouwel, die de drie oorkonden en drie me dailles, die de heer Sikorsky had meegebracht, in ontvangst nam. Het congres gaf door luid ap plaus van zijn appreciatie voor deze redding blijk. De drie onderscheidingsteke nen zijn decoraties die de heer Sikorsky uitreikt aan vliegers die met een helicopter reddingen hebben verricht. Volgens radio-Pakistan heeft de regering van Afghanistan Donderdag de noodtoestand in het land opgeheven en last ge geven tot de onmiddellijke demo bilisatie van dienstplichtigen. In Mei werd in Afghanistan een algemene mobilisatie afge kondigd, na de sluiting van Af ghaanse consulaten in Pakistan, die het gevolg was van anti- Pakistaanse ongeregeldheden in Kaboel, de hoofdstad van Afgha nistan. De gespannen toestand tussen beide landen duurt voort. Tur kije tracht de partijen te verzoe nen. Een soortgelijke poging van Egypte en Saoedi-Arabië is- naar onlangs werd bekend ge maakt, mislukt. De Indonesische vice-president, Mohammed Hatta, heeft gisteren drie vooraanstaande politici aan gewezen om te trachten een coa litiekabinet te vormen. De drie kabinetsformateurs zijn: dr Suki- man (Masjumi), mr Wilopo (PNI) en mr Assaat (partijloos) Het nieuwe kabinet zou in functie moeten blijven tot de al gemene verkiezingen, die 29 September gehouden moeten worden. Vice-president Hatta heeft ver klaard, dat de twee voornaamste taken van het nieuwe kabinet zullen zijn: het regelen van de crisis tussen het leger en de regering en het voorbereiden van de algemene verkiezingen, die in September aanstaande gehouden moeten worden. In welingelichte politieke krin gen heeft P.I.A. vernomen, dat het de bedoeling van Hatta is een sterk kabinet te vormen, dat gro te parlementaire steun krijgt. wat voerde de Stokvis in het vliegtuig uit? Het feit, dat hij er had kunnen komen, vormde niet de moeilijkste zijde van het pro bleem. Ieder, die er lust toe voel de, kon 't huis hebben verlaten terwijl hij, Algernon, de Vuurto ren in de struiken te slapen leg de; de trap naar de gaanderij stond niet langer onder bewa king. Het vreemde van het geval school hierin, dat de Stokvis te voorschijn was gekomen uit de afdeling, waar zich de bagage van de reizigers bevond. Eensklaps ging Fenture een licht op en hij grinnikte ondanks zijn pech. Blake had als zeker aangenomen, dat één van de pas sagiers Kerr was, de gehaaide in breker, die zich met het bagatel van honderdduizend pond ster ling uit de voeten trachtte te ma ken. Toen 't fouilleren op niets was uitgelopen, had de gladjanus besloten, de bagage aan een in spectie te onderwerpen, in de verwachting, in een van de va liezen de schat te vinden. Op nieuw grinnikte Algernon. Niet onverdienstelijk overlegd! Het moest Lew Croudson als een ern stig verzuim worden aangere kend, dat hij niet op hetzelfde idee was gekomen al zou de dikzak evengoed voor niets naar de schat van Kerr hebben gegra ven! (Wordt vervolgd.) Dit kan indien de Masjumi, en de P.N.I. samen zitting hebben. Voorts zou Hatta verlangen, dat het kabinet gezag heeft en ver trouwen geniet bij het volk en de staatsorganen. Daarom dient het geselecteerde personen uit politieke partijen te omvatten. Teneinde de Masjumi en de P.N.I., die de laatste tijd van elkaar vervreemd waren, tot elkaar te brengen, zocht Hatta personen, die zowel door de Mas jumi als de P.N.I. en door een zo groot mogelijk aantal partijen als formateurs zouden worden aanvaard en, zodat de „nationale vrede" verwezenlijkt zou kunnen worden. Hatta verklaarde optimistisch te zijn over het slagen van de formateurs. Van de Masjumi vroeg hij oorspronkelijk de par tij-secretaris Prawoto, doch de partij was niet bereid hem af te staan en stelde Roem en Wibiso- no voor, waartegen Hatta be zwaar had, omdat deze voor en kele andere partijen onaanvaar- ibaar zouden kunnen blijken. Naar vernomen wordt is mr Assaat niet bereid als minister president te fungeren, of anders zins zitting in het kabinet te heb ben, doch hij is wel bereid zijn krachten te geven als formateur. Als de Masjumi en de P.N.I. el kaar het premierschap niet gun nen, bestaat de kans, dat de ka binetsformatie mislukt. In het begin van deze week zijn te Nzara, in het uiterste Zuiden van Soedan, vier personen ge dood en tien gewond, toen mili tairen .en politie het vuur open den op een plunderende menigte. De ongeregeldheden ontston den, toen het parlementslid Ilia Koezy tot twee jaar gevangenis straf werd veroordeeld, omdat hij gedreigd zou hebben twee sul tans te doden tenzij zij zijn op roep voor aansluiting bij Egypte zouden steunen. Ook te Yambio, de stad waar het proces tegen Koezy werd ge voerd, braken ongeregeldheden uit, waaraan door de politie en militairen een einde werd ge maakt. Enige kooplieden uit Noord-Soedan liepen verwondin gen op.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5