Duitsland en Genève Wat brengt de Radio Het gestolen vliegtuig Rede van D. U. W. Stikker Binnenlands nieuws Vermogensonderzoek bij de middenstandsonderneming. Vliegtuigwrak wordt uit Lek gelicht TfTEEDE BLAD Vrijdag 29 Juli 1955 10« Jaargang Ne. 3519 Sabotage in communistisch China Zuid-Korea Algerijnse rebellen legden hinderlaag Treedt Maurice Thorez af als Secretaris-Generaal? in de bijeenkomst van de economische en sociale raad der Verenigde Naties. Fruitkist ontplofte Oostduitse Siamese tweeling gestorven Zuidkoreaanse priesters scheiden van hun echtgenoten Tito over Genève Bestuurslid van Oostduitse nationaal-democratische partij vlucht naar het Westen DE VRIJE ZEEUW De Westduitse regering heeft Woensdag ,,met smartelijke te leurstelling" geconstateerd, dat de conferentie van Genève de kloof tussen de opvattingen van Oost en West, vooral met betrek king tot het Duitse probleem, bui tengewoon wijd heeft gelaten. De regering is van mening, dat de Sowjet-Unie geen „vooruitgang" heeft getoond in de houding, die zij op de Beriijnse conferentie van vorig jaar innam. De bondsrege ring voorziet dan ook „uiterst moeilijke onderhandelingen", die veel taaiheid en geduld zullen ver eisen. Zij heeft verklaard, dat zij ook verder de Duitse eenheid zal blijven nastreven. Aan de Weste lijke mogendheden heeft zij dank gebracht voor „de consequente houding", die deze in Genève heb ben aangenomen, waar het het Duitse vraagstuk geldt. Von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een verklaring voor de pers eveneens niet de negatieve zijde van de conferentie willen verzwijgen. De minister, door dr Adenauer naar Bonn gezonden o:m het kabinet op de hoogte te stellen, was van mening, dat de Russen met tot dusver nog onge kende duidelijkheid hebben ge toond, dat zij de beide Duitse re publieken als realiteit wensen er kend te zien. Desondanks noemde Von Brentano het uitgesloten, dat een Europese veiligheid op grond slag van de voortzetting der Duit se verdeling zou worden geves tigd. Tegenover de door de Rus sen met nieuwe nadruk gestelde eis, dat beide Duitse regeringen contact met elkaar zouden moe ten opnemen, zou de Westduitse houding volgens Von Brentano ongewijzigd blijken. Het was vol gens de minister echter niet te verwachten, dat van Duitse zijde voorwaarden zouden worden ge steld voor het aangekondigde ge sprek van Adenauer in Moskou. De onder de indruk van de Ge- neefse conferentie in een rege- De minister voor Openbare Veiligheid van de Chinese volks republiek heeft Woensdag in Peking verklaard dat contra revolutionaire elementen ernsti ge schade hebben veroorzaakt en dat „grote aantallen" van deze elementen plannen hebben voor nog imeer sabotage, aldus het communistische nieuwsagent schap „Nieuw China". De minister Lo Joei Tsjing, verklaarde in het nationale volks congres: „We kunnen niet de illussie koesteren dat zij in korte tijd volledig zullen kunnen wor den opgespoord". Volgens het nieuwsagentschap beschuldigde de minister de Ver enigde Staten ervan in China een groot aantal spionnage-organisa- ties op te bouwen en zei dat het volk moet worden gemobiliseerd om de openbare veiligheid te handhaven. ringsgetrouw blad geuite opvat ting, als zou een reis van Adenau er naar Moskou thans geen zin meer hebben, vonden echter bij Von Brentano geen steun. In perscommentaren weer klinkt de opvatting, dat bij de duidelijke neiging der Russen naar voortzetting van de status quo de bondskanselier een zeer zware gang zal hebben. De voor zitter van de bondsdagcommissie voor Duitse eenheid, de socialist Wehner, heeft van de regering verlangd in te zien, dat een her eniging van Duitsland en een voortzetting van het Duitse lid maatschap der N.A.V.O. onver enigbaar zijn. Op een vraag van de pers ant woordde Von Brentano, dat de bondsregering niet ingelicht is over de inhoud van het in Genè ve gevoerde onderhoud tussen president Eisenhower en maar schalk Zjoekov, dat de wegen tot een compromis geopend heeft. Ter gelegenheid van de her denking van de ondertekening van het Koreaans bestand, 27 Juli 1953, heeft de voorzitter van de Zuidkoreaanse commissie van stafchefs een verklaring uitgege ven, waarin hij zegt dat de Zuid koreaanse strijdkrachten „pas sende maatregelen zullen moeten nemen" als het opperbevel der V. N. niet overgaat tot de ont binding van de neutrale be standscommissie. Zuid-Korea kan niet gedogen, dat de Poolse en Tsjechoslo- waakse afgevaardigden (in deze commissie) zich schuldig maken aan spionnage-activiteit. Zuid-Korea bevindt zich thans in militair opzicht in een ongun stiger positie, dan in 1950 door de versterking der communisti sche strijdkrachten in Noord- Korea, tegen de bepalingen van het bestand in. „Wij kunnen niet stil zitten en wachten op vernietiging en een zekere dood", aldus de verkla ring. Ten zuiden van Constantine in het Auresgebergte is Woensdag een gevecht geleverd, waarbij dertig Algerijnse opstandelingen en 23 leden van het vreemdelin genlegioen zijn gedood. Deze laat- sten waren in een hinderlaag ge lopen. Volgens het Franse weekblad „Samedi-Soir" heeft de secreta ris-generaal van de Franse com munistische partij, Maurice Tho rez, het vaste besluit genomen om afstand te doen van de poli tieke leiding van de partij. Vol gens genoemd blad heeft hij dit meegedeeld in brieven aan de plaatsvervangende secretaris-ge neraal, Jacques Duclos, en de oud-minister Francois Billou, lid van het politieke bureau. Hij zegt zijn besluit om gezondheidsrede nen te hebben genomen en be veelt Billoux aan als zijn moge lijke opvolger. Het blad maakt verder melding van een strijd om de macht in de boezem van de partijleiding, waarbij Billoux, Etiënne Fajon, ■Leon Mauvais en Jeanette Ver- meersch (de echtgenote van Tho rez) een rol spelen. Op 15 Augus tus zou het nationale congres in buitengewone vergadering bijeen kotmen. De staatssecretaris van Econo mische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft Dinsdag te 's-Gra- venhage de commissie vermo gensonderzoek bij de midden standsonderneming officieel ge ïnstalleerd. Hij noemde de ont wikkeling van de vermogenspo sitie van de middenstand een uitermate belangrijk onderwerp, zowel voor de middenstand als voor het middenstandsbeleid. Dit onderwerp heeft reeds sinds enige tijd de publieke aandacht. Spr. herinnerde er aan, dat het verzoek om naar de ontwikkeling van de vermogenspositie bij de middenstandsonderneming een onderzoek in te stellen, is gedaan bij de openbare behandeling van de middenstandsnota in de Twee de Kamer. Spr. acht een beter inzicht in de vermogenspositie van de mid denstandsonderneming van het allergrootste belang. Dit toch kan een antwoord geven op de zo belangrijke vraag, in welke mate het. voor de middenstands ondernemer mogelijk is uit eigen middelen te voorzien in de ver mogensbehoefte van zijn onder neming. In deze behoefte is, in het bijzonder na de laatste we reldoorlog, een belangrijke wijzi ging gekomen, een wijziging, die een gevolg is enerzijds van het gestegen prijsniveau, anderzijds van de technische ontwikkeling. Ziet de ondernemer zich bij de financiering van investeringen reeds geplaatst voor het feit, dat hij moet investeren tegen een gevolgde prijs, welke beduidend hoger ligt dan vóór de oorlog, daarenboven moet hij als gevolg van de technische ontwikkeling nieuwe installaties, werktuigen, vervoermiddelen e.d. aanschaf fen, welke uit hun aard grotere investeringen vragen. Tengevolge hiervan zal het voor de middenstandsonderne mer moeilijker zijn dan in het verleden om uit eigen middelen vervanging en uitbreiding van productiemiddelen te financie ren. Wanneer gesteld wordt, dat in iedere onderneming en dus ook in de middenstandsonderne ming het eigen vermogen vol doende groot moet zijn, rijst dan ook de vraag, of het begrip „vol doende" thans niet een andere inhoud heeft dan hierin vóór de oorlog werd gelegd. Dit is uiter aard een vraag van bedrijfs economische waardering, waar voor de commissie zal komen te staan bij de waardering van de resultaten van haar onderzoek. Overigens leent de midden standsonderneming zich naar haar aard zeer goed voor finan ciering met eigen vermogen, o.a. omdat de vermogensbehoefte een vrij constant karakter draagt. Daarbij komt, dat de midden stander in het algemeen be zwaarlijk de voor het aantrekken van vreemd vermogen vereiste zakelijke zekerheid kan stellen, zodat de middenstandsonderne- Sinds enkele dagen worden in Lekkerkerk weer pogingen in het werk gesteld om de Amerikaan se bommenwerper, die in 1944 bij een luchtgevecht in de rivier de Lek gestort is, te bergen. Dins dagmiddag is een gedeelte van de cabine met de vleugels, waar op groot en duidelijk de Ameri kaanse ster geschilderd staat, door het water heen naar een zandplaat in de Lek gesleept, aan gezien de bok niet bij machte was het geheel op de kant te plaatsen. Bij laag water kan men het gelichte deel van het wrak van de kant af zien. Volgens verkla ringen van overlevende gealli eerde soldaten, die in 1944 door de Duitsers krijgsgevangen zijn gemaakt, moeten zich1 in het wrak nog de stoffelijke resten van enkele inzittenden bevinden. Bij de tot dusver gedane onder zoekingen heeft men nog niets gevonden, wat hierop wijst. Hedenmiddag zal een grotere bok komen om het laatste ge deelte te Ibergen en het geheel op de wal te zetten. De berging wordt uitgevoerd door het ber- gings- en transportbedrijf H. Boxen te Rotterdam. ming ook uit dien hoofde in ster ke mate op financiering met eigen vermogen is aangewezen. Bij de beoordeling van de ont wikkeling van het eigen vermo gen van de middenstander is het van belang na te gaan welke factoren daarop van invloed zijn geweest. Het wil spr. voorkomen dat hierbij verschillende facto ren in nauwe onderlinge samen hang een rol hebben gespeeld Hier en daar wordt wel gesteld, dat het na-oorlogse noodzakelijk gevoerde fiscaal-economische be leid, elementen heeft bevat, wel ke een ongunstige invloed- op de vermogensvorming 'hebben uit geoefend. Maar niet ontkend kan worden, dat de reconstructie en expansie van onze volkshuishou ding, welke mede een gevolg zijn geweest van het na de oorlogge voerde fiscaal-economische be leid, aan de mogelijkheid tot ver mogensvorming nieuwe impulsen heeft gegeven. Uit recente gege vens van de Nederlandsche Mid denstandsbank blijkt, dat de vermogenspositie in een aantal middenstandsondernemingen een niet onbelangrijke verbetering heeft ondergaan'. Dit kan er op duiden, dat -zich een recon'struc. tieproces voltrekt. Spr. zou het op prijs stellen, indien de com missie zou kunnen nagaan in welke mate van een reconstructie sprake is en in hoeverre ver wacht mag worden, dat dit re constructieproces voortgang zal hebben. Zou blijken, dat dit slechts in beperkte mate het ge val zal zijn, dan staan wij vooi de vraag of de conjunctuurge voeligheid van 't middenstands bedrijfsleven niet te groot is ge worden. Een andere factor die voor de ontwikkeling van de eigen vermogenspositie van de middenstandsonderneming van betekenis is geweest en nog is, vormt de interne bedrijfspolitiek van de middenstandsondernemer met name ten opzichte van de eerder genoemde factoren als prijsstijging, eisen der technische ontwikkeling e.d. Tenslotte zou spr. gaarne zien, dat de commissie ter zake van het vraagstuk van de vermogens positie voor zover mogelijk een vergelijking zou willen ma ken tussen het middenstandsbe- drijfsl-even en het overige be drijfsleven, opdat daardoor het vraagstuk tegen een bredere ach tergrond kan worden bezien. Hierna verklaarde hij de com missie voor geïnstalleerd. BOERDERI.IBRAND OP OVERSCHIE. Woensdagmiddag is aan de rijksweg van Overschie naar Delft, een hooischuur van een boerderij nagenoeg uitgebrand. Het vuur begon omstreeks 13.10 uur. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een schilder, die bezig was met een brandap- paraat de verf van de schuur te branden. Toen het vuur werd ontdekt, maakte de boerin eerst alarm in Ketel, waar zij echter geen gehoor kreeg. Daarna belde zij Schiedam, vanwaar men de melding doorgaf aan Rotterdam. En zo arriveerde dan enige tijd nadat de brand was uitgebroken, de Rotterdamse brandweer met een motorspuit en een gereed schapswagen. Er was geen water in de on middellijke omgeving, maar dank zij de nevelspuit, waarin een tank van 500 liter is gebouwd, kon men alvast beginnen met blussen, terwijl een leiding werd gelegd naar de Zwet. Daarna kon het vuur stevig worden aange pakt met drie bluseenheden, zo dat tegen half vijf de vlammen gedoofd waren. De Delftse brandweer had een melding ontvangen van 'n brand aan de Oude Rijksweg tussen Delft en Rotterdam en was daar door aanvankelijk verkeerd ge reden. Op weg van de Oude Rijksweg naar het terrein van de brand is de Delftse brandweer auto omgeslagen, waarbij een brandweerman een sleutelbeen brak. De omvang van de schade van de brand is nog niet bekend. FIETS KWAM UIT DE LUCHT VALLEN. De 15-jarige leerling van de technische school te Groningen Albert Nijveld uit Groningen kreeg de door hem gewonnen hoofdprijs van de rheumabestrij- dingsactie op originele wijze in handen. Hij werd opgeroepen via de radio, verscheen op het ren baanterrein in het stadspark en zag voor zich een nieuwe fiets uit de lucht vallen. De fiets was gemonteerd aan een helicopter, die door bestuur der E. Schullér vlot op het ren- Ibaanterrein werd neergezet. Het rijwiel werd de jongen overhan digd, nadat het losschroeven heel wat moeite had gekost en toen kon hij met twee fietsen terug keren naar huis, want nog niet zo heel lang geleden had hij een nieuwe fiets van zijn vader ge kregen. Albert had op 2 Juli op het Florusplein enkele strooibiljetten gevonden, die de rheumaverras- singsactie willen stimuleren. Hij had meegedaan aan de jeugd- actie en met succes. Albert Nijveld was bij familie op een boerderij te De Wijk, toen zijn moeder schreef dat hij terug moest komen. De jongen kwam tegen zijn zin, maar toen hij de reden vernam had hij het er graag voor over. Toen Albert met zijn nieuwe bezit het terrein verliet, was de helicopter reeds op weg naar Surhuisterveen, Frederiksoord en Steenwijk om ook daar enkele kinderen geluk kig te maken. De heer D. U. W. Stikker heeft in de bijeenkomst van de econo mische en sociale raad der Ver enigde Naties een rede uitge sproken over het plan tot oprich ting van een speciaal fonds der VerenigdeNaties voor economi sche ontwikkeling, (Sunfed). „De leden van de Nederlandse delegatie", aldus de heer Stikker, „zijn altijd aanhangers geweest van de gedachte, dat economische ontwikkeling van de economisch minder ontwikkelde landen van groot belang is voor de wereld in haar geheel. Natuurlijk is deze ontwikkeling van bijzonder groot belang voor de betrokken landen zelf. Maar daarmede zijn wij er nog niet. Het is niet eenvoudig een kwes tie van behoeften van econo misch minder ontwikkelde landen en verantwoordelijkheden van de economische ontwikkeling van de in dit opzicht minder ontwik kelde gebieden van premair be lang is, ook voor de ontwikkelde landen. Steun aan de economisch minder ontwikkelde landen is daarom een zaak van welbegre pen eigen belang voor de econo misch tot ontwikkeling gekomen landen, juist zoals dit het geval was met het plan-Marshall. Poli tiek heeft vaak de beste kans van slagen, wanneer deze idealistische en materiële motieven combi neert. De laatste paar weken heeft de economische en sociale raad opnieuw de betrekking bespro ken tussen ontwapening en Sun fed. Wij ontkennen niet, dat er verband tussen deze kwesties bestaat. De landen van de vrije wereld voelen zich nog steeds verplicht een groot deel van het nationale inkomen voor militaire doeleinden te besteden. Zij doen dit uitsluitend als defensieve voorzorgsmaatregel, in het be lang van de verdediging van de vrijheid, maar ik ben er yan overtuigd, aldus de heer Stikker, dat niet alleen mijn land, maar alle landen liever de buitenge-i woon grote bedragen, die thans voor militaire doeleinden worden toegewezen, besteden voor meer productieve doeleinden, zowel in hun eigen gebieden, als daarbui ten. De militaire uitgaven vor men een onvermijdelijke last. Ik nam kennis van de voorstel len van de Franse minister-presi dent, de heer Faure, om de be sparingen op militaire uitgaven toe te wijzen voor de ontwikke ling van in economisch opzicht minder ontwikkelde landen, wan neer met ontwapening begonnen wordt. Niemand kan echter thans voorzien of, en wanneer de om standigheden een grootscheepse handelwijze volgens deze richt lijnen toestaan. Daardoor blijft voor ons het vraagstuk bestaan, wat kan er gedaan worden, alvorens de ont wapening over de gehele wereld, welke internationaal gecontro leerd wordt, werkelijkheid wordt. In een depót van een Parijs sta tion is een man om het leven ge komen door het ontploffen van een fruitkist. Vier mannen wer den zwaar gewond. Het schijnt, dat peren in de .besloten ruimte gasvormige zuren hadden ont wikkeld, die ontploften toen men met zuurstof werkte om de rij ping der vruchten te bespoedi gen. In mijn land hebben wij veel over deze vraagstukken nagedacht en dit geschiedde niet uitsluitend door degenen, wier dagelijkse werk het is deze vraagstukken te bestuderen. Wij houden over het algemeen ons enthousiasme sterk in .be dwang en doen zelden roekeloze dingen, maar hier is nu iets, dat de geest van het volk bezig houdt. Het vindt in parlement en in de pers grote weerklank, is bereid iets te doen en is er zich van be wust, dat het hier een dringende zaak betreft, waaraan onze ener gie goed besteed zou zijn. Kan Sunfed op ontwapening wachten? De Nederlandse delegatie denkt van niet. Wij denken, dat maatschappe lijke en economische achter stand, zoals de geschiedenis leert, vaak leidt tot politieke spanning en ditzelfde geldt voor een toenemend verschil tussen rijke en arme landen. Economi sche ontwikkeling van de in economisch opzicht minder ont wikkelde landen, aldus de heer Stikker, is op zichzelf een bij drage, mogelijk zelfs de meest constructieve bijdrage, tot vrede en vrijheid in de wereld. Op grond van deze overwegin gen zijn wij van mening, dat de oprichting van Sunfed niet mag worden uitgesteld, al zullen wij mogelijk onze aspiraties moeten beperken tot de koude-oorlog vervangen is door een zuivere en algemene politieke ontspanning. Tenslotte sprak de heer Stik ker de hoop uit, dat het mogelijk zou .blijken enige vordering te maken en een stap in de juiste richting te doen. Wij, in de economische en sociale raad, kunnen Sunfed niet oprichten. Dat is een politiek be sluit, dat door de algemene ver gadering dient te worden geno men, maar we kunnen de algeme ne vergadering mededelen, dat de tijd thans gekomen is, oim de regeringen om hun definitieve schriftelijke commentaren op het rapport van de heer Scheyvens te vragen. Aan de hand van deze commen taren zou het statuut voor de Sunfed moeten worden ontwor pen, zodat er, wanneer de alge mene vergadering tot oprichting van het fonds mocht willen over gaan, geen tijd meer verloren be hoeft te gaan met voorbereidend werk. Wij zouden ook de alge mene vergadering kunnen aanbe velen een spoedig besluit ten aanzien van de oprichting van Sunfed te nemen. Laten wij niet vergeten, dat dit een dringende zaak is. Woorden zijn niet vol doende, wanneer zij niet door daden worden gevolgd", aldus de heer Stikker. De tien maanden oude Siamese tweeling uit Oost-Duitsland, Christel en Margit, is Woensdag ochtend in West-Berlijn gestor ven enkele uren na de scheidings operatie. Alle pogingen om hart en bloedsomloop na de operatie weer op gang te brengen, bleven zonder resultaat. De beide meis jes bleken imet meer organen aan elkaar te zijn verbonden dan bij het röntgenonderzoek kon wor den vastgesteld. In Oost-Duitsland was geen chirurg bereid gevonden de ope ratie uit te voeren. De chirurgen, onder leiding van prof. Wilhelm Heim, hadden voor de operatie de film bestu deerd, die gemaakt was van de succesvolle scheiding van de Nederlandse Siamese tweeling Folkje en Tjisske de Vries. De achternaam van de Oost duitse Siamese tweeling wordt op verzoek van de ouders niet vermeld. In Zuid-Korea hebben 160 Boeddistische priesters hun vrouwen weggezonden; teneinde hun tempels te mogen behouden, zo meldt A.F.P. Een en ander houdt verband met een recente order van presi dent Rhee, volgens welke de priesters die gehuwd zijn, hun tempels niet mogen beheren doch dit moeten overlaten aan onge- huwden. Er worden nog meer scheidin gen verwacht, daar zich in Zuid- Korea 'n duizendtal tempels be vindt, waarvan de monniken moe ten kiezen tussen de huwelijkse of de priesterlijke staat. President Tito van Zuidslavië heeft Woensdag op een massa- vergadering in de Croatische stad Karlstadt als zijn oordeel uitgesproken, dat de resultaten van de Geneefse conferentie aantonen, dat „oorlog zal worden vermeden". Het mensdom kan rustiger ademen, doch er zijn nog grote krachtsinspanningen nodig om een regeling te treffen voor alle nog onopgeloste vraag stukken, zo voegde Tito er aan toe. President Tito zeide voorts, dat sinds 't kortgeleden door Rus sische leiders aan Zuid-Slavië ge brachte bezoek, de normalisatie en verbetering der betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid slavië heel goed vooruitgegaan waren. De Russische leiders had den de overtuiging gekregen, dat Zuid-Slavië onafhankelijk was en dit wilde blijven ten opzichte van iedereen, het Westen zowel als het Oosten. ZATERDAG 30 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.;,. 7.15 Gym.; 7.33 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.25 Va- cantiekalender; 8.30 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Voor de kinderen; 9.25 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.00 50- jarig bestaan van het N.V.V.; 12.40 Land en tuinbouwmed.; 12.43 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Hawaiianmuz.; 13.45 Gram.; 14.00 Sport; 14.15 Amus. muziek; 14.35 Fries progr.; 15.00 door PERCY KING. 22) Nadruk verboden. Een bestuurslid van de Oost- Duitse nationaal-democratische partij, Egon Rada, is Woensdag naar West-Berlijn gevlucht. De oorzaak van de vlucht is nog niet bekend. Algernon wachtte nog een mi nuut of wat eer hij achter de crapaud vandaan kwam. Heel groot was de afstand naar de Vuurtoren niet; toch betwijfelde hij, ooit voor zo'n netelige opgave te hebben gestaan. Als hij door het geringste geluid zijn aanwe zigheid verried, zou Howgill di rect de revolver grijpen en was het spel verloren, waarschijnlijk voor goed, want natuurlijk werd daarna de waakzaamheid van Croudson en de zijnen verdub beld. Bij elke schrede, die Fen- ture in de richting van de Vuur toren deed, klopte zijn hart on stuimiger. Maar de waker hoorde niets en merkte niets, eer Fenture tot op twee pas was genaderd. Op het zelfde moment dat Vernon How gill het hoofd van zijn lectuur ophief en naar zijn wapen reikte sprong Algernon. In een omme zien hadden zijn handen de keel van de bandiet in zo'n verwoede greep, dat de kerel niet eens tijd bleef een waarschuwingskreet uit te brengen. Hij begon te reu telen, de ogen schenen uit hun kassen te zullen dringen. Terwijl Algernons linkerhand hem on barmhartig de strot bleef dicht knijpen, pakte hij met de rechter de automatische revolver en deed de kolf met kracht op Howgill's schedel neerkomen. Daarmee was de stille, verbitterde strijd be slecht. Fenture bond de schavuit de handen met diens eigen das en wurmde hem de zijden zak doek, die uit de bovenzak van de jas vlagde, achter in de keel. Na het wapen bij zich te hebben ge stoken, nam hij de Vuurtoren op en droeg hem de loggia door, naar buiten. Fenture lachte zachtjes één revolver was alvast op de vijand veroverd! VI. Hij sjouwde de bewusteloze schelm tot voorbij de heuvel en liet zijn last daar in het struik gewas neerploffen. Vervolgens keerde hij naar het huis terug, trok zijn schoenen aan en begaf zich naar de C.N.Y.L. 35-206. De weg er heen was vrij eenvoudig, maar de duisternis op 't pad, dat naar de open ruimte leidde, zó intens, dat Algernon bij herha ling met één van de bomen in botsing kwam. Op 't grasveld, onder de vrije hemel, leek het ineens aanmerkelijk lichter; hij kon althans de omtrekken van het vliegtuig, neergestreken als een grote blanke vogel, onder scheiden. Voorzichtig naderde hij, de revolver tot schieten gereed, rekening houdend met de moge lijkheid, dat Lew Croudson ook daar een mannetje op post had gezet. Doch hij ontdekte geen levend wezen in de buurt. Toch nam hij de voorzorgsmaatregel om, alvorens de kajuit binnen te gaan, zijn oor aan de stalen deur te leggen. Niet het minste geluid was te vernemen. Een paar se conden later rukte hij haar open en drukte zich stijf tegen de wand van het gevaarte. Het bleef doodstil. Algernon trad binnen. Hij had zich al de moeite en last kunnen besparen één blik in de stuurinrichting overtuigde hem, dat hij het voornemen zich draadloos met de buitenwereld in verbinding te stellen, kon la ten varen. De radio-installatie was onklaar gemaakt en wel dus danig, dat het leek alsof een woesteling er zijn lusten op had botgevierd. Met een voorhamer kon de ravage niet grondiger zijn aangericht. Fenture verwenste de vandaal uit het diepst van zijn hart, terwijl hij de kajuit in liep. Onwillekeurig ging hij op zijn oude plaats zitten en piekerde over het probleem: wat kon wor den gedaan om uit de macht van Lew Croudson en de zijnen te geraken, nu de eerste poging daartoe schipbreuk had geleden. Een ogenblik voelde hij spijt Cummings niet te hebben mee genomen. Zelf wist hij van het besturen van een vliegtuig even veel als een jongen, die zó ach ter de koeien vandaan was ge haald. Bij nader inzien besefte hij, dat voor spijt geen reden be stond. Algernon herinnerde zich Cumming's benauwde uitroep, dat er hoogstens tot half negen benzine aan boord was. Er moest naar worden geraden, waar Croudson zijn voorraad had op geslagen. Al werd die gevonden, dan bleef het nog de vraag, of Cummings het aandurfde in het donker op te stijgen van een ter rein, welks gesteldheid hem to taal onbekend was. Bovendien moest aan de medepassagiers, de vrouwen vooral, worden gedacht. Er met Curfimings tussenuit knij pen om hulp te halen gesteld, dat alles hun meezat zou het zelfde betekenen als desertie, verraad. De bende zou niet voor de poes zijn wanneer zij tot be sef kwam het spel te hebben verloren. Neen, 't moest wezen: gezamenlijk uit, gezamenlijk thuis. (Wordt vervolgd.) Europees toerisme; 15.15 Meisjes koor; 15.30 Van de wieg tot het graf; 15.45 Gram.; 15.55 50-jarig bestaan van het N.V.V. (tussen 16.00 en 17.00 Tour de France); 16.15 Koor en orkest; 17.15 Radio- weekjournaal; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Tour de France; 18.30 Lichte muziek; 18.45 Rege- ringsuitz.; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Causerie; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.35 Tour de France; 20.45 Gevar. progr.; 21.30 Orkest; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Gram.; 22.15 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Int. festival van het chanson te Venetië. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Koorconcert; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 1320 Orkest; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Int. festival van het chan son in Venetië; 14.40 Gram.; 15.05 Kron. van letteren en kun sten; 15.40 Harmonie-ork.; 16.00 De schoonheid van het Grego riaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Dameskoor; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Journ. week overzicht; 18.25 Gram.; 18.40 Lichte muziek; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichtbaken; 19.30 Avondge bed; 19.45 Gram.; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Gevar. muz.; 21.40 Lichte muz.; 22.00 Causerie; 22.15 Orkest; 23.00 Nws; 23.15 Esperanto; 23.25 Klassieke muziek; 23.55 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Muz. kalei- doscoop; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 15.15 Accordeon; 15.30 Gram.; 15.45 Accordeon; 16.00 Gr. en Sport; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Koor en orgel; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Omroepommeganck; 21.15 Gram.; 21.45 Nieuws; 22.00 Int. zangfestival te Venetië.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5