Het gestolen vliegtuig Nederlandse kooplieden op de E 55 Vergadering Kamer van Koophandel Incidenten in Marokko Het paard in Nederland Onrustige betogingen in West-Vlaanderen Singapore Duitse moeder verzoekt vrijlnting van haar zoon Nog geen tomatenuitvoer naar België Wereldconferentie morele herbewapeninh Wrak van Spaans galjoen gevonden Aan dte Parkkade, één der hoog tepunten van de E 55, heerst langs de rivier grote bedrijvig heid, die onmiddellijk associaties wekt aan de handel, vanouds één van Nederlands belangrijkste bronnen van bestaan. Op een zeer uitgebreide stand van waaruit men een wijd uitzicht heelt op de Maas wordt een indruk gegeven van de omvang en de betekenis van de Neder landse handel. Vooral voor jonge mensen is dit deel der tentoonstelling bij zonder belangrijk, omdat het voor hen een begin kan beteke nen van een succesvolle carrière. Iedere dag tussen 15 en 17 uur bestaat er gelegenheid deel te nemen aan een selectietest. Drie van de beste deelnemers worden in de gelegenheid gesteld zes PRINSESSEN WEER THUIS. De oudste twee prinsessen die enige dagen in Londen zijn ge weest, waar zij een bezoek heb ben gebracht aan de „Horse show" zijn op het paleis Soest- dijk teruggekeerd. Bij betogingen tegen de school- wet-Coüard in Kortrijk en leper, is het tot incidenten gekomen, waarbij gewonden vielen en ar restaties verricht werden. Te Kortrijk demonstreerde een menigte in tegenwoordigheid van en met goedkeuring van burge meester en wethouders. In vrachtauto's aangevoerde rijks politie wilde de menigte niette min verspreiden en maakte daar bij gebruik van brandslangen. Een betoger werd door een slag met een geweerkolf gewond. Zaterdagavond werd op het stadhuis van leper een spandoek uitgehangen met het opschrift: „leper past de wet-Collard niet toe". Er werd een optocht ge houden die bij het passeren van het socialistische volkshuis tot incidenten leidde, waarbij ver scheidene personen gewond wer den. Efcïge auto's, welker be stuurders weigerden: „weg met Collard" te roepen, werden be schadigd. Rijkspolitie herstelde de orde en nam een aantal per sonen in hechtenis. maanden of een jaar in Amerika te studeren. Twee andere can- didaten hebben kans op gratis studeren aan één der Nederland se hogescholen of universiteiten. De goede koopman. Allereerst moeten de candida- ten dat zijn alle jonge mensen tussen 16 en 25 jaar tien vra gen beantwoorden met de ge dachte „Als U koopman was, wat zoudt U dan doen in zo'n geval?" Wie deze vragen naar het oor deel van een deskundige jury goed invult, kan meedoen aan de tweede ronde, waarin wordt ge vraagd „de 10 geboden voor de koopman" te formuleren. Talrijke candidaten. Er bestaat onder de jongeren, die de E 55 bezoeken, veel be langstelling voor deze test. En deze belangstelling neemt nog dagelijks toe. In de afgelopen weken meldden zich reeds vijf honderd candidaten. Deze zijn uit geheel Nederland afkomstig. Bijna de helft der deelnemers (namelijk 46 °/o) komt van het platteland van het uiterste noor den van Groningen tot aan Maastricht toe. Ongeveer 44 is afkomstig van Rotterdam, 8 ®/o van Den Haag en slechts 2 van Amsterdam. Hoewel het niet eenvoudig is om uit deze cijfers reeds nu be paalde conclusies te trekken, kan men het grote percentage teke nend noemen voor Rotterdam. Toekomstige koopman blijft in de bagger. De test is toegankelijk voor iedereen, ongeacht genoten op leiding. Dus ook zonder scholing, kan men er aan deelnemen. Het is de jury opgevallen, dat wei nig of niet-geschoolde candida ten soms blijk geven van een uitgesproken commercieel in zicht. Een aardig voorbeeld daar van gaf een grondwerker uit Sliedrecht, die op een goede dag resoluut het selectiepaviljoen kwam binnenstappen. Hij ver klaarde „in de bagger; rte zitten", maar toch wel eens te willen we ten of hij aanleg had voor een carrière als zakenman. Nadat hij niet alleen de 10 vragen uitste kend beantwoord had, maar bo vendien de gegeven antwoorden zeer goed verdedigde, werd hem medegedeeld, dat hij de eerste ronde met goed gevolg had af gelegd en in aanmerking kwam voor het tweede gedeelte van de test. Toen hem daarop werd ge vraagd, of hij er inderdaad voor voelde in de 'handel te gaan, ant woordde hij: „Nee mijnheer, laat mij maar rustig in de bagger". De handel ook voor meisjes ideaal! Verscheidene meisjes hebben reeds aan de test deelgenomen. In het algemeen is daarbij ge bleken, dat zij óf in het geheel geen aanleg hadden voor een koopmanscarrière óf dat zij be schikten over een zeer grote do sis commercieel inzicht. Één van hen kwam met haar verloofde het selectiepaviljoen binnenstap pen. Deze adspirant-koopvrouw toonde al onmiddellijk over zeer goede commerciële kwaliteiten te beschikken, want zij stelde voor om eerst maar haar ver loofde te laten testen, omdat zij het zo „sneu" zou vinden als zij wel tot de tweede ronde zou wor den toegelaten en haar verloof de niet! Een jonge polyglot. Daar deelname aan de test slechts is toegestaan aan hen, die minstens 16 jaar is, werd een bij zonder jeugdig uitziende candi- daat naar zijn leeftijd gevraagd. De jongeman toonde daarop vol trots zijn paspoort, waaruit bleek dat hij bijna 18 jaar was en vrij wel de hele wereld had bereisd in de twee jaren na zijn H.B.S.- examen. Deze jonge polyglot bleek over uitstekende koop manskwaliteiten te beschikken. Trouwens het merendeel der can didaten, dat zich bij de stand van de 'handel komt melden, blijkt aanleg te hebben, zodat 50 'Io in staat kan worden gesteld mee te dingen naar de uitgeloofde stu die-beurzen. De jury van deskundigen, die is samengesteld uit representan ten van grote handelsonderne mingen, is dan ook uiterst tevre den over dit eerste resultaat en over de grote belangstelling, die gedurende de vacantie ongetwij feld nog zal toenemen. Nadat de Voorzitter, ir. C. A. L. Horstmann, de vergadering had geopend en de leden had verwelkomd, deelde hij mede, dat door de Staatssecretaris goed keuring was verleend aan het beschikbaar stellen van 8000, voor het uitbrengen van een rap port over de mogelijkheden van inpoldering van het land van Saeftinge, welk rapport inmid dels zo goed als gereed is geko men en vermoedelijk in de maand September zal verschijnen. Zodra vaststaat dat de plan nen tot oprichting van een ge denkteken te Biervliet voor Wil lem Beukelszoon, de uitvinder van het haringkaken, gereali seerd kunnen worden, zal het des betreffend comité een bijdrage van 100 ter beschikking wor den gesteld. Aan de Kring Hulst der Z. L. M. is ten behoeve van de op 23, 24 en 25 Juni te Kloosterzande ge houden tentoonstelling een bijdra ge van 100 verleend. Adhaesie werd verleend aan het door de Kamer van Koophandel te Eindhoven aan de minister van Binnenl. Zaken verzonden adres om op de verkiezingsdagen de stemtoureaux tot 8 uur 's avonds open te houden, teneinde het pro ductieverlies in het bedrijfsleven tegen te gaan. Op 8 Maart heeft het bestuur der Kamer met het bestuur der Kamer voor de Zeeuwse eilanden te Terneuzen en op 31 Maart te Vlissingen vergaderd voor een bespreking over de verkeersver bindingen in Zeeland. Op de te Vlissingen gehouden vergadering was mede aanwezig de directeur van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland. De wenselijkheid van 't verkrijg baar stellen van Iblocs met 10 overvaartcoupons werd bespro ken en zijn deze inmiddels ver krijgbaar gesteld. Aan het ver zoek om 'n meer geschikte plaat- meente Breskens gehandhaafd kunnen blijven. De Voorzitter acht dit plan van zodanig belang, dat hierover con tact zal worden opgenomen met de Rijkswaterstaat om de uitvoer baarheid ervan te onderzoeken. In samenwerking met het be stuur der Kamer te Middelburg is het bestuur der P. Z. E. M. ge wezen op het door haar benade len van de handel door de recht streekse verkoop aan particulie ren van electrische apparaten en koelkasten. Uit enige mededelingen van de P. Z. E. M. moet opgemaakt wor den, dat in dergelijke gevallen de Bij ernstige ongeregeldheden in Meknes, op twee na de groot ste stad van Frans Marokko, zijn Zondag verscheidene doden en gewonden gevallen. De politie heeft te Meknes het vuur geopend op een 500-tal Marokkaanse betogers, die de afrastering wilden verbreken om zich naar het paleis te begeven, waar de resident-generaal om 9 uur plaatselijke tijd vernacht werd. Vorige week werden in Marra- kesj tien mensen gedood tijdens een bezoek van Granval. Berbers uit het Atlasgebergte zijn in Meknes cm te helpen de De wetgevende vergadering van Singapore heeft Zondag met 28 stemmen tegen één bij drie onthoudingen Een motie aange nomen. waarin verklaard wordt, dat het ogenblik voor een over dracht ven de macht door de Britse regering aan het volk van Singapore is gekomen en een nieuwe grondwet wordt geëist waarbij onmiddellijk een auto noom bestuur wordt ingesteld. De motie is een geamendeerde versie van die welke Vrijdag door de eerste minister, David Mar shall, werd ingediend. Daarin werd een vrijere interpretatie ge vraagd van de sinds 2 April gel dende grondwet, die de bevoegd heden van ete regering beperkt en „willekeurige rechten" aan de Britse gouverneur verleent. David Marshall had een buiten gewone- vergadering van de wet gevende vergadering uitgegeven naar aanleiding van de weigh ting van öe gouverneur, nog vier ministers te benoemen ter ver sterking van het coalitiekabinet. Zondag heeft het bestuur van Singapore bekend gemaakt, dat de secretaris van het verbond van personeel van autobusdien sten, Ftaig Swee Soean, die 12 Juni werd gearresteerd tijdens stakingen, in vrijheid is gesteld. Volgens het ibestuur van Singa pore was Fang niet gearresteerd wegens zijn activiteit als vak bondsleider maar wegens activi teit, „die cte binnenlandse veilig heid bedreigt". Gouverneur sir Robert Black, heeft besloten de motie van de wetgevende vergadering voor te leggen aan de Britse regering. De heer L. W. Biesheuvel, se cretaris van het „Centrum Paar- denbelangen" heeft dezer dagen over de zender Hilversum II in de rubriek „Uit het bedrijfsleven" een toespraak gehouden over „Het paard". Hij merkte daarbij onder meer op, dat er jaarlijks in ons land 12.000 veulens worden opgefokt, waarmede een paardenstapel, be staande uit paarden van drie jaar en ouder, van ongeveer 100.000 paarden in stand wordt gehou den. In Mei van dit jaar werd vastgesteld, dat er ongeveer 187.000 paarden in die leeftijds groep in Nederland aanwezig wa ren, hetgeen een aanmerkelijke achteruitgang betekent in verge lijking tot voorgaande jaren. Aan paarden, ouder dan drie jaar werden in 1947 geteld 229.000; in 1949 in totaal 220.000; in 1951 in totaal 209.000 en in 1953 in to taal 199.000. Als oorzaak van die teruggang noemde de heer Biesheuvel de vervanging van paardentractie door motortractie. Niettemin meende spreker, dat de fokkers, die gezamenlijk nog 12.000 veu lens per jaar opfokken, niet be vreesd behoven te zijn, dat deze op de duur niet meer lonend kun nen worden geplaatst. Er zijn in Nederland namelijk 100.000 kleine landbouwbedrijven, die hoe de technische ontwikke ling van de motorterkker ook moge zijn, in lengte van jaren ge middeld wel één paard per be drijf nodig zullen hebben, terwijl ook 'op grotere bedrijven geza menlijk, volgens spreker, zeker een 30.000 paarden zullen moeten worden gehouden. De tegenwoor dige aanvulling van de paarden stapel zal dan ook volgens spre ker binnen enkele jare* onvol doende blijken te zijn. Wat de omvang betreft, zo ver volgde de heer Biesheuvel, lijkt het, dat de tegenwoordige aan- fok wel lonend zal zijn. Onder de huidige omstandig heden spelen echter de kosten, verbonden aan een bedrijfson derdeel als de opfok van jon ge dieren, een belangrijke rol. Om de kostenfactor te verla gen dienen voeding, verzorging en gezondheidszorg voor het jonge paard rationeel te zijn en te worden aangepast aan de mo derne bedrijfsomstandigheden Ook dient het opgefokte product aan hoge kwaliteitseisen te vol doen, zowel wat het exterieur be treft als wat betreft makheid, werkwilligheid en trekvastheid. Het „Centrum Paardenbelan gen" vraagt volgens spreker on der andere door middel van het publiceren van maandelijkse paardengezondheidskalenders en het uitgeven van brochures de aandacht voor een rationele voe ding en verzorging van paarden en bestrijding van paardenziek- ten. Het geeft door het organise ren van cursussen voor paarden- gebruikers en verzorgers theore tische en practische voorlichting over het rationele gebruik van en het werken met het paard. Een 65-jarige Duitse moeder is in Munster uit Genève terug gekeerd met goede hoop op de vrijlating van haar inmiddels 40-jarige zoon uit Russische krijgsgevangenschap. Zij had zich naar Genève toegeven met de bedoeling om maarschalk Boelganin een brief met een desbetreffend verzoek te over handigen, zij had reeds twtee da gen voor de villa van de maar schalk gezeten toen men haar wilde verwijderen. Daarop was echter een Sowjetrussische func tionaris verschenen en het was haar gelukt hem te bewegen om de brief voor de maarschalk mee te nemen. De moeder vertelde, dat deze functionaris zich uiterst beleefd had gedragen en dat hij gezegd had, dat men haar niet onmiddellijk uitsluitsel kon ge ven. Zij zou echter zeker uit Moskou antwoord ontvangen. Ook invoer van sla en bos- peen wordt stopgezet. Naar wij vernemen is te 's-Gra- venhage bericht ontvangen, dat België met ingang van Woens dag a.s. de invoer van sla en bos- peen uit Nederland heeft stopge zet uit overweging, dat de Bel gische prijzen beneden de proto collaire minimumprijzen zijn ko men te liggen. Het centraal bureau voor tuin bouwveilingen wijst erop, dat uit de Belgische marktnoteringen blijkt, dat de prijs der tomaten in België inmiddels gestegen is boven de overeengekomen mini mumprijs, doch dat niettemin geen berichten zijn ontvangen over opheffing van het invoer verbod in dat land. orde te bewaren. De Marokkanen zijn deels aanhangers van de hui dige sultan en deels van zijn voorganger, de in 1953 afgezette Moh. Ben Joessef. Nader wordt gemeld dat tij dens de pro-nationalistische be toging, waarop de politie het vuur opende, zes Marokkanen zijn gedood en tien gewond. In het Arabische stadsdeel zijn branden uitgebroken. De beto gingen duren voort. Er zijn veel ordetroepen op de been. Ambu lances rijden af en aan. Resident-generaal Grandval is inmiddels officiéél op het paleis El Hedine, dat midden in de Medinawijk van Meknes ligt, ontvangen met de traditionele aanbieding van melk en dadels. Duizenden Marokkanen juich ten hem toe en riepen in spreek koor zijn naam en die van de ge wezen sultan Ben Joessef. In de Medinawijk zijn talrijke branden gesticht. Auto's van Europeanen zijn vernield. De politie heeft voor een tweede keer van de vuurwapens gebruik moeten maken. Op een heuvel zijn drie tanks in stelling ge bracht. Een woedende menigte heeft een medische kliniek geplunderd. Hoewel in de eerste berichten van zeven doden gesproken wordt, wordt het werkelijke aan tal veel hoger geschat. Een pers fotograaf zei 25 lijken te hebben geteld. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 25 Juli. GROENTEN. Per 100 stuks in guldens: Sla 3—5.80. Per stuk in centen: Bloemkool A II 20—27, B II 8—20, C afw. 812; Groene komkommer B 2023, C 1719; Witte komkom mer A 23—27, B 22—26, C 21. Per bos in centen: Selderij 2 7; Peen II 22; Kroten 612; Uien 7—11. Per kg in centen; Andijvie 18 22; Princessebonen 65—72; Wa genaars 5061; Saxa 6268; Doperwten II 15—27; Kroten 10; Rode kool 5Vz18; Savoye kool 1017; Rabarber 1720; Toma ten A 35—40, B 36—41, C 31—33; Uien 10—17. Aardappelen (per 100 kg in guldens)Bintjes bonken 18 18.70, I 11—14, II 8; Eigenhei mers I 14.20—14.90, II 7. FRUIT. Per kg in centen: Aardbeien Madame Moutót afw. 102123; Rode bessen 8288; Kruisbessen 25—34; Druiven 252—265. Per stuk In centen. Perziken 7. sing der gebouwtjes voor de ver koop der vrachtcoupons, kan, in verband met terreinmoeilijkhe den, niet worden voldaan. De in de vorige vergadering door de heer Van der Peijl uitge sproken wenselijkheid om ook aanhangwagens op het veer Ter- neuzen—Hoedekenskerke te ver voeren, werd ter kennis gebracht van de directeur der P. S. Deze deelde echter mede, dat dit on mogelijk is, daar de „Prins Hen drik geen middendek heeft. In een op 4 April door de geza menlijke Zeeuwse Kamers aan door de klant aangewezen instal- de minister van Verkeer en Wa- |'lateur van de P. Z. E. M. provisie terstaat verzonden schrijven werd ontvangt. de bezorgdheid uitgesproken over I Niettemin zal hierover een on- de vervoerdiensten op de Wester- derhoud verzocht worden met schelde. Niet alleen in de dagblad- het college van Gedep. Staten, pers, maar ook in het orgaan van Het is gebleken dat de vaart des het Ibedrijfsvervoer en in de krin- nachts in het kanaal door Wal gen der V. V. V.'s werd ongerust- cheren zó gering is, dat het niet heid uitgesproken over het uit- verantwoord zou zijn am extra blijven van de meest dringende personeel in dienst te nemen voor voorzieningen om de drukte in het opendraaien der bruggen, het a.s. toeristenverkeer en het w u^t ft h t dienstnemen stagnatie te doenTerioneni leringswerken te Oostburg, is ge- stagnatie te doen verlopen. t)lej(en <jat Overheid voor deze Op 25 April werd een schrijven 1 werken belangrijke subsidies ver van de minister ontvangen, waar-1 leent en derhalve eisen kan stel- in gewezen werd, dat eerst in len over de wijze waarop arbeids- 1948 de veren van de geleden oor- krachten voor dergelijke projec- logsschade zodanig waren her- ten moeten worden aangenomen, steld, dat gesproken kan worden Bij informatie op het arbeidstou- van een normale outillage. reau te Oostburg is wel gebleken Gewezen werd, dat er inmiddels dat in dergelijke gevallen zeer zeer belangrijke werken zijn uit- soepel wordt opgetreden. gevoerd, o.a. de verbetering van de havenoutil'lage te Kruiningen en te Perkpolder, de verlenging van het s.s. „Dordrecht," terwijl het voorontwerp van de nieuwe veerboot in een vergevorderd sta dium is. Plannen voor de havens van Breskens en Vlissingen zijn in onderzoek. De minister is van mening, dat er voorlopig geen aanleiding is om een deputatie uit de besturen der Kamers te ontvangen om over de veerdiensten van gedach te wisselen. Hoewel er inmiddels verbeterin gen zijn aangebracht, waren de Kamers nog niet gerust over het vervoer op de veerdienst Perkpol derKruiningen, waaram zij op 17 Juni nogmaals een schrijven aan de minister verzonden, waar in gewezen werd op het steeds toenemend verkeer, waardoor op topdagen wachttijden van 2 a 3 uur regel zijn geworden. Aange drongen werd om vóór het aan breken van het vlasseizoen St. Annekeboten uit Antwerpen in de vaart te brengen. De Voorzitter was verheugd, dat thans op het veer Terneuzen Hoedekenskerke ook gelegenheid is om bestelwagens tot een ge wicht van 2 ton te vervoeren. Dit is evenwel niet voldoende bekend gemaakt, zodat er door de han del nog weinig gebruik van wordt gemaakt. Een dam In de Schelde. In het nog- voortdurend toene mend verkeer over de veerdien sten op de Westerschelde, speci aal de dienst VlissingenBres kens, had de heer Cambier aan leiding gevonden om een geheel nieuw plan te ontvouwen, waar door de overtocht op dit veer aan merkelijk bekort zou worden en alzo een intenser vervoer zou kunnen plaats vinden en wacht tijden wellicht tot het verleden zouden behoren. Vóór de haven van Breskens ligt n.l. een uitgestrekte zand plaat, terwijl het vaarwater tus sen die plaat en de haven slechts 17 meter diep is. Het lijkt hem zeer goed mogelijk om een dam te maken van de vaste wal naar de zandplaat, waar dan een aanlegplaats van de boot gemaakt zou kunnen worden. De vaart zou dan slechts 10 minuten duren, dus ongeveer met de helft be kort kunnen worden. Bovendien zou (tan het probleem over de plaats waar de nieuwe haven zal moeten komen In eens zijn opge lost en het verkeer dóór de ge- „Morele herbewapening is geen nieuwe kerk., maai een toegangs weg tot de kerk", zo verklaarde dr Frank N. D. Bucbman op de wereMconferentie van morele herbewapening te Caux. „Er zijn mannen van de kerk in ons midden, die gekomen zijn om u namens öe kerk te leiden op de weg van de waarheid en om u te hélpen die leiding van God te onderkennen, en u voor te bereiden elke moeilijkheid te ovenvinnen. Wij zijn niet in de kerk. Wij zijn slechts een toe gangsweg"", aldus dr Buchman. Hij vervolgde: „Wij moeten leren verantwoordelijkheid te dragen voor de milliard mensen die in het Oosten onder een valse ideologie leven". „De wereldmissie van staats lieden, die haar invloed reeds in acht Aziatische landen heeft doen gevoelen, werd uit deze overtui ging geboren. Dit begint de wijze waarop de communisten denken te evenaren. U moet zich een manier van denken eigen maken, die de communisten zal winnen voor een betere ideologie. Het is onze zwakheid, dat het denken van de gemiddelde mens niet ge richt is op wat de wereld nodig heeft", zo besloot hij. ZEER GROTE VANGST VAN DE DUITSE HARINGVLOOT. De haringvangst van de Duit se vissersvloot is dit jaar buiten gewoon groot. Sedert het begin van het seizoen hebben 99 sche pen van 171 reizen tezamen 172.237 vaten van elk 75 kg ge zouten haring aangevoerd, ver geleken met slechts 73.608 vaten in de overeenkomstige periode van het vorige seizoen. Het wrak van een galjoen van de Spaanse armada, dat 370 jaar geleden in de baai van Tobermo ry bij het eiland Muil ter hoogte van de Schotse westkust is ge zonken, is volgens een bericht van de News Chronicle terugge vonden. Men meent, dat het hier gaat om het schip Duque de Flo- rencia, dat een waardevolle la ding gehad zou hebben. Er zijn met lood gedekte balken en een ijzeren kanonskogel opgehaald. Men wil nu, na de ligging van 't wrak precies afgepaald te heb ben, met het uitgraven ervan be ginnen. De hertog van Argyll, de eigenaar van het wrak, heeft in de afgelopen jaren reeds verschil lende pogingen tot terugvinding ervan doen ondernemen en ook de huidige werkzaamheden geor ganiseerd. Reeds van 1663 af is men op zoek naar dit wrak ge weest. door PERCY KING. 19) Nadruk verboden. Niemand antwoordde. Fenture had 't bloed naar zijn hoofd voe len opstuwen. Het radiobericht was een ongehoord brutale ver valsing. 't Enge ware bepaalde zich hiertoe, dat hij werkelijk een poging had ondernomen om bij Gerard Heywood in te breken, doch ze was op een grandioze mislukking uitgelopen. Giftig vroeg hij zich af, met welke be doeling de bankier hem een dief stal in de schoenen wilde schui ven, waaraan hij zich zo onschul dig als een zuigeling wist. Want dat er een bedoeling achter school, stond als een paal boven water. Hij herinnerde zich Hey- woods woorden, toen hij zich op Highbury Avenue bewusteloos hield: „Ik heb wat bijzonders met hem voor", 't Bijzondere zat dus hierin, hem, Fenture, een niet gepleegde diefstal aan te wrijven daargelaten, of er in derdaad wel een diefstal was begaan. Doch van Heywoods op zet kreeg hij vooralsnog geen hoogte. De gloed op Fentures gelaat werd dieper, toen hij Vera Crafts blik vorsend op zich voelde ge richt. De betekenis van die blik was slechts voor één uitlegging vatbaar zij beschouwde hem Natuurlijk: zij hij de bankier als de inbreker, had gezien, hoe overrompelde en in 't privé-kan- toor terugduwde! Uit 't één leidde zij 't ander af. Nu fluis terde zij met Edgar Wisburn, de Mop. 't Individu knikte begrij pend en vestigde de onbetrouw bare ogen op Fenture. Lew Croudson verbrak de stil te, toen niemand anders 't deed. „Niet, dat het er zo erg op aan komt," zei hij zoetsappig. „In zekere zin beschouw ik Kerr als collega en ik heb respect voor iemand, die er met 't alleraardig ste sommetje van honderddui zend pond weet tussenuit te trek ken. Ik sta, net als hij, op ge spannen voet met de wet en hij behoeft niet benauwd te zijn, dat ik de politie een handje help." Lew pauzeerde even en liet het masker van goedmoedig gast heer vallen. Zijn vuist kwam met een daverende slag op tafel neer. „Maar ik verkies geen hinder van hem te hebben! Kerr heeft met mijn zaken zich niet in te laten; ik dop mijn boontjes op mijn manier en heb hem er niet bij nodig! Hij moet niet denken, dat van Mr. Mansfield's losprijs iets voor hem afvalt neen, geen cent!" Weer antwoordde niemand. Lew Croudson wachtte even. Toen draaide hij zich halverwege om, klapte in de handen en riep over zijn schouder: „Vernon! Kom hier -met de anderen!" Vernon Howgill, de Vuurtoren, stapte uit de loggia de kamer binnen, gevolgd door Lance Cox en Bunny, de man die de lamp had gedragen. In een snauw zei Lew: „We hebben een onverwacht genoe gen. Kerr, een berucht Londens inbreker, behoort tot de gasten. Fouilleer de heren zeer nauwkeu rig. Neem hun elk voorwerp af, dat ze bij zich hebben, en leg alles op tafel." Onder toezicht van Croudson werd het werk met zorg verricht. Er kwam geen contrabande te voorschijn, nog minder een voor raad honderd pond biljetten om van te watertanden. De dikzak was merkbaar teleurgesteld. Hij graaide door de uitgestalde arti kelen en stak de zakmessen bij zich. „De fouillering heeft niet uit gemaakt, wie van de heren Kerr is", deelde hij 't gezelschap mee. „U moogt uw eigendommen terugnemen: de zakmessen be waar 'k wel zolang voor u. 't Ra diobericht kan natuurlijk op mis verstand berusten, ofschoon..." Lew trok de schouders op en demonstreerde wéér een van zijn snelle overgangen van ge moedelijkheid tot onbeheerste drift. Zijn gezicht kleurde pur per. „Indien Kerr één van de uwen is," blafte hij. ..laat hem dan gezegd zijn, dat hij zich be hoorlijk gedraagt, precies als de anderen, méér nog dan de ande ren. Als hij 't waagt, me voor de voeten te lopen, zal hij mer ken met wie hij te doen heeft." Lew hapte naar adem. „Wijs ze hun kamers, Lance!" 't Gezelschap werd twee aan twee geplaatst. Ditmaal had Al gernon de millionnair tot part ner, Bryn Cummings de Mop. Zó ging 't de trap op naar de galerij, waar de slaapvertrekken waren. Toen de stoet er was aangekomen, zei Lew ver van vriendelijk „Een moment. Er is maar één toegang tot de galerij: de trap. Beneden zit de gehele nacht een mannetje op wacht. Hij heeft order te schieten op ieder, die zijn kamer tracht te verlaten. Willen de dames en heren zich dit in 't oor knopen, speciaal Kerr? De ramen zijn aan de bui tenkant met zware planken be timmerd, zodat ontsnappen van die zijde eveneens onmogelijk is. Nu wens 'k u allen wel tb rus ten." Algernon wenkte Cummings om binnen te komen. Direct trad Vernon Howgill naar voor. „De piloot heeft in uw kamer niets te doen." „Weet 'k", antwoordde Fen ture tartend kalm. „Maak je niet zenuwachtig, man. Ik ben de piloot twee dollar schuldig. Kom hier, Bryn, en wissel even een tien dollar biljet." Cummings begreep de bedoe ling en slenterde de kamer in, onderwijl zijn portemonnaie voor de dag halend. (Wordt vervolgd.) Op verzoek van de Kring Werk gevers in de Kanaalzone is een vertrouwelijk rapport opgesteld over de behoefte aan arbeids krachten voor dit jaar tot en met I960. Hiervoor werd een commissie benoemd, waarin zit ting hadden de heren Van de Voorde, lid der Kamer, C. Jansen, directeur gewestelijk arbeidsbu reau te Terneuzen, en de Voor zitter der Kamer. De conclusie van het rapport was, dat de plaatselijke arbeids markt niet in de tekorten kan voorzien en dql het aantrekken van arbeidskrachten uit andere gebieden moeilijk te realiseren valt, niet alleen vanwege de on mogelijkheid huisvesting ter be schikking te stellen, doch even zeer door het ontbreken van ge schikt aanbod. Uit de mededelingen die de voorzitter deed, bleek dat het te kort aan personeel in de kanaal zone 2 3 maal groter is dan het aanbod. Bovendien kwam van de als werkloos ingeschreven arbeiders slechts een tiende gedeelte in aanmerking voor tewerkstelling in een fabriek in de kanaalzone. De heer Horstmann vroeg de heer Cambier, of hij het bestuur iets kon mededelen over het ver voer van vis des nachts via Sluis en of hiervoor reeds een vergun ning was verleend. De heer Cambier antwoordde dat er afwijzend op was beschikt. De voorzitter zeide toe, contact met de betrokken instantie op te nemen, maar voegde hieraan toe, dat er een accoord met België over deze kwestie is te verwach ten. Rondvraag. De heer Seghers achtte het noodzakelijk naar een ruimer af zetgebied voor klompen uit te zien en had hierbij gaarne de medewerking van de Kamer. Duitsland is een goede afnemer, aldus de heer Seghers, maar de invoerrechten zijn te hoog (20 terwijl er nog 6 omzetbelasting bijkomt. De voorzitter gaf de heer Se ghers de verzekering met de in stanties overleg te plegen. De heer Cambier had als éigen vervoerder niet direct een ver gunning gekregen van de inspec tie te Middelburg. Deze vergun ning zou alleen bestemd zijn voor auto's die langer dan 12 uur ach tereen in bedrijf zijn en tevens s Zondagsmiddags moeten rij den. Beroepsvervoerders krijgen namelijk die vergunning wèl. De Kamer zal zich hierover in verbinding stellen met het dis trict Breda van het vrachtver voer. De heer Luteijn was niet te spreken over de telefoondienst in het nog niet-geautomatiseerde deel van Zeeuws-Vlaanderen. Ook enkele andere leden had den geen al te prettige ervarin gen. Vooraleer een gesprek in ons gewest tot stand komt, gaat veel tijd verloren. De voorzitter betreurde het, dat Hulst en Kloosterzande niet eerder dan 1956, als een der laat ste, worden geautomatiseerd. Over de klachten zal de Kamer contact opnemen met het district Breda. De heer Brugge zag gaarne dat op werkdagen met druk vervoer op de veerboten voorrang wordt verleend aan vrachtwagens. De voorzitter verklaarde, dat daarover reeds met de directeur gesproken was, doch deze gaf te kennen, dat dit niet toegestaan wordt. Aan het eind van de vergade ring sprak de voorzitter, namens de Kamer een woord van dank aan het adres van mevr. Van Rompu, die de Kamer een schil derij heeft geschonken, toebeho rend aan wijlen haar echtgenoot, die lange tijd lid der Kamer is geweest. Het schilderij zal een plaats krijgen in de vergaderzaal in het gebouw van de Kamer in de Burg. Geillstraat. De voorzitter sloot hierop de openbare vergadering, die over ging in besloten zitting voor een bespreking van de helicopter- dienst op Zeeuws-Vlaanderen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2