Uit de Provincie Binnenlands nieuws met melk meer mans 0rw»Z De ronde van Frankrijk Voor de Zondag Gecompliceerde autobotsing op de Haarlemmerstraatweg Nederlandse regering wil vluchtelingen- zeelieden juridische status doen geven GEMEENTE TERNEUZEN Tegenspraak inzake het aftreden van Peron ÖE VULKAAN ETNA TERNEUZEN. VLISSINGEN. ZUIDZANDE. ZAAMSLAG. Britse kruisers bij Scheve ningen worden gelicht Tweede Amerikaanse atoom-duikboot te water gelaten Pezzi won de 15e étappe Sicilië Agenda BABYDERM POEDER Naar schatting 8000 zeelieden zwerven rond zonder vaste grond Gjj zjjt in weegschalen ge wogen en te licht bevonden. Dan. 5 27. Wij zijn er zo van der jeugd aan gewoon geraakt dit „Mene Mene Tekel Upharsin" op Belsa- sar, der Chaldeën koning, toe te passen, zoals de geschiedenis ons leert. Maar hebben wij er wel ooit aan gedacht, dat ook wij eenmaal alzo gewogen zullen worden door de Heilige God? Hebben wij het wel eens over wogen, dat de weegschaal, waar mede de mensen wegen, zo ge heel anders is dan de weegschaal Gods? Dat het dus niets be tekent. noch waarde heeft voor God, dat wij bij de mensen veel gelden? Sehijn, die zoveel ogen verbhrrdt, is voor de Kenner der harten van geen betekenis. Maar omgekeerd ook, dat men bij de mensen van geen beduidenis te licht bevonden kan worden en toch bij God zijn aangenomen Het zal ons echter nimmer kunnen, baten voor God, als wij de weg des heils gekend hebben, en die kennis niet in daden om gezet hebben. Daden van eens- willendbeiö met God, van zelf verloochening, van liefde en trouw. Ook met de uitnemend- ste kennis kunnen wij gans ver werpelijk, fe licht bevonden wor den. „In weegschalen gewogen! Wij zullen het eenmaal worden. Wat zal op de schaal gelegd worden tegenover heel ons groot tevenstekort Zal het onze deugd. onze zelfvoldaanheid zijn? Of wel het kleed der ge rechtigheid van Hem, van Wie wij zingen: Gfi kocht ons Gode met Uw bloed, Dies brengen w'U de dank [en d'ere, En leggen W ïn aanbidding, Here, Al onze kronen aan Uw voet. «St: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) De volgende week worden in Argentinië twee grote demon straties verwacht een Peron- istisch en een katholieke. Tfer herdenking van de sterf dag van Evita Peron, drie jaar geleden, zal op 26 Juli een stille optocht door de straten worden gehouden. Er zal een minuut stilte ïn acht worden genomen en een herdenkingsrede uitge sproken. Op 23 Juli komt kardinaal Spekman van New York een kort bezoek in Buenos Aires aan. Hij is op weg naar huis na het bijwonen van het internationale Eucharistische congres in Rio de Janeiro. Men verwacht, dat een groot aantal katholieken de kardinaal zal begroeten. M.U.L.O.-EXAMENS. Bij de Donderdag te Goes ge houden M.U.L.O.-examens slaag den o.m. voor het A-diploma: M. L. F. van Veen en E. M. Verploeg, beiden te Oostburg; S. M. de Reu te IJzendijke en T. S. Bril en A. J. de Witte, beiden te Zuidzande. M.U.L.O.-examens. Bij de Vrijdag te Goes gehou den M.U.L.O.-examens slaagden voor het A-diploma Nelly Vonk te Axel, Wies de Koeijer te Stro- dorpe en Cor Dieleman, allen leerlingen van de Openbare U.L.O.-school alhier. Verder slaagde voor het A-di ploma C. Kervink, alhier. Geslaagd. Bij het door „De Ruyterschool" te Vlissingen gehouden examen stuurmansleerling slaagdie voor het getuigschrift A. S. en B. S. onze stadgenoot J. van de Ree. Collecte „Het Hoogeland". Slechts eens per jaar klopt de bekende vereniging „Het Hooge land" aan de deur voor een bij drage tot steun aan haar werk ten bate van haar verzorgings-, opvoedings- en reclasseringswerk in haar 4 landhuizen en 5 tehui zen, waarin jaarlijks meer dan 700 personen van alle gezindten verpleging vinden. Dit christelijk-maatschappelijk werk is voor velen van onze naas ten tot grote zegen. De voortdurende stijging der uitgaven voor onderhoud en le vensbehoeften is ook deze stich ting niet voorbij gegaan en een beroep op steun moge alleszins op haar plaats zijn. Volgende week wordt alhier de collecte voor dit loffelijk werk der barm hartigheid gehouden. Prinses Beatrix zal onderzee- bootjager te water laten. Het ligt in het voornemen van H.K.H. Prinses Beatrix op 5 Sep tember de tewaterlating van de onderzeeboot jager „Limburg", in aanbouw bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen, te verrichten. Z.K.H. de Prins der Nederlanden zal, in zijn functie van inspecteur-gene raal der Koninklijke Marine, zijn dochter begeleiden. Ouden van dagen op reis. Woensdag j.l. maakten de ouden van dagen dezer gemeente hun jaarlijks reisje. Via Damme en Brugge werd naar Kortrijk ge reden, waar het Koningin Astrid- plantsoen werd bekeken. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan de Kluisberg, waarna de tocht via de mergelgroeven van Lessines naar Geerardsbergen voerde. Vla Gent werd de thuis reis gemaakt. Om 9 uur arriveer de men weer in Zuidzande. Aan het eind van de reis bracht de burgemeester, die met zijn echtgenote de reis meemaakte dank aan het organiserend comi té en aan allen die een financiële bijdrage hadden geleverd. Uitslag aanbesteding. Door het bestuur der Waterke ring van de calamiteuze polders Ser-Lippens, Nieuw-Othene, Mar- garetha, Kleine Huissens en Een- dragt werd in het directiegebouw aanbesteed de uitvoering der wer ken en leveringen tot verbete ring en onderhoud der zeewering. Hiervoor werd als volgt inge schreven: L. van Popering te Bruinisse voor 37.450; K. Lucasse Zn te Walsoorden voor 37.100; M van de Velde te Bruinisse voor 36.980; W. van de Berg te Brui nisse 36.950; G. A. Sponselee te Kloosterzande voor 36.850 en A. J. Warrens te Ossenisse voor 36.500. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is het werk gegund aan de laagste inschrijver. Een Duitse bergingsmaat schappij „Eisen und Stahl", zal een poging doen om drie Engelse kruisers, die gedurende de eer ste wereldoorlog zijn gezonken voor de Nederlandse kust ter hoogte van Schevening'en, te lichten. Het berginggvaartuig „Glück Auf", dat dit karwei zal opknappen is Donderdag voor de haven van Scheveningen aan gekomen. Samen met de Scheve ningen 71 werd Donderdag rond- gekruist op de plaats waar de wrakken enige tijd geleden wa ren gevonden, maar de tonnen die ter plaatse waren gelegd, waren weggeslagen. De Sch. 71 is er Vrijdagmorgen echter in geslaagd de wrakken weer te vinden en nu is een nieuwe, zwaardere wrakiboei gelegd. De „Glück Auf" en de Sch. 71 zijn Vrijdagmiddag de haven van Scheveningen binnengeko men waarna met de uit Duits land overgekomen vertegenwoor digers van de bergingsmaat schappij overleg werd gepleegd over de wijze waarop de wrakken kunnen worden geborgen. Te Groton in de Amerikaanse staat Connecticut is Donderdag de tweede Amerikaanse atoom duikboot, de „Seawolf", te water gelaten. De minister van Marine, Tho mas, verklaarde bij deze gelegen heid, dat de Ver. Staten hopen in een snel tempo meer onderzee boten van dit type te bouwen. Ook wordt er over gedacht om andere typen oorlogsschepen, in het bijzonder vliegdekschepen, met behulp van kernenergie voort te bewegen, aldus de mi nister. JnUMEGEN^ I NIJMEGEN Publicatie Nederlands Zuivelbureau, 's Gravenhage FOTOGRAFEN-REL TE GENEVE. Meer dan honderd fotografen zijn Vrijdag bij de villa van de Russische delegatie te Genève slaags geraakt. Zij zouden een foto maken van Boelganin en Eden, maar vochten om de beste plaatsen daarvoor. De beide staatslieden wachtten het resultaat niet af en gingen naar binnen. De fotografen keerden zich ten slotte tegen één man, die zij er van beschuldigden niet bonafide te zijn. Deze moest zich onder politiebescherming stellen. ADMIRAAL TEISARE NEEMT ONTSLAG. Vice-admiraal Alberto Teisare heeft Vrijdag ontslag genomen als voorzitter van de Opperste Raad van de Peronista partij. Teisare verklaarde op een pers conferentie ontslag te nemen teneinde zich te kunnen concen treren op zijn werk als vice-pre sident. Hij zei hiermede uitvoe ring te geven aan de instructie van president Peron dat partij- functionnarissen geen regerings functies moeten ibekleden. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN JONGETJE AANGESPOELD. Het stoffelijk overschot van de op Zondag 17 Juli verdronken achtjarige W. J. H. uit Rotter dam, is Donderdagmorgen aan de voet van de buitendijk van de polder Madroel te Pernis, Nieu we Maas gevonden. DE ETNA MESSI.NA REGGIO UNGUAGLOSSA ITALIAANSE VULKANEN Vesuvius PELT Bij een gecompliceerde auto- botsing op de Haarlemmerweg ter hoogte van de tweede molen (bij Geuzenveld) zijn gistermid dag twee vrij ernstig gewonden dóór ambulancewagens van de G.G. en G.D. naar het Wilhelmi- na Gasthuis te Amsterdam ver voerd. Zij zijn de 38-jarige mevr. W. van Asperen uit Haarlem, die bij de botsing een linker armfrac- tuur, alsmede wonden aan het hoofd, de armen en benen opliep, en de 27-jarige mej. G. M. Beuk uit Haarlem, die vermoedelijk een schedelbasisfractuur of een her senschudding heeft en die boven dien haar linker been brak. Naast de heer Roem zat in de kleine Fiat mej. G. M. Beuk, die ook al uit de auto werd geslin gerd. Het viertal werd naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht, waar mevr. Van Asperen en mej. Beuk moesten worden opgeno men. Ook de vrachtwagen was van voren geheel ontzet. Alle drie de wagens moesten worden wegge sleept. Het ongeval veroorzaakte op de drukke Haarlemmerweg grote belangstelling en tevens grote stagnatie in het verkeer. ZATERDAG 23 JULI. TERNEUZEN. Luxor Theater, 8 uur: „Magnificent Obsessi on." AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Calamity Jane." ZONDAG 24 JULI. TERNEUZEN. Luxor Theater, 2, 4.30 en 8 uur: „Magnifi cent Obsession." AXEL: Het Centrum, 4,15 uur: „Calamity Jane." 8 uur: „Tot de laatste kogel." Baby's huidje altijd gaai met Gedurende de eerste 65 km zijn de 75 renners, die voor de 15e étappe van Narobonne naar Ax- les-Thermes over een afstand van 151 km gestart waren, bijeen ge bleven. Bij de Col de Paradis werd de eerste serieuze ontsnap pingspoging ondernomen. Het waren onze landgenoot Nolten, de Italiaan Pezzi en de Belg Van Steenbergen, die uit het peloton ontsnapten. 85 km van de start hadden Nolten en Pezzi de Belg waren zij inmiddels kwijt ge raakt een voorsprong van 55 sec. en bij de ravitailleringspost te Èsperaza, 4 km verder, was de voorsprong van de twee koplo pers aangegroeid tot 2 min. 15 sec. Zes man t.w. Lauredi, Impa- nis, Van Breenen, Hoorelbecke, Ockers en Siguenza, maakten toen jacht op de twee vluchtelin gen. De Col du Portel (102 km) werd het eerst gepasseerd door Nolten, gevolgd door Pezzi. Sigu enza moest zich inmiddels in het peloton terug laten vallen, terwijl Fornara, L. Bobet, Astrua en Brankart zich bij het jachtende groepje voegden. De top van de Col de Chioula (139 km) werd het eerst bereikt door Pezzi met «Nolten aan zijn wiel. En het peloton waar de ach tervolgers weer in waren opge nomen en dat onder aanvoering stond van Louison Bobet had toen een achterstand van 5 min. 25 sec. Bij de afdaling vielen de Belg Brankart en de Fransman Lauredi. Laatstgenoemde was er zó erg aan toe, dat hij in een zie kenhuis moest worden opgeno men. Pezzi klopte onze landge noot Nolten in de sprint, terwijl de Spanjaard Poblet de sprint van het peloton won vóór Astrua en Ockers. Rolland behield de gele trui. De uitslag van de 15e étappe luidde 1. Pezzi (Italië) 2. Nolten (Ned.) 3. Poblet (Spanje) 4. Ex aequo: Astrua Ockers (B.), Guidici (It.), 4.32.53 z.t. 4.38.43 (Italië), Fantini (It.), Van Est (Ned.), De pasja van Marrakesj, El Glawi, heeft Vrijdag zijn berber troepen opdracht gegeven de Arabische wijk van Marrakesj te doorzoeken en de nationalisten op te sporen, die Donderdag zijn bevelen hebben genegeerd en demonstraties hebben georgani seerd. Volgens een officiële opgave zijn Donderdag bij ongeregeld heden in Marrakesj zes personen om het leven gekomen en wer den 27 personen gewond. ZWEEDSE ZEEMAN WAS NIET VERDRONKEN. Hij lag te slapen Donderdagavond werden twee agenten door burgers gewaar schuwd dat in het water van de Prins Hendrikkade bij de Schreierstoren te Amsterdam een Zweedse zeeman was geval len. Men kon echter niets ont dekken van een drenkeling en Ibegon toen te dreggen. Na enige tijd gaven de politiemannen het op en op de terugweg naar de vaste wal zij stonden op een deksdhuit vonden zij... de Zweedse zeeman, die aan de andere kant op de schuit lag te slapen. KLEINE BRAND IN KRASNAPOLSKY TE AMSTERDAM. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur is door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in het In verban d met de plotseling weer actief geworden vulkaan de „Etna" plaatsen wij hierbij een kaartje van deze vulkaan en haar onmiddellijke omgeving. VERENIGING TEGEN MIS HANDELEN VAN DIEREN PROTESTEERT TEGEN VER NIETIGING VAN ZILVERMEEUWEN. De vereniging tegen het mis handelen van dieren voor Haar lem en omstreken heeft zich schriftelijk gewend tot de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en protes teert met klem tegen de vernie tiging van zilvermeeuwen door middel van vergiftiging. De ver eniging schrijft, dat zij voors hands niet wil treden in een be oordeling van de noodzakelijkheid van de maatregel, maar zij kan zich evenwel afvragen of de be voegde autoriteiten niet in ge breke zijn gebleven, aangezien de gedachte zich opdringt, dat het nu niet tot een slachting op grote schaal had behoeven te komen, indien in de loop der ja ren zorgvuldig een „geboorte regeling" voor de zilvermeeuwen stand was opgezet en uitgevoerd. De vereniging protesteert tegen de wijze, waarop de vernietiging thans wordt doorgevoerd, te weten door vergiftiging door middel van strychine. Deze wijze wordt bepaald weerzinwekkend genoemd. Indien vermindering van de zilvermeeuwen onvermij delijk is, dan schijnt volgens de Haarlemse vereniging dat doel evenzeer bereikt te kunnen warden door de eieren te rapen. Overwogen kan worden een pre mie beschikbaar te stellen aan hm die meewerken aan het ra pen van eieren. Twee lichtgewonden konden, na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Om vier uur gistermiddag kwam de lege vrachtwagen van de Amsterdamse firma C. G. van Oostrom en Zn uit de richting Haarlem naar de hoofdstad gere den. De chauffeur passeerde een voor hem eveneens naar Amster dam rijdende onbekend gebleven vrachtwagen, die beladen was met vodden en papier. Hoewel de lezingen van getui gen nog uiteenlopen, gelooft men, dat deze laatste vrachtwa gen niet voldoende rechts hield, zodat de vrachtauto van Van Oostrom bij het passeren te veel naar links moest uitwijken. Op de driebaansweg kwam een stroom van verkeer uit de tegen overgestelde richting, dus uit Amsterdam. De vrachtauto van Van Oostrom botste met volle vgart tegen een personenauto, merk Opel, die bestuurd werd door mevr. Van Asperen aan. Zi; keerde uit Amsterdam naar Haarlem terug. Het is nog niet geheel duidelijk of mevr. Van Asperen met haar wagen op de rechterbaan reed dan wel nog bezig was met het passeren van een kleine station car van het merk Fiat, bestuurd door de 60-jarige koopman J Roem uit Haarlem. In ieder geval raakte ook deze Fiat bij de bot sing betrokken. Wie na afloop de zwaar be schadigde personenauto's zag vroeg zich met verbazing af, hoe het mogelijk was, dat zowel de heer Roem, die nota bene met stuurstoel en al uit zijn wagentje werd geslingerd, als het tienjarig dochtertje van mevr. Van Aspe ren, dat enkele tientallen meters verwijderd van de auto werd te ruggevonden aan de zuidzijde van de Haarlemmerweg, zo licht gewond waren, dat zij reeds gis teravond naar huis konden wor den teruggebracht. Bij de botsing maakte de Opel van mevr. Van Asperen 'n zwaai naar rechts en kwam met de voorzijde geheel ingedrukt tot stilstand, midden op de aan de noordzijde van de weg gelegen tramrails met de gehavende neus naar de straat gericht. Tijdens de zwaai was mevr. Van Asperen achter het stuur weggeslingerd. Zij kwam terecht op het buiten ste stel rails van de tram naar Zandvoort, terwijl haar 10-jarig dochtertje, dat naast haar had ge zeten, aan de andere kant van de weg lag. Afgevaardigden van de rege ringen van acht Westeuropese landen zullen op 26 September in Den Haag bijeenkomen om zich, op initiatief van de Neder landse regering, te beraden over het lot van de naar schatting achtduizend vluchtelingen onder de zeelieden van alle naties. Minister Beyen heeft deze con ferentie vorige week in de Twee de Kamer aangekondigd. Hij deed dat in zijn antwoord aan het Ka merlid mejuffrouw Klompé, die had gevraagd of ook niet de re gering van mening was, dat arti kel 11 van het verdrag betreffen de de status van vluchtelingen, in 1951 te Genève gesloten, aan vluchtelingen-zeelieden geen af doende bescherming biedt. De minister antwoordde bevesti gend. Het door mejuffrouw Klompe genoemde artikel luidt: „Indien vluchtelingen geregeld als sche peling dienst doen aan boord van een schip, dat de vlag voert van een verdragsluitende staat, zal die staat in welwillende overwe ging nemen om hen toe te staan zich op zijn grondgebied te ves tigen en om hun reisdocumenten te verstrekken of hen tijdelijk toe te laten op zijn grondgebied, in het bijzonder teneinde hun ves tiging in een ander land te verge makkelijken". In de practijk is gebleken, zo menen de autoriteiten, dat deze aanbeveling niet het gewenste resultaat afwerpt. Het komt voor, dat staten geen „welwillende overweging" overwegen, doch vluchtelingen-zeelieden op elkaar afschuiven. Daarom acht de Ne derlandse regering, die de aanbe veling wel uitvoert, het gewenst, dat een aanvullende conventie of overeenkomst tot stand komt, waarin juridische verplichtingen van staten jegens vluchtelingen- zeelieden worden omschreven. Zij heeft gemeend, eerst op be perkte schaal internationaal over leg te moeten voorstellen om la ter, als dit beperkte overleg re sultaat oplevert, met des te meer klem alle landen uit te nodigen de juridische positie van de vluchtelingen-zeelieden te rege len. Daarom heeft zij in eerste instantie alleen de landen rond de Noordzee uitgenodigd: Noor wegen, Zweden, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, België en Engeland. Onder deze zeven lan den met Nederland mee acht zijn bovendien juist de landen die het meest met het probleem in aanraking komen. Mochten de acht landen tot een verdrag ko men, dan zullen daardoor alleen al vierduizend vluchtelingen ongeveer de helft van alle vluch telingen-zeelieden een welom schreven status krijgen. Aangezien het sluiten van een overeenkomst, zoals die de Neder landse regering voor ogen staat, voor de betrokken landen vèrrei- kaanse havens mag hij niet van boord, omdat hij geen papieren heeft. In andere landen mag hij wel passagieren, maar niet af monsteren. Hij moet steeds weer met het Noorse schip mee, dat vaak niet langer dan vier-en- twintig uur in een haven ligt. Hij heeft geen rust meer, kan nooit een reis overslaan. De vertegenwoordiger in Ne derland van de hoge commissaris der Verenigde Naties voor vluch telingen, mr. C. Brouwer, had tot dat jaar incidenteel van het lot van vluchtelingen-zeelieden ge hoord. Dit was voor hem aanlei- zalencomplex van Grand Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De brand woedde in de over gang tussen de grote zaal en de foyer en greep snel om zich heen. Het personeel van het ho tel voorkwam erger door onmid dellijk het vuur met schuimblus- apparaten en stralen van de interne brandblusinstallatie aan te tasten. Toen de brandweer na een kwartier met groot materiaal verscheen, was het vuur bijna bedwongen. Volgens de directie van het hotel heeft een toneel knecht direct toen hij het vuur zag de alarminstallatie naar de Ibrandweer ingedrukt, maar vol gens de brandweer is dit alarm niet doorgekomen. De schade blijft beperkt tot geblakerde muren en wanden in de overgang tussen de foyer en de grote zaal. De exploitatie van de grote zaal zal hierdoor geen stagnatie ondervinden. BRAND IN EEN MEUBELFABRIEK. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur is brand ontdekt in de spui terij van de meubelfabriek der firma Swart en Van der Hoeven aan de Oosthavenkade te Vlaar- dingen. Onmiddellijk werden alle deuren van de spuiterij afgeslo ten en werd groot alarm ge maakt, daar men geen kans meer zag de vuurhaard te bereiken. De brandweer was binnen tien minuten met veel materiaal aan wezig om het vuur met vijf stra len te bestrijden, zodat de brand tot de spuiterij beperkt is kun nen blijven. He fabriekspand is verzekerd L. Bobet (Fr.), De Bruyne (B.), Rolland (Fr.), Hoorel- bpeke (lie /de Fr.), 'Gay (Zuid-West), Fornara (It.) Geminiani (Fr.), J. Bobet (Fr.), Gaul (Gem. pl.), De Groot (Ned.), Wagtmans (Ned.), en Brankart (B.) al len in dezelfde tijd als Poblet. 36. Van Breenen (Ned.) 4.39.41 38. Hinsen (Ned.) 4.41.00 De prijs voor de meest strijd- lustigste renner werd toegekend aan onze landgenoot Nolten. Het algemeen klassement luidt thans 1. Rolland (Fr.) 92.02.33 2. L. Bobet (Fr.) 92.07.26 3. Fornara (It.) 92.08.51 4. Brankart (België) 92.13.17 5. Geminiani (Fr.) 92.14.53 6. Astrua (It.) 92.15.17 7. Van Est (Ned.) 92.15.23 8. Vitetta (Zuid-Oost) 92.16.19 9. Gaul (Gem. ploeg) 92.16.33 10. Close (België) 92.21.14 11. Ockers (België) 92.24.3S 12. Quentin (West) 92.24.41 13. Mahé (Fr.) 92.25.01 14. Coletto (Italië) 92.36.02 15. Impanis (België) 92.37.35 16. J. Bobet (Fr.) 92.37.44 17. Gelabert (Spanje) 92.43.14 18. Wagtmans (ned.) 92.48.27 19. Huber (Zwits.) 92.52.55 20. De Bruyne (België) 92.54.05 29. Nolten (Ned.) 93.17.03 30. Hinsen (Ned.) 93.19.33 34. Van Breenen (Ned.) 93.29.54 37. De Groot (Ned.) 93.32.05 Het bergklassement na de 15e étappe luidt: 1. Gaul (Gem. ploeg) 53 pnt. 2. L. Bobet (Fr.) 44 pnt. 3. Gelabert (Spanje) 31 prit. 4. Brankart (België) 28 pnt. 5. Fornara (Italië) 24 pnt. 6. Nolten (Ned.) 22 pnt. 7. Astrua (Italië) 19 pnt. 8. Scodeller (N.O.C.) 18 pnt. 9. Coletto (Italië) 17 pnt. 10. Geminiani (Fr.) 12 pnt. te resultaten zullen worden be reikt. ZEELUI WAL. ZONDER VASTE kende consequenties zal hebben,1 ding in de Rotterdamse havens verwacht men niet, dat op deeen onderzoek in te stellen om te Haagse conferentie direct concre- weten te komen, hoéVeel van die - vluchtelingen Rotterdam aande den Dit onderzoek, verricht met grote medewerking van de ri vierpolitie, bracht aan het licht, dat jaarlijks vijftien- tot achttien honderd vluchtelingen- zeelieden in ons land aankomen en er weer Een ionge Poolse zeeman, va- uit vertrekken. Deze uitkomst rend op een Pools schip, wil bre- baarde veel opzien en was oor- keh met het regime in zijn vader- zaak van de aandacht die smds- land Maar als zijn schip in ha-1 dien aan deze mensen is en wordt vens ligt, wordt de bemanning gewijd Een groot percentage- van scherp bewaakt, zodat hij geen kans krijgt het stukje Poolse bo dem te ontvluchten. Toch komt hij weg: midden in de Roode Zee bezorgt hij zichzelf met opzet bloedvergiftiging. Het schip moet koers zetten naar Aden om de patiënt daar naar een zieken huis te laten brengen. Het schip vertrekt en hij blijft achter. Maar hij begaat de fout van zijn leven. Na genezen te zijn, vraagt hij aan de Britse autori teiten in Aden niet om asyl. Misschien is hij de afgelopen ja ren bang geworden voor autori teiten. Naar alle waarschijnlijk heid zou hem asyl zijn verleend Maar, hij monstert in Aden op een Noors schip, dat toevallig nog een mannetje kan gebrui ken. Daarmee verspeelt hij alle eventuele rechten: de Engelsen zullen hem geen asyl meer verle nen, omdat hij niet langer onder hun jurisdictie staat, en de No ren zullen het niet doen, omdat hij niet van Pools grondgebied tot hen is gevlucht, maar van Brits grondgebied afkomstig is. De jonge Pool zit vast aan het Noorse schip. In Noordameri- hen zijn Polen, Letten en Esten. De meesten van hen worden ge vonden op schepen onder mid den- of Zuid-Amerikaanse vlag. Veel varen er ook op Zweedse schepen, omdat Zweden gebrek heeft aan zeelieden. Zweden is één van de weinige landen met Nederland dat aan deze zeelieden bescherming biedt. Ze krijgen bepaalde rechten, als ze een zekere tijd onafgebroken op een Zweeds schip hebben ge varen. Mr. Brouwer heeft zeer grote waardering voor het initiatief van de Nederlandse regering, omdat het werk voor de vluchte lingen weer zal worden verge makkelijkt, als de conferentie tot resultaten leidt. „Het gaat er om, dat die mensen weer papieren krijgen. Dat is uiterst belangrijk in de tegenwoordige samenle ving". En mr. Brouwer bralt een uitspraak aan van de hoge com missaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen, onze landge noot mr. G. J. van Heuven Goed hart: „Een mens zonder papieren is maar een half mens en zelfs dat nog niet eens". BRAND IN WOLAFVAL TE TILBURG. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is brand ontstaan in 'n partij van 300 balen wolafval samen ongeveer 70.000 kg op geslagen op een terrein van de fa. H. van Riel, aan de Klooster straat te Tilburg. In korte tijd ontwikkelde zich een verstikken de vuilgele walm, welke het de brandweer niet gemakkelijk maakte haar taak te verrichten. Na het verslepen van vele hon derden balert kon het vuur in de haard worden aangetast, zodat men de brand daarna spoedig meester was. Het nablussings- werk echter vorderde vele uren. De schade wordt geschat op on geveer ƒ30.000. Men vermoedt dat broei de oorzaak is geweest van de brand. AUTODIEFSTAL IN HELMOND IN AMSTERDAM OPGEHELDERD. Door een samenloop van om standigheden is een autodief- stel, die Donderdjagavpnd in Helmond werd gepleegd, nog Donderdagnacht opgehelderd. Kort na middernacht reed op 't Westerscheldeplein te Amster dam een jeep tegen een op de voetweg staande schaftkeet. Toen de politie ter plaatse kwam was de bestuurder van de jeep verdwenen. Een in de omgeving ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op. Op het bureau van de verkeerspolitie bleek, dat het nummer van de jeep toebehoorde aan een inwoner van Boekei. Bij telefonische informatie in Boekei en Helmond Ibleek, dat de jeep in de laatste plaats was gestolen. Later in de nacht meldde zich een 18-jarige sjouwerman uit Helmond aan het posthuis op het Rembrandtsplein met de me dedeling, dat hij de jeep in Hel mond had ontvreemd en aan de rand van Amsterdam een aanrij ding had veroorzaakt. Hij is vastgehouden en werd gister naar Helmond gebracht. Het ploegenklassement van de 15e étappe uidde: 1. Italië 13.49.19 2. Nederland 13.49.49 3. Frankrijk 13.56.09 4. België z.t. 5. Spanje 13.56.54 6. Ile de France 13.59.18 7. Noord-Oo|tt-Centrapl 14.04.57 8. Gemende ploeg 14.07.32 9. Zwitserland 14.08.09 10. Frankrijk West 14.08.43 11. Frankrijk Zuid-Oost 14.20.09 Het algemeen ploegenklasse ment luidt: 1. Frankrijk 273.55.41 2. Italië 274.41.33 3. België 275.43.49 4. Nederland 276.25.27 5. Nrd-Oost-Centraal 276.39.58 6. Spanje 277.23.22 7. Frankrijk Z.-O. 278.04.26 8. Frankrijk Wgst 278.37.27 9. Zwitserland 278.43.12 10. Ile de France 279.06.10 11. Gemengde ploeg 279.09.57 Het puntenklassement na de 15e étappe luidt: 1. Ockers (B.) 255 pnt; 2. Van Est (Ned.) 256 pnt; 3. Poblet (Spanje) 265 pnt; 4. Wagtmans (Ned.) 279 pnt; 5. Rolland (Fr.) 347 pnt; 6. Bauvin (N.O.C.) 358 pnt; 7. Schneider (gem. ploeg) 427 pnt; 8. Fantini (It.) 436 pnt; 9. De Bruijne (B.) 442 pnt; 10. Monti (It.) 468 pnt. OPENBARE RAADS VERGADERING. De burgemeester van Terneu- zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de raad dier gemeente is be legd tegen Donderdag 28 Juli 1955, te 19.00 uur. Terneuzen, 23 Juli 1955. De wnd burgemeester vnd, M. de VOS.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2