fE Binnenlands nieuws Het gestolen vliegtuig WRIGLEY Breskens en de omzetbelasting Uitwijzingen uit Marokko Tholen bezint zich op het Delta-plan en zijn gevolgen Nederlanders in Vorarlberg sloegen verkeerde weg in Deventerkoek en Spencer RECHTSZAKEN Amerikaanse huurders in het gelijk gesteld Conventry bedenkt zich M.R.P. wil geen misdaad op voorpagina's Columbia ruilt koffie voor nieuwe schepen m Door atoomkracht voort bewogen koopvaardijschip voor Noorwegen Onaangename verrassing voor de Oostenrijkers De politieke situatie Indonesië KAuW heerlijk - verfrissend - - zuivert uw adem goed voor de tanden gum INDO-CHINA ARTS TE ROTTERDAM VEROORDEELD. De Britse dienstplicht ENGELSE ZEEMAN TE ROTTERDAM VERDRONKEN. Op vragen van het Tweede-Ka- staan van havens en haveninrich I TT r noli nrrnw r»AT Tfln merlid, de heer Van de Wetering, betreffende het aanwijzen als zeehavenplaats van de gemeente Breskens in één der lijsten, be doeld bjj de uitvoeringsbeschik king der wet op de omzetbelas ting 1954. heeft de staatssecreta ris van Financiën, schriftelijk het volgende geantwoord: tabel B.. behorende bij het uit voeringsbesluit omzetbelasting 1954, bevat een aanwijzing van de zeebsvenplaatsen, als zijn be doeld in artikel 24, no 6, van de wet op de omzetbelasting 1954. Die bepaling voorziet in een vrij stelling van omzetbelasting voor de levering van bepaalde, aange wezen goederen, welke iit een zeehavenplaats worden verricht. Aangezien Breskens een zeeha venplaats is, is Breskens in tabel B. vermeld. tabel C., behorende bij het uit voeripgsbesluit omzetbelasting 1954, bevat een aanwijzing van de gebieden van zeehavenplaatsen, alwaar ingevolge artikel 24, no 28, van de wet op de opslag van goederen en het afstaan van het gebruik van havens en havenin richtingen van omzetbelasting is vrijgesteld. In tabel C. zijn, in overeenstemming met de strek king van voornoemde wetsbepa ling, slechts gebieden opgeno men, bi welke zich opslagplaat sen bevinden, welke in hoofd zaak dienen voor uit zee aange voerde of naar zee uitgaande goederen, en havens en havenin richtingen, welke in hoofdzaak worden gebezigd voor zeesche pen. In Breskens is er niet een ge bied aan te wijzen, waar zich op slagplaatsen bevinden, welke in hoofdzaak dienen voor uit zee aangevoerde of naar zee uitgaan de goederen, noch havens en ha veninrichtingen, welke in hoofd zaak worden gebezigd voor zee schepen. De enkele zeeschepen, welke ïn Breskens worden gela den of gelost in 1954 zijn er slechts twee zeeschepen geladen ei één zeeschip gelost maken gebruik van dezelfde haven als de bfenenscbepen, van welke er in 195# 587 zijn geladen en 857 z|jn gelost. Om die reden is niet een gebied van Breskens in tabel C. vermeid. De oorzaak van de wijziging, welke roet ingang van 1 Januari 1955 in dezen ten aanzien van de aanwijzing van Breskens is ge schied, is te vinden in de wijzi ging, welke de wetgeving op het gebied van de omzetbelasting met ingang van die datum heeft ondergaan. In artikel 24, no 28, van de wet wordt, zulks in tegen stelling met artikel 12, no 18, van het besluit op de omzetbe lasting 1940, uitdrukkelijk be paald, dat de vrijstelling slechts zal gelden voor de opslag in aan te wijzen gebieden en voor het af staan van aan te wijzen havens en haveninrichtingen. Bedoelde beperking vloeit voort uit het streven een ver schil in heffing van omzetbelas ting tossen zeehavenplaatsen en andere plaatsen met betrekking tot de opslag van andere dan uit zee aangevoerde of naar zee uit bande goederen en tot het af tingen voor binnenschepen zoveel mogelijk te voorkomen. Vandaar, dat slechts die gebieden worden aangewezen, waar de opslag plaatsen in hoofdzaak dienen voor uit zee aangevoerde of naar zee uitgaande goederen en de ha vens en haveninrichtingen in hoofdzaak worden gebezigd voor zeeschepen. Het niet opnemen van Bres kens in tabel C., behorende bij het uitvoeringsbesluit omzetbe lasting 1954, geeft inderdaad aan leiding tot een verschil in behan deling ten aanzien van andere plaatsen, welke wèl zijn opge nomen. De staatssecretaris is ech ter van oordeel, dat het verschil in heffing de ontwikkeling van de haven van Breskens praktisch niet belemmert. In verband met het bovenstaan de is de staatssecretaris niet be reid, de gemeente Breskens als nog aan te wijzen als zeehaven plaats, waarvan vrijstelling van omzetbelasting wordt toegekend. De leden van het Amerikaanse hof van beroep hebben eenstem mig uitgemaakt, dat huurders van goedkope, met staatssubsi die gebouwde woningen niet uit hun huis kunnen worden gezet wanneer zij weigeren, „een ver klaring te tekenen dat zij niet be horen tot subversieve organisa ties". In het vonnis wordt gezegd, dat de minister van Justitie on geveer 200 organisaties als sub versief heeft gebrandmerkt zon der één van deze groepen of le den er van te horen. Bovendien is deze lijst van organisaties be doeld voor gebruik -bij het na gaan van de betrouwbaarheid van regeringsambtenaren en niet van huurders, zo werd hieraan toege voegd. De kwestie kwam aan de orde, toen het echtpaar John en Doris Rudder in 1953 zonder vorm van proces door de huisvesting uit 'n flat in Washington werd gezet, toen het geweigerd had genoem de verklaring te tekenen. Veertien personen, die hebben deelgenomen aan de ongeregeld heden in de Europese wijk van Casablanca, zijn Donderdagoch tend vroeg uit Marokko gezet. Reeds eerder zijn twee Fransen uitgewezen. Het zijn Fransen en Spanjaar den. Zij zijn per vliegtuig naar Frankrijk gebracht. Tot de uitgewezenen behoort dr. Causse, voorzitter van een vereniging van Europse kolonis ten, „Union pour la Présence Frangaise" genaamd, die sterk tegen zelfbestuur voor de Ma rokkanen is. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat dr. Causse een „actief en berucht aandeel heeft gehad in de gebeurtenissen tussen 14 en 17 Juli" en dat hij kennelijk een campagne voert om De gemeenteraad van Coven try, de slad in de Britse Mid lands, die in de oorlog door Duit se bomJaartJemen ten zwaar werd geteisterd, is teruggekomen van zijn besluit van het vorige jaar om de luchtbescherming op te beffen. De raad, -waarin Labour de meerderheid beeft, besloot het vorige jaar zich niet met lucht bescherming te bemoeien, omdat hij meende dat er geen verdedi ging tegen waterstofbommen mo gelijk was. Tegen dit besluit was een storm van protesten gerezen. In een te Tholen gehouden ge combineerde-vergadering van de Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers op het eiland Tholen en vrijwel alle leden van de raden der Thoolse gemeenten, heeft de directeur van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland, drs M. C. Verburg te Middelburg, het Delta-plan besproken. De voorzitter, burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse, merk te in zijn welkomstwoord op, dat de bijeenkomst was belegd met het oog op de na de indiening van de wet op het Delta-plan te houden Delta-dag. Hierna besprak drs Verburg de in de verschillende interim rapporten neergelegde aspecten van de afsluiting der zeearmen, waarbij met name werd stilge staan bij de belangen, welke het eiland Tholen bij een dergelijke afsluiting kan hebben. Onder meer werd gewezen op de ver zilting van de Thoolse bodem, de verbindingen met Rotterdam en Midden-Zeeland en de bezwaren voor de visserij, met name voor de Thoolse oester- en mosselbe- drijven. Op de inleiding volgde 'n levendige discussie. De voorzitter legde speciaal de nadruk op het belang van een verbinding Zuid-BevelandTho len, welke mogelijk naar het noorden kan worden doorgetrok ken via St. Philipsland. Hierdoor zou het eiland Tholen, dat zich thans in hoofdzaak op Bergen op Zoom ziet aangewezen, zich meer op Midden-Zeeland kunnen rich ten, waarop men als Zeeuw wel prijs zal stellen. Spreker wees ook op de moge lijkheid van een recreatie-gebied rond het eiland Tholen. De heer J. Bal, directeur van een oester- en mosselkwekerij te Tholen, bepleitte de belangen van de oester- en mosselbedrijven in Zeeland, waarbij hij zich afvroeg of een gedeeltelijke uitvoering van het Delta-plan, gecombineerd met dijkverhoging, het zgn Plan- Anderhalf, niet de beste oplossing zou zijn. Burgemeester J. van den Bos van St. Annaland opperde de mo gelijkheid de zgn. bijkomende werken als aanleg van een dam te Zuid-Beveland en Tholen door de streek tot uitvoering te bren gen. Na de geanimeerde discussie zegde de voorzitter toe het be stuur van de Stichting Gemeen schap Eiland-Tholen te zullen voorstellen een commissie te be noemen, die de voor het eiland Tholen van belang zijnde aspec ten van het Delta plan kan be studeren en daaromtrent bij de bevoegde instanties door middel van een rapport de Thoolse be langen naar voren kan brengen. Afgevaardigden van de repu blikeinse volkspartij (R.K.) in de Franse nationale vergadering hebben een wetsontwerp inge diend, dat beoogt misdaadverha len van de voor- en achterpagi na's van dagbladen en periodie ken te weren. Ook details en foto's van misdaden wil men ver boden zien. Op overtredingen wil men boeten van 50.000 tot 500.000 francs zien gesteld. te komen tot nieuwe ongeregeld heden. Een militair gerechtshof te Oedjada heeft Woensdag drie Marokkaanse verzetslieden ter dood veroordeeld. Eén beklaagde kreeg voorts levenslange dwang arbeid, zes werden veroordeeld tot twintig jaar en één tot vijf jaar dwangarbeid. In het gebied van de Djebel Bordan (Algerije) zijn Woensdag bij een treffen tussen Franse troepen en vogelvrijen twee op standelingen gedood. De „Flota Mercante Granco- lombian" heeft contracten geslo ten voor de bouw van zes sche pen ter waarde van 17 millioen dollar, waarvoor zij met Colum- biaanse koffie zal betalen. Vier van de schepen zullen in Duits land gebouwd worden en twee in Spanje. De schepen hebben een water verplaatsing van 12.000 ton en kunnen een snelheid van 17 kop pen ontwikkelen. De schepen zullen in een periode van twee ;iaar worden geleverd. De eerste aflevering zal aan het eind van 1956 plaats vinden. NIEUWE AMERIKAANSE ATOOMDUIKBOOT. De tweede Amerikaanse atoom duikboot, de „Seawolf", zal Don derdag te Groton in de Ameri kaanse staat Connecticut te wa ter worden gelaten. Anderhalf jaar geleden liep van dezelfde werf de eerste atoomduikboot, de „Nautilus", van stapel. Direct na de stapelloop van de „Seawolf" zal de kiel gelegd worden voor de derde Ameri kaanse atoomduikboot. De leraar T. Greiner uit Haren (Gr.), die zoals bekend £pndag in de Oostenrijkse provincie Vorarl berg van een rotspunt is geval len, is opgenomen in «het „Unfall- krankenhaus dr. Boeckle'' in Bre- genz. Naar door de artsen van dit ziekenhuis werd medegedeeld hij, hoewel hij vele ernstige verwondingen heeft opgelopen, niet meer in levensgevaar. De heer Greiner heeft een schedelbasisfractuur, een hersen schudding en kneuzingen aan bekken, borstkas en nieren. Deze verwondingen in aanmerking ge nomen is zijn toestand op het ogenblik volgens zijn artsen zeer bevredigend. Over ten hoogste 6 weken zal hij het ziekenhuis kunnen verlaten. De student G. Nanninga, die eveneens van de rotspunt is ge vallen, heeft slechts een onbe duidende verwonding aan een hand. De heer Greiner bevond zich met een groep Nederlandse jon gelui in Vorralberg. Zondag had ©VeR DE K.I£|N£ GeVoêGENS 9?S CEVENS V: w' De legende wil, dal in de 15e eeuw alleen de burgemeester van Deventer liet recept kende van de echte De venterkoek. In elk geval kennen heden ten dage alle fijnproevers er de smaak van. Deventerkoek is meer dan een lekkernij het is een genot dat een traditie werd. Echte goede dingen worden altijd goede tradities. Zo is ook de echte, goede Virginiatabak een traditie. Maar een levende traditie, want elke generatie heeft die tabak ver beterd, totdat in Spencer sigaretten tenslotte het hoogtepunt werd be reikt. Een commissie van drie man, twee Noorse scheepvaartdeskun digen en 'n Amerikaanse atoom specialist, zijn aangewezen om plannen uit te werken voor een door atoomkracht voortbewogen koopvaardijschip dat in Noor wegen zal worden gebouwd. De benoemingen zijn Dinsdag bekendgemaakt door Einar Sae- land, een leidende functionaris van het Noors-Nederlandse insti tuut voor atoomonderzoek te Kjeller, nabij Oslo. De drie leden van de commis sie zijn professor Richrad A. Fayram, van de universiteit van Californië, Jens Wilhelmsen jr. en Emil Jansen. In elk doosje Spencer zitten 20 van de beste sigaretten ter wereld TOBACCO COMPANY N V as het gezelschap een bergtocht ge maakt van Schwarzenberg in het Bregenzerwald naar de Lus- tenauer hut. Vóórdat zij de terugtocht aanvaarden infor meerden de Nederlanders bij de exploitant van de hut naar een kortere weg. De exploitant ried hun aan, halverwege gekomen bij een kruisbeeld een zijpad in te slaan. Toen het gezelschap echter reeds na tien minuten bij een kruis beeld kwam, verliet men daar reeds de oorspronkelijke route om over moeilijk begaanbaar ter rein het bed van de Ruefi-beek te bereiken, die zich steil in een spelonk stort. Daar gebeurde het ongeluk. Het duurde vrij lang vóór men erin slaagde in dit moeilijke terrein de zwaar ge wonde heer Greiner in veiligheid te brengen. De jongelui zet haar tochten in Vorarlberg zonder de heer Greiner voort. Tot onaangename verrassing van de Oostenrijkers hebben de Russen geëist, dat de Usia-bedrij- ven, die eigendom zullen worden van Oostenrijk, de schulden moe ten betalen, welke zij bij de Rus sische militaire bank hebben. Na langdurige onderhandelin gen is het schuldbedrag ver laagd van 848 tot 508 millioen schilling. Daarvan moeten 150 millioen schilling reeds in de ko mende dagen betaald worden en de resterende 358 millioen op zijn laatst binnen twee maanden wanneer de bedrijven worden overgedragen. i in Donderdagochtend heeft roinis- ter-presideHi Ali Sastroamidjojo een bezoek gebracht aan vice- president Hatta, naar men aan neemt Qxn rapport uit te brengen over besgnrekingen tussen liet ka binet en «Je regeringsfracties, en naar n»en in politieke kringen meent om het teruggeven van het mandaat te bespreken. Een aantal leiders van rege ringspartijen, w.o. de P.N.I. en de samenwerkende partijen, me nen dat de val van het kabinet thans geen probleem meer is. In het algemeen geven zij toe, dat de pogingen om kabinet te handhaven vergeefs zijn geble ken. De kans, dat de regering zichzelf voor het parlement ten val brengt, wordt niet groot ge acht. Zeifs al zou het kabinet het vertrouwen van het - parle ment krijgen, dan nog zou de kwestie van het leger niet opge lost zgn en zou alleen het con flict zipa uitgebreid tot in het parlement. Hierdoor zou de si tuatie, die thans naar veler me ning als explosief gekenschetst kan wcarden, nog verwarder wor den. De mogelijkheid van een vertrouwensvotum wordt overi gens betwijfeld. VEEL BELGEN IN MAASTRICHT. Maastricht heeft gisteren op de nationale feestdag in België be zoek gehad van een ongekend aantal Belgen. Gistermiddag om één uur was er op de Markt en op het Vrijthof geen parkeerge legenheid meer. Enkele honder den auto's stonden op terreinen aan de rand van de stad opge steld. Met het oog op de Heilig domsvaart waren er gisteren in Maastricht veel pelgrims uit Ton geren, Luik en Bilsen. Mgr. Kerckhofs, (bisschop van Luik, droeg een pontificale Hoogmis op in de basiliek van O. L. Vrouw. een gezonde gewoonte Functionarissen van het Fran se en het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken zijn te Genève besprekingen over Indo-China begonnen, zulks naar aanleiding van de ernstige onge regeldheden in Saigon. Naar men verwacht zullen Eden en Molotof in de komende dagen eveneens over Indo-China spre ken. Zij waren tezamen voorzitter van de conferentie van negen, die verleden jaar in Genève de Indo-Chinese kwestie behandel de. De rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdagmiddag de 32-jari- ge arts F. J. H. W. L. H. uit Rot terdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaiar met aftrek. Hem was ten laste gelegd, dat hij de agent van gemeentepoli tie D. L. in de nacht van 23 op 24 April in de voormalige kunste- naarssociëteit ,,Oud Boymans" zwaar lichamelijk letsel had toe gebracht door deze met een cog- nacfles tegen het gezicht te slaan toen een kunstschilder uit het gebouw verwijderd moest worden. De agent werd zodanig aan het linkeroog gewond, diat de functie daarvan verloren is gegaan. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. OLIETREIN MET REIZIGERSTREIN IN BOTSING BIJ BERGENTHEÏM. Om 6.20 uur Donderdagmor gen zijn een olietrein met be stemming Pernis en de eerste reizigerstrein van Zwolle Emmen, een diesel-treinstel, bij het station Bergentheim met elkaar in botsing gekomen. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor; ihet diesePtreln- stel werd vrij ernstig bescha digd. Om 8.10 was de stremming op geheven. SCHOONVADER GEDOOD MET BIJL. In het gehucht Moorveld bij Geulle in Zuid-Limburg heeft Donderdagmorgen de 32-jarige M. N. zijn schoonvader, de 58- jarige J. H. de B. met een bijl de schedel ingeslagen. Het slachtoffer was vrijwel onmid dellijk dood. De dader, die sedert Mei van dit jaar Ibij zijn schoon vader inwoonde, heeft zich zelf aangemeld. Tussen de beide mannen heerste een min of meer gespannen toestand- N. scheen een meningsverschil te hebben gehad met zijn vrouw, waarmee de schoonvader zich zou hebben bemoeid. Wachtmeester Bekkers van de rijkspolitie stelde het eerste onderzoek in. De dader werd ge arresteerd. Mr W. Moors, waar nemend officier van justitie te Maastricht, was aanwezig na mens het parket van de recht bank te Maastricht. De 32-jarige M. N. zal-Zaterdag voor de officier van Justitie te Maastricht worden geleid. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, de 58-jarige J. H. de B., is overgebracht naar het zie kenhuis St Annadial te Maas tricht voor de gerechtelijke lijk schouwing. 16) door PERCY KING. (Nadruk verboden). 50 Inboor afgevaardigden heb ben Woensdag in het Britse La gerhuis een motie ingediend, -waarin gevraagd wordt om ver mindering van de huidige dienst plicht van twee jaar tot een jaar. De indieners van de motie ach ten, gezien de vermindering van de internationale spanning, nu >iet ogenblik gekomen om de dienstplicht te bekorten, in af wachting van de algehele ophef fing ervan. „Aan gezwam in de ruimte hebben we niets!" zei Fenture heftig. „Vertel liever, waar we op het ogenblik zijn!" Lew Croudson knikte welwil lend. „Dat noem ik tot het hart van de zaak komen. De dames en heren bevinden zich op 'n eiland in één van de Canadese meren. Om voor de hand liggende rede nen kan ik het verblijf niet na der aanduiden. Ik herhaal dat er niet de minste aanleiding voor ongerustheid is. Geen haar op het hoofd wordt u gekrenkt. Be schouw de dagen, die u hier zult doorbrengen, als een onverwach te en dus te welkomer vacantie. Alles zal worden gedaan, om het u naar de zin te maken. Heeft één van u klachten blijf er niet mokkend mee lopen, maar zeg ze mij en ik zal mijn uiterste best doen, u tevreden te stellen." „Praat niet, kerel, alsof we uit vrije wil hierheen zijn gebracht!" Slechts met moeite beheerste Fenture zich. „Welke bedoeling heb je er mee?" „Wéér een schot in de roos," spotte Croudson. „Ik houd van mensen, die recht op het doel af gaan. De dames en heren zullen een dag of vier, vijf mijn gasten zijn. Mogelijk iets korter zelfs De juiste duur kan ik niet bepa len. Het hangt van mr. Mans- field af." Algernon vestigde de blik op de millionnair. Geen spier van diens gezicht vertrok. Hij had een sigaar opgestoken en staarde de opkrinkelende rook na. Ofschoon Lew Croudson op de man af had te verstaan gegeven, dat de ver metele onderneming alléén met het oog op hem was op touw ge zet, zat Mansfield er bij, alsof de zaak geheel buiten hem om ging „Dames en heren," zei de dik zak, zijn handen op een stoelleu ning leggend, „ik zal u in het kort vertellen, waar de geschie denis op neerkomt. U bent hier alleen tengevolge van de omstan digheid, dat u zo onfortuinlijk waart, met hetzelfde vliegtuig te reizen als mr. Everard Mansfield. Ik behoef u niet te zeggen, wie mr. Mansfield is ieder weet, dat hij op zes na de rijkste man van de Verenigde Staten is, één van de voornaamste figuren, zo niet de voornaamste, in de staal- wereld. Ik maak me sterk, dat zowel zijn familie als zijn zaken relaties gemakkelijk overreed zullen kunnen worden, een los prijs te betalen, overeenkomend met een zo gewichtige persoon lijkheid als de zijne." Lew pau zeerde even. „Al loop ik gevaar, mr. Mansfield te beledigen, dat ik voor hem slechts een losprijs van een half millioen dollar be ding ik wil het onderste uit de kan niet hebben en stel me met dat bescheiden bedrag tevre den. Vijf honderd duizen dollar." „Had je ze maar," zei de mil lionnair laconiek. HOOFDSTUK V. Tegen het einde van het souper kwam de Stokvis binnen, nog wat bleekjes om de neus, maar nadelige gevolgen had hij van de klap niet behouden. Hij bedank te voor eten, aanvaardde echter een kop thee. Lance Cox bracht hem naar een gemakkelijke stoel bij de haard. De Stokvis had op gegeven Donald Blake et heten. En passant informeerde Cum- mings naar zijn maat, de twee de piloot, hij kreeg ten antwoord dat Jack Darnell onder de wol was gestopt en de volgende och tend weer lekker als kip zou zijn.. „Nu het gezelschap om zo te zeggen voltallig is," begon Lew Croudson na een pauze, „kan ik de dames en heren een beschei den kijkje in de keuken laten nemen. Laat ik nogmaals verze keren, dat zij zich hier zo veilig als in Abrahams schoot kunnen gevoelen. Natuurlijk is het op de kop tikken van een vliegtuig en het ontvoeren van de passagiers niet iets, waarvoor ik een me daille verwacht. Integendeel: de justitie zal er allesbehalve mals over oordelen, vooropgezet, dat zij het te beoordelen krijgt, wat ik betwijfel. Ik stem onmiddel lijk toe, dat het geval onder de ernstigste vergrijpen wordt ge rangschikt, maar, 'dames en he ren, met misdadigers in de ge bruikelijke, ordinaire zin van het woord heeft u niet te doen. Dat is dat. Ongeveer een half jaar geleden tijdens een vlucht van New York naar Chicago, kwam ik op het niet alledaagse denkbeeld, waar van u thans de verwezenlijking hebt meegemaakt. Met een paar doortastende knapen leek het me best te wagen. Toen ik het daar over met me eens was, werd de keuze van laat ik zeggen, het slachtoffer aan de orde gesteld een uitdrukking, tussen haak jes, waarvan de klank me altijd onaangenaam aandoet. De onder scheiding viel mr. Everard Mans- field," Lew boog voor de mil lionnair, „te beurt. Het was me bekend, dat mr. Mansfield tot de luchtvaart-enthousiasten behoort en elke reis van enige betekenis per vliegtuig aflegt. Eén maand lang heb ik in Chicago zijn be wegingen nauwlettend laten na gaan. Toen de millionnair een plaats besprak in het toestel voor vandaag, 25 October, namen Vér- non Howgill, Lance Cox en Den nis Barr, drie van mijn mede werkers, eveneens passage. U bent er getuigen van geweest, hoe zij zich van hun taak hebben gekweten. Goed beschouwd was de zaak eenvoudig, iieel eenvou dig. (Wordt vervolgd). BROMFIETSER DOOR MILITAIRE VRACHTAUTO OVERREDEN. Het vijfde verkeerongeluk in vier dagen tijds is gistermiddag gebeurd in Haarlem-Noord. De 43-jarige ingénieur A. Do mingo uit Haarlem reed met zijn bromfiets op de Schoterweg een voorrangsweg in de rich ting van de stad. Van de Klever laan naderde een bestelauto, waarvan de bestuurder rechtsaf in dezelfde richting wilde als de bromfietslberijder. De laatste week naar links uit en werd over reden door een drie-tons militaire vrachtauto. De man was op slag dood. Bij de andere vier ongelukken werden één persoon gedood en 3 ernstig gewond. HET BOSVARKEN DOET ZIJN INTREDE IN NEDERLAND. Hoe vreemd het moge klinken: een varken is de gelederen van de natuurbeschermers komen versterken. Het is wel een zeer bijzonder lid van de familie der zwijnachtigen, namelijk het z.g. „bosvarken", dat zal worden ge bruikt als afschrikwekkend voor beeld voor allen die recreatie zoeken in de natuur. In navol ging van Denemarken, waar het „bosvarken'' dank zij de affiches van de natuurbescherming reeds tot een min of meer nationale fi guur is geworden, heeft thans ook de stichting werkcomité na tuurbehoud en recreatie affiches en sluitzegels met dit dier laten ontwerpen. Men ziet daarop af gebeeld een varken, als toerist gekleed, dat een jonge tak van een boom heeft gerukt en de be ruchte schillen en dozen om zich heen heeft verspreid. „Weg met dit varken uit bossen en parken" is de welsprekende leuze die deze prent vergezelt. De stichting hoopt goede resul taten te bereiken dank zij deze nieuwe actie, want zij neemt aan, dat er wel niet veel toeristen zullen zijn die de betiteling „bos varken" zullen willen verdienen. Om het varken zo spoedig moge lijk bekendheid in ons land te laten krijgen, heeft de stichting 150.000 exemplaren van 'het af fiche als kleurplaat laten ver spreiden onder de schooljeugd. Aan het kleuren van deze prent is een wedstrijd verbonden, waarvoor een duizendtal prijzen beschikbaar is gesteld. Ook tij dens de Haagse bloemenweek zal het bosvarken optreden. Het zal namelijk het hoofdmotief vormen van het bloemenmozaiek, dat schoolkinderen op het Voorhout zullen samenstellen. TWEE RIJTUIGEN ONTSPOORD OP CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Op het Westelijk eiland bij het Centraal Station te Amsterdam zijn Donderdagmiddag te circa half zes tijdens het transport naar het perron, waar zij zouden worden ingedeeld bij de Holland- Italië-express, twee rijtuigen ontspoord. In de treinenloop ontstond dientengevolge enige vertraging. De treinen, die tegen zes uur in Amsterdam binnenliepen, hadden even voor het station ongeveer een half uur oponthoud, alvorens de reizigers de trein konden ver laten. De D-trein, die aanvankelijk om 18.17 had moeten vertrekken, kon pas om 19.00 uur de reis naar Italië aanvangen. OVERLEDEN HUISEIGENAAR BEDENKT HUURDERS IN ZIJN TESTAMENT. Bij de opening van het testa ment van de heer J. Vink, die 3 Juli in 'het rusthuis te Wortner- veer overleed, is bekend gewor den dat de huurders van acht woningen, waarvan de heer Vink eigenaar was, gedurende tien we ken geen huur behoeven te be talen. Dit geldt echter niet voor huurders die huurschuld had den In de Maashaven te Rotterdam is gisternacht verdronken de 27- jarige derde machinist van het s.s. „Yersey Dawn" George D. Webb uit Cardiff. Hij was even gaan passagieren en zat aan de waterkant te wachten op een boot die hem naar zijn schip te rug zou brengen. Het duurde hem evenwel te lang en kleedde zich vast uit om zwemmend zijn schip te bereiken. Toen hij in het water was, hoorden zijn metge zellen hem om hulp roepen, maar door de duisternis waren zij niet in staat hem te helpen. De rivierpolitie heeft naar hem gedregd, doch nog niet gevonden.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2