Nieuwe instructies voor ministers van buitenlandse zaken te Genève Ministers bevelen bespreking Europese veiligheid aan Geruchten over een nieuwe op standige activiteit uit Buenos-Aires Mr J. A. W. Burger herdacht Koos Vorrink De zaak-Schmidt Piero Piccioni zal worden berecht WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 21 JULI 1955. 10e Jaargang No 3513. Noodweer in Frankrijk Ho Tsji Minh in Peking Levenslange gevangenis straf voor Emmett Dunne Pa rindra wenst onmiddel lijke aftreding der Indonesische regering Dit wordt een dubbele verrassing Bliksem doet oude mijn ontploffen „Het Laatste Nieuws 'over de schoolstrijd Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P4 J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. De staatshoofden van de „Grote Vier" hebben Woensdag aan hun ministers van Buitenlandse Zaken opdracht gegeven opnieuw de kwesties van de Duitse een heid en de Europese veiligheid in studie te nemen, aldus is in Franse kringen vernomen. Nader meldt Reuter, dat het besluit hiertoe is genomen aan het einde van de bijeenkomst van Woensdagmiddag. De staatshoof den hebben hun ministers van Buitenlandse Zaken opgedragen Donderdagmorgen opnieuw bij een te komen om als leidraad voor hun eigen studie van de twee problemen, die tot dusverre zijn besproken de kwesties van de Europese veiligheid en de hereniging van Duitsland tot in bijzonderheden uitgewerkte voorstellen uit te werken. Naar verluidt zouden de staats hoofden ermee hebben ingestemd de vier suggesties, die reeds naar voren zijn gebracht door de Britse premier sir Anthony Eden, aan de ministers van Buitenland se Zaken voor te leggen als uit gangspunten voor hun bestude ring. Deze vier suggesties zijn: 1. Een studie van de invloed van een Duitse hereniging op de veiligheid van alle betrokkenen. 2. Een studie van een Euro pees veiligheidspact of een voor een gedeelte van Europa. 3 Een studie van de begren zing van °en inspectie op de strijdkrachten en bewapening in Duitsland en naburige landen. 4. Een studie van de mogelijk heid een gedemilitariseerde zóne in te stellen. Reuter verneemt, dat de vier ministers van Buitenlandse Za ken op hun bijeenkomst van Donderdag zullen trachten over eenstemming te bereiken over een ontwerp, dat dan ter bestu dering aan de staatshoofden zal worden voorgelegd. Volgens Amerikaanse kringen heeft president Eisenhower op de zitting van Woensdagmiddag verklaard er zeker van te zijn, dat Rusland, evenals de Ver. Sta ten, de wereldvrede wenst te be waren. De Amerikaanse presi dent zei, dat de ministers van Buitenlandse Zaken Donderdag bijeen zullen komen om te trach ten „een brug te slaan" tussen de verschillende standpunten van Oost en West met betrekking tot de Europese veiligheid en de Duitse eenheid. Maarschalk Boelganin bracht gedurende de zitting opnieuw het plan te berde voor een Euro pees veiligheidsverdrag in twee fasen. Een Britse woordvoerder gaf een kort overzicht van de ge beurtenissen op de zitting van gisteren. Na een korte inleiding door de Britse premier, sir An thony Eden, die tevens voorzitter was, herhaalde de Russische premier, maarschalk Boelganin, net Russische voorstel voor een veiligheidsverdrag, waaraan zo wel Oost- als West-Duitsland zouden deelnemen. De Franse premier wees er, volgens deze woordvoerder, ver volgens op, dat een plan in twee fasen zou kunnen betekenen een bestendiging van een ver deeld Duitsland, omdat de lan den die in de bestaande organi saties wensen te blijven, moge lijk geen haast zullen tonen om zich bij nieuwe» aan te sluiten. Faure zei meer te voelen voor een systeem van collectieve vei ligheid op basis van wederzijdse overeenkomsten, die voorzien in een begrenzing van de bewape ning, die een „plafond" vaststel len om een machtsevenwicht te verzekeren en die tevens voor zien in een eventuele beperking van de bewapening. Volgens prerpier Eden heeft het probleem twee aspecten, na melijk 1. de kwestie van voorwaarden van een verdrag, en 2. de kwestie van de juiste tijdsafbakening, de „timing". De Britse premier zei van me ning te zijn, dat een verdrag, waar alle Europese landen lid van zouden zijn, moeilijk te ver wezenlijken zou zijn in verband met het grote verschil in onder linge belangen van de verschil lende landen. Hij zei echter, dat er een middenweg moet bestaan tussen een verdrag met vijf deel nemers en één met 26. Hij was het eens met de Franse premier, Edgar Faure, dat zulk een verdrag niet zal kunnen worden bereikt zo lang Duitsland nog verdeeld is. Maarschalk Boelganin ver klaarde vervolgens, dat de Rus sische voorstellen betreffende de hereniging van Duitsland en de kwestie van een Europees vei ligheidsverdrag in feite met el kander in verband staan. Hij zei zich ervan bewust te zijn dat de Russische voorstellen niet vol maakt zijn en dat hij andere suggesties zou verwelkomen. President Eisenhower ver klaarde, dat de besprekingen van groot belang waren geweest en een zeer nauwgezette studie ver dienen. Het probleem is thans, zo zei hij, om een „brug te slaan" en de ministers van Buitenlandse Zaken zouden nu een studie kunnen maken van de manier om zulk een brug te bouwen. Sir Anthony Eden verklaarde vervolgens president EisenhoVer voor wat betreft dit laatste vol ledig te steunen, en stelde voor zijn vier suggesties door de mi nisters van Buitenlandse Zaken te doen gebruiken als uitgangs punt. Premier Bbelganin verklaarde het hier in grote lijnen mee eens te zijn, doch zei van mening te zijn, dat alle suggesties met be trekking tot de Europese veilig heid niet afhankelijk moeten worden gesteld van de hereni ging van Duitsland. De tekst van het Russische plan voor een geheel Europa om vattend veiligheidssysteem werd Woensdagavond aan de pers ter beschikking gesteld. Het plan voorziet in het lidmaatschap van twee Duitslands in het begin. Alle Europese landen, ongeacht hun politieke opbouw, zouden lid kunnen worden van deze organi satie en ook de Ver. Staten zou den de kans hebben zich erbij aan te sluiten. Wat deze punten betreft, is het plan hetzelfde als hetgene, dat op de conferentie te Berlijn ver leden jaar door de Russen naar voren werd gebracht. Hiernaast omvat het nieuwe plan echter een voorstel het geheel uit te voeren in twee fasen. Gedurende de eerste fasen zouden de leden van de nieuwe verdragsorganisa tie blijven gebonden aan hun ver plichtingen op basis van reeds bestaande verdragsorganisaties. In deze fase zouden de partners op basis van het nieuwe verdrag tevens elkander onderling con sulteren met betrekking tot alle geschillen die tussen hen zouden rijzen en welke bedreiging van de vrede in Europa zouden kun nen inhouden. Tevens zouden de nieuwe part ners moeten overeenkomen hun gewapende strijdkrachten op bui tenlands grondgebied niet uit te breiden. Bij het ingaan van de tweede fase, op een van te voren over eengekomen tijdstip, zouden het Noord-Atlantisch verdrag en het verdrag van Warchau hun geldig heid verliezen. In 't Russische plan wordt vast gesteld het nieuwe verdrag een geldigheidsduur te geven van 50 jaren. DE RUSSISCHE PERS CONFERENTIE. Westelijke functionarissen heb ben Dinsdag opgemerkt, dat de voorlichtingsdienst van de Rus sische delegatie aan de journa listen een „gezuiverd uittreksel" van de rede van Boelganin van Dinsdag heeft verstrekt, kenne lijk om verklaringen „die min der geschikt zijn voor binnen- De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" hebben op hun vergadering van Woensdag ochtend besloten de regerings leiders aan te bevelen des mid dags het tweede punt van de agenda de Europese veilig heid in behandeling te nemen. Verder werd in een na de be spreking uitgegeven bekendma king gezegd, dat de ministers be halve over de Europese veilig heid ook hebben gesproken over vraagstukken van de eenwording van Duitsland. De vergadering heeft twee uur geduurd. De vier ministers zijn er niet in geslaagd uit de impasse van de Duitse eenwording te komen. Van Westelijke zijde werd ver- In Buenos Aires doet het ge rucht de ronde, dat de Argentijn se vloot de haven Belgrano is uit gevaren om de hoofdstad te be schieten, aldus werd Woensdag middag gemeld. In de hoofdstad waren Woens dag echter geen tekenen van on gewone activiteit. Dinsdagavond waren wel mili tairen in de kazernes geconsig neerd en was de politiebewaking bij belangrijke gebouwen ver strekt in verband met geruchten over op handen zijnde moeilijk- hccten. Woensdagochtend patrouilleer den politie-auto's door de stad. De soldaten zouden echter toe stemming hebben gekregen naar huis te gaan. Naar eerst gisteren werd be richt is de marine sinds 16 Juni voordurend in opstand gebleven. Volgens deze berichten kunnen ieder ogenblik nieuwe gevechten uitbreken. In een officieel nieuwsbulletin dat over de radio werd omgeroe pen, werd later meegedeeld dat de vloot, onder commando van admiraal Juan Basso, uit Puerot Belgrano is vertrokken voor nor male oefeningen in het Zuiden. De riviervloot, die volgens het communiqué aan de oefeningen deeltneemt, ligt paraat aan de monding van de Rio de la Plata. In Frankrijk zijn Woensdagoch tend zeven personen door blik seminslag om het leven geko men. Door wolkbreuken in het ge bied van Parijs werden telefoon verbindingen verbroken en bo men geveld en werd het verkeer in het ondergrondse spoorwegnet onderbroken. nomen, dat minister Molotof ont wijkende antwoorden op de vra gen van zijn Westelijke collega's over de Russische houding ten aanzien van Duitslands hereni ging heeft gegeven. In de tekst van de bekendma king wordt gesproken over ,,de met elkaar verband houdende problemen van de hereniging van Duitsland en de Europese veilig heid". Nader werd vernomen, dat de Westelijke ministers nadruk kelijk hebben verzocht, dat voor „problemen" „met elkaar ver band houdende" werd geplaatst. Westelijke ambtenaren zeiden, dat hun afgevaardigden het Duit se probleem en dat van de veilig heid in Europa als onafscheide lijk beschouwen en dat hierop bij de besprekingen van de rege ringschefs zeer de nadruk zal worden gelegd. Verder zeiden ambtenaren, dat de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken geprikkeld werden door de herhaalde aan halingen uit maarschalk Boelga- nirts rede van Dinsdag door mi nister Molotof. Als de Westelijke ministers om opheldering vroe gen, antwoordde Molotof bijna altijd, dat de Sowjet-premier de Russische houding reeds duide lijk heeft uiteengezet. President Ho Tsji Minh van communistisch-Noord-Vietnam, die een bezoek aan de Sowjet- unie heeft gebracht, is Woens dag met een delegatie in Peking aangekomen, aldus meldt radio- Peking. Hij werd verwelkomd door pre mier Tsjou En-Lai en andere Chinese autoriteiten. De Britse legerraad heeft de doodstraf voor sergeant Frede rick Emmet-Dunne wegens moord op sergeant Watters in levens lange gevangenisstraf veranderd. De raad hield rekening met het feit, dat de doodstraf in Duits land waar de moord twee jaar geleden werd gepleegd, niet kan worden voltrokken zolang de Duitse wet niet in een dergelijke straf voorziet, en dat de veroor deelde ook niet voor terechtstel ling naar Engeland kan worden overgebracht. De 32-jarige Emmet-Dunne werd 7 Juli n.l. in Düsseldorf schuldig bevonden aan de moord op Watters, met wiens echtgeno te hij later in het huwelijk trad. lands gebruik" buiten het Sow- jet-gebied te houden. De functionarissen menen, dat geen enkele communistische jour nalist de Westelijke lezing van Boelganin's verklaring zal dur ven publiceren, zodat de Russi sche voorlichtingsdienst passages uit die rede kon schrappen die in communistische landen opzien zouden baren, doordat zij sterk afwijken van het ingenomen standpunt. Zo maakte de chef van de Rus sische voorlichtingsdienst, Iljits- jef, Dinsdag geen melding van het feit, dat Boelganin de eis van opzegging van de Parijse accoor- den (die voorzien in bewapening van West-Duitsland binnen de Westelijke defensiegemeenschap) „onrealistisch" had genoemd en ook de passage, waarin Boelga nin verklaarde dat de Duitse kwestie er niet een was van her eniging doch van de richting die een herenigd Duitsland zou in slaan liet hij weg. Wel vermeld de Iljitsjef Boelganins opmerking dat het onmogelijk is Duitsland te herenigen terwijl West-Duits land verbonden is aan een „mi litair blok", een herhaling van een bekend Russischstandpunt. Ook het gedeelte van de rede waarin Boelganin zei dat de Sowjet-Unie niet voor haar vei ligheid afhankelijk zou kunnen zijn van garanties van andere staten was uit de Russische le zing geschrapt. „NUTTIGE EN BESPREKING DINER. ERNSTIGE" OP BRITS Sir Anthony Eden en maar schalk Boelganin hebben Dins dagavond, na een diner dat Eden aan de Russische delegatie aan bood, een „zeer nuttig en ern stig" gesprek gevoerd over het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid, aldus is in kringen van de Britse delegatie ver klaard. Door dit openhartige, in formele gesprek zou de atmos feer zoals die was na de bijeen komst van de vier regeringslei ders van Dinsdagmiddag, toen Oost en West zeer uiteenlopende standpunten ten aanzien van de hereniging van Duitsland inna men, weer zijn verbeterd. De Britse zegslieden voegden hieraan toe, dat Eden het Duitse vraagstuk blijft zien als de kern van de huidige conferenties. Een toetsteen voor het succes van de besprekingen zou volgens hem zijn, of Oost en West in staat zul len zijn „enige vorderingen" te maken op de weg naar hereni ging van Oost- en West-Duits land. Eden is vastbesloten dat de Duitse kwestie vóór de beëindi ging van de conferentie opnieuw door de leiders der Grote Vier, moeten worden besproken, aldus deze zegslieden. De Partai Indonesia Raya heeft besloten, het kabinet te verzoe ken, zijn mandaat direct ter be schikking te stellen. Indien de rfegering zulks weigert, zal de partij haar minister in het kabi net (Soeroso, Sociale Zaken) te rugtrekken, aldus deelde de heer Gondokusomo van het hoofdbe stuur der Parindra, mede. De Parindra wil niet wachten tot Vrijdag, op welke dag, zoals is aangekondigd, de regering in het parlement een verklaring wil afleggen over haar beleid inza ke de legerkwestie. Indien de re gering aldus handelde, zou zij nog meer aan zelfrespect verlie zen, aldus uondokusumo, die hierbij rekening hield met de mo gelijkheid, dat het parlement de regering zal doen vallen. Twéé dingen krijgen, die je hart je begeertdat is pas je ware. Daarom doet moeder altijd de was met Omo, want dan krijgt ze beslist twee wensen vervuld. Nummer één isde witteglansstraalt van 'tgoed af. Num mer twee is. er valt geen vlekje meer te be kennen. Met een ander wasmiddel moet ze meestal met één van beide tevreden zijn. Terecht zegt men: èn zuiver wit èn vlek keloos, dat's Omo- schoon. Het moderne Omo bezit hel ge heim tan de z.g. dubbele waskracht. Alleen Omo wast met zulk een schit terend resultaat, dat U zult zeggen Omo voor de schoonste was van mijn leven. O 2VI 80.100.6J BOELGANIN IS VROLIJK. Maarschalk Boelganin toonde zich in een vrolijke bui, toen hij na de lunch bij de vergaderplaats aankwam. Toen hij in de hal langs een gezette Amerikaanse agent van de veiligheidsdienst liep, stond hij stil, glimlachte en kneep de verbaasde Amerikaan in zijn wang. Over de zender Hilversum I heeft Woensdagmorgen de voor zitter van de Tweede Kamer fractie van de Partij van de Ar beid, mr. J. A. W. Burger, een toespraak gehouden, waarin hij de overleden oud-voorzitter van de partij, de heer Koos Vorrink heeft herdacht. Mr. Burger zeide, dat Koos Vorrink zijn moeizame strijd nu uitgestreden heeft, een man was, die het er als het ware op aan stuurde om, zoals dat heet, in het harnas te sterven. Zijn lichaam verdroeg telKens weer het vele dat het te verduren had, o.a. het concentratiekamp en de vlieg ramp in Denemarken, welke hem aan de rand van de dood bracht. In binnen en buitenland was hij bekend voor zijn stellingna- me in de grote vraagstukken van de dag, aldus mr. Burger, die er aan herinnerde, reeds vóór de oorlog de heer Vorrink als voor zitter van de S.D.A.P. één der eersten was die uitsprak, dat na tionale ontwapening geen oplos sing was in de strijd tegen de uit het Oosten dreigende dictatuur. Het was geen populair standpunt maar moedig sprak Vorrink het uit, omdat hij zich geroepen wist om leiding te geven. Mr. Burger memoreerde voorts, dat Vorrink reeds in het eerste jaar na de oorlog de gehele S. D. A. P. deed verdwijnen, liever dan hoe dan ook te collaboreren. De heer Vorrink werd gedra gen door het bewustzijn, dat lei derschap een onmisbare sociale functie vormt. Hij wist ook bin nen de in nieuw verband, in de P.v.d.A. bijeengekomen groepen vertrouwen te winnen en hij werd gewaardeerd en gerespec teerd, niet alleen omdat zijn be sef van leiderschap gedragen werd door een diep zedelijk in zicht, maar ook omdat hij als leider wist te dienen, zo zeide mr. Burger verder. In de Twee de Kamerfractie van de Partij Bij de voortzetting van de rechtzaak tegen de Nederlander Schmidt, waren de zittingen van Maandag en Dinsdag hoofdzake lijk gewijd aan het verhoor van getuige Harris Bin Soehaemi, die herhaalde wat hij reeds had verklaard over zijn activiteiten als koerier van de Darul Islam. Hij beschreef opnieuw het aan voer van materiaal met een duikboot en vliegtuig en de ont moetingen, die hij zegt met Schmidt te hebben gehad, in totaal negenmaal. Verdachte ontkende deze man ooit te heb ben gezien voor hij werd gear resteerd. Voorts zei Schmidt, dat hij nooit de leider van de Darul Islam, Karosuwirjo, ont moet heeft. Schmidt constateert verder, dat getuige uiteenlopende beschrijvingen geeft van het kamp Makassar, waar zij elkaar volgens getuige zouden hebben ontmoet. Schmidt ontkent, dat uit het kamp Makassar, dat on der zijn Ibevel stond, wapens zouden zijn vervoerd. De rechter: ,,Als verdachte dan alle verklaringen van getuige ontkent, is getuige dan misschien aangezet om aldus te verkla ren?" Getuige zegt alles uit zichzelf te hebben verklaard. De rechter tot verdachte: „Waarom zou getuige u willen bezwaren?" Verdachte antwoord hierop „Dit staat niet aan mij om te be oordelen; een persoonlijke vete is het zeker niet". Mevrouw Bouman haalt een verklaring op van getuige, waar in gezegd werd, dat de aanhou ding van de „Talisse" door de politie van Priok de aandacht zou afleiden van de aankomst van de duikboot, die wapens, aan voerde. Er bestaat echter geen overeenstemming over de datum van die duikboot, die getuige in zijn verklaringen heeft gegeven. Tenslotte zegt getuige, dat hij alles gehoord had van een ander lid van de Darul Islam. De volgende zitting zal op 25 Juli worden gehouden. CRITIEK OP DE KLEDING DER SOWJET DELIGATIE. Het Franse blad „Le Monde" schrijft, dat de Sowjet-leiders er „vreemd" uitzien in hun „uit zonderlijke" kleding. De snit van de pakken der dele gatieleden toont duidelijk sporen van de dagen na de revolutie, toen het kleermakersberoep werd onderdrukt. „Het betreft hier een vak, dat niet in een paar minu ten te leren is, doch een familie traditie van node heeft. Pas als de Moskouse kleermakers weer geleerd hebben hoe zij een broek en een jas kunnen maken, kun nen wij met zekerheid zeggen, dat alles weer normaal is", al dus „Le Monde". Te Waasten in West-Vlaande- ren, bij de Franse grens, heeft de bliksem een mijn uit de eer ste wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Er ontstond een kra ter van 20 meter diepte en 100 meter middellijn. Verscheidene lijken van Duitse soldaten wer den blootgelegd. van de Arbeid werd hij zeer ge mist. Daar was hij niet de leider, maar toch de man, die merg en pit in discussies bracht en die daarenboven bijzonder gevoelig was voor een redelijk argument. Mr. Burger herinnerde zich partijgenoten, die hem later ver telden dat zij door Vorrink so cialist geworden waren. Voorts memoreerde mr. Bur ger het eerste parlementaire op treden als jeugdig Eerste Kamer lid van Vorrink, die toen sprak over de Jodenvervolging in Hit- ler-Duitsland en zijn verontwaar diging uitte aan het adres van de democratische regeringen die het land van Masaryk opoffer den voor het accoord van Mün- chen. Hij heeft geleefd en gestreefd tot het uiterste van zijn vermo gen, aldus de heer Burger, die zeide dat men Vorrink zal ge denken in grote dankbaarheid en dat hij in de herinnering zal voortleven niet als de krachte loze maar als een nimmer afla tende, dappere strijd voor een groot ideaal. „Het Laatste Nieuws", dat zich tot tolk maakt van een liberale groep, die een verzoenende op lossing van de schoolstrijd be pleit, betreurt de gang van zaken in -de Senaat. Het zegt, dat de verwerping van het meerder heidsamendement door de katho lieken en die van de C.V.P.-motie door de meerderheid een einde hebben gemaakt aan de hoop van hen, „die streven naar een billijke regeling, waarbij het openbare en het confessionele onderwijs onder gelijke voorwaarden zou den kunnen bestaan." Het blad merkt op, dat de ge dachte van een nationale com missie, die het schoolvraagstuk opnieuw zou moeten bestuderen, eigenlijk aanvaard was in het C.V.P.-voorstel zowel als in het meerderheids-amendement, en dat minister-president Van Acker ergens in het debat heeft gezegd, dat de schoolkwestie slechts door een vergelijk kan worden opge lost. Er is dus geen reden, aldus „Het Laatste Nieuws", waarom niet mensen van goeden wil, die er in de drie partijen zijn, zouden blijven ijveren voor een verzoe nende oplossing, die door de gro te meerderheid van de bevolking wordt verlangd. De Italiaanse autoriteiten, die belast zijn met het onderzoek naar de zaak Wilma Montesi, die reeds twee jaar aan de gang is, hebben gelast, dat Piero Piccio ni, de 32-jarige jazz band leider en zoon van de voormalige christen-democratische minister van Buitenlandse Zaken, zal worden Iberecht op beschuldiging van doodslag. Markies Ugo Montagna en Sa- verio Polito, voormalig hoofd der politie te Rome, die bij deze zaak zijn betrokken, zullen even eens worden berecht op beschul diging van medeplichtigheid na het gebeurde. Het lijk van de 21-jarige Wilma Montesi werd aan het strand nabij Rome gevon den na een „bedwelmingsorgie" in een jachthuis van de mar kies. Het onderzoek heeft vijftien maanden geduurd. Men verwacht dat het proces tegen de drie voornaamste figuren in de zaak in de komende herfst zal begin nen. Tezamen met Piccioni, Mon tagna en Polite zal een aantal mannen en vrouwen worden be recht wegens het afleggen van valse getuigenis tijdens het on derzoek. De zaak Montesi is één der meest sensationele, die Italië heeft gekend. De regering van medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. ZONNIG. Droog en vooral later op de dag zonnig weer. Zwakke tot ma tige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. VRIJDAG 22 JULI. de voormalige premier Scelba werd er indertijd door bedreigd en de minister van Buitenlandse Zaken, Attilio Piccioni-, vader van Piero, trad naar aanleiding van deze zaak af. De politie had aanvankelijk verklaard, dat Wilma Montesi door verdrinking o>m het leven was gekomen. Het onderzoek werd heropend, nadat de journa list Silvana Muto had beweerd, dat zij tijdens een bedwelmings orgie in het jachthuis van de markies was overleden en dat de politie dit feit trachtte te verber gen. v.m. n.m. Breskens 3.38 3.35 Terneuzen 4.13 4.30 Hansweert 4.53 5.10 Walsooren 5.03 5.20 ZON MAAN op onder op ondei Juli 21 4.46 20.50 7.30 21.25 22 4.47 20.48 8.51 21.44 23 4.49 20.47 10.08 22.02 DROOG EN VRIJ ZONNIG. Het K.N.M.I. deelt mede: Regen- en onweersbuien maak ten Maandag j.l. een eind aan het daaraan voorafgaande tropische weer van Zondag, toen plaatse lijk maximumtemperaturen van 31 graden werden gemeten. De regens-, die hier en daar zwaar waren op verschillende plaat sen in het centrum van het land werd meer dan 25 milimeter af getapt binnen een tijdsbestek van 12 uur kwamen als reactie op de grote hoeveelheid energie, die door de zonnewarmte in de atmosfeer was verzameld. Het was niet verwonderlijk, dat hier mede een flinke afkoeling ge paard zou gaan. De afkoeling werd in ons land bovendien bewerkstelligd door koelere Oceaanlucht, die met noordelijke wind over de Noordzee werd aangevoerd. Dinsdag was deze lucht het noorden van het land al binnen- gedrongen en in de nacht van Dinsdag op Woensdag bereikte zij het uiterste zuiden van het land. in deze koelere lucht dre ven enkele wolkenbanken mee, maar de zon kreeg gelegenheid geruime tijd door te komen. Op de weerkaarten is nu bo ven de Britse-eilanden een uit loper van een hogedruk bij de Azoren verschenen, die zeer langzaam naar de Noordzee be weegt. De wind blijft daardoor ook heden in de noordhoek en zal het weer dan ook niet veel verschillen met dat van Woens dag. Wel zal er wat meer bewol king kunnen binnendringen, di; vooral in het noorden van het land hardneKKig kan zijn. In de temperatuurverdeling komt weinig verandering en de kans op regen blijft de eerstko mende 36 uur gering.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1