Ge n ve De vergadering der regeringsleiders Geen compromis in Belgische schoolstrijd Schrijven aan de Grote Vier Nehroe acht conferentie over het Verre Oosten wenselijk Het bezoek van Ho Tsji Minh aan Moskou Biografie van de heer Vorrink WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WOENSDAG 20 JULI 1955. 10e Jaargang No 3512. Overeenstemming over de agendapunten Adenauer naar Zwitserland Mijnramp in Oost-Duitsland Russische leiders op bezoek bij Eisenhower ere Prins Bernhard vice-marshal R.A.F 23 Doden bij busongeluk in Uruguay De toestand in Laos De Argentijnse regering en de radicaie partij Spoorwegongeluk in Brazilië Het toekomstige Oosten rijkse leger Frangaise richt verzoek tot Sowet leiders Uitbarsting van de Etna Plannen voor de Gele Rivier op onder op onder Juli 20 4.44 20.51 6.06 21.03 21 4.46 20.50 7.30 21.25 22 4.47 20.48 8.51 21.44 23 4.49 20.47 10.08 22.02 Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels t,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ofc Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uut. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. De vier regeringsleiders heb ben gisteren twee en een half uur vergaderd. Er heerste dezelf de vriendschappelijke sfeer als Maandag. Volgens een Britse woordvoer der heeft maarschalk Boelganin op de bijeenkomst van gistermid dag verklaard te beseffen, dat het niet van werkelijkheidszin zou getuigen de afschaffing van de Parijse accoorden (volgens welke West-Duitsland een half millioen man op de been zal brengen voor de verdediging van het Westen) te eisen. Naar zijn mening zijn de om standigheden nog niet rijp voor een hereniging van Duitsland. Boelganin was het er mee eens, dat de Duitse kwestie als eerste zou worden behandeld, maar her innerde er aan, dat er naar Rus sische mening andere punten zijn die door de regeringsleiders besproken dienen te worden, na melijk het beëindigen van de koude oorlog en het versterken van het vertrouwen, de wenselijk heid van een conferentie over neutraliteit en besprekingen over het Verre-Oosten. Maarschalk Boelganin zei dat naar zijn mening de Duitse kwes tie er niet één is van hereniging, maar van welke richting een her enigd Europa uit zou gaan. Zou het zich bij militaire groeperin gen willen aansluiten of zich langs andere lijnen willen ont- wikkelen Naar Russische mening eist het Ibelang van Duitsland, dat het vrij staat van vóór de hereni ging aangegane verbintenissen en dat het zich moet verplichten geen bondgenootschappen of mi litaire verplichtingen aan te gaan. Volgens een Britse woordvoer der, zei Boelganin, dat de Sow- jet-Unie niet afhankelijk wil zijn van door anderen gegeven ga ranties, zoals was voorgesteld. Waarborgen en beveiligingen wa ren goed voor zwakke landen die zich niet konden verdedigen maar onjuist bij krachtige mo gendheden. De twee stukken Duitsland dienden zich geleidelijk nauwer aaneen te sluiten om de spanning te verminderen. Dit proces was Sn feite al aan de gang. Verkie zingen waren zeker belangrijk maar daarover moest worden ge praat als de tijd rijp was. Van Franse zijde wordt verno men, dat president Eisenhower maarschalk Boelganin de verze kering heeft gegeven, dat de Verenigde Staten nooit aan een aanvalsoorlog tegen de Sowjet- Unie zouden deelnemen. Alleen uit zelfverdediging zou Amerika tot oorlog overgaan. Eisenhower deed een beroep op maarschalk Zjoekof het prin cipe van het Atlantisch Pact te aanvaarden. De Amerikaanse perschef Ja mes Hagerty maakte nog de vol gende bijzonderheden over Eisen howers rede bekend. De president zei dat hij nooit opperbevelhebber van de Navo had willen worden als het Atlan tische Pact niet voor de vrede was aangegaan. Hij had genoeg van oorlog. Eisenhower verklaar de, dat hij de Duitse kwestie wil de bespreken in het licht van de gedachte en de doelstellingen van de Navo. Hier verzocht hij maarschalk Zjoekof goed naar hem te luisteren. De Navo, aldus de Amerikaanse president, is een organisatie voor de verdediging en niet voor een aanval op wie dan ook. De enige keer dat Amerika ooit de oorlog had verklaard, was uit zelfverde diging na te zijn aangevallen. Een hereniging van Duitsland behoef de niet uit vrees te worden uitge steld, want er was niets te vre zen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" heb ben Dinsdagochtend overeen stemming bereikt over het vol gende program voor de conferen tie van de vier regeringsleiders. 1. Hereniging van Duitsland. 2. Europese veiligheid. 3. Het ontwapeningsprobleem. 4. Ontwikkeling van het con tact tussen Oos en West. Verder kwamen de ministers van Binnenlandse Zaken overeen, dat verdere onderwerpen zullen worden verwezen naar de rege ringsleiders, die dan tijdens de conferentie een besluit kunnen nemen. Een Amerikaanse woordvoer der zeide op een persconferentie te denken, dat de onderwerpen in de vermelde volgorde zullen Priddle, beschouwd worden als een duidelijk winstpunt voor het Westelijke standpunt. Het be sluit om het aan de 4 regerings leiders over te laten, over nog eventueel ter tafel te brengen kwesties te beslissen, geeft welis waar de Russen de gelegenheid om vraagstukken betreffende het Verre-Oosten ter sprake te bren gen, dóch er is eenstemmigheid tussen de vier leiders noodzake lijk om dergelijke kwesties ook inderdaad op de agenda te plaat sen. Dit nu is vrijwel onmogelijk, aangezien het Westen gekant blijft tegen het bespreken van problemen inzake het Verre-Oos ten. De voorrang welke aan het vraagstuk van de éénwording van Duitsland zal worden gege ven, ziet Priddle ook als een CRE31ATIE A.V.R.O.-VOORZITTER. Dinsdagmiddag om half drie is het stoffelijk overschot van de plotseling overleden voorzitter van de A.V.R.O.. jhr, H. G. A. Quarles van Uford, consul van Noorwegen en oud-directeur van de rederij der B.P.M., in Driehuis- Westerveld gecremeerd. Jhr. Quarles van Uford, die voorts voorzitter was van de ver eniging van vrienden van het Residentie-orkest, overleed Vrij dagmiddag aan een hartverlam ming, terwijl hij in zijn wagen door de Parkstraat te Den Haag reed. Hij is zestig jaar oud ge worden. Op verzoek van zijn echtgenote werd in het crematorium alleen het woord gevoerd door de Noor se predikant ds. Terjesen uit Rotterdam. worden behandeld. Het feit, dat winstpunt voor het Westen. Op overeenstemming op deze punten was bereikt, noemde hij „een heel gezond teken". De agenda zoals die werd aan vaard, is een voorstel van de En gelse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan. Zowel de Britse als de Russi sche woordvoerder verklaarden, dat zij op grond van een accoord tussen de perschefs van de vier delegaties niets aan de bekend making van de agenda konden toevoegen. In conferentiekringen is men van mening, dat het gisteren aan de dag getreden meningsverschil tussen Oost en West over het probleem-Duitsland zó groot is, dat overeenstemming onmoge lijk is. De regeringsleiders hebben aan het einde van hun bijeenkomst van gisteren de ministers van Buitenlandse Zaken opdracht ge geven zich hedenochtend op nieuw met Duitsland bezig te houden, maar veel wordt daar niet van verwacht. de openingsvergadering van Maandag had maarschalk Boel ganin de Duitse kwestie nog als tweede punt genoemd, na het punt betreffende een verdrags stelsel ter voorkoming van agres sie op het Europese vasteland. Bondskanselier Adenauer is Maandagavond in het Alpendorp Mürren in Zwitserland aangeko men voor een vacantie van zes weken. Hij is daar op korte af stand van Genève, waar de Gro te Vier ook de toekomst van Duitsland bespreken. De Bonds kanselier zal zich door zijn waar nemers op de hoogte laten hou den. Het feit, dat op de aganda het Verre-Oosten in het geheel niet wordt genoemd, moet, volgens Reuters correspondent Stanley Bij een grote brand in een mijn te Niederschlema in Saksen in Oost-Duitsland, zijn 24 mijnwer kers om het leven gekomen en 96 gewond, aldus meldt het offi ciële Oostduitse persbureau A. D. N. Het reddingswerk staat onder leiding van een commissie, onder aanvoering van minister Fritz Selbman, aldus dit bericht. A. D. N. gaf geen bijzonderheden over de mogelijke oorzaak van de ramp. Ook werd niet bekendgemaakt in wat voor mijn de ontploffing voorviel. In West-Berlijn vermoedde men, dat het hier een uranium- mijn betreft. De uraniummijnen in Oost-Duitsland worden geëx ploiteerd door de Wismuthmaat- schappij, die half Russisch, half Oostduits bezit is. Nadat door de Wereldraad van Kerken reeds een oproep tot ge bed was uitgezonden voor de conferentie te Genève, werd Maandagmorgen door de com missie van de kerken voor inter nationale aangelegenheden van de Wereldraad een schrijven ge zonden aan de regeringsleiders, die te Genève bijeen zijn. In het schrijven wordt o.m. gezegd: „Wij willen u de verzeke ring geven, dat de mensen in on ze kerken en op de zendingsvel- den uw besprekingen volgen met biddende aandacht. De ernst van de problemen, die de wereldvre de bedreigen, erkennende, zijn zij dankbaar voor de bereidheid van de regeringen, die bij deze con ferentie betrokken zijn, om teza men haar verantwoordelijkheid te bezien in de eritieke wereld situatie. Daar zij beseffen hoe ingewikkeld de problemen zijn, die dringend om een oplossing vragen, is hun optimisme gema tigd. Toch hopen en verwachten zij, dat de spanningen zullen af nemen, dat er een basis voor wederzijds vertrouwen zal wor den gelegd en dat een begin zal worden gemaakt met het zoeken naar nieuwe en constructieve wegen, waarop de vrede kan worden bevorderd". De C.V.P. heeft de voorwaarde, door de regeringspartijen ge steld voor het voor onbepaalde tijd laten rusten van het schooi- ontwerp-Collard, n.l. dat dan ook de bestaande schoolwetgeving van het vorige, Rooms-Katholie- ke, kabinet zou worden opge schort, verworpen. De leider der C.V.P.-fractie, Struye, deelde dit Dinsdagoch tend in de Senaat mede. Hij zei- de, dat de C.V.P. de opschorting van een bepaald aantal van de schoolwetten van het vorige ka binet had willen overwegen, maar een minimum aan zeker heid verlangde voor wat de uit betaling van de salarissen der leerkrachten aan de confessionele middelbare scholen betreft. Aangezien dat minimum haar is geweigerd, kan zij de voor waarde der regeringspartijen niet aanvaarden. De motie-Struye tot verdaging van de behandeling van het fel- omstreden ontwerp-Collard, tot dat een „commissie van bevoeg de en onpartijdige personen" het schoolvraagstuk opnieuw bestu deerd zou hebben, werd vervol gens door de Senaat verworpen met 92 stemmen tegen 75 stem men bij 2 onthoudingen. Struye zeide, dat het amende ment der regeringspartijen slechts opofferingen van de zijde der Katholieken vroeg waar niets tegenover stond. Minister-president Van Acker mengde zich in het debat om te verklaren, dat er geen sprake is geweest van discriminatie tussen het openbare en het confessionele onderwijs. Na de verwerping van de mo tie der C.V.P. werd de Senaats vergadering verdaagd tot de na middag. Men ging toen voort met de behandeling van het wetsontwerp. EERVOL ONTSLAG GENERAAL MR. H. J. KRULS. In overeenstemming met het verlangen van generaal mr. H. J. Kruis is hem door H. M. de Ko ningin terzake van langdurige dienst een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. President Eisenhower overhan digde, vóór het diner begon, aan maarschalk Zjoekof een kleine draagbare radio en een marme ren inkstel als geschenk voor de dochter van de maarschalk, die dezer dagen in Moskou in het huwelijk is getreden. De koningin van Groot-Brit- tannië heeft Prins Bernhard be noemd tot ere-vice-marshal van de Royal Air Force vrijwilligers reserve. De rang „vice-marshal" komt overeen met generaal-majoor bij de koninklijke luchtmacht. Tijdens de tweede wereldoor log was de Prins reeds benoemd tot ere-commodore van deR-AJF.- reserve. De Prins zal Dinsdag 26 Juli op het Britse vliegveld Cran- well de z.g. „passing out" para de van de cadetten van de RJEF afnemen. Deze parade wordt eUt jaar gehouden ter gelegenheid van de benoeming tot officier van de luchtmachtcadetten,. De Prins zal voor deze gelegenheid gekleed zijn in de uniform van de R.A.F. Bij een ongeluk met een auto bus. op ongeveer 70 kilometer ten Noorden van Montevideo zijn Dinsdag 23 personen door ver drinking om het leven gekomen. De bus bevond zich op een brug over de rivier de Santa Lucia, toen hij werd gegrepen door de watermassas van de door zware regens sterk gezwollen rivier. Zeventien passagiers konden met een hefschroefvliegtuig nog worden gered, vóórdat de bus geheel door het water werd mee gesleurd. De permanente vertegenwoordi gers van de Zuidoostaziatische- verdragsorganisatie hebben be sloten geen maatregelen te ne men naar aanleiding van de jongste gevechten in Laos tussen regeringstroepen en door de com munisten gesteunde strijdkrach ten. Thailand had de vorige week om een bijeenkomst van de Zoavo verzocht, ter bespreking van de toestand in Laos. De afgevaardigden namen nota van de verklaring van de regering van Laos, Zaterdag j.l., dat de strijd een zuiver binnen landse aangelegenheid was. De Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken heeft op verzoek van de radicale parti; tot het houden van drie openba re bijeenkomsten geantwoord, dat het niet erg passend zou zijn de pacificatieperiode te begin nen met het weloverwogen schenden van de wet die poli tieke bijeenkomsten buiten de verkiezingscampagne verbiedt. In het antwoord werd het ver zoek niet uitdrukkelijk van de hand gewezen. De regering stelt de radicalen voor de vergade ring vrijwillig uit te stellen en daarmee te tonen, dat zij de paci ficatiebeweging steunen. De Indische premier, Nehroe, heeft Dinsdag op een persconfe rentie te Nieuw Delhi gepleit voor een conferentie over het Verre Oosten. De twee grote wereldproblemen zijn Duitsland en het Verre Oosten, aldus Neh roe, maar de toestand in het Verre Oosten was explosiever dan in Duitsland. Indien een zo belangrijke kwestie als die van het Verre Oosten gevaarlijk gaat worden kan zij niet op een conferentie van de „Grote Vier" worden ge negeerd, aldus Nehroe. Hij was echter ook van oordeel, dat de „Grote Vier" zonder communis- tisch-China deze kwestie niet ten volle zouden kunnen toeper- ken. De regeringschefs te Genè ve kunnen om deze reden niet tot een definitieve oplossing van het probleem komen. Voor een dergelijke conferentie over het Verre Oosten dienen in formele stappen te worden ge daan om de grondslag van de besprekingen te bepalen. Nehroe zeide het niet belangrijk te vin den welke landen zullen deelne men en of India al of niet verte genwoordigd zal zijn. Verder zeide de Indische pre mier, dat het minste wat hij van de huidige Geneefse confe rentie hoopt, het definitieve ont staan van een sfeer van vriend schappelijke samenwerking is. Over de gemeenschappelijke verklaring die Nehroe en maar schalk Boelganin onlangs heb ben uitgegeven over niet-imnen- ging in de binnenlandse zaken van andere landen, zeide Nehroe, dat de „logische toepassing" van deze verklaring zou leiden tot het geleidelijk verdwijnen van de kominform. Toen men premier Nehroe op de persconferentie vroeg of niet- inmenging betekent, dat de re sultaten van inmenging in het verleden in Oosteuropese staten ongedaan zouden worden ge maakt, antwoordde hij, dat een voorstel hiertoe niet realistisch zou zijn. Nabij Tatuhy in de Braziliaanse staat SaoPaulo zijn Dinsdagoch tend negen van de tien rijtuigen van een trein ontspoord en om geslagen. Tachtig personen wer den gewond. Het Oostenrijkse kabinet heeft Dinsdag besloten manschappen aan te werven voor een opleiding van negen maanden in het leger, dat na ratificatie van het vredes verdrag zal worden gevormd. Het vredesverdrag werd 15 Mei in Wenen getekend. De Oostenrijkers zullen na deze opleiding niet meer worden opgeroepen, behalve in geval van oorlog. De president van communis tisch Noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, die Maandag uit Moskou naar zijn land is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de Vietna mese delegatie met de Sowjet- regering overeenstemming had bereikt over een aantal belang rijke kwesties, aldus meldt radio- Moskou. In een gemeenschappelijke te Moskou uitgegeven verklaring wordt medegedeeld, dat de Sow- jet-Unie Noord-Vietnam 400 mil lioen roebel zal schenken om dit land te helpen bij het herstel van zijn economie. Tijdens zijn bezoek van zes da gen heeft Ho Tsji Minh o.a. be sprekingen gevoerd met premier Boelganin. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat besloten was de poli tieke economische en culturele banden tussen beide landen uit te breiden. Hiertoe was een han delsovereenkomst tussen de Sow- jet-Unie en Noord-Vietnam ge tekend. Men geeft uiting aan zijn on gerustheid over „de pogingen om Laos, Cambodja en Zuid-Viet nam op te nemen in de Zuid- oostaziatische verdragorganistie en gezegd wordt, dat bepaalde staten met deze drie Indochinese staten overeenkomsten van mili taire aard sluiten. Noord- en Zuid-Vietnam zou den overleg moeten plegen over de in Juli van het volgende jaar te houden verkiezingen in het gehele land. De wapenstilstauds- overeenkomst van Genève voor ziet in dergelijke verkiezingen. Een jonge Franse vrouw uit Lyon heeft gepoogd aan maar schalk Boelganin een brief te doen toekomen, waarin zij hem verzoekt om de vrijlating van haar echtgenoot, die Russische staatsburger is. Deze man, die in de tweede wereldoorlog door de Duitsers krijgsgevangene was gemaakt, was uit het gevangen kamp ontsnapt en naar Frank rijk uitgeweken, waar hij zich bij de verzetsbeweging aansloot. Kort nadat hij met de vrouw uit Lyon was getrouwd, was hij naar de Sowjet-Unie gerepatrieerd. Toen de vrouw poogde de auto van de Sowjet-premier aan te houden, werd zij door de Zwit serse politie aangehouden en naar Frankrijk teruggebracht. De Russische leiders hebben evenwei zich bereid verklaard, „het noodzakelijke in het werk te stellen om haar echtgenoot terug te vinden". De vulkaan de Etna, de groot ste nog werkende vulkaan in Eu ropa, is Dinsdagavond voor het eerst sinds vijf jaar uitgebarsten. Doch in een officieel communi qué is bekend gemaakt dat er geen reden tot ongerustheid is. Een kleine lavastroom baant zich langzaam een weg naar be neden en is tot dusverre onge veer 1000 meter gevorderd. De stad Randazzo ligt echter nog op veilige afstand. In een communiqué is door 't vulcanologisch instituut bekend gemaakt, dat de lavastroom Dinsdagavond nog maar een snelheid had van enkele centime ters per uur. De communistisch-Chinese vi- ce-premier Teng Tzoe Hoei heeft het nationale volkscongres te Peking medegedeeld, dat de Gele rivier, die door haar over stromingen talloze mensenlevens heeft geëist en grote schade heeft aangericht, zal worden ge breideld, aldus heeft het commu nistische persbureau „Nieuw China" Dinsdag gemeld. In 3.000 jaar is de rivier 1.500 maal bui ten haar oevers getreden. De overstroming van 1887 kostte 'n millioen mensen het leven. De enige manier om overstro mingen te vermijden is, aldus Teng, de aanleg van dammen, reservoirs en waterlopen, waar mede de waterstand kan worden geregeld. Men is alleen al van plan 46 stuwdammen voor wa- terkrachteentralen te bouwen. De uitvoering van deze plan nen zal tientallen jaren vergen, aldus het bericht van „Nieuw China." Koos Vorrink werd op 7 Juni 1891 te Vlaardingen geboren. Hij was onderwijzer in zijn geboorte plaats en later idem te Amster dam, waar hij in 1918 toetrad tot de toenmalige S.D.A.P. Reeds toen nam Koos Vorrink een voor aanstaande plaats in bij de jeugdbeweging en drankbestrij ding. In 1920 werd hij benoemd tot bezoldigd leider van de Arbei ders Jeugd Centrale (A.J.C.). Voorts was hij voorzitter van de socialistische jeugd-internatio- nale, en secretaris van het insti tuut voor arbeidersontwikkeling, welke beide instellingen veel aan zijn leiding te danken hebben. Eveneens had hij destijds zitting in de centrale jeugdraad en de centrale commissie voor de film keuring. In 1934 volgde hij Jan Oude geest op als voorzitter van het partijbestuur der S.D.A.P. Toen na de bevrijding de Partij van de Arbeid werd opgericht, werd de heer Vorrink eveneens haar voor zitter. Ter oriëntatie in de ver schillende politieke problemen maakte hij in het tijdvak van 1931 tot 1934, in hoofdzaak tij dens zijn voorzitterschap van de socialistische jeugd internationa le een groot aantal studieriezen door Europa. In 1933 verscheen van zijn hand een boek voor jeugdleiders, getiteld: „Om de vrije mens van de nieuwe ge meenschap". In die jaren schreef hij ook een studie over de Duitse staatsman Walther Rathenau. In die tijd was de heer Vorrink ook voorzitter van de stichting „Voor zon en vrijheid" en lid van de executieve en socialistische ar beiders internationale. In 1935 deed de heer Vorrink zijn intrede in het parlement. Hij werd toen lid van de Eerste Kamer, welke functie hij tot 1946 bekleedde. Gedurende de Duitse bezetting heeft Koos Vorrink een rol ge speeld in het verzet tegen de on derdrukkers. Hij was o.a. één der oprichters van „Het Parool". Voorts heeft de heer Vorrink illegaal de volgende geschriften uitgegeven: „Vijftig jaar beginselstrijd' „Over de toekomstige positie der Dartij in verband met het jongste verleden" en „De oorlog en het gevaar van het bolsjewisme' Door verraad is hij toen door de Duitsers gesnapt met het ge volg, dat hij in onderscheidene gevangenissen en kampen het einde van de oorlog moest af wachten. Na de bevrijding wer den aan de regering-Schermer- horn allerlei zaken voorgelegd, waaromtrent een onderzoek ge wenst was. Om zulk een onder zoek snel te doen geschieden werden aan het kabinet van prof. Schermerhorn enige personen verbonden, die dergelijke op drachten hadden uit te voeren. Ook de heer Vorrink behoorde tot hen en hij kreeg de persoon lijke titel van regeringsgemach tigde in algemene dienst. In die kwaliteit stelde hij o.m. een on derzoek in naar de toestand in de gevangenkampen. Op 4 Juni 1946 deed de heer Vorrink zijn intre de in de Tweede Kamer. Toen er bezwaren rezen ten aanzien van de verenigbaarheid van deze ambtelijke en politieke functies nam de heer Vorrink ontslag als regeringsgemachtigde. In de avond van 17 Januari 1949 vloog Koos Vorrink met een luchttaxi naar Noorwegen ten einde daar een regeringsopdracht uit te voeren. Op het Deense eiland Falster verongelukte het vliegtuig, waarbij de beide pilo ten om het leven kwamen. De heer Vorrink was als passagier de enig overlevende en werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Nyköbing opgenomen. Maan den lang moest hij daar blijven. In Nederland teruggekeerd kon hij na enige tijd zijn werkzaam heden hervatten. Koos Vorrink was ridder-in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De laatste jaren van zijn leven zijn voor Vorrink zwaar te dra gen geweest. Hij werd in 1953 door een attaque getroffen en heeft een zeer lang en slepend ziekbed gehad. Vlak vóór de verkiezingen in 1953 kwam hij nog wel uit het ziekenhuis en toog hij weer aan het werk, doch dit was te vroeg. Zijn zwakke lichamelijke toe stand dolf het onderspit tegen zijn werklust. In Augustus 1954 nam hij ontslag als lid van de Tweede Kamer. Wel bleef hij nog geruime tijd voorzitter van de P.v.d.A., ook toen hij zijn bed niet meer verlaten kon, maar tenslotte volgde Evert Vermeer hem in Februari 1955 op, toen het Vorrink onmogelijk was ge worden nog iets te doen. SLACHTOFFERS IN SPANJE. Onweders, koele winden en een daling van de temperatuur heb ben het einde ingeluid van de Westeuropese hittegolf. In het Zuiden van Noorwegen heeft de aardappeloogst schade ondervonden van de nachtvorst. Op het Zweedse eiland Tsjoern werd water verkocht uit tankbo- ten aan boeren, van wie de put ten waren uitgedroogd. In het Westen van Duitsland Ibleef dehitteaanhouden, ondanks welhaast tropische regenbuien en onweders. In het Noorden van het land begon het wat af te koe len. In Berlijn werd het koeler. Ook Parijs werd door onweders getroffen terwijl het midden van Frankrijk zware schade onder vond van storm en onweer. In de Spaanse provincie Soria zijn Maandag, nabij het dorp Val- dunas, drie boeren, die op het land werkten, door de bliksem getroffen en gedood. Zware slagregens hebben in de nacht van Maandag op Dins dag overstromingen veroorzaakt in Weymouth Zuid-West-Enge- land). De brandweer moest hon derden inwoners uit hun huizen halen. De laaggelegen delen van de kustplaats werden geheel overstroomd. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Perioden met zon. Droog weer en flinke perioden met zonneschijn. Zwakke tot ma tige noordelijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperatu- ren. DONDERDAG 21 JULI. v.m. njn. Breskens 2.56 3.14 Terneuzen 3.31 3.49 Hansweert 4.11 4.29 Walsoorden 4.21 4.39 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1