Uit de Provincie Kopen op afbetaling en huurkoop Internationale Brandweer- wedstrijden te Biervliet BURGERLIJKE STAnT LOOP DER BEVOLKING KLAASKINDERKERKE GEEFT ZICH NA VIER EEUWEN BLOOT. TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. GROEDE. Twee systemen, waarvan men het verschil beslist moet kennen TERUGGEVEN VERKOPER. AAN HOEK. NOORD-GOUWE. OOSTBURG. RETRANCHEMENT. ST. MAARTENSDIJK. ZIERIKZEE „Gele mist" öit Sowjetvliegtuigen in Oostenrijk Nu de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek beslo ten heelt geheel Schouwen-Dui- veland ïn kaart te brengen en systematisch te onderzoeken, zal ook het oudste Schouwse dorpje zijn geheimen prijs geven. Bij de Allerheiligenvloed in 1370 werden de bewoners van Klaaskinderkerke verdreven en na het droogvallen van 't eiland keerden zij niet terug. Eeuwenlang slibde de grond aan, hofsteden verrezen in de omgeving van het voormalige dorpje en tenslotte wist niemand meer precies aan te wijzen waar deze nederzetting was geweest, tot in bet najaar van 1953 bij het herstel van de landerijen na de watersnood oude fundamenten, geraamten en scherven bloot kwamen te liggen. Anderhalve meter goede bouw grond' was door het zeewater weggespoeld en de oorspronke lijke bodem kwam boven. Nieuwsgierigen en amateur-geo logen gingen haastig aan het gra ven, maar de resultaten waren niet bijster groot. Om verdere vernieling te voorkomen, werd 't terrein verboden gebied. De wind en stormen van de laatste twee jaren bliezen het zand dieper weg en tjians ïs de grcjndtekening van de nederzetting boven geko men, die wel uniek in ons land genoemd mag worden. Het spreekt vanzelf, dat de dienst voor bodemonderzoek niet heeft nagelaten het terrein te verkennen en men kwam una niem tot de slotsom dat de bo dem hier schatten bewaart aan historische gegevens, Zeeuwse geschiedenis en primitieve le vensnormen. Klaaskinderkerke, gesticht door de nakomelingen van de heer Klaes, de afdammers van het Duivenee bij Brouwershaven, ligt twee kilometer ter zijde van de weg BrouwershavenScha- rendijke, op het grondgebied van Duivedijke. Tot voor kort behoor de de grond aan het armbestuur, maar door een ruiltransactie is de reis in één ruk door naar Bre-later bijgestaan door leden van da waar halt werd gehouden 'n de brandweer, konden de vlam Klaaskinderkerke thans gemeen telijk eigendom geworden. Bij een beklimming van de terp ziet men direct de funda menten van de oude kapél in ge glazuurd steen en oude lei. Hier omheen loopt de ringjtacht ter wijl aan de oostzijde een twee meter diepe put, waar water in staat, het overblijfsel is van de waterhaalplaats, waar zes tot zeven eeuwen geleden de Klaas- kinderkerkers om water gingen. Ook deze put zal bij wetenschap pelijk onderzoek een bron van veel gegevens zijn, daar rond deze plaats een groot deel van het dorpsleven zich heeft afge speeld. Aanrijding. Doordat de bromfietsberijder E. V. uit Axel Zaterdagmorgen te kwart vóór 9, toen hij rijdende van de Scheldekade via de Ha venstraat de Burg. Geillstraat in wilde slaan, geen voorrang ver leende aan een dit kruispunt na derende vrachtauto van de firma Van Striende Koning, kwam zijn bromfiets daarmede in bot sing. Het voorwiel van de brom fiets werd danig beschadigd. Schoolreis O. L.-school Vrijdagmorgen om 8 uur heer ste er in de Kerkdreef een grote drukte want de kinderen van de eerste drie klassen van de open bare lagere school gingen op reis. Met hun koffertje of rugzakken stonden zij met glunderende ge zichtjes te wachten op de twee bussen der Z.V.T.M., die hen on der leiding van het hoofd der school, de heer J. Blok, en de overige leerkrachten benevens leden der oudervereniging, zou den vervoeren naar het alom be kende sprookjesbos De Efteling in Kaatsheuvel. Onder het zingen van school liedjes werd Axel uitgereden om naar Perkpolder te rijden en al daar met de boot de Schelde over te varen. Van Kruiningen ging het Mastbos om een luchtje te scheppen en de dorstige kelen te laven. Van hieruit ging de reis op het einddoel „De Efteling" of, al», waar men omtrent het middag uur arriveerde. Hier werd eerst een wandeling gemaakt door het sprookjesbos, hetgeen menig kind in verrukking bracht. Na de rondwandeling werden de koffertjes geopend en onder het genot van een glas limonade wer den de boterhammen opgepeu zeld om daarna zich te kunnen vermaken in de speeltuin waar ieder iets vond dat naar zijn zin was. Het was dan ook in de ogen van vele kinderen jammer dat om half vier appèl werd gehouden voor het aanvaarden van de terugreis. In de buurt van Bergen op Zoom werd nog eens uitgestapt om in de bosrijke omgeving nog eens opgefrist te worden met een flesje limonade. Aan de boot gekomen vond vooral het friteskraam en de ijs coman veel aftrek, want men wil de toch zijn laatste oortje ver snoepen. Vanaf Perkpolder werd het laatste deel van de reis inge zet en rond 8 uur werd Axel on der luid gezang van „1-2-3-4 we gaan naar Axel met plezier" bin nengereden waar aan de school de ouders in grote getale ston den te wachten op de terugkeer van hun kinderen. Zonder ongelukken kwamen al len in beste stemming, doch erg vermoeid, te Axel aan. De heer Blok en de zijnen Kunnen terug zien op een zéér geslaagde reis en verdienen alle lof voor de per fecte organisatie. Brand in de duinen. Vermoedelijk door onvoorzich tigheid bij het wegwerpen van een nog brandende lucifer of een nog brandend sigarettenpeukje ontstond Zondagmiddag te onge veer 1 uur brand in de kurkdro ge duinbeplanting aan het z.g. eerste strand alhier. Door krachtig optreden van enige in de nabijheid vertoeven de personen, die direct met stok ken het vuur gingen bewerken, men vrij spoedig worden gedoofd. Hierdoor konden enige in de na bijheid staande schuurtjes ge spaard blijven. Verkeersongeval. Zondagmiddag te 3 uur werd de bromfietsberijder C. uit Kou- dekerke op het Veerplein aange reden door een bus der S. B. M. Dokter Ossewaarde, die C. de eerste hulp verleende, constateer de behalve enige hevig bloeden de beenverwondingen een breuk in een der armen. Na verbon den te zijn werd C. naar het zie kenhuis te Oostburg vervoerd. Door de rijkspolitie alhier werd naar de schuldvraag een onder zoek ingesteld. Geslaagde Sportdag. Wanneer ïk een radio gekocht heb op afbetaling, mag de verko per deae dan terughalen als ik met de betaling van de termijnen achter ben. Ook, wanneer ik al een groot gedeelte van de koop prijs heb voldaan? Dit is een vraag, die door velen gesteld wordt Qg het gebied van kopen op afbetaling en van huurkoop be staat bij velen nog al wat ver warring. Om een en ander duide lijk te kunnen maken, moeten we eerst iets vertellen over koop en verkoop in het algemeen. Wanneer ik een radio koop en ik kom met de verkoper overeen, dat ik de koopprijs over 14 dagen zal betalen, wordt niettemin deze radio myn eigendom op het ogen blik, dat deze aan mij wordt over gedragen. Zodra ïk met de radio de winkel uitloop (natuurlijk met goedvinden van de eige naar), is hy van mij, ongeacht het feit. dat ik nog geen cent be taald hsh. Ik mag de radio ver kopert, desnoods kapot maken, zonder dat ik daarvoor verant woording schuldig ben aan wie °®k! - j Betaal ik de koopprijs met, dan kan de verkoper de koopsom desnoods voor de rechter vorde ren, hij kan echter niet de radio terughalen. OP AFBETALING. Wanneer men op afbetaling koopt, verandert dit over het al gemeen niets aan deze beginse len. Meestal zal bij een overeen komst tut koop op afbetaling wel de bepaling zijn gemaakt, dat zodra de koper achterop raakt met de (betaling, alle termijnen tegelijk opeisbaar zullen zijn Wanneer dus was overeengeko men, dat betaald zou worden ir. 20 termijnen en de koper raakt by de 4e termijn achterop, dan kan de verkoper meestal alle 17 nog te betalen termijnen tegelijk opvorderen. Dit moet echter uitdrukkelijk vooraf bedongen zijn en de koper moet eerst in gebreke zijn ge steld. De verkoper moet dus, Befst aangetekend, een brief aan de koper zenden waarin hij hem er op wijst, dat hij in gebreke is gefbleven met de afbetaling en dat de koper aan zijn verplich tingen moet voldoen, liefst voor een bepaalde datum, wil hij de algehele opeisbaarheid van de koopsom, ontlopen. Maar dit alles verandert niets aan het feit, dat de radio bij de „gewone" koop op afbetaling het eigendom van de koper blijft BIJ HUURKOOP. Anders is het echter bij huur koop. Huurkoop is een vorm van huurbetaling waarbij nadrukke lijk is bepaald, dat het verhuurde goed het eigendom van de ver koper blijft totdat de gehele koopprijs is voldaan. Een huurkoopovereenkomst kan alleen schriftelijk worden aangegaan. Is er geen schrifte lijke overeenkomst, dan kan er hoogstens sprake zijn van een „gewone" koop op afbetaling, waarbij dus de eigendom van het verkochte goed onmiddellijk met de overdracht op de koper over gaat. Een schriftelijke huurkoop overeenkomst moet uitdrukkelijk de bepaling bevatten, dat het ver kochte goed het eigendom blijft van de verkoper zolang de koop prijs niet is voldaan. Verder moet er een plan voor afbetaling in zijn opgenomen en de koopprijs nauwkeurig zijn vermeld. De huurkoper mag het goed gebruiken, ook voordat het zijn eigendom is geworden, maar het moet een gebruik zijn overeen komstig de bestemming van het goed. De wet bepaalt hieromtrent: „aan hare gedaante of inrichting mag hij niet veranderen, noch de zaak verhuren of zijn genot aan derden overdragen". De korer moet „als een goed huisvader" voor de zaak zorgen en hij is aansprakelijk voor alle schade welke de zaak lijdt gedurende de tijd dat de koper het genot er van heeft. In het huurkoopcontract kan worden bepaald, dat de zaak aan de verkoper moet worden terug gegeven, wanneer de koper niet stipt de termijnen voldoet. Maar dan is toch altijd eerst ingebre kestelling door de verkoper no dig. De wet bepaalt te dien opzichte „dat de verkoper door het terug nemen van de zaak, wanneer de koper zijn verplichtingen niet na komt, niet in betere vermogens toestand mag geraken". Dat wil dus zeggen, dat hij er niet meer aan mag verdienen, dan hij nor maal zou hebben gedaan, ware er geen stagnatie gekomen in de afbetalingen. Geschiedt dit wel, dan moet verrekening plaats hebben. Wan neer de koper de zaak niet goed schiks afgeeft, dan kan de ver koper aan de rechter een bevel tot teruggave vragen. De rech ter kan dan bepalen, hoeveel de zaak waard is. Ook kan hij de koper, die dat vraagt, machtigen de zaak bij zich te houden totdat het verschil wordt betaald of de verkoper daarvoor zekerheid heeft gesteld. Vrolijk wapperden Zondag de vlaggen ter gelegenheid van de jaarlijkse wandeltocht en de ope ning van de tennisbanen. Begunstigd door prachtig weer gingen des middags 127 tippe laars van de start, nagewuifd door de inwoners en voorafge gaan door de drumband uit Oost burg, die de wandelaars tot de grens van het dorp uitgeleide deed. Er werd gemarcheerd in twee groepen; de jongeren had den 15 km af te leggen en de ouderen 35 km. Onder de deelne mers bevonden zich enige school- groepen uit Groede. Terwijl de wandelaars onder weg waren, werden de tennisba nen officieel geopend, waarvoor enkele teams van de tennisclub „Animo" uit Terneuzen waren uitgenodigd om een demonstra tie te geven van dit fraaie spel. Burgemeester Everaars ontving vóór de aanvang der wedstrij den de gasten op het gemeente huis, waar hij hen dank betuig de voor hun komst naar Groede om alhier een demonstratie te geven van het tennisspel. Aan alle dames en heren reik te hij een lepeltje met het wapen van Groede als herinnering uit. De voorzitter der plaatselijke V. V. V., de heer P. Hoste, dankte de burgemeester voor zijn initia tief en streven om alhier de ten nissport in te leiden. De uitslagen waren: Mej. M. Snoepmej. Trapman 63, 75. J. JurryC. van der Peijl 62, 63. Gem. dubbel: Mevr. M. J. Muiier/A. Anneveldmej. J. Trapman/A. IJsebaert 60, 62. Dames dubbel: Mevr. Muller/ mej. Snoepdames I. en J. Trap man 62, 62. Het heren dubbel J. Jurry/A. IJsebaertA. Anneveld/C. van der Peijl werd na 86 wegens tijdnood afgebroken. Van de zijde der bevolking be stond voor deze wedstrijden veel belangstelling. Ondertussen waren de eerste wandelaars weer gearriveerd en werden deze door de drumband vanaf de grens der gemeentes weer begeleid. Opvallend was, dat velen fris en monter de finish bereikten. De groepen ontvingen een me daille, terwijl iedere wandelaar een herinneringsmedaille zal ont vangen. Ondertussen waren de aan het festival deelnemende muziekge zelschappen gearriveerd. De heer P. M. Hoste, voorz. der V. V. V., en de heer G. Oskam, di recteur der provinciale V. V. V., begroetten het Belgische corps uit Lisseweg. Nadat E. M. M. uit Groede het festival had geopend, lieten de Belgische gasten de bevolking genieten van een welverzorgd programma. Vervolgens concer teerde Tot Nut en Genoegen uit Nieuwvliet op uitstekende wijze en besloot het plaatselijk corps deze avond, ter afsluiting van deze mooie sportdag. Goed afgelopen. Zondagmiddag is bij het baden in de Braakmanpolder een onge veer 12-jarige Ambonese jongen onwel geworden en zag een met vacantie zijnde dame uit Fries land hem onder water verdwij nen. Onmiddellijk snelde zij toe en daar er ter plaatse slechts 6C la 70 cm water stond, had zij het reeds bewusteloos knaapje spoe dig boven water en aan de oever gebracht. Door enige leden van de E. H. B. O. werd direct aangevangen met het toepassen van kunstmatige ademhaling, hetgeen na enkele ogenblikken met succes werd be kroond. Per particuliere auto werd het knaapje naar de woning van zijn pleegouders, de familie C. te IJzendijke, vervoerd. Waarnemend burgemeester benoemd. De Commissaris van de Konin gin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft burgemeester S. Francke te Kerkwerve m.i.v. 25 Juli a.s. benoemd tot waarne mende burgemeester van Noord- gouwe. N. O. V.-vergadering. In de algemene vergadering van de Ned. Onderwijzers Ver eniging, afd. West Zw.-Vlaande ren, werd de heer A. W. Cossije uit Oostburg gekozen als voor zitter in de plaats van de heer J. Robijn uit IJzendijke, die bin nenkort naar Vlissingen ver trekt. De heer I. Verkruijsse uit Schoondijke werd gekozen als bestuurslid. Het natuurreservaat „Het Zwin" weer open. Het natuurreservaat „Het Zwin" is Vrijdag weer voor het publiek opengesteld. Het broedseizoen is nu achter de rug. In navolging van de maatregelen die in het Belgisch deel van het natuurre servaat werden genomen, ging de Stichting „Het Zeeuwse Land schap" dit jaar voor het eerst tot periodieke afsluiting over ter wille van de typische vogelwe reld in dit gebied. Het Belgische Zwin, dat van geschieden. een afrastering is voorzien, kan alleen tegen betaling bezichtigd worden. Naar Friesland. De leerlingen der openb. lagere school ontvingen via het Nederl. Jeugd Rode Kruis te Drachten de uitnodiging een deel van de vacantie in Friesland door te brengen. Als tegenprestatie zullen Frie se kinderen in Zeeland komen logeren. Toren gerestaureerd. De bij de ramp van de waters nood zo getroffen gemeente St. Maartensdijk zal binnenkort een geheel gerestaureerde toren met beiaard hebben. De Commissaris van de Konin gin in Zeeland heeft toegezegd deze week de beiaard officieel in gebruik te zullen Stellen. Aanbesteding zeedijk. Op 's lands kamer van het Waterschap Schouwen te Zierik- zee is aanbesteed het verzwaren van de zeedijk bij Borrendamme op Schouwen-Duiveland. Ingeschreven werd door dèr- tien aannemers. Hoogste in- sohrijfster was de firma Gebr. Van Oordt uit Werkendam met 1 950.000,laagste de firma Eliza Blok uit Rotterdam met 1.496.700,—. De begroting was 1.800.000, Directeur waterleiding Schouwen-Duiveland. De raad van beheer van de Waterleiding Mij. Schouwen- Duiveland heeft voor de functie van directeur van deze dienst op de voordracht geplaatst: 1. Ir. J. L. van Slooten te Leiden, be drijf s-ingenieur bij de N.V. Leid- se Duinwaterleidingmaatschappij, 2. Ir. B. W. Meiborg te Tilburg, ingenieur bij het bedrijf van pu blieke werken der gemeente Til burg; 3. Ir. W. J. Braun te Was senaar, research-ingenieur bij de woningdienst der gemeente Apel doorn. De benoeming zal morgen Zaterdagmiddag werden alhier de jaarlijkse in W. Z.-Vlaanderen traditioneel geworden brandweer wedstrijden gehouden, waaraan naast 11 West Zw.-Vlaamse corp sen 5 Belgische corpsen uit West- Vlaanderen deelnamen. Hoewel het wedstrijdelement niet geheel ontbreekt is de opzet van dit jaarlijks evenement in eerste in stantie het opvoeren van de pa raatheid van de corpsen. Om half twee werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden. De uit te voeren opdracht was, zo als wij reeds in een vorig num mer meldden, geheim gehouden. Slechts kort vóór het in actie komen van elk corps werd de op dracht aan de betrokken com mandant bekend gemaakt en had hij 2 minuten gelegenheid deze met zijn corpsleden te bespreken. Daarna klonk het sein tot uit rukken. Alle wedstrijden von den plaats op de boerderij van de heer P. de Meijer aan de z.g Noorddijk. Verondersteld werd dat het hooi in de hangar in brand stond. In de stallen achter de hangar bevind zich vee, dat in veiligheid gebracht moest wor den, zodat uitbreiding van de brand naar de stallen moest voor komen worden. De jury bestond uit de heren D. Luitwieler, cdt brandweer te Vlissingen, C. Vermeulen, cdt brandweer te Sluiskil, L. Hame link, cdt brandweer te Zaamslag, J. van As, brandweerdeskundige te Vlissingen en' een lid van het brandweercorps uit Brugge. Tijdens de wedstrijden gaf het brandweercorps uit Roesselaere Hei gestolen vliegtuig 12.) door PERCY KING. (Nadruk verboden.) Een aantal Sowjet-Russische vliegtuigen heeft boven particu liere tuinen in Hoeflein, nabij Wenen, een geel rookgordijn ge legd, zo heeft de Oostenrijkse po- fitie medegedeeld. Inmiddels worden de gele vlekken onder zocht, welke deze kunstmatige mist achtergelaten heeft. „U bent in gebreke gebleven mee te delen, waar u ons heen brengt", zei een koele klare stem. De stem van de Prinses met de grijze ogen. „U weet niet half, schone dame", verzekerde de Vuurtoren hoffe lijk, „hoe het me bezwaart, u dienaangaande in onkundigheid te moeten laten". De Matrone wrong de handen en begon te jammeren. „Geloof hem niet! Geloof hem niet! We zullen allemaal worden ver moord"! Haar stem sloeg over, schril en hysterisch. „Ja ver moord"! „Je doet vervelend, tante", be ripte de Vuurtoren. Hij gaf Eve Corbett een wenk. De stewardess kwam naar voren, nam op de leuning van de fauteuil plaats en trachtte de oude dame te kalme ren. Het was haar toevertrouwd; het gejammer hield weldra op. Fenture staarde somber naar buiten. Zijn geest overwoog onaf gebroken, of er enige kans be stond, de bandieten in de kajuit en die in de stuurinrichting te overrompelen. Meer dan één idee drong zich op, maar als hij ze onder de loupe nam, bleek het ene nog fantastischer dan het andere. Daarbij waren de Vuur toren en de Fat uiterst waak zaam; zij wensen niets aan het toeval over te laten. Het eind van Fenture's overleggingen was, dat niet één van de denkbeelden voor uitvoering in aanmerking kon komen. Zijn slapen bonsden pijnlijk, minder als nawerking van de slag, dan wel vanwege de vragen, welke hem bestormden en die hij niet in staat was te beantwoorden. Tenslotte gaf hij het nutteloos gepieker op. Zijn aandacht ging naar de reisgenoten. Voor twee hunner voelde hij oprechte bewondering: voor de Prinses en de million- naar. Het meisje had haar lectuur reeds enige tijd gestaakt; het was te donker in de kajuit om een regel te kunnen onderscheiden. Ze opende haar tasje, nam een appel en begon hem te schillen. De millionnair zat met de be nen over zijn fauteul; hij speel de met zijn horlogeketting, ter wijl zijn blik onderzoekend over de passagiers ging. Eve Corbett was er in geslaagd, de Matrone te kalmeren. Zij wilde zich naar haar afdeling begeven, toen de Vuurtoren haar weerhield en be val de lichten aan te draaien. Zo dra ze het had gedaan, bracht hij zijn linker pols omhoog en raad pleegde zijn horloge. Het werkte aanstekelijk op Fenture. Het zijne stond tien mi nuten over half zeven. De tijd schoot op; het toestel werd tegen zeven uur in New York verwacht. Het licht in de kajuit hinderde bij het naar buiten kijken; hij moest het gezicht tegen het raam drukken om iets te kunnen on derscheiden, en dat was nóg niet veel bijzonders. Een paar sterren flonkerden. Het leek Fenture, of de wolken onder hem niet langer zo zwaar waren, ook min der donker van kleur, hier en daar uiteengevaagd. „We naderen het eind", zei hij, de piloot op de schouder tikkend. „Dat denk je". Het antwoord werd in een snauw gegeven. „Sinds wanneer wordt Noord ge koerst, als je naar New York moet"? Fenture had aan geen richting gedacht, maar hij was het met de piloot eens: om New-York te bereiken, werd in geen geval Noord gekoerst. Het maakte hem ongerust. „Zijn we hoog"? vroeg hij na 'n ogenblik de weinig spraakzame Cummings. „Zes duizend voet op zijn minst. Ik möet er zelf ook een gooi naar doen. Maar dat we pal Noord vliegen, geef ik je op een briefje". Er viel een zwijgen. Algernon tuurde omlaag. Hoe hij zijn ogen inspande, nergens waren licht jes te zien. Geen wonder, als ze op de hoogte vlogen, door de pi loot geschat. Toch bleef hij zitten met het voorhoofd tegen de ruit; de koelte van het glas deed hem goed. Allengs minderde de bar stende hoofdpijn en klaarde het meer en meer in zijn hersenen op. Wat won hij er mee? Op de al lesbeheersende vraag, wat het doel van de bandieten was, moest hij het antwoord schuldig blijven. Zijn horloge wees nu kwart over zeven. Ze hadden al in New York moeten zijn. Langzaam zag hij de grote wijzer voortkruipen. Een beklemmend gevóel zei hem, dat elke minuut, die voorbij ging, het gevaar vergrootte. Doch hij kon er niet naar gissen van welke aard het gevaar was. De Prinses met de grijze ogen las weer. Ook de millionnair kort te de tijd met lectuur. Zij sche nen zich van wat om hen heen gebeurde niets aan te trekken. De strak gespannen stilte in de kajuit werd alleen onderbroken door het geluid van de motoren. Ze leken nu te daveren. Als er eens iets aan ging haperen! Al gernon schold zich voor een oud wijf; hij bezat minder courage dan het meisje. Indien het ver keerd afliep, zouden zij en de mil lionnair heel wat meer te ver liezen hebben dan hij. Die zelf- critiek bracht er de moed weer bij hem in. Hij wilde niet langer piekeren over dingen, die hij niet kende en waaraan hij niets kon veranderen als ze kwamen. Zich in een hoekje vleiend, sloot hij de ogen en dutte weldra in. Hij schrok wakker door de woeste uitval van Bryn Cum mings. „Grote goden", schreeuwde de piloot schor, terwijl hij opsprong. „Tien minuten over acht! Weten jullie wel, dat we op zijn aller hoogst tot half negen benzine hebben"? (Wordt vervolgd.) een demonstratie met een vol automatische autoladder, welke een stijghoogte had van 24 m. Adembenemend waren de toe ren, die de brandweerlieden op de ladder uitvoerden. De brand weer van Brugge gaf een demon stratie met een z.g. hoge- en lage- druk nevelwagen, terwijl zij ook demonstreerde met schuimblus- sers, welke voornamelijk gebruikt worden voor het bestrijden van benzinebranden, b.v. op vliegvel den en garages. Na afloop der wedstrijden bega ven de leden der deelnemende corpsen en genodigden zich naar café Willem Beukelszoon, waar 'n koffiemaaltijd werd gebruikt. Burgemeester Kostense zeide in zijn verwelkoming, dat het ge meentebestuur de aanwezigheid van de Belgische corpsen bijzon der op prijs stelde. Met genoegen had men kunnen constateren, dat dit brandweerfestijn in alle op zichten geslaagd was en aan het doel de paraatheid der corpsen op te voeren ten volle had be antwoord. Tot allen, die aan het welslagen hadden medegewerkt, richtte de burgemeester zijn dank, in het bijzonder dankte spr. de heer P. de Meijer, die toen het aanvanke lijk hiervoor bestemde terrein niet beschikbaar bleek, de ge meente, om in de termen te blij ven, uit de brand Bielp door zijn boerderij en weiden hiervoor be schikbaar te stellen. Het woord werd nog gevoerd door de heren Van Schendel, dis- tricts-insp. brandweerwezen voor Zeeland en Noord-Brabant, A. Geers, cdt brandweer te Brugge en inspecteur brandweerwezen in West-Vlaanderen, A. Schuit, voorzitter prov. Zeeuwse brand- weerbond, en door inspecteur Kortus. Hierna reikte burgemeester Kos tense de behaalde prijzen uit. Buitenlandse jongelui werken op Schouwen-Duiveland. Een 25-tal jongeren uit vrijwel alle Europese landen, Amerika en Israël zijn als onderdeel van de hulp aan het Nederlandse rampgebied Vrijdag aan het werk gegaan in de zwaar getroffen gemeente Kerkwerve op Schou wen-Duiveland. Voorlopig zullen de jongens en meisjes, in de leef tijd van 18 tot 25 jaar, het ha venhoofd teren, funderingen fa- breken en verder nodig herstel werk doen. De leiding van het kamp berust bij de heer P. Grahe, secretaris-generaal van het „Hilfswerk der Freunde", een in Hamburg gevestigd religieus gefundeerd hulpinstituut voor getroffen landen. De jongelui zullen zes weken in Nederland werken. Plannen voor schutsluis. Het gemeentebestuur van Zie- rikzee heeft aan het ingenieurs bureau Witteveen en Bos te De venter, opdracht gegeven de plannen bestekklaar te maken voor een schutsluis met sector deuren van twaalf meter breed. De sluis zal worden gebouwd in de havenmond. Zoals bekend is, besloot de raad van Zierikzee enige tijd geleden tot de bouw nadat van de minister van Ver keer en Waterstaat bericht was ontvangen dat hij instemde met de bouw van een keersluis. De hogere kosten voor de schutsluis komen nu voor rekening van het gemeentebestuur. TERNEUZEN Huwelijksaangiften: 8 Juli. Gus- taaf Pieter Ververs, 25 j., jm. en Johanna Adriana Maria van Beijs- terveldt, 25 j., jd. 14 Juli. Jan de Groot, 25 j., jm. en Jacomina Ro- jneijn, 23 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen: 12 Juli. Pieter Willem Hepdens, 22 j., jm. (won. te Breskens) en Elizabeth Adriana Vermeulen, 24 j„ jd. 14 Juli. Hendrik Coenraad Morée, 24 j., jm. (won. te Zwjjndrecht) en Maria Johanna Aangeenbrug, 24 j., jd. Geboorten: 10 Juli. Christina Edmonda Elsa, d. van Eduardus P. Velleman en Maria G. de Caluwé (won. te Sas van Gent). Anna Ma ria, d. van Jannis L. van Hoeve en Maria C. Haak. André Camiel Maria en Armand Eduard André, zonen van Andries H. W. van den Berg en Erna S. S. G. Tieleman (won. te Axel). 11 Juli. Cathari- nus Cornells, z. van Adriaan J. van Aken en Anna M. van der Gouwe. Franciscus Alphonsus Jo- sephus, z. v. Josephus F. de Brou wer en Julma Roelands (won. te Axel). 13 Juli. Alice Francisca, d. van Bernardus N. Rjjckaerd en José R. van Hecke (won. te Phi lippine). 14 Juli. Rosalie Cornelia, d. van Cornelis J. de Witte en Su- zanna Mielen. Hubertus Theodo- rus Henricus, z. van Jozef H. Kemper en Maria Beek. Overlijden: 7 Juli. Leyntje Kla- zina Maria Bliek, 77 j., geh. gew. met Barthel D. Koene. 8 Juli. Jo- han Willebrordus Eduard Feder- mann, 7 j., z. van Johann J. Fe- dermann en Germane M. van Rumste. ZAAMSLAG. Huwelijksaangiften. 9 Juni. Da vid Machielsen, 25 j., jm., en Ma ria Koekkoek, 22 j., jd. 11 Juni. Michiel de Visser, 24 j., jm. (won. te Axel) en Helena Dekker, 21 j., jd. 20 Juni. Marcus de Bokx, 24 j., jm. (won. te Brouwershaven) en Janna Elisabeth van Lange velde, 23 j„ jd. Huwelijksvoltrekkingen. 14 Juni. David Francois de Jonge, 27 j., jm. en Elizabeth Wilhelmina Kaijser, 21 j., jd. 30 Juni. Michiel de Visser, 24 j., jm. (won. te Axel) en Hele na Dekker, 21 j., jd. Geboorten. 9 Juni. Willem, z. van Jan Maarten de Pooter en Eliza beth Hamelink. 18 Juni. Johannes Marinus, z. van Louis Francois Houg en Zoetje Heijboer. Overleden. 2 Juni. Catharina Pie- ternella Tanneke Willemsen, 54 j., echtg. van Jan Izaak Kolijn. 11 Juni. Aaltje Hofman, 86 j., wed. van Jacobus Jansen. 13 Juni. Jo hanna van Driel, 72 j., echtg. van Pieter Mechielsen. Belgische corpsen. Beste bevelvoering: cdt brand weer Ingelmunster; le pr. beker corps Ingelmunster; le pr. me daille corps Ardooie; 2e pr. corps Rumbeke; 4e pr. Kortrijk en eveneens 4e pr. Tielt. Het corps van Avelghem deed buiten mededinging mede. Nederl. corpsen. Plaquette voor beste bevelvoe ring cdt brandweer Breskens. le pr. beker corps Sluis; le pr. medaille corps Breskens; 3e pr. corps Aardenburg; 3e pr. corPs Biervliet; 3e pr. corps Hoofd plaat; 3e pr. corps Retranche- men; 4e pr. verwierven de corp sen van Zuidzande, Oostburg, Waterlandkerkje, Groede en Cad- zand. Voor het vele voorbereidende werk ontving de cdt van de Bier- vlietse brandweer, de heer A. J. Lijbaart, een doos sigaren, ter wij mej. De Meijer een mooie plant en haar vader, de heer P. de Meijer, een sigarenpot werd aan geboden. Des avonds te 8 uur concerteer de de koninkl. Harmonie op de Markt in de muziektent, alsmede de accordeonver. Paolo Soprani uit Terneuzen. De kermisexploi tant Jansen kr'eeg vergunning als voorproefje van de a.s. ker mis, welke Zaterdag aanvangt, zijn draaimolen in bedrijf te stel len. Tot laat in de avond was het op de Markt druk. TERNEUZEN. Gevestigd: M. F. Schuttebelt Stamsnijder, O 28, van Borne; A. J. H. Bours, Schoolweg 15, van Westdorpe; L. F. Brekman, Kazer- nestr. 27, van Vlissingen; Wed. M. van DamBeulers, Lange Kerk straat 88, van Rotterdam; M. E. B. Moorthamer, Dokweg 21, van Oos terhout; W. de Rijk, Schoolweg 39, van Baarland; H. L. F. L. Ivens Steenkamplaan 63, van Middel burg; A. D. Baldee, Louisastraat (woonwagen), van Papendrecht; W. A. Versprille, W. de Zwijger- laan 3, van Dordrecht; C. Bakker, Burg. Geillstraat 33, van Axel. Vertrokken: J. B. Doorns, Korte Dijkstr. 5, naar België; C. P. de Waal, Noordstr. 1, naar Amster dam; G. F. E. P. de Vleesschau- wer, Nw. Kerkstr. 22, naar Bel gië; J. A. ,BollemanBareman, Koedijk 32, naar Axel; A. W. Het- tema, Dokweg 1, naar Sas van Gent; R. A. de Caluwé, le de Fe(j- terstr. 13, naar Rotterdam; F. J. Veltkamp, Rozenstr. 120, naar Naarden; J. Meertens, P 133, naar Hoek; W. Notebaart, Dijkstr. 54a, naar Nieuwvliet; B. M. I. van den Berghe, Nieuwe Kerkstr. 17, naar Sas van Gent; Th. C. Vlaander, Noordstraat 60, naar Goes; A. Goi, Oostkade 5, naar Italië; J. Koster, Burg. Geillstr. 19, naar Leeuwar den; N. T. G. MosPoppelbaum, Bernhardstraat 26, naar Rijswijk; P. Koeijvoets, Dr. Buijzestraat 7, naar Vlissingen; A. L. Cornelis- sens, Noordstraat 46, naar Hulst; M. C. Goossen, Hogendijk 13, naar Middelburg; S. Andriessen, W. de Zwijgerlaan 25, naar Rotterdam.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2