Mev Radiotoespraak President Eisenhower r. Sispera uit Tjecho-Slowakije op doorreis in ons land De toestand in Cassabianca Kardinaal Mindszenty vrijgelaten Zuidkoreaanse leger gereed voor de strijd Boelganin over de industrie Wetsontwerp Alg. Ouderdomsvoorziening De vooruitzichten voor de kolenmarkt WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 18 JULI 1955. 10e Jaargang No. 3510. sulons „tgbent' Cy p rus Vliegtuigongeluk in Mexico Franse patrouille in AIgerië in hinderlaag gevallen Rubberstichting in Delft wordt naar Indonesië overgebracht Negentien doden bij vliegtuigongeluk in de Verenigde Staten Doodvonnissen in Polen. Frans plan tot bijeenroeping van conferentie over atoomenergie Resolutie in Amerikaanse senaat over O.-Europa aangenomen Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Vergcihijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. President Eisenhower heeft Vrijdagavond in een radiotoe spraak verklaard met een zeer ernstig doel naar Genève te gaan. Dit doel, zo zei hij, is „samen met mijn collega's een poging te doen verandering te brengen in de geest, die gedu rende de afgelopen tien jaar de betrekkingen tussen alle regerin gen over de gehele wereld heeft gekarakteriseerd." De president verklaarde ver der, dat als in de verklaringen van de Russische premier Boel- ganin, eerder op de dag de op rechte wensen van de mannen in het Kremlin tot uitdrukking werden gebracht, er geen „moei lijkheden" zouden rijzen op de komende topconferentie te Ge nève tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Enkele problemen, waarvoor te Genève een oplossing zal moe- te worden gezocht, somde de president op als volgt: 1. De bewapening en de last, die door deze bewapening door de volken moet worden gedra gen. 2. De kwestie van „gevangen gehouden" staten. 3. Internationale inmenging in de interne aangelegenheden van vrije regeringen. Hierdoor zijn toestanden ontstaan, die heb ben geleid tot subversie, moei lijkheden en soms zelfs tot revo lutie. De president wees erop, dat zijn missie naar Genève de eer ste in haar soort is, die ooit werd ondernomen door een Ameri kaanse president. „Andere presi denten hebben zich buiten het grondgebied van de V. S. be geven als opperbevelhebbers, om deel te nemen aan een conferen tie om een einde aan een oorlog te maken", zo zei hij. Doch dit is de eerste maal dat een president van de Verenigde Staten zich naar het buitenland begeeft om zich met leiders van andere staten te verstaan op een conferentie, zoals die te Genève, voegde hij eraan toe. De president verklaarde, dat op vele conferenties in het ver leden te veel aandacht was be steed aan kleinigheden, inplaats van een poging te doen een sfeer en houding op te bouwen, die zou kunnen leiden tot overeenstem ming. De president wees erop, dat het nodig is ook het stand punt van de andere partij te kun nen zien. De president riep vervolgens op tot een gebedsdag op Zondag, 24 uur voor het begin van de conferentie te Genève. Hij zei beloofd te hebben op 24 Juli weer in de Verenigde Staten terug te zijn. Eisenhower duurde 15 minuten. Kort na zijn radiotoespraak vertrok de president per vlieg tuig naar Genève. Samen met de president reizen zijn vrouw, zijn zoon, majoor John Eisenho wer, en enkele persoonlijke ad viseurs. In Parijs werd de radiotoe spraak van de Amerikaanse pre sident ontvangen als een nieuwe reden voor vertrouwen in het slagen van de komende topcon ferentie, Officieel commentaar kon nog niet worden verkregen, doch diplomatieke waarnemers zeiden met verheugenis kennis te nemen van de grote mate van overeenstemming met betrek king tot de doelstellingen ,'an de conferentie tussen de Ameri kaanse en Russische staatshoof den. Ook in Bonn werd aan de hand van president Eisenhower's laat ste toespraak de verwachting uitgesproken, dat de topconfe rentie te Genève zal worden ge houden in een gunstiger sfee: dan enige andere conferentie sinds het einde van de tweede De toespraak van president wereldoorlog. kopper met het aporte cochet marfet [6 brouwerijstraat 9 lerneuzen j ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzor ging. depositair „lamgome"-dr. payot" -„yardley". 25 INDONESIË. Nederlanders uitgewezen. Tussen Januari en Juli van dit jaar zijn 25 Nederlanders, die werkzaam waren in Noord-Su matra, uitgewezen. Dit heeft het hoofd van het immigratie kantoor in Medan medegedeeld. Het zijn allen oud-militairen, die een verder verblijf in Indone sië is ontzegd op grond van het verlopen van hun vestigingsver gunning, het schuldig zijn aan wangedrag of op de overweging, dat zij niet langer worden be schouwd als onmisbare krachten. Velen van hen werkten op onder nemingen. 'Ook 6 Chinezen zijn in deze periode uitgewezen. TELEVISIE-REPORTAGE UIT GENÈVE. De directe reportage, welke hedenochtend door de Eurovisie van de bijeenkomst der grote vier in Genève zal worden gegeven, zal om 9.25 uur beginnen. De kijkers zullen getuigen kun nen zijn van de aankomst der staatslieden en anderen en ook van het eerste gedeelte der con ferentie. AUTOBUS IN RAVIJN GESTORT. Tijdens een storm is Zaterdag avond nabij Saint-Lauret de Cer- dans in Zuid-West Frankrijk een autobus in een 60-meter diep ra vijn gestort, waardoor 4 perso nen om het leven zijn gekomen en 29 gewond, onder wie 4 zwaar. Zondag zijn in Casablanca op nieuw gevechten uitgebroken. Het totale aantal doden van de laatste dagen is inmiddels door het vinden van de lijken van vijf Marokkanen tot 36 gestegen. Za terdag vielen in de Arabische wijk vijf doden en werden 47 perso nen gewond. Zondag werden twee Marokka nen gedood en één gewond toen een handgranaat in hun auto werd geworpen. Drie brandweer lieden en twee politiemannen werden Zondagochtend vroeg ge wond door ontploffende vaten benzine, die opgeslagen waren in één van de vier Europese winkels in de wijk Nieuw-Medina, die in brand waren gestoken. In de Europese wijk ging door brand een grote partij kurk ver loren. Later op de avond werd in de wijk Oud-Medina schieten ge hoord. Onmiddellijk werden tank-versterkingen naar dit ge bied gezonden. (De wijk Oud- Medina is het oudste Arabische deel van Casablanca, dat vlak bij de haven ligt. De Nieuwe Medina is een nieuwere Arabische wijk, die door de Europese wijk van de Oude Medina is gescheiden.) De militaire autoriteiten in Ca sablanca hebben de avondklok met twee uur vervroegd. Het ge- De regering van Cyprus heeft Vrijdag een nieuwe noodwet af gekondigd, op grond waarvan de gouverneur personen kan gevan gen zetten, die hij van terroris tische activiteit verdenkt. Deze maatregel is nodig omdat getuigen niets in het nadeel van terroristen willen zeggen uit vrees voor wraakneming. Tussen Acapulco en Oaxaca Mexico is Vrijdag een vliegtuig neergestort. Uit verklaringen van locale autoriteiten en leden van hulpploegen bleek, dat er 'n bom in het vliegtuig is ontploft. De directeur van de maatschap pij achtte het mogelijk, dat poli tieke motieven in het spel zijn, daar een zojuist gekozen afge vaardigde zich aan boord van 't vliegtuig bevond. Verder is ko men vast te staan, dat dp ramp aan 22 personen het leven heeft gekost. hele Arabische gebied is door tanks en militairen afgezet. De brandweer is bewapend met ge weren en machinegeweren en moet zich met steUn van infante rie en tanks een weg vechten naar brandende gebouwen. Een ziekenauto, die gewonden ver voerde, werd door een menigte ondersteboven gegooid en in brand gestoken. Marokkanen schoten vanaf 'n dak met een machinegeweer op brandweerlieden in de straat. Een lid van de brandweer werd hier door ernstig gewond. Op een an dere plaats werd door betogers met een „Molotof-cocktail" een brandweerauto in brand gesto ken. Van militaire zijde te Constan tine is Zaterdagavond verno men, dat acht Algerijnse solda ten en hun Franse commandant zijn gedood, toen een patrouille van twintig man, waarvan zij deel uitmaakten, in het Aures- gebergte in Algerije in een hin derlaag van de vogelvrijverklaar- den viel. De andere elf mannen worden vermist. De lijken van de negen geval lenen werden Zaterdag gevon den. Het Indonesische hoge com missariaat in Den Haag heeft Vrijdagmiddag bekendgemaakt, dat de Indonesische regering heeft besloten op korte termijn de werkzaamheden van de ruio- berstichting in Delft naar Indo nesië over te brengen. Naar wordt meegedeeld geschiedt de ze overbrenging om redenen van „organisatorische, technische, financiële en politieke aard". Een Convair-passagiersvlieg- tuig van de „Braniff Airways" is kort na het opstijgen op het vliegveld van Chicago neerge stort. Volgens de eerste berich ten zijn er 19 doden en 24 gewon den. Onder de gewonden bevindt zich personeel van het vliegveld. De Braniff luchtvaartmaat schappij heeft haar zetel in Texas en onderhoudt een net van lucht- verbindingen in Noord- en Zuid- Amerika. Volgens een bericht van radio- Warschau zijn Napoleon Robert Idzikowski en zijn broeder Wies- law ter dood veroordeeld op be schuldiging van spionnage voor de Amerikaanse en Britse ge heime dienst. Een derde beklaag de, Adam Stepien, heeft levens lange gevangenisstraf gekregen. Twee vrouwelijke leden van de spionnagegroep waarvan sprake zou zijn, zijn elk tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Franse regering overweegt de mogelijkheid van het bijeen roepen van een internationale conferentie over voorzorgsmaat regelen tegen eventuele schade lijke gevolgen van gebruikma king van atoomenergie op grote schaal, aldus is Donderdag in gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs vernomen. Het desbetreffende voorstel is van de leider van het Franse program voor atoomenergie, Gaston Palewski. De conferentie zou zich onder meer moeten bezighouden met de plaats waar en de wijze, waar op latoomcentralen dienen te worden gebouwd. Een an (er punt van bestudering zou de afvoer van radio-actieve afval stoffen moeten zijn. OVERSTROMINGEN IN BIHAR In het Noorden van de Indische staat Bihar hebben 6 millioen per sonen, als gevolg van overstro mingen, hun bezittingen verlo ren of zij staan op het punt dat te doen. Twee personen een vrouw en een kind zijn ver dronken. De 32-jarige mevr. Sispera, voor wie de Britse regering moeite heeft gedaan om haar van achter het ijzeren gordijn terug te laten keren naar het Britse vaderland, heeft Schiphol weer eens veranderd in een jachtende ongeordende massa mensen, die haar verdrongen en die op elkaar schouders klommen om niets te missen van het schouwspel. Als verrassing voor negen van de tien aanwezigen stond daar, toen het KLM-vliegtuig voor het platform stilhield, een gevluchte Tsjech, de heer Jaromir Chudy, een man die in Tsjecho Slowakije gevangen heeft gezeten met de vroegere Tsjechische echtgenoot van mevr. Sispera. Chudy en mevr. Sispera vielen elkaar in de armen bij het weerzien en wer den met een zuster van mevr. Sispera, samen met de drie kin deren, zo goed en zo kwaad als dat ging, door de marechaussee naar de zogenaamde witkam-.-r gebracht, waar ze gelegenheid kregen rustig met elkaar te pra ten. Dit tot grote ergernis van de vele vertegenwoordigers der Engelse pers, van wie er een on middellijk bij »de aankomst luid over het platform riep: „Mevr. Sispera, wanneer gaat y rnet Chudy trouwen?". Op die vraag gaf ze geen ant woord. Ook niet toen zij na een half uur samen met Chudy de wachtkamer binnentrad om de pers te woord te staan. Naar Engelse bladen Donderdag reeds meldden heeft mevr. Sispera In Tsjecho Slowakije, nadat zij wij- gelaten was, vriendschap geslo ten met Chudy, die met haar echtgenoot gevangen had gezeten doch vrij gelaten was. Chudy nam de wijk naar Duitsland en be pleitte van daar uit bij de Britse regering haar terugkeer naar Engeland. Die terugkeer heeft heel wat voeten in de aarde ge had. De Tsjechische regering be loofde haar, dat haar man in vrijheid zou worden gesteld (hij moet thans dwangarbeid verrich ten in uraniummijnen) wanneer zij zou willen afzien van haar wens naar Engeland terug te keren. Zij weigerde echter. De Tsjechische regering stem de echte!' tenslotte Donderdag in haar terugkeer toe. ste blad zo deed het gerucht „Ik wil slechts een paar vvoor- althans de ronde had zich Radio-Boedapest heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat kardinaal Mindszenty uit gevangenschap is ontslagen, aldus het Westduit- se persbureau D. P. A. Volgens de zender besloot het Hongaarse ministerie van Justitie tot vrijlating van de primaat op grond van zijn gevorderde leef tijd en omdat zijn gezondheids toestand te wensen over liet. De 63-jarige kardinaal werd in Februari 1949 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, be schuldigd van verraad, spionna ge en ongeoorloofde practijken met valuta's. Verder werd in de bekendma king van de Hongaarse radio ge zegd, dat de vergadering van Rooms-Katholieke bisschoppen een woonplaats voor de kardi naal zal aanwijzen. Hoewel het bericht van kardi naal Mindszenty's invrijheidsstel- ling met vreugde in kerkelijke kringen in Vaticaanstad is ont vangen, was men van oordeel, dat er nog geen conclusie kan worden getrokken uit het besluit van de Hongaarse regering. „Het kan heel goed zijn, dat de Hongaarse regering een gevan gene van dit soort meer schade lijk dan nuttig vond," aldus zei- de een gezaghebbende zegsman in Vaticaanstad. „Het is interes sant te zien of hij werkelijk is vrijgelaten of in halve gevangen schap verkeert, zoals de Zuid-Sla vische kardinaal Aloysius Stepi nac." SIMPLON ORIËNT SNELTREIN ONTSPOORD. In een tunnel tussen Mouchard en Pontarlier is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de Simplon- Oriënt-sneltrein (van Parijs naar Sofia) ontspoord. Er zouden een tiental personen zijn gewond, die echter geen van allen in levens gevaar verkeren. Kort na het ongeluk, dat om streeks middernacht gebeurde, reed een locomotief op het ande re spoor tegen een van de ont spoorde rijtuigen van de snel trein. ,De Zuidkoreaanse strijdkrach ten staan gereed om, bij een vervallingsverklaring van de Koreaanse wapenstilstand, de strijd tegen de communisten in het Noorden onverwijld te her vatten", aldus heeft de 37-jarige Zuidkoreaanse generaal Lee Hiong Koen, voorzitter der com missie van stafchefs, gezegd in een verklaring, uitgegeven na een geheime bijeenkomst der stafchefs. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben met grote ongerustheid kennis genomen van berichten uit de Ver. Staten, volgens welke De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen een reso lutie aangenomen, waarin de hoop tot uitdrukking wordt ge bracht, dat de volkeren van com munistisch Oost-Europa het zelf beschikkingsrecht zullen herwin nen. De resolutie, die werd inge diend door de leiders van de de mocratische en de republikein se fractie in de Senaat, slaat niet op het communisme in de Sow jet-Unie of de aanstaande confe rentie van de Grote Vier te Ge nève. De republikeinse fractieleider, Knowland, zeide echter, dat er maar één tirannieke macht in de huidige wereld is, namelijk de Sowjet-Unie. de Amerikaanse leiders een den zeggen", zei mevr. Sispera op Schiphol, toen zij in de wacht kamer was gekomen. „Ik ben dolblij terug te zijn in de vrije wereld en ik wil het Britse volk, het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Britse ambassade in Praag hartelijk danken voor de hulp die zij mij geboden hebben". Deze Engelse vrouw, die in d oorlog met de Tsjechische vlieger Sispera huwde en hem in 1946 naar zijn geboorteland volgde, zat zielsblij, opgetogen en bijna uit gelaten tussen de journalisten in. Zij lachte naar alle kanten en stak op verzoek van de fotogra fen haar twee vingers juichend in de lucht als V-teken. Toen men haar echter opnieuw vroeg of zij met Chudy in het huwelijk zou gaan treden weigerde zij een direct antwoord, waarop de En gelse verslaggevers onmiddellijk reageerden met de uitroep: „U bent nu in een vrij land. U zit niet meer achter het ijzeren gor dijn. U kunt hier gerust antwoor den." Maar mevr. Sispera keek eens naar Chudy, die op de ach tergrond bleef en ging er niet op in. Wél antwoordde zij op een vraag of het waar was zoals de Tsjechische regering blijkbaar heeft medegedeeld dat haar kinderen destijds van haar waren weggehaald, omdat Chudy ze slecht behandelde of dat zij ze verwaarloosde. „Complete onzin," zei ze, „een kletspraatje om als argument te dienen. Hoe zou ik mijn eigen kinderen kunnen ver waarlozen?" Op Schiphol was behalve Chu dy ook de zuster van mevr. Sis pera, mevr. Joey Oranicuk, die ook al met een buitenlander ge trouwd is, met een bos rode ro zen aanwezig. Om negen uur ver trokken mevr. Sispera, haar drie kinderen, Chudy, en haar zuster in een BEA lijnvliegtuig naar Londen. In het toestel wachtte haar geen rustige reis. Iedere beschikbare plaats was geboekt door Engelse verslaggevers, die de reis door de lucht met haar wilden meemaken, omdat iedere krant in Engeland bevreesd was voor de Daily Express. Dit laat- reeds in Tsjecho Slowakije van exclusieve intervieuws met mevr. Sispera verzekerd, ook bij haar aankomst in Londen. Hoe mach tig de Daily Express dan ook mag zijn, het blad kon de andere verslaggevers uit het vliegtuig toch niet weren. Een andere kwestie is of mevr. Sispera de verslaggevers veel zal vertellen. Op Schiphol zelfi kwam daar althans hiet veel van terecht. Premier Boelganin heeft, on langs tot het centrale comité van de partij gezegd, aldus radio- Moskou, dat de successen, die in alle takken van industrie zijn be haald, mogelijk waren „doordat onze partij consequent de stelling van Lenin heeft gevolgd om voor rang te geven aan de ontwikke ling van de zware industrie". „Het is belangrijk hier de na druk op te leggen", aldus de pre mier, „omdat, zoals bekend is, niet lang geleden in ons land economen r,aar voren kwamen die poogden te bewijzen, dat een versnelde ontwikkeling van de zware industrie niet meer nodig was". De productie van consumptie goederen in 1955 zou die van 1950 met 72 procent te boven gaan in plaats van de beoogde 65 procent. spoedige hereniging van Korea premier zei dat in een aantal onwaarschijnlijk achten". In de verklaring wordt ook de toespraak, die president Eisen hower voor het congres heeft gehouden en waarin hij zou h;b- ben verklaard dat te Genève niet over Aziatische aangelegen heden zou worden gesproken, „betreurd". takken van industrie ernstige te kortkomingen waren geconsta teerd wat betreft de invoering van tecnnische verbeteringen. De Sowjet-Unie zou dit jaar 33 millioen ton ruw ijzer. 45 mil lioen ton staal, 390 millioen ton steenkool, 70 millioen ton ruwe Het hoofdbestuur van de Ne derlandse bond voor Ouden van Dagen, heeft een buitengewone vergadering genou.den ter bespre king van het wetsontwerp alge mene ouderdomsverzekering. Het bestuur heeft alle respect voor het werk dat is verricht door de samenstellers van dit ontwerp en is ervan overtuigd, dat het bereikbare is nagestreefd. Niettemin blijven er nog wel enige wensen bestaan. De leef tijdsgrens voor pensioen is te hoog gesteld, en de uitkering is te laag om te voorzien in een normaal levensonderhoud, zo meent het bestuur. Kortng op de uitkering voor bepaalde personen als er niet voldoende premiën betaald zou zijn, acht het bestuur onaan vaardbaar. Beter ware het om tijdens de arbiedsperiode een extra premie te heffen, want van een matig pensioen een korting te heffen is niet aan te bevelen. Het bestuur is het niet eens met de maatregelen ten opzichte van de positie der vrouwelijke verzekerden in het algemeen. Wanneer de volle premie wordt geheven, dan moet ook het volle pensioen worden uitgekeeid. Ge lijke plichten, maar dan ook ge lijke rechten. Verboden moet worden om, als men met pensioen gaat, nog loon arbeid te verrichten. Aanbevolen wordt, de leeitijdsgrens voor pen sioen niet te hoog te stellen, dit rnet het oog op de mechanisatie in de bedrijven, welk het over bodig zal maken, meer personeel in dienst te houden dan noodza kelijk is. Men houde rekening met laagconjunctuur, aldus het bestuur. olie en 166 milliard triciteit produceren. KWU elec- BIJEENKOMST VAN DE MINISTERRAAD VAN DE E. G. K. S. GEOPEND. Zaterdagochtend omstreeks 10 uur is de bijeenkomst van de mi nisterraad van de Europese ge meenschap voor kolen en staal (E. G. K. S.), die onder leiding staat van minister Zijlstra geo pend. De ministerraad zal zich moe ten uitspreken over het plan om te komen tot een besparing van schroot door een groter gebruik van ruw ijzer in de hoogovens. Op de schroot-aankopen zou dan een heffing gelegd worden, waar van de opbrengst gedeeltelijk ten goede zou komen aan de staalfabrikanten, die er in sla gen hun schrootverbruik te ver minderen door een groter ver bruik van ruw ijzer in de hoog ovens. Verder zouden de gelden gebruikt worden voor subsidie ring van de schrootinvoer uit derde landen. De ministerraad zal tevens een beslissing moeten nemen ten aanzien van het voeren van on derhandelingen met Zwitserland en Oostenrijk over de uitbreiding van de rechtstreekse vervoersta- rieven tot die landen. VERKLARING VAN ADENAUER. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer heeft in de Bonds dag gezegd, dat West-Duitsland een Europees veiligheidsstelsel, berustend op de verdeling van Duitsland, niet kan aanvaarden. Een dergelijke regeling zou de verdeling van Duitsland voor on bepaalde tijd doen voortbestaan, iets wat het Duitse volk nooit zou aanvaarden. Deze verklaring werd door alle fracties met instemming begroet. DE BELGISCHE NATIONALE FEESTDAG. Belgische douanekantoren gesloten. Ter gelegenheid van de Belgi sche nationale feestdag op a.s. Boelganin criticeerde vooral de minister van Machinerieën en Donderdag zullen de Belgische Uitrusting, Peter Parjin, die, ambassade in Den Haag en de naar hij zei, graag een gemakke- consulaten te Amsterdam en Rot- lijk leven leidt en daardoor het terdam gesloten zijn, evenals alle staatsbelang verwaarloost. 1 Belgische douanekantoren. Gedusende een aantal bijeen komsten van de Economische Commissie voor Europa der Ver enigde Naties (E.C.E.), die te Ge nève aan steenkolen waren ge wijd, is gebleken, dat naar ver wacht de zich ontwikkelende schaarste op Europese kolen- markt van langere duur zal zijn en in zeker opzicht in het derde kwartaal van dit jaar nog ster ker merkbaar zal worden. Uit een gedetailleerd overzicht van de situatie bleek, dat op ba sis van de bestaande plannen de cokesproductie in dit kwartaal met ongeveer een half millioen ton bij de behoeften ten achter zal blijven. Dit tekort is gelijke lijk verdeeld over cokes der co- kesfabrieken en gascokes en de tekorten schijnen zich voor te doen met betrekking tot de in- voerlanden en zich te concentre ren op de landen, die niet bij de Europese gemeenschap voor ko len en staal zijn aangesloten. De sub-commissie voor de ko lenhandel van de E.C.E. heeft in bijzonderheden de voor export beschikbare vaste brandstof van de Oost- en de West-Europese landen vergeleken, alsmede de marktbehoeften voor het derde kwartaal van dit jaar. De expor teurs waren bereid voor zover mogelijk in de behoeften van de importlanden te voorzien. In sommige gevallen ontstonden echter in het bijzonder ten aan zien van cokes ernstige moeilijk heden en het was niet mogelijk alle importeurs te bevredigen. In andere gevallen bleek het mogelijk tijdens de bijeenkomst tot overeenstemming te komen. Waar dit niet mogelijk was werd de regeling van de verschillen overgelaten aan tweezijdige on derhandelingen tussen de betrok ken partijen. Een andere aanwijzing voor de omvang van het tekort aan vaste brandstof in Europa vormt de omvang van de invoer door Europese landen van Amerikaan se kolen. In Mei 1955 hebben Europese landen zonder Joego slavië 1.614.000 metrieke ton kolen uit de Verenigde Staten in- voerd, tegen 712.000 ton in Mei 1954. De omvang van de invoer uit Amerika van vaste brand stoffen door deze landen was in de periode van Juni 1954 tot en met Mei 1955 11.934.000 ton groot tegen 6.940.000 ton in de over eenkomstige periode één jaar tevoren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Warm weer. Zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. v.m. n.m. Breskens 1.11 1.36 Terneuzen 1.46 2.11 Hansweert 2.26 2.51 Walsoorden 2.36 3.01 DINSDAG 19 JULI. ZON MAAN op onder op onder Juli 19 4.43 20.52 4.41 20.36 20 4.44 20.51 6.06 21.03 21 4.46 20.50 7.30 21.25

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1