Het voorspel van Genève Persconferentie van Boelganin REACTIES WEERSVERWACHTING President Peron afgetreden partijleider ais Fransen demonstreren te Casablanca ZON- ei MAANSTANDEN De melaatsheid Geen Salk-serum Groot-Brittannië in WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Prins en Prinsessen naar Engeland Duinkerkense tankboot gestrand Spanning moet plaats maken voor wederzijds vertrouwen Bomaanslagen Het onderzoek naar communisme in de Verenigde Staten Voorstel tot Grondwetsherziening Mevrouw Mamie Geneva Eisenhower naar Genève Koning Haakon blijft vooruit gaan Argentinië De Etna werkt bijna niet meer Bomaanslag in Schouwburg te Saigon Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZATERDAG 16 JULI 1955. 10e Jaargang No. 3509. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ctminimuze advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—l iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, oi: Aésm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 sta. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 wax. Het is vooral de voorbereiding voor Genève, die de staatslieden in de afgelopen week bezig heeft gehouden. Eisenhower is voor het congres verschenen en heeft dui delijk tot uitdrukking gebracht, dat hij elke gelegenheid, die Ge nève biedt tot ontspanning, zal aangrijpen, maar ook zulks om da instemming van de recht se republikeinen te verkrijgen dat hij geen concessies zal doen, waartegenover geen reële tegen- concessies staan. Kroestsjef en Boelganin heb ben op het gebruikelijke feest op de Amerikaanse ambassade op de vrijheidsdag 4 Juli overluid woorden gesproken, die opnieuw bedoeld zijn om de oprechtheid van de vredeswil van de Sowjet- Unie te tonen. Wij gaan niet naar Genève uit vrees of daartoe ge dwongen door innerlijke of uiter lijke omstandigheden, heeft Boel ganin gezegd, zulks vermoedelijk in verband met een paar minder gelukkige uitlatingen van Dulles, die door Eisenhower's rechtzet ting in het congres nog wat meer -markant naar voren traden. Eisenhower daarentegen heeft, gelijk Eden in het parlement, zijn programma vrijwel blootgelegd; de eerste wil vooral aansturen op Duitse hereniging, terwijl Eden een nieuw plan voor Euro pese veiligheid heeft ontwikkeld, waarvan in het algemeen wordt aangenomen, dat, zouden de Rus sen bereid zijn tot vrije verkie zingen, voor de Westelijken de mogelijkheid zou bestaan om OosUDuitsland tot geneutrali seerd gebied te maken. Hoe of dit intussen moet geschieden, in dien inderdaad West- en Oost- Duitsland worden verenigd, lijkt nog niet duidelijk. De hele opzet van het optreden van Kroestsjef en Boelganin deed wat dramatisch aan, in elk geval spectaculair; daarentegen hebben democratische staten als de Westelijke grote drie nu een maal weinig tegenweer. Toch vraagt men zich af of in de da gen, onmiddellijk aan Genève voorafgaande, niet wat al te veel het initiatief, althans voor het uiterlijk, aan de Russen is gela ten. EINSTEIN'S OPROEP. Het blijkt, dat Einstein kolt voor zijn dood werkte aan een op roep om de wereld te overtuigen van het gevaar van de atoomwa penen. Het daartoe door hem ont worpen schrijven van negen ge leerden, gericht tot de staatslie-" den van beide kanten, is nu door prof. Russell openbaar gemaakt. Het is uiteraard een stuk van betekenis, omdat hier de grootste geleerden op natuurwetenschap pelijk gebied de wereld voorhou den, wat haar te wachten staat bij het gebruik van atoombom men. Het gebeurt in uitdrukkin gen, waarbij pathetiek zovet! mogelijk is vermeden, maar waarbij met de voorgelegde vraag: zullen wij een einde ma ken aan het menselijk ras of moet de mensheid de oorlog af zweren, het kernpunt niet is ge raakt. Geheel de wereld weet, wat de gevolgen van A- en H bom kun nen zijn; weet ook, dank zij de grote openhartigheid van Eiser hower, dat controle op het bezit van deze bommen practisch niet is uit te oefenen. De wereld is overtuigd van de vernietigende kracht van een nieuwe oorlog, maar de Westelijke wereld staat voor de moeilijkheid, dat zij de bijna dagelijkse bewijzen in han den heeft, dat evenmin als men op de beloften van Hitier kon bouwen, men dit tot dusver kan op die van Moskou. Daarom gaat het, dus om het scheppen van waarborgen, die op woorden noodzakelijke daden doen volger. Einstein zelf heeft, toen door het massaal optreden van de as de vrijheid van geheel de wereld in gevaar werd gebracht, niet ge aarzeld zijn medewerking aan de atoombom te verlenen. Het is maar de vraag hoe men de zaak ziet en of men niet, gelijk de ach tereenvolgende chefs van de N.A.T.O. doen, vreest, dat indier z.g. werkelijke ontspanning zal worden bereikt, ook de neiging tot krachtsinspanning in het Westen zal verslappen. Eisenhower heeft dit zelf in het congres ondervonden, waar hij alle krachten moest inspannen om de verlenging van de mi. tie wet er door te krijgen. NEHROE'S REIS. Inmiddels reist premier Nehroe de wereld rond. Hij is in Moskou uiteraard enthousiast ontvangen hij heeft Tito bezocht, en heeft er gesproken in het parlement. Tito en Nehroe zijn nu op het oorlogspad om Peking als lid van de Verenigde Naties te doen aan vaarden, hetgeen grote moeilijk heden met Amerika zal opleve ren. Nu luiden de laatste berich ten uit Belgrado, dat Tito en de Joegoslavische regeerders een bedenkelijke mate van zei lover schatting tonen. Het gaat er lang zamerhand op gelijken, alsof aan Nehroe en Tito en zo straks wel licht ook aan Mao Tse Toeng de leiding van het wereldpolitiek moet worden overgelaten. Het ziet er in de landen, die zij vertegenwoordigen toch nog wi naar uit, dat daar ook enig werk is te doen. Straatsburg was in de afgelo pen week in volle actie. Eerst kwamen de ministers van de Oosteuropese migranten er bijeen en drongen aan op waarborgen voor hun volken. Daarna verga derden de ministers van Buiten landse Zaken van de West-Euro pese Unie, die een nieuw veilig heidsplan ontwierp. En vervol gens kwam de Raad van Europa bijeen, die verdere Europese ir tegratie warm heeft aanbevolen; harerzijds dringende wensen voor Genève heeft uitgesproken en zelfs de mogelijkheid aanwezig rekent, dat de Raad van Europa met Joegoslavië zou kunnen wor- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. VRIJ ZONNIG. In de ochtend mist of laaghan gende bewolking en overwegend droog weer. Later op de dag over het algemeen vrij zonnig. Lagere temperaturen dan gisteren. Zwak ke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. den uitgebreid. Dat Tito's land lid zal worden, lijkt niet juist, maar er is de mogelijkheid van geassocieerd lid en er is ook de mogelijkheid van het zenden van waarnemers. Tito's zelfbewustzijn zal door deze poging niet worden vermin derd. DE VRIJWILLIGERS WET. In Duitsland schiet de arbeid voor de vrijwilligerswet in de betrokken commissieën vrij goed op en men acht het niet uitgeslo ten, dat zij voor het reces zal zijn aangenomen, zij het ook sterk gewijzigd. Er is een nieuwe ontmoeting geweest tussen Adenauer en Ollenhauer, over welke resulta ten beiden het stilzwijgen bewa ren. De bondsdag staat boven dien voor een .beslissing over de kieswet, die zo straks, in 1957, van belang kan zijn voor de re sultaten. Het Saar-parlement is bezig het ontwerp voor de volksstem ming te behandelen, dat vermoe delijk zal worden aangenomen. De bomaanslag op de Slowaakse emigrantenleider Cernat in Mün- chen heeft de aandacht geves tigd op de vele Oosteuropese emigranten, naar Beieren uitge weken, waar naar de cijfers te oordelen 40.000 emigranten in 80 organisaties zijn verenigd, die meer onderling krijg voeren dan met elkander ten bate van de vrijheid van hun land werken. Gezien de nieuwe moeilijkhe den, die de opstandelingen in Algiers veroorzaakten, heeft de Franse Kamer bijkans spontaan van de behandeling van alle Noordafrikaanse interpellaties afgezien. In de daardoor rustige atmosfeer is de overeenkomst tussen Frankrijk en Tunis door het Franse parlement bekrach tigd, waardoor wellicht de ioe- stand in Noord-Afrika, zeker in Tunis, zal verbeteren. Daartegen over ziet het er in Indo-China, nu in het bijzonder in Laos, weer bedenkelijk uit. Nehroe pleegde ook daarover overleg met Eden bij zijn bezoek te Londen. Terwijl Italië zich in het bezit van een nieuwe regering onder Segni mag verheugen, die de oude vier coalitiegenoten omvat en aan welke een kans wordt ge geven tot de volgende verkie zingen. doet Peron krachtige po gingen tot herstel van de vrede binnenslands. De beide uitgewezen prelaten zullen, nadat zij het Eucharis tisch Congres te Rio de Janeiro hebben bezocht, naar hun land terugkeren en Peron belooft ver zoeningsgezindheid. Maar de radicalen, zijn tegenstanders, ge loven niet veel van zijn reële ge voelens, en (blijven tp hun hoede. VAN DER MANDERE. Prins Bernhard zal Zaterdag met de oudste twee prinsessen voor enkele dagen naar Enge land vertrekken om een deel van het officiële internationale concours hippique in Londen bij te wonen. De Prins zal tevens besprekingen voeren ter voorbe reiding van een derde onder zijn voorzitterschap te houden inter nationale conferentie. Prinses Margriet maakt de reis mede en zal enkele dagen bij een v:ien- dinnetje buiten Londen gaan lo geren. Het Brits schip „Papanui" heeft Vrijdagmiddag gemeld, de tanker nummer 19 uit Duinker ken te hebben waargenomen, die bij de westelijke Goodwin-boei (aan de noordelijke ingang van het Kanaal) is gestrand en naar bakboort overhelt. Maarschalk Boelganin, de In tegenwoordigheid van de Sowjetrussischo premier, heetf leider der Sowjetrussische com- Vrijdag op een persconferentie munistische partij, Chroesjtsjef, gezegd, dat de Sowjet-Unie alle minister van Buitenlandse Za- moeite zal doen om een „gemeen schappelijke taal" met het Wes ten op de conferentie van leiders der grote vier te Genève te vin den. In een verklaring tegenover verslaggevers in het Kremlin, drong Boelganin er op aan, dat de vier grote mogendheden on opgeloste internationale vraag stukken „geduldig en oprecht" aan een ronde tafel zuilen be spreken. Dit is de eerste persconferen tie die ooit in het Kremlin is ge houden en de eerste van een Rus sisch regeringshoofd. ZONDAG 17 JULI. v.m. n.m. Breskens 11.25 11.44 Terneuzen 12.19 Hansweert 0.40 12.59 Walsoorden 0.50 1.09 MAANDAG 18 JULI. v.m. n.m. Breskens 0.13 12.44 Terneuzen 0.48 1.19 Hansweert 1.28 1.59 Walsoorden 1.38 2.09 ZON MAAN op onder op onder Juli 16 4.40 20.55 1.09 18.17 17 4.41 20.54 2.07 19.16 18 4.42 20.53 3.20 20.02 19 4.43 20.52 4.41 20.36 20 4.44 20.51 6.06 21.03 21 4.46 20.50 7.30 21.25 Na de twee jongste, te Casa blanca gepleegde terroristische aanslagen, hebben Europese in woners van deze stad gedemon streerd. De betogers trokken door de Europese wijken, er bij winke liers en caféhouders op aandrin gend hun zaken te sluiten. Een bus met Marokkaanse passa giers werd aangevallen, waarbij twee der inzittenden werden ge wond. Politie en militairen bezetten strategische punten in de stad en bewaakten de toegangen, tot het door Marokkanen bewoon de gedeelte van Casablanca. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben zich te Casablan ca voortdurend wanordelijkhe den voorgedaan. Verscheidene grote Marokkaanse winkels zijn ïn brand gestoken, terwijl ande re zaken werden geplunderd. Alle verloven van in het gebied van Casablanca gelegerde mili tairen zijn ingetrokken. Vlakbij de ingangen tot de stad wor len troepenversterkingen in gereed hied gehouden. In het begin van de middag is het Vrijdag tot een botsing ge komen tussen betogers en poli tiemannen. Toen de betogers, ongeveer 2000 in totaal, bestuurs gebouwen wilden omsingelen, greep de politie met traangas- bommen in. De menigte verzet te zich door voertuigen van de politie en de gendarmerie met stenen te bekogelen. Verder hebben de betogers een passerende Marokkaanse wielrij der mishandeld en zijn fiets ver nield. Ook in andere delen van Marokko /Zijn aanslagen ge pleegd. In Rabbat werd een Marokkaanse koopman door een revolverschot ernstig gewond, terwijl te Fez drie Marokkaanse kinderen, twee meisjes en een jongetje, ernstig werden ge wond door het ontploffen van 'n bom in een badinrichting. Als door een wonder bleven dertig vrouwen, die zich in een naburig badvertrek bevonden, ongedeerd. Een andere bom werd voor het huis van een Marokkaanse poli tiefunctionaris te Fez tot ont ploffing gebracht. Hierbij vielen geen slachtoffers. Sluiting der Europees zaken. Vrijdag, te elf uur plaatselijke tijd, waren alle Europese zaken te Casablanca gesloten. Jonge Fransen deelden pamfletten rond, waarin Vrijdag tot een dag van rouw werd geproclameerd voor de slachtoffers van de Don derdag j.l. door Marokkaanse nationalisten gepleegde terro ristische aanslagen. Voorts worden de Franse auto riteiten hierin gewaarschuwd, zich niet op de begrafenissen der vermoorden te vertonen, daar zij anders gestenigd zullen werden. Ook wordt in de pamfletten opgeroepen tot voortzetting der betogingen op Vrijdagmiddag. De Argentijnse president, ge neraal Peron, is afgetreden als leider van zijn partij, aldus is Vrijdag uit Buenos Aires verno- Peron zeide dit tot congresle den, die door hem werden ont vangen. Hij voegde er aan toe, dat hij president over geheel Ar gentinië zal blijven. De president zeide verder, dat Argentinië op het punt staat een nieuw stadium binnen te treden, waarin er politieke vrijheid voor alle groeperingen en persvrijheid zullen zijn. De leiding van de partij wordt overgedragen aan partij-autori teiten, aldus Peron. De Rooms-Katholieke kerk in Argentinië heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat op de plaats van het door brand verwoeste aarts bisschoppelijke paleis te Buenos Aires een gebouw van tien ver diepingen zal worden gehouden. Volgens kerkelijke autoriteiten zal het gebouw dienen tot aarts bisschoppelijk paleis, en zetel van de Katholieke actie en ande re Rooms-Katholieke organisa ties. Een redacteur van de „New York Times", een zekere Meivin A. Barnett, is door zijn directie ontslagen enige uren nadat hij had geweigerd voor een senaats subcommissie voor de binnen landse veiligheid te verklaren of hij ooit communist geweest is. Wel had Barnett onder ede ver klaard, dat hij in de afgelopen tien jaar geen communist is ge weest. Winston M. Burdett, een radio- en televisiecommentator had 14 dagen gêleden voor de subcom missie verklaard, dat hij Barnett en nog elf journalisten van de „Brooklyn Eagle", een blad dat niet meer bestaat, in de jaren 1937'40, toen hij communist was, als mede-communisten had gekend. Een andere van deze door Bur dett genoemde journalisten ver klaarde voor de subcommissie, dat hij nu geen communist is en dat hij het in de afgelopen twaalf jaar ook niet is geweest. Op de vraag of hij had behoord tot een communistische cel bij de vroe gere „Brooklyn Eagle" wilde hij geen antwoord geven. De Argentijnse president deel de mede, dat hij zich niet candi- daat zal stellen voor een derde ambstermijn als president. Vol gens de grondwet moeten in 1958 presidentsverkiezingen worden gehouden. Waarnemers te Bue nos Aires verwachten ze echter veel eerder. Ook zal de uitzonderingstoe stand die sedert een mislukte militaire staatsgreep in Septem ber 1951 van kracht is, worden opgeheven. Krachtens de huidi ge reglementen mag de politie mensen voor onbepaalde tijd in hechtenis houden. ken, Molotof, minister van Defensie maarschalk Zjoekof en ue onderminister van Buiten landse Zaken Gromyko, zeide premier Boelganin, dat het ge schil tussen het kapitalisme en het socialisme niet opgelost kon worden door geweld met behulp een oorlog. Het Oosten en het Westen zouden hun stand punten moeten bewijzen door „vreedzame economische wed ijver". De Sowjet-Unie beschouwt het volgens premier Boelganin, als haar „heilige plicht", alle pogin gen aan te wenden om de huidi ge spanning te vervangen door een sfeer van vertrouwen, we derzijds begrip en zakelijke sa menwerking. „Wij hopen, dat dit ook zal worden gedaan door de andere deelnemers aan dc conferentie". Voortgaande zeide Boelganin, dat de Sowjet-Unie nimmer het plan heeft gehad om iemand aan te vallen. „Doch met het oog1 op de oorlogsvoorbereidin gen van andere staten, moeten de" zou zijn. „Hef. is onze vaste overtuiging, dat dit uitvoerbaar is. De volkeren van Europa kun nen in vrede en vriendschap le ven zonder vrees voor elkaar te koesteren". Hij voegde er asn toe: „Er zijn vele strijdvragen in de wereld. Dit zal ook ïn de toekomst zo zijn. Zo is het leven nu eenmaal. Doch wij kunnen en moeten deze kwestie geduldig en oprecht aan een ronde tafel bespreken en er een vreedzame oplossing voor vinden. Het zou naïef zijn, te menen, dat wij op deze conferentie (van Genève) al de ingewikkelde internationa le kwesties tot een oplossing kunnen brengen. Maar als de deelnemers aan de conferentie goede wil tonen en ernstig stre ven naar het bereiken van ovtr- eenstemnrrng, zullen wij onge twijfeld een gemeenschappelijke taal kunnen vinden en de echte weg kunnen aangeven voor een bruikbare oplossing van de be langrijke vraagstukken waarvan de vrede en het welzijn der vol keren afhangt". Maarschalk Boelganin, die werd geflankeerd door de ande re leden van de Sowjetrussische delegatie naar Genève, sprak rustig en met nadruk. Tot de buitenlandse en Russische jour nalisten zeide hij, dat de perscon ferentie was belegd opdat zij, „van wie zoveel afhangt wat be- treft het verslaan van intematic- wij wel maatregelen nemen om nale conferenties", :1e Sowjet- de veiligheid van ons land te verzekeren. Wij hebben een jegcr en naar onze mening een zeer goed leger, uitgerust met alle nodige technische voorzienin- gen"' Maarschalk Boelganin sprak opnieuw het geloof van de Sow jet-Unie uit in de waarde van 'n stelsel van collectieve veiligheid in Europa, dat „een grote over winning ten gunste van de vre- De Regering heeft Donderdag bij de Tweede Kamer enige voor stellen tot het in overweging ne men van grondwetsherziening aanhangig gemaakt. Deze voorstellen betreffen on dermeer de uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden tot 150 en der Eerste Kamer tot 75, een wijziging in de bepaling be treffende de provinciën, het pen sioen voor aftredende leden der Tweede Kamer en de kostenver goeding voor de leden der Eer ste Kamer. russische zienswijze juist zouden weergeven. Maarschalk Boelganin gaf de verslaggevers geen kans, vragen te stellen, nadat hij zijn verkla ring, die in het Engels werd ver taald, had afgelegd. Hij beëin digde deze met de woorden: „Dank u heren". Daarna stond hij op en ging heen, vergezeld door de andere leden van de Russische delegatie. Diplomatieke kringen in Lon den hebben met belangstelling opgemerkt, dat premier Boelga nin van de Sowjet-Unie op zijn persconferentie in het Kremlin de nadruk heeft gelegd op de noodzaak van een Europees veiligheidsstelsel. Men gelooft, dat Engeland thans bereid is de kwestie van de Europese veilig heid met die van Duitslands her eniging te bespreken. Er is ook algemene instemming in Londen met de verklaring van Boelganin, dat het niet onmid dellijk binnen het bereik van de In het „Lancet" laatste nummer van schrijft sir Leonard Rogers, die veertig jaar geleden een sindsdien met succes toege past geneesmiddel tegen melaats heid ontdekte, dat deze ziekte, wanneer het nodige geld en per soneel daarvoor beschikbaar is, geleidelijk aan teruggedrongen en misschien uitgeroeid zou kun nen worden. Sir Leonard wijst er op, dat niet alle lepralijders besmettelijk zijn, doch slechts ongeveer één-vijfde van hun aan tal. Het grootste besmettingsge vaar bestaat in de beginperiode van de ziekte, wanneer de symp tomen nog niet zo duidelijk aan de dag treden. Het gebruik om patiënten in reeds gevorderde staat van ziek te te isoleren wordt daarom door sir Leonard nutteloos, zo niet ge vaarlijk genoemd, daar sommi gen door vrees voor uitstoting uit de gemeenschap hun ziekte verborgen houden in de tijd, dat zij het meeste gevaar voor an deren opleveren. Daar komt bij, staatslieden te Genève ligt, om een oplossing te vinden voor alle problemen die Oost en West ver deeld houden. In Parijs is de rede van Boel ganin over het algemeen goea ontvangen. Van bijzonder be lang wordt in kringen, die ir. nauwe betrekking staan tot het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, de passage ge acht, waarin gezegd wordt, dat het naïef zou zijn te denken, dat de conferentie alle internationa le vraagstukken kan afdoen. Diplomaten in Washington hebben verklaard, dat verschei dene gedeelten van Boelgamns zerkiaring bijna geheel zijn te rijmen met soortgelijke verkla ringen van president Eisenho wer en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, op kortgeleden gehouden pers conferenties. dat de thans mogelijke behande lingen juist in de begin-periode het beste resultaat kunnen heb ben, bij tijdelijke afzondering. Wanneer een patiënt in behan deling is genomen, dienen dege nen, met wie hij in nauw contact is geweest, gedurende twee jaren onder controle te worden gehou den. Dit is in de practijk 'n reus achtige taak, aldus sir Leonhard, want in Nigeria alleen reeds bijv. vrouw Eisenhower naar echtge noot naar Geneve zou begelei- Toen de journalisten in Was hington de mededeling, dat me- De Britse raad voor medisch onderzoek heeft zijn voorgeno men proefneming met het Ameri kaanse Salk-serum tegen kinder verlamming afgelast, aldus is Vrijdag te Londen bekendge maakt door het hoofd van de af deling laboratoria van de dienst voor volksgezondheid, dr. Wil son. Vorige maand had het mi nisterie van volksgezondheid ge last de proeven uit te stellen. Wilson zeide, dat waarschijn lijk bij 60 tot 70 van de 100 Ame rikaanse kinderen, die tot de 5.000.000 ingeënte behoren en toch kinderverlamming hebben gekregen, de ziekte een direct van de inenting is. Dit was, zo zeide Wilson, een schok voor de wereld, maar voor ingewijden kwam het niet hele maal als een verrassing. „Er zijn vele dingen aan dit serum, waar wij niet van hou den", aldus Wilson. Eén van de grote moeilijkheden is weten schappelijke zekerheid te verwer ven over het feit of een stof als formaldehyde bacterieën of vi russen kan vernietigen. Hij sprak de hoop uit, dat het Salk-serum zonadig gewijzigd kan worden, dat zeer schadelijke eigenschap pen plaats maken voor minder gevaarlijke. zijn naar schatting ongeveer 100.000 gevallen van melaats heid in het besmettelijke stadium en ongeveer 60.000 gevallen on der behandeling. Koning Haakon van Noorwe gen, die met een gebroken dij been in een ziekenhuis van Oslo is opgenomen, blijft goed voor uit gaan, aldus een mededeling van de behandelende dokters. Een met behulp van X-stralen gemaakte foto heeft aangetoond dat de gebroken beenderen in een goede positie zitten en dat zich op de plaats van de breuk nieuw been begint te vormen. Drie R.K.-geestelijken, die in Mei in Buenos Aires werden ge arresteerd wegens het organise ren van een net voor het ver spreiden van pamfletten en het schrijven van een „open brief aan president Peron" zijn Vrij dag vrijgelaten. De uitbarsting op kleine schaal van de vulkaan Etna, op Sicilië, die eind Juni j.l. begon, is thans bijna geheel tot stilstand geko men. den, bestudeerden, werden zij ge troffen door haar tweede voor naam, welke het Engelse aequi- valent is voor de plaatsnaam Genève, namelijk Geneva. Iemand van het Witte Huis, die desgevraagd inlichtingen ging inwinnen, kwam terug met de volgende verklaring: „Hij is meegedeeld, dat mevr. Eisenho wers moeder, mevr. Elvira Doud, het heerlijk vond om met haar gezin achter het familietehuis in Boone (Iowa) te zitten en het oude liedje te zingen: „Oh, love ly lake Geneva" (O, heerlijk meer van Genève). Zij vond het lied en de naam Geneva zó aardig, dat zij haar dochter zo noemde". Mevrouw Eisenhowers eerste voornaam luidt Mamie. Een Zuidvietnamese militair heeft een bom geworpen op het toneel van een schouwburg in Dakao, een voorstad van Saigon, waardoor drie toneelspelers wer den gewond. De dader werd, toen hij poog de te vluchten, door de politie doodgeschoten. Uit het politie-onderzoek is ge bleken, dat het hier een wraak neming betreft. De politie had enkeele dagen geleden 90 Zuid vietnamese militairen uit de schouwburg gezet, omdat zij geen toegangsprijzen hadden be taald. De aanslagpleger was één der verwijderde 90 militairen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1