Binnenlands nieuws DE WOLF EN DE HAVIK RADIO? Goederentrein ontspoord op oprit Moerdijkbrug van Belgische regering wenst loon- en prijspolitiek te handhaven De schoolstrijd in de Belgische Senaat W at brengt de Treinverkeer weer normaal Tankschip door explosie nagenoeg vernield De gevolgen van de i Antwerpse staking mooo ton. Beroep van Japanse socialistische partijen op „Grote Vier' VECHTPARTIJ IN ROTTERDAMS CAFE. Stewardess nooit van Uw leven smaakte een Virginia 20 lekker. Ga zachter, maar ook geuriger roken Neem direct een pakje Stewardess! A. V. R. O.-voorzitter Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford overleden Ho Tsji Minh te Moskou .viarjjj In de nacht van Woensdag op Donderdag om vijl minuten over één is op de Noordelijke oprit van de Moerdijkbrug aan de Zuid hollandse kant een aanrijding tussen twee goederentreinen voorgevallen. Een dertigtal wa gons is Uit de rails gelopen. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het ongeval heelt aanzienlijke materiële schade veroorzaakt, doch er deden zich geen ernsti ge persoonlijke ongevallen voor. De oorzaak van het ongeluk moet in de eerste plaats wordën gezocht in de dichte mist. Op de plaats waar het dubbelspoor van Donderdagochtend is in een tankschip van 100 ton, eigendom van de Benzine en Petroleum handel Mij, dat op de werf van de coöperatieve scheepsbouw- verenigïng „Vooruit U.A." te Zaandam lag, een explosie ont staan dit tot ver in de omtrek was te horen. Onmiddellijk daar na sloegen meters hoge vlammen uit het schip, tengevolge waar van dit zo heet werd dat de gangboorden een meter uit el kaar kwamen te staan. Enige arbeiders, die onder het schip aan het werk waren, kwamen wit van schrik doch ongedeerd naar boven. Twee anderen had den juist de machinekamer ver laten. De brandweer pakte het vuur met zeven stralen aan en slaagde er na een uur in het te doven. De oorzaak is: gasvor- ming in de ruimen van dit oude sehip. Toen een onder het schip werkzaam zijnde lasser zijn las apparaat tegen de scheepswand hield zonder dat er van een steekvlam nog sprake was, ont stond de ontploffing. Brokken ijzer vlogen circa veertig meter weg. Het schip lag op de helling om te worden verbouwd. Het is zo ernstig beschadigd dat het zal moeten worden gesloopt. In de week van 2 tot 8 Juli zijn hechts 45 schepen met een geza- melijke inhoud van 174.000 ton de Antwerpse haven binnenge lopen. De cijfers van de laatste week vóór de staking waren: 269 schepen met een inhoud van Dordrecht naar Willemsdorp overgaat in het tot op heden nog enkele spoor over de nieuwe spoorbrug over de Moerdijk, ontging, waarschijnlijk als ge volg van deze dichte mist, de bestuurder van de goederentrein uit de richting Dordrecht een on veilig voorsein. Hierdoor werd door deze trein de uit de rich ting Lage Zwaluwe komende goederentrein in de flank gegre pen. Bij de botsing werden ze ven wagens in elkaar gedrukt en liepen er een tiental uit de rails. "De trein uit de richting Dord recht, had, voor de wissel moe ten wachten en blokwachter A. ter Weele, die de seinpost te Wil lemsdorp bediende, had dan ook de seinen voor deze trein op on veilig gezet. De bestuurder merkte het on veilige voorsein echter niet op. Het onveilige hoofdsein zag hij wel en onmiddellijk zette hij de remmen vast. Toen was het echter al te laat. De blokwachter zag het ongeluk op het laatste nippertje aankomen. Onmiddel lijk zette hij het hoofdsein voor de uit Noord-Brabant komende trein nog op onveilig en tracht te hij met behulp van een sein lamp de uit Dordrecht komende trein voor de wissel op te hou den. Zijn voortvarendheid werd echter niet beloond omdat de treinen elkander al te dicht wa ren genaderd. De botsing ging gepaard met een klap, die tot ver in de om trek kon worden gehoord. Van de bestuurders liep alleen die vain de trein uit Dordrecht letsel op. Hij werd met 'n gebroken arm naar het R.K.-ziekenhuis in Dordt overgebracht. SPOORWEGVERKEER OVER MOERDIJKBRUG NORMAAL. Het spoorwegverkeer over de Moerdijkbrug was Donderdag, avond weer normaal. De leiders der twee Japanse socialistische partijen resp. met een rechtse en een extra linkse inslag zulen namelijk een beroep tot de leiders der grote vier" richten, waarin zij hen zullen vragen te Genève naar het volgende te streven: 1. Het beëindigen van de z.g. .koude oorlog", versterking der Verenigde Naties en uitwerking van een wereldhandvest. 2. Een volstrekt verbod op het gebruik van atoomwapens. 3. Hereniging en neutralise ring van Duitsland. 4. Het bereiken van een vreed zame oplossing voor het Formo- saarise vraagstuk. 5. Ontwapening onder toe zicht der Verenigde Naties. 6. Het voorbereiden van een nieuwe internationale conferen tie, die zich met Aziatische en Afrikaanse problemen- bezig zou moeten houden. 7. De „grote vier" zouden zich moeten verplichten nimmer te zullen pogen hun geschillen met geweld op te lossen. De Belgische regering hoe zeer zij ook wenst dat de arbei ders deel hebben in de voordelen van de gunstige conjunctuur zal haar politiek van loon- en prijsbeheersing voortzetten. Dit wordt medegedeeld in een communiqué, dat minister-presi dent Van Acker aan de pers uit gereikt heeft na een bespreking met vertegenwoordigajs van werknemers en werkgwers óver de sociale vraagstukken en de verlangens der vakbonden. De regering zegt met haar loon- en prijspolitiek goede re sultaten te hebben bereikt. Ener zijds is het loon- en prijsverschil met de omliggende landen ver kleind, anderzijds is de werkloos heid verminderd. Zij zal daarom de stijging van de kosten van levensonderhoud blijven bestrij den. Wat de wens der vakbonden tot het invoeren van een vijfda- genweek met een maximum van 45 werkuren betreft, zegt de re gering, dat die niet algemeen in België kan worden ingevoerd zonder dat rekening wordt ge- AANVARING BIJ GOEREE. Donderdagmiddag omstreeks hadf één zijn het Noorse schip niar-k Heron" groot 5406 ton,| én het Amerikaanse schip „Ines' groot 6103 ton, ter hoogte van Goeree in een dikke mist met elkaar in aanvaring gekomen. De „Black Heron" heeft lichte fcoegschade opgelopen en is voor anker gegaan in afwach ting van het optrekken van de rtaama zal het schip, dat «ndeneeg was van Antwerpen mr Rotterdam, zijn reis voort- netten. In Rotterdam zal men dan de sehade kunnen opnemen. Qf de „Lines,, enige schade keeft opgeiopen is niet bekend. De politie te Rotterdam heeft de 20-jarige losse werkman F. de W. en diens broer de 24-jarige heler N. H. de W. uit Rotterdam aangehoudenZij bemoeiden zich Woensdagavond in een café aan de Paste ried ijk met een onenig heid, die de kastelein met de 29 jarige koopman L. P. over de betaling had gekregen. Eén der broers pakte de koopman vast en de ander slceg hem jnet een stoel op het hoofd, zodat hij met een zware hersenschudding in een ziekenhuis moest worden opgenomen. ONGELUK TIJDENS TRAINING OP CIRCUIT VAN DRENTHE. UITSPRAAK RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag schriftelijk uit spraak gedaan inzake het stoten ep een wrak in de Wielingen door het s.s. „Andijk". De ,,An- djgfc", groot 8380 brt, en toebeho rende aan de Holland-Amerika Bin, was op reis van Le Havre naar Antwerpen. Oj 30 Maart j.l. fe het, na het aan boord nemen een de loods, vastgelopen op het wrak van de „Gold Schell" vóór de Wielingen. De raad ïs van oordeel, dat dit vastlopen een direct gevolg is van en uitsluitend moet worden geweten aan de op aanwijzing van de loods uitgevoerde koers wijziging naar stuurboord van het schip, bij het naderen en pas seren van de wrakboei. Welis waar was reeds de koers onno dig dicht langs de wrakboei, doch indien deze koers op 110 gr. r.w. was aangehouden, zou er geen direct gevaar zijn ontstaan voor de „Andijk". Dat de kapitein het gevaar van deze koers heeft on derkend blijkt uit zijn vraag aan de loods, of er niet te dicht langs de wrakboei werd gevaren. Beter ware bet geweest, dat de kapi tein bezwaar had gemaakt tegen de door de loods aangegeven koerswijziging. De raad beslist mitsdien, dat de kapitein H. H. medeschuldig is aan bet stoten van zijn schip, maar dat hij niet wordt gestraft. Woensdagmorgen is op het cir cuit van Drenthe tijdens de trai ning voor de T.T.-races de Ne derlander Henk Steman in een bocht met zijn Nortonzijspan te dicht bij de afscheiding van de baan gekomen. Zijn duopassagier J. C. van Berkel raakte met zijn rug een autoband van de afras tering en brak enkele ribben. Hij is naar het ziekenhuis in Assen vervoerd. ONTPLOFTE BOM ONTDEKT OP VLIEGBASIS WOENSDRECHT. Bij werkzaamheden aan de startbaan op de vliegbasis Woensdrecht stootten arbeiders Dinsdag op een nog niet ontplof te bom van 250 kilo, een restant uit de vorige wereldoorlog. In de loop van Dinsdagmiddag heeft men, na de nodige voorzorgs maatregelen getroffen te hebben, de bom tot ontploffing gebracht. houden met de arbeidsvoorwaar den in de naburige concurreren de landen. Daarom zal zij deze hervorming bij de internationale instanties bepleiten. Zij is echter van mening, dat men geleidelijk, met inachtneming van de econo mische mogelijkheden en de tech nische eigenaard van elk bedrijf dit doel zat kunnen bereiken. Een aantal eisen, waaronder de vijfdagenweek, een minimumloon van 20 frank per uur en alge mene invoering van een jaarlijks verlof van 12 werkdagen, staat reeds geruime tijd op het pro gramma der socialisten, liberale en Rooms-Katholieke vakcentra- len. De beide eerste namen Woensdag aan de besprekingen met de regering deel. De Katho lieke was niet uitgenodigd, om dat zij had geweigerd het parool voor de Zaterdagsstakingen op te schorten. De ministers van Financiën en Economische Za ken, Liebaert en Rey, vertegen woordigden met Van Acker de regering. De regering stelde de confe rentie voor, dat de collectieve overeenkomsten, die de lonen San het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud koppe len, worden nageleefd, maar dat zij tenminste om de vier jaar herzien zullen worden om de ge leidelijke verhoging van de koop kracht der arbeiders te verzeke ren. Zij was van mening, dat een uurloon van 20 frank, met inbe grip van alle premies, voor vol wassen arbeiders bereikt moet worden zonder dat daaruit een algemene loonsverhoging resul teert. De algemene invoering van een 12-daagse vacantie zou door de nationale arbeidsraad bestu deerd moeten worden. Een ge mengde commissie van vertegen woordigers van regering, werk nemers en werkgevers zou een verbetering van het stelsel der kinderbijslagen moeten onder zoeken, evenals de geleidelijke invoering van de vijfdagenweek. De regering deelde mee, dat van 1 Augustus af de irikomstefl van echtgenoten niet langer cu mulatief belast zullen worden, voorzover de belasting aan de bron geheven wordt. Wat betreft de heffingen op kapitaalswinsten volgens de vakbonden zijn die winsten gro ter dan de werkgevers verklaren zal de minister van Economi sche Zaken de cijfers, door beide partijen verstrekt, vergelijken. De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers ver klaarden zich accoord met de verklaringen en voorstellen der regering, omdat zij ze beschouw den als een minnelijke schikking, die aan de sociale spanningen een einde kan maken. Zij verbon den zich de regeringsvoorstellen in hun organisaties te verdedi gen. De werkgeversvertegen woordigers wensten, dat ook het niet aanwezige Rooms- Katjiolieke vakverbond zijn in stemming zou betuigen. - 1 1 - Nadat op de eerste dag van wat hun levensopvatting raakt, a. JnUni. Drtlrrïf<nV»n Innl „v, nUftortltilC F)P BRAND IN VERFFABRIEK. In het laboratorium van de cellulose-verffabriek van de fir ma H A. Schreuder en Co te Schoonhoven, in 'het fabrieksge- deelte onder de gemeente Lopik, is Donderdagmorgen omstreeks elf uur brand uitgebroken. Hoe wel de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien en de brand weren uit Lopik en Schoonhoven spoedig ter plaatse waren, ge lukte het aan het personeel met schuimblussers het vuur te be dwingen. Het laboratorium leed ernstige schade. het schooldebat in de Belgische Senaat vooral minister Collard aan het woord was geweest om zijn ontwerp te verdedigen, was de beurt op de tweede dag in hoofdzaak aan de C.V.P.-fractie. Oud-premier Paul van Zeeland zeide, dat men in het buitenland het Belgische schoolbeleid niet begrijpt, temeer- omdat daar vrij wel overal evenwichtige oplos singen zijn gevonden. Ook in Ne derland b.v. had men op dit ge bied grote moeilijkheden te over winnen en brede kloven te over bruggen gehad. Maar men is daarin geslaagd. Men heeft in Nederland een nationale oplos sing gevonden, die door elk aan vaard wordt en alle vrijheden en overtuigingen eerbiedigt. Daarom, aldus Van Zeeland rijst de vraag: waarom heeft de Belgische regering zonder ern stige aanleiding een weg inge slagen die het land in een im passe dreigt tp brengen? Het ontwerp is een aanslag op het compromis van 1830, waarop het Belgische volksleven is gefun deerd. Het heeft de strekking het openbare onderwijs een bevoor rechte plaats te verschaffen. Wij hebben het gevoel, zo zeide spre ker, dat het ontwerp een werk tuig is in de handen van hen die België, dat een christelijk land is en blijft, willen ontkerstenen. Van Zeeland betoogde voorts, dat België een land is met twee onderscheiden volksgemeen schappen, de Vlaamse en de Waalse. De Vlamingen tonen een gewettigde gevoeligheid in alles vooral taal en onderwijs. De school roept voor hen niet alleen het taalvraagstuk op: zij is nauw verbonden met de geestelijke en godsdienstige vraagstukken. Thans heerst in Vlaanderen een diepe en groeiende ongerust heid over het ontwerp-Collard. De C.V.P.-er De Bruyne be treurde het, dat de subsidies aan het vrije onderwijs van 3,6 mil liard tot 3,1 milliard frank ver laagd zouden worden. Terwijl de vrije scholen 930.000 leerlingen tellen tegen de openbare 720.000, is slechts een derde van de on derwijsbegroting voor het vrije onderwijs bestemd, aldus De Bruyne. Het ontwerp brengt het vrije onderwijs in moeilijkheden. Het werkt discriminerend, want het bevoorrecht het openbare onderwijs boven het confessio nele. Men verwacht in parlemen taire kringen, dat de behande ling in de Senaat wel tot het ein de der maand zal duren. De Westduitse regering zal bezwaren opperen'tegen de door het parlement van Saarland aangenomen wetsontwerpen op de organisatie van de volksstem ming in het Saargebied. Dit zal geschieden tijdens de bijeen komst van de ministerraad van de Westeuropese unie op 15 Juli, aldus heeft de christen-democra tische bondsdag-afgevaardigde dr Otto Lenz verklaard. Jhr. H. G. A. Quarles van Uf ford, consul van Noorwegen, voorzitter van de Alg. Ver. Radio Omroep (AVRO) en oud-procu ratiehouder van de B.P.M. heeft Donderdagmiddag omstreeks één uur een hartverlamming achter het stuur van zijn auto gekregen. Hij reed op dit spitsuur in de drukke Haagse Parkstraat. Zijn wagen schampte een andere auto, verloor vaart en reed het trottoir op, waar hij met geringe snelheid tegen de pui van één der B.P.M.-kantoren terecht kwam. Een arts van de G.G.D constateerde de dood, vermoe delijk door hartverlamming. Het stoffelijke overschot is naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. De licht beschadigde auto werd door de politie in beslag genomen en door de brandweer weggesleept. Het is een wonder, dat niemand op dit drukke uur door de op het trottoir rijdende auto ge raakt is. Jhr. Quarles van UT- ford is 61 jaar oud geworden. Ho Tsji Minh, president van Noord-Vietnam, is Dingdag te Moskou aangekomen, zo meldt radio-Moskou. Bij aankomst op het vliegveld omhelsde de Noordvietnamese president de Russische leiders die ter begroeting aanwezig wa ren, en kuste hen op beide wan gen. Onder hen bevonden zich president Worosjilof, partijlei der Chroesjtsjef, premier Boel ganin en de ministers Malenkof en Molotof. Ho Tsji Minh kwam van Mon golië. 111. „Te laat!" hijgt Alan ontzet. „Wij zijn te laat. De Bohusla- ners zijn ons voorge- weest!" „Dat is wel in or de," stelt Eric de He- ruli gerust. „Ik heb hun in de rol van weerwolf im mers opgedragen Er- win levend buiten Tyrfing te zetten. Het loopt alleen vlotter dan wij hadden mo gen hopen." Zij spoeden zich terug door de gangen naar buiten. Maar als zij in de schaduw van een brok muur voorzichtig naar de poort gluren, zien zij tot hun verbazing, dat daar alles rus tig is. De poort is secuur gesloten en buiten de poortwachters is er niemand. „Misschien moeten zij nog ko men," fluistert Alan. Maar Eric is daar niet gerust op ZATERDAG 16 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; „.00 Nws; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.25 Vacantiekalender; 8.30 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de kin deren; 9.25 Gram. (9.359.40 Wa terstanden); 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.30 Holland Festival 1955: Hon gaars strijkkwartet; 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Sportpraatje; 14.15 Gram.; 14.30 Zaans progr.; 14.55 Reportage; 15.05 Gram.; 15.20 Caus.; 15.35 Orgelspel; 16.05 Cau serie; 16.20 Omroeporkest; 17.00 Act.; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Amus. muz.; 18.45 Regerings uitzending; 19.00Artistieke staal kaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.25 Tour de France; 20.35 Gev. progr.; 21.20 Sport; 21.30 Amus. muziek; 22.00 Socialistisch comm.; 22.15 Amus. muz.; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 T.T.-races; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 TT-races; 12.03 Amus. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.33 Gram.; 12.45 TT-races; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuz.; 13.40 Schoolork.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.30 Dameskoor; 14.50 TT-races; 15.10 Concert; 15.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 16.00 Gram.; 16.10 TT-races; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.15 TT- races; 17.25 Voor de jeugd; 18.00 TT-races; 18.10 Gram.; 18.15 Weekoverz.18.25 Gram.; 18.30 Van het Binnenhof; 18.40 Lichte muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Licht baken; 19.30 Avondgebed; 19.45 Gram.; 20.25 Lichte muz.; 20.40 Actueel; 20.55 Gram.; 21.00 Gevar. muziek; 21.30 Lichte muziek; 22.00 Intern. Eucharistisch Congres; 22.15 Holland Festival; 23.00 Nws; 23.15 Esperanto; 23.22 Lichte muz. BRUSSEL (VI.); 11.45 Operette- muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 15.30 Accordeon; 15.45 Gram.; ^16.00 Accordeon; 16.15 Gram.; 16.4o En gelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Cello en orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Omroep-Omme- ganck; 21.15 Lichte muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Dansmuz. „Er moet iets misgelopen zijn," mompelt hij. „Waar zouden de kerels hem naar 'toe gebracht hebben?" Een ogenblik staan zij besluite loos. „Zou Branwen er tussen gekomen zijn?" oppert Alan. Eric antwoordt niet; hij draait zijn hoofd heen en weer, als zocht hij iets. '„Ik ruik een sterke brandlucht." „Een brandlucht?" herhaalt Alan. „Branwen... ik heb haar horen zeggen, dat zij een groot offer zou brengen..." Zij kijken elkaar ont steld aan, beiden bevangen door dezelfde vreselijke gedachte. „Kom mee!" roept Eric, „mis schien zijn v/ij nog op tijd!" Zonder zich er om te bekomme ren of zij gezien worden, hollen zij de binnenplaats over. Hier en daar liggen dode en gewonde Tyr- fingers en Bohuslaners. De strijd schijnt wat geluwd te zijn, alleen op één punt is nog lawaai en be weging. De grootste drukte is bij één van de stenen trappen, die naar de weergang voeren. Bij het flakkerende licht van de flambou wen zien zij, dat de Bohuslaners bezig zijn de hevig, worstelende Erwin naar boven te duwen. Zij schijnen niet veel goeds met de jongen in de zin te hebben. De algemene secretaris van de 1.300.000 leden tellende Britse vakbond van transport en ande re arbeiders, heeft Dinsdag op het jaarcongres van de bond te Blackpool verklaard, dat men zich met de eisen nieuwe naastingen moet matigen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6