Het Foster Dulles te Parijs aangekomen Voorbereiding voor de Geneefse conferentie Wervelstorm trok over St. Nicolaasga WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Droog iveer zuinig met Leidingwater De komende Geneefse conferentie weer Nieuwe reis van Thor Heyerdahl VRIJDAG 15 JULI 1955. 10e Jaargang No. 3508. Eén voor allen en a lien voor een De Russische delegatie naar Genève Brits schip bij Lowestoft hoorde luide knal Luther Evans over de atoom proefnemingen Nederlands schip in Libye geboycott Beschieting op grote weg van Makassar Vacantiet; van Westduitse kinderen in Oost-Duitsland Helicopter verongelukt in New York De doodstraf in Engeland Afdeling West Borneo van Parindra steunt motie van wantrouwen De Britse vrouwen in ïsjecho-Slowakije Scheepsongeluk nabij Mexico Argentinië De 1 4-Juliviering in Frankrijk Scheepsongeval op het Victoriameer Teruggave van Duitse en Japanse eigendommen bij Verscheidene doden bomaanslag te Casablanca Siamese tweeling in Berlijn De Westelijke samenwerking op het gebied van de atoomenergie Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Eedactie-adres Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ctminimum sur advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Ij-Hl iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: éjSxtm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags IC De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles is gisteren te Parijs aangekomen voor inleidende besprekingen over de conferentie van Genève. Even tevoren waren de Ameri kaanse ambassadeurs in Rus land en Oostenrijk, Bohlen en Leewellyn-Thompson, daar ge arriveerd. Dulles las een verklaring voor, waarin hij zei, dat de toestand er Het Russische persbureau Tass meldt, dat premier Boqlganin de Russische delegatie naar Genève zal leiden. Verder maken er deel van uit Chroesjtsjef, secretaris van de partij, Molotof, minister van Buitenlandse Zaken, en maarschalk Zjoekof, minister van Defensie. Als adviseurs gaan mee: Jacob Malik, eerste afgevaardigde bij de V. N. en ambassadeur in En geland, Vinogradof, ambassa deur in Amerika, Poesjkin, am bassadeur in Oost-Duitsland en Semeonof, hoofd van de afde ling centraal Europa van het ministerie van buitenl. zaken. Als vijfde delegatielid wordt genoemd Andrei Gromyko, eer ste onderminister van buiten landse zaken. Een vliegtuig van de Russi sche luchtbrug tussen Moskou en Genève is Donderdagochtend te Genève geland met een lading kaviaar en wodka. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de opneming vqn de partij-secre taris in de Russische delegatie betekent, dat men van plan is sierieus te onderhandelen. Een onmiddellijk contact tussen par tij en regering is nu gewaar borgd. hoopvol uitziet. „Wij zijn er van overtuigd, dat de geest van vrij heid, gelijkheid en broederschap ons in staat zal stellen nieuwe stappen te zetten naar een vrede, die rijk is aan menselijke waarde. Onze eigen vrijheid schijnt waardevoller als wij ons offers getroosten om haar te beveiligen en als wij kijken naar hen die vrijheid gehad hebben, maar haar verloren en willen terug winnen. De gelijkheid der landen wordt getekend door de 15 grote en kleine landen van de Navo, die hier Zaterdag vergaderen om als gelijken zaken van gemeenschap pelijk belang te bespreken. Minister Dulles heeft Donder dag een korte bespreking gehad met zijn Franse ambtgenoot Pi- nay en later op de dag overleg gepleegd met zijn voornaamste adviseur over de Westelijke plan nen voor de Geneefse conferen tie. Tegenover verslaggevers ver klaarde Dulles Ibij aankomst in Parijs: „Wij bereiden ons op de conferentie van Genève voor in de overtuiging, dat de geest van vrijheid, gelijkhekj en broeder schap ons in staat zal stellen nieuwe stappen te doen op de weg naar een vrede die rijk is aan menselijke waardigheid". Pinay verklaarde na het onder houd met Dulles: „Wij gaan naar Genève vervuld van hoop ten aanzien van de vóór ons liggen- dede onderhandelingen. Zij kun nen wellicht lang zijn, maar ik hoop, dat zij de grondslag voor de vrede zullen leggen". De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, is eveneens Don derdag in Parijs aangekomen waar hij de komende vergaderin gen van de Navo en de W.E.U. zal bijwonen. Het Britse schip „Knebworth", dat ter hoogte van Lowestoft aan de Engelse Kanaalkust voor anker ligt, meldde Donderdag omstreeks elf uur een luide ont ploffing te hebben gehoord. Te vens kon het geluid van een vliegtuig worden waargenomen. Er was in net geheel geen zicht. Het lichtschip „Smiths Knoll" heeft de knal ook gehoord. Het klonk als een noodsein, aldus dit lichtschip. Volgens Humfoer-radio moet de knal in verband staan met vlieg- oefeningen die daar in de buurt gehouden worden. Luther Evans, directeur-gene raal van de Unesco, die enige dagen in België vertoeft als gast van de Belgische regering, heeft verklaard dat de Unesco niet zal nalaten zoveel mogelijk inlich tingen te verzamelen over de atoomproefnemingen. Zij zal daarbij gebruik maken van de gegevens van de Britse medische vereniging en van de Ameri kaanse academie van weten schappen, die thans het vraag stuk bestuderen, maar ook van inlichtingen uit andere landen waar proeven met kernenergie worden genomen. Evans verklaarde dit in ant woord op een vraag met betrek king tot de boodschap Einstcin- Russell. De regering van -Libye heeft het Nederlandse schip „Encarra- cion" verboden vracht aan boord te nemen in Tripoli, omdat het schip de haven van Haifa in Israël had aangedaan alvorens Woensdag Tripoli binnen te lo pen. Zonder dat de passagiers was toegestaan aan land te gaan, heeft de „Encarnacion" Woensdagmiddag op last van de regering van Libye de haven weer verlaten. Zoals bekend is, heeft de Arabische liga een boy cott ingesteld op schepen die handel drijven met Israël. De „Encarnacion" is eigendom van Van Nievelt Goudriaan en Co te Rotterdam. Maandag is op de grote weg tussen Makassar en het vlieg veld Mandai geschoten op een gezelschap, dat de Duitse ambas sadeur dr Helmut Allardt, die Makassar zou bezoeken, ging af halen. De auto van de burge meester van Makassar werd in het voorwiel geraakt; niemand werd getroffen. De schoten waren afkomstig van enkele in het nauw gedre ven bendeleden, die door de mo biele brigade werd achtervolgd. De bende omvatte in totaal on geveer 10 leden, die de vlucht namen. Een zwaar noodweer heeft gis terenmiddag de Zuid-Westhoek van de provincie Friesland ge teisterd. In de omgeving van het dorp St Nicolaasga, ongeveer tussen het Sloter en het Tjeuke- meer, werd zware schade aan be bossing aangericht. Tegen vier uur was een hevig cnweer komen opzetten, dat ge paard ging met regen en hagel, waarbij stenen vielen van een centimeter doorsnee. In dit on- Volgens het Oostduitse blad „Neues Deutschland" zijn 25.000 kinderen van Westduitse arbei ders en boeren uitgenodigd voor een gratis vacantie in Oost-Duits land. Door de Oostduitse rege ring, de vakbond en andere or ganen zijn 50 millioen Oost-mar ken bijeengebracht om deze va- canties te bekostigen. Volgens berichten uit West duitse bron zijn tot op heden reeds 4.000 kinderen uit West- Duitsland naar Oost-Duitsland overgebracht. De transporten zouden worden samengesteld en geleid door illegale communis tische organisaties. weer ontstond een wervelstorm, die bij huis Ter Heide, een bosge bied, dat op ongeveer 1 kilometer van St Nicolaasga ligt, honder den bomen ontwortelde. Boven dien werd aan een daar staand hotel zulke schade aan deuren en ramen toegebracht, dat de be woners van dit hotel hun toe vlucht elders hebben moeten zoe ken. De weg van Joure naar St Nicolaasga en de Langweerder- weg zijn over een afstand van enige honderden meters geblok keerd door ontwortelde of afge broken bomen. Ooggetuigen zagen de wervel wind als een rookkolom over het bos trekken. Een uur later woed de het noodweer boven de stad Sloten. Hier werden enige paar den in de wei door de bliksem ge dood. Op het dak van het vele verdie pingen tellende gebouw van de New Yorkse havenraad is Woens dag een hefschroefvliegtuig bij 't landen verongelukt. Het toestel vloog in brand en bleef over de rand van het dak hangen. Bran dende stukken van de helicopter kwamen in de drukke „Ninth Avenue" terecht. De ontstane brand kon spoedig geblust wor den en de brandweer zorgde er voor, dat het wrak niet verder omlaag stortte. Het verkeer be neden werd verlegd. De piloot en een fotograaf werden gewond. President Eisenhower wordt Zaterdagavond, vergezeld van zijn vrouw en zijn zoon John, te Genève verwacht, aldus is Don derdag te Genève vernomen. Eisenhowers zoon, die majocr is, komt als persoonlijke assis tent van zijn vader, niet als lid van de Amerikaanse afvaardi ging. De Britse delegatie, geleid 4oor eerste-minister Eden, zal zich Zaterdagmiddag van Londer. naar Genève begeven, aldus werd te Londen officieel bekend gemaakt. De perschef van de Ameri kaanse president heeft Donder dag medegedeeld, dat de Ameri kaanse afvaardiging na eike ver gadering mededelingen a!an de pers zal doen. Op de onlangs, te San Francisco gehouden confe rentie was men overeengekomen, dat de afvaardigingen op de conferentie van de grote vier geen communiqués aan de pers zouden verstrekken. Een groep Oostduitse waarne mers, geleid door een Een aantal leden van het Brit se parlement is van plan minis ter van Binnenlandse Zaken Gwilym Lloyd George dringend te verzoeken een wetsontwerp in te dienen betreffende het af schaffen van de doodstraf in Engeland. De actie volgt op het voltrek ken van het doodvonnis Woens dag aan de 28-jarige moeder van twee kinderen, Ruth Ellis, dat over 't gehele land grote beroe ring heeft verwekt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking met in de ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Over het al gemeen weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 16 JULI. v.m. n.m. v.m. n.m. Breskens 10.35 11.03 Terneuzen 11.10 11.38 Hansweert 11.50 12.18 Walsoorden 12.28 ZON MAAN op onder op onder Juli 15 4.38 20.56 0.25 17.05 16 4.40 20.55 1.09 18.17 17 4.41 20.54 2.07 19.16 18 4.42 20.53 3.20 20.02 19 4.43 20.52 4.41 20.36 veel personen deze groep be staat. De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, zal hedenmiddag in het Kremlin een persconferentie houden, waarop hij een belang rijke verklaring over de vooruit zichten van de Geneefse confe rentie zal afleggen, aldus heeft de premier de Franse ambassade te Moskou Donderdag doen we ten. De eerste-secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, deel de mede, dat de afvaardiging van zijn land Zaterdag uit Mos kou zal vertrekken. De N.V. WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" verzoekt 'haar verbruikers, bij aanhoudende droogte zuinig met leidingwater te zijn. Wanneer iedereen medewerkt is een ongestoorde water voorziening verzekerd! ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Handke is Donderdag naar Genève ver trokken, aldus heeft het Oost duitse persbureau A.D.N. „ge meld. Het is niet bekend uit hoe- Op de spoedvergadering te Pontianak heeft de afdeling West-Kalimantan (West-Borneo) van de Parindra besloten volle steun te geven aan haar parle mentslid Hadjarati, die de motie van wantrouwen van Baharud- din tegen de minister van Defen sie mede-ondertekend heeft. In dien nodig zal deze afdeling het hoofdbestuur verzoeken minis ter Suroso terug te trekken. Deze mededeling werd gedaan, voordat vier fractieleden van de Parin dra besloten de regering niet langer te steunen. De leiders van de Grote Vier zullen Maandag a.s. hun „top- hoge conferentie" in he Volkenbonds paleis te Genève beginnen in de zaal waar verleden jaar de con ferentie tussen Oost en West, die een einde maakte aan de oor log in Indo-China, werd gehou den. De zoldering van deze zaal, de raadskamer van het V. N.- hoofdkwartier in Genève, is be schilderd met een fresco waar op de volkeren van de 5 wereld delen elkaar in vriendschap de hand reiken. De zaal ligt in het midden van de erste verdieping van het gebouw, dat tussen 1929 en 1937 in moderne stijl werd opgetrokken op de oever van het meer van Genève als tehuis van de Volkenbond. Aan de inrich ting en verfraaiing van het ge bouw is meegewerkt door alle leden van de oude volkerenorga nisatie. Van de vier leiders presi dent Eisenhower en de premiers Eden, Boelganin en Faure woonde alleen Eden de conferen tie van verleden jaar bij. Het gedeelte van het gebouw dat bestemd is voor de komende vier mogendhedenconferentie is uit veiligheidsoverwegingen ge- In het Zuidslavische stadje Zabljak (Montenegro) zijn nege:. personen ten gevolge van blik seminslag gedood, zo meldt de Zuidslavische pers. In Noord-Italië is een tent van een militair kamp door de oliksem getroffen; een batal jonscommandant en twee infan teristen werden gedood en negen soldaten werden gewond. WOLKBREUKEN IN OOSTENRIJK. Vele delen van Beneden- Oostenrijk en Burgerland zijn Woensdag bezocht door wolken breuken, waarbij op veel plaat sen hagelstenen zo groot als kersen vielen. Veel telefoonver bindingen werden verbroken en een aantal wegen werd over stroomd of plaatselijk onbegaan baar door modder en stenen. Verscheidene huizen en boerde rijen werden door de bliksem getroffen, waardoor verscheide ne ernstige branden ontstonden. Uit Klagenfurt wordt gemeld, dat Woensdagmiddag door een vreselijke storm boven het Kara- wanken-gebergte rotsblokken zijn losgeraakt en neergestort op de Loiblpas (van Zuid-Slavië naar Oostenrijk), die geheel ver sperd werd. heel afgescheiden van de rest van het gebouw. De gangen en trappen waarlangs de leiders der grote vier zich naar de vergader zaal zullen begeven, zijn door schuttingen afgesloten van de rest van het gebouw en de bu reaux in deze gangen zijn door de hoge V. N.-functionarissen die daar huizen, voor de duur van de conferentie ontruimd. President Eisenhower zal tij dens de conferentie verblijven in een witte villa aan de oever van het Meer van Genève, die de Amerikanen voor deze gelegen heid hebben gehuurd van een Geneefse fabrikant. Sir Anthony Eden zal wonen in „Le Repo- soir", een villa met vijftig ka mers, ongeveer anderhalve kilo meter buiten Genève gelegen. Premier Faure zal zijn intrek nemen in één uit de vorige eeuw daterende villa „Prevorzier", aan de weg van Genève naar Lau sanne, en maarschalk Boelganin zal waarschijnlijk verblijf hou den in de „Villa Rose", die de vorige maand nog door brand bsschadigd werd. De Tsjechische autoriteiten hebben meegedeeld, dat zij ver zoeken van vrouwen van Britse afkomst om naar Engeland te rug te gaan in welwillende over weging zullen nemen. Dit is Dinsdag door de minister van staat voor Buitenlandse Zaken, Lord Reading, in het Hogerhuis meegedeeld. Bekend is, aldus de minister, dat Ibuiten mevrouw Sispera, die inmiddels voor haar en haar kinderen een uitreisvergunning heeft gekregen, nog acht vrou wen van Britse afkomst sinds Januari 1953 zonder succes heb ben getracht uit Tsjeeho-Slowa- kije weg te komen. Drie andere hadden vergunning gevraagd voor een kort bezoek aan Enge land, eveneens zonder resultaat. De 145 ton metende Mexicaan se kustvaarder „La Flecha" is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de Golf van Mexico gezonken, waardoor drie perso nen om het leven zijn gekomen en een veertigtal worden ver mist. De oorzaak van de onder gang van de kustvaarder is nog niet bekend. „La Flecha" had een uit veer tien koppen bestaande beman ning. Er waren dertig tot vijftig het juiste aantal is niet be kend passagiers aan boord. Achttien opvarenden zijn ge red door schepen, die zich in de nabijheid bevonden. Drie lijken, waaronder die van twee kinde ren, zijn geborgen. Het Argentijnse episcopaat heeft Donderdag een herderlijk schrijven gepubliceerd, waarin wordt verklaard dat de rust en de orde in het land moeten wor den hersteld. Na gewezen te hebben op de „vervolging" waaraan de kerk bloot stond voor de mislukte op- Stand van de vorige maand, ver klaarde de brief verder, dat met spoed de voorwaarden moeten worden geschapen om vrije en volledige uiting van de gedach ten en de wil van de gehele be volking mogelijk te maken. Hiertoe zijn vrijheid van verga dering en vrijheid van voorlich ting door pers en radio onont beerlijk, aldus het herderlijk schrijven. Het onafhankelijke blad „La Nacion" publiceerde Zondag een scherpe critiek op het beleid van de regering-Peron inzake de kwestie van kerk en staat. Het artikel was samengesteld uit herderlijke brieven en documen ten van de R.K.-kerk. De avondfeesten in Parijs van de veertiende Juli zijn dit jaar begonnen met grote knal. De bliksem sloeg in een opslagplaats van vuurwerk op één van de Seinebruggen, waardoor een 20- tal raketten afgeschoten werden. Zij schoten over de rivier. Het dansen op straat, op bege leiding van accordeons en or kestjes dat gewoonlijk de gehele nacht wordt voortgezet, kwam in gevaar door onweders. Op de boulevards werden in de ochtend duizenden overvallen door een onweer en hevige regen. Zij had oen zojuist de traditionele para de, welke ook in de FYanse gar nizoensteden wordt gehouden, gezien. De militaire stoet bestond uit tienduizend Franse koloniale troepen, de voorafgegaan werden door honderden tanks en andere pantserwagens. Voor het eerst vlogen 60 van van de laatste Franse jagers, waaronder de nieuwe supersonische „Mystere 4A", in formatie voor het alge mene publiek zichtbaar boven 't Parijse luchtruim. Op het victoriameer, aan de grens van Kenya, Oenganda en Tanganjika, waar het wemelt van krokodillen, is Donderdag 'n motorboot omgeslagen, die met inheemse bewakers en gevange nen, in totaal vijftig man, op weg was naar het „Duivelseiland" voor Mau Mau-gevangenen dat in het Vicotriameer ligt. Voor zover bekend zijn 22 inzit tenden van de boot, o.w. de Australische gevangenisdirecteur en zeven bewakers, om het leven gekomen. De anderen wisten zich zwemmend in veiligheid te bren gen. Een officiële woordvoerder deelde mede, dat er paniek on der de opvarenden was uitgebro ken, toen de boot begon te rol len. De boot sloeg toen om. De vermisten waren volgens de functionaris niet teruggevon den. Thor Heyerdahl, die bekend heid verwierf met zijn „Kon Tiki"-expeditie, over de Stille Oceaan, zal in de aanstaande herfst een nieuwe reis onderne men deze keer niet met een vlot maar met een treiler om te trachten zijn theorie over de verplaatsing van cultuurvolken van het Zuidamerikaanse vaste land naar Polynesië, te bewijzen. Zijn doel is het door de Neder lander Roggeveen in 1772 ont dekte Paaseiland in de Stille Oceaan. Al degenen, die het eiland -be zochten, zijn onder de indruk geKomen van reusachtige beel den, die getuigen van een onbe kende, veidoren gegane bescha ving. Oudheidkundig onderzoek is tot dusver beperkt gebleven tot bestudering van de beelden, de kunstmatige terrassen waarop zij geplaatst zijn, en in de rotsen aangebrachte figuren. Heyerdahl wil graafwerk op het eiland verrichten in de hoop overblijfselen van woningen, huishoudelijke voorwerpen en andere dingen te vinden, waaruit de oorsprong van de scheppers van de beelden kan blijken. De Noorse volkenkundige neemt aan, dat de Paaseilanden cultuur voor de Inca-beschaving van de Zuidamerikaanse Stille Oceaankust naar het Paaseiland is overgebracht. In de kosten van de expeditie wordt door Heyerdahl zelf voor zien. Hij sluit leningen, die wor den gedekt door de opbrengst van het auteursrecht van boe ken en films. De commissie voor buitenland se aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Dinsdag besloten niet in te gaan op voorstellen om alle Duitse en Japanse eigendom men in de Verenigde Staten, die gedurende de tweede wereldoor log in beslag zijn genomen, aan hun eigenaars terug te geven. De commissie maakte bekend dat de voorstellen zullen worden toegezonden aan de commissie van handel van het huis, die zich op het ogenblik bezighoudt met het bestuderen van een minder vergaand wetsontwerp, waarmee een gedeeltelijke oplossing van het probleem wordt beoogd. Door een bomaanslag van ter roristen zijn Donderdagavond te Casablanca zeven personen om het leven gekomen en 25 gewond. De bom ontplofte op een terras van een café, waar het vol zat met Fransen, die het feest van de bestorming van de Bastille vierden. Onder de doden, allen blanken, bevinden zich twee kin deren en één politieman. Na de ontploffing trok een met vlaggen voorziene stoet blanke betogers naar het stadhuis. De demonstranten riepen: „Weg met Grandval". (Grandval is de nieu we Franse resident-generaal)De protesterende menigte werd door de politie verspreid. In het Westberlijnse zieken huis Virchow bevindt zich een Siamese tweeling ter observatie. De hoofdchirurg van -het zieken huis, professor Wilhelm Heim, heeft tegenover de pers ver klaard, dat men onderzoekt of de tweeling, die aan de borst samen gegroeid is, gescheiden kan wor den. Er zal echter niet binnen drie weken een beslissing geno men kunnen worden. Hij weiger de iets te zeggen over sexe, leef tijd en herkomst van de tweeling, zulks op nadrukkelijk verzoek van de ouders. Professor Heim wees op de in Nederland uitgevoerde operatie op een samengegroeide tweeling. Hij zeide, dat de Nederlandse me dische autoriteiten toegezegd hadden de desbetreffende docu menten ter inzage te geven. Volgens Duitse bladen zou het hier een tien maanden oude twee ling uit Oost-Duitsland betref fen, die met medewerking van de Oostduitse autoriteiten naar West-Berlijn zou zijn overge bracht. In Oost-Duitsland zou geen chirurg de verantwoorde lijkheid voor een operatie op zich hebben willen nemen. Volgens deze bron is de tweeling van de navel tot halverwege de borat sa mengegroeid. Volgens oe „New York Times" hebben de V. S., Canada. Enge land, Frankrijk, België, Portugal Australië en Nieuw-Zeeland, plannen tot instelling buiten de V. N. van een orgaan voor atoom energie bijna voltooid. Wanneei zij gereed zijn zouden zij ter ken nis worden gebracht van de re geringen der „vrije wereld"'. De betrokken landen hopen dat het orgaan later in het jaar kan functionneren.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1