Uit de Provincie Binnenlands nieuws DE WOLF EN DE HAVIK De ronde van Frankrijk Verslag schoolartsendienst Zeeuws-Vlaanderen over 1954. VOETBAL BEURSOVERZICHT 1' J KERKNIEUWS TERNEUZEN. KOEWACHT. SLUIS. SLUISKIL. STOPPELDIJK. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Te weinig gymnastieklokalen in het Oostelijk deel. DODELIJK ONGELUK TE DEN HAAG. Wim van Est verovert de gele trui. Hinssen winnaar van le étappe. DONDERDAG 14 JULI. GEREF. GEMEENTE. VASTSTELLING STREEKPLAN WALCHEREN. Voor de Raad van State-afde- ling- voor de geschillen van be stuur is Woensdag voorlezing gedaan van het Koninklijke Be sluit, houdende de vaststelling van het Streekplan Walcheren. In dit K.B. wordt gesteld, dat hoewel hieromtrent geen wette lijke voorschriften bestaam, er een eis bestaat van behoorlijke afbakening van het provinciale streekplan enerzijds en de ge meentelijke anderzijds. Het streekplan moet niet méér rege len, dan uit provinciaal of re gionaal oogpunt nodig is. Nadere uitwerking van het plan dient zo veel mogelijk aan de gemeen tebesturen te worden overgela ten. Het onderhavige plan, al dus het K.B., gaat over het al gemeen niet te ver. Wel echter de voorschriften. Hieruit wordt een aantal artikelen of onderde len daarvan geschrapt. Het K-B. staat afwijking toe van de voorgestelde regeling om trent het waterwingebied Dis hoekKoudekerke op advies van het rijksinstituut voor de drink watervoorziening. Gedeputeerden van Zeeland zullen in overleg met belanghebbenden eventueel onderzoek met "proefnemingen terzake van de wenselijkheid van andere winningssystemen moe ten doen. w Goedkeuring is onthouden aan het deel van het streekplan, dat afwijkt van het uitbreidingsplan van Middelburg, aan het gestel de voor het gebied Pauwenburg -op Vlissings- en Koudekerks ge bied en aan een aantal voor schriften betreffende kampeer terreinen. Vjoorts dient het provinciale bestuur in de ontheffing- over- gangs- en slobbepalingen een schaderegeling op te nemen. Een aantal voorschriften om trent bebouwing in recreatiege bied (hotels e.d.) dient naar oor deel van de Koon vereenvoudigd te worden. Aan het geprojecteerde vlieg veld is goedkeuring gehecht, on danks de bezwaren, die de ge meente Ritthem en enige land bouwers opperden. WATERSCHAPSBENOEMING IN ZEELAND. Bij koninklijk besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland, met ingang van 12 Juli 1955 tot voorzitter van de waterkering van het calamiteuze waterschap ^Tienhonderd en Zwarte" de heer J. Risseeuw te Cadzand en tot gezworene van het waterschap „De breede watering bewesten Yerseke" ie heer J. van Over- beeke te Kapelle. Vakexamen Bij het onlangs te Breda gehou den examen slaagde voor het vakdiploma slagersgezel, onze stadgenoot A. C. Meeuwsen. Ouden van Dagen op stap. Niet minder dan 5 bussen van de Z.V.T.M. moesten worden ge charterd om met de 212 ouden van dagen met begeleiders en 2 dames en 2 heren van het Roode Kruis het jaarlijks reisje te ma ken, dat ditmaal een bezoek aan Walcheren en Zuid-Beveland gold. Precies te 8 uur werd op de Markt gestart en ging het via Breskens naar Vlissingen, alwaar over de Boulevard werd gereden om vervolgens een bezoek te brengen aan „Miniatuur Walche ren" te Middelburg. Via Koudekerke en Zoutelande ging het naar Westkapelle, waar de bekende dijk werd bezichtigd om daarna naar Domburg te ste venen, alwaar in café-restaurant „Wilhelmina" een keurig ver zorgde warme maaltijd werd ge bruikt. De heer J. I. de Waal had hier gelegenheid namens het comité en de bejaarden dank te brengen aan de inwoners van Terneuzen, die door hun milde gaven het co mité in staat hadden gesteld, dit mooie uitstapje te organiseren. Spreker bracht hierbij ook dank aan de dames en heren van de afd. Terneuzen van het Roode Kruis, op wie nimmer tevergeefs een beroep wordt gedaan om het gezelschap te begeleiden en even tueel bijstand te verlenen. Te kwart over 3 werd de tocht voortgezet om via Gapinge Veere te bereiken. De reisgenoten had den hier gelegenheid het mooie stadhuis en andere fraaie gebou wen te bewonderen, waarop naar Middelburg werd gereden en men gelegenheid kreeg een uurtje te vertoeven. Te 5 uur vsgerd naar Goes gereden, waar in hotel „De Korenbeurs" een heerlijke kof fiemaaltijd wachtte. De heer J. de Rijk was hier de tolk van de reisgenoten, toen hij dank bracht aan het comité, dat zich telkenjare beijvert om de bejaarden een genotvolle dag aan te bieden, dank zij de milde gaven van de ingezetenen van Terneuzen. Hij herdacht de ouden van dagen die sedert vorig jaar overleden zijn en hoopte dat als in 1956 weer een uitstapje kan worden gemaakt, alle reisgenoten van heden weer present zullen mogen zijn. Via Kruiningen-haven en Perk polder ging het huiswaarts waar nabij de Molendijk het gezelschap werd opgewacht door de „Harmo nie Terneuzen" en onder mars muziek werd naar de Markt ge reden, waar familieleden het ge zelschap opwachtten. Het was onze oudjes aan te zien, dat zij een fijne dag hebben door gebracht. Brand. De laatste tijd hoort men alhier vrij vaak de sirene loeien ten teken dat bij een vlasser of landbouwer brand is uitgebroken. Ook Dinsdag werd de brand weer door de sirene gealarmeerd voor een begin van brand op de vlasfabriek van de Gebrs. P. A. de Waele. Door het snel ingrijpen van de brandweer slaagde deze er in het vuur spoedig te doven, zodat de materiële schade beperkt bleef. Uitslag schieting. Ter gelegenheid van Meule- kenskermis werd een prijsschie- ting gegeven waaraan 69 schut ters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel: A. Verschraegen; le Zij vogel: E. van Damme; 2e Zij vogel: M. Buijs; Op de 2e dag hadden we 49 deelnemers (met een uitslag: Hoogvogel: C. de Poorter; le Zij vogel: Ch. Ongenae; 2e Zijvo- gel: A. de Coninck. Benoeming. Tot hoofd van de Christelijke school is met ingang van 1 Sep tember a.s. benoemd de heer A. Westland uit Arnhem, zulks in verband met de vacature ont staan door het vertrek van de heer M. Beun naar Vlissingen. Schoolreisje. De leerlingen van de Christe lijke school in Sluis maakten on der leiding van het onderwijzend personeel een uitstapje naar Zuid-Limburg, alwaar o.m. een bezoek werd gebracht aan de ge meentegrotten in Valkenburg en het bekende Drielandenpunt in Vaals. Hetwas reeds laat, toen de kjgideren Vermoeid, maar vol- daaw^>Wr"ïïet genotene huistoe gingen. Schoolreisje. Dinsdag ondernamen de leer lingen van de 3e, 4e en 5e klas van de R.K.-lagere school hun jaarlijkse trip. Men had deze maal als doel Oosterhout geko zen. Begunstigd door het zoifier- zonnetje werd er in het sprook jeswoud „Rommeldam" te Oos terhout kostelijk genoten. Op de terugweg werd de speel tuin te Teteringen nog bezocht. Het was al vrij laat, toen de kin deren, na deze genotvolle dag, hun bedje konden opzoeken om weer op krachten te komen voor de volgende dag. Kermis. De kermis werd dit jaar be gunstigd door het fraaie zomer weer. Toch was de drukte niet groter dan vorige jaren, hoewel de kermisexploitanten en café houders over gebrek aan be langstelling niet te klagen had den. Het was wel jammer dat geen enkele kindermolen op de kermis aanwezig was. Voor de jeugd viel er zodoende weinig te beleven. De ouderen konden zich o.m. amuseren in de dans gelegenheden en bij de schietin gen. Ongeval. Het 14-jarige meisje L. V. kwam Dinsdag met haar rijwiel te vallen. Nadat doktershulp was ingeroepen, moest zij voor onderzoek naar het ziekenhuis te Oostburg. Daar constateerde men dat zij haar sleutelbeen had gebroken. Eten fraai resultaat. Een werkend lid van de beken de Harmonieaclub „Flandria" te IJzendijke, de heer Cor Salomé te Groede behaalde op het solis tenconcours voor accordeons te Brugge in de half-(beroepsklasse een eerste prijs met hoge onder scheiding der jury. Hij behaalde 169 punten en won hiermede de gouden medaille der stad Brug ge. Uitstapje Vrouwenvereniging „Martha". Het is thans algemeen gewoon te, dat vrijwel iedere vereniging een jaarlijks uitstapje maakt en de leden van de Herv. Vrouwen vereniging „Martha" maken daarop geen uitzondering. Dinsdagmorgen te 7 uur werd door hen de reis met 'n bus aan vaard met als doel Den Haag en omgeving, i Na een pleisterplaats te Berg- sche Hoek om een kopje koffie te gebruiken, werd naar Wasse naar gereden, alwaar een rit door de parken werd gemaakt. Vervol gens ging het naar het Scheve- ningse strand om daarna naar de speeltuin „De Bataaf" te rijden, alwaar een koffiemaaltijd werd gebruikt en enige ogenblikken in de fraai gelegen tuin vertoefd. Hierop werd de kinderstad „Ma- durodam" bezocht en kreeg men gelegenheid om in de binnenstad te winkelen. Te 5 uur werd verzamelen ge blazen en werd op de thuisreis te Breda een maaltijd gebruikt. Te half elf keerde het gezelschap op het Marktplein alhier terug na 'n genotvolle dag te hebben doorge bracht. (Slot). Qe schoolarts voor het district Oost Zeeuws-Vlaanderen (zon der Terneuzen), dokter L. J. A. Adriaansens te Groenendijk, is met een veertigtal andere deel nemers in de gelegenheid ge weest gedurende acht weken een serie cursussen te volgen, die speciaal voor de schoolartsen werden gegeven. Het groot aantal onderwerpen, dat door vele doktoren van naam tijdens die leergangen werd be handeld, toont duidelijk aan met hoeveel facetten op sociaal, ge neeskundig en hygiënisch gebied de schoolarts van thans in aanra king kamt. Vooral aan psycholo gie, psychiatrie, psychosomatiek en dus aan geestelijke gezond heidszorg werd uitvoerig aan dacht besteed. Werd dus enerzijds het genees kundig schooltoezicht gedurende niet onbelangrijke tijd onder broken. hetgeen uiteraard enige stagnatie ten gevolge had, an derzijds za] dit tijdelijk verlies in de toekomst stellig vruchten afwerpen door verbetering van de kwaliteit van het schoolge- neeskundig werk, daar immers de vers verworven kennis en de nieuwe inzichten in practijk ge bracht kunnen worden. Algemene opmerkingen. Wat de verlichting betreft, zo schrijft dokter Adriaansens in zijn jaarverslag, treffen we, jam mer genoeg, vooral in de oudere gebouwen nog onvoldoende toe standen aan. Dit slaat niet alleen op kunstlicht, maar evenzeer op het daglicht. Ook de vloeren, de ventilatie en de verwarming laten in tal van oude scholen vaak veel te wensen over. Gelukkig vallen hier en daar belangrijke verbeteringen te con stateren. In verschillende gemeenten zijn ook geheel nieuwe scholen ver rezen. Rekening houdend met het aan tal nieuw te bouwen scholen in de komende jaren en met de vele verbeteringen die op meerdere plaatsen reeds zijn aangebracht, ziet de schoolarts voor de jeugd in zijn district, wat de behuizing in de scholen aangaat, een zon niger toekomst dan voorheen het geval was. Het verplicht verblijf van een kind gedurende een pe riode die gemiddeld een achtste van de duur van een mensen teven beslaat, in een fris, gezond ra modem gebouw, zal immers niet nalaten zijn stempel te druk ken op het verdere leven van de scholier. Lichamelijke oefening. Wat het onderwijs in lichame lijke oefening betreft, heeft dok ter Adriaansens tot zijn spijt een vaak belangrijk tekort moeten constateren. Een gymnastieklokaal is lang niet overal aanwezig en zo het al aanwezig is, blijkt het dikwijls slecht geoutilleerd en weinig hy giënisch. De belahgstelling van het on derwijzend personeel voor dat onderwijs is daardoor, „zeer wis selend" en soms komt er in de practijk weinig van terecht. Hygiënische voorzieningen. Vooral in de oudere gebouwen dienen naar het oordeel van de schoolarts ten aanzien van de hygiënische voorzieningen de nodige verbeteringen te wor den aangebracht. Dit (betreft in het bijzonder de gelegenheid, welke de jeugd wordt geboden persoonlijke hygiëne te betrach ten. 2734 Kinderen onderzocht. Niet minder dan 2734 kinderen uit het oostelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen werden in 1954 aan het periodiek systematisch on derzoek onderworpen. Van deze leerlingen werd 8 naar de huisdokter verwezen. Voor het gerichte onderzoek op t.b.c. werd de reactie van Pir- quet toegepast op 2575 leerlin gen; 226 reageerden positief. Gelukkig werden geen belang rijke afwijkingen van tubercu leuze aard gevonden. De algemeen lichamelijke toe stand was over het geheel goed te noemen. De verdeling van de gebitstoe stand in goed, matig en slecht leverde de volgende percentages op: 56,5 goed; 30,8 matig en 12,7 1% slecht. In 54 gevallen bleek er sprake van geestelijke achterlijkheid. Ongeveer de helft dezer kinderen komt op een B.L.O.-school te recht. Nog vele weerstanden moeten bij de ouders overwon nen worden, alvorens zij ertoe kunnen besluiten hun kind op een school voor B.L.O. te plaatsen. De medewerking in dezen van het onderwijzend personeel acht de rapporteur in sterke mate af hankelijk van de z.g. „teldata". Van de kleuters waren er 83 ingeënt tegen pokken en 52 tegen diphterie. Evenals dokter Timmer be sluit dokter Adriaansens zijn jaarverslag met een woord van dank aan allen, die bij het ge neeskundig schooltoezicht zijn betrokken. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 13 Juli. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla ƒ2,60ƒ8. Per stuk: Bloemkool A 3263 ct, B 1645 ct, C 922 ct; Groene Komkommer A 35 ct, B 2628 ct, C 1925 et; Witte Komkommer B 28—36 ct, C 26—28 ct. Per bos: Peen II 2035 ct, Kro ten 811 ct; Uien 59 ct. Per kg: Andijvie 69 ct; Prin- cessebonen 1,511,60; Saxa ƒ1,42ƒ1,44; Tuinbonen 2527 ct; Doperwten 3139 ct; Peulen II 8789 ct; Kroten 12 ct; Rode kool 17 ct; Savoye kool 1014 ct; Rabarber II 1519 ct; Tomaten A 60—64 ct, B 61—66 ct, C 44—52 ct, CC 42 ct; Uien 1516 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Dorée bonken ƒ18, I 14,6015, II 8; Eerstelingen bonken 1819, I 1316, II 8ƒ12, Kriel 5ƒ8; Eigenhei mers I ƒ15. Per kg. Aardbeien: Madame Mou- töt II 1—1,31, afw. 1,02— 1,20; Climax II 1,26—1,32, afw. ƒ1,17—ƒ1,20. Rode bessen I ƒ0,60 0,92, II 0,30—0,72, III 0,30; Kruisbessen ƒ0,39; Witte bessen ƒ0,42—ƒ0,46; Kersen II ƒ0,68— ƒ1,07; Frambozen 1—l,ip. VOETBALUITSLAGEN K.N.V.B. Om het kampioenschap van Nederland. Willem IIPSV 3—1; Eindho venNAC 25. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Bij het zwemmen in de rivier de Waal ter hoogte van de Mil- lingse-waard te Millingen aan de Rijn is Dinsdagmiddag om 17.30, uur de 16-jarige H. S. uit Millin gen aan de Rijn vermoedelijk door de sterke stroom in moeilijk heden geraakt en verdronken. Ijlings toegeschoten hulp kwam te laat. De rivierpolitie uit Nij megen heeft met het dreggen nog geen resultaat gehad. LAND ARBEIDERSWONING AFGEBRAND. Een landarbeiderswoning van de maatschappij van weldadig heid te Frederiksoord, bewoond door het gezin F. ten Veen is als gevolg van blikseminslag tijdens een hevig onweer tot de grond toe afgebrand. De brand werd Dinsdagavond omstreeks half twaalf ontdekt. Hoewel de brandweer van Vled- der spoedig ter plaatse was, kort niet worden voorkomen, dat het gehele pand een prooi van het vuur werd. Het vee, dat zich in de schuur bevond, onder meer een aantal varkens, kon tijdig in veiligheid worden gebracht, doch een partij hooi, alsmede de gehele inboedel ging verloren. TEGENSLAG VOOR AMSTER DAMSE WATERLEIDING. Verzoek tot beperking waterverbruik. De gemeentewaterleiding van Amsterdam deelde Woensdag ochtend mede, dat tengevolge van een breuk in een buis een lek in de aanvoerleiding van wa ter uit de Loosdrechtse plassen naar Amsterdam is ontstaan. Juist op deze dag van zeer hoog waterverbruik vloeien hieruit ernstige moeilijkheden voort. De watervoorziening kon Woensdag nog in stand worden gehouden, doch met liet oog op de bedrijfs- toestand van heden werd beper king van het waterverbruik drin gend verzocht. KERSEN OP SOESTDIJK AANGEBODEN. Woensdagmorgen zijn aan de prinsessen namens de vereniging „De Mierlose Kers" vier speciaal ontworpen bordjes, gevuld met de befaamde Mierlose zwarte, aangeboden en aan H. M. de Ko-" ningin een mand*met kersen. NEST MET BUNZINGS IN HOOI GEVONDEN. De veehouders Gebrs. Dijkstra te Oosterend (Fr.) hebben bij het binnenhalen van hooi een eigen aardige vondst gedaan. Op een schelf hooi vonden zij n.l. een nest met jonge bunzings. Na een korte jacht werd de moe der bunzing onschadelijk ge maakt. Ook de jonge bunzings werden gedood. Voor proviand was voldoende gezorgd, want in het nest lagen niet minder dan 4 jonge eenden, die blijkbaar door de bunzingmoeder waren gevan gen. Omstreeks vier uur Dinsdag middag is de vierjarige M. J. R. uit de Roggeveenstraat te Den Haag van een wagen gevallen en overreden. Het kind was op slag dood. Het was op de treeplank geklommen waarmede een ver koper, huishoudelijke artikelen verkocht. SCHENKING. Mevr. T. de Joselin de Jong Immink te -Den Haag heeft aan de staat der Nederlanden, ter plaatsing in het rijksmuseum te Amsterdam, ten geschenke aan geboden de bijlbei, welke toebe hoord heeft aan de gouverneur- generaal Rijcklof van Goens. Deze bijbel, die voorzien is van inscripties, die het tot een be langrijk historisch document ma ken, vormt een waardevolle aan winst voor de historische afde ling van die museum. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en de schenkster deswege zijn bijzondere dank betuigd. EXTRA TREINEN IN VERBAND MET T.T.-RACES. In verband met de T.T.- races, die Zaterdag 16 Juli te Assen zullen worden gehouden, zullen de N. S. op Vrijdag 15 en Zater dag 16 Juli a.s. een aantal trei nen naar en van Groningen ver sterken en op Zaterdag boven dien enige extra treinen laten rijden. GEMEENTE KRIMPEN AAN DE LEK REGELT SCHADE DOOR DIJKVERHOGING. De gemeenteraad van Krimpen aan de Lek heeft Dinsdagavond met algemene stemmen goedkeu ring gehecht aan een verorde ning, waarbij financiële tegemoet komingen worden gedaan aan inwoners van deze gemeente voor schade die zij als gevolg van het verhogen van de dijken on dervinden. Deze verordening be paalt in de eerste plaats, dat eigenaren van eigendommen, die als gevolg van de dijkverhoging in waarde dalen, deze eigendom men aan de gemeente kunnen verkopen voor de prijs, zoals die werd geschat naar de toestand op 1 Juli. Voorts zullen in afwach" ting van de wettelijke regeling door de gemeente voorschotten worden verstrekt voor geleden of te lijden schade i.v.m. de dijkver hoging. Onder schade wordt in dit ge val verstaan de financiële conse quenties van verbouwing, op zij- zeling en dergelijke. Bewoners van woningen, die geheel moeten worden afgebroken, krijgen een tegemoetkoming in de verhuis kosten. AUTOMATISCHE KNIPPER - LICHTINSTALLATIE. Op 29 Juli zal bij de onbewaak te overweg in de Bergsebaan (ge meente Roosendaal en Nispen) een automatische knipperlicht installatie in dienst worden ge steld. Een étappezege voor Hinsen, en de gele trui voor Wim van Est, dat was de verheugende oogst voor Nederland in de rit van Zürich naar Thonon-les- Bains. En daarbij kwamen dan nog een verbetering van onze plaats in het ploegenklassement en... het behoud van de groene trui door Wagtmans. Kort na de start ontlastte zich een zware onweersbui boven de karavaan. Maar na een kwartiertje hield de regen op en steeg prompt 'het tempo van de stoet. Couvreur, die ongesteld was, staakte de strijd, evenals Kain en Molineris die een grote achterstand had den. 'Nadat het peleton herhaalde lijk uiteen was getrokken en zich weer gegroepeerd had ont snapte Walkowiak toen er 60 kilometer -igeredfn was. Hij kreeg spoedig gezelschap van Wim van Est, Fantini en Dacquay. Dit kwartet 'liep snel uit en had bij Huttwill (77 km) 2 minuten voorsprong op Hoorel- Ibecke, Caput en Stablinski, Hin sen en Gauthier die de achtervol ging hadden ingezet, en 3 min. 45 sec. op het peloton. Het duurde niet lang of de fu sie tussen de beide leidende groe pen kwam tot stand, waarna de negen koplopers nog wat harder aan trapten. Het verschil met het peloton groeide aan tot 17 minuten bij de bevoorradings- post te Bern (132 km), vermin derde daarna tot 16 min. 50 bij Riaz (188 km) maar bedroeg te Montreux (229 km) weer meer dan 17 minuten. Nog voor Ville- neuve (234 km) sprongen Nol ten en Huber weg uit de hoofd groep, en bij de passage van het stadje hadden zij 2 minuten voorsprong op het gros van de troep, maar 19 minuten achter stand op de negen leiders. Er werd nu echter flink gejaagd, en het NederlandsZwiterse duo werd ingelopen. Aan de kop trachtte Stablinski kort voor de finish vergeefs weg te komen. Het werd een lange eindsprint van negen man waar in Jos Hinsen op schitterende wijze zegevierde. Het verschil met het peloton, waarin Rolland reed, was juist groot genoeg om Wim van Est de gele trui te be zorgen. De officiële uitslag van de 7de étappe luidt: 1. Hinsen (Ned.) 7.22.01; 2. Fantine (It.); 3. Caput (He de France); 4. Stablinski (N.O.C.); 5. Hooregbecke (II de France); 6. Van Est (Ned.); 7. Walkowiak (N.O.C.); 8. Dacquax (lie de Fr.); 9. Gauthier (Fr.) alien z.t.; 10. Poblet (Sp.) 7.39.34; 11. Ockers (B.); 12. Wagtmans (Ned.); 13. Darrigade (Fr.) alien z.t.; 14. ex aequo: het peloton waarbij Loui- son en Jean Bobet, Dotto, Fores-" tier, Geminiani, Malgejac, Rolland en Mahe (allen Frankrijk) en de Belgen Adriaenssens, Brankart, Close, De Bruyne, Impanis, Sorge- loos, Van Genechten en Van Steen bergen, allen z.t. Het algemeen klassement na de 7de étappe luidt: 1. Van Est (Ned.) 40.34.39 2. Rolland (Frankrijk) 40.34.54 3. Hassenforder (N.O.C.) 40.39.90 4. Fantini (Italië) 40.44.09 5. Wagtmans (Ned.) 40.44.19 6. Hinsen (Ned.) 40.47.19 7. Fornara (Italië) 40.47.56 8. Robic (West) 40.47.57 9. Louison Bobet (Fr.) 40.48.06 10. Astrua (Italië) 40.48.47 11. Vivetta (Zuid-Oost) 40.48.59 12. v. Genechten (België) 40.49.19 13. Impanis (België) 40.49.34 14. Jean Bobet (Fr.) 40.49.37 15. Monti (Italië) 40.49.39 16. Maglejac (Frankrijk) 40.49.41 17. Mahe (Frankrijk) 40.50.19 18. Picot (West) 40.50.32 19. Brankart (België) 40.50.33 20. Quentin (West) 40.52.21 25. G. Voorting (Ned.) 40.56.55 Didot (He de France) en Jones (Engeland), Couvreur (B.),. Moli- nèris (Z.O.-Fr.) en Kain (Gemeng de ploeg), staakten de strijd. Het ploegenklassement van de 7de étappe luidt: 1. He de France 22.06.03; 2. Nederland 22.21.36; 3. N. O. Cen traal 22.23.36; 4. Italië 22.40.39; 5. Frankrijk 22.41.09. Na de 7de étappe luidt het alge meen ploegenklassement: 1. Frankrijk 121.23.43; 2. N. O. Centr. 121.47.35; 3. Italië 121.49.16; 4. Nederland 121.54.47; 5. Frank rijk West 122.10.59 6. België 122.16.05. De prijs voor de strjjdlustigste renner, werd toegekend aan Sta blinski. Het puntenklassement (voor de groene trui) na de 7e étappe luidt: 1. Wagtmans (Ned.) 87 pnt; 2. Po blet (Sp.) 92 pnt; 3. Van Est (Ned.) 113 pnt; 4. Robic (West) 119 pnt; 5. Kübler (Zw.) 123 pnt; 6. Ockers (B.) 143 pnt; 7. Bauvin (N.O.C.) 148 pnt; 8. Sorgeloos (B.) en Hassenforder (N.O.C.) 153 pnt; 10. Schneider (Gemengde ploeg) 155 pnt. Rustige markt, A.K.U. en Deli gevraagd. Ook Woensdag heeft men zich op de Amsterdamse effecten beurs niet erg druk gemaakt en de handel had dan ook een kalm verloop. De stemming viel echter betrekkelijk irnee, temeer daar Wallstreet Dinsdag gedrukt sloot. A.K.U. hield zich vooral 110. De moord op de hoofdman van Tyr- fing is het sein voor een verwoed handge meen tussen Tyrfin- gers en Bohuslaners. Het plan van de laatste, om de zoon van de Noorman te gaan zoeken, raakt tijdelijk op de achter grond. Branwen staat ter zijde en ziet haar machtsdroom als een kaartenhuis ineen storten. Buiten wor den de wachters door één of andere geheim zinnige macht in de slotgracht geduwd. Binnen gaan de hulptroepen uit Bohuslan en haar eigen mensen elkaar rede loos te lijf. De weerwolf eist Er- win op In deze nood zoekt Branwen steun bij de magie en het bijge loof van haar Keltische voor ouders. „Er moet een offer gebracht worden," brabbelt zij wezenloos. „Een gróót offer, een mensenoffer. Welk mens?" Er komt een vreemde, waanzin nige glans in haar ogen. „Ik weet het," fluister zij. Zonder nog op de strijdenden te letten, spoedt zij zich heen. Boven op het dak staat Eric bij de schoor steen en luistert tevreden naar het wapengekletter en de schorre kreten beneden. Het eerste deel van zijn pro gramma is volgens wens verlopen. Nu snel naar beneden en op zoek naar Alan! Het is een ontzettend verwarde toestand in de burcht, en dat maakt het zoeken niet mak kelijk. Maar Eric heeft geluk: terwijl hij door een donkere gang sluit, hoort hij gedempt roepen: „Ja, hierheen!" Het is Alan, die terecht vermoedend, dat Eric de bron is van alle vreemde ver schijnselen van de laatste uren op zoek is gegaan. Samen spoe den zü zich voort door de gangen van het Hot. Onderweg vertelt Alan, dat Er win zich op aanraden van Branwen verborgen houdt in het gewelf. „Wij zijn er bijnafluistert Alan, „hier om de hoek is de trap naar beneden." Met een van vreugde kloppend hart doet Eric die laatste schre den. Weldra zal hij tegenover zijn zoon staan. Doch als zij de trap bereikt hebben, blijven zij verlamd van schrik staan. Onder aan de trap liggen de lichamen van een paar Tyrfingers. De deur van Er- win's schuilplaats staat open, het vertrek is leeg begin beurs uitzonderlijk goed. Gestimuleerd door het hogere dividend van de Vereinigte Glanzstoff en een vaste stem ming in New York trok het rayonbedrijf onder vrij behoor lijke belangstelling aan van 324%' tot 328%. Tegen slot volgde echter een lichte reactie tot 326%. Kon. Olie een paar punten lager, 'Philips en Unilever slechts een fractie luier. De 'berichten uit Indonesië over de besteding van de geblok keerde bedragen werden hier vrij gunstig geïnterpreteerd. De leidende cultures kwamen dan ook op een hoger niveau weder om onder aanvoering van Vere nigde Deli, die reeds Dinsdag 5 punten beter waren en Woens dag vrijwel dezelfde winst be haalden. Slot circa 155. H.V.A. en Amterdam Rubber circa 2 hoger. De scheepvaartafdeling had enige winstnemingen te ver werken en de meeste soorten noteerden dan ook 1 a 2 lager, Scheepvaart Unie echter prijs houdend. In Londen is de koers van Young-olbligatieis sterk ge stegen en dit was voor het Dam rak aanleiding de hoek in Young open te maken, waarbij de prijs van 159% op 164% kwam. Guldensbeleggingen stil en goed op peil. Prolongatie 2% pCt. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 2.45 uur Ds. Aan- geenbrug. (Huwelijksbevesti ging.)

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2