RADIO? i flglLPBR Binnenlands nieuws Het gestolen vliegtuig Nieuwe poging tot toenadering. IP- ^151 De scheepsramp voor de Westelijke buitenhaven van Te rneuzen. NAEIJE's Verslag schoolartsendienst Zeeuws-Vlaanderen over 1954. tawll Conferentie Wereldbroederschap. Pijn Wat brengt c'e Hei woord is aan de Sowjei-Unie. AgcnJa WONINGINRICHTING Een B. L. O.-school nodig voor het Westelijk deel. éoor welke oorztsak ook m. De conferentie teGenève tussen de staatshoofden van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland staat op het ogenblik in het mid delpunt van de belangstelling. De recente wijziging in de Rus sisch politiek vooral maakt, dat velen hopen, dat deze conferentie nu eindelijk resultaten zal afwer pen, die inderdaad een vredelie vend voortbestaan naast elkaar van Oost en West zullen mogelijk ÏÏIfilkCB Hoewel terecht de algemene toestand nu veel gunstiger is dan tijdens vorige conferenties, moet men zich toch hoeden voor licht vaardig optimisme. Zoals de drie Westelijke staatshoofden bekend gemaakt hebben, zal men trach ten in een korte bijeenkomst van gedachten te wisselen over ver schillende problemen en proberen overeenstemming te bereiken over methodes, die gevolgd kun nen worden bij het zoeken naar oplossingen voor de bestaande geschillen. Dit zal dan hopenlijk een stimulans zijn voor verdere onderhandelingen. Meer kan deze conferentie niet zijn. Het doel ervan is een bevestiging te krij gen van de wil van de vier rege ringen om de bronnen van de geschillen tussen hun landen uit de weg te ruimen. De manier, waarop dit gedaan moet worden, moet aan de ministers van Bui tenlandse Zaken en hun diploma ten worden overgelaten. DE NEDERLANDSE IMMI GRANTEN IN AUSTRALIË «PREKEN GOED ENGELS. De Nederlandse immigranten in Australië slaan daar over het algemeen een goed figuur, onder meer omdat zij gemakkelijk en goed Engels leren. Aldus de heer C. J. Austin, een lid van de Australische adviesraad voor de immigratie, die een kort bezoek aan Nederland heeft gebracht. De heer Austin had hier bespre kingen onder andere met de heer B. C. Wall „migration officer" van de Australische ambassade. De heer Austin is van mening, dat de Nederlander in Australië de noodzaak inziet het Engels goed te beheersen. Het werk, dat door Nederlandse organisaties wordt gedaan om aanstaande emigranten naar Australië tevo ren Engels te leren wordt door de heer Austin hoog aangesla gen; het resultaat ervan is in Australië goed merkbaar. De heer Austin heeft verder verklaard, dat de Nederlandse trek naar Australië altijd goed zou floreren, omdat de Neder lander in Australië zeer op prijs wordt gesteld. DONDERDAG 14 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7 50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.55 Idem; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kamer orkest; 11.50 Caus. 12.00 Zang en piano; 12.25 Ii> 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.35 Gram.; 12.50 Caus.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Dansmuz.; 1355 Koersen; 14.00 Gram.; 14.05 Hoorspel; 14.45 Pianorecital; 15.15 Voor de zie ken; 16.00 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzend.; 18.00 Nws; 18.15 Tour de Fran ce; 1825 Lichte muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Surinaamse volksmuziek; 19.20 Act.; 19.30 Gram.; 19.55 Foto- tips; 20.00 Nws; 20.05 Omroep- ork.; 21.10 Hoorspel; 22.10 Jazz- muz.; 22.30 Tour de France; 22.40 Sportprobfemen22.50 Sport- act.; 23.00 Nws; 23.15 Gram. GEEN ILLUSSIES. Ilusies, dat de besprekingen een werkelijke eenheid van wil tot overeenstemming zullen op leveren, hebben de afgevaardig den niet. En zij verwachten ook geen wonderen. Het kan zijn, dat er zijn deze zomer een weg af bakent, waarlangs iets bereikt kan worden, doch dit zal een lan ge en moeizame weg zijn. Dit is, wat men beseffen moet, anders zou de conferentie slechts teleur kunnen stellen. Deze eer ste besprekingen zullen hopenlijk een „nieuw begin" opleveren, doch zeker niet meer. Voorts zal er slechts een be paald aantal onderwerpen tijdens de conferentie ter tafel komen. Er zal niet, zoals bij vroegere vruchteloze besprekingen, ge praat worden over een manier om „de oorzaken van de spannin gen in de wereld op te heffen". In de uitnodiging aan de Sowjet regering staat zeer voorzichtig of dit land deel wil nemen aan een poging om „de bronnen van de conflicten tussen ons uit de weg te ruimen." Daar deze bron nen van conflicten tussen de vier landen ook andere regeringen en landen kunnen betreffen, staat voorts in de nota te lezen, dat „andeere belanghebbenden waar schijnlijk een rol bij de 'bespre kingen te vervullen hebben." Dit is om uit te laten komen, dat het niet in de bedoeling van de grote vier ligt om over de toekomst van. andere naties te beslissen. HET VRAAGTEKEN. Wat Rusland tijdens de bespre kingen te (berde zal brengen en welke landen het erin wil betrek ken, moeten wij afwachten. Doch het is de wens van de drie Weste lijke mogendheden om in elk ge val in het eerste stadium het ter rein zoveel mogelijk te beperken, terwijl ruimte wordt overgelaten om dit later, indien dat nuttig mocht blijken, uit te breiden. Maar men ziet het 'b.v. als een tactische fout om de problemen van het Verre Oosten bij de on derwerpen, die ter sprake komen, op te nemen. Deze zijn niet de oorzaak van enig conflict tussen de drie mogendheden en de Sow- jet-Unie. En zodra dit onderwerp aangeraakt zou worden, zou met een de kwestie van de erkenning van communistisch China zich voordoen, waardoor alle werk zaamheden van de conferentie in de war zouden kunnen lopen en zelfs in gevaar gebracht worden. Daarom hoopt men, dat de voornaamste onderwerpen, die behandeld zullen worden, die van Europa (met Duitsland onver mijdelijk als middelpunt) en de ontwapening (met de kwestie van de atoomwapens in de eerste plaats) zullen zijn. Dit terrein is reeds groot genoeg en bevat vele ingewikkelde en mdfeilijke pro blemen. Doch het is niet zo groot, dat het gevaar bestaat, dat door kwesties, die niet terzake dienen, de voortgang van de besprekin gen zou worden belemmerd. GEEN WONDEREN. Dit is dus het plan zoals de drie Westelijke regeringen het zien. Het is geen groots en ingrij pend plan. Men verwacht noch zoekt wonderen. Men wil niet te veel in eens proberen. Maar het is practisch. Het doel van deze bijeenkomst op hoog niveau is, om de zo noodzakelijke stimu lans te geven om „de bal aan het rollen te brengen". Het eigen lijke werk zal naderhand in stuk jes en beetjes moeten worden ge daan door de ministers en diplo maten. Alles wat de drie Weste lijke mogendheden vragen is, dat er een nieuwe poging zal worden ondernomen. Het woord is nu aan de leiders van de Sowjet- Unie. (Nadruk verboden) WOENSDAG 13 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter, 8 uur: „Sensatie op rijks weg No. 101." AXEL; Het Centrum, 8 uur: „De ridders van de ronde ta fel". Bij ons vindt U de grootste sor tering KINDERWAGENS BOXEN LEDIKANTJES enz. TERNEUZEN AXEL Tel. 2124 - 2404 Tel. 763 Bezoekt onze speciaalzaak: VLOOSWIJKSTRAAT 5 Zoals wij nog in de stadseditie van ons vorig nummer konden opnemen, is gistermorgen het sleepschip „Helena" uit Gorcum even buiten de Westelijke buiten haven door het Finse stoomschip „Valborg" aangevaren, waarna het vrijwel onmiddellijk in de diepte verdween. Tijdens een gesprek, dat wij in de morgenuren van Dinsdag met de nog geheel overstuur zijnde schipper van het sleepschip „He lena" hadden bleek duidelijk met welk een levensgevaar hij zichzelf en twee zijner kinderen heeft weten te redden. In een minimum van tijd zag schipper Theuns zijn schip in de diepte verdwij nen en het mag een wonder heten dat geen mensenlevens zijn te betreuren. In het café „Kolkzicht", waar de familie Theuns en de stuur man Van der Mooren zijn onder gebracht, vertelde de zo getrof fen schipper Theuns hoe de scheepsramp plaats vond. Juist toen de „Helena" de Wes telijke buitenhaven had verlaten De commissie van beheer van de schoolartsendienst Zeeuwsch- Vlaanderen heeft deze week een uitvoerig verslag uitgebracht van de werkzaamheden en be moeiingen van de dienst gedu rende het jaar 1954. In een korte inleiding wordt medegedeeld, dat de heer Truffi- no per 1 September 1954 ontslag heeft genomen als voorzitter van de commissie van beheer. Sedert de oprichting van de schoolart sendienst in 1942 heeft de heer Truffino zijn beste krachten aan deze dienst gegeven en het is, al dus het verslag, dan ook voor een groot deel aan hem te danken, dat Zeeuws-Vlaanderen kan bo gen op een goed functionerende schoolartsendienst. BL.O.-school voor West Zeeuws-Vlaanderen. De schoolarts voor het district Terneuzen en West Zeeuws- Vlaanderen vestigt er de aan dacht op, dat men reeds bijna 10 jaar bezig is om langs allerlei wegen te komen tot de stichting van een B.L.O.-school in het wes telijk deel. Hoewel de noodzaak van een dergelijke school alge meen erkend wordt, schijnt het onderzoek ingesteld bij de lage re schoolbevolking in West Zeeuws-Vlaanderen en hij kwam daarbij tot de conclusie, dat 5% der leerlingen buitengewoon on derwijs nodig had. De schoolarts, dokter H. J. S. Timmer, becijfert dat er in het westelijk deel 166 leerlingen in aanmerking komen voor buiten gewoon lager onderwijs. Hij acht •het diep teleurstellend, dat min stens 160 kinderen verstoken blij ven van de zegeningen van het B.L.O. „Moge de tijd niet lang meer zijn, dat dit district zijn plichten ten opzichte van de gees telijk misdeelden weet te realise ren". Tandartsschiooialrts. De schoolarts die tijdens het schoolonderzoek gegevens over de toestand der gebitten statis tisch verwerkt, komt herhaalde lijk in de gelegenheid de pupillen te verwijzen naar hun tandarts. Geen enkele arts is in zijn prae- ventie zo ver gevorderd,, dat hij de gehele schoolbevolking onder zijn hoede kan nemen. Dokter Timmer geeft in dit verband uiting aan zijn grote waardering voor de wijze, waar op reeds zo enorm veel is gedaan schooltype „in politieke zin" de Voor de sanering der gebitten vertragende factor te zijn, waar- speciale gymnastiek hebben, te geven door een leraar heilgym nastiek, die tevens de bevoegd heid heeft voor lichamelijke oefeningen. Schoolhygiëne. Een zeer lezenswaardig hoofd stuk wijdt dokter Timmer aan de schoolhygiëne. Nog te veel vloeren zijn stofnesten, vanwaar de stofdeeltjes de bacteriën als helicopters overbrengen naar de ademhalingsorganen der toekom stige patiëntjes. Zelfs in nieuwe scholen plaatst men hier en daar nog kolen- kachels, de grootste producenten van die stofdeeltjes-helieopters. Een fris lokaal in zonnige kleu ren; open ramen, handen wassen, hoesten met zakdoek (of de hand) voor de mond, nette was gelegenheden, kraakheldere en gelakte closets kunnen de jeugd ontvankelijk maken om hygiëni sche plichten als vanzelfsprekend uit te voeren. Inentingstoestand. De inentingstoestand in West Zeeuws-Vlaanderen blijk* ten aanzien van diphterie nog steeds onvoldoende. Het is van belang deze inenting vooral in de prille jeugd te intensiveren. Éénmaal inenten op de kleuterschool en tweemaal op de lagere school wordt nodig geoordeeld. ïn vele gemeenten van het district heeft de inenting regelmatig plaats. Voor het bereiken van een zo gunstig mogelijke vaceinatietoe- stand adviseert dokter Timmer de gemeentebesturen jaarlijks kwam de Fin zonder taal of teken recht op ons af, aldus schipper Theuns. Ik rende uit het stuur huis naar de roef. Terwijl ik mijn vrouw, die in de roef huishou delijke bezigheden verrichtte, toe riep onmiddellijk met ons 2%- jarig zoontje, dat in de roef lag te slapen, in de roeiboot te gaan, liep ik naar de slaapkamer waar ons 5-jarig dochtertje en 7-jarig zoontje sliepen. Terwijl ik in de slaapkamer was boorde de „Val borg" haar steven in de „Helena" ter hoogte van de ruimen 9 en 10, even voor de roef. De half glazen deur van de slaapkamer was door de schok dichtgeslagen en muurvast komen te zitten. Wij zaten opgeslotenterwijl ik het water hoorde binnenstromen. Met de twee kinderen bij mij sloeg ik het glas van de deur in en rende met de kinderen door de roef naar buiten. Inmiddels was de „Helena", die gesleept werd door de motorsleep boot „Meeuw", steeds dieper ko men te liggen. Nog vóór de aanvaring plaats had, zag men op de buiten de haven varende sleepboot „John P. Best" het ongeluk aankomen en daar men op de diepliggende „Valborg" door de hoogte van het havenhoofd de uitgaande sleep niet kon waarnemen, trachtte de kapitein de op de haven komen de Fin door fluitsignalen op het gevaar attent te maken. Nadat de aanvaring had plaats gehad, riep de schipper de kapi tein van de „Meeuw" toe de „He lena" op de dichtstbijzijnde zand plaat te zetten, doch de beman ning van de „John P. Best", die beter kon zien in welk gevaar het sleepschip verkeerde, riep kapitein C. van Zanten van de „Meeuw" toe, de steven te wen den en de „Helena" op de slik- tong tussen de West- en Midden haven te trekken. Zover is het helaas niet geko- enorm handig en een sa per geluid vraag inliehtingett NOORDSTR.2I TEL.2361 TERNEUZEN e<n 4eWic& men, want bij het draaien begon de „Helena" direct sneller te zin ken, zodat de 34-jarige schipper C. P. Theuns uit Gorcum, zijn 32 jarige echtgenote A. M. de Wit uit Waspik en de drie kinderen, benevens de inmiddels van het voorschip gekomen 34-jarige stuurman Van der Mooren uit Weurt bij Nijmegen, het schip moesten verlaten en in de roei boot plaats nemen, waarna de „John P. Best" hen aan boord nam. Enkele ogenblikken later brak de „Helena" in tweeën en verdween in de diepte. Het schip ligt op een diepte van 40 a 50 meter en levert voor de scheepvaart geen gevaar op. De „Helena" was 1363 groot en geladen met erts van Gent voor Duisburg. De „Valborg, die 1300 brt meet, geladen met hout, voor Gent, heeft de reis voortgezet. Het sleepschip, dat verzekerd is, was het eigendom van schip per A. P. Theuns, de vader van de schipper van de „Helena," die bij deze scheepsramp niets heeft kunnen redden, dan de kleren, welke men aan had. van vele kinderen de dupe wor den. Dr K. Pels, de voorganger van de huidige functionaris, heeft een Maandagavond is te Brussel soorten propaganda, economi dank zij de activiteit der tandart-contact op te nemen met de ge alsook van burgemeester meente-artsen. HILVERSUM H; 7.00 Nieuws; 7J.0 Gram.; 7.45 Morgengebed en Bt. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Gewijde muz.; 10.30 Morgend.; 11.00 Vaor de zieken; 11.45 Pia nospel; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muz. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmeded., 12.3312.40 Wij van het land); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws; 13.20 Alt en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Banjo- ork.; 1450 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Solistenconc.; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Viool en piano; 16.55 Gr.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gr.; 17.40 Koersen; 17.45 Gr.; 18.00 Amus. muz.; 18.30 Fries progr.; 18.45 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal gesprek; 19.35 Gr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Wedstr.; 21.15 Gram.; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Orgelconc.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Franse chan sons; 13.00 Nws; 13.15 Orgelsp.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.15 Symph.- ork.; 15.30 Gram.; 16.00 Koer sen; 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Voor de kinderen; 17.15 Idem; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Verzoekprogr.; 20.10 Missiemon- tage; 20.40 Verzoekprogr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Pianorecital; 22.45 Omroeporkest22.55 Nieuws. de tweede wereldconferentie van de organisatie „wereldbroeder schap", welker erevoorzitters Harry Truman en Paul Henri Spaak zijn, geopend. Het thema dezer conferentie (de eerste is vijf jaar geleden te Parijs ge houden) luidt: „Wereldbroeder schap voor vrede en vrijheid". Een kleine 500 afgevaardigden uit Europa, Amerika, Azië en Afrika zullen middelen onderzoe ken om de oorzaken van span ning in de wereld te verminderen en de samenwerking tussen men sen van verschillend ras, geloof en cultuur te vergroten. Tot de Nederlandse deelne mers toehoren de heren H. van Willigen, secretaris van de Ne derlandse afdeling der organisa tie, en prof. H. F. J. Th. Rutten, hoogleeraar aan de universiteit van Nijmegen. Sir Zafrulla Khan, rechter (bij het internatio nale gerechtshof te Den Haag, is ook aanwezig. De Belgische oud-minister De Smaele zeide, dat de omvang, die de organisatie reeds heeft aangenomen, het bewijs levert van een nieuwe bewustwording, waardoor de betrekkingen tussen de gemeenschappen aan een nieuwe ethiek zullen worden on derworpen. Spaak, verwijzende naar de Aziatisch-Afrikaanse conferen tie van Bandung, zeide dat het blanke ras zijn meerderheids gevoel moet laten varen en zijn juiste plaats in de gemeenschap van rassen en volkeren moet in nemen. Hij betoogde dat zonder verdraagzaamheid niets tot stand kan worden gebracht. Volgens de Amerikaanse Nobel prijswinnaar Arthur Compton, voorzitter der organisatie, ver toont de wereldvrede op het ogenblik gebrek aan stabiliteit. Ook een streven naar een gezon de sociale conjunctuur is nood zakelijk. Luther Evans, directeur-gene raal van de Unesco, zeide: „De toestand van het ogenblik is duidelijk; welvaart en onder gang liggen beide binnen ons be reik. Wij hebben te kiezen tus sen vreedzame samenwerking enerzijds en afzondering en wan trouwen anderzijds. Bepaalde sche druk en oude wrokgevoe lens verwekken haat onder de mensen, in weerwil van hun na tuurlijke neiging tot vriend schap. Het is de taak der opvoe ders dit verschijnsel te bestrij den." Neem een AKKERTJE dat helpt direct sen, aisooK van Hoekzema van Oostburg als voorzitter van de kleutertandver- zorging aldaar. Het carieus melkgebit kan la tente kwalen tevoorschijn roepen en bestaande kwalen verergeren. Indien slechts 10% van de kleu ters een goed gebit en circa 20% een bepaald slecht gebit heeft, dan kan een actie om daarin ook op de kleuterscholen verbetering aan te brengen, alleen maar toe gejuicht worden. Slechte lichaamshouding. De lichaamshouding der school jeugd zou volgens sommigen een stokpaardje zijn van de tegen woordige schoolarts. Dat er gro te aandacht aan besteed dient te worden, blijkt uit de percentages houdingafwijkingen in 't district van dokter Timmer, n.l. 14% bij de kleuters en 27% bij de leer lingen der lagere school. Ook elders vindt men hoge per centages. De oorzaken moeten gezocht worden in onoordeelkun dige voeding; onvoldoende rust; psychische moeilijkheden; te wei nig of geen gymnastiek, enz. Naast een algemeen oorzakelij ROTTERDAMSE JONGENS WONNEN PRIJS OP EXPOSITIE TE TOKIO. Twee leerlingen van het gym nasium Erismianum te Rotter dam, George Verhulst en Frans Hboykaas, hebben een prijs van uitmuntendheid verworven ter gelegenheid van een grote inter nationale jeugdtekennigen-ten- toonstelling in Tokio, die georga niseerd werd door de „Uhesco Art Education League in Japan". De prijzen bestonden uit een grote medaille, een insigne, een oorkonde en een boekwerk. Er waren 20.000 tekeningen, afkomstig van 33 landen, inge zonden. BAGGERMOLEN GEZONKEN IN MOND VAN RIJNHAVEN. Dinsdagmiddag om kwart voor zes is een in de mond van de Rijnhaven liggende baggermo len van Adriaan Volker's N.V. maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken gezonken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en de scheep vaart ondervindt geen hinder. De oorzaak is nog niet bekend. Vanochtend zal men trachten met behulp van pompboten de baggermolen te lichten. BAK MET KEILEEM IN IJSELMEER GEZONKEN. Dinsdagavond is een grote bak met 680 ton keileem in de zgn. Amsterdamse vaart in het een audiometer tot een nauwkeu- - ijseimeer gezonken. De keileem riger onderzoek te komen. was bestemd voor de inpoldering In een tweede artikel hopen van Oostelijk Fleirland. De be- wij een overzicht te geven van 't manning van de sleepboot „Nel- verslag, dat dokter L. J. A.1 lie", welke boot de bak sleepte, Adriaansens heeft uitgebracht heeft de opvarenden van de bak over het district Oost Zeeuws-gered. T.B.C.-onderzoek. Dat pirquetteren los van het be volkingsonderzoek noodzakelijk is, bleek opnieuw uit het feit, dat er enkele actieve gevallen van t.b.c. op de scholen zijn geconsta teerd. In 1954 werden in Terneu zen en West Zeeuws-Vlaanderen 2248 leerlingen gepirquetteerd. Het aantal positief reagerenden was 113 of 5%. Bij 3 leerlingen werd een actief proces vastge steld. Van de 2248 onderzochte kinde ren werden er 276 naar de huis arts verwezen. De voedingstoestand was over het algemeen goed. De verminderde gehoorscherp- te werd voor de kleuters vastge steld op 2% en voor de lagere scholen op 3%. Waarschijnlijk ligt dit percentage hoger. Men overweegt door middel van INaasi een algemeen uunaiiciy ..v-- ke behandeling moet zo'n kind Vlaanderen (zonder Terneuzen i DE INCIDENTEN MET SCHOLIEREN TE ALMELO. In verband met de incidenten, welke gedurende de braderie- dagen, en speciaal vorige week Donderdagavond en Vrijdag ochtend, in Almelo zijn voorge komen tussen gemeente-politie en groepen scholieren, heeft de officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Almelo, mr W. L. de Walle, persoonlijk een diepgaand onderzoek inge steld, zo deelt mr J. M. Rave- sloot, burgemeester van Almelo, mee. „Hierbij is komen vast te staan, dat er niets is gebeurd, dat de justitie aanleiding geeft tot in grijpen. Wel is bij dit onder zoek gebleken, dat een deel van de Almelose jeugd zich, met name in de laatste jaren, niet be wust is van wat men ook als jeugdig persoon in een georden de maatschappij kan doen en moet nalaten. Speciaal heeft dit verschijnsel zich geopenbaard gedurende de afgelopen braderie- dagen. Anderzijds is de conclusie van het onderzoek, dat de hou ding van enkele leden der politie tijdens deze dagen niet altijd tac- tisch en juist geweest is; hierop lis de commissaris van politie bereids gewezen. Waar het op treden van de Almelose politie er, speciaal sedert de bevrijding, bij voortduring op gericht is een dienende taak te vervullen ten behoeve van de burgerij, doet de burgemeester een beroep op de jeugd, ouders en leerkrachten, zich hiervan bewust te zijn om zodoende te voorkomen, dat ge beurtenissen, als thans helaas zijn voorgekomen zich zullen herhalen. Innerlijke en uiterlijke beschaving kunnen nooit genoeg worden gewaardeerd en zijn een eerste vereiste voor zelfrespect", aldoos mr Ravesloot. 8) door PERCY KING. (Nadruk verboden.) Een kwartier verstreek. Geen politieman liet zich zien, evenmin horen. Ook Nick scheen het spoor bijster te zijn geraakt, of hij had de achtervolging opge geven. Algernon waagde het er op zijn schuilplaats te verlaten. De omgeving was hem totaal on bekend; hij wist niet méér dan dat hij zich in één der buitenwij ken van Chicago 'bevond. Op hoop van zegen sloeg hij maar een richting in. Zijn stemming was beneden peil; het avontuur kwam hem op het verlies van zijn bagage te staan. Naar zijn hotel Ikon hij niet terug. Hij had zich als Algernon Fenture inge schreven en die naam was Gerard Heywood bekend. Eindelijk reed hem eefi taxi tegemoet. De chauffeur stopte en monsterde zijn aspirant vrachtje critisch. „Waar naar toe?" vroeg hij argwanend. „Mij een zorg, als je me maar een fatsoenlijk eind uit de buurt van Highbury Avenue brengt." „Herrie gehad?" „Een (boerenkermis is er een Üoofstomlmen-samenkomst bij." „Stap in. Maar ik ben er niet voor te vinden je rond te rijden tot je de zon ziet opgaan." „Ik zoek een goedkoop hotel midden in de stad. Aan zo'n adres weet jij me wel te helpen." „Ik zal je er afzetten aan één, waar ze onderdak geven voor een kwart dollar, gebruik van pyama inbegrepen. Je weet al leen niet, welke kwibus er de nacht tevoren is ingeschoten." „Merci. Ik prefereer een fris ser gelegenheid." „Alright. Daar gaan we dan!" Vóór Algernon zich gekleed op het niet 'kraakzindelijke bed neerlegde, had hij uitgemaakt dat de rekening van de gebroe ders Heywood werd verhoogd met duizend pond vanwege de extra kosten en het hem ver oorzaakte ongerief. Vijf en twin tig duizend pond was een rond en welwillender bedrag. Waar het toch een kwestie van inpik ken zou worden, ging het in de zelfde moeite door. Een paar minuten vóór het vertrek van het toestel op de dagelijkse luchtdienst Chicago New York stapte Algernon Fen ture in. Hij was het die nacht met zich eens geworden, welke weg hij zou volgen de weg voerde terug naar Engeland. Al vertrouwde hij Gerard Heywood voor geen penny, toch meende hij te kunnen aannemen, dat de bankier part noch deel had aan de fraude, waarvan zijn vader de dupe was geworden en hij zelf ook. Hetgegn niet wegnam, dat hij te gelegenertijd Gerard de rekening hoopt te presenteren voor de geschiedenis op Highbu ry Avenue. Eerst kwam Philip aan de beurt en ditmaal zou Fen ture zich geen knollen voor citroenen in de handen laten stoppen. Op de seconde af ging de C.N.Y.L. 35206 van de grond. Het was een mokkerige namid dag in 'het laatst van October, onnatuurlijk zwoel. Nog regende het niet, maar alles wees er op, dat de grijze wolken zich spoedig zouden ontlasten. Ondanks het feit, dat de machine gestadig steeg, werd het zicht niet helder der. Algernon had niet het flauwste idee, op welke hoogte zij waren. Hij luisterde naar het regelmatig gedreun yan de mo toren; wanneer vliegen niet 'n nieuwtje was geweest, zou hij op de cadans weldra onder zeil zijn geraakt. Hij dwong zich tot wakker blijven, om ongestoord de sensatie van het tot nu toe onbekende te ondergaan. Maar de sensatie was niet van lange duur. Waar hij keek, om laag, 'opzij, omhoog niets dan wolken en nog eens wolken. Om afleiding te hebben, nam hij de medereizigers één voor één op. Algernon had als kind de ge woonte gehad mensen, die hij kende en met wie hij om de een of andere reden samen vyas, een- bijnaam ter onderscheiding te geven. Met dit spelletje kon hij ook thans de tijd korten. Tot de twaalf passagiers ^behoorden twee dames. Met de één was hij gauw klaar: een korte gezette tante, blozend en ietwat aambor stig, in 't bezit van een respecta bel aantal onderkinnen. Een ech te Matrone. De ander was jong, slank, toch mooi gevuld. Alger non kon haar slechts van terzijde bewonderen: een fraai profiel, Cen teint als room, waarover een zachtrose blos uitvloeide, donker blond haar, dat naar 't bruin kleurde. Iets in 't meisje kwam hem bekend voor. (Wordt vervolgd); AMERIKAANS MILITAIR IN AMSTERDAMSE GRACHT VERDRONKEN. Dinsdagmorgen omstreeks 2 uur, is een Amerikaanse militair, soldaat W. C. Landrum uit Houl- try (Georgië) behorende tot een infanterie-onderdeel dat gelegerd is te Heilbronn (Duitsland) door een onbekende oorzaak aan de Groenburgwal te water geraakt. Twee agenten hebben hem op het droge gebracht. De militair vertoonde echter geen teken van leven De inmiddels verschenen G. G.' en G. D., hebben getracht om door middel van een zuur stof apparaat de levensgeesten van de drenkeling op te wekken, echter zonder resultaat. Hij is daarna naar het Binnen- Gasthuis overgebracht, alwaar een arts na een langdurig onder zoek de dood constateerde. Het stoffelijk overschot is hierna naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. GEEN VOORRANG VERLEEND BROMFIETSER DOOD GEREDEN 750 GULDEN BOETE. De rechtbank te Amsterdam heeft de 29-jarige veehouder H. J. W. T. uit Ouderkerk aan de Amstel, die op 3 Mei j.l. te Am sterdam geen voorrang had ver leend aan een bromfietser, waar door deze dodelijk werd aange reden, veroordeeld tot een boete van 750 gulden subs, dertig da gen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2