Uit de Provincie Het gestolen vliegtuig Wat brengt de Radio Ongedachte inkomstenbron voor kieuterboer. TERNEUZEN. AXEL. CADZAND. HULST. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Vietnam Vonnissen in Oost-Duitslard Hongerstaking van Cyprische gevangenen Het optreden tegen de Mau Mau. AgewJ» Reusachtig stuwmeer in de Sowjetunie geprojecteerd. Oostenrijkse gevangenen in Tjechoslowakije. Instorting van tunnel bij Kioto Resolutie van Senator William Knowland Verlies van Australisch atoomonderzoek Twee Westduitse ministers van B. H. E. willen aftreden Britsch schip door Chinese nationalisten opgebracht Brits protest bij communistisch-China Grensincident aan Bulgaars-Turkse grens ZEEUWSE KIST VISSERS MOETEN ZEEVISSERS WORDEN. Tal van vraagstukken, die op het ogenblik de visserijwereld beroeren, zijn aan de orde geko men in de Zaterdagmiddag te Goes gehouden vergadering van de Zeeuwse visserij vereniging „Zevibel". De verouderde vloot van de Zeeuwse kustvissers, de gevolgen van het drie-eilanden- plan en Deltaplan en het pro bleem van de sociale verzekering, vormden wel de hoofdmoot der discussies. Daarbij werd critiek geleverd op het beleid van minis ter Mansholt. Drs. J. Floor, uit Scheveningen, economisch medewerker van de Stichting van de Ned. visserij, betreurde het, dat de heer Mans- holt in de Tweede Kamer een slooppremie voor oude schepen pertinent afwees. Ook de voor zitter van „Zevibel", drs. A. L. S. Lcekefeer achtte het te be treuren, dat in de visserij nota zo weinig rekening wordt gehou den met de Zeeuwse problemen. Het afwijzen van de slooppremie is een beslissing waarbij alle sec toren van de visserij over één kam zijn geschoren en hiervan wordt de Zeeuwse kustvisserij de dupe. Bedrijven en bedrijfsresul taten dienen verbeterd te wor den. Er dreigt een ontvolking van de vloot en sanering is hard nodig. De uitbreiding van de coöpera tieve gedachte noemde hij een belangrijk vraagstuk voor de Zeeuwse visserij en hij vroeg hiervoor meer begrip. Het drie-eilandenplan noemde spr. van groot belang voor Veere. Voor deze gemeente staan grote inkomsten op het spel. Zal de garnalenvisserij zich kunnen bandhaven en zal de regering, als blijkt, dat deze visserij moet overschakelen op de zeevisserij, deze overschakeling financieren? zo vroeg hij zieh af. Hij deelde mee, dat „Zevibel" op 13 Augus tus, tijdens de visserij dagen te Breskens, een congres zal orga niseren, waar in het bijzonder de afzet van de visserijproducten besproken zal worden. Tevoren had de heer Floor de overschakeling van kustvisserij Pfmr zeevisserij een noodzakelijk gevolg genoemd van het drie- eilandenplan en bet Deltaplan. De schepen zijn er echter niet voor geschikt- Daarom zal de re gering moeten bijspringen. De schade, die de Zeeuwse vissers lijden door de grote plannen moet door geheel ons land gedra gen worden. Als dat geschiedt kan de nieuwe ontwikkeling ook voor de Zeeuwse vissers nog aantrekkelijk zijn, zo besloot hij zijn betoog. BE NIEUWE VEERHAVEN BIJ Z3ERIKZEE. Ged. Staten van Zeeland hopen in September de inrichting van de zgn. „val" bü Zierikzee tot haven aan te besteden. Mogelijk kan dan de veerhaven eind 1956 in exploitatie worden genomen, al dus een memorie aan Prov. Sta ten over de toekomstige veerha ven aan de Oostkant van Noord- Be veland. De aansluitende wegen op de dammen, in Veerse gat (iets ten Oosten vaxi Vrouwenpolder) en in Zandkreek iets ten Westen van de steiger van Katseveer) zijn nog in studie. Dit geldt ook voor de inloophaven. Er zullen zeker nog wel enkele jaren verlopen, voordat aan de Prov. Staten uitgewerkte plannen kunnen worden voorgelegd. Zo lang de plaats van de inloop- haven aan de Oostkust van Noord-Beveland nog niet vast staat is het voorbarig om met zekerheid vast te stellen, dat met bestaande schepen in de toe komst een uurdienst kan worden onderhouden. De toezegging wordt gegeven, dat gestreefd zal worden naar een zo groot mogelijk aantal vaarten. N.a.v. opmerkingen als zou de ontworpen weg naar de veer haven uit verkeerstechnisch oog punt niet bijster gelukkig zijn gekozen, wordt gezegd, dat de aansluiting aan de rijksweg ruim zal worden gelegd. Het verkeer naar Duivelend en in de toekomst mede in de richting van FLakkee bevindt zich direct op de juiste weghelft. T.a.v. de coupure wordt gezegd, dat alleen bij uitzonder lijk hoge waterstanden, die ge middeld nog niet eens in de twee jaar voorkomen, op het plateau zeer tijdelijk en zeer gedeeltelijk water kan komen te staan. Het is niet gewenst het plateau zo hoog te leggen, dat dit onder alle omstandigheden watervrij ligt. Daardoor zou de laad- en losbrug bij lage waterstanden onder een veel te steile helling komen te liggen. Bjj nadere overweging kan de hoogte van de bodem der coupures worden opgevoerd van 3,90 tot 4,50 plus N.A.P. De kos ten zullen weinig stijgen. Verder zijn Ged. Staten van mening, dat de plaats voor het station met restauratie juist ge kozen is. Het komt te liggen in de onmiddellijke nabijheid van de toekomstige inrichting voor kop- lading en -lossing. De schepen varen In een rechte lijn op de haven. Moeilijkheden met de radar zullen zich niet voordoen. Naar het ach laat aanzien zul len de in het havenkanaal uit te voeren werken voor de schutsluis belemmerend kunnen zijn voor de goede uitvoering van de veer dienst. Mede daarom is het van belang, dat de werken in de val zo spoedig mogelijk worden uit gevoerd. DE FUSIE DER GAS BEDRIJVEN IN ZEELAND. Het voorstel van Ged. Staten met betrekking tot de fusie van de gasbedrijven der provincie en van Goes heeft ondermeer critiek uitgelokt over het voornemen, dat de hoofdboekhouding en de woonplaats van de directeur in Goes zal worden gevestigd. Maar Ged. Staten zeggen duidelijk, dat zij zich buiten de sfeer van de ge voeligheden wensen te houden. Het zou h.i. niet goed zijn, van welke partij ook, enig chauvinis me te laten spreken. Uit het zeer uitvoerige verslag blijkt o.m., dat de privaatrechte lijke vorm is gekozen met het oog •op de bezwaren van Goes, dat meende bij de publiekrechtelijke vorm in een zwakke positie te verkeren. Naar het oordeel van Ged. Staten zijn de aanspraken van deze gemeente gerechtvaar digd. Goes had een goed bedrijf, van ongeveer gelijke omvang als dat der provincie, terwijl in tijden van nood, als de gasvoorziening van Sluiskil zou uitvallen, te Goes gas wordt geproduceerd met de door de rijksdienst aldaar gestichte installatie. De bedie ning daarvan is aan Goes opge dragen. Wat een eventuele toedreding van Middelburg betreft wordt medegedeeld, dat daaromtrent nog niets bekend is. De statuten laten de mogelijkheid daartoe open. Indien deze toetreding een feit wordt, zal de gasvoorziening van Midden-Zeeland zijn gecen traliseerd. Verder wordt gezegd, dat, aangezien de technische werkzaamheden het voornaamste deel van de dagtaak van de direc teur zullen uitmaken, het hoogst gewenst is, dat de directeur in Goes woont. Waar de directeur is, behoort ook de hoofdboekhou ding te zijn, omdat de directeur elk ogenblik van de dag moet kunnen beschikken over de cen trale en statistische gegevens. Het is dus een Ibedrijfs- en een boekhoudkundig belang, wanneer de directeur in Goes wgont. T.a.v. de bedrijfsvorm zijn Ged. Staten van oordeel, dat dit een vrijwel uitsluitend academische kwestie is. De N.V.-vorm biedt vele voordelen: de alg. vergade ring van aandeelhouders wordt gevormd door vertegenwoordi gers van de staten en de gemeen teraad. Examen medisch analyste. Voor het examen medisch ana lyste (le gedeelte) is te Amster dam geslaagd mej. A. H. Groe- nenberg, alhier. Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau der gemeente politie werden aangegeven als gevonden voorwerpen, welke zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Beige slipover, Van de Bran den, Hondi'usstraatzilveren vul potlood, Jan van Dixhoorn, Lange Kerkstraat 33; fietsvlag, C. van Doeselaar, Geraniumstraat 18; grijze herensok, J. Leppens, Donze-Visserstraat 95; paar san dalen, H. J. van de Velde, Hon- diusstr. 1herenportemonnaie, J. K. Molegraaf, Tholensstraat 94; grijs kindervestje, Ria Schip pers, Narcisstraat 29; teken boek, R. Vermeulen, Tholens straat 132; zilverbon, P. van de Wege, Steenkamplaan 25. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd; twee pasfoto's, jongenshemd, zonne bril, huissleutel nr. 21, dames paraplu en rood wollen vest, overall, 2 pasfoto's, verrekijker tje, luchtdrukmeter, kinderporte- monnaie, step welke is gevonden aan de zeedijk. Paard op hol, Vermoedelijk doordat het paard van de heer V. te Drieschouwen schrok, sloeg het Maandagmor gen plotseling op hol in de rich ting van Axel, terwijl het een ketting achter zich aan sleepte. Wonder boven wonder laveer de het paard alle tegenliggers voorbij tot de ketting in de Koe straat achter een aldaar gepar keerde auto bleef haken, waar door het paard tot stilstand kwam en kon worden opgevan gen. Het dier, dat nog steeds onrus tig was, bleek door de schok van de ketting licht gewond te zijn, maar overigens liep het gevalle tje zonder ongelukken bijzonder goed af. De auto bewam lichte mate riële schade. Raadsvergadering. De raad kwam Vrijdag in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Leenhouts. De voorzitter deelde mee dat van G. S. goedkeuring was ver kregen op het raadsbesluit tot aanleg van straten aan de kust in het kader van het uitbrei- dings- en wederopbouwplan van de gemeente Cadzand. Voor de vacature aan de open bare lagere school is gebleken bijzondere belangstelling te heb ben bestaan. Meer dan 35 sollici tanten hebben zich aangemeld. Na stemming werd de heer M. v. d. Heuvel te Vlissingen met algemene stemmen benoemd. De aan de haven uit te voeren werken maken het naar de me ning der raad noodzakelijk de P.Z.E.M. te verzoeken haar voor genomen verkabeling spoedig te doen uitvoeren en tevens straat verlichtingsaders bij genoemde verkabeling op te nemen. Uiter aard dient de gemeente wegens vervroegde verkabeling het nog niet afgeschreven deel van het bovengrondse net aan de P. Z. E. M. te vergoeden, welk bedrag op pl.m. 500,te stellen is. De straatverlichtingsaders komen oven enkele jaren, evenals thans volledig voor rekening van de gemeente. De kosten hiervan be dragen 900, wellicht over en kele jaren meer. De raad ver leende het hiervoor door B. en W. gevraagde crediet van 1400. B. en W. stelden de raad ver der voor, na verkregen toestem ming van het waterschap „Het Vrije van Sluis" over te gaan tot aanleg van een trottoir langs beide zijden van de straat door de haven. Het rijk heeft ter plaat se reeds op een trottoir gerekend, althans heeft het rijk het zand- bed reeds op haar kosten aange legd, terwijl zij voorts de beno digde trottoirbanden heeft ge plaatst. B. en W. achtten deze trottoirs van bijzonder belang, mede ter beveiliging van de voet gangers. De raad zag de nood zaak van een trottoir ook in en verleende B. en W. het gevraag de crediet van 2000, De begroting 1955 werd gewij zigd. De post onvoorzien voor de begroting 1955 diende hier door te worden verlaagd op 745,—. Tijdens de rondvraag wees de heer H. de Neef op de straatver lichting van de Ringdijk, welke verbetering behoeft. Droeve plechtigheid. Zaterdag had onder zeer grote deelneming de teraardebestelling plaats van de marechaussee B. A. M. Waterschoot uit Schudde- beurs, die vorige week bij het passeren van een onbewaakte overweg nabij Teuge door een trein werd gegrepen en aan de bekomen verwondingen is over leden. Na de uitvaartdienst in de St. Willebrordus basiliek, gecele breerd door deken Van Dijk, werd de baar, voorafgegaan door een viertal marechaussees, die kransen droegen van klasgenoten der rijschool en van de R. K. Jon ge Boerenstand uit Terhole, ge flankeerd door leden van de R. K. J. B. S., grafwaarts geleid. Onder bevel van de kapitein der marechaussée D. W. F. de Haas uit Terneuzen, werd door een de tachement der Koninkl. mare chaussée militaire eer betoond, terwijl ook een detachement van de rijschool uit Apeldoorn de laatste eer bewees. Aan de begraafplaats stond on der commando van de opper wachtmeester Smit uit Hulst een erewacht opgesteld. Aan de groe ve werd de overledene door de compagnies-commandant, kapi tein W. Spronk, de overledene als een plichtsgetrouw en goed kameraad herdacht. Namens de familie werd dank gebracht voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Droeve plechtigheid. Gistermorgen werd onder een grote belangstelling het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de 7-jarige Johantje Feder- man, die door een verdrinkings ongeval in het kanaal om het leven kwam. Benevens de naas te familie en buren bewezen zijn schoolmakkertjes van de eerste en tweede klas der openbare school hun vriendje de laatste eer. Ook van de A.C.Z. was een deputatie aanwezig. Kermis. Zaterdag en Zondag werd er in de buurtschap Strodorpe de jaarlijkse kermis gevierd. Naast een grote danstent, waarin voor al de jeugd zich wist te verma ken, was er voor de ouderen ge legenheid om met staak- en gaai- bolling zich te vermaken. Jam mer was het dat er voor de kin deren geen enkele gelegenheid was om hun kermisvreugde bot te vieren. De muziek op stap. De werkende leden van het mu ziekgezelschap „De Volharding", die zovele malen op niet genoeg te waarderen wijze, feestelijkhe den opluisteren, hebben het er, met bestuur en donateurs, eens van genomen en Zaterdag een uitstapje gemaakt naar Zuid- Limburg. Des morgens te half zes werd met twee bussen van de Z.V.T.M. gestart en via Antwerpen ging het naar Scherpenheuvel, waar de koffie werd gebruikt. Hierna werd naar Valkenburg gereden, waar vertoefd werd om het na tuurschoon te bewonderen, om daarna Vaals als doel van de reis te bereiken. Hier had het gezel schap volop gelegenheid te genie ten, want het uitstapje werd be gunstigd door heerlijk weer. Na een koffiemaaltijd te heb ben gebruikt, werd te 5 uur de thuisreis aanvaard en in de aller beste stemming arriveerde „De Volharding" des avonds laat weer op het Marktplein terug, en is ons muziek weer bereid feestelijkheden op te luisteren. In een gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in Saigon is Zondag een onontplofte plasticbom gevonden. Men ge looft, dat de bom afkomstig is van de Bin-Xuyen, een der op standige religieuze secten, die twee maanden geleden een anti- Amerikaanse campagne begon. In Karl-Marxstadt (Oost-Duits- land) zijn zeven personen ver oordeeld tot vonnissen variërend van levenslange tot driejarige gevangenisstraf, op beschuldi ging van het verrichten van agentenwerk voor West-Berlijn- se radio-stations, de Amerikaan se geheime dienst en het uitvoe ren van sabotagedaden. Manfred Ra hm kreeg levens lang, Georg Kowalkowski 15 jaar, Otto Ickelsheimer en Fried Schwengbier 12 jaar, Margit Zerdrosser drie en een half jaar en Werner Weber en Heinz Mül- ler drie jaar. Eén en ander is medegedeeld door het Oostduitse persbureau A.D.N., dat niet zei, wanneer de verdachten gevonnisd zijn. Dertien Griekse jongemannen, die op Cyprus zijn gevangen ge nomen in verband met de recen te aanslagen, zijn Zaterdag in hongerstaking gegaan tegen de „onmenselijke toestanden" in de gevangenis van Nicosia, zo heb ben hun advocaten bekendge maakt. DINSDAG 12 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Sensatie op rijksweg no. 101". Bethel, 7.30 uur: Evange lisatie. WOENSDAG 13 JULI. TERNEUZENLuxor-Thea ter, 8 uur: „Sensatie op rijks weg No. 101." AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De ridders van de ror.de ta fel". De regering van Kenia heeft Maandag het land van 324 leden van de Mau Mau in beslag geno men. De eigenaars van de grond verkozen geen gebruik te maken van het amnestieaanbod, dat Zondagavond afliep. Volgende week, zo deelt de regering mee. zal het land van „nog veel meer" Mau Mau-leden worden gecon- fisceerd. In totaal helbben 959 Mau Mau- leden van de amnestie geprofi teerd. Dit is ongeveer een kwart van hun totale sterkte. Er wordt een nieuwe militaire actie tegen de» onwilligen voorbereid. Door de aanleg van een grote waterkrachtcentrale bij de Rus sische stad Koeibisjef zal binnen kort de grootste „kunstmatige zee" in de Sowjet-Unie ontstaan. Dit nieuwe stuwmeer zal zeshon derd kilometer lang zijn en veer tig kilometer breed. Tientallen plaatsen, waaronder de oude Wolgastad Stawropol, heeft men moeten ontruimen en elders herbouwen. Dit nieuwe stuwmeer zal „de Zee van Koeibisjef" worden ge noemd. In Wenen zijn weer zes Oos tenrijkers, twee vrouwen, en vier mannen, aangekomen, die in Tsjecho-Slowakije gevangen ge zeten hebben na veroordeeld te zijn tot lange gevangenisstraf fen wegens spionnage en samen werking met de Duitsers in de tweede wereldoorlog. Zij verklaarden, dat in Tsjecho- slowaakse gevangenissen, dik wijls onder zeer slechte omstan digheden, nog tenminste 2500 Oostenrijkers verblijven. Ook hadden zij tijdens hun gevangen schap twee Amerikanen en een man die vermoedelijk een Brit was, ontmoet. DE OECUMENISCHE RAAD VAN KERKEN BIJ H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft giste ren ten paleize Soestdijk ont vangen de delegatie van de Oecu- menisohe raad van kerken in Ne derland, bestaande uit de heren dr. E. Emmen, prof. dr. J. de Graaf, ds. E. Huizinga en prof. P. J. Jans, naar aanleiding van haar bezoek aan de Russische kerken op uitnodiging van de pa triarch van de Russisch-Ortho- doxe Kerk. Vijftien Japanse arbeiders zijn bedolven door instorting van een tunnel, die deel uitmaakt van een waterkrachtcentrale te Otoe nabij Kioto. Een honderdtal personen wer den aan het werk gezet om te trachten de slachtoffers te red den, maar men had weinig hoop één van de vijftien mannen levend aan te treffen. De leider van de republikeinen in de Amerikaanse senaat, Know land, heeft Maandag met volledi ge instemming van president Eisenhower in de senaat een re solutie ingediend, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de volkeren in het door de com munisten overheerste Oost-Euro pa hun zelfbeschikking terug krijgen". Aan het onderzoek op het ge bied van de kernenergie, dat door het natuurkundig instituut van de universiteit van Sydney wordt verricht, is grote schade toegebracht doordat onbekenden de fotografische opnamen van atoomontploffingen hebben be dorven. De opnamen, gemaakt in het enige bestaande apparaat van deze soort in Califomië had den moeten dienen voor de be studering van de bouw der atomen en waren opgeborgen in een kluis in de grond, bedekt met een honderdtal loden platen. De ze platen waren verwijderd en de negatieven aan het licht bloot gesteld. De twee ministers van de Westduitse vluchtelingenpartij, B.H.E., in het kabinet van dr Adenauer, profOber lander Ont heemden) en Kraft (Water staat), hebben Maandag hun por tefeuilles ter1 beschikking van dr Adenauer gesteld. Tegelijkertijd maakten Ober- lander en Kraft hun uittreden uit de B.H.E.-fractie in de bonds raad bekend. Bovendien treed prof. Oberlander af als partij voorzitter. Met deze ontwikkeling heeft het geschil in de B.H.E. dat al maanden aan de dag trad, zijn hoogtepunt bereikt. Jesse Reese, een kieuterboer J de nood een deugd gemaakt en uit Texas, is wel de eerste land bouwer die de atoomenergie heeft kunnen aanwenden voor een vreedzaam doel. Tevens ech ter worden zijn inkomsten hier bij niet onaanzienlijk vergroot. Reese heeft twee jaar geleden ontdekt, dat één van zijn akkers uraniumhoudend is, doch niet zodanig, dat aan een lonende ontginning te denken viel. Hij dacht hier dan ook niet meer aan toen in September van het vorige jaar een oude man hem toestemming verzocht op zijn akker te mogen zitten. De man, die aan rheumatiek leed ver klaarde, dat de uitstralingen van het uranium hem goed deden. Langzamerhand verspreidde zich de roep over de akker van Reese. Om zich van zijn lastige bezoekers te ontdoen, eiste hij 1 dollar per uur voor het recht op zijn akker te mogen zitten. Deze maatregel had echter een ande re uitwerking dan Reese had gedacht Het duurde niet lang, of honderden lijders aan rheuma tiek een zijn vee verkocht om zich aan het beheer van zijn zeer geste gen inkomsten te kunnen wijden. Een woordvoerder van de Ame rikaanse commissie voor de kernenergie heeft verklaard, dat de „zitters" op de akker van Reese hier geen baat bij zullen vinden, doch er evenmin nadelige gevolgen van zullen ondervinden. Het Britse schip „Inchwells" is Zaterdagmiddag door vier vlieg tuigen van de vloot van Tsjiang Kai Sjek gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten, aldus is door „Nieuw China" Zondag ge meld. De aanval geschiedde in de monding van de rivier De Min. Volgens het communistische persbureau wierpen de 4 straal- vliegtuigen zes bommen, waar van er een het schip trof. De „Inchwells" was op weg van Foetsjou naar Sjanghai. Van de zijde van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, is Maandagavond vernomen, dat de Britse regering Maandagoch tend bij de nationalistisch-Chine- se regering een in krachtige be woordingen gestelde protestnota tegen het bombardement van het Britse vrachtschip „Inchwells" heeft doen overhandigen. Zoals gemeld, werd de „Inch wells" Zondag ter hoogte van Foetsjou door nationalistisoh- Chinese straaljagers aangeval len. De campagne van het schip werd beschadigd, maar er vielen geen slachtoffers. Een Bulgaarse soldaat van de grenswacht is bezweken aan ver wondingen, die hij had opgelo pen bij een incident aan de Bul gaars-Turkse grens op Woens dag, aldus heeft radio-Sofia Maandag gemeld. Volgens de Bulgaarse zender waren schoten gelost door twee Turkse soldaten, die zich twee honderd meter op Bulgaars grondgebied in de omgeving van de rivier de Rezowo bevonden. Later op dezelfde dag vuurden drie Turkse soldaten vanaf de Turkse oever van de Rezowo, al dus radio-Sofia. COOP VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 11 JuH. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 39,20. Per stuk: Bloemkool A 3861 ct b 1948 ct, C 9—16 ct; Witte Komkommer B 3338 ct,. C 23 37 ct. Per bos: Peen II 2936 ct; Kro ten 8—11 ct; Uien 414 ct. Per kg: Andijvie 813 ct; Kas- snijbonen 1,41; Princessebonen 1,501,52; Tuinbonen 2425 ct; Doperwten 3643 ct; Peulen XI 8898 ct; Postelein 3135 ct; Rode kool 15—18 ct; Savoye kool 1015 ct; Rabarber 13 ct; Toma ten A 55-61 ct, B 6062 et, C 48 —51 ct, CC 39 ct; Uien 17—19 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Eerstelingen Bonken 17—19. I 12—14,30; II ƒ5 —ƒ12, Kriel 4—7; Dorée I 14,30, II 8; Eigenheimer I 13, II ƒ6—ƒ7. FRUIT, per kg. Aardbeien: Mad. Moutót II 1,13 - 1,28, afw. 0,87--0,92; Fram boosaardbei ƒ1,151,21; Solt Webel afw. 0,89—1,01; M. Früh- ernte afw. 0,79. Bessen: Rode 0,561,20; Wit te 0,89—1. Kersen ƒ1,13; Frambozen ƒ1,25. WOENSDAG 13 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.25 Vacantiekalender; 8.30 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Voor de kinderen; 9.25 Gram.; 9.35 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11-00 meldden "zich bij hem om Gram.; 11.40 Voor de jeugd; 12.00 een „uranium-lbehandeling" te Orgel en zang; 12 30 Land- en ondergaan. Reese 'heeft toen van tuinbouwmed.; 12.33 Voor het 7) door PERCY KING. (Nadruk verboden) „Fouilleer hem, of hij een wa pen heeft". Fenture hield zich (bewuste loos: De foullering leverde niets op natuurlijk niet. Een inbre ker uit de school van Alf Kerr ging niet met een blaffer op stap. „Geen verboden waar", luidde het antwoord. „Zal ik politie halen?" „Neen. Nog niet tenminste, k Heb-wat bijzonders met hem voor. In de schuur ligt touw, Nick; we zullen hem Ibinden. Blijf jij hier, Thomas, terwijl 'k even binnen ben. Neem voor alle securiteit de pook. Bij de minste beweging tik je hem zijn kerse- pit; 't mag gerust wat hard aan komen." De twee verwijderden zich. Thomas was de butler, conclu deerde Algernon; Nick's stem herinnerde hij zich van 't bezoek de vorige dag. Met de bejaarde butler speelde hij 't wel klaar op voorwaarde, dat deze dichter bij kwam. Algernon durfde zich niet verroeren. De opstopper tus sen zijn ogen was welletjes ge weest; hij solliciteerde niet naar een extra streling met de pook. Aan de andere kant elke mi nuut telde, was goud waard. Ieder moment kon Nick terug keren. Nauwelijks had hij de ge dachte verwerkt, of de snuiter was er reeds. Fenture heradem de, toen hij Nick hoorde foeteren: „Geef me de lantaarn,.Thomas, 't Is een heidense [bende in de schuur en 'k had maar twee lu cifers. De snaak heeft zich niet bewogen, wel?" „Geen vin." ,,'k Ben direct terug." Terwijl Nick wegstapte, boog Thomas zich over Algernon heen. Daarmee bood hij hem de kans, ofschoon een dubieuze. Nick was nog in de buurt. Maar Algernon had geen keus. Hij had er mee te rekenen, dat Heywood de butler gezelschap kwam houden zodra hij binnen gereed was. Een poli tiepost bevond zich op tien minu ten afstand nog een ongunsti ge factor. Algernon aarzelde niet. Bliksemsnel greep hij Thomas bij de benen en met oen ruk, waarin hij al zijn jonge kracht legde, slingerde hij de butler tegen de grond. Tegelijkertijd met de gil sprong Algernon overeind. Hij rende 't hek uit. De voorgift kon haast niet geringer: op Thomas' kreet was Nick onverwijld de achtervolging begonnen. Fenture's geluk hing die nacht aan een zijden draad. Hij had de richting ingeslagen van de poli tiepost. Nick, die een uitstekend loper bleek, trompette aan één stuk, „Houd de dief!" Hij bete kende voor Fenture van achter dreigend gevaar. Op 't ge schreeuw galoppeerden twee agenten aan; zij vormden 't hem tegemoetkomend gevaar. Alger non verwenste zijn onfortuin. De ene agent riep 2ijn collega iets toe; daarop posteerden zij zich ieder aan een kant, overtuigd dat 't wild in de smalle straat een zekere prooi was. Daar de vluch ontsnappen te behouden, en hij aarzelde niet. De vuistslag trof de agent tegen de slaap; de man zakte door de knieën. Nick's vaart werd gestuit doordat hij over de gevloerde ordebewaarder struikelde. Eén klabak restte voor de achtervolging. Hij blies verwoed op zijn alarmfluit; even later weerkaatste de stille straat honderdvoud 't geknal van revol verschoten. Fenture wist niet waar hij liep. t Deed er niet toe als hij maar buiten politiebereik bleef. Alles hing er van af of de achtervol gende agent spoedig assistentie kreeg. Werd ze verleend per auto om motorrijwiel, dan kon de vlucht evengoed worden ge staakt. Tot zo lang wilde Alger non in elk geval benen maken. Een gunstige omstandigheid was de stikdonkere naoht en 't feit, dat zijn schoenen van rubber- zolen waren voorzien. In de zo veelste straat, die hij op goed telinsz ondanks sommatie de geluk insloeg, kwam hij in on- spurt er in hield, hief de agent zachte aanraking met een massa; links zijn gummiknuppel, maar kliefde lucht. Door een zijwaartse sprong had Algernon de slag ontweken, met gevolg evenwel, dat hij zich tegenover de agent rechts be vond, die zijn revolver had ge trokken en „Halt, of 'k schiet! brulde. Slechts één oplossing bleef Al gernon om de minimale kans op die niet meegaf. een tas stenen voor in aanbouw zijnd huis. Hij verdween er achter, minder om dat hij er zich veilig waande, dan wel om op adem te komen, 't Razend tempo had hij onmoge lijk nog een minuut volgehouden. (Wordt vervolgd) platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstel lingsagenda; 13.18 Dansmuziek; 13.50 Gram.; 14.00 Medische kro niek; 14.10 Gram.; 15.00 Piano; 15.15 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Orgel; 17.35 Gr.\; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nws; 18.20 Tour de France; 18.30 Cau serie; 19.00 De Socialistische In ternationale in Donden bijeen; 19.40 Reportage; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.40 Accordeon- rokest; 22.00 Causerie; 22.15 Viool en piano; 22.45 Sport; 23.00 Nws; 23.15 Socialistisch nieuws in Es peranto; 23.20 Gram.; 23.43 Idem. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Lichte muziek; 12.00 Orkest; 12.30 Land- en tuin bouwmed.; 12.33 Orkest; 12.53 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Accor deonorkest; 13.45 Gram.; 15.45 Jodelzang; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 17.25 Pianospel; 17.40 Koersen; 17.45 Orgel; 18.15 Gram.; 18.25 Vocaal ens.; 18.45 Spectrum van het Chr. organisa tie- en verenigingsleven; 19.00 Nieuws; 19.10 Klassieke muziek; 19.30 Buitenl. overzicht; 19.50 Gr. 20.00 Radiokrant; 20.20 Gev. muz., 21.30 Wonderlijke wetenswaar digheden; 21.45 Orgel; 22.15 Geestelijke liederen; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Zang en piano; 14.50 Gram.; 15.15 Orkest; 16.00 Koersen; 16.02 Gr.; 17.25 Voordracht; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbesprek.; 18.00 Viool recital; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Koor; 20.00 Hoorspel; 20.50 Gr.; 21.15 Lichte muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Ge- vr. muz.; 22.45 Gram.; 22.55 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2