r. Waarschuwing van atoomgeleerden Het C.N. V. over de loon- en prijspolitiek Verklaring van Boelganin De toestand in Argentinië Nieuw soort naalden bij de behandeling van kanker WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Onthoudt dat gij mens zijt, en vergeet de rest De affaire ,,Blue Star'' Het autobusongeluk te Osnabrück Nederlandse verpleegster verongelukt Amerika en communistisch China salons ,fobèrt' Geen meningsverschil tussen Eisenhower en Dulles De eerste tocht van «De Hoop» lil Overstromingen dreigden in Opper-Oostenrijk Afweer tegen mogelijke atoomsmokkel Amerika's politiek inzake China onveranderd De Sowjet-Unie wil ,,aIs gelijke praten met anderen Bomaanslag te Oran Het teruggeven van de Oostenrijkse olievelden Simonstad en Gibra Itar Hittegolf in West-Europa Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks MAANDAG 11 JULI 1955. 10e Jaargang No. 3504. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct minimum p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ol: Adr«i Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. De Britse filosoof earl Bertrand Russell heeft Zaterdag op 'n pers conferentie een oproep van wij len prof. Albert Einstein en nog zeven geleerden uitgegeven, waarin gewaarschuwd wordt voor de gevaren die de wereld bedreigen als gevolg van de ont wikkeling van de atoomwapens en de mening wordt uitgespro ken, dat de atoom geleerden die nen samen te komen ter bespre king van deze gevaren. In aansluiting hierop heeft de wereldvereniging van parlemen tariërs voor wereldregering be kend gemaakt, dat op 3 Augus tus in Londen een conferentie van drie dagen zal beginnen, Vrijdagavond zijn door de po litie van New York twee perso nen gearresteerd, die ervan ver dacht worden de „noodseinen van de Blue Star" uitgezonden te hebtoen. Eén der gearresteer den is radio-operateur op een vrachtboot, die in New York ligt. De „Blue Star" bestaat niet. Nadat met vliegtuigen en schepen een groot deel van de Atlantische Oceaan was afge zocht, maakte de Amerikaanse kustwacht Vrijdag bekend dat de noodseinen vals waren geweest. Donderdag was gemeld, dat de „Blue Star" in nood zou verke ren. Het schip zou een vreemd voorwerp ter hoogte van de kust van Jersey geraakt hebben. Enige tijd later kwam het be richt dat een buitenlandse duik- Iboöt de opvarenden aan boord had genomen. De kustwacht vond slechts een kapot reddingvest en een olie- streep. Dergelijke vondsten zijn echter niet ongewoon en men is van oordeel, dat er niets aan de hand is geweest, aldus de kustwacht. Eén der twee gearresteerden, 'een bemanningslid van een vis sersvaartuig, heeft bekend, dat hij aan de mystificatie schuldig is. Hij had de noodseinen uitge zonden van zijn boot uit, na een ronde langs de hovencafé's. Hij zeide er in het geheel niet op gerekend te hebben, dat zijn sei nen ernstig opgevat zouden wor den. De politie kwam op zijn spoor, doordat de schipper van het vaartuig gemeld had, dat de deur van de radio-kamer geforcëerd was. Zaterdag, vier weken na het verbranden van een Nederlandse autobus te Osnabrück, bevinden zich nog zeven van de negentien kinderen, die toen gewond wer den in ziekenhuizen aldaar. Volgens mededelingen van de behandelende arts, gaat het zes van de patiëntjes redelijk wel. De toestand van een jongen, die de zwaarste brandwonden heeft op gelopen, is nog steeds zorgwek kend. Het stoffelijk overschot van de sedert 3 Juli vermiste 30-jari- ge Nederlandse verpleegster, mej. M. van der Weg uit Bak- kum is Vrijdag in het gebied van de 1949 meter hoge Hütten- kopf in de Allgaeuer Alpen ten Z. van Oberstdorf bij de Oosten rijkse grens gevonden. Een red dingsploeg heeft het lijk in de stromende regen naar het dal gebracht. De plaats, waar het stoffelijk overschot werd gevonden, be vindt zich niet in het gebied, dat door een helderziende was aan gegeven. Men vermoedt, dat de verpleegster bij een poging om over een steile bergkam te klimmen is verongelukt. President Eisenhower heeft Vrijdag een wet getekend die machtiging geeft tot het beste den van 3.285.800.000 dollar voor hulpverlening aan het buiten land. Deze wet bevat de bepaling, dat communistisoh-China niet in de termen valt om als lid van de Ver. Naties te worden toege laten. Dit in tegenstelling tot de ver klaring, die premier U Nu van Birma Woensdag aflegde, n.l. dat „verantwoordelijke personen'' in Washington van mening schenen te zijn, dat er iets moest worden gedaan aan de toelating van Peking-China tot de V. N. De premier voegde daar wel aan toe, dat het „maar een indruk" van hem was. waarop geleerden uit de gehele wereld het atoomvraagstuk be spreken zullen. De organisato ren van de conferentie deelden Zaterdagavond desgevraagd mee, dat nog geen geleerden uit com munistische landen hebben toe gezegd aan de conferentie te zul len deelnemen. De verklaring, die Russell Za terdag uitgaf, omvat de volgen de ontwerp-resolutie: „Gezien het feit, dat in elke toekomstige wereldoorlog zeker atoomwapens zullen worden ge bruikt, en dat deze wapens het voortbestaan van de mensheid bedreigen, dringen wij er bij de regeringen in de wereld op aan te beseffen en openlijk te erken nen, dat haar doelen niet nader bij gebracht kunnen worden door een wereldoorlog, en wij dringen er bijgevolg op aan, dat de rege ringen zullen trachten vreed zame middelen te vinden voor de regeling van alle bestaande ge schillen". Russell verklaarde, dat af schriften van deze verklaring Zaterdag zijn toegezonden aan de staatshoofden van de grote mogendheden, de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten. Groot-Brit- tannië, Frankrijk, China en Ca nada. De verklaring, die er op wijst dat de vrees bestaat, dat bij het gebruik van veel waterstofbom men in een eventuele nieuwe we reldoorlog, de mensheid zal wor den uitgeroeid, de minderheid plotseling, doch de meerderheid in een langzame marteling van ziekte en ontbinding gaat uit van prof. Einstein. Acht van de ondertekenaars van de verklaring, die de mens heid voor de keus stelt „zullen wij een einde maken aan de mensheid of zal de mensheid af zien van oorlog"?, zijni nobel- prijswinnaars. De voornaamste zinsneden van de verklaring, die duizend woor den telt, luiden: „In de tragische toestand waar in de mensheid zich geplaatst ziet, menen wij, dat geleerden bijeen moeten komen in een con ferentie om na te gaan welke ge varen zijn ontstaan als gevolg van de ontwikkeling van de wa pens voor massavernietiging en ter bespreking van een resolutie in de geest van de aangehechte ontwerp-resolutie. „Beschouw uzelf slecht als le den van een biologische soort, die een opmerkelijke geschiedenis achter de rug heeft en waarvan niemand van ons het verdwij nen kan wensen". „Ongetwijfeld zullen in een oor log met waterstofbommen grote steden worden weggevaagd, dit is één van de rampen van min der ernstige aard die onder de ogen gezien moeten worden". „Als alle inwoners van Londen, New York en Moskou zouden worden uitgeroeid, zou de wereld in de loop van enige eeuwen de slag wellicht te boven kunnen ko men". „Doch...waterstofbommen kun nen geleidelijk vernietiging ver spreiden over een veel groter gebied dan verondersteld wordt. Van gezaghebbende zijde is ver klaard, dat nu een bom kan wor den vervaardigd, die 2.500 maal krachtiger is dan de bom die bij Hirosjima tot ontploffing werd gebracht". „Een dergelijke bom zou, als zij bij de grond of onder water ontplofte, radio-actieve-deeltjes tot in de hoge luchtlagen slinge ren. Deze deeltjes dalen lang zaam en bereiken de oppervlakte van de aarde in de vorm van do delijke regen of stof". „De beste autoriteiten zijn een stemmig in de verklaring, dat 'n oorlog met waterstofbommen zeer wel een einde aan het men selijke ras zou kunnen maken". de kopper oei hel oporte cochel markt 16 brouwerijsfroal 9 lerneuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzor ging. depositair „lamgome"-dr. payot" -„yardley". „Gevreesd wordt, dat als veel waterstofbommen zouden wor den gebruikt dood over de gehe le wereld het gevolg zal zijn plotselingen dood voor een min derheid, doch voor de meerder heid een langzame marteling van ziekte en ontbinding de man nen die het beste op de hoogte zijn. zijn het somberst gestemd". „Hier is dan het probleem, dat wij u voor ogen houden, grim mig en ontzettend en onbetoom- baar: zullen wij een einde maken aan het menselijke ras: óf zal de mensheid de oorlog afzweren"? De verklaring brandmerkte el ke „hoop dat misschien oorlog kan worden toegelaten, als mo derne wapens worden verboden" als „bedrieglijk". Doch zij voegde er aan toe, dat „een overeen komst om kernwapens af te schaffen als onderdeel van een algemene vermindering van de bewapening" zou bijdragen aan het verminderen van de spanning tussen Oost en West en „de vrees voor een plotselinge aanval in de trant van Pearl Harbour zou verminderen". „Wij doen een beroep, als men selijke wezens, op menselijke wezens: onthoudt dat gij mens zijt en vergeet de rest. Als u dat kunt, ligt de weg open naar een nieuw paradijs; als u dat niet kunt, ligt het risico van een al gemeen sterven voor u". Het Witte Huis heeft een ver klaring uitgegeven waarin ge zegd wordt, dat de minister van Buitenlandse Zaken in zijn uit eenzetting voor een suib-commis- sie van het Huis van Afgevaar digden (van tien Juni doch thans gepubliceerd) niet gesproken heeft in „termen van een onmid dellijk dreigende crisis voor de Sow jet-regering noch van een voorspelling, dat de positie van de Sowjet-Unie op de conferentie van Genève een positie van zwak te zou zijn". Een en ander heeft betrekking op Eisenhower's verklaring op zijn persconferentie van Woens dag, volgens welke geen Ameri kaans functionaris gezegd heeft, dat de Sowjet-Unie een zwakke positie op de topconferentie zou innemen en op de boven genoem de uitspraak van Dulles. Aan dek van het hospitaalkerkschip „De Hoop" op de eer ste tocht van het nieuwe schipsloe- penrol binnen de pie ren van IJmuiden. We zien op dieze foto H. M. de Konin gin in gesprek met de minister van Land bouw en Visserij van India, Z. E. P. G. Deshmukh (midden) en diens Nederland se ambtsgenoot, de heer S. L. Mansholt. (Foto A.N.P.) Het verbondsbestuur en de ver bondsraad van het C. N. V. heb ben zich ook de laatste weken herhaaldelijk bezig gehouden met het vraagstuk van lonen en prijzen. Hun opvattingen terza ke kunnen, zoals zij ons medede len, als volgt worden omschre ven: „De bestuursorganen van de christelijke vakbeweging blijven van oordeel, dat de loon- en sala- ristrekkenden in een stijging van de welvaart behoren te de len. In Opper-Oostenrijk dreigden ernstige overstromingen als ge volg van zware regenval. De alarmtoestand is afgekondigd. Het regent in dit gebied reeds 48 uur onafgebroken, waardoor het peil van de rivieren stijgt. In de stad Steyr, ten Z. van Linz, waar de Enns en de Steyr sa menkomen, was Vrijdag een cri- tieke waterstand bereikt. De huizen langs de oevers van deze rivieren worden ontruimd. Er is reeds aanzienlijke schade aangericht aan de landbouw. Er is echter geen melding gemaakt van slachtoffers. Op vele plaatsen zijn de zijri vieren van de Donau in Tirol en Opper- en Neder-Oostenrijk reeds buiten haar oevers getreden. De wijze waarop dit delen in de welvaart verwezenlijkt wordt, is echter een zaak, welke de christelijke vakbeweging niet onverschillig is. De beste weg daartoe is een verlaging van het prijspeil, mede omdat daarvan ook de zogenaamd vergeten groepen profiteren. Daarom ver dient een politiek, welke gericht is op verlaging van het prijspeil de steun van de gehele vakbewe ging. Daaruit volgt, dat maatre gelen die een prijsverhogende werking hebben, zoveel mogelijk vermeden dienen te worden. Tot zodanig, ongewenste maatrege len toehoort op dit ogenblik een algemene loonronde. Een alge mene loonronde thans moet worden geacht niet in het belang van het Nederlandse volk en daarom evenmin van de Neder landse werknemers te zijn. Dat wil geenszins zeggen, dat algemene loonronden in het ver volg altijd vermeden dienen te worden. Er staan nog enkele zeer urgente sociale voorzienin gen op het programma: de ouderdomsverzekeringen, de ver betering van de invaliditeitsver zekering en het weduwen- en wezenpensioen. Verder is drin gend noodzakelijk de oplossing van het huurvraagstuk. Voor deze en dergelijke algemene voorzieningen passen algemene maatregelen. Vooral zal er op gelet moeten worden, dat voor de financiering van deze algemene voorzienin- Het ziet er naar uit, dat het „vredesoffensief" van president Peron weinig weerklank zal vin den bij de Argentijnse oppositie partijen. De radicale partij heeft ver klaard geen onderhandelingen met de regering te zullen begin nen over de „vreedzame samen leving van alle Argentijnen" waartoe president Peron deze week opriep, omdat de autori teiten geweigerd hebtoen aan de radicalen, die de voornaamste oppositiepartij vormen, radio zendtijd beschikbaar te stellen. De twee andere oppositiepar tijen, de conservatieven en de socialisten, bestuderen de toe stand nog, doch men verwacht dat zij het voorbeeld van de radicalen zullen volgen. De oppositie is, het er over eens, dat geen verzoening moge lijk is zonder absolute vrijheid van pers, propaganda en radio en opheffing van de staat van binnenlandse oorlog, die aan de autoriteiten het recht geeft arrestaties te verrichten die de regering wenselijk acht. gen, welke de sociale positie van de werknemer versterken, de nodige middelen beschikbaar zijn op het moment van invoe ring. Het systeem van de algemene loonronden heeft in het verleden toen het ging om een rechtvaar dige verdeling van onze nationa le armoede, in het algemeen goed gewerkt. Thans is veel meer het probleem van een rechtvaar dige verdeling van onze nationale welvaart aan de orde. In deze omstandigheden dient het recht vaardige deel van de werkne mers op andere wijze veilig te worden gesteld. Het systeem van de naoorlogse politiek heeft zichzelf overleefd. Bij de voort gaande ontwikkeling zal het accent van de loonvorming dan ook belangrijk meer dan tot nu toe het geval was, verlegd moe ten worden naar het bedrijfs- taksgewijze overleg. Hierlbij dient voorts zeer in het bijzonder rekening te worden gehouden met de omstandigheid, dat alle loonronden als regel ern stiger gevolgen voor de prijzen hebben dan de resultaten van bedrijfstaksgewijs overleg. De verschuiving van algeme ne loonmaatregelen naar be drijfstaksgewijs overleg is geens zins strijdig met het belang van de Nederlandse werknemers noch met een goed begrip van de solidariteit tussen hen. De werk nemer heeft er recht op, dat in de hoogte van zijn loon zijn aan deel in het rendement van on derneming en bedrijfstak tot uitdrukking komt. Een systeem van uniforme loonbepaling heeft de strekking het algemeen loonpeil af te stemmen op de slechts renderen de bedrijfstak. Dat is met een systeem, waar bij het bedrijfstaksgewijze over leg meer betekenis verkrijgt, niet het geval. Een versterking van het be drijfstaksgewijze overleg heeft de strekking, de slechts rende rende ondernemingen en be drijfstakken te prikkelen tot gro tere efficiency, zodat ook deze in staat gesteld worden een ho ger loon te betalen. Dit is in het belang van de onderneming, van de bedrijfstak en van het gehe le Nederlandse volk. De Amerikaanse Senaat heeft Donderdag 'n wetsontwerp goed gekeurd,* waarin beloningen tot een bedrag van 500.000 dollar worden uitgeloofd aan personen die „oorspronkelijke" inlichtin gen aan de regering verschaffen over illegale vervaardiging of invoer van atoomwapens in de Ver. Staten. Het wetsontwerp is doorgezonden naar de presioent. In een verslag van de congres commissie voor atoomenergie was verklaard, dat het voor een vijand mogelijk zou zijn atoom wapens of materiaal voor atoom wapens de Ver. Staten binnen te smokkelen om in geval van oor log belangrijke doelen te ver nietigen. Maarschalk Boelganin, de pre-1 „Het klimaat is goed", zo zei mier van de Sowjet-Unie, heeft hij, „en het jaargetijde ook De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Henry Suyden, heeft medegedeeld gemachtigd te zijn om te verklaren, dat er geen enkele verandering is gekomen in de Amerikaanse houding ten aanzien van de kwestie van de toelating van continentaal China tot de Verenigde Naties. Zondag is in een voorstad van Oran in Algerije een bom gewor pen in een menigte, die een Mo hammedaanse huwelijksplechtig heid bijwoonde. Volgens de eerste berichten van de politie werden dertig per sonen gewond. De toestand van negentien van hen werd ernstig genoemd. De Oostenrijkse kanselarij heeft Vrijdag officieel medege deeld dat volgens telefonische inlichtingen uit Moskou de on derhandelingen over de over dracht van de Oostenrijkse olie velden etc. geëindigd zijn. De desbetreffende overeenkomst zou heden ondertekend worden. Zaterdag op een receptie -van de Argentijnse ambassade te Mos kou verklaard, dat de Sowjet-lei- ders onlangs op de receptie van de Amerikaanse ambassade „openhartig heel wat gezegd hebben". Hij geloofde, dat dit de manier was om op de komende Geneefse conferentie te spreken. De receptie op de Argentijnse ambassade, gegeven ter gelegen heid van de Argentijnse onafhan kelijkheidsdag, werd van Russi sche zijde bijgewoond door maarschalk Boelganin. minister Molotof, minister Malenkof en vice-premier Mikojan. Tot de Amerikaanse zaakgelas tigde, Walmsley, die ook de Ar gentijnse receptie bezocht, zei Boelganin: „Ik hoop dat ons be zoek (aan de receptie van de Amerikaanse ambassade op Maandag j.l.) geen (beroering heeft verwekt... Wij hebben heel wat gesproken. Misschien hebben wij té openhartig gesproken, maar ik geloof, dat dat de ma nier is waarop we in Genève moeten spreken. U hebt daar reeds een begin van de Geneefse conferentie gehad". Boelganin doelde op de verkla ring van Chroesjtsjef, dat de Sowjet-Unie naar Genève gaat om „als gelijke" met de anderen te praten en dat zij niet door om standigheden tot een vergelijk over de wereldvraagstukken wordt gedwongen. Molotof sprak op de receptie van de Argentijnse ambassade geruchten tegen, volgens welke hij van plan zou zijn binnenkort af te treden. Deze geruchten wa ren ontstaan door een „grapje" op de conferentie over een Oos tenrijks verdrag in Wenen, toen Molotof had opgemerkt, dat „wij allemaal een daagje ouder wor den" en dat nu jonge mensen aan de beurt zijn. Molotof achtte de vooruitzich ten voor de Geneefse conferentie goed. Aan de Amerikaanse zaakge lastigde vertelde hij, dat hij bij zijn jongste bezoek aan de Ver enigde Staten, tijdens de bijeen komst van de Verenigde Naties te San Francisco, een cowboy hoed heeft gekregen en dat hij van plan is die aan de inwoners van Moskou te laten zien. Op de vraag van Walmsley, of hij ook cowboyschoenen had ge kregen, zei Molotof: „Nee, al leen een hoed, maar een hoed valt ook meer op". Het Spaanse blad „A. B. C." vraagt zich in een hoofdartikel af, waarom er voor Gibraltar niet dezelfde oplossing kan wor den gevonden als voor het Zuid- Afrikaanse Simonsstad. Simonsstad is aan de Zuid-Afri kaanse autoriteiten toegezegd onder voorbehoud, dat de Britse marine gebruik van deze marine basis mag maken. Een zelfde regeling zou ook voor Gibraltar getroffen kunnen worden. In werkelijkheid, zo voegt het blad er aan toe, zijn alle vrije landen, die zich tegenover de dreiging van de Sowjet-Unie geplaatst zien, verbondenen. Boven West-Europa heerst thans een hittegolf. In Denemarken zijn twee De nen door zonnesteek om het le ven gekomen. Zweden beleefde het warmste weekeinde van het jaar. Ook in Frankrijk, West- Duitsland en Groot-Brittannië was het warm en zonnig weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Blit, geldig Maandagoch tend tot Maandagavond. Kans op onweer. Aanvankelijk weinig, later iets meer bewolking. Droog weer, be houdens een kans op enkele ver spreide onweersbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen N.O. en O. Iets warmer. Door dr. H. C. Dudley van de medische dienst van de Ameri kaanse marine worden de laatste tijd naalden gebruikt van plas tic, waarin zich bestraald yt- trium-oxyde bevindt, één van de zeldzame aarden. Gedurende een week wordt het yttrium in een reactor bestraald en daarop ver mengd met een plastische sub stantie methylcellulose. Daar op wordt een z.g. weekmaker toegevoegd en het geheel tot een pasta aangeroerd. Deze pasta wordt door een ronde opening van 1% millimeter geperst. De aldus verkregen dunne staaf wordt dan in stukjes van een be paalde lengte gebroken, welke aan één der uiteinden tot een punt geslepen worden. Het yttrium levert een bestra lingsdosis op van 100.000 tot 170.000 röntgen-eenheden. Wan neer deze naalden bij een kan kerachtige woekering in het li chaam van een patiënt worden gebracht, wordt het plastische materiaal in minder dan twee dagen door het lichaam geabsor beerd. De plaatselijke bestraling heeft niet het minste nadelig effect op beenderen en op orga nen van de patiënt. DINSDAG 12 JULI. v.m. n.m. Breskens 6.21 6.38 Terneuzen 6.56 7.13 Hansweert 7.36 7.53 Walsoorden 7.46 8.03 ZON MAAN op onder op onder Juli 12 4.35 20.59 23.27 13.05 13 4.36 20.58 23.52 14.25 14 4.37 20.57 15.46 15 4.38 20.56 0.25 17.05

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1