Wel koffie boter met kop, bij de vis geen Het nieuwe ouderdomspensioen Het gestolen vliegtuig Cadeaustelsel contra middenstand Eet meer vis" is onjuist Tomatenexport bedreigd De besprekingen tussen Tito en Nehroe Roggeprijs oogst 1955 Geen overgangsjaren en geen aftrek van eigen inkomsten Verklaring van Eden tweede blad Zaterdag 9 Juli 1955 10e Jaargang Ne. 3503 Nasser over Israël MOEILIJKHEDEN ROND TOMATENEXPORT. Kankerbestrijding Basispensioen gaai met lonen op en neer! De berechting der Argentijnse opstandelingen E VRIJE ZEEUW Tijdens de behandeling van het wetsontwerp op het cadeau stelsel in de Eerste Kamer zijn van de zijde van de kamerleden ernstige bezwaren tegen dit wetsontwerp in haar huidige vorm geuit. Zelfs na het ant woord van de regering zijn de bezwaren tegen het ontwerp ge handhaafd en het ziet er der halve niet naar uit, dat dit ont werp de goedkeuring van de Eer ste Kamer zal verkrijgen. Het ontwerp-cadeaustelsel heeft tot doel enige regelmaat te bren gen in de soms te ver doorge dreven concurrentiestrijd, waar bij textielfabrikanten enerzijds kruidenierswaren cadeau geven en andersom de kruideniers la kens bij hun waren ten ge schenke aanbieden. Waren in de Kamer enige leden van oordeel, dat de overheid bij de beperking van het cadeaustelsel geen zeg genschap heeft en dit moet over laten aan het bedrijfsleven zelf, anderzijds stonden de leden, die het ontwerp in zijn huidige vorm geen voorkoming van prijsbe- derf en economische ontwrich ting achtten. De in het ontwerp voorgestel de regeling, dat bij aankoop van een artikel consumptieverwante artikelen cadeau mogen worden gegeven, kan tot zonderlinge situaties leiden, daar het con sumptieverwante artikel duide lijk een onuitwisbaar kenmerk van reclame moet dragen. Zo zal bij koffie wel een kop en schotel cadeau mogen worden gegeven, maar andersom mag bij kop en schotel geen koffie worden verstrekt. Men conclu deert, dat de middenstand bij aanneming van dit ontwerp er niet mee gediend is en dat de wantoestanden zullen blijven be staan, temeer daar uit het wets ontwerp niet duidelijk wordt, wat wel en wat niet mag. Zo zal dit wetsontwerp, waar van reeds voor de oorlog sprake was, bij verwerping door de Eer ste Kamer wederom moeten wor den gewijzigd, terwijl bij goed keuring de bezwaren tegen dit ontwerp toch van ernstige aard blijven. CREDIET VOOR OUDE SCHEPEN. De vervanging van oude sche pen door nieuwe, zowel voor de trawlervloot als voor de logger- vloot zal door de regering wor den gestimuleerd. Hiertoe heeft de Tweede Kamer de regering gemachtigd garanties op credie- ten te verlenen tot een bedrag van 17,5 millioen gulden. Dit is bekend geworden uit de behan deling van de nota over de toe stand van de visserij in de Tweede Kamer. Men wenst de trawlervloot te beperken tot 19 a 20 schepen, terwijl men uitbreiding van de kottervloot slechts voorstaat als dit geschiedt ten behoeve van de IJsselmeervissers, waarvan de bedrijfsresultaten de laatste ja ren steeds ongunstiger zijn ge worden. Toch zal ook in deze gevallen de toekenning van een 100 percent credietgarantie van de zijde van de regering tot de uitzonderingen behoren. Daar naast is iedereen vrij schepen voor eigen rekening te bouwen, maar minister Mansholt vond het bepaald onjuist, dat de over heid een bepaalde actie gaat voe ren voor het eten van bepaalde levensmiddelen. De destijds voorgestelde proef neming om gedurende twee jaar met behulp van de regering de verre visserij met trawlers weer tot bloei te brengen, is door de „Israël is een boven ons hoofd hangend zwaard, wij zullen niet toestaan, dat het ons vernedert of bespot", aldus heeft de Egyp tische premier, luitenant-kolonel Nasser, in een toespraak tot een grote menigte, gehouden na een reis door Opper-Egypte, ver klaard. Hij voegde hieraan toe: „Wij zien thans, hoe de Verenigde Na ties en de grote mogendheden ons er toe aanzetten met Israël te onderhandelen. Doch wij heb ben geantwoord elke aanval met een tegenaanval te zullen beant woorden. Wij zullen ons niet door vre desbesprekingen laten misleiden. Wij willen uitsluitend in de ge mengde bestandscommissie dei- Verenigde Naties over een ver mindering der spanning tussen Israël en Egypte spreken", aldus de Egyptische eerste minister Nasser. geringe animo van het bedrijfs leven gedoemd te mislukken. Minister Mansholt hield het been strak ten aanzien van de invoe ring van een slooppremie, die door vele Kamerleden werd voor gesteld maar van mening zijnde, dat ook de kapitaalkrachtige be drijven dan voor een premie in aanmerking kwamen, heeft de minister dit voorstel van de hand gewezen. Hoewel in vele bedrijven de toestand beter is dan men denkt, geldt dit toch niet voor de IJs selmeervissers, waarvoor nog verdere regelingen moeten wor den getroffen. Dit is echter reeds lang bekend en het is der halve van dringend belang, dat aan een spoedige afhandeling van deze kwestie de grootste aandacht wordt besteed. Voor de tweede maal in en kele maanden tijds heeft de Bel gische regering de invoer van Nederlandse tomaten stop gezet. Geschiedde het de eerste maal zonder nader overleg met Neder land, thans heeft men wel over leg gepleegd. Dit neemt echter niet weg, dat de Nederlandse tuinders met deze regeling niet accoord gaan, omdat men in Bel gië plotseling eenzijdig de mini mumprijs voor de tomaten heeft verhoogd. De prijs van de tomaten in België was gedaald beneden de minimum-invoerprijs en de im port werd toen stopgezet. Later steeg de prijs echter weer boven het minimum, maar het invoer verbod bleef gehandhaafd, en van Belgische zijde wenste men slechts de grenzen weer open te stellen als de minimumprijs voor tomaten met 2 francs ver hoogd werd, zodat na enkele dagen, toen de prijs weer ge daald was, volkomen reglemen tair de invoer wederom werd stopgezet. België motiveert deze stopzetting door de koude voor zomer, waardoor massa-aanvoer van tomaten pas enkele weken later kon geschieden dan werd verwacht, doch van Nederlandse zijde beweert men dat dit juist aanleiding had moeten zijn tot verlaging van de minimumprijs. Diepgaand overleg is geboden in deze kwestie en het is verheu gend, te constateren dat reeds contact is opgenomen, maar het komt 'ons voor, dat bij een tij dige, betere regeling deze moei lijkheden voorkomen konden worden, al blijft de huidige gang van zaken een goede les voor het volgende jaar. Vijf vooraanstaande deskundi gen op het terrein van het kan keronderzoek hebben besprekin gen met vertegenwoordigers van de wereldgezondheidsorganisatie beëindigd over de wijze waarop de organisatie doeltreffende steun kan bieden aan de grote nationale inspanning van vele landen op dit terrein, aldus werd door de directeur-generaal van de wereldgezondheidsorganisatie Candau bekendgemaakt. Men kwam er over tot over eenstemming dat de wereldorga nisatie waardevolle steun kan geven op onderstaande manieren: 1. Verstrekken van inlichtin gen en statistieken over het aan tal kankergevallen. 2. Vaststelling van internatio nale omschrijvingen van de on derscheidene soorten kanker. 3. Aanmoediging van onder zoek. 3. Hulp bij het opleiden van personen, die zich met de kan kerbestrijding bezighouden, en 5. Samenwerking met andere organisaties, zoals de internatio nale bond tegen de kanker, de Unesco en de internationale ar beidsorganisatie. In Belgrado is Donderdagavond een gemeenschappelijke Zuid-Sla- visch-Indiase bekendmaking uit gegeven over de besprekingen die premier Nehroe tijdens zijn bezoek van een week aan Zuid- Slavië met maarschalk Tito heeft gevoerd. De beide staatslieden verkla ren in dit communiqué, dat com- munistisch-China en alle andere landen die voldoen aan de bepa lingen van het handvest, toegela ten moeten worden tot de Ver. Naties. De veranderde interna tionale toestand maakt een gro tere rol van de Ver. Naties in in ternationale aangelegenheden no- De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten zodanige maatre gelen te nemen, dat voor rogge van de oogst 1955 een opbrengst van 24,95 per 100 kg wordt ge- effectueerd. De maatregelen zullen er op zijn gericht, dat deze prijs over het gehele oogstjaar gerekend gemiddeld door de gezamenlijke roggetelers kan worden gemaakt voor de rogge, waarvan de teelt noodzakelijk wordt geacht. De prijs van 24,95 komt over een met de kostprijs van de rog ge in de veenkoloniën en geldt voor een product van gezonde doorsnee kwaliteit met een vochtgehalte van 17 ®/o, bij leve ring af boerderij. Het verschil tussen de gemid deld door de telers te maken prijs en de in uitzicht gestelde prijs van ƒ24,95 zal na afloop van het seizoen d.w.z. in de loop van 1956 in de vorm van een prijstoeslag aan de belang hebbenden worden uitgekeerd. De toeslag zal dus niet worden gebaseerd op de prijs die de teler individueel heeft ontvangen. Dit houdt derhalve in, dat de telers er belang bij houden voor hun rogge een zo hoog mogelijke prijs te bedingen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening mee. De hoeveelheid rogge, waar voor een toeslag zal worden uit gekeerd, is gebaseerd op de op pervlakte, die noodzakelijkerwijs met dit product moet worden be- teeld. Dit betekent in het alge meen, dat de bedrijven op de kleigronden niet voor de toeslag op rogge in aanmerking zullen komen en de hoeveelheden, waar voor een toeslag zal worden be taald aan bedrijven op zand-, veenkoloniale- en lössgronden beperkt is. Voor de hoeveelheid, waarover een toeslag uitgekeerd zal kun nen worden, zullen de telers evenals in het afgelopen jaar in de gelegenheid worden gesteld contracten af te sluiten met het Aan- en Verkoopbureau van Ak kerbouwproducten te 's-Graven- hage. dig en mogelijk, doch om deze rol goed te kunnen spelen moet de volkeren-organisatie zo uni verseel mogelijk zijn. Tito en Nehroe spreken voorts de hoop uit, dat op de komende Geneefse conferentie een geest van onderhandelen zal heersen, zodat een nieuwe bijdrage zal kunnen worden geleverd aan het verbeteren van de internationale toestand. Tijdens de besprekingen werd overeenstemming bereikt over de uitwisseling van economische missies tussen Zuid-Slavië en India. Waarnemers geloven, dat nog nooit een buitenlands staatsman zo in Zuid-Slavië is ontvangen als Nehroe. Nehroe is de enige buitenlandse staatsman tot op he den die een rede in het Zuidsla- vische parlement heeft uitgespro ken. Voorts werd de Indiase pre mier op zijn gehele reis door Zuid-Slavië door maarschalk Tito vergezeld. Tijdens het re cente bezoek van de Russische leiders, onder leiding van Nikita Chroesjtsjef was dat niet het ge val. De waarnemers geloven ech ter, dat Nehroe's bezoek meer van moreel dan van direct poli tiek belang is geweest. door PERCY KING. 5). (Nadruk verboden). De bediende bleef nuchter van het beloofde proefje, want Fen- ture stoof van het loket naar een deur, waarop „Privé" stond en die juist geopend werd. Een dame en twee heren traden naar buiten; de dame jong en opvallend knap, de heren van middelbare leeftijd. Één van hen, de zwaargebouw de, herkende Algernon direct een getrouwe kopie van de Hey- wood, die aan de rand van Greenwich Park te Londen resi deerde. Vóór de bankier er enige notie van had, wat hem overkwam, voelde hij zich bij de schouder gepakt, omgedraaid en in 't pri- vékantoor teruggeduwd, waar hij in een clubfauteuil neerkwakte. De aanvaller sloot de deur af. „In orde, beste Gerard," knik te Fenture. „Driemaal is scheeps recht. Hou je bedaard, dan ge beurt je niets. In het andere ge val zal ik me genoodzaakt zien je het zwijgen op te leggen, met als gevolg dat je in lichtelijk be schadigde staat van Lincoln Street naar Highbury Avenue 21 wordt gereden. We kunnen het kort maken. Ik kom vier en twin tig duizend pond in ontvangst nemen." Heywood's gelaatsuitdrukking gaf te verstaan, dat hij het ge zond verstand van zijn bezoeker ernstig in twijfel trok. Hij deed geen poging om uit de fauteuil overeind te komen. Evenmin strekte hij de hand uit naar het telefoontoestel, dat onder zijn bereik was. Hij volharde bij een passiviteit, waarover Fenture zich verbaasde. Want alleen bij verrassing kon deze geweldige massa vlees en spieren zich in het privékantoor hebben laten terugduwen. De kopie bleek ook niet getrouw te zijn: Gerard Hey- wood was in alles de vergroten de trap van zijn broer Philip: nog langer, nog breder, nog for ser. En nog onsympathieker. Het kwam door de ogen, die diep In de kassen lagen en de man iets sinisters gaven. Zelfs als hij glimlachte, bleef hij afstoten. Na een pauze zei hij kalm: „In dien u niet buiten zinnen bent, sir, maakt u zich schuldig aan een belachelijke vergissing." „Ja hè?" Algernon grijnsde. „Daarmee begon je voortreffelij- Admiraal Olivieri, die wordt beschouwd als de leider van de mislukte opstand tegen de rege- ring-Peron, en 34 andere Argen tijnse marine-officieren zijn door een te Buenos Aires zetelend mi litaire gerechtshof veroordeeld tot „voorlopige hechtenis van on bepaalde duur". Dit betekent, dat de beschuldigden in beginsel schuldig zijn bevonden aan het hun ten laste gelegde. Bij ver oordeling tot gevangenisstraf zal de duur dezer preventieve hech tenis van de opgelegde straf wor den afgetrokken. ke broer óók. Neen, dat vlieger tje heeft een te zware staart om de lucht in te gaan. Terwijl mijn vader doodziek lag, drukte jij achttien duizend pond achterover en je knoeide zó geraffineerd in de boeken, dat Richard Fenture, de hoofdkassier, voor de falsaris werd aangezien. Ik ben Algernon Fenture, de zoon, snap je? Ik heb mijn vader gezworen de schurk te ontmaskeren die zijn naam bezwadderde, en het geld dat hem op zo'n slinkse wijze werd af handig gemaakt, met rente op rente terug te vorderen. De acht tien duizend pond zijn er vier en twintig duizend geworden. Best mogelijk, dat ik een armzalig re kenaar ben maar dit is mijn prijs en geen penny laat ik val len." „Wel, als mijn goede wensen iets kunnen uitrichten ik hoop voor je, dat je ze in de wacht sleept, Fenture", antwoordde Heywood droog. „Ofschoon ik 't betwijfel, dat het je lukt, als je tenminste geen betere gronden aanvoert". „Wanneer het een Fenture niet lukt, zal het een Kerr lukken. Wel eens van hem gehoord?" „Inderdaad. Een brutaal inbre ker, die een ongelooflijke dosis geluk had. Na een jaar of wat op zijn lauweren te hebben gerust, vatte hij het métier weer op en vloog tegen de kaars. Zo, ben jij die Kerr? Dan heeft het verblijf in de nor als een verjongerings- kuur gewerkt". „Ik ben er niet gerust op, dat het voor jou een zelfde uitwer king heeft, Gerard. Een oude Het wetsontwerp algemene ouderdomsvoorziening is ver schenen en heeft heel wat stof tot „praten" gegeven. Geen won der, het is voor vele oudjes een hele uitkomst, vooral nu de oorspronkelijk in uitzicht gestel, de overgangsregeling van 5 ja ren niet is overgenomen en de eigen inkomsten niet worden afgetrokken. Dit betekent voor vele ouden van dagen, die 'het geluk hebben nog een kleine bijverdienste te hebben, voorwaar een hele uit komst. De noodwet Drees bleek im mers onvoldoende om van te kunnen leven, zodat vele ge meenten moesten bijspringen, hetgeen natuurlijk betekent, dat eveneens vele kinderen door de afdeling sociale zaken werden gedwongen bij te dragen in de onderhoudskosten voor hun ver wanten. In enkele gevallen zal dit ook thans nog wel het geval zijn, maar in sterke mate afne men door de thans heersende welvaart. Nog kort geleden werd tegen vele ouden van dagen, die „clan destien" arlbeid verrichten en dit niet hadden opgegeven, pro ces verbaal opgemaakt met alle narigheden hieraan verbonden. Dat gaat nu tot het verleden behoren. Eigen inkomsten uit arbeid worden niet meer in min dering gebracht, als het ontwerp, zoals het nu is ingediend, wordt aangenomen. Anders staat het met de ge- pensionneerden. Pensioen-accu mulatie (ophoping) wordt tegen gegaan, waardoor natuurlijk de vraag rijst bij velen „krijg ik nu boven de wettelijke ouder- domsverzekering (het bodem pensioen) mijn volle eigen pen sioen of moet ik dit geheel of gedeeltelijk missen? Het wets ontwerp is niet geheel positief, toch kan men wel met vrijwel positieve zekerheid zeggen, dat het eigen pensioen al naar ge lang het aantal dienstjaren „er aan zal moeten geloven". Het kan nu eenmaal niet zo zijn, dat als men vandaag met pensioen gaat, men morgen meer inkomen heeft, dan gisteren het activiteitssalaris bedroeg. In dit verband kan daarbij al direct worden aangetekend, dat van overheidswege men reeds bezig is terzake een regeling te treffen. Om algehele zekerheid te heb ben, zullen de gepensionneerden dus nog even geduld moeten heb ben. Wij hopen hierop terug te komen, zodra met meer zeker heid iets daaromtrent gezegd kan worden. HOEVEEL KRIJG IK? De uitkeringen zijn momenteel bepaald op 1338,voor gehuw den en ƒ804,voor ongehuw- den. Bij overlijden van één der partners ontvangt de overblij vende nog gedurende 5 maanden het volle gehuwdenbedrag, zodat de overgang niet al te zwaar Kerr of een verjongde editie doet in dit geval niemendal er toe. Hij verschijnt pas ten tonele, als vaststaat, dat Fenture het niet voor elkaar bokst. We blijven dus nog even bij ons a propos. Ben je bereid, de vier en twintig dui zend pond neer te tellen?" Heywood schudde glimlachend van neen. „Geen haar op mijn hoofd denkt daar aan. Ik heb met de Richard Fenture-historie, waar of verzonnen, niets uit staande. Daarom begon ik met te zeggen, dat je je vergiste. Ik was een jongen van vijftien, toen ik Londen verliet en op het kantoor van een familielid, dit kantoor, in betrekking kwam. Als je het zó niet gelooft, wil ik je de nodige bewijzen overleggen". „Hm. Ik ken jouw soort. Uit de leugen geboren en dus uit de leugen levend. Misschien wil je me óók wijsmaken, dat je geen broer hebt?" „Die heb ik zeker". „Een broer die een villa be woont aan de rand van Green wich Park?" „Klopt. Hij heeft een villa in Greenwich, een huis in Londen en nog een stuk of wat bezittin gen". „Ik zal maar niet vragen, of hij er eerlijk aan komt. Nu, die zelfde broer diende het verhaal op, dat jij de compagnon van John Bannerman was en pas naar Chicago ging, toen de zaak in een N.V. was omgezet. Op zijn pertinente verklaringen reisde ik hierheen". wordt en men derhalve enige tijd heeft zich te kunnen aanpassen aan de veranderde omstandighe den. Een grote vooruitgang is me de het feit, dat er geen gemeen teklassen meer zijn. Voor alle gemeenten, groot of klein is de uitkering hetzelfde. Wie verzekerd is, krijgt dus uitkering als hij 65 jaar is. Dit geldt echter voor mannen. Als de vrouw nog geen 65 jaar is en haar man wel, dan krijgt het echtpaar uitkering voor gehuw den; als daarentegen de vrouw 65 jaar is en de man niet, dan ontvangt het echtpaar geen uit kering. Als man en vrouw .beiden 65 jaar zijn en duurzaam van elkaar gescheiden leven, krijgen zij ieder de helft van het pensioen der gehuwden. treden, krijgen zij beiden de uit kering voor ongehuwden, dus ieder 804,per jaar. WIE KRIJGT ^ENSIOEN? Wil men voor uitkering in aanmerking komen, dan moet men verzekerd zijn geweest en verzekerd is iedereen tussen zijn 15e en 65ste jaar. Dit geldt voor alle ingezetenen in het rijk, d.w.z. voor allen die binnen het rijk wonen, dus ook voor iemand van andere nationaliteit. Iemand die niet in Nederland woont, maar wel hier loonbelas ting betaalt, zoals b.v. bij grens arbeiders het geval is, wordt weer wel verzekerd. Degene die bij de inwerktre- ding der wet 65 jaar of ouder is, kan natuurlijk niet verzekerd zijn geweest, maar hij krijgt toch uitkering, mits hij gedurende de laatste 6 jaren in Nederland, ons Nieuw-Guinea of in de Neder landse Antillen heeft gewoond. Deze bepaling is in het leven ge roepen om te voorkomen, dat per 1 Januari 1957 een grote stroom Nederlanders, die in de vreemde wonen, naar hier zullen komen om pensioen te gaan halen. In tussen is reeds gevraagd om emi granten die inmiddels 65 jaar zijn geworden en weer naar Neder land terugkeren, deelachtig te doen zijn in de pensioenregeling, d.w.z. dat voor hen afgeweken zal worden van het bepaalde dat zij eerst weer 6 jaar in Nederland gewoond moeten hebben voor zij in aanmerking komen voor een uitkering. DE PREMIEREGELING. Er zal natuurlijk premie be taald moeten worden, wil men in aanmerking komen voor de uitkering. Iedere Nederlander van 15 tot 65 jaar wordt verzekeringsplich- tig en zal dus premie moeten be talen. Deze zal vermoedelijk 6% a 7 Ibedragen van zijn be lastbaar inkomen. Over het inko- imensdeel boven ƒ6.000,be hoeft geen premie betaald te worden. Maximaal kan de premie dus bedragen ƒ420,per jaar. De premie wordt op dezelfde manier betaald als de loon- of de inkomstenbelasting. De gewone thans geldende aftrekposten gel den ook hier. Over de kindenbij slag behoeft geen premie te wor den betaald. Degene, die geen loonbelasting betaalt en een in komen heeft van minder dan 2100,(de kleine zelfstandi ge dus) is wel verzekerd, maar premie wordt niet ingevorderd. Voor ongehuwden is deze grens 1500,Voor inkomens van ƒ2100,— tot ƒ3100,— (gehuw den) en ƒ1500,— tot ƒ2500,— (ongehuwden) wordt een gelei delijk oplopende schaal ingesteld. Wie geen inkomsten heeft, be taalt geeh premie. Dus een ge huwde vrouw die niet werkt, voldoet geen premie, want dat doet de man, maar zij is toch verzekerd. Jonge mensen, die na hun 15e jaar nog studeren en geen inko men hebben, (betalen evenmin (Wordt vervolgd). premie, maar zijn toch wel ver zekerd. STRAFMAATREGELEN Er zijn enkele strafmaatrege len en wel voor toekomstige be jaarden die zich in de ogen van de uitvoerders der wet misdra gen, zoals b.v. wegens drankmis bruik of als zij in aanraking ko men met de strafrechter. Pen sioen wordt niet uitbetaald, als de gepensionneerde in een ge vangenis of voor minstens 3 maanden verblijft in een rijksin richting. Op het regelmatig binnenko men van premiepenningen wordt streng gelet. Ongehuwden, die nalatig zijn in de premiebetaling, zullen later voor elk jaar dat zij door nalatigheid of door venblijf in het buitenland geen gevolg hebben gegeven aan hun beta lingsverplichting hun pensioen zien gekort met 2 terwijl dit voor gehuwden 1 bedraagt. Slechts zij, die regelmatig be talen, kunnen rekenen op uitke ring van ongekort pepsioen. KOMT ER LOONCOMPEN- SATIE? Verwacht wordt dat de loon- trekkenden geheel of gedeelte lijk zullen worden gecompen seerd. De vereveningsbelasting die de werkgever betaalt (4 komt te vervallen, zodat deze omstandigheid reeds aanleiding zal kunnen zijn tot loonsverho ging tot gelijk bedrag, zodat dus nog een percentage van 2% tot 3 overbrugd moet worden. Hier ligt derhalve nog een taak voor het bedrijfsleven om dit op te lossen; de wet geeft hier richtlijnen. Verder laat het zich aanzien, dat particuliere pen sioenfondsen als zij worden ont last, doordat het bodempemioen van eigen pensioen wordt afge trokken, in enkele gevallen ruimte zullen krijgen voor verbe tering der voorwaarden door eventuele premieverlaging enz. WAARHEEN MET DE AANVRAAG Deze wet zal worden uitge voerd door de rijksverzekerings bank, die omgevormd zal wor den tot „sociale verzekerings bank" en verder door de Raden van Arbeid. In eerste instantie zal men dus bij deze raad moeten komen met de aanvraag. Het algemeen uitvoerings- en financieel beleid zal worden ge voerd door een in te stellen be stuur, samengesteld uit verte genwoordigers van werkgevers en werknemers en uit leden aan gewezen door de overheid, zo als bv. organisaties van huisvrou wen en beoefenaren van vrije beroepen enz. Verzekerden die onder de in komstenbelasting vallen, ont vangen een afzonderlijke aanslag voor de premie. Is de verzekerde in loondienst (of ontvangthij een uitkering die aan loonbelas ting is onderworpen) dan moet inhouding der premie op het loon of die uitkering plaats hebben. Dit geschiedt ook, indien hij in feite geen loonbelasting betaalt, doordat zijn loon beneden ue grens ligt waarbij belastinghef fing aanvangt. Indien een loonbelastingplich- tige tevens een aanslag in de inkomstenbelasting ontvangt, dan wordt de op het loon inge houden premie verrekend met de bij de aanslag te heffen premie, op dezelfde wijze dus als de in gehouden loonbelasting verre kend wordt met de opgelegde aanslag in de inkomstenbelas ting. Wij hopen hiermede de rege ling in het kort te hebben weer gegeven, hoewel wij er ons van bewust zijn, dat deze niet op vol ledigheid kan bogen, temeer daar er nög veel werk verzet zal moe ten worden voor alles in kannen en kruiken is! Premier sir Anthony Eden heeft Donderdagavond op een bijeenkomst in Londen verklaard dat er drie beginselen zijn, waar van hij op de komende viermo- gendhedenconferentie in Genève niet zal afwijken. Deze beginse len zijn: Groot-Brittannië is niet bereid de N.A.V.O. er aan te geven, het zal zich niet van de Ver. Staten laten scheiden, en het zal stre ven naar de vereniging van Duitsland. Afgezien van deze beginselen is de positie van Engeland voor onderhandelingen vatbaar, zo verklaarde Eden. De premier geloofde, dat een verenigd Duitsland zich bij het Westen zou aansluiten en dat de Russen dat wellicht gevaarlijk voor hun veiligheid achten. Deze vrees behoefde volgens Eden echter niet te bestaan. „Wij zijn zeker bereid, en ik geloof dat de Westelijke landen, ook Duitsland, bereid zouden zijn, tot een rede lijke overeenkomst die de Sow- jet-Unie op dit punt waarborgen zou geven", aldus Eden. Hij verwees naar de plannen voor controle en beperking van de bewapening der Westeuropese landen en meende, dat deze denk beelden waard zijn om door iedereen bestudeerd te worden. Hij zag geen reden waarom deze plannen niet uitgebreid zouden kunnen worden tot Oosteuropese landen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5